Schrappen provincies voorlopig van de baan Alders waarschuwt boeren voor een 'milieu-oorlog' Moederkoek als hoogstpersoonlijk 'wondermiddel' Binnenland Venlose agenten verdacht van 'dood door schuld' Olofskapel opgeknapt Afgebroken pin oorzaak crash F-16 in Hengelo Bevelhebber Couzy bezorgd over werving militairen DINSDAG 9 FEBRUAR11993 'Nait Soez'n' moet worden opgeheven groningen De Groninger Studenten Bond (GSB) wil het door haar uitgegeven ledenblad Nait Soez'n opheffen. Volgens het be stuur is de naam van het blad ernstig aangetast door een sati risch bedoelde publikatie vorige week. Daarin beweert een nep- hoogleraar dat Anne Frank nog in leven is. In een verklaring zegt het bestuur dat het blad door de publikatie een slechte naam heeft opgebouwd en daardoor niet meer is te financieren. De re dactie werd vorige week geschorst in afwachting van de start van een royementsprocedure. Dit jaar drie nieuwe poliogevallen utrecht» In 1993 zijn drie gevallen van polio gemeld: twee vrou wen en een man. Allen zijn onder de veertig jaar. Zij komen uit de provincies Zeeland, Gelderland en Zuid-Holland. Het totale aantal poliopatiënten komt daarmee op 67. Dat heeft het minis terie van WVC gisteren meegedeeld. Amsterdam wil met Pasen snelrecht amsterdam De Amsterdamse rechtbank wil in het paasweek einde een versnelde rechtsprocedure toepassen. Met dit zoge noemde snelrecht hoopt de rechtbank het verhoogde aantal rechtszaken binnen enkele dagen te verwerken. Tijdens de paas dagen worden in Amsterdam aanzienlijk meer auto's gekraakt en zakken gerold dan gewoonlijk. Vorig jaar zijn zo'n vijftig mensen voorgeleid die zich met Pasen aan een dergelijk vergrijp schuldig maakten. Het gevolg was dat de rechtbank in de week daarop kreeg te maken met een „opstopping" van werkzaamhe den. Cursus 'oud en nieuw" voor relschoppers den haag Relschoppers die in Den Haag op en rond oude jaarsnacht zijn opgepakt, kunnen een cursus volgen om te leren hoe de jaarwisseling op vrediger wijze door te brengen. De cur sus wordt aangeboden aan mensen van wie een vrijheidsstraf wordt omgezet in een aantal uren dienstverlening. Vijfentwintig uur daarvan kan worden besteed aan de cursus. gpd gemecnschappci'ikc^frvjtens Minister Alders (milieubeheer) heeft gisteravond in Markelo de boeren gewaarschuwd geen milieu-oorlog te ontketenen. Een oorlog kent alleen maar verliezers en de grootste verlie zer zal de landbouw zijn, aldus Alders. Hij sprak op een mani festatie waar meer dan vijfdui zend boeren protesteerden te gen de beperkingen van de Hin derwet. De commotie rond de Hin derwet is ontstaan nadat de Raad van State in januari de vergunning van twee veebedrij ven in Ambt-Delden vernietig de. Volgens de Raad van State had de gemeente Ambt-Delden de vergunningen niet mogen verlenen, omdat de omgeving al te veel is verzuurd door de am moniak van andere veebedrij ven. Deze uitspraak leidde tot eu forie bij milieu-organisaties, maar veroorzaakte grote onrust onder de veehouders in heel Nederland. Veel boeren hebben nog geen Hinderwetvergunning en vrezen die ook niet meer te zullen krijgen. Bovendien zou den bedrijven met vergunning geen milieu-investeringen kun nen doen. Onder het motto „Boeren in de misère, door de Hinderwetaffaire" organiseer den de Overijsselse landbouw organisaties een protestmani festatie. Alders beloofde zo snel moge lijk met een noodwet te zullen komen. Hoe die noodwet er precies gaat uitzien, liet de mi nister nog in het midden. Met name voor de duizenden boe ren die nog geen Hinderwetver gunning hebben, blijft de onze kerheid voortduren. Duidelijk is dat een veehouder zonder Hin derwetvergunning deze niet zonder meer zal krijgen. De ver gunning zal slechts gelden voor