'Leraren betalen op basis van hun kennis' Onze Top 5 van deze week 175 'Lot van DAF ligt in handen van banken' Binnenland Mondriaan-behang Staal bereid tot extra inkrimping produktie OV-jaarkaart ook geldig in treinen voetbalsupporters Granaten Eurometaal wèl in te zetten tegen mensen O DINSDAG 9 FEBRUAR11993 Algemeen Nedertands Persbureau GPD Gemeensftiappe<i|lie I Ongeschoolde verkoopt zichzelf slecht den haag Sollicitanten voor ongeschoold of laaggeschoold werk stralen te weinig motivatie uit, zijn weinig representatief en mis sen sociale vaardigheden. Dat concludeert het Leidse bureau Research voor Beleid in een onderzoek naar de oorzaken van de kloof tussen moeilijk vervulbare vacatures voor laaggeschoolde functies en het hoge aantal werklozen met een lage opleiding. Het rapport is gebaseerd op gesprekken met personeelsfunctio narissen van 48 bedrijven. De bedrijven zelf gaven de onaantrek kelijke arbeidsomstandigheden als oorzaak aan, maar zeiden niet bereid te zijn daaraan iets te veranderen. Van Thijn bezoekt Zuid-Afrika Amsterdam» Burgemeester Van Thijn van Amsterdam brengt van 19 tot en met 21 februari een bezoek aan Zuid-Afrika. Op uitno diging van het ANC woont hij een internationale solidariteitsbij- eenkomst bij in Johannesburg. Het ANC heeft in totaal ongeveer vijfhonderd mensen uitgenodigd, afkomstig uit tal van groepe ringen. politieke partijen, vakbonden en religieuze organisaties. Deetman: Invloed Senaat gevaarlijk vlissingen Tweede-Kamervoorzitter Deetman (CDA) is ontevre den over de manier waarop de Eerste Kamer zich mengt in poli tieke aangelegenheden. Hij vindt dat met een eigengereide op stelling de niet rechtstreeks gekozen senatoren de basis leggen voor onbestuurbaarheid van de maatschappij. „De in vloed van de Eerste Kamer heeft gevaarlijke kanten", zei Deet man gisteren tijdens een gastcollege in Zeeland. Vooral Deet- mans partijgenoot Kaland zorgt geregeld voor problemen tussen Eerste Kamer enerzijds en Tweede Kamer en kabinet anderzijds. Eerder teruggave van belasting den haag Staatssecretaris Van Amelvoort (financiën) gaat meer belasting en sociale premies teruggeven. Nu wordt alleen terug betaald als het gaat om een bedrag van meer dan 331 gulden, voor bejaarden 221 gulden. Beide bedragen worden meer dan gehalveerd. Hoe hoog de nieuwe grenzen precies worden, wil de bewindsman binnenkort in een brief aan de Kamer bekendma ken. Het gaat om ongeveer 250.000 belastingplichtigen per jaar. Benzine en diesel één cent duurder Rotterdam Benzine en diesel worden morgen één cent per liter duurder. De meest voorkomende literprijzen aan de zelftank- pomp worden 183 cent voor super plus loodvrij, 179 cent voor Euro loodvrij, 195 cent voor superbenzine met lood en 128,2 cent voor diesel. De prijsverhoging is voornamelijk het gevolg van de stijging van de dollarkoers. Dit jaar drie nieuwe poliogevallen utrecht» In 1993 zijn drie gevallen van polio gemeld: twee vrou wen en een man. Allen zijn onder de veertig jaar. Zij komen uit de provincies Zeeland, Gelderland en Zuid-Holland. Het totale aantal poliopatiënten komt daarmee op 67. Dat heeft het minis terie van WVC gisteren meegedeeld. utrecht Op de Internationale Bouwbeurs die gisteren ii Als alternatief voor een behangetje. i de Utrechtse Jaarbeurs van start ging, spuit e i schilder een Mondriaan-achtige wand met een nieuw soort meerkleurenverf. FOTO ANP MARCEL ANTONISSE Kok: Boringen op Wad niet van tevoren uitsluiten Ook minister Kok van financiën vindt dat aardgasboringen in de Waddenzee niet op voorhand moeten worden uitgesloten. Dat zei de vice-premier gisteravond op een PvdA-bijeenkpmst in Groningen. Zaterdag liet minis ter Andriessen (CDA) al weten dat een verbod nog niet vast staat. Volgens Kok moeten overheid en oliemaatschappijen tussen nu en eind volgend jaar een zorgvuldige afweging maken tussen economische belangen en de bescherming van het milieu. Bij twijfel moet de Wad denzee