KIJKGELD OMLAAG! Boeren boos over hoger quotum Italië Arbeidsinspectie onderzoekt gemeentehuizen in de regio Minister hekelt wurgcontracten Studie psychologie ook in Leiden erg in trek Randstad 'ATJ HANSAHOSKS Cara-patiënt wil meer voorlichting DINSDAG 9 FEBRUAR11993 1! LEIDEN HERMAN JOUSTRA In de hal van het Leidse stadhuis, vlakbij de informatiebalie, hangt een bordje 'uit'. Dat doet een tikkeltje overbodig aan, want de draaideuren naar de Vismarkt bevinden zich hooguit een paar meter verder. In de rest van het gebouw valt niet zo s'nel een bewegwijzering te ontdekken, die uitsluit sel geeft over waar de (nood)uitgangen zijn. Nergens hangen sproei-installaties. Wel opvallend aanwezig: brandblussers in alle mogelijke hoeken van het gebouw en rood- omrande brand- en veiligheidsvoorschrif ten, inclusief ontruimingsplan in geval van nood. Dat is het resultaat van een vluchtige steekproef naar de brandveiligheid in het stadhuis. Aanleiding voor het steekproefje vormt het onderzoek dat de Arbeidsinspectie van district Zuid-Holland (zonder de regio Rot terdam) deze week begint naar de arbeids omstandigheden in gemeentehuizen. Be halve in Leiden, wordt in deze regio ook onderzoek gedaan in Zoeterwoude, Leider dorp, Katwijk, Rijnsburg, Noordwijk, Noordwijkerhout, Lisse, Sassenheim, Oegstgeest en Alphen aan den Rijn. De ge meenten ontvangen hierover binnenkort een brief. Naast de brandveiligheid, wordt ook onder meer gekeken naar de arbeids omstandigheden van afdelingen die met beeldschermen werken. W. Deelen, woordvoerder van de gemeente Leiden, is tevreden over de brandpreventie. „We hebben hier drie grote locaties waar ambtenaren werken. De Sociale Dienst aan de Langebrug, het Stadsbouwhuis aan de Langegracht en het stadhuis. De eerste twee zijn moderne gebouwen. Er zijn brandmeldinstallaties, vluchtwegen en be- wijzeringen." In het stadhuis ligt de situatie iets minder gunstig, maar dat is volgens Deelen een kwestie van tijd. „De komende maanden worden hier ook brandmeldinstallaties aangelegd. Plus een automatische nooduit gangsignalering. Er lichten dan bordjes op die naar de juiste uitgangen wijzen. Dus niet die uitgangen waar in de buurt brand Verder beschikt elke locatie over een zo geheten 'actieve hulpverleningsvereniging'. Dat zijn groepen van ongeveer 25 man. Elk lid heeft een EHBO-diploma, wordt jaar lijks getraind in blus- en ontruimingswerk zaamheden in het geval van een calamiteit. Die groepen komen in actie in de paar mi nuten voordat de brandweer aanwezig is. Er is een goed uitgewerkt noodplan", aldus Deelen. „Het is dus prima geregeld, al zal de Arbeidsinspectie altijd wel iets aan te merken hebben." K'eskeurige kijker "aar Hans A"*ers. wan, n,et zaterdag nu tot en geeft I CJ o PA I J s P B d e E N Ataeunsotomm Aanbieding geldt niet In combinatie met andpre kortingsregelingen. /ftfrihn b*Mv*l 's Nachts niet alleen werken LEIDEN HERMAN JOUSTRA Werknemers in de horeca heb ben steeds minder trek om al leen te werken in de nachtelijke uren. Zij voelen zich niet langer veilig. Bedreigingen zijn aan de orde van de dag. Dat was de conclusie van de Horecabond FNV na een bijeenkomst in Utrecht. Reden genoeg om de komende CAO-onderhandelin- gen in te gaan met de eis dat werknemers in cafés, disco's en Jos Ponsioen, de voorziter van de afdeling Leiden van Horeca Nederland, de werkgeversorga nisatie, kan zich dat wel voor stellen. Wat het gevaar voor de Leidse horecawerknemer be treft, dat valt volgens Ponsioen reuze mee. In Leiden lijkt hem die eis niet urgent. Bovendien werken er in de meeste zaken al twee of n Minister H. Alders van milieu vindt dat provincies en ge meenten volstrekt verkeerd om springen met de afvalverwer king. Daarbij gaat het meer an dere om het 'wurgcontract' dat de Gevulei afsloot met Zeeland voor het storten van afval uit de Leidse regio. „Het loopt gierend uit de klauwen en het heeft niets te maken met het feit dat we een gezamenlijk afvalpro bleem hebben:', zegt de minis ter in het blad van de vakcen trale FNV. Alders kondigt aan dat hij in de toekomst zeker zal ingrijpen om wurgcontracten te voorkomen. De wet die daar de mogelijkheden toe biedt moet echter nog worden behandeld door de Eerste Kamer. Behalve de minister spreken ook de Leidse wethouder H. de la Mar en zijn Leiderdorpse col lega