Geen bloot meer op strand Katwijk station Lisse van de baan Halve ton voor sloop Sloop Klachten over troep 5e Binnenvestgracht Leiden Regio Katwijkse visrokerij Vrijwilligers gezocht voor Nicaragua Noordwijkerhout gaat gokverslaving aanpakken Belastingen Rijnland omhoog Zingende dierenarts bij boeren leiden Zo'n 140 deelnemers zwoegden gis teravond op een tekst tijdens de eerste voor ronde van het Leids dictee van openbare ba sisschool Lucas van Leyden. Uit zestien zin nen vol moeilijke woorden moesten ze de fouten halen. „Te doen", vond de een. „Veel woorden waren'wel goed gespeld, en daar door ga je twijfelen", oordeelde een ander. Tot en met donderdagavond worden 's avonds tussen half acht en tien uur nog drie voorronden op de Lucas van Leydenschool gehouden. Met elke avond een andere tekst, dat wel. De besten mogen door naar de finale en krijgen volgende week telefonisch bericht. Zij krijgen het Leids Dictee op 19 februari op de school voorgelezen door oud-Tweede Ka merlid Andreé van Es. FOTO HENK BOUWMAN Nieuwe actie van SGP/GPV-fractie De SGP/GPV-fractie in de gemeenteraad van Katwijk bindt opnieuw de strijd aan tegen topless zonnen op het strand langs de boulevard. De fractie zegt dat een deel van de badplaatsbewoners niet meer naar het strand kan, omdat het niet oog in oog wil komen te staan met vrou wen, die met ontbloot bovenlichaam in de zon liggen. DINSDAG 9 FEBRUAR11993 katwijk roza van der veer Tien jaar geleden, in 1983, be paalde de raad dal er alleen ten noorden van de Uilwatering en ten zuiden van het gebouw van de watersportvereniging Skuy- tevaert 'vrouwen met blote borsten mogen zonnen en zwemmen, mits daaraan geen aanstoot wordt genomen'. Die afspraken zijn echter al snel ver waterd. De christelijke partijen willen leiden De stedenband van Leiden en Den Haag met de Nicaraguaan se stad juigalpa zoekt vrijwilli gers die in juli en augustus in juigalpa willen werken aan een bouwproject. In tegenstelling lot vroegere projecten, is het de bedoeling dat de groep deze keer niet bouwt, maar repara- liewerkzaamheden verricht, waarschijnlijk aan een school. Er wordl samengewerkt met plaatselijke vrijwilligers. „Een heel bouwproject bleek financieel en organisatorisch vaak moeilijk uitvoerbaar, dus is twee jaar geleden gekozen voor reparatiewerkzaamheden", zegt woordvoerder E. Slagt. De Stichting Vriendschapsband Leiden-juigalpa kan 15 tot 20 mensen gebruiken. Op woensdag 17 februari is er om acht uur een informatie avond in het kantoor van de Haagse Stedenband (SIS) aan de Prinsengracht 38. Inlichtin gen bij Maarten van 't Zelfde (071-763188) of SIS (070- 3630688). leiden erna straatsma Bewoners van de 5e Binnen vestgracht klagen over de troep in en de stank van het doodlo pende slootje voor hun huis. Het grachtje, waarin de omwo nenden hun afvalwater lozen, ligt regelmatig vol planken, win kelwagentjes en andere troep. Mevrouw Fluit uit de Non nensteeg klaagt steen en been. „Ik heb allerlei instanties opge beld, maar er wordt niets ge daan. Al jaren ligt dat water vol rommel en iedereen in de buurt loost op die sloot. Overal in de stad worden leuke steigertjes aangelegd, maar aan dit pro bleem wordt niets gedaan." Volgens haar is de vervuilde sloot achter de hortus botanicus een gevaar voor spelende kin deren. „Hel is een open riool. Mijn zoon is er jaren geleden een keer in gevallen en die was 's avonds hartstikke ziek." Een woordvoerder van de ge meente zegt dat de aanleg van een riolering is gepland voor 1994. Een aanvangsdatum voor de werkzaamheden is overigens nog niet vastgesteld. De 5e Bin nenvestgracht is een van