'Gewoon' gehakt is in de hele wereld geliefd Smaak Paranoia, groen gerstenat dat echt naar bier smaakt Coupe Soleiado mooiste ijsje Het fruit van een Beaujolais, de charme van de Bourgogne Mayonaise DINSDAG 9 FEBRUARI 1993 .12 REDACTIE: HENRIÉTTE VAN DER HOEVEN MENU VAN DE DAG voorlichtingsbureau voor de voeding GROENTESOEP VENKELSCHOTEL (zie onderstaand recept) PETERSELIE-AARDAPPELEN Maak twee tot drie venkelknollen schoon. Snijd de knollen in vieren en kook ze in weinig water met zout in 10 minuten gaar. I.eg de groente in een ovenvaste schaal. Roer een losgeklopt ei door een dl magere yoghurt. Verdeel dit over de venkel en strooi er 50 gram geraspte (30+) kaas over. Zet de schaal 25 minuten in een hete (200 graden Per persoon 540 kilojoules, 130 kilocalo rieën, 13 g eiwit, 6 g vet 6 g koolhydraten. GRAPEFRUIT MET SHERRY PEPERBIEFSTUK (zie onderstaand recept) SCHORSENEREN MET TUINKRUIDEN AARDAPPELEN Bestrooi twee kleine of een grote biefstuk (ongeveer 160 gram) met weinig zout en ruim met grofgemalen peper. Verhit 10 gram (dieet-)margarine of boter en bak het vlees in ongeveer zes minuten aan beide zijden bruin. Neem het vlees uit de pan en leg het op een voorverwarmde schaal. Doe twee eetlepels cognac of vieux en twee eet lepels Umer in de pan en warm dit even goed door. Giet de saus over het vlees. Per persoon: 1000 kilojoules, 240 kilocalo rieën, 16 g eiwit, 21 g vet 1 g koolhydra ten. VISSOEP (zie onderstaand recept) WARM STOKBROOD KOFFIE MET VRUCHTENVLAAITJE Maak 3/4 liter tomatensoep volgens uw ei gen recept klaar. (Het mag ook een pakje zijn, maar dat is wel minder lekker). Voeg 150 gram soepgroente, 150 gram in stukken verdeelde kabeljauwfilet en 25 gram maca roni toe, en kook de soep 10 minuten op een zacht vuur. Voeg na 5 minuten 50 gram garnalen en twee ontvelde tomaten toe. Maak de soep op smaak met paprikapoe der, peper en zout. Per persoon: 1100 kilojoules, 260 kilocalo rieën, 25 g eiwitten, 6 g vet, 29 g koolhy draten. Alle recepten zijn bedoeld voor twee perso- LIEVELINGSRECEPT De taart van ANSIE VAN DEN ENGH UIT HOOFDDORP is heel snel klaar en succes is verzekerd als de kleine jarige en zijn of haar gasten hem krijgen voorgezet. Nodig: een kant-en- klare taartbodem (zelf bakken mag natuur lijk ook); half potje roosvicejam; eenvier- de liter slagroom; sui ker; voor garnering doos smarties. SMARTIESTAART Vul de taartbodem met de jam. Hier over heen met sui ker geklopte slag room. Geheel gladstrijken met de achterkant van een lepel. Voor het opdienen de taart gameren met sm- naam en leeftijd van Hebt u ook een lievelingsrecept, stuur dit dan aan Damiate Dagbladen, Postbus 507, 2003 PA Haarlem, t.a.v. redactie SMAAK. De inzender van het geplaatste recept krijgt een WV-cadeaubon van f25,- toegezonden. „Overal in de wereld wordt gehakt weer anders bereid", zegt culinair journaliste Clara ten Houte de Lange. „Ne derland is echter het enige land waar het zakje kant en klare gehaktkruiden hoogtij viert. De Nederlandse ge haktbal is uniek in de wereld. Maar er zijn nog veel meer gerechten met gehakt te maken: exotisch, pittig gekruid en vlug klaar." ALEXANDER HAIJE De keuken van Clara ten Houte de Lange verraadt een grote lief de voor het koken. „Koken is in derdaad een grote liefhebberij van me. Het is de kunst om met eenvoudige ingrediënten een lekkere en verrassende maaltijd op tafel te zetten. Gehakt is zo'n produkt waarmee je eindeloos kunt variëren en combineren." „Kijk maar eens naar de Itali aanse keuken. De Bolognese- saus bij de spaghetti en