Apotheek Leiderdorp moet dicht 'Een patatje bestellen is er niet meer bij' Regio Verkeerstest voor ouderen in Oegstgeest Trailer met boot gestolen Dierencrematorium houdt vijanden gescheiden Slechts gefluister over gemeentesecretaris Warmondse ambtenaren kiezen voor grote geld Zoeterwoude wil geen reclamemast op grens van Groene Hart DINSDAG 9 FEBRUAR1199315 CHEF GERT VISSER. 071 -161417. PLV -CHEF JANET VAN DIJK, 071 -1 Raad van State velt oordeel Apotheek Haanraadts aan de Leiderdorpse Hoofdstraat moet sluiten. De gemeente Leiderdorp had niet mogen toestaan dat P. Haanraadts de apotheek alvast opende in afwachting van de vergunning. De Raad van State vindt daarom dat de gemeente sluiting van de apotheek moet bevelen. Leiderdorpse meldkamer verwerkt nu ook Leidse meldingen DEN HAAG/LEIDERDORP LIESBETH BUITINK De apotheker kreeg enige maanden na de opening vorig jaar wel een hinderwetvergun ning van de gemeente, maar die had volgens de Raad van State helemaal niet mogen worden gegeven. De aanvraag voor de vergunning was niet-ontvanke- lijk, omdat daarin niet duidelijk was wat precies in de apotheek zou worden gemaakt en opge slagen. Zo ontbraken gegevens over de chemische stoffen die kunnen vrijkomen wanneer een apotheker geneesmiddelen maakt. De apotheker hoeft niet on middellijk de deuren te sluiten, omdat burgemeester en wet houders dat eerst officieel moe ten beslissen. Haanraadts houdt zich daaraan vast. „Voorlopig betekent het alleen dat ik geen hinderwetvergunning heb, maar ik heb al een nieuwe ver gunningaanvraag ingediend." Wethouder H. Veldstra (milieu) erkent dat het college de sluiting van Haanraadts zal afkondigen. „Maar daarna heeft Haanraadts nog allerlei be- zwaarmogelijkheden. En het is de vraag of wij bestuursdwang willen toepassen. We kunnen de apotheek ook gedogen Het protest bij de Raad van State was aangetekend door de eigenaren G. Hof en J. Hubert van apotheek LoeVestein, die op een steenworp afstand van Haanraadts is gevestigd. Sinds Haanraadts zijn vestiging aan de Hoofdstraat aankondigde, hebben Hof en Hubert al talloze procedures aangespannen bij de gemeentelijke commissie be roep- en bezwaarschriften en de Raad Van State. Overigens kreeg Loevestein zelf pas een maand geleden een hinderwetvergun ning. Beheerder H. de Groot was vanmorgen niet bereikbaar voor commentaar. In Leiderdorp speelt ook nog een ander probleem. Er zijn nu vier apothekers, maar zieken fonds Zorg en Zekerheid wil slechts drie apothekers toestaan in het dorp. Een vijfde apo theek, die Loevestein als een soort revanche bij Haanraadts om de hoek aan de Hoogmade- seweg wilde oprichten, kan he lemaal niet worden geopend. Hoewel het pandje volledig is ingericht, gaat er geen pil de deur-uit. LEIDERDORP ROY KLOPPER De beller zal er niets van mer ken, maar er is gisteren nogal wat veranderd in de verwerking van noodtelefoontjes door de politie. Alle Leidenaars en Voor schotenaren die 06-11 of een ander alarmnummer bellen, worden voortaan doorgescha keld naar de meldkamer Leider dorp. „Een patatje bestellen over de mobilofoon kan nu niet meer", aldus coördinator H. Molenaar. De nieuwe meldkamer is een uitvloeisel van de oprichting van het regionale politiekorps Hollands Midden. Hier is geko zen voor één centrale meldka mer. Voorheen waren er zes: in Gouda, Alphen, Leiden, Katwijk, Noordwijk en die van de rijks politie in Leiderdorp. Nadat in januari al wat korpsen in de Krimpennerwaard op het sys teem waren aangesloten, was het gisteren de beurt aan Leiden en Voorschoten. In april maken alle bureaus tussen Schoonho ven en Noordwijk gebruik van de meldkamer aan de Van der Valk Bouwmanweg. Een grote