Sekskoppel legt 'goudlijntje' naar Madrid 'Gevangenen van Zion' randfiguren in Israël Extra Spanje wacht een nieuwe furie Bepaald zuinig zijn ze niet ge weest met aftershave en parfum. Z'n handdruk verdient ook niet het predikaat voorzichtig. Hier knijpt een Achterhoeker. Willem Freriks, geboren en getogen in het smokkelaarsnest Dinxperlo en zijn grote liefde Elly presen teren zich in de lounge van het luxueuze hotel De Frerikshof te Winterswijk. De wereld ruikt op slag duizend keer zoeter. De Beer - zijn koosnaam - en Elly beheren een porno-imperium. Erotiek per 06-nummer, de bes te 'handel'. Hij regelt de schreeuwende advertenties en zwoele stemmen, zij schrijft de pakkende teksten. Met het ver vagen van de 'grenzen - Euro pees èn Moreel - heeft het echt paar een nieuwe markt aange boord. Spanjaarden kunnen nu ook 06-nummers draaien. In Spanje 903, nuovo sjentos tres, zegt de Beer. Een 'goudlijntje' in Madrid! DINSDAG 9 FEBRUARI 1993 89920 --c- v - In Nederland moet je een miljoen investeren om 80 duizend gulden per maand te verdienen In drie uur ontrolt zich een conversatie met het Achterhoekse koningskoppel der 06-lijnen - twee jaar residerend in Lichtenvoorde, nu onderweg naar een peperduur Madrileens appartement - die op z'n minst opmerkelijk mag he ten. Eerst moet Willem koffie. Met een Asbachje. De oud-vrachtwagenchauf feur („tachtig uur werken, weinig verdienen") mag de drank al vijf jaar heb ben afgezworen, een afzakkertje na de maaltijd slikt hij nog altijd met graagte naar de onderste helft van z'n imposante bast. Als ze maar niet, zoals pas bij de Chinees in Zelhem, met een asbak op de proppen komen... Hij schatert. Zijn Elly, een slanke Doesburg- se. giechelt. „Hè schat?", blikt De Beer. Als bewijs voor z'n liefde kust hij haar vol op de mond, ten minste vier tellen. Het ritueel zal zich gaande het gesprek zo ongeyeer om het kwartier herhalen. Ze ogen tiptop. Leren jasjes die nèt aan de goeie kant van smaakvol blijven, een das uit de betere herenmodezaak, een lading edelmetaal waaraan de leverancier aardige jaarcijfers zal hebben overgehouden.. Fre riks haarlijn heeft zich tot op het schedel dak teruggetrokken. Zijn priemende, bruta le ogen liggen diep in de kassen. Hij blijft een volksjongen. Zware van de Weduwe derhalve. Elly's piekerige haardos past pre cies boven dat goudkleurige topdesign- montuur. Hun leeftijd? „36-half", antwoordt Willem als de weerga. Hoe lang is die half? De verslaggever mag raden. 57, is de gok. Hij ontploft bijna. „Ben jij nou helemaal gek?" Hij blijkt 43 te zijn, een zwaar leven met scheepsladingen drank en veel zorgen heb ben hun sporen achtergelaten. „Ik heb 'n ouwe kop, dat zeggen ze allemaal", erkent hij. Hè, schat? En opnieuw kust hij Elly van 35 onstuimig. Ze zitten in de sex, en dat verbloemen ze niet. Porno per PTT, beste business. Het echtpaar begon zes jaar geleden een beetje te goochelen met vaderlandse 06-lijnen, zoals ze dat uitdrukken. Een schimmige we reld, op het randje van crimineel of er net overheen. „Als 't om grote kapitalen gaat, maak je gauw fouten", toont De Beer zich een diplomaat-in-spé. Hij weet het precies: sommige collegae zijn de hink gaan uithan gen, hebben de 'verkeerde' accountant ge kozen of zijn - per ongeluk, dat spreekt - 'vergeten' de fiscus over hun riante inkom sten te informeren. Een van hun vakbroe ders kreeg een navordering van de inspec teur der directe belastingen. Voor 2,5 mil