'Ze noemden cms fokzeugen' Feiten &Meningen Marshall-hulp-nieuwe-stijl werpt weinig vruchten af Religieuze Kuwayti's zien in satelliet-TV de duivel Zakkenrollers DINSDAG 9 FEBRUAR11993 Vrouwen van Kalinovik legden gruwelijke ervaringen Als de dag van gisteren herinnert Ziba zich nog het mo ment waarop twaalf dronken Servische militairen de gymzaal binnenstormden waarin zij en ruim honderd andere vrouwen samen met hun kinderen werden vast gehouden. ,,De Chetniks kwamen binnen met geweren en handgranaten en schreeuwden naar ons: 'Kijk eens hoeveel kinderen jullie hebben. Nu gaan jullie onze klei ne Chetniks baren'. Ze zeiden dat ze geen interesse had den in vrouwen die in verwachting waren, omdat ze die niet zwanger konden maken." MOSTAR ROBERT FISK THE INDEPENDENT Ziba, 26 jaar en moeder van twee kleine jongens, behoorde tot de eerste groep vrouwen uit het kamp in Kalinovik die door de Serviërs werd geselecteerd. Ze werden naar een hotel ge bracht, waar ze eerst de kamers moesten schoonmaken en de vloeren boenen. „Toen kregen we brood, vlees en water. Na de maaltijd moesten we met de Serviërs naar de hotelkamers. Twee Chetniks brachten me naar boven. Ze waren allebei dronken en vies. Ik moest me uitkleden. Als ik niet gehoor zaamde, zouden ze mijn keel doorsnijden. Ik geloofde hen. Toen verkrachtten ze me om de beurt. Het duurde een half uur. Daarna werden we weer terug gebracht naar de gymzaal. Van af die dag leek er geen eind aan te komen. De verkrachtingen gingen dag en nacht door, een hele maand lang." Van 2 tot 28 augustus werden 95 vrouwen stelselmatig ver kracht, soms door zeven Chet niks achter elkaar. Duizenden andere moslimvrouwen onder gingen hetzelfde lot in augustus en september van het vorig jaar, toen de Servische strijdkrachten de moslimdorpen in Oost- en West-Bosnië 'etnisch zuiver den'. Het bijzondere van de vrouwen in Kalinovik is dat sommigen hun beproevingen bijzonder gedetailleerd in ge heime dagboeken hebben op getekend. Zelfs de namen van een aantal Servische kwelgees ten zijn bekend. Ze behoren al lemaal tot de 'Witte Adelaars' van Vojislav Seselj, de man die door Washington als een oor logsmisdadiger wordt bestem peld, maar die met zijn Servi sche Radicale Partij grote winst boekte in de Servische verkie zingen van afgelopen decem ber. Toen de Serviërs vorig jaar in Bosnië-Hercegovina huishiel den, vluchtten duizenden Bosnische moslims naar de bossen van het Zelengora ge bergte in het noorden. Daar vandaan probeerden ze te voet de frontlinies van de moslim strijders te bereiken. Emira, die haar ervaringen in een geheim De gynaecoloog l^bnad Saric gelooft dat de verkrachte vrouwen van Kalinovik ge uk hebben gehad. „De Chetniks hadden hen eigenlijk veel langer willen vasthouden, totdat alle vrouwen in verwachting waren en hun zwangerschap te ver gevorderd zou zijn om nog abortus te kunnen plegen", aldus de arts in het 'Oorlogsziekenhuis' in Mostar. „Gelukkig werden ze binnen twee maanden bevrijd, zodat we nog tot abortus konden overgaan. Wat moesten we anders? Het is onze plicht als arts om de belangen van onze patiënten te behartigen." Saric beschouwt de grootschalige, stelselmatige verkrachting van moslimvrouwen als een oorlogsmisdaad, met de specifieke bedoeling de vrouwen zwanger te maken. „Het was een systematische, volgens plan uitgevoerde operatie, waarmee de Serviërs in de eerste plaats wilden voorkomen dat deze vrouwen ooit nog naar hun dorp zouden terugkeren. Dit zijn moslimvrouwen en de verkrachters probeerden hun persoonlijkheid te breken door hen te dwingen kinderen met Chetnik-bloed te baren. Het is niet alleen een lichamelijk