Archeologisch China leeggeroofd 'Kanker door radiogolven uit telefoon' Vlaamse kasseiwegen beschermd monument Wetenschap in dienst van de mensenrechten 'Ondiepten' blijken krabben Wetenschap Taal bijprodukt van de jacht DINSDAG 9 FEBRUARI 1993 AIDS verandert leefwijze van Amerikaan niet Hoewel er al 160.000 Amerika nen aan AIDS zijn gestorven en er nog eens 242.000 aan lijden, hebben de Amerikanen hun le venswijze niet veranderd als ge volg van de ziekte. Dat staat in het rapport ,,De sociale gevol gen van AIDS in de Verenigde Staten" van de Amerikaanse Nationale Onderzoeksraad (NRC), een particuliere organi satie, die werkt voor de Natio nale Academie van Weten schappen. De ziekte AIDS. die werd be schouwd als de ziekte van de homoseksuelen, heeft nu vooral ook de arme zwarten en Spaanstalige drugsverslaafden en hun partners getroffen. Deze slachtoffers „hebben niet de mogelijkheden van de homo's om de politiek te beïnvloeden", constateert de NRC. De raad betreurt het dat op het gebied van de sociale bescher ming Al DS-slachtoffers meer en meer thuis en in privé-klinieken worden verzorgd, terwijl de be handelingen die zij moeten on dergaan zoals transfusies en chemotherapie thuishoren in het ziekenhuis. Zij vreest dat de ziekte daarmee te 'gewoon' gaat lijken. De raad vervolgt dat de ziekte weinig invloed heeft gehad op de leefwijze van religieuze Ame rikaanse groeperingen, omdat de leer van die gemeenschap pen „strijdig is met de principes van voorlichting over AIDS". De particuliere organisaties, die de eerste tien jaar na de opkomst van de ziekte bijzonder actief waren, dreigen te verzanden in bureaucratie en hun onvermo gen het hoofd te bieden aan het groeiend beroep dat er op hen gedaan wordt. AIDS heeft nog het meeste ef fect gehad op het medisch on derzoek, aldus de NRC. Door AIDS zijn de procedures voor klinisch onderzoek en de toela ting van medicijnen in de VS versneld. Wiegedood door slechte nieren Wiegedood wordt hoofdzakelijk veroorzaakt door slecht functio nerende nieren. Tot die slotsom kwamen wetenschappers van de Universiteit van Liverpool. De problemen met de nieren van een baby kunnen op hun beurt weer een gevolg zijn van roken en een slecht dieet tijdens de zwangerschap. Men kwam tot deze conclusie na onderzoek van de niertjes van 24 baby's die aan wiege dood waren overleden. Profes sor Dick van Velzen, een van de onderzoekers, noemde de ont dekking „buitengewoon opwin dend". Normaliter hebben de nieren van een baby miljoenen filter- eenheden, nephrons genaamd. Bij.de onderzochte baby's be vatten de niertjes echter minder dan 650.000 nephrons. De oor zaak van het slecht functione ren van de nieren staat niet he lemaal vast. Amerikaanse fabrikanten gaan opnieuw onderzoeken of de ra diogolven die uit een draadloze telefoon komen kanker kunnen veroorzaken. Het onderzoek vindt plaats naar aanleiding van een geding dat een inwoner van Florida heeft aangespannen te gen tegen drie fabrikanten van draadloze telefoons. De man beweerde in een popu laire tv-show dat een draadloze telefoon al in gebruik bij tien miljoen Amerikanen en een groeiprodukt voor de telecom- municatie-industrie bij zijn vrouw een dodelijke hersen tumor had veroorzaakt. Hij kwam tot deze conclusie omdat de tumor precies ontstond ach ter het oor waar zijn vrouw de telefoon altijd hield. Drie ande re Amerikanen hebben inmid dels eenzelfde geding aange spannen. Naar wetenschappelijke des kundigen op een hoorzitting van de subcommissie telecom municatie in het Huis van Afge vaardigden verklaarden, valt niet uit te sluiten dat de radio golven uit de telefoon mede oorzaak van kanker kunnen zijn. De fabrikanten betoogden over meer dan 10.000 weten schappelijke documenten te be schikken waaruit blijkt dat het gebruik van de telefoons de ge zondheid niet schaadt. Bundel weerkaatst zonlicht tot op ^embreedte.van spiegelzeil met een doorsnede van 20 m gekoppeld aan het permanente ruimtestation Zowel in Lyon, Genève, Bern, Stuttgart, München, Praag, Lodz, Brest en Gomel in Witrusland had men een seconden lang de lichtbundel kunnen waarnemen. Door dichte mist en zware bewolking was dit echter niet overal mogelijk. Lnkele tientallen kilometers klassieke Vlaamse kasseiweg worden mogelijk tot beschermde monumenten verklaard. De Vlaamse deelregering wil in totaal 31,5 kilometer kasseiweg, verspreid over elf gemeenten, op de monumentenlijst plaatsen. Dat betekent dat ze niet met beton of asfalt mogen worden bedekt. De bekendmaking van het plan viel niet toevallig samen met de presentatie van de route van de 77ste Ronde van Vlaanderen, een wielerklassieker die zijn faam