Zege Tudjman valt tegen V-raad buigt zich over vredesplan voor Bosnië Buitenland 'Romeo en Julia'-drama zet Ieren aan het denken Rusland wil positie op wapenmarkt heroveren Alleen verhuizing kan witte neushoorn redden Omgeving Filipijnse vulkaan loopt leeg Lidstaten maken vaart met interne markt EG 'Vindersloon om kapitaal uit ex-DDR te achterhalen' 'Reagan wel degelijk betrokken bij Irangate' Franse socialisten op zoek naar leiders DINSDAG 9 FEBRUAR11993 '15.000 tot 25.000 man nodig NEW YORK/SARAJEVO AFP-Rtr-AP Een VN-vredes macht van 15.000 tot 25.000 militairen is nodig voor het uitvoeren van het vredesplan voor Bosnië-Hercegovina dat de bemiddelaars in het Joegoslavië- conflict, Owen en Vance, gisteravond aan de Veiligheids raad van de Verenig de Naties hebben voorgelegd. Hoge Amerikaanse mili tairen zeiden vorige week dat voor het militair afdwingen van het vredesplan zeker 200.000 man nodig zijn. Owen en Vance stelden de Veilig heidsraad verder voor een internatio naal tribunaal in het leven te roepen om tegen grove schen dingen van de men senrechten in ex- Joegoslavië te kun- nen optreden. In het vredesplan van Van ce en Owen krijgen de Kroaten, de Serviërs en de moslims elk drie provincies toegewezen. De Bosnische hoofdstad Sarajevo komt onder gezamenlijk be- Nog altijd heeft de Ameri kaanse regering geen beleid uit gestippeld over het voormalige Joegoslavië. Washington liet wel weten voorlopig geen geweld te willen gebruiken om een einde te maken aan de burgeroorlog in Bosnië. De VS overwegen wij zigingen in de voorgestelde op deling van Bosnië, uitbreiding van humanitaire hulpoperaties en sancties tegen Servië. Een bejaarde Servische vrouw uit het vluchte lingenkamp Bjelina in het door Serviërs gecon troleerde Krajina is haar tranen niet meer de baas. Uit angst voor het Kroatische geweld vluchten veel Serviërs weg. foto epa In Bosnië-Hercegovina en Kroatië laaiden de gevechten gisteren weer in alle hevigheid op. De VN-hulpvluchten op Sa rajevo zijn echter na een onder breking van twee dagen hervat. De verdedigers van de indus triestad Tuzla, in het noorden van Bosnië, hebben opnieuw gedreigd gifgas en chemicaliën te gebruiken bij de verdediging van hun stad. In het gebied rondom Srebrenica in het oos ten van Bosnië zijn regerings troepen en Servische rebellen gisteren een wapenstilstand overeengekomen. Kovac kandidaat-president Slowakije Bratislava Slowakijekrijgt zo goed als zeker op 15 februari een president. Voor deze belangrijke functie staat alleen nog Michal Kovac, de voormalige voorzitter van het Tsjechoslowaakse fede rale parlement, kandidaat. De twee andere kanshebbers, Juraj Svec en Ivan Gasparovic, hebben zich teruggetrokken. Busongeluk Nigeria: zeker 50 doden lagos» Meer dan vijftig mensen zijn gisteren in de Nigeriaanse hoofdstad Lagos omgekomen toen de bus waarin ze zaten in brand vloog. De brand ontstond in de motor maar verspreidde zich razendsnel. In de overbeladen bus zaten zo'n honderd pas sagiers. Omvangrijke examenfraude Zuid-Korea Seoul De Zuidkoreaanse politie heeft 21 mensen gearresteerd in verband met eep omvangrijke fraude bij de toelatingsexa mens voor hogescholen. De politie is nog op zoek naar 48 ver dachten, onder wie de rector van een particuliere universiteit. Volgens de politie hebben universiteitsfunctionarissen de exa menresultaten van ongeveer 70 studenten veranderd nadat hun ouders daar fors voor hadden betaald. Schietpartij in ziekenhuis Los Angeles los angeles Een ontevreden ex-patiënt heeft gisteren op de eer- ste-hulpafdeling van een ziekenhuis in Los Angeles in het wilde weg om zich heen geschoten. Daarbij raakten drie artsen ge wond. De man nam vervolgens twee mensen in gijzeling. Vijf uur later gaf hij zich over. De twee gijzelaars kwamen ongedeerd vrij. Mazelen-epidemie in Somalia muqdisho Het kinderfonds van de