lasagne wordt altijd bereid met gehakt. Maar ook de Griekse keuken verwerkt veel gehakt in haar ge rechten, zoals in kleine gehakt balletjes met een frisse citroen saus. Munt wordt in Grieken land vaak in combinatie met gehakt gebruikt. In de mediter rane keuken zijn kruiden als ro zemarijn, tijm en oregano heel populair. Knoflook is daar een smaakmaker die bijna nooit ontbreekt in een saus of gerecht met gehakt. En dan het braad- produkt. Geen boter of margari- Tip Om de gehaktbal wat ste vigheid te geven, doen er we er beschuit en een ei doorheen. Er is een andere oplossing: met wat fijnge- prakte aardappel krijg je een mooie, stevige gehakt bal. ne, maar meestal olijfolie. Al de ze ingrediënten geven aan kalfs- lams- en rundergehakt en ge hakt half-om-half een verfijnde smaak." Mexicaans „Aan de andere kant van de oceaan is gehakt even populair als in Europa. Denk maar eens aan de hamburger, van oor sprong Amerikaans, maar te genwoordig over de hele wereld verkocht en gegeten. De Mexi caanse keuken is beroemd om haar taco's. Ook hierin wordt pittig gekruid gehakt verwerkt. Of albondigas a la Mexicana, Mexicaanse gehaktballetjes met ondermeer fijngehakte uien, olijven en hardgekookt eieren. Ze worden gepocheerd in vlees bouillon en geserveerd met Mexicaanse rijst en een pikante tomatensaus." „Zelf ben ik een liefhebber van gehaktbrood en gehakttaart in bladerdeeg, of koolbladeren, paprika's en aubergines gevuld met gehakt", vertelt Clara ten Houte de Lange. „Het voordeel van gehakt is dat het snel klaar is en weinig voorbereiding vraagt. Een lekkere chili con carne bijvoorbeeld, met bruine bonen en dobbelsteentjes spek, past prima in deze tijd van het jaar. En wil je eens iets heel an ders, dan kan de Oosterse keu ken uitkomst bieden. Uit China komen gestoomde, met gehakt gevulde broodjes en gehaktbal letjes met rijstkorrels, waaraan garnalen en lente-uitjes zijn toegevoegd. Uit Indonesië komt onder meer de frikadel." „Valt de keuze uiteindelijk toch op de Nederlandse gehakt bal, dan heb ik nog een aardige tip: Gebruik in plaats van pa neermeel en kruidenmix eens een zakje champignon- of aper- gesoep in poedervorm. Zo krijgt 'onze' vertrouwde gehaktbal een heel verrassend tintje." Culinair journaliste Clara ten Houte de Lange: „Kool, paprika's en aubergines zijn heel lekker ge vuld met gehakt" FOTO GPD Geert de Smet, brouwer van de Zeeuwsch Vlaamsche Bierbrou werij in Hulst is er als eerste in geslaagd zonder synthetische kleurstoffen een groen gerstenat te brouwen dat ook nog naar bier smaakt. Hij noemt het Pa ranoia. Paranoia schenk je door het flesje te openen en in één keer om te keren in een speciaal glas. Het drinkgerei is verlucht met afbeeldingen van groene nijlpaarden met rose vlekken. Als je het goed hebt gedaan steekt de kop van het nijlpaard precies boven het bier uit en snuift hij met opengesperde neusgaten het schuim naar bin nen. „Het is eigenlijk uit een grap ontstaan", zegt De Smet. „In september kwam hier een groep Italianen op bezoek. We dron ken een Zeeuwsche Witte en er heerste een vrolijke stemming. In die sfeer viel de opmerking: 'Wat kun je nu nog voor bijzon ders brouwen?' Wat lachend heb ik toen geantwoord: 'Des noods maak ik een groen bier'. Het was gewoon zottepraat. En ik stond dan ook perplex toen twee weken later een telefoontje uit Italië kwam met het serieuze verzoek om dat groene bier maar te maken." Als Paranoia in Italië aanslaat, komt het ook in Nederland op de markt. De Italiaanse bier drinkers zijn niet alleen in voor