UIT 'Cliff was er niet geweest, als ik niet zoveel had beleefd' ,Soms schaam ik me er voor dat ik bij de televisie werk' 'Wedden Dat' zonder assisterend kroepoekje Rtv show WOENSDAG 10 FEBRUARI 1993 GESPROKEN Peter Jan Rens in VARATV-Magazine: A|^ .Vereeuwigd worden in was, dat is iets waarvan je nooit ver wacht dat het met je gaat gebeuren. En weet je wat het leuke is: ik heb een prachtige vas te plek voor het raam. Als de ko ningin of andere staatshoofden voor het paleis op de Dam staan en ze kijken omhoog naar Mada me Tussaud, zien ze mij. die rare vent in zijn pyama, staan." Filmactrice Winona Ryder in Pano rama: ..Ik weet dat veel mensen vinden dat ik met een sneltreinvaart door het leven ga. Maar wat moet ik anders? Gas terugnemen en 'nor maal' doen? Ik zou gek worden van verveling." Cindy Crawford in Panorama: Ik ben een persoonlijkheid, geen kapstok of klerenhanger." Filmproducent Matthijs van Heijnin- gen in Revu: ,,Ja, ik wil wel meer films met Van Gogh maken. Een comedy bij voorbeeld, Ik denk dat je toch een behoorlijke zwarte comedy met hem op stapel zou kunnen zetten. Hij heeft een goed gevoel voor hu mor. Soms wat bizar. Ha. ha! Een huwelijkscomedy, dat lijkt me wel wat. Kan ie ook flink uit ervaring putten." Madonna in Revu: Ik hoop dat de mensen mij, na het zien van de film 'Body of Evi dence'. beschouwen als een actri ce. Wat ik doe als de film niet blijkt aan te slaan? Dan snijd ik mijn polsen door." Bea van der Maat in VARA TV-Ma- gazine: ..Doordat ik op zoveel verschillen de terreinen bezig ben. hou ik me zelf in evenwicht. Ik zie me zelf niet puur als een zangeres, een presentatrice of actrice. Zou ik ook niet willen, ik vind het juist leuk om daarnaast ook een moe der, een echtgenote, een huis vrouw en een kokkin-Xe zijn." Michael Jackson bij Oprah Winfrey RTL Plus zendt morgen een in terview uit van Oprah Winfrey met Michael Jackson. Het ge sprek wordt liye uitgezonden. De uitzending begint om 19.15 uur en duurt bijna anderhalf RTL 4 zendt het vraaggesprek van de bekende presentatrice van de Amerikaanse talkshow met de popster op 11 maart uit. Die uitzending begint om 22.35 Belgische presentator Kurt van Eeghem over de verloedering Begin dit jaar is de formule van het ook in Nederland zeer po pulaire quizprogramma De drie wijzen (elke dinsdag, BRTN-TV1 om 20.00 uur) enigszins aange past. Maar de spontaniteit blijft, verzekert presentator Kurt van Eeghem. ,,Er wordt tijdens de opname niets gepland. Alles is mogelijk. Het succes van dit programma is vooral te danken aan de panelleden die elkaar perfect aanvoelen. Zo eenvou dig is het allemaal." Kurt van Eeghem noemt zich zelf vooral een 'amuseur', al is hij op dit moment serieus bezig met het schrijven van een boek. „Ik heb al lang een afgerond verhaal in mijn hoofd dat ik nu eindelijk aan het opschrijven ben." Is zijn leven erg veranderd sinds hij op de televisie ver schijnt? „Ach, het medium tele visie is lang niet meer wat het vroeger was. Als je vroeger op televisie kwam was je een feno meen, je werd gerespecteerd. Als iemand me vraagt wat ik momenteel doe, schaam ik me soms om te zeggen dat ik pre sentator ben. Iedereen die te genwoordig twee zinnen uit zijn strot kan duwen noemt zich presentator. Het is een goed koop vak geworden, het is niet meer kostbaar. Je hoeft er niets meer voor te kunnen." „Het niveau van de meeste presentatoren is bedroevend laag, de meesten kunnen niet goed pralen, laat staan behoor lijk formuleren. Dat alles wordt