Paus vraagt gerechtigheid voor bevolking van Sudan Kerk Samenleving Eerste internationale voodoo-festival geopend Bisschop Jepsen vraagt meer steun voor vrouwelijke slachtoffers ex-Joegoslavië DINSDAG 9 FEBRUAR11993 KORTWEG Moker In de radio-uitzending van Moker (het Media-overleg van kerken in Rijnland en de Bollenstreek) wordt morgenmiddag gesproken met P.C. van den Bos over het pastoraat van doven Ziekcnpastor J. Verhoef van het Diaconessenhuis in Lei den houdt een overden king. De uitzending is te be luisteren van 16.30 tot 17.00 uur en op zondag 14 febru ari van 19.00 tot 19.30 uur. Het programma is te ont vangen op de FM 105.7 en via de kabel op de FM 88.1 Welkoni.stdien.st De Baptistengemeente Alp hen Noord houdt op zon dagavond 14 februari een .welkomstdienst, met mede werking van de praisefor- matie Exalt. De groep staat de laatste jaren nogal in de belangstelling omflat ze een nieuwe invulling geeft aan zang, lofprijzen en aanbid ding. De praiseformatie maakt gebruik van piano, synthesizer, dwarsfluit, gi taar, bas, drum en zang. Als spreker is Ben Schol uit Hellcvoetsluis aangetrok ken. De dienst begint om 18.30 uur en wordt gehou den in de Agrarische School aan de Kalkovenweg. Ieder een is welkom. Johan Maasbach 'Zakenman naast- en met God'. Dat is het thema van een toespraak van Johan Maasbach voor de Christe lijke Zakenlieden. Maas bach spreekt op dinsdag 16 februari tijdens een zoge naamde 'Dinner-bijeen- komst' in motel-restaurant De Gouden Leeuw aan de Veurseweg in Voorschoten. Behalve zakenlieden zijn ook andere geïnteresseer den van harte welkom. Het diner begint om 19.30 uur, maar wie daaraan niet wil deelnemen kan vanaf 20.30 uur terecht. De kosten in clusief diner bedragen 25 gulden. Opgeven via G. Spaargaren (071 -763640). Philadelphia De eerste kerkdienst van dit jaar wordt door de afdeling Katwijk en omstreken van de Oudervereniging Phila delphia gehouden in de Vredeskerk aan de Voor straat 35 in Katwijk. Het wordt een speciale dienst, waarin twee mensen belij denis doen. Voorganger is P.C. van den Bos. Ian en Carla Veerman verzorgen de muzikale omlijsting en het orgel wordt bespeeld door T. Glasbeek. Radio-opnamen EO De Evangelische Omroep maakt op woensdag 3 maart in Alphen aan den Rijn een radio-opname voor het muzikale pro gramma 'Laat ons de rust dag wijden'. De bijeen komst wordt gehouden in de Adventkerk aan de Juli- anastraat/Castellumstraat en begint om 20.00 uur. Het christelijke mannenkoor Die Rhijnse Sanghers ver leent muzikale medewer king. Het koor wordt bege leid door Simon Stelling, die ook het orgel van de kerk bespeelt. Dominee A. Jonkman houdt een medi tatie. De toegang is gratis en iedereen is welkom. DICK VAN DER PLAS. 071-161421 OUIDAH/BENIN AFP In aanwezigheid van de hogepriesters Sossa Guédéhounguê en Dagbo Hounon is giste ren in Ouidah in Benin het eerste interna tionale festival van de voodoo-religie ge opend. „Voodoo heeft de zwarten in de dia spora hun levensritme gegeven", zei presi dent Nicéphore Soglo van Benin in zijn openingstoespraak. Hij sprak de hoop uit dat het festival, genaamd Ouidah '93, een brug zal slaan tussen de Afrikanen en hun broeders en zusters aan de andere kant van de Atlantische Oceaan. De opening van het festival had plaats drie dagen nadat paus Johannes Paulus II een ontmoeting bad met voodoo-aanhan- gers in Benin. Ruim 60 procent van de be volking van Benin is aanhanger van de voodoo-religie, die ook veel aanhang heeft in Ghana en Togo. In de 14e eeuw ontstond deze religie in het laatstgenoemde land. Via de slavenhandel verspreidde de voodoo-re ligie zich naar Haïti