de weinige plekken in leiden die nog niet op de riolering zijn aangesloten. Op gedeelten van de Oude Rijn, de Korte Mare en de Vliet wordt ook nog op het open water geloosd. Om de stankoverlast voor omwonenden te beperken heeft noorwukerhout margrit t1bboel correspondent Burgemeester J. van Andel wil er geen gras over laten groeien en zo spoedig mogelijk met een voorstel komen om paal en perk te stellen aan de gokverslaving in Noordwijkerhout. Als het re gionaal overleg niet snd resul- nu dat de gemeente weer een streng beleid gaat voeren. Ze hopen daarmee te bereiken dat ook de Katwijkers die niet zo gecharmeerd zijn van halfblote zonnende dames weer rustig naar het strand kunnen en hun heil niet elders hoeven te zoe ken. De SGP/GPV-fractie stelt voor de regels uit 1983 uit de kast te halen. Tijdens de verga dering van de commissie alge meen bestuurlijke zaken, don- De zingende dierenarts uit Lim burg, Rinus Rasenberg, treedt vrijdag 26 februari op tijdens de ledenvergadering en de ont moetingsavond van de VEBO, de vereniging tot het bevorde ren van de Agrarische belangen in de Rijn- en Duinstreek. De lisse roza van der veer De sloop van het stationsge bouw in Lisse is definitief van de baan. De Vereniging Oud Lisse gaat het uit 1905 stam mende pand de komende 25 jaar huren van de Nederlandse Spoorwegen (NS). Oud Lisse verplicht zich wel het stations gebouw op te knappen en te onderhouden. De vereniging heeft daarvoor twee ton nodig en zoekt sponsors. De Nederlandse Spoorwegen willen het markante pand aan de Stationsweg in Lisse kwijl. Het station dient geen enkel doel meer ei\ kost de NS alleen taat oplevert komt hij binnen twee maanden zelf met voor stellen. Dat zei Van Andel gis teravond tijdens een vergade ring van de commissie voor be stuurlijke aangelegenheden en algemene zaken. Van Andel is niet van plan de gokverslaving „op een felle, fa- derdag 11 februari, moet dit voorstel volgens de SGP/GPV een 'redelijk vertrekpunt' voor de discussie zijn. Voorts moet met de officier van justitie wor den overlegd of Katwijk sancties kan nemen tegen vrouwen, die de regels aan hun laars lappen en toch bloot zonnen. Overi gens verwachten juristen dat Katwijk niets kan doen tegen het topless zonnen op het strand. Vorig jaar vroeg fractievoor zitter J. ten Hove van de RPF strandtenthouders tegen een vergoeding uit de gemeentekas te belasten met het toezicht op het topless zonnebaden. De ex ploitanten lieten onmiddellijk weten weinig voor het RPF-plan te voelen. agrariërs kiezen niet alleen nieuwe commissies, maar doen ook een bingo. Leden mogen vrienden meenemen. De ont moetingsavond begint om 19.30 uur en wordt gehouden in het grote restaurant van de Groen- oordhallen aan de W. de Zwij- gerlaaa2. maar geld aan onderhoud. De sloopplannen van de NS zijn anderhalf jaar geleden ter ore gekomen bij de Vereniging Oud Lisse. Die is vervolgens gaan praten met de Spoorwegen over behoud van het pand. Afgelo pen vrijdag besloten de NS het gebouw voor 10 jaar, met een optie om de huur nog 15 jaar te verlengen, voor 250 gulden per jaar te verhuren aan de vereni ging. Oud Lisse verplicht zich wel het stationsgebouw te renoveren en te onderhouden. Volgens Oud Lisse-voorzitter M. den Boer is een grote op knapbeurt voor het station hard nodig. Het dak verkeert in slechte staat, er moet metsel- natieke manier" te bestrijden, verzekerde hij. En bij voorkeur zoekt hij samenwerking met de buurgemeenten. „Want je kunt wel zeggen: we zetten die appa raten in ons dorp niet neer. Maar als mgn vervolgens alleen de gemeentegrens maar over hoeft te gaan heeft dat totaal geen zin." werk worden hersteld, een deel van het pand is verzakt en moet worden opgekrikt, de kozijnen moeten worden nagekeken, er zijn verschillende nieuwe ra men nodig en een schilderbeurt is hard nodig. Den Boen „De NS hebben al 24 jaar het pand niet geschilderd. Daarnaast zijn de laatste jaren vandalen bezigge- weest. Dat ga je zien. Als je nu het perron oploopt, denk je echt 'waar gaan ze aan beginnen?'