Verenigde Naties, Unicef, wil in Somalia 750.000 kinderen inenten tegen mazelen. In het Afrikaanse land sterven wekelijks honderden kinderen aan deze zieke. Vorig jaar werden al 250.000 kinderen gevaccineerd, maar de burgeroorlog en het tekort aan goedopgeleide gezondheids werkers belemmerden het werk van Unicef. Opnieuw twee Palestijnen gedood Jeruzalem» Israëlische militairen hebben gisteren in een dorpje op de Westelijke Jordaanoever twee Palestijnse jongeren dood geschoten. De twee werden doodgeschoten door een militaire patrouille die zojuist een 27-jarige Palestijn had gearresteerd die lid zou zijn van de Palestijnse beweging Al-Fatah. Rubberplantage in Liberia in brand monrovia 's Werelds grootste rubberplantage, de Firestone- plantage in het Westafrikaanse Liberia, wordt bedreigd door een grote brand die door rebellen is aangestoken. De brand begon eind vorige week en breidde zich het afgelopen weekeinde uit tot de plantage. Over eventuele slachtoffers is nog niets bekend. EG-centrum voor drugsinformatie brussel De twaalf EG-landen zetten een gezamenlijk op waarin de informatie over handel in drugs wordt gebundeld. De lidstaten hebben hiertoe gisteren in Brussel besloten. Het is nog niet duidelijk waar het centrum zal worden gevestigd. Hier over zal vermoedelijk op de Europese top in juni in Kopenhagen een beslissing worden genomen. Afghaanse hoofdstad zwaar bestookt kabul» De Afghaanse hoofstad Kabul is gisteren zwaar bestookt door de rebellen van de Hezb-i-Islami. De stad werd beschoten met artillerie en meer dan 200 raketten. Hierbij zouden 54 men sen zijn gedood en zeker 100 gewond zijn geraakt. De raketten kwamen volgens ooggetuigen terecht in de buurt van het presi dentiële paleis en woonwijken in het centrum. DRA Deutsche Pi Algemeen NedeHjnds Persbureau Gemeenschappei'i«el Waarnemers hebben kritiek op verloop verkiezingen Kroatië De verkiezingen voor de gemeenteraden en de Senaat (Eerste Kamer) in Kroatië, afgelopen zondag, hebben niet de overwinning opgeleverd die de regerende HDZ van president Franjo Tudjman had gehoopt. Volgens de pei lingen kon zijn partij rekenen op meer dan 70 procent van de stemmen. De HDZ bleef echter steken op ruim 50 procent. budapest runa hellinga correspondent oost-europa De grote morele winnaar van de verkiezingen is de sociaal-libe rale HSLS, die vrijwel overal tus sen de 20 en de 25 procent van de stemmen haalde. Zelfs onder kiezers die vrijwel zeker HDZ zouden stemmen, zoals de vluchtelingen uit de regio rond Knin en Vukovar, stemde ruim 25 procent op HSLS. Naast de sociaal-liberalen konden de Boerenpartij HSS, de sociaal-democratische SDP en de liberale Kroatische Nationale Partij op behoorlijke aanhang rekenen. De verkiezingsuitslag mag een verrassing heten. Hoewel Tudjmans HDZ het enkele we ken geleden in de peilingen minder goed deed, leek zijn aanhang omhoog te schieten na de militaire actie bij de Masleni- ca-brug en het nieuwe offensief tegen de Serviërs in Krajina. In de laatste weken van de cam pagne werd het nieuwe offen sief door de HDZ breed uitge meten. Veel anders had de par tij de kiezers ook niet te bieden, want economisch is Kroatië er op dit moment zeer slecht aan toe. Het verkiezingsresultaat is belangrijk, niet alleen omdat de weerstand tegen Tudjmans oor logspolitiek blijkbaar onver wacht groot is. maar ook omdat werd gevreesd dat de HDZ in de Senaat een tweederde meerder heid zou behalen. Daarmee had de partij het volledig voor het zeggen gehad in Kroatië. Internationale waarnemers hadden gisteren de nodige kri tiek op het verloop van de ver kiezingen. In veel kieslokalen waren geen stemhokjes en in veel gevallen stemden vaders voor het hele gezin tegelijk. moskou apJoegoslavië en Libië liep Rus land 7,5 miljard dollar mis en ook met Irak ging een miljar denafnemer verloren, aldus Gloechich. Hij