operatie, omdat de medewer kers immers alle telefoontjes uit het hele gebied moeten verwer ken. Volgens Molenaar, die een jaar geleden werd gevraagd het systeem op te zetten, biedt een centrale meldkamer grote voor delen. „De lijnen zijn korter, zo dat de verschillende korpsen beter kunnen samenwerken." Het eerste deel van de uitleg lijkt merkwaardig. Een Leide- naar belde tot voor gisteren naar het Leidse bureau en kreeg een Leidse politieman voor zijn huis; kan die lijn nog korter? Molenaar geeft toe dat dit sys teem goed werkte. „Maar de problemen zaten bij de grens overschrijdende zaken Omdat de vroegere meldka mers onderling geen contact hadden, hadden de verschillen de korpsen geen overzicht over eikaars werk. Een Leidse politie wagen die honderd meter van Oegstgeest reed hoorde niet dat net over de gemeentegrens pro blemen waren. Dan moest de rijkspoltie eerst naar Leiden bel len met het verzoek om assis tentie. Nu weet de centrale meldkamer precies waar ieder een zit en kan de dichtstbijzijn de wagen ergens op af. Behalve organisatorische re denen zit er ook een financieel verhaal achter de plannen. Eén meldkamer vergt minder perso neel dan vijf verschillende. Van af april werken er 33 mensen achter de knoppen. Hoeveel het er in de oude situatie waren, weet Molenaar niet exact. „Maar het worden er heel wat minder. Zo kunnen er meer mensen de straat op." De politie-agent moet wel even wennen aan het nieuwe •systeem, verwacht Molenaar. Voorheen kenden de dienders en meldkamer-medewerkers el kaar persoonlijk. Het mobilo foonverkeer verliep in een sfeer tje van oude-jongens-krente- brood. „Dat is nu wel afgelopen. Het is zo druk dat de gesprek ken kort en zakelijk moeten zijn. Een patatje bestellen is er niet meer bij." Nog een probleempje: de fon kelnieuwe meldkamer staat in een gebouw dat van de zomer wordt verlaten. Dan neemt de politie immers haar intrek in de nieuwbouw aan de Simon Smit- weg. Het vergt nogal wat orga nisatie om de net geopende meldkamer weer te verplaatsen. Toch is het volgens Molenaar een bewuste keuze om de in voering van het nieuwe systeem niet uit te stellen tot na de ver huizing. „Het kost inderdaad nogal wat, maar we willen ook snel een saamhorigheidsgevoel laten ontstaan tussen de sa mengevoegde korpsen. Een centrale meldkamer speelt daarbij een zeer voorname rol." OEGSTGEEST Voor ouderen vanaf 55 jaar in het bezit van een rijbewijs, be staat over enige tijd de moge lijkheid deel te nemen aan een verkeerstest. Deze test is een initiatief van de gezamenlijke ouderenbonden in Oegstgeest in samenwerking met instanties als Veilig Verkeer Nederland en de ANWB. Het is gebleken dat mensen die al lang geleden hun rijbewijs hebben gehaald niet volledig op de hoogte zijn van de nu heer sende verkeersregels. Daardoor voelen zij zich onzeker in het verkeer wat dan weer gevaarlij ke situaties kan opleveren. Behalve een uitgebreid theo riegedeelte wordt bij de deelne mers een ogen test gedaan. Wanneer de testen beginnen is' nog niet zeker. R. Zecha, be stuurslid van de Algemene Ne derlandse Bond van Ouderen (ANBO) zou het liefst nog voor de zomer met de testen begin nen. Als uiterste datum houdt hij 1 september aan. WASSENAAR Van een afgesloten opslagter- rein van een garagebedrijf aan de Rijksstraatweg in Wassenaar is gisteravond een trailer met motorboot gestolen. Het terrein was afgesloten met een slag boom. Het slot van de slag boom werd door de daders opengebroken. De waarde van de gestolen spullen bedraagt 30.000 gulden. Het overlijden van een dier kan behoorlijk emotioneel zijn STOMPWUK GERRY REDEL Ank van der Arend, directeur van Nederlands oudste dierencrematorium in de polder