het aantal stuks vee dat de be treffende boer had in een be paald jaar. Of dat 1981 wordt, of bijvoorbeeld 1986, kon Alders niet zeggen. Een generaal par don is uitgesloten, aldus de mi nister. „Dat is niet goed voor het milieu en onrechtvaardig ten opzichte van de boeren die een Hinderwetvergunning heb ben op basis van de omvang van hun veestapel in 1981." Volgens de minister heeft de landbouw een schone lucht, een schone bodem en schoon water hard nodig. Om dat te be reiken, moet de komende jaren de uitstoot van ammoniak stap voor stap worden teruggedron gen. Opsplitsing ijl regio 's stuit op te veel verzet venlo-roermond gpd-anp Zes agenten van de Venlose po litie en een arrestantenwacht zijn sinds gisteren officieel ver dacht van dood door schuld of het in hulpeloze toestand ach terlaten van de op 8 januari aan een hersenbloeding overleden Turkse arrestant Huseyn Köksal (32). Twee agenten, die hem op verdenking van dronken rijden te hardhandig in de boeien sloegen, wacht bovendien een vervolging wegens mishande ling. Alle agenten blijven, on danks deze ernstige verdenking op basis van een rijksrecherche onderzoek, gewoon in functie. De Venlose politie heeft op meerdere punten gefaald bij de arrestatie. De twee verbalisan ten die Köksal in de nacht van 6 Chauffeur van Lubbers krijgt rijbewijs terug rotterdam gpd De chauffeur van premier Lub bers, die op 19 januari onder in vloed van alcohol tegen het po litiebureau aan het Marconi- plein in Rotterdam reed, heeft zijn rijbewijs teruggekregen. Uit de bloedproef bij het Gerechte lijk Laboratorium is gebleken dat de man een alcoholpromil lage van 0,7 had. Officier van justitie mr. H. Moraal heeft dit meegedeeld. Volgens de standaardtarieven van het openbaar ministerie krijgt een automobilist met een promillage van 0,7 een boete van 400 gulden. Over de chauf feur van Lubbers is nog geen beslissing genomen, omdat ook sprake was van een aanrijding. „In dat geval ligt het allemaal wat ingewikkelder", aldus Mo raal. De chauffeur, een 43-jarige man uit Voorburg, is sinds het voorval niet meer actief geweest als bestuurder van de dienstau to van premier Lubbers. „Hij is om medische redenen thuis", zegt J. van der Ploeg van de Rijksvoorlichtingsdienst. „Wij beraden ons nog op maatrege len tegen hem." op 7 januari in de boeien sloe gen, vooral de oudste van het tweetal, hebben volstrekt buiten proporties gehandeld en daar om onrechtmatig. Dat is de voorlopige conclusie van de Roermondse hoofdofficier van justitie, mr. W. Zeyl, op grond van het onderzoek door de rijksrecherche. Hij heeft dit gis termiddag op een persconfe rentie in Roermond bekendge maakt. Een getuige-deskundige moet nagaan of Köksal baat zou hebben gehad bij directe medi sche behandeling van de bij hem geconstateerde hersen bloeding. Het antwoord op deze vraag is van wezenlijk belang voor het eventueel later ten las te leggen van dood door schuld. De advocaten van de nabe staanden van de overleden Turk, mr. F. van Alst en mr. G. Knoops, noemden de weergave door de hoofdofficier van justi tie van het rapport van de rijks recherche niet volledig. Zij zei den de inhoud van dit rapport niet bekend te mogen maken, maar konden wel zeggen dat de mededelingen van de hoofdoffi cier niet exact overeenkomen met de resultaten van de rijks recherche. amsterdam De uit 1425 dateren de Olofskapel in Amsterdam is omgebouwd tot congrescentrum. Gisteren werd het in gebruik ge steld door minister Andriessen (economische zaken) en burge meester Van Thijn. Het gebouw heeft weer een stukje van zijn ou de stijl terug gekregen: een mar meren vloer, een balkenplafond en authentieke raamlijsten. De re novatie van de kapel, die in het verleden ook dienst heeft gedaan als