Leiden Huize Vreewijk binnen vier maanden gesloten Oplossing voor financiële perikelen SKIL in zicht Alleen een knieval voor een mooi pak 'Heksenjacht op vrijwilligers liederlijke onzin' Twijfel aan nut van ombudscommissie Hoofdletsel na botsing DINSDAG 9 FEBRUAR11993 13 yi Als de r I O meenten er niet ge noeg haast mee maken gaat Noordwijkerhout op eigen houtje de gokversla ving aanpakken I Missen "7 Veel bezoekers trok I De Hazelaar niet meer. Maar de mensen die er kwamen zullen het openluchtzwembad mis sen Sociale dienst wijst beschuldigingen SP van de hand LEIDEN FRANK LEIDEN Het SKIL, dat in Leiden de club- en buurthuizen bestuurt, hoeft nog maar een deel van zijn be grotingstekort zelf te dekken. Wethouder A. van Bochove (CDA/welzijn) heeft een voor stel gedaan om aan de financië le perikelen een einde te ma ken. In een eerste reactie toont SKIL-directeur C. Schouten zich optimistisch: „Maar we moeten het voorstel nog wel even goed bestuderen." De stichting kreeg een paar weken geleden te horen, dat tussen de begroting van de ge meente en die van het SKIL een gat van een kleine zes ton zat. Dat had grote gevolgen, zei een geschrokken Schouten. Hij zin speelde zelfs al op de sluiting van een buurthuis. B en W stellen nu voor een deel van het tekort 143.000 gulden uit de pot 'onvoor zien' te betalen. Dat is het be drag dat het SKIL volgend jaar meer kwijt is aan personeelslas ten, omdat de CAO is aange past. Een 'tekort' van ruim 332.000 gulden moet het SKIL zelf wegwerken. Dat 'gat' is vol gens de gemeente ontstaan doordat de stichting te veel per soneel in dienst heeft. De 119.550 gulden die het SKIL dit jaar te kort komt voor secundaire arbeidsvoorwaar den, moet het financieren uit het geld dat voor vacatures is bedoeld. „We hebben 175 men sen in dienst, dus dan kun je met vacaturegelden wel wat schuiven', zegt directeur Schou ten. Hij denkt met een 'creatie ve oplossing' zelfs het buurthuis Broekplein in de Merenwijk te kunnen openen. Dat het SKIL en de gemeente het gat in de begroting pas laat ondekten, is volgens B en W te wijten aan personeelsgebrek bij zowel de stichting als bij de directie wel zijn van de gemeente. De sociale recherche van de ge meente Leiden maakt geen jacht op vrijwilligers. En zeker niet op de chauffeurs van Tafel tje Dekje. „Liederlijk grote on zin", noemt W. van der Vlugt van de gemeentelijke sociale dienst de beschuldiging van de Socialistiese Partij, dat vrijwilli gers zouden worden doorge licht. De beschuldiging werd vorige week geuit op een propa- ganda-avond van de SP. „Wij stellen onze prioriteiten en het controleren van vrijwilli gers is daarbij volstrekt niet aan de orde. Ook bij de sociale dienst beseffen we dat vrijwilli gerswerk nuttig is. Dat het men sen uit hun maatschappelijk isolement haalt en meer van dat soort mooie kreten. Het is niet de plaats waar wij misbruik van sociale voorzieningen verwach ten. Vergoedingen voor vrijwilli gers mogen niet zo hoog wor den dat ze op loon gaan lijken. Maar bij instellingen als Tafeltje Dekje is dat natuurlijk niet het geval", zegt Van der Vlugt. Bij Tafeltje Dekje, het project waarbij ouderen van warme maaltijden worden voorzien, wordt verbaasd gereageerd. „Ik zit hier al jaren, maar ik heb nog nooit verhalen gehoord van vrij - willige chauffeurs die werden lastiggevallen door de sociale dienst", zegt coördinator M. Uittenbogaard. „De gang van zaken wordt bij ons regelmatig besproken, dus dan zou ik het hebben moeten horen. Vrijwilli ge chauffeurs die stoppen met het werk vertellen altijd waar om. Meestal houden ze op om dat ze betaald werk hebben ge vonden. Als het iets met de uit kering te maken zou hebben, zou dat beslist boven water zijn gekomen. Erg waarschijnlijk is het niet, want wij geven alleen een vergoeding van 65 cent per kilometer. Dat is relatief hoog, maar aangezien de chauffeurs vaak korte stukjes moeten rij den is het autogebruik onvoor delig en de vergoeding zeker niet onredelijk. Het is wel zo dat 65 cent per kilometer door de belastingdienst niet wordt geac cepteerd als belastingvrije ver goeding, maar omdat het om vrijwilligerswerk gaat, hebben we