Leidsch fiü Daj ,blad 'We zijn voor het lapje gehouden' Controle auto bijstandstrekker bu vredesmonument Politie wil camera's Duitser bekent moord op Nymphe Poolman Test voor de toekomst Geen geld, dan geen huizen in Haarlemmermeer GOED NIEUWS DINSDAG 9 FEBRUAR11993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40079 LOSSE NUMMERS ƒ1,60 Verkrachtingen 2 De vrouwen van het Bosnische Kalinovik hebben hun gruwelijke er varingen met Servische soldaten vastgelegd. Nieuw salarissysteem 3 De onderwijsbonden willen een nieuw sys teem om de hoogte van het salaris van leraren te bepalen. Reagan 7Presid. it Bush liet zijn voorganger, Reagan, vrijuit gaan, maar die was wel degelijk betrokken bij I hetlran-contra-schandaal. 'Doffers' lamgeslagen over massa-ontslag: Een werknemer van DAF luistert naar de verklaring van bewindvoerder Friso Meeter op de ledenvergadering van de Industriebond FNV gistermiddag in de Stadsschouwburg in Eindhoven. foto anp ruud hoff eindhoven cpd Een Nederlands-Belgisch clubje oudere DAF-werknemers in de Eindhovense Stadsschouwburg ziet nog een sprankje hoop. „Wij van de afdeling produkt- ondersteuning zitten deels in de WAO. Als DAF ons ontslaat, krijgt DAF een boete. Als we in dienst blijven is er een premie. Dus misschien blijven wij wel. Toch...?" Het zal lang duren voor de duizenden DAF-werknemers deze klap hebben verwerkt. Als de bewindvoerders maandag middag in de stadsschouwburg praten, valt er een doodse stilte. Sommigen huilen. De bewindvoerders zijn nog niet klaar met hun reddings plan, dus er is geen duidelijk heid. Die is er over drie weken: dan is het nieuwe plan voor DAF klaar. Het is in Nederland nooit eer der voorgekomen dat bewind voerders van een bedrijf dat ten onder gaat, een bijeenkomst van werknemers bijwonen. En het is al helemaal bizar dat deze bewindvoerders, die bezig zijn met de ontmanteling van de truckfabrikant, worden toege- klapt door het personeel. Er klinkt een luid applaus als be windvoerder Friso Meeter is uit gesproken. De 'Daffers' zijn lamgeslagen: „We gaan hier niet met gebogen hoofden naar buiten. We moe ten blijven vechten", probeert FNV-bestuurder Frank Kooien nog. Dat er in Eindhoven en omgeving in één klap vijf- tot zesduizend banen verdwijnen is voor de bonden 'onaanvaard baar'. Maar in de hal heeft de Industriebond wel een inder haast samengestelde folder neergelegd over wat te doen bij plotselinge werkloosheid. „Wij Daffers staan bekend om onze loyaliteit", legt een werk nemer uit. „Sommige mensen werken hier al meer dan veertig jaar. Komen we nu in de bij stand. Dat kan toch niet?" Het kan wel. Het nieuwe DAF is niet gehouden aan het sociaal plan van het oude DAF. Mis schien is er straks nog een beetje geld voor een afvloeiings regeling. ..Maar rekent u ner gens op", zegt Kooien. „De DAF-top heeft royale winsten behaald met de beurs gang. Kunnen ze dat niet terug betalen?" Nee, zeggen de be windvoerders, want dat geld is niet onttrokken aan het bedrijf. In de hal van de schouwburg staan wat oudere werknemers bij elkaar. „Weet u wat mij zo dwars zit", zegt een vijftig-plus ser. „Dat we dit moeten tole reren. Al deze ellende moeten we voor zoete koek slikken. Ik zeg u: We zijn al die tijd gewoon voor het lapje gehouden i handen Kamer en kabinet willen fraude harder aanpakken Sociale rechercheurs mogen binnenkort rechtstreeks bij de Rijksdienst voor het Wegverkeer kijken of iemand die wordt verdacht van bijstandfraude een auto heeft. Toen de CDA-fractie vorig jaar om die mogelijkheid vroeg, lag coalitiepartner PvdA dwars. Toen staatssecretaris Ter Veld (PvdA, sociale