worden gevrijwaard van boringen. „Met zo n uniek ge bied kunnen we ons geen gok jes permitteren", meende Kok. De minister wees op de juri dische problemen van een mo gelijk conflict tussen de regering en de olie-industrie. Hij zei te verwachten dat de oliemaat schappijen dan schadeclaims zullen indienen. In 1984 kwamen de overheid en de oliemaatschappijen vrij willig overeen voor een periode van tien jaar niet te boren op het Wad ondanks dat de olie maatschappijen eeuwigdurende boorconcessies in het gebied hebben. Onderwijsbonden willen nieuw systeem functiewaardering Rapport in IJmuiden nog niet bekend Twaalf jaar voor verkrachting van drie Belgische meisjes breda gpd De Bredase rechtbank heeft gis teren een 49-jarige Bredanaar veroordeeld tot twaalf jaar ge vangenisstraf voor ontvoering en verkrachting van drie Belgi sche meisjes en het maken van kinderpornofoto's. Het vonnis is gelijk aan de eis van de officier van justitie. „Rekening houdend met de ernst van de feiten en die valt in de hoogste categorie de psychische schade die de nog zeer jonge slachtoffers hebben opgelopen en de eerdere ver oordelingen voor zedendelicten, vind ik dat de samenleving voor langere tijd moet worden be schermd", zo motiveerde recht bankpresident mr. P. Paalvast het vonnis. De slachtoffertjes van acht, negen en tien jaar kwamen uit Leuven, Antwerpen en Borger- hout. De man lokte ze in zijn auto mee met de smoes dat ze hem moesten helpen zijn ver dwenen hondje te zoeken. De kinderen werden bedwelmd en misbruikt. De Bredanaar maak te daar pornografische foto's van. Het album met die foto's is voor de rechtbank het belang rijkste bewijsmiddel. Leraren moeten voortaan worden betaald op basis van hun kennis, het overbrengen van die kennis, de mate waarin zij zich verantwoordelijk tonen en hun vermogen om problemen in de klas op te lossen. De vier onderwijs bonden, ABOP, KOV, PCO en NGL, pleiten voor zo'n nieuw stelsel om functies te waarderen. Gisteren presen teerden zij in Den Haag de uitkomsten van een onder zoek naar de mogelijkheden voor een nieuw systeem. komen van de leraren vooral af van het type onderwijs waar voor ze werken. Dat systeem is volgens de bonden veel te star voor scholen om een flexibel personeelsbeleid te kunnen voeren. Als voorbeeld wordt in het onderzoek, uitgevoerd door de bureaus Andersson, Elffers en Felix en G1TP. een directeur van een MBO-school genoemd. Die wordt bij zijn benoeming in een bepaalde schaal ingedeeld. Met het we systeem is volgens de bon den een bedrag gemoeid van vijfhonderd miljoen gulden. Volgens de bonden zou de nieuwe regeling op z'n vroegst over vier jaar kunnen worden ingevoerd, omdat „stevig moet worden gestudeerd" op alle problemen en mogelijkheden. Op dit moment hangt het in- De overgang naar een hogere schaal wordt louter bepaald door de groei van het aantal leerlingen van de school, niet door de eisen die aan zijn func tie worden gesteld. ABOP-voorzitter Vogelaar ge bruikte gisteren de termen „kunst- en vliegwerk" en „wild groei" om de problemen in het onderwijs met de huidige func tiewaardering aan te geven. Die doen zich vooral voor bij fusies van scholen en bij het ontstaan van nieuwe functies. Bij fusies van scholen en on- derwijstypes ontstaan soms scheve verhoudingen tussen personeelsleden door de ver schillende functiebeoordelingen per onderwijstype. Mensen die van verschillende scholen ko men en vergelijkbaar werk gaan doen in een nieuwe instelling, zijn vaak in verschillende scha len ingedeeld. Ook komen er allerlei nieuwe functies. Begeleiding van leer lingen doen leerkrachten er bij voorbeeld niet meer even „bij": iemand wordt daarvoor vaak geheel of gedeeltelijk vrijge maakt. Zo'n meer begeleidende functie kan in het voortgezet onderwijs vaak maar moeilijk worden ingedeeld op basis van zogenoemde taakuren, het sys teem dat wordt gehanteerd voor mensen die voor de klas staan. Een deel van het geld dat voor het nieuwe