Kwekers krijgen milieu-controle Clubhuis Cascarvieten onder brug 'Koudekerkers zijn toch een ander slag mensen' Rijn- en Veenstreek Scholieren veilen eigen kunstwerken Bibliotheek morrend akkoord met minder geld van gemeente Politie pakt autokrakers Leidenaar gewond bij aanrijding DINSDAG 9 FEBRUAR11993 chef gert visser. 071 -161417. piv -chef janet van dijk. o*. 'Inhaalracein Alkemade Alle kwekers in Alkemade, zo'n 350, krijgen dit jaar of volgend jaar bezoek van een ambtenaar, die controleert of zij de milieu-eisen wel naleven. Het onderzoek wordt uitgevoerd door ambtenaren van de gemeente Alkemade en door een projectbureau, waaraan de gemeente een deel van de controles uitbesteedt. worden gecontroleerd of zij de voorschriften in de tuinbouw- verordening of de hinderwet vergunning naleven. Nu is voor alle kwekers in Alkemade een tuinbouwveror- dening uit 1985 van kracht. Van der Geest schat dat een klein# deel van hen een hinderwetver-' gunning moet hebben. Dat is het geval bij, bijvoorbeeld, kwe kers die een ondergrondse olie tank op hun erf hebben staan en bij bedrijven die een stookin- stallatie hebben met een grotere capaciteit dan 10 megawatt. Vóór 1995 moet elk bedrijf dat daartoe verplicht is, die vergun- alkemade marieta kroft Volgens R. van der Geest van de gemeente Alkemade is er sprake van een 'inhaalrace' want er is tot nog toe nauwelijks gecon troleerd. Tijdens de bezoeken wordt onder meer gekeken naar de aanwezigheid van een on dergrondse danwel boven grondse olietank. Ook controle ren de onderzoekers de stookin- stallatie, de aardgasdruk- en meetinstallatie, de opslag van bestrijdingsmiddelen en de brandblusapparatuur. Het komt er, aldus Van der Geest, op neer dat de kwekers Kelderbox leeggeroofd alphen aan den rijn» Bij een flatgebouw aan de Argostraat in Alp hen hebben inbrekers een kelderbox bijna leeggeroofd. De buit bestond uit een dekbed, gourmetstel, bijzettafeltjes, scheerappa- raat en een koffiezetapparaat. Het totale bedrag wordt geschat op 500 gulden. Schrijfmachine en tent gestolen alphen aan den run Autokrakers hebben gisteravond een auto geplunderd die geparkeerd stond op het het parkeerterrein bij sportpark De Bijlen in Alphen. Het linker portierraam is ingesla gen en uit de auto zijn een schrijfmachine van 500 gulden en een tent met toebehoren meegenomen. Ruit ingegooid, kleding-verdwenen alphen aan den rijn» Dieven hebben vanmorgen vroeg een win kelruit ingegooid van een modezaak aan de Julianastraat in Alp hen. Er is voor een nog onbekend bedrag aan kleding meegeno- Voor 4000 gulden uit auto gestolen alphen aan den run» Goederen met een waarde van 4000 gulden zijn in het weekeinde gestolen uit een geparkeerde auto. Uit de wagen is meegenomen audio-apparatuur, een jas, een trui, fo tostoestel, acht cassettebanden en een zonnebril. De auto stond aan de Betsy Perkstraat in Alphen. Schuur opengebroken alphen aan den run Een fiets,.een schuurmachine, een boor machine, een zaag en een boorhamer zijn gistermiddag verdwe nen uiteen schuur aan de Poolster in Alphen. De fiets en het ge reedschap vertegenwoordigen een waarde van ruim 1500 gul den. Lezing over gemalen roelofarendsveen 'Het geheim van Holland'. Onder die titel houdt H. Bouwman van De Nederlandse Gemalen Stichting donderdagavond een lezing voor de Stichting Oud Alkemade. Aan de hand van dia's wordt getoond dat molens en gemalen onmisbaar zijn voor de waterbeheersing