." Oud Lisse wil het station in zijn oude glorie herstellen. Vooral de in de oorlog tot keu ken omgebouwde wachtkamer derde klasse moet flink worden opgeknapt. „De andere ruimten zijn praktisch nog intact. De lo- Of het aantal fruitautomaten in Noordwijkerhout drastisch omlaag moet is nog niet duide lijk. Wel gaat de voorkeur uit naar het volgens het landelijk beleid toegestane aantal van maximaal twee kansspelauto maten in cafe's, één in snack bars en geen enkele in sporthal len, kantines en buurthuizen. ketten, de wachtruimten: alles is er nog." Aldus een door het 'succes' bijna euforische Den Boer. Het is de bedoeling dat het station beheerd wordt door een nog deze week op te richten stichting. De Vereniging Oud Lisse gaat hiervan een deel van de station om niet huren voor opslag en vergaderruimte. De wachtkamer derde klasse wordt waarschijnlijk gehuurd door de Kunstkring '88 Duin- en Bollen streek. Hierover zijn nog be sprekingen gaande. De huidige bewoner van het station hoeft niet te verhuizen maar kan ge woon blijven zitten. „Daar waar veel jongeren bij el kaar komen bij voorkeur niet", zei Van Andel. De burgemeester vindt dat het gokbeleid wel met de horeca moet worden bespro ken. „Want eerlijk is eerlijk", zei Van Andel. „we hebben in Noordwijkerhout zeker geen klachten over de horeca." katwijk Katwijk is bereid 50.000 gulden te betalen voor de sloop en het transport van de visrokerij aan de Schoolstraat. Het Nederlands Openluchtmuseum in Arnhem moet voor de kosten van het opbouwen van de rokerij op draaien. Die afspraak hebben burge meester en wethouders van Katwijk gemaakt met de verte genwoordigers van het Neder lands Openluchtmuseum J. Vaessen en L. Boot. Die hebben al te kennen gegeven dat het museum pas na 1996 geld heeft voor de opbouw van de am bachtelijke rokerij. Tot dat jaar is al vastgesteld aan welke pro jecten het museumgeld wordt besteed. VRIJE TIJD Eten voor 55 plussers Iedere maandag-en vrijdagmid dag kunnen 55 plussers een warme maaltijd eten in de.Eeta- fel, aan de Trix Terwindtstraat 4. Er is een keuzemaaltijd met leiden «frank buurman Het Hoogheemraadschap van Rijnland investeert tot 1996 een half miljard gulden in haar waterbeheersplan. Gedepu teerde Staten van Noord- en Zuid-Holland hebben onlangs ingestemd met het beleid van het hoogheemraadschap. Om. de investeringen te bekostigen worden de belastingen van Rijnland geleidelijk verhoogd. Het waterbcheersplan be schrijft het beleid, de acties en de maatregelen die worden uitgevoerd om de 'voeten droog te houden' en het water schoner te maken. Het plan wordt mogelijk verlengd lot het jaar 2000. Rijnland gaat de zuiveringscapaciteit fors uit breiden. Het hoogheemraad schap beheert in totaal 45 zui veringsinstallaties. Er zullen zeven kleinere en verouderde installaties verdwijnen. Daar naast worden dertien installa ties fors uitgebreid en verbe terd. Bovendien worden er nieuwe gebouwd. In de uitbreidingsplannen zijn ook maatregelen opgeno- Het is overigens nog maar de vraag of Katwijk de halve ton voor sloop en transport werke lijk op tafel moet leggen. Welis waar heeft het Openluchtmuse um in principe belangstelling voor de ambachtelijke