en Brazilië. Tijdens het festival, dat tot 18 februari duurt, hebben er religieuze en culturele manifestaties plaats. Tot de bekende per soonlijkheden die de uitnodiging van de or ganisatoren hebben aanvaard, behoren de zangers Stevie Wonder en Gilberto Gil, de basketbalspeler Magie Johnson, ds. Jessie Jackson en de afgezette president van Haïti, de priester Jean-Bertrand Aristide. Paus Johannes Paulus II kust een baby, kort voordat hij in de Ugandese stad Kasese een heilige mis opdraagt. fot Paus Johannes Paulus II heeft gisteren gepleit voor ge rechtigheid voor de bevolking van Sudan. De minderhe den moeten zonder angst kunnen leven. De paus zei dit tijdens een ontmoeting met het corps diplomatique in Kampala, de hoofdstad van Uganda. betreuren dat de omstandighe den in Sudan geen volledig pro gramma toelaten. Afgelopen zaterdag hebben de katholieke en protestantse bisschoppen van Zuid-Sudan in een brief aan de paus de funda- KAMPALA CIC-AFP-DPA Johannes Paulus II brengt mor gen een bezoek van slechts tien uur aan Sudan, waar de burger oorlog reeds 500.000 doden heeft geëist. De paus zei het te mentalistische moslimregering ervan beschuldigd de rechten van de christelijke minderheid te schenden. In zijn toespraak over de pro blemen van Afrika (honger, oor logen, vluchtelingen) ging de paus vooral in op 'het Sudanese probleem'. Dit conflict is naar de mening van de paus groten deels het gevolg van het streven naar nationale eenheid in een land waar grote verschillen tus sen het noorden en het zuiden Eerste vrouwelijke legerpredikant in Duitsland Voor het eerst krijgt het Duitse leger een vrouwelijke legerpre dikant. De 30-jarige predikante Ruth Drach-Weicker werd in Eich in haar nieuwe ambt be vestigd. Bij deze gelegenheid verklaarde het hoofd van de Evangelische Kerk van Rhein- Hessen, Hermann Petersen, dat Drach-Weicker een ongewone weg bewandelt. „Misschien zult u voorgaan in een kerkdienst met soldaten die op het punt staan naar oorlogsgebied te gaan, waaruit ze verwond of zelfs niet meer levend terug zul len keren", aldus Petersen. HAMBURG EPD-IDL De lutherse bisschop Maria Jepsen van Hamburg heeft op geroepen tot meer hulp aan de verkrachte wouwen in het voormalige Joegoslavië. Dit zei ze gisteren bij haar terugkeer van het internationale vrou wentribunaal dat in Zagreb is gehouden. Ondanks de niet te ontken nen spanningen tussen vrou wen uit Kroatië en uit Servië zijn de deelneemsters tijdens het tribunaal nader tot elkaar gekomen. Jepsen meent dat opnieuw een dergelijke confe rentie gehouden zou moeten worden. Tegelijkertijd maakte ze bezwaar tegen de beperkte ontmoetingsmogelijkheden voor de vrouwen en de 'man nelijke congresstijl'. Zowel van Kroatische als van Servische zijde werd het bestaan van verkrachtings kampen toegegeven. In de Kroatische publieke opinie wordt dit vraagstuk echter vol komen verzwegen, aldus Jep sen. De kampen zijn ingericht om de vijand stelselmatig te vernietigen, 'met goedkeuring van de wereldopinie'. Het tribunaal heeft een on- middellijk einde aan het ge weld geëist en de sluiting van alle vrouwenkampen in het voormalige Joegoslavië. Aan de conferentie deden circa 1000 vrouwen uit 15 Europese landen mee. Zij riepen onder meer op tot de aanstelling van een speciale VN-rapporteur die zich bezig moet gaan hou den met het geweld tegen vrouwen. Demonstratie van Europese joden voor begraafplaatsen Ongeveer 250 orthodoxe joden uit West-Europa hebben giste ren in Brussel voor de zetel van de Europese Gemeenschap en de Israëlische ambassade gede monstreerd voor het behoud van joodse begraafplaatsen. De