momenteel aanvaard. Is dat niet ongelooflijk? Het spreken van kromme taal heet dan 'spontaniteit', 'die man of vrouw is zichzelf. Dat is je rein ste onzin. Als je echt goed for muleert, word je zelfs als een verdacht individu bestempeld. Er is een klimaat ontstaan waar in het echte vakmanschap ver dacht is geworden." Er komt volgens Van Eeghem een dag dat men niet dieper meer kan zinken. „De verloede ring van de taal loopt parallel aan de verloedering van de maatschappij: het ontstaan van het Vlaams Blok, de neo-nazi's in Duitsland... Er hangt mo menteel een mist waarin veel mensen voor de makkelijkste oplossing kiezen. Vandaar dat politieke partijen met duidelijke slogans zo'n succes hebben. In dat vlak hebben zowel de chris ten-democraten als de socialis ten gefaald." Is Van Eeghem van plan om in de toekomst nog andere BRTN-programma's te presen teren? „De BRTN weet na al die jaren heel goed wat ik allemaal kan. Ik vind dat de omroep nog altijd te weinig gebruik maakt van de mogelijkheden die ik te bieden heb. Ik sta te trappelen van ongeduld om een program ma te presenteren waarin ik me duidelijker kan profileren. Dat moet in de nabije toekomst kunnen gebeuren, anders ga ik weer het theater in of word ik verplicht naar andere mogelijk heden uit te kijken. Ik zit met een dosis creativiteit die ik kwijt moet kunnen. Begrijp me goed, ik wil absoluut niet klagen want ik heb daar geen enkele reden toe. Het leven is mooi, ik ben verliefd. Alles is mooi..." Candy Dulfer: „Mijn moeder volgt me overal. Niet als een grijze muis, zoals de meeste managers zijn, maar als mijn vriendin." fo to anp Rolf Wouters tijdens zijn Houdini-act. John Ratzenberger, de alleswetende postbode uit Cheers: Candy Dulfer in Elsevier: ..Ik mag niet klagen over mijn re latie met Thorn Hoffman. Hij is ook een kunstenaar die weet en begrijpt wat er aan de hand is als de ene partner aan de andere kant van de oceaan vertoeft. De relatie zou veel moeilijker zijn als ik een vriend had die zelf niet be kend was. Ik zou het niet kunnen om als een anonieme schaduw achter een vedette aan te hobbe len. Daar ben ik niet grootmoedig genoeg voor. Als Thorn me in de wijde wereld niet vergezelt, is er altijd nog mijn moeder die me overal volgt. Niet als een grijze muis, zoals de meeste managers zijn, maar als mijn vriendin. Daar om: de klank van de liefde is nooit ver weg." Tineke Schouten in Story: ..Ik ben heel bang om fouten te maketr. Als ik in theaters sta, ben ik daar iedere keer weer bang dat ik mijn tekst vergeet, terwijl dat bijna nooit gebeurt. Faalangst? Ja, ik denk het wel. Ik sta er te veel bij stil dat er iets fout kan gaan." Dustin Hoffman in Humo: I k heb geen idee of i k moed ig ben. Ja, ik was aanwezig bij de geboorte van al mijn kinderen. Maar is dat moed? Eigenlijk ben ik er dol op. Nog nooit be tere voorstellingen gezien dan een ge boorte." "P en succesformule in I j Showbizzland is vaak nauw verbonden aan één specifieke markante per soonlijkheid. De zenuwachtige aanstaande bruidsparen horen onlosmakelijk bij Linda de Mol, de jonggehuwden die voor een exotische droomreis de zenu wentoren van Pisa over hebben, zijn van Ron Brandsteder en als gulle prijzenuitdeler achter 'Het Rad' kan niemand zich iemand anders voorstellen dan de im mer charmant gebruinde Hans van der Togt. De kijker is aan ze gehecht als aan zijn oude ver trouwde pantoffels die hier en daar misschien een paar gaatjes beginnen te vertonen, maar die hij nooit zal verruilen voor