C. Huigen zich uit over de hoge kosten van vuilverwerking. Nadat de Gevulei niet meer te recht kon in Drente, werd het gehekelde wurgcontract met Zeeland afgesloten. Volgens De la Mar kost de stort Zeeland 60 gulden, maar wordt 120 in reke ning gebracht. Bovendien moe ten de Zeeuwen in ruil in de toekomst gratis in Zuid-Holland kunnen storten. De la Mar raadt Zeeland spottend aan de wa penspreuk ;'Ik worstel en kom boven' (Luctor et emergo) te veranderen in 'Na ons de zond vloed'. De directeur van een stort plaats in Medemblik rekent voor dat de burgers in zijn regio in de toekomst het forse bedrag van 400 gulden per jaar moeten betalen voor de afvalverwer king. Een bedrag dat minister Alders weliswaar veel noemt, maar hij wil daar niet in tege moet komen door bijvoorbeeld btw-vrijstelling waar de Leidse regio om heeft gevraagd. Overi gens betaalt volgens wethouder Huigen een Leiderdorps een persoons huishouden nu al 384 gulden aan reinigingsrecht en een gezin zelfs 552 gulden. Universiteit wil toestroom studenten indammen 'Dit is voor ons niet te verteren Meer en meer doen psycholo gen van zich spreken in de sa menleving: na de vliegramp in de Bijlmer waren de zieleknij- pers niet aan te slepen. Ze rol den over het tv-scherm om hun zegje te doen over mogelijke trauma's en het belang van des kundige hulpverlening. Ook in het algemeen laten psychologen van zich horen in dag- en week bladen: zo vindt de rubriek van professor R. Diekstra in deze krant wekelijks gretig aftrek. Het gevolg van al die psycho logen op televisie en in de krant is een enorme populariteit van de universitaire studie psycho logie. In Leiden barst de studie richting daardoor bijna uit zijn voegen, aldus studiecoördina tor, N. Zandvliet. Cara patiënten hebben behoefte aan meer voor lichting over het gebruik van medicijnen. Zij wil len weten of er alternatieve geneesmiddelen voor hen zijn en of langer gebruik van deze middelen gevolgen voor hun gezondheid heeft. Dit is een van de uitkomsten van het onderzoek van de Leidse wetenschapswinkel in opdracht van de Vereniging Belangenbehartiging Astmapatiënten (VBBA). In dit vooronderzoek zijn de behoeften van cara-patiënten onderzocht wat betreft medi sche zorg, voorlichtingen onderzoek. Het Neder lands Astmafonds is bereid om geld te steken in een vervolgonderzoek. Psychologie studeren is in trek: overal in den lande signa leren universiteiten die tendens. Ook de Leidse universiteit kampt met een stijgend aantal eerstejaars studenten: komend studiejaar worden maar liefst zeshonderd inschrijvingen ver wacht. En dat levert problemen op: er is simpelweg geen plaats in de collegezalen en de kwali teit van het onderwijs heeft er onder te lijden. Bovendien: waar moeten al die afgestudeer de psychologen straks emplooi vinden? Volgens Zandvliet is een van de verklaringen voor de popula riteit van de studie psychologie inderdaad de 'toegenomen zichtbaarheid van psychologen in de samenleving'. „Op televi sie, in de dag- en weekbladen zijn ze steeds vaker te horen." Daarnaast ziet Zandvliet een verklaring in de drang van jon geren om 'mensen te helpen'. Ten slotte zou psychologie een relatief makkelijke studie zijn. En dat zou de huidige generatie die niet langer dan zes jaar mag studeren en ook nog te maken heeft met een 'tempobeurs', Komend studiejaar worden zeshonderd eerstejaars studenten psychologie in Leiden verwacht: met de betrekkelijke rust in de collegezalen zal het daardoor gedaan zijn. archieffoto loek zuyderduin goed van pas komen. Het begint een beetje te lijken op de populariteit van de studie rechten in Leiden, hoewel psy chologie wat aantallen studen ten betreft daaraan nog niet kan tippen. Rechten heeft namelijk twee keer zoveel eerstejaars als psychologie dit studiejaar: 980 versus 460. „Als je naar be roepsmogelijkheden kijkt is rechten wel vergelijkbaar met psychologie: je kunt er heel veel kanten mee op en hoeft uitein delijk niet als psycholoog je brood te verdienen. Het gaat immers ook om algemene vaar digheden die in veel beroepen bruikbaar zijn", licht Zandvliet toe. De populairste afstudeerrich tingen van de studie zijn in Lei den 'klinische psychologie' en 'organisatiepsychologie'. De eerste leidt op voor een beroep als hulpverlener: de psycholoog die mensen in nood kan helpen. Met de tweede