demonstranten, afkomstig uit Antwerpen, Londen, Parijs en Zürich, protesteerden vooral tegen een recent vonnis van het Israëlische hooggerechtshof, waarbij archeologen werd toe gestaan opgravingen te doen op de plaats van een ruim 2000 jaar oude begraafplaats in Jeru zalem. „Als Europese joden vragen wij steun van de Europese Ge meenschap", zei een woord voerder van de demonstranten. De bijeenkomst was georgani seerd door een joodse organisa tie tot behoud van plaatsen. RK-Kerk Colombia verliest privileges BOGOTA RTR De Rooms-Katholieke Kerk in Colombia verliest na ruim 100 jaar een deel van haar privile ges. Het constitutioneel hof heeft bepaald dat gedeelten van een speciale overeenkomst tus sen de RK Kerk en de Colom biaanse regering in strijd met de grondwet zijn. Het hof bepaalde dat beke ring van inheemse volken, het bezit van scholen, de aanwezig heid van priesters in het leger en het innen van regeringsgel- den in strijd zijn met de grond wet. Het besluit komt na maan den overleg dat heeft geleid tot een gewijzigde overeenkomst tussen de regering en het Vati- caan, die in november vorig jaar werd getekend. Het hof maakte er geen be zwaar tegen dat de kerk geen belasting hoeft af te dragen aan de regering. Verder behoudt de kerk het recht om aalmoezen te ontvangen, priesters te benoe men en katholieke begraaf plaatsen te bezitten. De RK Kerk heeft tegen het besluit van het hof geprotes teerd. bestaan wat betreft taal, cul tuur, ras en religie. „In het Afrika van de toe komst zal er geen plaats meer zijn voor projecten van nationa le eenheid waarin de minder heid wordt gedwongen zich aan te passen aan de cultuur of de religie van de meerderheid", zo zei de paus. „Zelf afkomstig van het oude continent kan ik u ver zekeren dat een opgedrongen eenheid slechts op een ramp kan uitlopen." BEROEPINGSWERK Hendnk-ldo-Ambacht; te Eemnes (toez.): H.J. van der Veen, 1.1. zen dingspredikant te Zimbabwe, wonen de te Bodegraven. Aangenomen: naar Delfzijl: W. Smit te Wissenkerke (SOW); het beroep door de Generale Synode tot predi kant voor buitengewone werkzaamhe den, zendingspredikant voor het pro ject christenen-moslims in Afrika te Banjul. Gambia Mevr. M. T. Frederiks te Oegstgeest. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen: naar Ermelo: P. Brou wer te Bennekom. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Emmeloord: P. Groe- nenberg te Amersfoort-West; te Veen- endaal (2e pred.plaats): H. J. Messe- Ten Post i.c.m. Garrelsweer, venbergen. CHR. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen: naar Zoetermeer: G. Drayer, missionair predikant te Hoog- GEREFORMEERDEGEMEENTEN Beroepen: te Herkingen: C.A. van e Stolwijk; te Hamilton (Ca- HETWEER ROB GROENLAND Winterslaap Voor leek en weergeïnteresseerde in Nederland is de winterslaap nu volledig ingetreden. In delen van Zeeland heeft men sinds half janu ari nog maar een paar zonnestralen waargenomen, en ook in de rest van de regio is het aantal zonuren bedroevend laag. De barometer bij u in huis brengt juist in deze perio de valse beloften. Bij de huidige luchtdrukstanden van boven de 1035 mb, luidt de tekst 'mooi weer'. Echter, bij mooi weer moet men in het winterhalfjaar vaak droog weer verstaan en niet zonnig weer. Dit heeft te maken met de geringe kracht van de zon, die het wolkendeken niet kan wegbranden. Ook is het zo dat er regelmatig vochtige lucht van de Noordzee de regio binnensijpelt, en dat bevor dert alleen nog maar de bewolking en mist. De bewoners langs de oostkust van Schotland hebben daar gisteren flink van kunnen proeven. Na een aantal lente-achti- ge, vrij zonnige dagen