een paar splinternieuwe, want ze zitten zo lekker. Zo'n succesformule overne men van een ouwe getrouwe is dan ook een niet gering risico. Soms is de wisseling van de wacht geslaagd: Café 'Cheers' draait zonder Diane en met Re becca even vrolijk door en na een fiks aantal afleveringen van 'GTST' met Bruni Heinke in de rol van Helen Helmink kan vrij wel niemand zich meer herin neren hoe Marlous Fluitsma er ook weer uitzag. Maar heel veel nieuwkomers zijn tegen beter weten in dapper doorglimla chend terminaal gestruikeld over het succes van hun voor ganger. Met ingang van morgen wordt televisiekijkend Neder land andermaal blootgesteld aan een wisseltruc als RTL 4 start met een nieuwe serie afle veringen van 'Wedden Dat', ge presenteerd door.... Rolf Wou ters. Gaat het hem lukken ons Jos Brink als duimenopstekende super-presentator te laten ver geten? Panda woonde in Studio Aalsmeer de eerste opname bij en hield van te voren een kleine enquête onder het als vanouds massaal toegestroomde publiek. Het Wereldje PANDA DE LISLE Een bontge- bloemde familie uit Almere-Haven weet het zeker: „Dat lukt hem nooit. Jos had zo iets bijzonders, zo iets heel spe ciaals, dat is beslist niet te evenaren." „Ach", meent een gepensioneerde buschauffeur uit Naarden daarente gen, „'Wedden Dat' kan best eens een frisse wind gebrui ken. Die Brink, die hebben we nu wel genoeg gezien." En een zich als oma Van der Wal voorstellende me vrouw raakt danig in de war: „Rolf Wouters, wie is dat? Jos is weg, wat zeg je me nou... Nou, dan zullen we wel zien wat het wordt." Een fifty-fifty kans en één twijfelaar dus voor Rolf, hèt ide ale uitgangspunt voor een wed denschap. Gaat Wouters het he lemaal maken, of rukt hij zich straks de gladgeknipte coupe uit het hoofd uit spijt dat hij in het wel heel erg diepe is gespron gen? 'Flodder' Rolf Wouters won in 1988 de eerste aflevering van Sandra Reemers 'Showmasters' en is sindsdien ondermeer bekend geworden als 'vervelende ten- nisjongen' in 'Flodder' en als presentator - samen met Caro line Tensen - van het koppel programma 'Liefde op het eer ste gezicht'. Naast zijn huidige functie als 'coming star' bij Joop van den Ende is hij werkzaam als chief designer bij Arizona Rumhill, dus als het vanavond misgaat dan hoeft hij in ieder geval niet te vrezen voor zijn reeds smakelijk belegde boter ham. Maar als de opnamen begon nen zijn blijkt al spoedig dat het woord misgaan niet voorkomt in Wou ters' vocabulaire. Hij is snel, vriende lijk, alert en geestig waar hij maar gees tig zijn kan. Alles verloopt op super- gladde rolletjes, zelfs de gesprekken met de 'celebrities' die van te voren niet konden wor den gerepeteerd. „En dat alles zonder autocue", fluistert iemand me in, „Jos deed alles met au tocue." Rolf Wou ters voelt zich bij 'Wedden Dat' duidelijk als een vis in het water en dat het de allereerste keer is dat hij zo'n lange shoyv presen teert is aan niets te merken. Hij heeft bewust niet te veel naar de oude 'Wedden Dat'-banden ge keken,, want hij wil het op zijn eigen manier aanpakken en geen Jos Brink-kloon zijn, wat hem wonderwel lijkt te lukken. Toverballetjes Aan de formule van de show is weinig veranderd. De enige ver schillen zijn dat Rolf Wouters niet één assisterend kroepoekje tot zijn beschikking heeft, maar terzijde wordt gestaan door vier stuntelende dames in een soort ruimtepakken die hij, waar schijnlijk liefkozend, 'mijn to verballetjes' noemt, en dat de zaalweddenschappen een heel stuk spectaculairder