vrijstelling gekregen Het kost Tafeltje Dekje altijd enige moeite chauffeurs te vin den, juist omdat de onkosten vergoeding zo laag is. „Veel wij zer word je er niet van. Je kan er je autokosten van betalen, maar het blijft echt vrijwilligerswerk. Er zijn ook bijrijders die helpen met het dragen van de maaltij den, maar dat levert die mensen nagenoeg niets op. Het zou echt een ramp zijn als de chauffeurs werden gecontroleerd, want dan zouden we waarschijnlijk niemand overhouden, maar ge lukkig is daar geen aanleiding toe", zegt Uittenbogaard. Schande Volgens Daan Sloos van de So cialistiese Partij is het algemeen bekend dat sociaal rechercheurs vrijwilligers controleren. „Diver se mensen zijn daar bij ons over komen klagen. Het is een schande dat dat gebeurt. De So ciale Dienst moet het echte misbruik aanpakken en geen vrijwilligers frustreren." De SP Negentien bewoners elders ondergebracht De stichting Haagwijk wil huize Vreewijk aan de Vree- i Vreewijk werden anderhalf binnenkort het voorstel het verzorgingstehuis af te sto- veKof^ngstehu^kMf' Haag' ten. De negentien bewoners moeten binnen een paar wijk, waarvan Vreewijk deel maanden verhuizen. maakt, relatief veel geld. De verwachting is dat aantal bewoners naar hi Haagwijk aan de Beethovenlaan LEIDEN EMIEL FANCMANN baar gesteld. Interim directeur J. Wethouder A. van E Om de verhuizing van de over gebleven bewoners zo goed mogelijk te laten verlopen, wordt een onafhankelijk belan genbehartiger aangesteld. Daar- r heeft P. de Vreede van de de verhuizing i Vreewijk niet meer op te vul len. In de praktijk gebeu maand de verhuizing van de Vreewijk vier dient is. bewoners medewerking te lenen. De stichting Haagwijk al. Ook wil zij dat leegkomende De stichting Haagwijk neemt hoopt dat ook andere tehuizen plaatsen in Haagwijk met haar reke- Vreewijkbewoners ter wille zul stichting Welzijn zich beschik- ning. De plannen tot sluiting len zijn. Jongens op heterdaad betrapt leiden Een 19-jarige en een 21 -jarige Leidenaar zijn vannacht op heterdaad betrapt bij een inbraak in een apotheek en een reisbureau in het winkelcentrum op het Diamantplein. Omwo nenden waarschuwden de politie, omdat zij vreemde geluiden hoorden. Toen de agenten verschenen, betrapten zij de 21 -jarige jongen die dooreen gat in de ruit probeerde te kruipen. Zijn vriend stond op de uitkijk. Man gaat gokkast te lijf leiden Een 25-jarige gokverslaafde ging gisteravond een fruit kast in een snackbar aan de Breestraat te lijf, nadat hij 500 gul den aan de automaat had verloren. De Leidenaar had de hele avond driftig staan gokken en werd woedend omdat hij niets won. De man gaf de eigenaar van de snackbar en de gokkast de schuld van zijn verlies. De eigenaar waarschuwde de politie, die de schreeuwende en tierende man verwijderde. Modehuis Sloos weg van Stille Rijn D66-plcin lauw ontvangen Het is te vroeg voor een ge meentelijke ombudscommissie in Leiden. Eerst moet het lopen de onderzoek naar het functio neren van het Instituut Burger raadslieden (IBR), het bureau voor rechtshulp en de rechts winkel worden afgewacht. Uit dat onderzoek zou wel eens kunnen blijken, dat met uitbrei ding van het takenpakket van het IBR kan worden volstaan. Zou toch het besluit vallen een gemeentelijke ombudscommis sie in te stellen, dan kan dat be ter in regionaal verband. Zo reageren burgemeester en wethouders op het initiatief voorstel van D66. De democra ten willen een commissie in het leven roepen waar Leidenaars met klachten over het gedrag van bestuurders en gemeente ambtenaren terecht kunnen. De ombudscommissie houdt zich nadrukkelijk- niet bezig met Idachten over besluiten van de gemeente. Daarvoor bestaat al de commissie voor beroep- en bezwaarschriften. D66 wil de ombudscommis sie 'vergaande onderzoeksbe voegdheden' geven. Niet altijd hoeft een klacht de aanleiding te zijn. De commissie zou ook de mogelijkheid moeten heb ben op eigen initiatief op on derzoek uit te gaan. De om budscommissie kan verder aan bevelingen doen. B en W staan 'in beginsel niet afwijzend' tegenover een om budscommissie, maar trekken de behoefte in twijfel. Het colle ge is bang voor overlappingen. Daarvan