specialisatie kunnen psychologen onder meer aan de slag als organisa tiedeskundige in een bedrijf, of bij de afdeling werving en selec tie van bijvoorbeeld een outpla cementbureau. Hoe zit dat nu in de praktijk met die werkgelegenheid? „Ja, die vele studenten maken het ons ftioeilijk, niet alleen prak tisch gezien omdat de kwaliteit van het onderwijs daar dus on der kan lijden. Maar we voelen ons ook maatschappelijk ver antwoordelijk: het is niet realis tisch om te denken dat alle stu denten klinische psychologie straks ook inderdaad als hulp verlener aan de slag kunnen." Om de grote hoeveelheid stu denten in te dammen, over weegt Leiden nu een 'plaat singscommissie' die toekomsti ge eerstejaars eventueel naar bijvoorbeeld Amsterdam kan doorverwijzen. Het universi teitsbestuur moet zich daar nog over buigen. Ook een beperking van het aantal studenten, een 'numerus Fixus' behoort tot de mogelijkheden. Voorlopig wil Zandvliet er dit over kwijt: „Voor ons in Leiden is het maximum eerstejaars stu denten psychologie: 450. Het ziet er nu naar uit dat dat er veel meer worden. Dat gaat ten kos te van het onderwijs. Dus er moet wat gebeuren Onbegrijpelijk en onaanvaardbaar noemt veehouder Jan de Jong uit Ter Aar het dat Italië dit jaar maar liefst 900.000 ton extra melk bovenop het bestaande melkquo tum heeft gekregen van de EG. „Zoiets is voor ons niet te verteren", zegt hij. „Je probeert je collega's ervaq te over tuigen dat de invoering van het quota-systeem goed is geweest en dan lappen ze in Italië alles aan hun laars." Wrijvingen als deze daargelaten is De jong - voorzitter van de vereniging bedrijfsvoorlichting en de plaatselijke afdeling van de melkcoöperatie - achteraf gezien zeer tevreden over het quoteringssysteem. De super heffingen en de melkquota wer den nu zo'n tien jaar geleden ingevoerd en volgens De Jong heeft het de hele sector veel goed gedaan. „Toen we er aan moesten be ginnen hebben we een informa tie-avond belegd. De zaal puilde uit, iedereen dacht 'nu gaan we er aan'. We hadden het idee dat de kosten voor ons hetzelfde zouden blijven, terwijl we moesten beginnen met een ge richte bedrijfsvoering, met elk jaar minder produceren. Ach teraf bleek het allemaal juist goed te hebben gewerkt", aldus De Jong. Hoe dat kan is volgens hem makkelijk te verklaren. Zo zijn het melkoverschot en de boter berg inmiddels weggewerkt en dat is gunstig voor de melkprij zen. „Je kunt met zijn allen be ter twee procent te weinig pro duceren dan één procent te veel, zeg ik maar. Dat laatste is altijd slecht voor de prijzen." Invloeden van buitenaf heb ben er volgens de veehouder toe bijgedragen, dat zijn sector gezonder werd. Zo daalde de rentevoet in de jaren tachtig in eens behoorlijk, waardoor het aflossen van investeringen goedkoper werd. Ook daalde de prijs van de veevoeders en kunstmest flink. „Toen we in 1984 hoorden dat er melkquota's zouden ko men, had ik net een nieuwe lig- boxen-sta! laten bouwen", zegt De Jong. „Als peiljaar zou 1983 worden gebruikt. In dat jaar had ik 75 koeien, maar in die nieu we stal wilden we groeien naar honderd melkkoeien. Als je bij wilde blijven moesten er elk jaar een paar koeien bij. We maak ten ons bij de invoering van de quotering en de superheffing dus flinke zorgen." De Jong werd in '84, in '87 en in '90 achtereenvolgens met 8,65,6,65 en 4,25 procent gekort op zijn melkquotum. Inmiddels zit hij weer op het oude niveau doordat hij melkquota heeft bij- gekocht. De honderd koeien zijn er echter nooit gekomen. Zestig koeien staan er op stal, doordat zij meer zijn gaan pro duceren wordt het quotum elk jaar vol gemaakt. Intussen heeft de ondernemer zo'n negen hec tare grond van de buurman overgenomen. Daardoor is het bedrijf van De Jong praktisch zelfvoorzienend geworden. Alleen lofzangen hoor je niet van de veehouders over het quotastelsel. Zo heeft de invoe ring ook tot problemen geleid, vooral voor jonge ondernemers. „Het is voor jonge veehouders een probleem om quotum bij te kopen. Er zijn er veel bij die iets gaan doen in een neventak, om zo financieel alles op poten te krijgen. Die beginnen met vleesvee of iets dergelijks. Of doen er iets heel anders naast. Hier in Ter Aar ken ik er één die ook verkoper is en één die aan grondonderzoek doet.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 18