zullen wor den. Stond in vroeger dagen Jos nog met een bleek gezicht tus sen een honderdtal goedmoedi ge koeien, zijn opvolger gaat er echt gevaarlijk tegenaan. Onder het motto 'ik ben tenslotte veel» jonger dan Jos' is Wouters on der andere van plan zich te la ten afschieten als menselijke kanonskogel, zes woeste tijgers te lijf te gaan en nog meer van dit soort angstzweetopwekken- de kunsten. Als slot-klapper van zijn aller eerste 'Wedden Dat' laat Wou ters zich vanavond met nauwe lijks zichtbare bibberknieën vakkundig in de boeien slaan waarna hij in een afgesloten sta len kooi te water wordt gelaten. Het publiek is doodstil van op winding als de presentator on der water met zijn boeien wor stelt en de luchtbellen ten teken dat hij nog ademt steeds min der worden. Blubblub... Een Houdini-act van de eerste orde en op de tribune klapt en juicht men tot lang nadat de laatste camera is uitgeschakeld. Tijd voor een tweede korte enquête. Rolf Wouters lijkt zijn eigen weddenschap gewonnen te hebben. „Hij is te gek, fantas tisch, keurig, zo beschaafd en vreselijk geweldig", meent de tribune unaniem. Zelfs oma Van der Wal kraait niets dan lof, al vond ze de spanning op het eind wel erg hoog oplopen voor iemand van haar leeftijd. Jos Brink, wie was dat ook al weer? En Nederland heeft er een nieuwe ideale schoonzoon bij, al laat de dikke kus die Wouters na afloop van zijn vriendin Talita krijgt weinig hoop voor loslopende dochters. „Zo'n gouden formule als 'Wedden Dat' is een jas die je aantrekt", doceert een tevreden Joop van den Ende na afloop, „als je die jas goed en met stijl draagt en je bent er zuinig op, dan draagt die jas jouzelf." Of het nu Wouters is die de jas droeg of dat hij zelf gedragen werd door dit wonderbaarlijke kledingstuk maakt niet uit. Het ding past, zoveel is zeker. 'Wed den Dat', morgenavond om half negen bij RTL 4. Vervolgens werkte hij her en der in de Vere nigde Staten. Hij deed van alles. Zo was hij on der meer smid, bootjongen en instructeur pijl en boogschieten. Terwijl John, zoon van een truckchauffeur, nota bene Engels had gestu deerd. Met vijf dollar op zak vertrok hij begin jaren zeventig naar Londen. „Als iemand me toen had gezegd dat het een idioot idee was, had ik het waarschijnlijk niet gedaan. Maar gelukkig kende ik niemand, die in Europa was ge weest." In de Britse hoofdstad werkte hij bij het the ater, speelde in diverse comedy-series en had kleine rollen in een twintigtal films. Tien jaren gingen voorbij, voordat John naar zijn vader* land terugkeerde. Hij kon al bogen op een carrière, maar de grote roem kwam met zijn rol als tv-postbode Cliff in Cheers. „Cliff gelooft dat hij het schroefje is dat de wereld bij elkaar houdt, dat zonder hem de beschaving in zou storten. En misschien is dat ook wel zo, wie weet. Zijn le vensfilosofie? Ha ha. Ik weet niet of hij dié wel heeft." Omdat hij alle tijdschriften die hij als post bode moet bezorgen eerst zelf leest, is Cliff Clavin in Cheers de man-die-alles-weet. Ook Ratzenberger is een verwoed lezer. „Verder lij ken we op elkaar omdat we allebei graag zijn voorbereid, op alles. Mijn auto's in Los Angeles zijn zó uitgerust dat er vier mensen drie dagen in kunnen overleven. Voor het geval er een aardbeving komt", legt hij uit. Geheim In de Verenigde Staten wordt op 7 april de 289ste en laatste aflevering van Cheers opge nomen. In de begintijd was de serie lang niet zo populair als nu. De makers vertellen daar over steevast hetzelfde