zou bij de reeds be staande instellingen op het ge bied van rechtshulp en inspraak al sprake zijn. Volgens burgemeester en wethouders doet het IBR met zijn 'signaleringsfunctie' al voor een deel het werk dat de om budscommissie moet doen. Verder wil het college voor alle gemeentelijke diensten proce dures voor de behandeling van klachten in het leven roepen. Voor de gemeentelijke sociale dienst bestaat al zo'n procedu- Ook het werk van de pas op gerichte klachtencommissie woonruimteverdeling kan dat van de ombudsfunctie overlap pen, vrezen burgemeester en wethouders. Woensdagavond laten de fracties van WD, SP, PvdA, Groen Links en CDA in de raadscommisie bestuurlijke ver nieuwing weten wat ze van het plan vinden. LEIDEN» IRENE NIEUWENHUUSE De vaste klanten weten het al een hele tijd. De toevallige ko per of huurder van gelegen heidskleding zal hem ook node missen. Eén van de meest mar kante ondernemers van Leiden onderneemt niet meer. Na een halve eeuw verkopen en verhu ren van chique mannenkleding heeft Hans Sloos (68 jaar), za kenman en bon vivant, de spel den voorgoed in het kussen ge stoken. De centimeter hangt niet meer losjes over de smette loze blazer. „Misschien had ik er veel eerder mee moeten stoppen, maar ik hield zo ont zaglijk veel van dit vak, dat ik van geen ophouden wist." Bij Sloos aan de Nieuwe Rijn werd je keurig in het jacquet ge hesen. Even iets anders dan een paars-groen joggingpak. „Vrese lijk toch, die dingen? Je ziet er steeds vaker mensen in lopen. Van mij mag het hoor, maar ca chet heeft het niet. De hele mo de verlegt zich de laatste tijd steeds meer naar de vrijetijds- kleding." Sloos is meer een man van decorum. Een man die de spreektaal ook graag enige allu re geeft. Een man ook die zake lijkheid altijd heeft weten te combineren met degelijkheid en exclusiviteit. Een knieval maakte hij alleen als hij een mooi pak moest aanmeten. Niet voor platvloerse verkoopcijfers. Grootvorst Sloos kende één leermeester: zijn vader, Jan J. Sloos. In 1929 begon die het bedrijf aan de Stille Rijn 11. „Ik ben tussen de pakken opgegroeid. Hij was een grootvorst. Als vader en als za kenman was hij mijn voorbeeld. Hij had van die prachtige uit spraken. Zijn lijfspreuk was: Ik hoef niet rijk te worden, als ik maar het ene tientje na het an dere kan uitgeven. Dat is ook mijn filosofie. Een prettig leven hangt niet af van geld alleen, hoewel het wel verdomd ge makkelijk is. Maar met goede vrienden om je heen ervaar je eerst echte rijkdom." Hans Sloos: „Tussen de pakken opgegroeid". Het is Sloos op zakelijk gebied de laatste vijf decennia voor de wind gegaan. Toen hij het be drijf vlak na de oorlog overnam, was het al snel reuze druk. Er waren in die nadagen van de oorlog geen voorraden, terwijl de toestroom van klanten enorm was. Het duurde jaren voordat hij aan de vraag kon be antwoorden. Maar toen was er ook geen houden meer aan. Ie der jaar steeg de omzet. Zijn bëdrijf bleek niet con junctuur-gevoelig. „Van een dip heb ik nooit iets gemerkt." Vooral mensen van de universi teit en de 'gegoede' burgerij uit Leiden en omgeving kochten of huurden een smoking, jaquet of rokkostuum bij Sloos. „Op de oudste universiteit van Neder land wordt zoiets hogelijk op prijs gesteld. En die traditie hoort te blijven. Je hebt altijd lui die er gewoon niet van houden, maar dat heeft niets te maken met iemands positie of achter grond." Black tie Vooral de smoking beleefde de laatste tien jaar een grandioze come-back. „Men gaat niet meer in een slobberbroek naar de schouwbug. Een nette spij kerbroek met een beetje klasse blazer kan wel, maar ik hou er niet van." Waar Sloos wel van houdt is de ontwikkeling, dat tijdens feesten en partijen in de huiselijke kring hier en daar weer een 'black tie' wordt voor geschreven. Het pand van Sloos is inmid dels aangekocht door de stich ting Lick. een vereniging voor studenten die tijdelijk in Neder land verblijven. Sloos had Stille Rijn» 11 liever als bedrijf overge daan, maar de vele gegadigden bleken tijdens de onderhande lingen niet over voldoende con tanten te beschikken. Hoewel Sloos er zelf altijd 'netjes' bijliep, kreeg