zaken) er gisteren mee kwam, verzet te in de Tweede Kamer niemand zich ertegen. paal en perk aan stellen. Woordvoerders van CDA, PvdA en WD zeiden gisteren dat het kabinet wel van alles van plan is, maar dat er tot nu toe te wei nig gebeurt. Een van de nieuwe maatrege- Fraude op allerlei terreinen kost de overheid jaarlijks naar schat ting 20 miljard gulden. Een meerderheid in de Tweede Ka mer wil daar nu metterdaad len die binnenkort te verwach ten zijn, is het rechstreeks con troleren of een bijstahdsfrau deur een auto heeft. Recher cheurs van de gemeentelijke ciale diensten kunnen dat nu leen nagaan door tussenkomst van de politie. Ter Veld wil de nieuwe, snellere controle het liefst ook laten gelden voor menseri die inmiddels uit de bijstand zijn, maar van wie wordt gedacht dat ze in het ver leden fraude hebben gepleegd. Behalve de gegevens van de Rijksdienst voor het Wegver keer, wil ze ook de bestanden van ziekenfondsen en de Infor matiseringsbank (studiebeur zen) toegankelijk maken voor sociaal rechercheurs. Minister Hirsch Ballin (justi tie) nam een idee van CDA'er Vreugdenhil over: hij overweegt ondernemers die bij herhaling werknemers zwart hebben uit betaald, te verbieden hun be drijf nog langer uit te oefenen. Hij zei dat, net als Ter Veld, gis teren tijdens overleg met de vaste kamercommissie voor het fraudebeleid. CDA-woordvoerder Vreug denhil vindt verder dat er een centrale informatiebank moet komen, waarin alle gegevens worden samengebracht die van nut kunnen zijn bij het bestrij den van fraude. Hij denkt daar bij aan de vraag welk inkomen iemand heeft, of hij een uitke ring ontvangt, of hij een boot bezit en dergelijke. Volgens de CDA'er wordt de privacy door zo'n centrale informatiebank niet aangetast: al die gegevens zijn al bekend, alleen ze zijn nog niet op één plek te vinden. leiden cees van hoore De Leidse politie denkt aan het installeren van camera's als de vernielingen aan het Vredesmo nument op de Garenmarkt blij ven aanhouden. Met deze per manente camera's zouden de vandalen kunnen worden gere gistreerd. Dat zegt Dick Graaf land, voorlichter van de Leidse politie. De Leidse wethouder van cul tuur, Hennie Koek, kan zich in denken dat het Vredesmonu ment wordt verplaatst als de vandalen 'extreem lang' blijven doorgaan. Ze gelooft echter dat HET WOORD IS AAN Man opgepakt wegens twee verkrachtingen vriescheloo/leer gpd-anp Een 29-jarige Duitser heeft be kend dat hij Nymphe Poolman uit Vriescheloo (Groningen) heeft vermoord. Tevens beken de hij twee verkrachtingen in het Groningse Musselkanaal en het Duitse Noord-Sleen. De verdachte heeft tegenover de politie gezegd dat hij de moord op de 6-jarige Nymphe vrijwel onmiddellijk na haar verdwij ning heeft gepleegd. Nymphe verdween op donderdag 28 no vember 1991. Het meisje verdween op klaarlichte dag, nadat zij met haar vader in de Dorpsstraat in Vriescheloo een boodschap had gedaan en alleen naar huis was Waarschuwing Philips voor gevaarlijke tv's den haag gpd-anp Philips Nederland is een waar schuwingsactie begonnen en roept bezitters van bepaalde ty pen televisies van Philips, Aristona en Erres op hun toestel op kosten van Philips te laten controleren of repareren. In de toestellen, die in de jaren 1983 tot en met 1987 zijn geprodu ceerd, kan door metaalmoeheid brandgevaar ontstaan. Van de betrokken typen zijn zo'n 300.000 toestellen verkocht. In de dagbladen verschijnt morgen een mededeling van het Eindhovense concern waar in de type-nummers staan ver meld en een antwoordcoupon staat afgedrukt. Het gaat om toestellen met een beeldbuis diagonaal van 56, 59, 66 