voegde er aan toe dat Rusland de verkopen dit jaar weer wil opvoeren, maar dat het handelsbeleid niet „po litiek gekleurd" zal zijn. Volgens Gloechich wil de Russische wapenhandel niet al leen zijn traditionele markten in China, India en enkele Arabi sche landen behouden, maar ook proberen de Oosteuropese markten terug te krijgen. Daar naast wil Rusland nieuwe mark ten beproeven in Malaysia. Zuid-Korea, de Verenigde Ara bische Emiraten en mogelijk Pakistan en Zuid-Afrika. Rusland wil zijn positie als wa penleverancier op de wereld markt heroveren en zijn afzet markten uitbreiden, mogelijk zelfs tot in Zuid-Afrika. Dat heeft voorzitter Viktor Gloe chich van de Commissie voor Defensie-industrieën gezegd in een vraaggesprek met het eco nomisch maandblad Delovie Ljoecli (Zakenmensen). Rusland exporteerde vorig jaar voor 4 miljard dollar aan wapens. Zeer weinig vergeleken met de verkopen van 11 miljard dollar door de voormalige Sov jetunie in de jaren 1988 en 1989. Door de VN-wapenem- bargo's tegen het voormalige De dood van twee jonge katholieke gelief den heeft een golf van emotie losgemaakt in Noord-Ierland. Het lot van de twee stu denten heeft de mensen even aan het den ken gezet over het conflict in Noord-Ierland dat al aan 3.000 mensen het leven heeft ge kost, en waarvan het einde nog niet in zicht is. Julie Statham, enig kind, werd dood in haar bed aangetroffen door haar vader, een maand nadat protestantse extremisten haar vriend Diarmuid Shields (20) en zijn vader hadden doodgeschoten. Het meisje heeft vermoedelijk een overdosis verdovende middelen ingenomen kort na een speciale mis ter nagedachtenis aan haar vriend. De pastoor die de mis leidde vergeleek hun dood met het Shakespeare-drama Romeo en Julia. Stathams dood was voorpaginanieuws in Dublin en Belfast waar kranten kwamen met koppen als "Julie sterft uit liefde'. „Vij- entwinig jaar vol haat en verschrikking vari het Noordierse conflict hebben vele harten op dit eiland verhard. De wreedheden volg den elkaar op met een ziekmakende regel maat waaraan wij in onze eigen onmense lijkheid bijna gewend zijn geraakt", aldus de krant The Irish Press. GABARONE Rtr Vandaag begint in Botswana een campagne om de laatste witte neushoorns voor uitster ven te behoeden. Dierenbe schermers denken dat verhui zing uit de Kalahari-woestijn de enige manier is om de resteren de neushoorns te redden. In Botswana leven nog tussen de twee en vijftien exemplaren. Stropers hebben het op de die ren gemunt omdat de hoorn, die in Azië wordt gebruikt als seksueel stimulerend middel, veel geld opbrengt. Alleen al sinds augustus zijn, volgens de directeur van het ministerie voor faunabeheer en nationale parken, in hel noorden van Botswana acht witte neus hoorns gedood. Wildparken in de Zuidafri- kaanse provincie Natal hebben gastvrijheid geboden aan de laatste witte neushoorns. De dieren worden over een afstand van 700 kilometer verplaatst, van het nationale park Chobe in Botswana naar Serowe in Natal. In de jaren zeventig jaren werden in Chobe 98 witte neus hoorns uitgezet. Zonder stro pers zouden dat er nu nu 250 zijn geweest. In Mozambique zijn de neushoorns al uitgestor- AJ2NUÜ yÉtt&L' WtiÉfóSb CAMAUGEen Filipijnse boer uit een van de dorpen rondom de vorige week uitgebarsten vulkaan Mayon draagt zijn pas geoogste bananen over een door de asregen gaan. Volgens het Filipijnse Insti- verbrand maïsveld. In dorpen rondom de vulkaan is de uittocht van bewoners gisteren doorge- tuut voor Vulcanologie en Seis mologie is de Mayon nog altijd instabiel en is een grote uitbar sting binnen een paar dagen alles behalve uitgesloten, foto» epa» Erich Honecker hadden ge smokkeld. Volgens Von Bulow, X.1« dje OSNABRÜCKAP BRUSSEL ANP Ruim een maand na de inwer kingtreding van de interne markt op 1 januari 1993 blijkt dat de EG-landen, met Dene marken en