in ons land, vooral in Noord- en Zuid Holland. Tevens wordt die avond de Oud-Alke- madeprijs uitgereikt aan de familie Kloosterman voor het res taureren van de baanvakwoning aan de Narcisstraat. De bijeen komst heeft plaats in café Heemskerk aan de Langeweg 1 in Roelofarendsveen. De aanvang is acht uur. De toegang is vrij. ning in huis hebben. De overige kwekerijen blijven onder de tuinbouwverordeningvallen. Van der Geest veronderstelt dat kwekers bij voorkeur onder de hinderwetvergunning uit willen komen. „Een vergunning kost ze in het goedkoopste geval 1400 gulden en anders 2200 gulden. Bovendien moet zo'n vergunning ook ter inzage wor den gelegd, waardoor de kans bestaat dat bezwaren worden ingediend. Met wat aanpassin gen aan het bedrijf kan voor sommige kwekers misschien die plicht komen te vervallen. Wij kunnen ze daarin adviseren", aldus Van der Geest. Op 18 februari houdt de ge meente Alkemade in het ge meentehuis een informatiebij eenkomst over de tuinboUwver- ordening, de hinderwetvergun ning en de controle van de be drijven. Aanvang acht uur. Geen slib meer in de Braassem Er mag geen bagger meer in het Braassemermeer worden ge stort. Dat vindt nu ook de com missie ruimtelijke ordening in Alkemade. Zuid-Holland schrijft in een nota over de berging van baggerspecie dat de Braassem geen bijzonder geschikte plek is voor baggerstort. Dus, zegt de commissie, is er voldoende grond de stort definitief stil te leggen. In de nota vallen het Braasse mermeer en 't Joppe af als stort plaats. De voorkeur gaat om de bagger in het Hollandsch Diep en de Oostvlietpolder in Leiden te storten. OUDE WETERING De christelijke basisschool De Wegwijzer in Oude Wetering veilt donderdagavond 11 febru ari zelfgemaakte kunst. Dat ge beurt in het schoolgebouw aan de Watergang van zes tot acht uur. De kunstwerken zijn ge maakt door de leerlingen van de school in het kader van het jaar lijkse schoolproject. Dat ging over schilderkunst. Van elke groep wordt donder dagavond een aantal werkstuk ken bij opbod geveild. De op brengst van de veiling is be stemd voor het aanschaffen van extra leermiddelen voor de school. Iedereen is welkom en de toegang is gratis. Carnavalsvereniging De Cascarvieten werkt sinds drie weken aan de verbouwing van deze ruimte onder de Julianabrug. De nu nog kale loods wordt vanaf september het vaste onderkomen van de camavallers. foto ben de bruyn alphen aan den run ruud sep De bewoners van de Voorstraat en de Steenstraat hebben het plan een tijd kunnen tegenhou den, maar sinds drie weken wordt er druk verbouwd onder de Alphense Julianabrug. Car navalsvereniging De Cascarvie ten maakt van de lege ruimte onder de brug een oefen- en opslagruimte. In september hoopt de vereniging het ge bouw in gebruik te nemen. Daarmee komt na vijf jaar een Alkemade wil inspraak over groter Schiphol Alkemade wil meer te zeggen krijgen over de uitbreiding van Schiphol. Daartoe dient het bij de provincie Noord-Holland een verzoek in om plaats te mo gen nemen in de Commissie Geluidhinder Schiphol. Volgens de gemeente komt het vliegtuiglawaai in De Kaag bo ven een bepaalde norm uit, waardoor zij recht heeft op in spraak via de commissie. Bur gemeester Meerburg heeft on langs gepleit om de overlast voor Kaag te beperken. Zo zou de uitbreiding van de Kaagbaan in noordelijke rich ting, van Alkemade af, moeten gebeuren. Ook zou het aanwij zen van een vliegroute boven de minst