grappen, maar stellen ook eisen wat de volheid van hun bieren betreft. Daarom is Paranoia be halve groen ook volmoutig. Het heeft zeven procent alcohol. Gestoken in Zeeuws kostuum tapt mevrouw Melis het eerste glas groen bier. Barend Midavaine, uitbater van De Mug waar het bier werd gepre senteerd, draagt voorde gelegenheid een struik andijvie als hoofdtooi: Paranoia. foto rien van reems. Een winnende ijscoupe hoeft geen ingewikkelde creatie te zijn; een orgineel idee is meer waard. Dat bleek bij de strijd om de Ice Top Trophy tijdens de Horecabeurs in het MECC (Maastricht). Voor de tweede keer ging Nicole van Steelandt uit het Belgische Beveren met Gouden IJsknijper en de reus achtige beker naar huis. Haar COUPE SOLEIADO is thuis heel goéd na te maken: Neem een klein rood stenen bloempotje, bestrijk de binnen kant met gesmolten chocolade. Mocht dat mislukken, dan kan folie (plastic of aluminium) ook uitkomst brengen. Het gaat er om dat de poreuze pot goed is afgesloten. Vul nu de pot met pistache-ijs (zelfgemaakt of van bijvoorbeeld Schöller-Mövenpick) en zet bo ven op de goedgevulde pot een bolletje van hetzelfde ijs. Een beetje schuin, zodat het op een cactus-plant gaat lijken. Versier het ijs nu met wat pistache nootjes (andere nootjes mogen natuurlijk ook), die vormen de stekels en een rozetje van marse pein. Prepareer een heel klein cac tuspotje net als de bloempot en vul dit met een caramelsaus. Serveer dit geheel op een bordje met een lange lepel en een geel- /groen servetje. Succes verzekerd. Van de drie deelnemers uit de regio, J. de Jong (De Houttuin Hillegom); M. van Haaften (Meerburcht, Nieuw-Vennep) en H. Notenboom (Meerburcht, Ben- nebroek), kwam Notenboom met zijn fraaie Limon de Flambé het hoogst. Met ruim 140 punten, 10 minder dan de win nares, eindigde hij op een vierde plaats. Nicole van Steelandt vertelt presentatrice Lisette Hordijk hoe zij haar coupe heeft gemaakt, foto»guy vangrinsven HUBRECHT DUUKER Een van die betere soorten Beaujolais is Morgon, die een bijna Bourgogne achtig karakter heeft. Het her- komstgebied van Morgon bestaat uit de dubbelgemeen- te Villié-Morgon in de noordelijke Be aujolais. Deze be staat sinds 1867, toen de twee dor pen Villié en Mor gon administratief werden samenge voegd. De scheids lijn tussen beide ligt bij de Mont du Py, een dode vul kaan van 352 meter hoogte. De hellin gen ervan zijn met druivestokken be plant en geven een der beste soorten Morgon. Een ande re gerenommeerde akker is de Char mes. Deze wijngaardnamen kunnen op etiketten verschijnen, maar de meeste wijnen worden alleen als Morgon aan geboden. De Beaujolais is een van Frankrijks mooiste wijngebieden, met groene heu vels, romantische valleien, stokoude dorpen, tientallen proeflokalen en heer lijke wijnen. Ook in Villié-Morgon arri veren massa's toeristen, gemiddeld wel een half miljoen per jaar. De meesten worden ontvangen in de plaatselijke proefkelder, die zich bevindt in de kel ders van een vijftiende-eeuws kasteel. Daar krijgt men dan de lokale wijn te proeven. Jaarlijks wordt er in deze 'ca- De Beaujolais is één van de mooiste wijnstreken van Frankrijk en trekt jaarlijks vele bezoekers. foto gpd veau' zo'n 80.000 liter Morgon geschon ken. Morgon is een van de tien 'crus' in de Beaujolais. De wijn heeft een geheel ei gen persoonlijkheid. Dat komt door de speciale ondergrond waarop de drui vestokken staan. Ter plekke noemt men deze 'vergane rots'. In zijn geur en smaak heeft een kenmerkende Morgon vaak iets van wilde kersen, terwijl daar naast