Italië voorop en Ne derland op de vijfde plaats, vaart maken met de omzetting van de betrokken richtlijnen in nationale wetgeving. Ruim tachtig procent van de 282 be palingen is door de lidstaten vertaald in hun eigen wetge ving. Voor Nederland is dat 81,6 procent. Denemarken, Italië, Groot-Brittannië en België lig gen voor. De Grieken, met een score van 72 procent, sluiten de rij. Het functioneren van de in terne markt stond gisteren op de agenda van de EG-minister- raad. Volgens een Nederlandse diplomaat is het echter nog te vroeg om een echt oordeel te vellen over de situatie. Van de kant van het Nederlandse be drijfsleven zijn tot nu toe amper klachten binnengekomen over het vrije goederenverkeer. Het vrije personenverkeer blijft echter een zorgenkindje, ook in de negen zogenoemde Schengen-landen, die de perso nencontroles aan de grens op 1 januari zouden afschaffen. Er wordt zelfs geklaagd over stren gere paspoortcontroles, vooral door trein- en luchtreizigers Op aandrang van zuidelijke lidstaten is gisteren afgesproken dat speelgoed, farmaceutica en levensmiddelen uit derde lan den op korte termijn aan de buitengrenzen wel scherper mogen worden gecontroleerd. Spanje bijvoorbeeld is bang dat de LG-eisen voor produktveilig- heid worden ondergraven als produkten vrij in de EG kunnen circuleren. Nederland ging hier mee schoorvoetend akkoord, maar liet aantekenen dat de verordening „gedisciplineerd en gedoseerd" wordt gebruikt. WASHINGTON Rtr-, De Duitse overheid moet belo ningen uitloven voor het ver strekken van inlichtingen over het vermiste DDR-vermogen, dat in de miljarden marken zou lopen. Dat heeft SPD-afgevaar- digde Andreas von Bulow giste ren in een interview met de krant Neue Osnabriicker Zeitung gezegd. De krant Bild berichtte on langs dat twee voormalige agenten van de Stasi, de gehei me dienst van de DDR, 3,5 mil joen mark (ruim vier miljoen gulden) naar de in Chili verblij vende vroegere DDR-leider die lid is van de een onderzoek instelt naar het handelsimperium KoKo van de omstreden hoge DDR-ambte- naar Alexander Schalck-Go- lodkowski, zijn er aanwijzingen dat de DDR-leiding in de loop der jaren honderden miljoenen of zelfs miljarden marken naar het buitenland heeft overge bracht. Het wegsluizen van het geld is veelal door lagere ambte naren voorbereid en die zouden door middel van een vinders loon ertoe moeten worden be wogen hun kennis openbaar te maken, aldus de afgevaardigde. Een proces tegen de Ameri kaanse ex-minister van defensie Weinberger, wegens zijn rol in het Iran-contra -schandaal, had nieuwe bewijzen aan het licht kunnen brengen tegen oud-pre sident Reagan. Dit heeft de spe ciale procureur die belast is met de affaire, Lawrence Walsh, gis teren verklaard in een rapport aan het Congres. Ex-president Bush verleende Weinberger eind vorig jaar gra tie, twee weken voordat deze samen met vijf andere verdach ten zou terechtstaan wegens betrokkenheid bij de affaire. Volgens critici heeft Bush zich hiermee willen beschermen. Walsh zegt over documenten te beschikken waaruit blijkt dat ook Bush veel meer betrokken was bij de affaire. Ook ex-secretaris-generaal Regan van het Witte Huis was bereid te getuigen dat Reagan wel op de hoogte was van de le vering van wapens aan Iran in november 1985, terwijl het Con gres alle wapenverkopen aan dit land had verboden. Washington probeerde hiermee de in Liba non gegijzelde Amerikanen vrij te krijgen. Met de opbrengst zouden de Nicaraguaanse con tra's worden gesteund. PARUS HANS GERTSEN CORRESPONDENT Binnen de Franse Socialistische Partij (PS) leek er vorig jaar december nog sprake van een luxeprobleem. Achter de schermen vochten partijleider Laurent Fabius en pre mier Pierre Bérégovoy over de vraag wie de verkiezingscampagne van de socialisten moest leiden. Twee kapiteins op één schip dus. Twee maanden later