van Stompwijk. FOTO JAN HOLVAST Vandaag verklaring over Willems WARMOND MIEP DE GRAAFF Het Warmondse gemeentebe stuur zit met de handen in het haar. Drie van zijn 'ambtelijke kopstukken' hebben een andere baan gekregen. Behalve direc teur gemeentewerken H. Boel mans vertrekken ook de ambte naren Mual (binnenkort) en Be- suijen (is al weg). Dat betekent daGde afdeling openbare werken van War mond niet meer uit zeven, maar slechts uit vier man bestaat. En de gemeente heeft nog geen goede opvolgers kunnen vinden voor het drietal. Het is zelfs maar de vraag óf die zijn te vin den. Er zijn inmiddels inder haast enkele uitzendkrachten aangetrokken. Maar dat zijn na tuurlijk geen gespecialiseerde, ingewerkte krachten. Het zal volgens wethouder J. de Vos duidelijk zijn dat er werk blijft liggen, ook al kart hij niet precies zeggen wat dat voor za ken zijn. „Echt hete zaken lopen wel door, maar datgene wat even kan blijven liggen, blijft ook liggen. Dat we een grote achterstand oplopen, is wel dui delijk." Volgens wethouder De Vos is het niet alleen in de hele sector moeilijk om mensen te vinden, maar vooral in het kleine dorp Warmond. Niemand blijft daar lang hangen. Met andere woor den: Warmond dient al te vaak als kweekwijver van ambtelijk talent, dat na een paar jaar snel een grotere gemeente opzoekt. Want daar is het salaris beter. De ambtelijke salarisschijven zijn namelijk opgehangen aan de grootte van de gemeente. Vandaar dat Warmond in luttele jaren tijd bijvoorbeeld vier di recteuren gemeentewerken is kwijtgeraakt. Het gemeentebestuur zegt met de situatie te hebben leren leven. „Je laat het maar gelaten over je heengaan. Voor' die mensen zelf is het natuurlijk leuk dat ze zo snel weer ver dwijnen, het toont toch aan dat Warmond met hen destijds een goede keuze heeft gedaan. Maar wij zitten klem", aldus De Vos. LEIDEN De wijkgroep sociale vernieuwing Pancrat is flink ge dupeerd. Uit het buurthuis aan de Middelstegracht in Leiden is dit weekeinde een complete computerset gestolen. Ook ver dwenen de magnetron, porto foons en geld. Het is er stil. tr staan een paar lage houten gebouwtjes. Bord jes geven aan dat hier het die rencrematorium moet zijn. In de verte blaft een hond, een gast van het dierenpension. De omgeving straalt rust uit. Van een grafstemming is geen sprake. Toch spelen zich nogal eens emotionele taferelen af in het dierencrematorium in Stomp wijk. „Het overlijden van een dier, of dat nou een hond, kat, papegaai of parkiet is, kan voor mensen behoorlijk emotioneel zijn", weet Ank van der Arend. „Honden, katten, konijnen, cavia's, vogeltjes, eigenlijk met alle soorten huisdieren kunnen de mensen hier terecht", vertelt Van der Arend, die al bijna veer tien jaar betrokken is bij de Stichting Huisdieren Crematori um in Stompwijk. Op papier is ze directeur van het crematori um, maar ze ziet zichzelf liever gewoon als medewerker, net als de anderen. Het dierencrematorium aan de Dr. van Noortstraat in Stompwijk was het eerste in Ne derland. Tegenwoordig zijn er tien of twaalf, verspreid over Het hele land. „Het was in. die tijd ook nog helemaal niet gebrui kelijk je huisdier te laten creme ren", zegt Van der Arend. „Het was dus echt een experiment, alles opbouwen vanuit niets. Maar met vereende krachten,- hard werken, dag en nacht klaarstaan zijn we er in geslaagd een goed bekend staand bedrijf op te bouwen." Het bedrijf aan de Dr. van Noortstraat heeft tien mensen in dienst. Een deel houdt zich bezig met het bijbehorende die renpension, een ander deel werkt voor het crematorium. Deze laatste bedrijfstak heeft een aantal chauffeurs in dienst die dag en nacht paraat staan om waar dan