andere kleine rode vruchtjes aan wezig kunnen zijn zoals frambozen en aardbeien. Morgon bezit voorts meestal een vrij gulle smaak. De wijn is ge woonlijk wal voller en genereuzer dan andere types Beaujolais en heeft vaak 13 a 13,5 procent alcohol. De wijnbou wers omschrijven Morgon graag als een wijn „met het fruit van een Beaujolais en de charme van een Bourgogne". Flesrijping Het klassieke type Morgon heeft vol doende ruggegraat om enkele jaren flesrijping te kunnen ondergaan. De na druk ligt hier op 'kunnen', want vrijwel alle Morgons smaken ook in hun jeugd heerlijk. In alle gevallen geldt dat de wijn niet te warm mag worden ge schonken. De ideale temperatuur ligt rond de 16 gradencelsius. Voor een goede Morgon zal vermoe delijk tussen de 15,- en 25,- per fles moeten worden betaald. Zelden heb ik zo veel verschil lende theorieën gehoord over een saus die wij simpelweg mayonaise noemen. Of ze waar zijn valt te betwijfelen. Zo wordt beweerd dat het een specialiteit is, afkomstig uit de vlakbij Bi arritz, nabij de Spaanse grens, gelegen Franse plaats Bayonne. Later zou Bayonnaise want zo werd de saus genoemd, verbas terd zijn tot mayonaise. Ande ren beweren dat de naam is af geleid van het Franse werk woord 'manier', wat 'wijze van doen' betekent en verband houdt met de aparte wijze waarop mayonaise wordt be reid. En weer anderen zijn ei van overtuigd dat het is afgeleid van mahonnaise, een speciale saus uit de havenstad Mahon op het eiland Menorca (Ba learen). En dan is er nog een theorie waarin wordt gesuggereerd dat mayonaise is afgeleid van het oudfranse woord 'moyen' dat 'eierdooier' betekent. Het ei is immers een van de hoofdbe standdelen van de saus. Alle maal beweringen waar mogelij kerwijs een kem van waarheid in zit. Het blijft gissen. Vast staat dat het een vrij unieke saus is die tegelijk weer als basis kan dienen voor andere sauzen. Voor mij persoonlijk gaat er niets boven een zelfgemaakte mayonaise. Alhoewel de bereiding vrij een voudig is, vereist het de nodige aandacht. Voorwaarde voor het welslagen van zelfgemaakte mayonaise is dat alle ingrediën ten op keukentemperatuur zijn. De bereiding vergt hoogstens tien minuten. Ingrediënten: 1 eierdooier; 1,5 eetlepel azijn; 2,5 dl slaolie; 1 theelepel mosterd; peper; zout en citroensap. BEREIDING: Klop de dooier (met mixer of garde) met de mosterd, peper en de helft van de druppelsgewijs toegevoegde azijn tot alles goed is vermengd. Heel voorzichtig giet u de olie erbij en vervolgens heel lang zaam de andere helft van de azijn totdat de saus de juiste dikte heeft bereikt. Tot slot voegt u naar smaak ci troensap en zout toe. Mocht de mayonaise tijdens de bereiding onverhoopt gaan schiften dan kunt u de kom in een pan met water plaatsen (au bain Marie) en net zo lang kloppen tot het schiften is opgeheven. Het is en blijft een unieke saus die op geen enkele wijze vergeleken kan worden met een ingekookte Ik laat de geschiedenis maar voor wat het is en gun iedereen de eer. Hier in Nederland heb ben we uiteindelijk genoeg aan alleen het woordje 'met' want 'zonder' is voor mij hoe dan ook geen echte patat-frites. John Beeren, eigenaar van de Bokkedoorns, een met twee Michelin-sterren v gedecoreerd restaurant in de duinen van Bloemendaal Tweede portie Dring er als gastvrouw of gast heer nooit op aan dat iemand een tweede portie neemt. Neemt maar één gast een twee de portie, dan doet de gast vrouw of gastheer ook nog even mee. Eten in je eentje is nooit

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 12