en amper zes weken voor de eerste ronde van de parlementsver kiezingen hebben de socialisten echter dui delijk met een schaarsteprobleem te ma ken. Het Franse bloedschandaal heeft de re putatie van Fabius danig aangetast. Bérégo voy kan zich ook moeilijk meer als kam pioen van de corruptiebestrijding opwer- .pen. Vorige week werd bekend dat hij in 1986 tegen zeer schappelijke voorwaarden een miljoen franc heeft geleend van een in diverse schandalen verwikkelde zakenman. Volgens de Franse premier is dat alles volstrekt volgens de regels gebeurd, maar 'Béré' heeft op zijn minst de schijn tegen. Zowel Fabius als Bérégovoy worden door de eigen achterban gezien als aangeschoten wild. Dat blijkt wel uit het feit dat beiden nauwelijks worden gevraagd om lokale kan didaten in hun kiesdistricten te komen steunen. Veel socialisten vrezen dat een verkiezingsavond met Fabius of Bérégovoy hen zelf ook compromitteert. Het gevolg: de socialisten zitten dringend verlegen om leiders met een onbevlekt bla zoen die de campagnekar kunnen trekken. Voorzover die leiders al voorhanden zijn. lijkt de artitno echter gering. De 'olifanten' van de PS lijken zich al bij de aangekondig de verpletterende nederlaag te hebben neergelegd. „Het diskrediet van de chefs raakt ons allemaal en we hebben geen alter natief voorhanden. Wat ons overkomt, is zó ernstig, dat we dat nooit meer op tijd goed kunnen maken", aldus een partijbestuur der. Mensen als ex-premier Michel Rocard. de officiële PS-kandidaat voor de opvolging van Mitterrand, en ex-partijleider Lionel Jospin behoren tot de weinige kopstukken die nog niet 'besmet' zijn. Maar zowel Ro card als Jospin hebben buiten hun eigen kiesdistricten maar bitter weinig campag ne-activiteiten op het programma staan. Ze spannen zich niet meer in dan strikt nodig is en lijken hun kruit droog te willen hou den tot na de verkiezingen. Rocard denkt zich na een verkiezingsnederlaag op te kun nen werpen als de laatste hoop van links, terwijl Jospin staat te popelen om de van Fabius te kunnen zhtersheme overnemen. Het enige zware socialistische geschut dat nog overblijft, is president Mitterrand. Hij brengt deze week staatsbezoeken aan Vietnam en Cambodja, maar zodra hij terug is, zal hij zich nadrukkelijk in de strijd men gen, zo verwacht men alom in politiek Pa rijs. De niet meer herkiesbare Mitterrand heeft weinig meer van zijn partij te ver wachten in de laatste twee jaar van zijn ambtstermijn, maar het zou zijn eer te na zijn om de partij achter te laten in de staat waarin hij haar in 1971 aantrof: als een in tern verdeelde partij die geen rol van bete kenis speelt in het grote politieke spel. Botsing oorzaak vliegramp Iran Vlak na opstijgen kwam een Sukhoi gevechtsvliegtuig in botsing met eenïupolev passagiersvliegtuig. De jager boorde zich staart van het vliegtuig. Alle 119 passagie en 13 bemanningsleden zijn omgekomen Het Iraanse passagiersvliegtuig dat gisteren in de buurt van de hoofdstad Teheran verongeluk te, is in de lucht geëxplodeerd na een botsing met een militair toestel. Bij het ongeluk kwamen 134 mensen om het leven, alle inzittenden van het passagiers vliegtuig. een Tupolev 154, en de twee bemanningsleden van het militaire toestel, een Suchoi 24 Volgens ooggetuigen werden de inzittenden uit het passa giersvliegtuig gestoten, toen de Suchoi zich met zijn neus in de staart van het toestel boorde Het militaire toestel deed mee aan een luchtparade ter gele genheid van de Dag van de Luchtmacht, waarop wordt ge vierd dat de luchtmacht zich in 1979 als eerrte hijwum hton derdeel aansloot bij de islami tische revolutie van ayatollah Khomeiny. Het vliegveld Mehrabad. dat zowel voor civiele als militaire vluchten wordt gebruikt, staat als onveilig bekend. I r zou vaak sprake zijn van bijna-botsingen

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7