joen. „Ga d'r maar aan staan", blaast Wil lem. Is hem dat ook overkomen? Hij blijft tactisch. „Het gaat ons niet slecht". Vaste lasten Of hij nog bij de vijftien tot twintig vader landse 06-exploitanten hoort? De Beer doet er vaag over. „Als je in Nederland nu nog wat wilt, moet je een miljoen investeren om 80-, 90.000 per maand te verdienen". Dat is een beetje sexkoning te min. Zóveel vaste lasten... Nee, de kansen liggen in Spanje. In Ma drid wonen vijf miljoen mensen op een kluit, het telefoonnet is niet meer zo krakke mikkig als in Franco's dagen en op het Ibe risch schiereiland staat het bizarre feno meen - ginds 903-nummers - nog in de kin derschoenen. En een pornolijn marcheert overal, is Freriks filosofie. Of je 't nou met telecommunicatie doet of met de tamtam en rooksignalen, ze willen 'het' allemaal, weet hij zeker. Hun emigratie van Lichtenvoorde naar Madrid is gedegen voorbereid. Zoontje Meivin van vijf bezoekt de chique Neder landse school in de Spaanse hoofdstad met cultuurschatten als het Prado. Nee, dat mu seum kennen ze niet. ,,'t Is allemoal van die ouwe troep doar". Hij tovert officiële paperassen uit zijn zwartleren diplomatenkoffers. De akte van de Kamer van Koophandel aldaar, een plat- tegrond-met-kruisjes van Madrid, het huur contract voor het riante appartement, ruim vier miljoen pesetas oftewel 75.000 piek per jaar. Vijf minuten lopen van het 'Estadio Santiago Bernabeu'. Elly bezit de helft van het aandelenkapi taal en levert de teksten voor de 06-dames. „Ze is een ster", oordeelt Willem. Ze heeft Spaanse les gevolgd in het vroegere non nenklooster Regina Collie in Vught. Of ze al schuine woorden kent, broodnodig voor de bandjes? „Dat komt snel genoeg", buldert De Beer. Bovendien hebben ze twee Spaan se dames aangetrokken die Elly's verhalen met feeling voor de landsaard vertalen. „Die Spanjaarden schijnen gek te zijn op SM. Wat maakt het uit, hè schat?" Zij knikt, hij kust. De Beer is overtuigd, hij ruikt geld. Hij mag dan in vier maanden tijds 2,2 miljoen kwijt zijn geraakt aan advertenties, een be drijfspand, acht Spaanse dames voor de banden („hun verkering heeft er nogal eens moeite mee"), een ingenieus computersys teem en een voice-responder voor alle Spaanse dialecten; die onkosten worden ge dekt, becijfert de ondernemer. Vijf cent? Zeker de eerste drie jaar loopt een heavy 06-nummer als een trein, vertelt hij. Na zes jaar zakt de belangstelling in, dan is nog een tiende van de lijnen bezet. Maar, elke Spaanse beller telt zestig peseta's r een piek - per minuut neer. De exploitant krijgt er een stuiver van mee?, vraagt de verslaggever argeloos. Willems ogen vlammen. „Vijf cent? Ben jij helemaal gek?" Nee, de exploitanten beuren in Neder land drie dubbeltjes van elke twee kwartjes en zestig cent van elke gulden. In Spanje 'toucheert' de toekomstige 903-koning de helft der revenuen. Op vijf nummers met 300 computergestuurde lijnen? In goeie tij den? Een rekensommetje: 50 cent x 60 mi nuten x acht uur x dertig dagen x de helft der lijnen? Tel uit je winst: dik twee miljoen per maand. Geld verdienen met smeerlapperij? Scrupules? Ze kijken alsof ze 't boven de bloedhete hoogvlakte van Manzanares ho ren donderen. .Absoluut niet, wij maken de wet niet! 