systeem nodig is, 150 tot 200 miljoen gulden, wil len de bonden weghalen bij mi nister Ritzen van onderwijs die 600 miljoen extra heeft gekre gen voor verbetering van de sa larissen. brussel/ijmuiden anp-cor boos De staalproduktie in de Europe se Gemeenschap kan wellicht met nog eens zeventien miljoen ton ruwstaal en elf miljoen ton gewalst staal extra worden be perkt. De Europese staalprodu centen zijn bereid over deze verdere vermindering te praten. Dit staat in een rapport dat is opgesteld in opdracht van de Europese Commissie, het dage lijks bestuur van de Europese Gemeenschap. Hoogovens wei gert een reactie te geven. Het rapport is in IJmuiden nog niet bekend, aldus een woordvoer- De staalindustrie heeft te ma ken met oplopende verliezen. Door de aanhoudende malaise willen de producenten verder mindering, gaan met het inkrimpen hun fsroduktiecapacileit dan ze onlangs aangaven. Volgens rap porteur Braun kan het volume aan produktie verder worden verminderd dan de 8,5 miljoen ton ruwstaal en 6.6 miljoen ton gewalst staal die een maand ge leden in een tussentijds rapport werden genoemd. Het rapport van Braun vormt de basis voor overleg dat later deze maand plaatsvindt tussen de Europese Commissie en de EG-ministers van industrie. Fr moet dan worden vastgelegd hoeveel politieke, financiële en commerciële steun de Europese staalindustrie kan krijgen. De commissie heeft vooralsnog voorgesteld ruim 1,8 miljard gulden uit te trekken ter onder steuning van de produktiever Maatregel NS in strijd tegen vandalisme AMOK publiceert gestolen documenten Het kamerlid Rosenmrtller van Groen Links had een ver hand gelegd tussen de leveran tie van de granaathulzen en de zaandam» gpd utrecht gpd 01 Sinaasappelsap, pak 1 liter 01 Magere yoghurt, pak 1 liter 01 Extra jam, aardbeien, abrikozen, kersen of rozebottel, pot 450 gram 99 >3cr 99 Om de overlast van 'voorui(reizende' supporters terug te dringen, mogen ook OV-kaarthouders mee met de voetbaltrein. De Spoorwegen hopen zo een flink aantal supporters weer de voetbal- trein in te krijgen. De bedoeling is de problemen van losgeslagen groepen fans in 'gewone' treinen te beperken. Vandalisme van voetbalsupporters in treinen kostte de NS alleen al het afgelopen weekeinde tussen de 50.000 en 80.000 gulden. Tot nu toe moest een houder van een OV-kaart de volledige prijs betalen voor een com bi-kaartje, een vervoersbewijs annex kaartje voor het sta dion. Op korte termijn zal de bezitter van zo'n OV- kaart alleen nog maar een geringe toeslag worden gevraagd om in de supporterstrein naar uitwed strijden van zijn favoriete voetbalclub te kunnen gaan. De belangstelling voor de 'voetbalexpres' is de laatste tijd teruggelopen. Steeds meer fans beslui ten de intercity te nemen. Volgens T. Wijma, hoofdinspecteur van de spoorwegpolitie, gaat op het ogenblik dertig procent van de supporters met de intercity naar uitwedstrijden. Door de voetbaltrein toegankelijk te maken voor OV- kaarthouders denkt Wijma op veertien procent te komen. De NS vinden dat de KNVB en de betaald voet balclubs meer moeten doen aan het vandalisme door voetbalsupporters. Wijma: „Zij behoren mee te werken aan veiliger vervoer van supporters van de bezoekende club. Betaalde clubs zouden in overleg met de ge meenten tot een vervoersplan moeten komen." De granaten die het drijf Eurometaal in Zaandam aan Turkije levert, kunnen wel degelijk worden ingezet tegen mensen. Dit blijkt uit documen ten die in december bij Euro metaal zijn gestolen en nu door het Antimilitaristisch Onder- zoeks Kollcktief (AMOK) zijn ge publiceerd. De toenmalige minister Van den Broek (buitenlandse zaken) verklaarde begin vorige maand nog dat de granaten „volstrekt ongeschikt" zijn om tegen guer- rilla-achtige aanvallen van Kur- dische onafhankelijkheidsstrij ders te worden ingezet. De be windsman deelde toen ook mee dat de exportvergunning aan Eurometaal was verleend, om dat van ongeoorloofde of