vergrijp, maar vooral een psychologische misdaad." Veel vrouwen uit het kamp in Kalinovik worden geplaagd door nachtmerries. „Het is het ergst voor de jonge, ongehuwde meisjes. Ze komen uit bijzonder patriarchale gezinnen, waar de zaak vaak onbespreekbaar blijkt. Sommige meisjes kunnen nergens terecht, dus moeten wij proberen hen op te vangen", aldus Saric, die zelf ook moslim is. Ze maakte deel uit van een groep van 209 moslims die door Servische strijders werd onder schept. „Er waren 24 oude mannen in onze groep. De Ser viërs voerden hen af en we heb ben ze nooit meer gezienal dus Emira. De overige 185 mos lims werden in open vrachtwa gens naar het kamp in Kalinovik gebracht, waar de vrouwen met hun kinderen in de gymzaal van een school werden onderge bracht. Aanvankelijk werden de vrou wen niet mishandeld, maar op 2 augustus veranderde alles. „De bewakers werden vervangen door mannen van de 'Witte Adelaars' van Seselj. Ze waren vunzig en riepen obsceniteiten naar ons. Ze noemden ons fok zeugen. Na de eerste nacht ko zen de Chetniks ook jonge meisjes uit en sleepten hen de gymzaal uit. De meisjes krijsten en riepen om hulp, maar we konden niets doen. De Chetniks namen de meisjes mee naar de toiletten naast de gymzaal. We konden daar hun doordringen de gegil horen." Toen twee vrouwen zeiden dat ze zwanger waren, brachten de Serviërs hen naar het zieken huis voor een zwangerschaps test. Toen de test inderdaad po sitief uitviel, lieten de Chetniks de vrouwen verder met rust. „De ergste van de verkrachters was Pero Elez uit Miljovina", al dus Emira. „Hij was degene die de vijf mooiste meisjes uitzocht en wegvoerde. Hij nam Almasa Jugo mee in zijn eigen auto, een rode Golf. Ze was nog maar net 17 jaar." Later bleek dat de meisjes te werk waren gesteld in een bordeel in Foca. Almasa's moeder, die ook werd ver kracht, kreeg drie weken later een geschreven briefje van haar dochter: „Lieve moeder, ik heb het goed. Maakt u zich geen zorgen. Stuur mijn jurken op". Later schreef Almasa nog een briefje waarin ze schreef dat ze inmiddels een Servische naam had. Op 28 augustus werden de vrouwen uitgewisseld tegen Servische vrouwen in Kroati sche gevangenschap. De bevrij ding van de vrouwen kwam vroeg genoeg om hun zwanger schappen door abortus te be- eïndigen. Maar als de VN-plan nen voor de opdeling van Bos nië-Hercegovina doorgaan, kunnen Ziba, Emira en de an dere verkrachte vrouwen nooit meer naar huis terugkeren. Cy rus Vance en Lord Owen heb ben namelijk bepaald dat hun woongebied zal worden toege wezen aan hun kwelgeesten, de Serviërs. VERTALING: MARGREET HESLINGA Oost-Europabank viert tweede verjaardag STANDPLAATS PARIJS LONDEN «CEESV CORRESPONDENT „Gewoon de zoveelste bank", luidde het oordeel van de Tsje chische minister van financiën in 1991 bij de inauguratie van de Oost-Europabank. En hij voegde er neerbuigend aan toe: „Een van de grootste proble men voor ons is de socialisti sche infiltratie uit het Westen. Er zijn te veel marxisten in het Westen." De Europese Bank voor Herstel en Ontwikkeling (EBRD) werd onder een ongunstig gesternte geboren. De bank, in net leven geroepen door de westerse lan den, zou een vitale rol gaan spe len bij de wederopbouw van het gebied tussen Oder en Oeral. Maar in Oost-Europa zelf heer ste scepsis, de Franse socialist Jacques Attali werd als bankpre- sident gewantrouwd door het Witte Huis en de Londense be huizing was te klein. Inmiddels nadert de EBRD haar tweede verjaardag. Het pro bleem van de behuizing is op gelost met een majestueus kan toorgebouw in het hart van Londen, en vanuit de Verenigde Staten waait sinds de verkiezing van