bevolkte gebieden soe laas kunnen bieden. Tevens heeft Meerburg de Rijkslucht vaartdienst gevraagd om een kortere glijvlucht boven de Kaagbaan en het later inschake len van de remmotoren. eind aan het zwervende bestaan van de camavallers. Sinds hun ruimte aan de Molenwerfstraat in 1988 werd afgebroken, trek ken de leden van hot naar haar om te vergaderen, en te repete ren. Het plan om de ruimte onder de Julianabrug te verbouwen tot clubgebouw stamt al uit 1991. De gemeente was zelfs bereid om de vereniging 45.000 gulden te geven om de ruimte ingrij pend te veranderen. Omwonen den maakten echter bezwaar te gen de verbouwing, omdat zij bang waren voor overlast. De Alphense commissie ruimtelijke ordening verwierp de bezwaren van de buurt, waarop de bewo ners hun bezwaren bij de Raad van State neerlegden. De Raad heeft inmiddels in navolging van de gemeente Alp hen de bezwaren van de buurt bewoners naar de prullenbak verwezen. Tot grote vreugde van de carnavalsvereniging. „Ik kan wel begrijpen dat die men sen angst hadden", verklaart se cretaris Alex van den Hoek van De Cascarvieten. „Ze wisten niet precies wat we hier zouden gaan doen. Maar de angst was ongegrond en dat zullen we be wijzen ook." Het bestuur van de carnavals vereniging gaat de clubruimte straks gebruiken als vergader ruimte en de dansmariekes gaan in de clubruimte oefenen. Verder kan de vereniging in de ruimte haar decorstukken op slaan. Voor feestavonden is het pand ongeschikt. De stichting openbare biblio theek Rijnwoude is morrend akkoord gegaan met de ge meentelijke subsidie voor 1993 en 1994. Vorige maand tekende het bestuur bezwaar aan tegen de hoogtë van het subsidiebedrag, dat in zijn ogen veel te laag is. Gemeente en bestuur hebben de af spraak opnieuw om de tafel gaan zitten als de bibliotheek problemen krijgt. Dat die problemen er komen is niet denkbeeldig. De ge meente keert de bibliotheek stichting in 1993 en 1994 het zelfde bedrag uit, zonder dat er rekening wordt gehouden met kostenstijgingen. Het zit er dan ook dik in dat de bi bliotheek dit jaar of volgend jaar moet bezuinigen. De ge meente heeft al aangegeven waarop de stichting eventueel mag snoeien: minder boeken kopen of minder uren voor de bibliothecaresse. Een derde bezuinigingsmo gelijkheid, minder uren biblio bus in Benthuizen, wees de commissie welzijn eerder af. De rijdende bibliotheek stopt wekelijks niet meer dan zes uur in Benthuizen. Die mini male service moet gehand haafd worden, vond de com missie. Waarnemend voorzitter K. Havers van de bibliotheek stichting houdt aan de ge sprekken met de gemeente 'een gevoel van teleurstelling' over. „De gemeente heeft deze instelling dit jaar geprivati seerd. Dan hoop je natuurlijk dat het oude beleid wordt doorgezet. Je schrikt even wanneer dat niet het geval blijkt te zijn." Havers was vooral verbaasd toen de gemeente een post van 10.500 gulden voor auto matisering uit de begroting schrapte. De bibiotheken in Hazerswoude (Dorp en Rijn dijk) werken nog met kaarten bakken. „Je moet tegenwoor dig wel automatiseren", meent de waarnemend voor zitter. Maar wanneer de bi bliotheek nu de uitleen wil au tomatiseren, zal ze dat geld el ders op de begroting moeten bezuinigen. Dat wordt dus snijden op de boekenaankoop en de uren voor de bibliothe caresse. Havers: „Maar daar kun je natuurlijk ook niet eindeloos mee doorgaan. Het zal nog heel wat gegoochel kosten om de begroting rond