ook in Nederland dode dieren op te halen. Van der Arend: „Dit hebben we van af het begin zo gedaan en dat is ZOETERWOUDE JAN DE VRIES CORRESPONDENT Er komt geen reclamemast van 35 meter hoogte langs de A4 ter hoogte van de volkstuintjes aan de Stadhouderslaan. De politie ke partijen CDA en PZ in Zoe terwoude vinden een dergelijke paal 'niet aanvaardbaar op de waarschijnlijk onze grote kracht. Ik geloof dat wij de enige zijn die zeven dagen per week, vierentwintig uur per dag be reikbaarzijn." De grotere huisdieren worden in Stompwijk elk apart gecre meerd. Katten worden vaak, met toestemming van de eige naars, met twee of drie tegelijk verbrand. Dit geldt ook voor vo gels, cavia's, konijnen en derge lijke. Er worden nooit twee na tuurlijke vijanden bij elkaar ge legd. Een hond en een poes of een poes en een vogel worden nooit tegelijk gecremeerd. „Het gebeurt heel vaak dat de mensen bij wie het dier jaren in huis is geweest zelf de crematie bijwonen", vertelt Van der Arend in de moderne maar so- grens van het Groene Hart'. Zo verwoordde G. van der Hulst (CDA) gisteravond de mening van de meerderheid van de raadscommissie middelen. Een ander argument tegen de plaatsing van de paal is volgens Van der Hulst dat de verkeers veiligheid eronder lijdt. De mast ber ingericht directiekamer. „In het crematorium hebben we een speciale ontvangstruimte. Daar krijgen de mensen dan eerst een kopje koffie om ze op hun gemak te stellen. Dan kun nen ze, als ze dat willen, af scheid nemen van hun huisdier. In een aparte ruimte ligt het do de dier opgebaard in een soort nis. Dan gaan de mensen terug naar de ontvangstkamer en wordt het dier in de oven ge schoven." Na de crematie kunnen de ei genaars de as van het dier mee naar huis nemen in een blikje of een urn. Een andere mogelijk heid is de as te laten uitstrooien op een strooiveldje naast het crematorium. „Sommige men sen nemen de as mee om die zou komen op een plaats waar de automobilisten extra goed op de verkeersborden en waar- schuwingslichten moeten let ten. PZ is het met het CDA eens. Alleen de WD heeft niet zoveel moeite met de mast. I. Spreij- Sanders: „Wij zijn daar gaan kij- zelf uit te strooien, bijvoorbeeld in het bos of de duinen waar zij vaak met hun hond hebben ge wandeld. Anderen strooien de as op een speciaal plekje achter in de tuin, misschien op een lie velingsplekje van het huisdier." Hoewel het cremeren van huisdieren de laatste jaren steeds meer wordt geaccep teerd, doen veel mensen nog steeds wat lacherig over dit on derwerp. „Meestal zijn dat mensen die zelf geen huisdieren hebben", zegt Van der Arend. „Het is toch maar een beest, hoor je dan. Terwijl een huis dier vaak het enige gezelschap is, vooral van ouderen. Het overlijden van een dier, of dat nou een hond, kat, papegaai of parkiet is, kan voor die mensen ken, maar wij vinden de hori zonvervuiling vrij gering." De gemeente Zoeterwoude kon 35.000 gulden per jaar ver dienen aan de reclamemast. Bovendien mocht Zoeterwoude de hoogste balk gebruiken om voor zichzelf reclame te maken met 'Zoeterwoude blijft groen' of'TGV nee!' behoorlijk emotioneel zijn." Van der Arend is dan ook blij dat haar medewerkers eveneens erg betrokken zijn bij de zaak. „Want anders kun je dit werk niet goed doen", vindt ze. „Je moet begrip hebben voor de emotionele kanten van dit werk en dan komt het zakelijke wel- eens op de tweede plaats." Toch wordt er wel degelijk ook aan de zakelijke kant ge dacht. Zo is een zoon van de ei genares op het ogenblik bezig met het uitwerken van een soort crematie-verzekering. Op die manier kunnen de kosten worden gespreid over drie of vier jaar. Folders over deze ma nier van