Bill Clinton tot president een warmere wind. Maar de vraag blijft: heeft de Marshall- hulp-nieuwe-stijl vruchten afge worpen? Tot dusverre heeft de bank 75 projecten in Oost-Europa gefi nancierd, variërend van stads verwarming in Poznan (West- Polen) tot een telefoonnet in Al banië. De bank heeft daartoe le ningen toegezegd ter waarde van twee miljard ecu (4,6 mil jard gulden). Twee miljard ecu in ruim an- Jacques Attali: „Oost-Europabank vervult een voortrekkersrol.' derhalf jaar tijd is niet veel. De Duitse regering pompt jaarlijks zo'n 70 miljard ecu in het voor malige Oost-Duitsland, een veel Twee miljard is echter ook naar voorzieningen als onderwijs en pensioenen." kleiner gebied. „Maar die verge lijking gaat mank", meent een medewerker van Attali. „Die 70 miljard ecu gaat in Oost-Duits- land goeddeels op aan uitkerin gen en het op peil brengen van de maatstaf van de bankpresi- dent zelfbij lange na niet ge noeg om het neergaande tij in de Oosteuropese landen te ke ren. Jacques Attali schatte bij de inauguratie van 'zijn' bank in 1991 de kapitaalbehoefte van het gebied op 15 miljard ecu per jaar. En zelfs dan zou Oost-Eu ropa nog 20 jaar nodig hebben om op gelijke voet met het Wes ten te komen, aldus Attali des tijds. De Oost-Europabank vervult een voortrekkersrol, legt Attali uit. Als de bank krediet verleend aan een bepaald project, kan dat voor andere financiers, bij voorbeeld westerse bedrijven, reden zijn om ook over de brug te komen. Die rol kan ze ook vervullen omdat zij, anders dan de commerciële banken, geen winst hoeft te maken. Voor de Tsjechische minister van finan ciën Klaus, die inmiddels is op geklommen tot premier, was dat destijds reden de bank als 'marxistisch' te brandmerken. Maar in Londen wordt fijntjes opgemerkt dat de bank niet met blanco cheques strooit; meer aanvragen zijn afgewezen dan gehonoreerd. Haar kapitaal van tien miljard ecu is aflcomstig van de 55 lan den die aandeelhouder zijn in de bank. Oogmerk van de aan deelhouders is inderdaad niet winst, maar de wederopbouw van Oost-Europa. De aandeel houders, van wie de Verenigde Staten de grootste is, hebben de spelregels echter nauwkeurig vastgelegd. De EBRD mag geen betalingsbalans-steun geven omdat die rol al wordt vervuld door Wereldbank en Internatio naal Monetair Fonds. En de hulpverlening is in eerste in stantie (doch niet uitsluitend) bedoeld voor particuliere be drijven. De bank moet van haar aan deelhouders echter commercië le maatstaven hanteren bij het KUWAYT DIANA EllAS Mohammad ai-Misbah had er drie da gen voor nodig om de vader van zijn ver loofde ervan te overtuigen dat hij een goede echtgenoot zou zijn - ondanks het feit dat hij een schotelantenne bezit. „Hij vertelde me dat als ik zijn dochter wilde trouwen, ik mijn schotelantenne zou moeten verkopen omdat die vieze films in huis brengt", zo verklaarde al-Misbah. De 25-jarige karateleraar en zijn familie leden hebben de aanstaande schoonva der, een imam, er uiteindelijk van kun nen overtuigen dat een schotelantenne geen instrument van de duivel is. Veel religieuze Kuwayti's voeren cam pagne tegen de schotelantennes, die po pulair zijn geworden doordat na de be vrijding van de Iraakse bezetters een li beralere sfeer is ontstaan, tot verdriet van fundamentalisten. Zij vrezen dat de verspreiding van wat zij als decadente westerse waarden zien, de voornamelijk islamitische bevolking van 1,3 miljoen j kunnen beïnvloeden en hun eigen macht zou beperken. De moslimactivisten willen dat de Sha- ria, of islamitische wet, ingevoerd wordt. „Hoe kunnen wij programma's toelaten die niet zijn gecensureerd door het mi nisterie van