't Is puur commercieel. Maar ik ga niet over lijken bezweert de Beer. Maar hij strikt toch mensen in een tele foonsnoer? „Hoe meer hoe beter", klinkt het bot. „Dat doen ze toch zichzelf aan? Net als met die smerige drugs en 't gokken". Elly (35) en Willem (43). Hij regelt de advertenties en luistert naar het zwoelheidsgehalte van de stemmen van zijn dames. Zij schrijft de teksten. FOTO WILLEM HISSINK Maar de mensheid moet vooral niet den ken dat hier twee echtelieden zonder een greintje gevoel zitten. Hun portie leed heb ben ze ruimschoots gehad, wellicht vandaar dat gestaalde geld=alles-pantser. Willem Freriks is altijd de getapte jongen geweest in zijn stamkroeg Vrieze van Dinx- per, de residentie van zijn carnavalsvereni ging De Drankorgels. „Zelf directeur, anders zou het in 't honderd lopen". Als de mak kers een polonaise wilden in juni? Dan wérd er in juni gehost. Willem regelde dat. Tot de ex-trucker/zeeman negen jaar ge leden in die roemruchte kroeg zijn koperen bruiloft vierde. Het werd, zoals hij al maan den had aangekondigd, de afscheidsparty van zijn eerste echtgenote. „Ik heb altijd ge zegd: Als ik 12 1/2 jaar getrouwd ben, ga ik weg. Twee weken later ging ik de hort op. 't Was een meevaller dat d'r geen kinderen waren". De Beer is met die stunt trendsetter geweest voor heel wat vrienden, grinnikt hij. En, uiteraard, de hoofdpersoon voor heel wat dorpsroddel. Maar daar heeft hij altijd lak aan gehad. Elly is op dat moment vijf jaar getrouwd. Met een sadist, zegt ze. Verkrachting, mis handeling, anarexia nervosa. Kortom, één groot drama. Ze kiezen samen het hazepad. Met één koffer naar een hotel, daarna naar een huis in Soest. Freriks: „Ze was helemaal over de rooie van dat eerste huwelijk en doodsbenauwd voor me. Ze dacht dat ik van alles van haar wilde. Ik was tegelijk psy chiater". Elly beaamt het. „Ze hoefden in die tijd maar naar me te wijzen...". Freriks sluit dit 'hoofdstuk' af. „Na anderhalf jaar was dat over, hè schat?" Maar daar is het niet bij gebleven. Elly heeft drie jaar rondgelopen met stekende pijn in een schouder en haar hoofd. De dokteren konden de oorzaak niet vinden. Uiteindelijk bleek ze een van de negen Ne derlandse patiënten met een zeldzame tro- penziekte te zijn. „Daar was ik nog nooit geweest". Een amoebe („een beestje met achttien poot jes", weet Willem), heeft de 'schil' van haar lever weggevreten. Ze lag drie maanden in het Amsterdamse AMC en Willem werd in die rotperiode op slag helemaal grijs. En nu? Poen vangen voor 903-nummer- tjes? Graag èn veel! „Maar geld is niet alles", weet Elly. „Als je denkt dat er niks aan de hand is, heb je lol zat. Jou kan niks gebeu ren... Tot je ziek wordt...". We wandelen naar de parkeerplaats. De geurende 06-exploitanten stappen in een dikke BMW uit de 7-serie. „Zo n wagen moet je kopen als-ie drie jaar oud is. Dan kost-ie nog maar 70 mille". Maar 70? Dat is meer dan een modaal jaarsalaris. Maar voor de Beer zijn het de peseta's van hooguit een paar honderd Spanjaarden die minutenlang luisteren naar Elly's hitsige teksten. SARAH HELM THE INDEPENDENT Het gedrongen lichaam van Natan Sjaranski zakt verder ineen wanneer hij vertelt hoe hem voor het eerst werd ge vraagd of hij zich voor de Palestijnen wil de inzetten. Toen hij in 1986 net in Israël was aangekomen, na negen jaar in een Sovjet-werkkamp te hebben gezeten, vroegen twee Palestijnen hem of hij zijn steun wilde verlenen aan de zaak van Akram Haniyeh, een Palestijnse kranten redacteur die was verbannen. Eén van de Palestijnen bleek Faisal Husseini te zijn, een vooraanstaand PLO-aanhanger van de Westelijke jordaanoever. Toen