koopmansbeurs en kunste naarsatelier, kostte zeven miljoen gulden. In het congrescentrum kunnen ook galadiners, recepties en concerten worden gehouden. De huur van de grote Olofszaal bedraagt vijfduizend gulden per twaalf uur. FOTO ANP HANS STEINMEIER den haag gpd De provincie blijft voorlopig bestaan. Onder druk van collega-bewindslieden en dankzij een sterke lobby van de provincies zelf, hebben minister Dales en staatssecre taris De Graaff-Nauta (binnenlandse zaken) hun plannen voor vernieuwing van deze bestuurslaag moeten aanpas sen. in staat worden geacht om be stuurlijke problemen aan te pakken. Sommige provincies zouden in hun geheel opgaan in een regio. Andere provincies zouden worden opgedeeld. De bewindsvrouwen werden hiertoe uitgedaagd door het verrassende voorstel van de CDA-Tweede Kamerleden Koetje en Van der Heijden, die Nederland willen opdelen in 25 regio's. Bij de bespreking pre cies een jaar geleden van het voorstel om zeven stedelijke ge bieden te vormen (rond Am sterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Eindhoven, Arnhem- In het herziene voorstel wordt geen blauwdruk van een regio nale opdeling van het land ge geven, maar wordt de vorming van regio's in bepaalde gebie den slechts op termijn wenselijk geacht. De bewindsvrouwen hebben hun ambitieuze plan om Ne derland op korte termijn in te delen in regio's moeten intrek ken, omdat er te weinig draag vlak voor was. Dales en De Graaff wilden daarbij de provin cie als bestuurslaag laten ver dwijnen, omdat de regio's beter /Nijmegen en Enschede/Hen gelo) kwam hun plan op tafel. De discussie ging vanaf die tijd bijna alleen nog maar over die regiovorming. De uiteindelijke aanleiding van de discussie, de bestuurlijke problemen van ge meenten in stedelijke gebieden, raakte steeds meer op de ach tergrond. Uitgedaagd door het CDA- voorstel beloofden de bewinds lieden van Binnenlandse Zaken met een voorstel te komen voor de bestuurlijke vernieuwing van het land. De minister koos daar bij meer de kant van het CDA, terwijl de staatssecretaris niets zag in een bestuurlijke blauw druk met regio's. In het uitein delijke voorstel van beide be windsvrouwen werd gekozen voor een mengvorm van beide benaderingen. In een eerste bespreking in het kabinet van 'Bestuur op ni veau, deel 3', zoals het plan offi cieel heet, ging dat de collega ministers toch te ver. Vooral het verdwijnen van de provincie stuitte op verzet. Een krachtige lobby van de gezamenlijke pro vincies, verenigd in het Inter provinciaal Overleg (IPO), en individuele Commissarissen van de Koningin bij premier Lubbers, heeft daarbij gehol pen. Na overleg tussen Lubbers en Dales is vorige week besloten het voorstel eerst bij te schaven om een smadelijke verwerping van het plan te voorkomen. De herziene notitie wordt nu naar alle waarschijnlijkheid aan staande vrijdag besproken, sa men met een brief waarin staat binnen welke tijd de stappen moeten worden genomen om tot de bestuurlijke vernieuwing te komen. amsterdam fred van essen De hoofdinspecteur voor de volksgezondheid is een onderzoek begonnen naar het bedrijf Autobiologics van de Brabantse zakenman Willem van Ewijk. Van Ewijk wil op grote schaal en tegen betaling placenta's van pasbevallen moeders invriezen en verwerken tot geneeskrachtige extracten. Volgens het ministerie van WVC mag het be drijf geen reclame maken voor de 'medische waarde' van de moederkoek. De artsenorgani satie KNMG, die alleen de door Autobiologics verspreide persinformatie kent, vindt die „rie ken naar misleiding." Het verhaal van de wielrenner Eddy Planckaert mag legendarisch heten in de sportwereld. Na een aantal seizoenen waarin de getalenteerde Belgische sprinter geen wedstrijd meer won, reisde hij