rokerij, het is nog de vraag of er vol doende geld is voor opbouw en exploitatie. Vooral naar dat laatste aspect moet nog een uit gebreid onderzoek worden ge daan. Daarbij wordt bekeken of een exploitatietekort kan wor den opgevangen door sponsors uit de visserijsector. In de komende zes weken moet duidelijkheid worden ver schaft over de verplaatsing. De toezegging van Katwijk om de sloop en het transport van ma teriaal te betalen, speelt hierbij een rol. soep vooraf en een nagerecht. Met diëten wordt rekening ge houden. Kosten 6,70 gulden per maaltijd. Voor informatie: Me vrouw M. Desar, 315251. Om 12.15 uur wordt het eten geser veerd. gen dat de installaties de helft minder fosfaat en stikstof gaan lozen. Verder zal door strenge vergunningsvoorwaarden worden tegengegaan dat de waterbodems worden veront reinigd met zware metalen en met de zeer giftige polycycli sche aromatische koolwater stoffen (PAK's). Vooral de PAK's zijn verantwoordelijk voor de slechte kwaliteit van de waterbodems. Rijnland onderzoekt langs welke weg bestrijdingsmidde len en meststoffen die bij bol- lenteeltbedrijven en boom kwekerijen worden gebruikt in het water terecht komen. Glastuinbouwbedrijven zullen geen bestrijdingsmiddelen en meststoffen meer in het op pervlaktewater mogen lozen. Het waterbeheersplan be schrijft ook wat Rijnland doet om overstroming te voorko men. Duinen, kaden, oevers en sluizen eisen voordurend aandacht. Een goede water stand is van groot belang voor de economie. De capaciteit van de gemalen bij Katwijk, BURGERLIJKE STAND LEIDEN Geboren Othman, zv. A. El Alaouna en R. Koultouma* Myrthe, dv. B. Steen bergen enJ.H.M. Meijermk* Rob An dreas, zv. J P. van den Bergen H.C.M. van Zon Thomas Joseph, zv. E.J.A. Adrianus Kurian. zv. A. van Ooijen en R. Kurian Alex. zv. G. de Haar en W. Ver does Wendy Gabriëlla, dv. J. Pardon Marije Jannette, dv. P. van Duijn en D. van Duijn Stephanie Paulien Maria, dv. R. van Strien en E J van der Blom Spike. zv. P. van Heukelom en K. Loo Robert, zv. J.A.B. Bekooi) en E. van der Plas Samantha. dv. JAB Bekooij en E. van der Plas Ashley, dv. A M van Santen en J.G. van Nieuwkoop Sven Harley. zv W. Groenendijk en M. Boter- mans* Thierry Louis. zv. L.H. Wongen C.M. de Kok Lianne, dv. J.A.M. Pias mans en C. Remmelzwaal Stéphanie Geertruida Jacoba, dv. E B. Beije en M.J. Freke Arthur Martinus Jacobus Johannes Petrus, zv. T B J.M. Broekhof en A.C.H, van der Slot Nicole, dv. E.G.M. van der Poel en A Winkler* Laurens Johan, zv. L.J. MatthedSen H.H.G. Bulthuis* Dirk Lysia. zv. P B.K. Noort en P. van Egmond Olivier Juin- ten, zv. N.T.G. Groot en M.P P.J. Wera Michelle Johanna, dv. R.F.E. Bennink en T. Faber Pieter. zv. H. van Duijn en H. Messemaker Roos Shelly, dv. H. van der Werf en I. van der Meer Ellen, dv. C.M. van der Plas en J. Guijt Nma Moira. dv. A.J. Hillebrand en E Mulder Aaltje Elisabeth Talitha, dv. A. Boer en' E.A. Fuite Jean Mathé Constant Alexandre, zv. K.E. Hagenaar en C.A.M- .W.A. van Paridon Maik Martinus Cor nells. zv. D.W. van der Plas en E. Bauw Tessa Carline. dv. S.J.W. Arkesteijn en J.G Postma* Marjolein, dv. C M. van der Willigen en C. Raaymakers Johan na Petronella, dv. A.P.J Zuidhoek en M.A.W. van den Bosch Doryan Fran- clyn, zv. J. Plaizier en S.M.L.T. van der KlaauwJennifer, dv. S. Kamphues en C.G. den Os Patrick Kong-Foek. zv. H.S.T. Tjon Kristel, dv. G. van Egmond en L.C.M. Maas Ida Knjna. dv P. van der 8ent en C.I.F. Bakker Kevin, zv M. Marks en A M van Cassel Aleida Janna Gerarda Wilhelrnina, dv. D. Kuij- zer en P.C.A, Bulstra Jeroen, zv. P.J. Hoogervorst en E.G.G, van der Voort Priscilla, dv. R. Wentholt