met maxima van +16 graden Celsius, volgde een overgang naar bewolking en mist bij hoogstens 8 graden. De fohnwmden boven dat gebied wer den op dat moment vervangen door een kille oostenwind met recht streeks een luchtaanvoervan de koude Noordzee. De wintersporters m de Alpen maken al dagenlang een 'omge keerde wereld' mee, met vorst in de dalen en +10 graden op de top pen. De lucht blijft de komende drie da gen boven ons land en midden-Eu ropa grotendeels in rustige sfeten onder beheer van een gordel van hogedruk. In die gordel verschui ven van tijd tot tijd wel de centra van hogedruk, maar die geven al leen een verandering van de wind richting. De krachtige straalstroom in de bovenlucht, waar we in de eerste drie weken van januari zo'n last van hadden, wordt netjes via IJsland naar Scandinavië geleid, en laat ons verder ongedeerd. Voor mensen die hun toevlucht gaan zoeken in Spanje, blijft de si tuatie problematisch. Door de aan wezigheid van krachtige hogedruk- gebieden boven onze breedte, krijgt juist Spanje te maken met la gedrukgebieden met slecht weer. Voor het uiterste zuiden van dat land is dit echter nog maar een druppel op de gloeiende plaat. Het afgelopen jaar heeft daar zoveel droogte gebracht, dat de huidige regens bij lange na niet genoeg zijn. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Zuid-Noorwegen: Vandaag vooral in het wes telijk kustgebied bewolkt en enige tijd regen, elders ook enkele opklaringen en vrijwel droog. Morgen droog en helder. Maxima rond 6 graden, morgen en kele graden lager en 's Zuid-Zweden: Perioden met zon. afge wisseld door enkele wol kenvelden. Droog. Maxima 2 tot 5 graden, in de nacht lichte vorst. Denemarken: In het algemeen veel be wolking en vrijwel overal droog. Middagtemperatu- ren 4 tot 6 graden. Britse-Eilanden: Rustig en bewolkt weer met plaatselijk mist. Maxi ma ongeveer 7 graden. België en Luxemburg: Veel bewolking en plaatselijk mist met wat motregen. Middagtemperatuur van 7 graden aan de Belgische kust tot iets boven nul in Luxemburg. Duitsland: Bewolkt en vooral in het noordwesten nu dan wat motregen. Plaatselijk mist. In den, in hardnekkige mist lager. Madeira: Geleidelijk minder wisselvallig weer maar eerst nog kans op een regen- of on weersbui. Maxima ongeveer 18 graden. Canarische Eilanden: Aan de noordzijde wolkenvelden maar wel droog. Op de zuidelijke stranden pe rioden met zon en maxima ongeveer 21 graden. Marokkaanse westkust: In het noorden wolkenvelden en kans op een regen- of onweersbui. Rond Agadir meer zon en droog. Maxima 19 tot 21 Tunesische kust: Wolkenvelden, en vooral in het zuiden zon. Mogelijk een regen- of onweersbui. Maxima ongeveer 18 graden. Frankrijk: Rustig en droog weer met vooral noorden op veel plaatsen mist of laag hangende bewolking en 's nachts enkele graad vorst. In het Neerslagkans Mimmumtemp. Middagtemp. WOENSDAG 10 FEBRUARI 1993 Zon- en maanstanden Zon op 8.03 zon onder 17.40 Maan op 23.06 maan onder08.59 Waterstanden Katwijk Hoogwater 5.22 en 17.39 het n het noorden 3 tot i. Maxima m het midden en zui- ri 17 graden. Tgrai Corsica en Sardinië: Afwisselend wolkenvelden en wat zon en met name op Sardinië kans op een bui, mogelijk met onweer. Temperatuur on geveer 16 graden. Spanje: Veranderlijk bewolkt en langs de ooste lijke costa's en op Mallorca en omlig gende eilanden een enkele regen- of on weersbui. Elders vrijwel overal droog. kust tussen de Costa del Sol e tot 18 graden. Laag water 3.15 en 13.26 Weerrapporten 9 feb 7 u Viissmgen zwaar bew. Budapest Bordeaux Brussel Cyprus Innsbruck onbew.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14