grapje: „Cheers stond toen op de 77ste plaats van alle 77 comedy's in Amerika." Vorig jaar werd de serie uitgeroepen tot populairste comedy. Wat is het geheim van Cheers? Ratzenberger: *We kijken niet op mensen neer, in veel andere series wordt dat welgedaan." In dat gezellige cafeetje in Boston, helpen de bezoekers elkaar het leven door. „We zijn alle maal loosersüie het nooit helemaal op een rij tje hebben gekregen", zegt Ratzenberger. „Sam bij voorbeeld denkt dat het leven draait om vrouwen en z'n kapsel. In feite is het een treurig verhaal. Want ooit komt er een mo ment dat zo iemand terugblikt en dan tot de conclusie komt dat z'n leven weinig inhoud had. Hetzelfde geldt voor Norm; hij kan zijn vrouw niet uitstaan, is nooit thuis, altijd aan de drank." De verwikkelingen in Cheers zijn volgens Ratzenberger voor veel kijkers herkenbaar. De serie is uit het leven gegrepen, maar toch is er één belangrijk verschil, meent hij. „In het echt heb je geen cafés die zó grappig zijn. Boven dien heeft Cheers betere schrijvers dan het le ven heeft." Genoeg over John, Cliff en Cheers. Want hoewel het allemaal erg gezellig is, is Ratzenberger niet helemaal naar Nederland gekomen om alleen over de serie te kouten. Cheers behoeft ook geen promotie meer, bo vendien zou het daar ook wel wat laat voor zijn. Levende advertentie Het addertje onder het gras blijkt de-zaken man-achter-de-acteur. Ratzenberger is hier als levende advertentie voor zijn ecologisch op- vulmateriaal voor geschenkverpakkingen, Eco- Pak genaamd. Omdat het zelfs hèm wat te druk werd, heeft hij onlangs de Europese vertegenwoordiging uit handen gegeven aan een bedrijf in het Lim burgse Heerlen. Ratzenberger, die naar eigen zeggen allerminst een zakenman is, wordt ge dreven door een nobele gedachte: bezorgdheid over het milieu. „In plaats van de door de pe trochemische industrie gemaakte produkten die slecht zijn voor mens en milieu, wil ik iets goeds doen. Zodat ik later m'n kinderen in de ogen kan kijken en kan zeggen: ik heb het in elk geval geprobeerd." foto frank fahrner Bedankt voor de moeite: u hoort nog van ons. Dat kreeg John Ratzenber ger te horen toen hij tien jaar gele den tevergeefs auditie deed voor Cheers. John liet het er niet bij zitten en verzon ter plekke hel weet-alles-typetje Cliff. Sindsdien is post bode Cliff Clavin niet meer weg te denken uit de populaire comedy-serie. „Zo heb ik de dingen m'n hele leven gedaan, altijd alles net op het randje. Steeds op zoek naar het einde van de lijn om te testen hoe sterk die is. Ik weet geen andere manier", zegt de 45-jarige John Ratzenberger nu. De popu laire acteur schrijft zelf het grootste deel van de teksten van zijn geesteskind Cliff. Daarbij kan hij terugvallen op een onuitputtelijke inspira tiebron: zijn eigen leven. „Als ik niet zoveel had meegemaakt, was Cliff er niet geweest." John Ratzenberger: „Het geheim van Cheers? ,We kijken niet op mensen neer, in veel andere series wordt dat wel gedaan." Getuige Ratzenberger groeide op in Connecticut. In 1969 zag hij hoe de politie een kleurling in el kaar sloeg. Er volgde een proces. John getuigde tegen de politie. „De smerissen vergaten mijn gezicht niet en maakte me het erg moeilijk om te blijven. Dus ben ik uiteindelijk weggegaan." 1» Kurt van Eeghem: „Het niveau van de meeste presentatoren is bedroevend laag, de meesten kunnen niet goed praten, laat staan behoorlijk formuleren." foto ilseschouteten

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 10