informatie", zo vroeg de is lamitische afgevaardigde Khaled al-Ad- wa zich af. Hij verklaarde dat de satelliet kanalen, „die zogenaamde programma's voor seksuele opvoeding uitzenden, een rampzalig effect hebben op de moraal In Kuwayt zijn in de afgelopen weken bomaanslagen op videowinkels ge pleegd. Fundamentalisten gaan zelfs zo ver de schotelantennes in verband te brengen met AIDS, een tactiek die er op gericht lijkt te zijn mensen bang te ma ken, in de hoop dat zij geen schotel zul len kopen. „Pas op dat je geen AlDS-schotel op het dak van je huis zet en de gewoonten en tradities van de ongelovigen binnen krijgt", zo stond in pamfletten die voor deuren werden neergelegd of naar be drijven werden gestuurd die de schotels verkopen. In de pamfletten, die werden onderte kend door een „groep eerzame men sen", werden zelfs de aantallen AIDS- en incestslachtoffers in de VS genoemd. Ook beweren de opstellers van het epis tel dat Zweden op het punt staat incest te legaliseren. Ondanks die protesten zijn de verkopen sinds de bevrijding in februari 1991toen ook het vergunningenstelsel voor scho tels werd afgeschaft, verdrievoudigd. Mensen die tijdens de bezetting in het land bleven en ook diegenen die naar het buitenland ontkwamen, hebben de smaak van de internationale ongecensu reerde televisie te pakken. Daardoor be staat ook steeds minder bereidheid de officiële - islamitische - uitzendingen te bekijken of te geloven. Laila Ahmed, een jonge moslimvrouw, kocht tegen de wensen van haar familie een schotel omdat zij zich thuis verveel de. „Wie naar de moskee wil gaan, moet dat doen. Wie plezier wil hebben, kan dat nu ook", zegt zij. De populairste kanalen zijn de nieuws zenders en zenders die films en muziek clips uitzenden, Niemand kan het wat schelen in welke taal de programma's worden uitgezonden. Russische, Pakis taanse, Chinese en zelfs Israëlische zen ders worden veel bekeken. „Onze televisie is saai, zelfs de kinderen hebben genoeg van herhalingen van te kenfilms", zegt de ambtenaar Husayn al- Haddad, terwijl hij van het ene naar het andere kanaal zapt. „Wij willen ver strooiing. Wij hebben tijdens de bezet ting genoeg ellende meegemaakt." Salah al-Hashem, advocaat en colum nist, is niet bezorgd o\>er de invloed van de ongecensureerde programma's op zijn gezin „omdat de manier waarop ou ders hun kinderen opvoeden het belang rijkste is". Al-Hashem kocht vorig jaar een schotel en kijkt sindsdien veel televi sie. „Het is een manier om onder het in formatiemonopolie van de overheid uit te komen." beoordelen van aanvragen. At tali wil toestemming krijgen om een aantal projecten op niet- commerciële grondslag te fi nancieren, zoals de beveiliging van Oost-Europa's verouderde kerncentrales. Van de meeste Europese landen heeft hij al het groene licht hiervoor gekregen, en Attali hoopt nu dat met de verkiezing van Bill Clinton ook de VS hun verzet zullen opge- Het allergrootste probleem waar de bank op stuit, blijft ech ter het ontbreken van een dien stensector in Oost-Europa. Voor de bank 'ja' kan zeggen op een verzoek om kapitaal voor bij voorbeeld een motorfietsenfa- briek, zal een marktonderzoek eerst de behoefte daaraan moe ten bewijzen. Alleen, wie doet zo'n onderzoek in een land zon der marketing-bureaus? En wie stelt de contracten op ais er geen advocaten zijn? En hoe wordt de kredietgever be schermd wanneer een land nog geen faillissementswetgeving heeft? Volgens de bank zijn Polen, Hongarije en de Tsjechische Re publiek inmiddels de weg naar boven ingeslagen. De industrië le produktie in Polen begon in de loop van vorig jaar een op gaande lijn te vertonen, en het