te krijgen. Het is allemaal wat moeilijker dan we het ons hadden voor gesteld." Trouwe bezoekers Hazelaar gaan niet fietsen naar PW A-bad hazerswoude-dorp» ruud sep Je hebt van die mensen die zo ongeveer verslaafd zijn aan hun zwembad. Mensen die er al hun hele leven komen. En dan zó vaak dat ze net als de badmees ter en de glijbaan een onderdeel zijn geworden van het zwem bad. Trouwe bezoekers die op de eerste dag van het seizoen desnoods een winterjas aan trekken. Maar die, hoe dan ook, naar het zwembad moeten, als of hun leven ervan afhangt. Yvonne Kroon is er zo één..Ver slaafd aan openlucht zwembad De Hazelaar in Hazerswoude- Dorp. „Als klein kind kwam ik er al. Ik ging op de step van de Rijndijk - ik woonde toen aan de Rijndijk - naar het zwem bad." Nu zij te groot is voor de autoped, zit zij 's zomers hele dagen in het zwembad. „Elke dag zit je er. Om één uur ga je zelf even zwemmen. Om drie uur komen de kinderen en dan blijf je tot een uur of zes." De Hazelaar gaat niet meer open. Het dertig jaar oude openluchtzwembad in Hazers woude-Dorp kost de gemeente te veel geld voor te weinig be zoekers. Bovendien zou er nogal wat moeten worden gesleuteld aan het bad om het straks weer open te mogen gooien. Want het zwembad voldoet niet aan de laatste regels voor veiligheid en hygiëne. Daarom blijft het hek van het zwembad voorgoed gesloten en komt er in de be tonnen bak alleen nog maar een laagje regenwater. Gezien het kleine aantal be zoekers dat het zwembad de laatste jaren trok, zullen de meeste inwoners van Hazers- woude-Dorp waarschijnlijk niet wakker liggen van het verdwij nen van hun zwembad. Maar voor de trouwe klanten komt de klap des te harder aan. „Ik vind het natuurlijk ver schrikkelijk", vertelt de 63-jarige mevrouw C. Kooter. Ze heeft het nieuws zojuist in de krant gelezen en is er nog een beetje ondersteboven van. „Ik wist niet wat ik zag. Ik dacht dat het dit jaar nog wel open zou blij ven." Mevrouw Kooter woont vijf minuten lopen van het zwembad. Al sinds de opening is zij een trouwe klant van hel zwembad. „Ik kom er al dertig jaar, zeker vier keer per week. Ik zit er vlak bij en het is altijd om één uur: hup, naar het zwem bad. En da's leuk hoor." De komende zomer moeten de inwoners van Hazerswoude- Dorp naar Koudekerk wanneer zij in de open lucht willen zwemmen. Maar Koudekerk is ver weg. „Dat vind ik een heel eind, hè? Dan moet je al met een clubje gaan", vindt me vrouw Kooter. Voor andere vas te bezoekers van De Hazelaar is Koudekerk meer dan alleen maar een eind fietsen. „Ik heb daar helemaal niets te zoeken. Koudekerkers zijn toch een heel ander slag mensen dan wij", vindt Yvonne Kroon. Nee, zij zou nog liever naar Zoetermeer gaan om te zwemmen dan naar Koudekerk. Nog een trouwe bezoeker. Jo ke Huschka komt al een jaar of vijftien dagelijks tussen de mid dag een uurtje zwemmen. Sa men met twee vriendinnen, het hele seizoen door. Ook voor haar is het Koudekerkse zwem bad geen alternatief. „Ik ga niet elke dag heen en weer fietsen naar Koudekerk voor een uurtje zwemmen. Dat doen we dus niet", klinkt het resoluut. JH G [j Ook het overdekte zwembad De Dolfijn gaat dicht. De Rijnwoudse zwembad- jaar lang vergaderen en rappor commissie is een jaar bezig ge- ten schrijven komt de commis- weest om te beslissen over de sie nu tot het advies om de twee toekomst van de drie zwemba- Hazerswoudse zwembaden, de den in de gemeente. Na een Hazelaar