en W. Badal Niets. zv. J.A.C. van der Veer en J van Esveld Iris Agatha Cornelia Regma. dv. M.W.C. van Haren en H .M.P. van der Star Cornells Johannes Gijsbertus. zv. M.L. Lamboo en J. van der Nagel Susanne, dv. M.A. Ottenheym en B. Black-Stone §aduman, dv. M. §ahm en Z. §ahin Kos Bas. zv. S M. Hemerik. Johannes Bastiaan, zv. C. van Duijn en N. Boezaard Sam Gerard, zv. G.C J.M. van Moorsel en C.E. van Arend Sarah Attia Soliman Attia. dv. A S A. Abdei- baki en R.A.I. Moharram. Overleden* E.J.M. Libeton.geb. 16jan. 1939, echtg. van G.L.M. Meijer C.H. Honigh.igeb. 3 maart 1925. man A.J. Shedin. geb. 1 feb. 1945, man J.F. Ramondt, geb. 28aug. 1912, man B.H. Kooijman. geb. 5 juni 1904, man G. van Leeuwen, geb. 14 april 1911. echtg. van M. IJzerman F A. de Water, geb. 28 aug. 1912. geh. gew. met J. Te- kamp *Chr, Chrispijn, geb Idee. 1924, man F.E. Willemse. geb. 4 jan. 1924. man H.M. Wensveen. geb. 27 nov. 19*7, echtg. van M.J. Droog* L.G. Mumer, geb. 28 jan. 1933. man. J. Brouwer, geb. 20 juli 1930. man J.C. van Leeuwen, geb. 25 mei 1912, echtg. van L. Neuteboom H. Dijkema, geb 30 juli i905. geh gew. met J. Selier A. de Bruin, geb 27 april 1910. man J.J L. Thissen, geb. 30 dec. 1948. man M.J.T. Paardekooper, geb. 22 dec 1928, geh. gew. met J.N. van Brecht P. Eijgendaal, geb. 17 maart 1910. man C.M.M. Blonk, geb. 3 dec. 1922,. vrouw J.L. Lijkwan. geb. 27 juni 1962. man. RB. Fakira. geb. 8 juli 1953. echtg. van R. Sewradj C. Kuijt, geb. 28 dec 1911. man A. Zwankhui- zen. geb. 31 dec. 1913. geh. gew met N. Middelkoop L.J. Exel, geb. 22 okt. 1929, man L. Willmes, geb. 22 mei 1924, man C.M. Remmerswaal, geb. 21 juni 1920, vrouw H E.J. Mulder, geb. 5 okt. 1904. geh. gew met D P. vanGennip*J. Etienne. geb 1 april 1900. geh. gew.'met C Rietkerken C. Ruijter, geb 3 okt. 1939. echtg. van P.J.J. Schaap C. Plooy. geb. 27 okt. 1901. geh. gew met B. Klaasen P Koppeschaar, geb. 16 april 1923, man D.W. Earning, geb. 28 maart 1918, Gehuwd E.G.R. Beer en A van Zomer en A A. Benders en E. Boer S. Rotte veel en M P P. Kaizer* W C. Smits en M. Rórsch. Spaarndam en Halfweg zal worden uitgebreid om te voor komen dat regenwater via be strating en daken van gebou wen in het oppervlaktewater terecht komt, waar het snel moet worden afgevoerd. De maatregelen zijn een gevolg van de verstedelijking. Vroeger werd het regenwater opgevan gen door de onbebouwde bo dem, die als een spons werkte en het regenwater geleidelijk in het oppervlaktewater bracht. In het beheersplan wordt ook aangegeven dat er niet te weinig water mag zijn, om verdroging van natuurgebie- den te voorkomen. In diverse plassen en meren in het ge bied bestrijdt Rijnland het ver schijnsel dat water te veel meststoffen bevat. De grote hoeveelheiden fosfaat en stik stof die daarvan het gevolg zijn hebben een overmatige algengroei en kroosvorming tot gevolg. Algen en kroos ge bruiken zoveel zuurstof dat het overige leven in de plassen wordt bedreigd. mèil -» De 5e Binnenvestgracht is nog een van de weinige open riolen in Leiden. de gemeente enige jaren gele- nensteeg komt het water uit de omdat het een doodlopend wa- woordvoerster van de reiniging: den een verversingsleiding aan- sloot in het riool terecht. ter is. De reinigingsdienst gaat „En nu er klachten zijn zullen gelegd aan het einde van de Een grote hoeveelheid zwerf- een paar keer per jaar langs om we snel langs gaan om de boel sloot. Via een pijp bij de Non- vuil hoopt zich in de sloot op de troep te verwijderen. Een schoon temaken." Schap steekt half miljard in waterbeheersplan

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16