af naar Zwitserland en liet zich in een kliniek injecteren met het extract van lams-foe- tussen. Kort daarop reed Planckaert weer voor enige tijd mee in de voorste rijen. Hij zei zich 'herboren' te voelen. Van Ewijk, die zijn plannen gisteren in Amster dam presenteerde, levert geen lamsfoetussen en hij injecteert niet. Hij bevriest, bewaart en ver maalt de placenta tot extract, waarmee de pa tiënt/consument dan maar moet zien wat hij er mee doet. In Amerika hoe kan het ook anders doet een select groepje filmsterren en andere beroemdheden dat al jaren, zei Van Ewijk. Onder het motto 'wie wat bewaart, heeft wat' wordt de moederkoek gebruikt als hoogstper soonlijk middeltje tegen ziekten, bij transplanta ties en verjongingskuren. Van Ewijk zinspeelt dus op een gelijksoortige overtuiging als van Ed dy Planckaert en presenteert de placenta als een 'bron van het leven' met ongewone heilzame ef fecten. Ten dele zijn die ook bekend. In ziekenhuizen en laboratoria van de farmaceutische industrie worden uit placenta's onder meer eiwitten en hormonen gewonnen. Autobiologics zinspeelt vooral op de 'lichaamseigen' samenstelling van de eigen placenta voor de moeder en het ltind dat eruit is geboren. Het idee 'ieder zijn eigen placenta' brengt mogelijk een lucratieve markt voort, denkt hij. Terwijl veel placenta's van ziekenhuis-geboorten bij de farmaceutische industrie of in weten schappelijke laboratoria belanden, richt Van Ewijk zich op de Nederlandsè moeders die hun kind thuis krijgen. 'Je denkt aan alles... maar geen moment aan je placenta' spreekt het be drijf de aanstaande moeders in een folder toe. Gevolgd door een wervend verhaal om de pla centa vooral te laten invriezen, voor twintig jaar of langer. De aanstaande moeder bestelt een piepschui men koffer eo bergt de moederkoek na de beval ling eenvoudig in de meegeleverde bewaarzak die in het vriesvak wordt gelegd tot de placenta koerier komt om 'het overbodig geworden or gaan' in het koelhuis in te vriezen. Volgens Van Ewijk is de bewaartijd bij twintig graden Celsius onder nul ongelimiteerd. Hij denkt volgende maand met tweeduizend geïnteresseerde moe ders aan de slag te kunnen. Het is echter de vraag of Van Ewijk ver komt met zijn placenta-bank. Volgens het ministerie van WVC mag Autobiologics de ingevroren placen ta's wel zonder beperkingen aan de moeders te rugleveren, maar niet als medicijn of cosmetica- produkt. Bovendien is het verboden de placen ta's aan te prijzen als 'geneeskrachtig'. De artsenorganisatie KNMG zegt „grote twijfels" te hebben over de wetenschappelijke waarde van de Autobiologics-diensten. „Ze gebruiken veel geleerde kreten, maar nergens is sprake van kwaliteitscontrole. Bovendien lijkt de methode van jaren invriezen en dan bewerken tot extract op zijn zachtst gezegd aanvechtbaar", aldus se cretaris-generaal T. van Berkesteijn. Fout in ontwerp fabrikant enschede «gpd Een afgebroken pin in de motor is de oorzaak van het neerstor ten van een F-16-jachtvliegtuig van de vliegbasis Twenthe in de Hengelose wijk Hasseler Es. Dit heeft minister Ter Beek van de fensie gisteren laten weten aan de Tweede Kapier. Het ongeluk op 11 februari vorig jaar veroorzaakte een enorme ravage in de woonwijk, maar persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Dat de pin in het draaiende deel van de motor afbrak, kwam door een ontwerpersfout van de Ameri kaanse fabrikant, Pratt and Wit- hney. Piloot en grondpersoneel hebben geen schuld aan het on geval. Ter Beek baseert zich op een onderzoek van de Koninklijke Luchtmacht en de bevindingen van de Raad van Advies inzake Luchtvaartongevallen van de fensie. Het onderzoek naar het onge val heeft uitgewezen dat de pi loot de motorstoringen in zijn F-16 