of 68 centimeter en een zogeheten K- 40-chassis. De controle van het toestel zal bij de bezitter thuis worden uitgevoerd. gelopen. Haar ouders gingen er tot nu toe steeds van uit dat het meisje nog leefde. Volgens de Duitse verdachte heeft hij Nymphe meegenomen naar een parkeerplaats in het nabijgeleden Blijham. Daar heeft hij geprobeerd Nymphe seksueel te misbruiken. Even later tijdens een autorit sloeg Nymphe met haar hoofd tegen de voorruit. Ze raakte daarbij ernstig gewond en is aan die verwondingen overle den, zo verklaarde de Duitser tegen de politie. Het stoffelijk overschot zou in de afvalcontainer van een zie kenhuis in het Duitse Leer zijn gestopt. De container is naar Groot-Brittannié vervoerd. De politie acht het vrijwel uitgeslo ten dat het lijkje nog terug te vinden is. De Duitser werd afgelopen vrijdag in Leer gearresteerd we gens de verkrachting van een 6- jarig meisje uit Musselkanaal (juli 1992) en een 15-jarig meis je uit Noord-Sleen drie weken geleden. De verdachte is in 1987 al eens tot 4,5 jaar celstraf vanwe ge een viertal zedendelicten. Vooralsnog acht de politie zijn verhaal 'redelijk geloofwaardig'. leiden Leerlingen in de hoogste groep van de Nederlandse basisscho len maken vandaag weer de traditionele CITO-toets. Ook op de rooms- katholieke basisschool De Singel aan de Leidse Lusthoflaan gingen van ochtend leerlingen van groep acht met de vragen aan de slag. Als aan vulling op het advies van de leerkracht is de toets bepalend voor de keuze van vervolgonderwijs van de leerlingen, foto henk bouwman HOOFDDORP JANETTE LUICHIES De bouw van 15.000 tot 25.000 woningen in Haarlem mermeer staat op losse schroeven. Een meerderheid van de gemeenteraad vindt dat het rijk met meer geld over de brug moet komen. Gebeurt dat niet, dan is een grote woningbouwlocatie in Haarlemmermeer volgens de raad geen haalbare kaart. Het rijk heeft een jaar geleden 195 miljoen gulden be schikbaar gesteld voor de bouw van 85.000 woningen in het stadsgewest Amsterdam. Dat geld moet worden verdeeld over de gemeenten Amsterdam, Almere, Pur- merend, Zaanstad en Haarlemmermeer. Deze vijf ge meenten schatten de totale bouwkosten op zo'n 800 miljoen gulden. Tussen het bod van het rijk en de ra ming van de gemeenten gaapt dus een gat van meer dan 600 miljoen gulden. Tijdens een extra raadscommissievergadering gister middag uitten de Haarlemmermeerse raadsleden openlijk hun verontwaardiging over de halstarrige hou ding van de rijksoverheid. Den Haag heeft tot nu toe geen stappen gedaan in de richting van de gemeenten, terwijl die het rijk wel tegemoet zijn gekomen, zo zei wethouder,H. Combée van volkshuisvesting. Om het rijk tegemoet te komen stelden de vijf ge meenten eerder voor om hun wensen gefaseerd in ver vulling te laten gaan. Zo is Haarlemmermeer bereid om de N22, een nieuwe weg tussen Nieuw-Vennep en de A9, in eerste instantie alleen aan te leggen tussen Nieuw-Vennep en Hoofddorp. De kosten daarvan be dragen 60 miljoen gulden. Later zou de weg dan moe ten worden doorgetrokken van Hoofddorp naar de A9 en moeten worden verdubbeld naar twee keer twee rij stroken. Met die tweede fase is dan nog eens 130 mil joen gulden gemoeid: 60 miljoen voor de weg, 35 mil joen voor de verdubbeling en 35 miljoen gulden voor de aansluiting op de A9. Daarnaast lieten de gemeenten hun eigen berekening nakijken door een onafhankelijk adviesbureau, dat uit kwam op een bouwbedrag van 630 miljoen gulden. Weliswaar 170 miljoen minder dan de gemeentelijke berekeningen, maar nog altijd drie keer zoveel als de 195 miljoen van het rijk. Gebrek aan tact beroept zich