en de Dolfijn, te Slui ten. Alleen het Koudekerkse weieens: waarom heeft dat alle- zwembad mag - voorlopig - maal zo veel moeten kosten? Al openblijven. „Dat had ik ook die adviseurs kosten ook niet wel kunnen adviseren", vindt weinig. Van dat geld knap je een Joke Huschka. „Ik denk ook heel bad op." Nugteren ook in eigen raad onder vuur alkemade marieta kroft Wethouder W. Nugteren heeft geen visie op de woningbouw in de Leidse regio. Met dat verwijt werd hij gisteravond om de oren geslagen tijdens een verga dering van de commissie ruim telijke ordening in zijn gemeen te Alkemade. Tot vijf keer toe vroeg W. Groen (PvdA) aan Nugteren of hij achter de wo ningbouw in de Boterhuispol- der staat. Steeds herhaalde Nugteren zijn antwoord: „Ik ga er niet op in." Ook zijn partijge noot C. Hoogeveen vroeg de wethouder duidelijk le maken welk standpunt hij nu eigenlijk inneemt. Hoogeveen en Groen vo-Mden de wethouder aan de tand naar aanleiding van berichten m de krant, waarin wethouders uit andere regio-gemeenten zeggen dat is afgesproken dat Nugteren het plan zal verdedigen om wo ningen te bouwen in de Boter- hulspolder. Nu B en W van Alkemade de bebouwing afwij zen, schendt Nugteren de af spraken, aldus de andere wet houders. B en W zijn overigens ook tegen de aanleg van een plas in de Rode Polder en de verwijdering van de provinciale weg S5. Volgens Nugteren is er sprake van een communicatiestoornis die hij in de vergadering met de andere wethouders, woensdag avond, zal rechtzetten. De rijkspolitie heeft vannacht rond half vier drie mannen aan gehouden die worden verdacht van zes autokraken in Hoogma- de. De politie was gewaar schuwd door een getuige die de drie - twee Hagenaars en een man van wie de woonplaats on bekend is - in de Graaf Willem 2-laan bij de auto's zag rond scharrelen. Uit de zes auto's waren de radio's en andere za ken gestolen. Toen de politie kwam, verstop ten de autokrakers zich onder de geparkeerde auto's, maar zij werden toch ingerekend. In de omgeving trof de politie een gis teren in Nieuwerkerk aan den IJssel gestolen personenauto aan. Deze auto is waarschijnlijk door de drie ontvreemd. NIEUWE WETERING Een 39-jarige Leidenaar heeft gistermiddag rond half zes een hoofdwond en een hersen schudding opgelopen bij een aanrijding op de provinciale weg in Nieuwe Wetering. De Leidenaar kwam met zijn personenauto in botsing met een auto, die werd bestuurd door een 28-jarige vrouw uit Roelofarendsveen. Volgens de politie reed de vrouw zonder voldoende op te letten linksaf de Ripselaan op. Beide auto's werden zwaar beschadigd. De Leidenaar is per ambulance overgebracht naar het academisch ziekenhuis in zijn woonplaats. Discussie over woningbouw in Alkemade ROELOFARENDSVEEN De toekomst van de woning bouw in Alkemade bepaalt de leefbaarheid van de dorpsker nen. Over dit onderwerp praat de PvdA op donderdag 25 fe bruari in café-bar 't Veen aan de l-angewcg in Roelofarendsveen. Bij de algemene beschouwin gen op de begroting, dit najaar, bleek dat de gemeente het niet eens is met het bouwbeleid van de provincie Zuid-Holland. De PvdA-gedeputeerde L Stolker-Nanninga komt haar partijgenoten uitleggen waarom Zuid Holland de woningbouw in Alkemade beperkt. PvdA- raadslid W. Groen pleit voor meer huizen voor de eigen In woners en voor hen die in Alke made werken. De bijeenkomst begint om half negen

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17