aandeel van de particuliere sec tor in het bruto nationaal pro- dukt bedraagt al bijna 50 pro cent. „Dat zijn de landen die de meeste kredieten krijgen", zegt Attali's medewerker. „Maar de andere landen krijgen het grootste deel van onze tijd. We zijn daar nog bezig met geven van adviezen en het opzetten van managementscursussen In iedere fatsoenlijke toeristi sche gids van Parijs wordt er voor gewaarschuwd: kijk uit voor zakkenrollers, vooral tij dens de spitsuren in de metro. Loop niet onnodig te koop met kostbaarheden en bewaar uw portefeuille zo diep mogelijk in een binnenzak. Sinds ik in Parijs woon, heb ik dit soort waarschuwingen vele malen gelezen en gehoord zon der ooit het slachtoffer te zijn geworden van een 'voleur a la tire'. Onbewust ga je na verloop van tijd haast denken dat de waarschuwing vooral voor met sieraden, camera's en videore corders behangen toeristen be doeld moet zijn. Een misver stand, zoals ik vanmorgen tot mijn schrik moest ontdekken. Toegegevenjk zag er misschien wel een beetje als een toerist uit met mijn cameratas nonchalant aan de schouder bungelend. In het sjieke metrostation Franklin D. Roosevelt moet die tas de aandacht van een tweetal pro fessionele zakkenrollers hebben getrokken. Halverwege de roltrap op weg naar de uitgang voelde ik on raad. Vlak voor me stond een pakweg 16-jarige jongen ze nuwachtig achterom te kijken. Bovenaan de roltrap aangeko men liet hij - zogenaamd per ongeluk - een pakje sigaretten vallen. Terwijl hij zich bukte om dat op te rapen en me zodoen de de doorgang belemmerde, voelde ik hoe iemand van ach teren tegen me aanbotste. In een reflex gaf ik een met mijn linkerelleboog een forse por naar achteren. De zakkenroller achter me leek minstens zo geschrokken als ik. Hij liet in ieder geval onmiddel lijk mijn cameratas los. „Hoepel op", riep ik van de zenuwen in het Nederlands. Een aansporing die het tweetal niet nodig had om het op een lopen te zetten. In een mum van tijd waren ze in het onderaardse labyrinth uit het zicht verdwenen. Ongetwij feld op zoek naar een volgend slachtoffer. Het legioen Parijse zakkenrol lers is bijzonder ingenieus. Be halve met de hiervoor beschre ven 'roltraptruc' waarvan diver se varianten bestaan, werken ze met spuitbusjes traangas (geef nooit iemand een vuurtje op een verlaten metroperron), in scène gezette valpartijen (al struikelend grijpen ze u - en als het even kan uw portefeuille) en andere staaltjes van toegepaste acrobatiek en vingervlugheid. Het allerlaagst, maar helaas zeer effectief, is de zogenaamde 'blindentruc'. Een zich als hul peloze blinde voordoende zak kenroller vraagt u om hem, vei lig gearmd, naar de overkant van een drukke verkeersader te loodsen. Daar aangekomen be dankt hij u vriendelijk. Terwijl u zich nog de Barmhartige Sama ritaan staat te voelen, ontdekt u tot uw verbijstering dat uw dure horloge de overkant niet heeft gehaald. En met een beetje pech is ook uw goedgevulde portefeuille van eigenaar ver wisseld. De Parijse zakkenrollers zijn niet vooreen kleintje vervaard. Maar wie de nodige voorzorgs maatregelen neemt, heeft wei nig te vrezen. Er is echter altijd wel een naïeve toerist voorhan den die een makkelijker slacht offer vormt. Of een te noncha lant geworden Nederlandse cor respondent. HANS GERTSEN CORRESPONDENT WIM STEVENHAGEN De Chetniks kozen voor hun gruweldaden de mooiste jonge meisjes uit. FOTO EPA .„Hoezo u piêmt eeu iu wtqtws tfiscR'Mwflne? Wil) ZiM É£U /HWPeRHElP M Vit VlNPT kat Ho/WtëewAinW bo prr M&r r eo HÊ-T ZIJN) 06 016. &£5cHEÉMP WOW0O IkI 06 NI6UW& Vjer QtWïL Nieuw&\

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2