Sjarans ki dit hoorde, verwierp hij hun verzoek en veroordeelde de PLO als een „bende moordenaars". En die mening is Sjaranski nog steeds toe gedaan. „Ik besefte al snel dat de vermeen de overeenkomst tussen hun strijd en de onze gevaarlijke schijn was", aldus Sjarans ki. En onder de andere voormalige 'Gevan genen van Zion' (zoals in de voormalige Sovjetunie gevangen gehouden joden wer den genoemd) zijn er meer die zo denken. De meeste in Israël woonachtige 'refuse- niks' hebben zich nadrukkelijk niet achter het vaandel van de universele mensenrech ten geschaard, laat staan achter de rechten van de Palestijnen. Yosef Mendelevitsj was betrokken bij het op touw zetten van de vliegtuigkaping in Leningrad in 1971, waar door de aandacht van de wereld voor het eerst op de onderdrukking van de joden in de Sovjetunie werd gericht. Ida Nudell de zogenaamde 'engel van genade' van de 're- fuscniks', runde in Moskou een steunnet- werk voor joden, voordat ze naar Siberië werd verbannen. Beiden zijn nog stelliger dan Sjaranski in het van de hand wijzen van een mogelijke overeenkomst tussen hun vrijheidsstrijd en die van de Palestijnen. Deze opstelling was een bittere teleurstel ling voor de Palestijnen. Husseini die nu aan het hoofd staat van de Palestijnse dele Natan Sjaranski. gatie in de vredesonderhandelingen, heeft Sjaranski betiteld als een 'groot man die klein is geworden'. Riyad Malki, een leider van het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina, spreekt over „verraad van de ide alen waarvoor ze hebben gevochten". De refuseniks worden vandaag de dag in hun eigen land als randfiguren gezien. De meeste Israëliërs zijn niet langer geïnteres seerd in hun mening. Ze worden zelfs openlijk bekritiseerd door liberale Israëliërs. In de verkiezingen van afgelopen juni steunden veel refuseniks, onder wie Nudell en Mendelevitsj, extreem rechtse partijen en vorig jaar protesteerden ze tegen de vre desconferentie over het Midden-Oosten in Madrid. De 44-jarige Sjaranski heeft gewaar schuwd voor een te snelle toenadering tot de Arabieren. Zijn vrouw Avital, die zijn zaak zo vurig heeft bepleit in het Westen tij dens zijn gevangenschap in de-Sovjetunie, is ultra-religieus geworden en heeft zich aangesloten bij de Gush Emunimbeweging. die gelooft dat Israël goddelijk recht heeft om nederzettingen te stichten op de Weste ten. lijke Jordaanoever en de Gazastrook. Sjaranski heeft geprobeerd zijn eigen par tij op te richten met als enig programma punt het behartigen van de belangen van de Russische immigranten. Zijn pogingen strandden door gebrek aan steun, niet in de laatste plaats van mede-refuseniks die hem misgunnen dat hij relatief vaak in het nieuws is. Sjaranski, Mendelevitsj en Nudell die geobsedeerd zijn door de kwestie van joodse immigratie, kampen met het pro- bleen dat.de oude vijand de Sovjetunie niet meer bestaat. Immigratie is niet meer zo'n belangrijk agendapunt en sommige Russi sche joden keren zelfs Weer terug naar hun oude Rusland. In zijn steeds meer verbitter de column in het Israëlische Engelstalige tijdschrift de/erusnlen Report heeft Sjarans ki de regering ervan beschuldigd de Russi sche immigranten en de zaak van het zio nisme te hebben verraden. De 'Gevangenen van Zion' voelen zich duidelijk in een hoek gedreven. De meesten van hen hebben familieleden verloren in de holocaust en hoewel ze in het Westen zijn afgeschilderd als mensenrechtenactivisten, zijn