illega le transacties niets was geble ken. chter de Kurden in Turkije. Van den Broek wilde daar echter niet van horen. Uit de ontvreemde documen ten blijkt ook dat de munitie-or der uit Turkije veel groter is dan werd aangenomen. In totaal zou het gaan om 206.000 grana ten. met een waarde van 340 miljoen gulden. Aan de order zit een opdracht gekoppeld voor het Nederlandse leger voor 103.000 stuks, met een waarde van 500 miljoen. Algemeen werd aangenomen dat hel om 18000 stuks ging iluugjimwi schijnlijk is dat echter een eer ste leverantie. Rosenmöller zei gisteren aan vullende vragen te zullen stel len. Bewindvoerders zijn optimistisch: C(1 Zaanlander mild 48+ kaas, lichtbelegen, vers van 't mes kilo Navelsinaasappelen, net 2 kilo Deze aanbiedingen gelden t/m zaterdag 13 februari a.s.. Nieuwe openingstijden: t/m vrijdag tot 18.30 uur Informeer bij uw AH winkel. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. the independent Na de toezeggingen van minister An driessen van economische zaken en de Vlaamse deelregering moeten nu ook de banken de portemonnee trekken. Bin nen drie weken kan dan een nieuwe, vol waardige vrachtwagenfabriek DAF ont staan. Het lot van DAF ligt helemaal in handen van de banken. Dat hebben de beide bewindvoerders van de truckfabrikant gisteren gezegd tij dens een bijeenkomst met duizenden DAF-werknemers in de stadsschouw burg ir\ Eindhoven. Er was weinig goed nieuws. Ten minste de helft van de DAF- employées moet weg en geld voor een sociaal plan is er voorlopig niet. De vorige week aangestelde bewind voerders F. Meeter en L. Deterink den ken echter dat er bestaansrecht is voor een nieuw sterk afgeslankt DAF. Ze gaan er vanuit dat naast de 225 miljoen gul den van minister Andriessen en de 110 miljoen van de Vlaamse deelregering, de banken de verwachte 100 miljoen gulden ophoesten. De gezamenlijke vakbonden zijn in middels veel voorzichtiger over het wel slagen van de operatie geworden. Ze zijn nog niet vergeten dat het vorige week opgestelde reddingsplan hopeloos mis lukte. Volgens de bewindvoerders was dat reddingsplan niet realistisch. DAF heeft volgens onbevestigde berichten vo rig jaar een verlies gemaakt van 260 mil joen gulden. En het concern verliest per dag één miljoen gulden. Het wachten is op het 'business plan' voor het nieuwe DAF, waarin staat be schreven hoe hot nieuwe bedrijf er uit moet gaan zien. Een werkgroep met ver tegenwoordigers van de Nederlandse en Belgische overheid, de banken en DAF hoopt het plan binnenkort klaar te heb ben. DAF moet in elk geval een volwaar dig bedrijf blijven, dat vrachtwagens ont wikkelt, produceert en verkoopt Taxateurs zijn ondertussen bezig om de waarde van de bezittingen van het 'oude' bedrijf DAF vast te stellen. Naast de banken en pensioenfondsen zal ook de grootaandeelhouders van DAF. onder wie de oprichters de familie Van Doome, om een bijdrage worden gevraagd. Ver der wordt overlegd met de top van het autobedrijf Renault waarmee DAF be stelwagens zou gaan maken. Ontbinding van deze overeenkomst kan een schade claim inhouden. Geld voor aanvullende uitkeringen voor ontslagen werknemers is er niet. Wel zullen de bewindvoerders met de vakbonden praten over een sociaal plan. Volgens F. Kooien van de Industriebond FNV biedt dat „een beetje hoop". I)e bonden willen proberen zoveel mogelijk werk te behouden bij DAF. De ontslagen werknemers moeten zo goed mogelijk worden opgevangen. Kooien: „Daarvoor gaan we desnoods vergaande acties voe ren." Voor morgen is al een demonstra tie door Eindhoven gepland. Het Europees Parlement debatteert donderdag over DAF. Maar op geld uit Brussel voor een sociaal plan hoeft DAF niet te rekenen, zegt Europarlementariër W. van Velzen. Over de situatie bij het Britse l.eyland-DAF is nog weinig be kend. De verwachting is dat vrijdag" wordt bekendgemaakt hoeveel wetKWé mets bij Leyland-DAF moeten vëtYfu ij

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3