verzekeren zullen bin nenkort in de wachtkamers van de dierenartsen liggen. „Als wij die bovenste balk niet gebruiken voor de gemeente, maar door een reclamebedrijf laten verhuren, kan de gemeen te het dubbele ontvangen van de nu aangeboden som. In en kele andere gemeenten is dat ook het geval", probeerde het WD-raadslid nog. LEIDERDORP ROY KLOPPER De Leiderdorpse politiek zit in haar maag met de affaire rond gemeentesecretaris Ton Willems. Een bijna drie uur durend besloten debat tij dens de raadsvergadering gisteravond leverde niet meer op dan geheimzinnig gefluister, weglopen voor vragen en een mededeling van de burgemeester dat 'dinsdagmiddag een verkla ring wordt afgelegd Zonder dat ook maar één van de raads- of collegeleden iets wilde zeggen over het verloop van het debat, is dui delijk dat de affaire met de gemeentesecretaris uiterst gevoelig ligt. Vooral omdat de raadsleden de Leider dorpse politiek zelf zo 'open' vinden. Van die openheid was gis teravond niets te bespeuren. Het openbare gedeelte van de raad werd in een TGV- vaart afgehandeld. Een kwar tier na aanvang waren alle stukken bijna zonder vragen doorgehamerd. De partijen maakten zich op voor het de- bat-Willems. Publiek noch media mochten erbij blijven. Het werd een zeer langdu rig debat, pas na zo'n drie uur vergaderen kwamen de politici definitief uit de raadszaal. Voor die tijd was de vergadering al drie maal geschorst. Eerst trok het col lege zjch terug, daama ging de D66-fractie in conclaaf en vervolgens zonderde het col lege zich weer af. De wachters kregen onge lijk. Na afloop bleven de ka ken stijf op elkaar. D66-raad- lid L. Lamers liep zelfs weg toen hem werd gevraagd naar de inhoud van de be- De WD denkt bovendien dat de gemeente Leiden wel zo'n reclamemast zal plaatsen, op precies dezelfde plaats, maar dan aart de overkant van de A4. Deze argumenten konden de andere twee partijen echter niet overtuigen. raadslagingen. WD-raadslid P. Muller zei wel te begrijpen dat de beraadslagingen niet naar buiten komen, zelfs nu de Leiderdorpse bevolking duidelijkheid eist. „Het is een goed gebruik om gesprekken over personen in besloten heid te voeren." PvdA'er J. Hermans gaf aan te hopen dat de kwestie snel in de openbaarheid wordt behandeld. ,Als alles achter de rug is, kan iedereen in een openbare vergadering horen hoe de gemeente met deze zaak is omgesprongen en waarom. Daar heeft de Lei derdorpse bevolking recht op." Van leeuwen weet dat er in Leiderdorp heel wat wordt afgemopperd op het ge meentebestuur dat 'zo maar' 1,3 miljoen gulden uittrekt om een ambtenaar af te ko pen. „Mijn buren spreken me er ook op aan, dus het is in ieders belang dat de zaak snel wordt opgelost." Of die oplossing al in zicht is, blijft de vraag. Wel beloof de burgemeester A. Brugge- man om vanmiddag een ver klaring af te leggen aan de pers. „Niet eerder, want ik moet de zaak eerst nog kort sluiten met de betrokkenen." Willems kwam vorige maand in het nieuws omdat betrouwbare bronnen meld den dat hij een gouden handdruk krijgt van 1,3 mil joen gulden. In eerste instan tie wilde het college het be richt ontkennen noch beves tigen. Hij dreigde zelfs met een rechtszaak bij publicatie. Uiteindelijk gaven zowel Wil lems als B en W toe dat de onderlinge verhoudingen verre van ideaal zijn. LEIDEN Een snackbar aan de Herenstraat in Leiden is van nacht door inbrekers geplun derd. Uit een gokkast en de kas sa werd 1500 gulden gestolen. Verder zijn 80 sloffen sigaretten, een aantal sloffen shag en doos jes vloeipapier weggenomen. De daders kwamen de snackbar binnen na het openbreken van een toegangsdeur

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15