ze altijd in de eerste plaats zionisten ge weest. Laatste strijders „Ze zijn de laatste strijders van de Koude Oorlog. Ze hebben de mentaliteit van etno centrische ideologen en zijn niet in staat zich in te spannen voor anderen die on recht hebben geleden. Erger nog, ze drijven op hun eigen reputatie en brengen meer tijd door in het international lezingencircuit dan in hun eigen land", zegt Shlomo Avi- neri, een Sovjet-deskundige en politicoloog aan de Hebreeuwse Universiteit. De refuseniks beantwoorden vragen over de Palestijnse kwestie met het argument dat Israëls Arabische buren nog steeds zijn gebrand op de vernietiging van de joodse staat. Ze zeggen dat Israëls bestaansrecht een 'verheven mensenrecht' is dat de indi viduele rechten van de Palestijnen over stijgt. Maar Israël is een democratie en de Palestijnen kunnen gerechtelijke stappen ondernemen om hun recht te halen. De re fuseniks lijken blind voor de realiteit van de Israëlische bezetting van de Westelijke Jor daanoever en de Gazastrook. Sjaranski heeft eens een Israëlische ge vangenis bezocht om een eigen oordeel te vormen over de behandeling van Palestijn se gevangenen. „Sommige aspecten herin nerden me aan de gevangenissen in de Sov jetunie. Maar er werden niet dezelfde me thodes gebruikt: methodes om je manier van denken te veranderen." En Sjaranski zag geen bewijs van martelingen. „In de Sovjetunie werd je al gearresteérd voor het uiten van je eigen mening. Het hele sys teem was erop gericht je van gedachten te laten veranderen: de hoeveelheid voedsel die je kreeg, de hoeveelheid frisse lucht, het aantal bezoekers. In Israël krijgt een terro rist hetzelfde voedsel als iemand die vastzit voor het aannemen van smeergeld." Deportaties Sjaranski heeft zich ook persoonlijk op de hoogte gesteld van het deportatiesysteem. De Israëlische autoriteiten hebben hem dossiers laten inzien en Sjaranski heeft ge oordeeld dat de deportaties rechtvaardig waren. Mendelevitsj en Ida Nudell hebben een soortgelijke houding. Op de vraag wat hij zou zeggen tegen een Palestijn die zich bij hem beklaagde over het feit dat hij zijn land aan een jood had verloren, antwoordt Mendelevitsj: „Ik zou nooit met zo iemand praten. Hij zou me vermoorden." Net als de andere refuseniks geeft Ida Nudell grif toe dat haar strijd een zionistische strijd is. Ze is uitermate cynisch over de steun die.zij en andere vervolgde jo den in de Sovjetunie van het Westen heb ben gekregen. „Mensenrechten vormden de gouden koevoet waarmee de VS en an dere regeringen de Sovjetunie probeerden open te breken om de communisten aan te kunnen vallen. We werden gebruikt als dc soldaten in hun gevecht. Mensenrechten zijn alleen naar mooie woorden. Woorden woorden, woorden. Als Amerika echt om ons had gegeven, had ik niet 16 jaar in de gevangenis gezeten." In zijn eerste toespraak als nieuwe pre mier van Israël zei Rabin: „Muren van vij andigheid zijn ingestort. We zijn niet langer een volk dat gedwongen is alleen te wonen en het is niet langer zo dat de hele wereld tegen ons is." Dergelijke gevoelens wijzen de refuseniks schamper van de hand. Maar het groeiende isolement van de 'Gevange nen van Zion' maakt niet voor de eerste keer in de geschiedenis duidelijk dat slacht offers vaak de laatsten zijn die veranderin gen kunnen accepteren. VERTALING MARGREET HESLINGA W5e&f0e*i5Jisêft«!tt Potsdam

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 20