niet geheel juist heeft inge schat. Maar wat precies aan de hand was, kon hij niet aflezen aan zijn boordapparatuur. Het afbreken van de pin ging gepaard met harde knallen en hevige trillingen. Na ingrijpen van de vlieger leek de motor weer normaal te lopen. Hij be sloot echter zo snel mogelijk naar de vliegbasis terug te ke ren. Kort daarna deed het mo torprobleem zich opnieuw voor, maar nu ernstiger. De vlieger kreeg de motor niet meer aan de praat. De piloot heeft er ech ter alles aan gedaan om de be bouwde kom te vermijden. De ontwerpersfout in de pin komt fabrikant Pratt and With- ney niet te staan op een schade claim. Volgens Hageman is dat ongebruikelijk in militaire luchtvaart. Het mankement doet zich voor bij 48 van de 186 F-16's van de luchtmacht, die met PW-220 motoren zijn uitge rust. Andere luchtmachten zijn inmiddels op de hoogte van het euvel aan de pin die een lengte van zo'n vier centimeter heeft Dat de grondradar op 11 fe bruari vorig jaar wegens onder houd niet werkte, was volgens hem ook niet van invloed op de crash. Hageman en de Raad van Advies inzake Luchtvaartonge vallen concluderen dat er vol doende andere navigatiehulp middelen waren om de piloot veilig naar de basis te loodsen. Basiscommandant F. Vogelpoel zei blij te zijn dat de crash in „elk geval niet is te wijten aan nalatigheid van ons personeel". Woninginrichters klagen over consument 'Nederlander blijft te lang op oude stoelen zitten stuur van de CBW zei gisteren bij het begin van de campagne in Nieuwegein dat de Nederlan der zijn interieur vooral bena dert vanuit de vraag of iets nog functioneert: „Een stoel is om op te zitten en pas als we er dwars doorheen zakken wordt het tijd voor een nieuwe." Ter vergelijking wees hij erop dat in 1980 de bestedingen per huishouden aan inrichting en vakanties nog op hetzelfde ni veau lagen: ruim 1.500 gulden. Elf jaar later, in 1991, werd aan het interieur 50 gulden meer uitgegeven, terwijl de vakantie bestedingen ruim 370 gulden stegen tot 1.949 gulden per huishouden. De Nederlander geeft te weinig uit aan de inrichting van zijn woning. Deze klacht uit de Cen trale bond van Woninginrich ters (CBW), die daarom de ko mende drie jaar 3,6 miljoen gul den in een promotiecampagne steekt. Volgens de bond blijven de bestedingen aan het interieur al jaren sterk achter bij de groei van het gemiddelde inkomen. Mensen willen wel meer geld spenderen aan auto, vakanties, kleding en uitgaan. Maar als het om een nieuwe bank, keuken of vloerbedekking gaat, blijft de knip zo lang mogelijk gesloten. Voorzitter J. Ruijs van het be- gpd Couzy windt er opnieuw geen doekjes om dat hij het niet eens is met de krimpplannen van zijn politieke baas, minister Ter Beek. „Ik leg me echter bij de politieke besluitvorming neer", aldus Couzy. Cou^ heeft al eens de woede van Ter Beek op de hals gehaald met een ingezonden stuk in NRC-Handelsblad waarin hij waarschuwde voor te snelle ombouw van de krijgsmacht* Ter Beek vond dat Couzy de be-" sluitvorming, die toen nog in' volle gang was, niet via de krant, moest proberen te beïnvloeden. De bevelhebber van de landstrijdkrachten, H. Couz^, maakt zich zorgen of de krijgs macht wel voldoende beroeps soldaten kan werven. De luite nant-generaal zegt dat in een interview met het maandblad De Legerkoerier. De landmacht baas baseert rich op recente ar beidsmarktstudies. Defensie heeft inmiddels op dracht gegeven voor aanvullend arbeidsmarktonderzoek. De re sultaten worden deze zomer verwacht. ip om. Dat was de boodschap die milieuminister Alders gisteravond in Markelo kreeg1 haalde de strop weg. protesterende boeren. Alders FOTO» ANP De minister doet was het er niet mi

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5