hij van 'erg heeft vragen over de zaak ge steld aan wethouder 11. de la Mar. maar die zou hebben vast gesteld dat er sprake was van een overijverige sociaal recher cheur. Nico Vermeer, werkzaam in het buurtwerk in Leiden Noord en in de werkgroep uit keringsgerechtigden is persoon lijk benaderd door een sociaal rechercheur. „Ik heb de stich ting Ontspanningsprojectcn op gezet. Ik organiseer goedkope reizen voor werklozen. Ik moest pas langskomen bij de Sociale Dienst om mijn papieren te la ten zien. Het is een schande dat de sociale dienst de vrijwilligers controleert. Laten ze dankbaar zijn dat die mensen er zijn. Ik heb al een klacht ingediend bij de gemeente en ik sluit acties niet uit als het zo doorgaat zegt Vermeer. Als het definitieve besluit tot wijkstraat definitief sluiten. Het provinciebestuur krijgt jaar geleden al bekendgemaakt, sluiting van Vreewijk is gevallen. Hot nnonhoiiHor. het kleine moet Haagwijk voorbereid zijn op het opnemen van de laatste bewoners. Als dat niet mogelijk is, kunnen de laatste bewoners at een missschien ook tijdelijk in een huize ander tehuis onderdak vinden. De stichting Haagwijk wil daarom van de provincie toe- Verbeek van verzorgingstehuis wil verhuizen. Ook het Van der Haagwijk verwacht dat Vreewijk Willigenhof heeft toegezegd bij stemming krijgen lege plaatsen rang aan Vreewijkbewoners worden toegewezen. Asbest in scholen niet verontrustend LEIDEN ERNA STRAATSMA De inventarisatie van asbest in de Leidse schoolgebou wen heeft tot nu toe geen 'verontrustende' nieuwe fei ten aan het licht gebracht De gevaarlijke stof hoeft op geen enkele plek direct ver wijderd te worden. „Asbest is alleen aangetroffen op plek ken waar het geen kwaad kan", aldus onderwijsambte- naar E. Botter. Nog niet alle schoolgebou wen zijn op de aanwezigheid van asbest gecontroleerd. Het basis en speciaal onder wijs is wel al aan de beurt ge weest. De inventarisatie maakt onderdeel uit van een gemeentelijke actie om alle gemeentelijke gebouwen op asbest te controleren. Hel onderwijs was als eerste aan de beurt. Als voorbeelden van plek ken waar asbest geen kwaad kan, noemt Botter riool die onder de grond lopen. .As best is trouwens alleen ge vaarlijk als je er bijvoorbeeld in gaat boren." loskomende vezcldeeitjes die ingeademd worden kunnen op den duur kan ker veroorzaken. Ondanks de gunstige re sultaten van de inventarisatie in schoolgebouwen gaat de gemeentelijke afdeling milieu er van uit dat de totale hoeveelheid asbest in alle ge meentelijke gebouwen 'enorm omvangrijk' is. Woordvoerder B. van den Berg leidt dat af uit landelijke cijfers „De inventarisatie is bedoeld om er achter te ko men of het probleem echt zo groot is als we denken. Ver der willen we van 'ad hoe si tuaties' al, zodat we niet bij een verbouwing ineens op asbest stuiten." Het onderzoek moet ver der inzicht geven in de ma nier waarop asbest is loege past. „Asbest levert niet au tomatisch risico's voor bewo ners of gebruikers van een pand op. Niet alle tocpassin gen zijn gevaarlijk." De in ventarisatie in alle gemeen lelijke gebouwen neemt naar verwachting zo'n twee jaar in beslag. FOTO •ARCHIEF conservatieve klanten' wel eens een terechtwijzing over zijn kle ding. Een stropdas verving hij in de zomerdagen regelmatig door een choker. „In bedekte termen kreeg ik dan te horen dat zoiets niet kon. Een enkele keer hield hij een klant van een gewisse miskoop af. „Als een bleke man oubollig grijs wilde, moest ik hem natuurlijk tactvol advise ren een iets andere keus te ma ken." De laatste jaren kostte het hem steeds meer moeite goed personeel te krijgen en te hou den. fn zijn eigen atelier werk ten steeds twee kleermakers. Sloos: „Maar dat is een uitster vend ras." Een 16-jarige U-idenaar heeft gisterochtend hoofd- en armlet sel opgelopen na een ongeval op de kruising Nieuwe Mare /Langegracht. Hij is opgem men in het Acadcm huis. De jongen kw bromfiets ten val na met een fietsende stak tie Nieuwe Mare ovi Rat daarbij Reen voorranJ vrouw fietste door in de vi derstelling dat de jong» niets mankeerde. h Zieken met zijn •n botsing

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13