vaak op openhartigheid. Bougeaud VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Familieberichten Feiten en meningen Gesprek van de dag - Info Programma's11 Randstad18 Regio13.15.16,17 Religie - Smaak Sport VANDAAG OOK WETENSCHAP PAGINA 10 HET WEER de beschadigingen zullen afne men als de media in deze regio ophoud^i erover te berichten. Kunstenaar Piet Hein Stule- meijer, de maker van het mo nument, gelooft niet meer dat het om puur vandalisme gaat. Hij denkt aan een bewuste actie van een of twee personen en roept degenen die het monu ment hebben beschadigd op hun motieven bekend te ma ken. „Ik heb dit nog in geen stad meegemaakt", zegt hij in een vraaggesprek met deze krant. „Maar ik heb destijds ge zegd dat 'de geest van de stad' dit monument moet bescher men. Als je ziet dat de media mijn ontwerp hebben afgeschil derd als een openbaar urinoir, hoef je je daarover natuurlijk weinig illusies te maken." De Amsterdamse glazenma ker die het Auschwitzmonu- ment heeft vernield, is. blijkt nu, ook betrokken geweest bij de montage van het Vredesmo nument. Graafland acht het on aannemelijk dat de man bij de eerste beschadiging van het monument betrokken is ge weest. Pagina 19: 'Ze motten die zeik- bak weghalen'. Wachtlijst voor inseminatie veel langer geworden De wachtlijsten voor kunstmati ge inseminatie met donorzaad zijn twee keer zo lang geworden sinds de anonimiteit voor sper madonoren in een wetsvoorstel niet meer is gegarandeerd. De wachttijd is gestegen van drie a zes maanden tot één a twee jaar. Het aantal spermadonoren is sterk teruggelopen. De Nederlandse Vereniging voor Obstetrie en Gynaecologie (NVOG) en de Nederlands-Bel gische Vereniging voor Kunst matige Inseminatie (NBVKI) overhandigden gisteren een rapport over deze problemen aan de Tweede Kamer. Daarin roepen beide vereni gingen het parlement op hun alternatieve voorstel nog eens heel goed te bekijken. Dat voor stel houdt onder meer in dat ouders en donoren kunnen kie- Mist In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Minimumtemperatuur van 5 graden in het noordwesten tot iets onder nul in Limburg. Overdag droog en overwegend bewolkt Middagtemperatuur 5 graden Zwakke tot matige oostenwind Ierse armen warmen zich aan brandend geld In de Ierse hoofdstad Dublin verbranden de armen geld om warm te blijven. Het geld komt van de centrale bank. die oude, uit de roulatie genomen bank biljetten heeft laten samenper sen tot briketten. Die zijn aan een liefdadigheidsinstelling ge geven. die ze weer onder de ar men verdeelt. „Een kwestie van gezond verstandzegt een me dewerker van de bank. „De bank moet de biljetten kwijt en ze branden bijna net zo goed als kolen of hout." NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Voorletter* Adres: Postcode: Plaat*: i Tel.: In het wetsvoorstel van Justi tie en Volksgezondheid, dat nog steeds bij de Raad van State ligt. wordt de praktijk van anonimi teit van de zaaddonor doorbro ken. Een stichting zou alle gege vens moeten gaan beheren en de bevoegdheid krijgen te be slissen dat een donorkind, zon der toestemming ven de donor en zelfs tegen diens wil, in geval van „zwaarwegende belangen" gegevens over de donor krijgt. Verder kunnen kinderen vanaf twaalf jaar bepaalde gegevens van de donor (uiterlijke ken merken en karakteristieken) in zien. Na dc eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: 0 Per maand, automatisch i 28.75) Q Per kwartaal Q via acceptgiro 82,85) j 0 automatiK h 82.85) J Nr. bank/giro: Handtekening „AA, or bri 071-128030 ■t 8 VI2141"400053"

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1