aan de moordende kasseiwegen ontleent. Onlangs werd al acht kilometer kasseiweg in de zogeheten Hel van het Noorden, een berucht traject uit de wielerwedstrijd Parijs-Rou- baix, op de monumentenlijst geplaatst. Minister Sauwens (Verkeer) wil nu onder meer de Varent, de Oude Kwaremont, de Patersberg, de Kruisberg, deTaaienberg, de Eikenberg, de Haaghoek, de Mo lenberg, de Muur van Geraardsbergen en de Bosberg beschermen. Clyde Snow is een pionier in de identificatie van menselijke ske letten. Hij werkte mee aan de identificatie van de beenderen van nazi-arts Josef Mengele en van stoffelijke resten uit massa graven in Argentinië, Guatema la en Irak. De onderzoeker uit Oklahoma gebruikt zijn kennis nu in een besneeuwd korenveld bij Vukovar, Kroatië waarde ontdekking van een massagraf kan leiden tot de eerste aan klacht wegens oorlogsmisdaden in het Joegoslavische conflict. Als wetenschapper en als detec tive verzamelt Snow bewijzen tegen de plegers van moorden die in opdracht of met goedvin den van de overheid zijn ge pleegd. Artsen voor de Mensen rechten, een in Boston gevestig de particuliere organisatie, be taalt zijn werk voor de Mensen rechtencommissie van de Vere nigde Naties in Kroatië. Anders dan een patholoog on derzoekt Snow uitsluitend bot ten. Door nauwgezet onderzoek kan hij de leeftijd en het ge slacht van de dode bepalen en zelfs of deze links- of rechtshan- dig was. Hij is nooit gewend ge raakt aan het geweld en het leed waarmee hij te maken krijgt. „Elke keer weer ben ik ge schokt." De nu 65-jarige Snow begon in 1984 als onderzoeker naar schendingen van de mensen rechten. Dat jaar werd zijn hulp gevraagd voor de identificatie van enkele van de 9.000 Argen tijnen die in de jaren zeventig onder een militaire dictatuur om het leven waren gebracht. Daarbij gebruikte hij ook gene tisch materiaal uit enkele ske letten om ontvoerde kinderen van de vermoorden te identifi ceren. Hierdoor konden de kin deren met hun natuurlijke grootouders worden herenigd. „Hij heeft in feite een hele nieu we wetenschap in dienst van de mensenrechten in het leven ge roepen", zegt Dr. Jack Geiger, de voorzitter van Artsen voor de Mensenrechten. Snow heeft sindsdien in meer dan dozijn landen, waaronder Chili, Brazilië, El Salvador, Gua temala, en in het Kurdische Noord-lrak onderzoek gedaan naar geweld van de regering. In 1985 maakte hij deel uit van een team dat in Brazilië gevonden beenderen als die van Mengele identificeerde. Daarmee kwam een eind aan een tientallen ja ren durende speurtocht naar de concentratiekamp-arts. In okto ber vorig jaar onderzocht hij en kele graven van de 50.000 boe ren die door het leger in Guate mala zouden zijn gedood. In maart gaat Snow met een team deskundigen van de VN terug naar Kroatië om een mas sagraf bij Vukovar bloot te leg gen. In het graf liggen mogelijk zo'n 200 patiënten van een zie kenhuis, die volgens ooggetui gen door het Joegoslavische le ger waren opgehaald nadat de stad eind november 1991 door Servische troepen was veroverd. Lichtgewonde mannen werden naar een veld enkele kilometers buiten de stad gebracht en ge- executeerd, aldus de getuigen. Bij een eerste onderzoek wer den twee skeletten met kogel- wonden, een stapel patroonhul zen uit Kalasjnikov-geweren en kogelgaten in bomen gevonden. Volgens Snow wijst dit op een KEES WIESE GPD Grote zwermen volwassen zwemkrabben van de soort Charybdis Smithii hebben decennia lang oceanologen op het verkeerde been gezet. Dat ontdekten onderzoekers op het Nederlandse schip 'Ty- ro', dat onderweg is van de Seychellen naar Djibouti. Jarenlang hebben onderzoekers de zwermen krabben gesignaleerd met echolood aangezien voor ondiepten in de Indische Oceaan. Die staan zelfs op zeekaarten aangegeven. De krabben fourageren ver moedelijk op de grenslaag van warm en koud water op zo'n 80 me ter diepte, waar veel bezinkend materiaal zich ophoopt. De theorie van psycholoog Piet Vroon in het kort: twee tot drie miljoen jaar geleden werden onze hersenen vrij plotseling voorzien van een geheel nieuwe uitbouw, de neo-cortex. Waar om dat gebeurde weet (uiter aard) niemand. Waarschijnlijk was het gewoon een probeersel tje van de evolutie, zoals er al honderdduizenden waren ge weest en nog zouden volgen. Dit experiment bleek in elk geval succesvol: de extra herse nen bleken een uitstekend hulpmiddel in de strijd om het bestaan. De Amerikaanse neu- robioloog Calvin, die Vroon vele malen citeert, legt de oorzaak "van de spectaculaire groei van de neo-cortex in het feit dat de mens ging jagen. Een gerichte worp met een steen of ander voorwerp is een ongehoord complex gebeuren, waarvoor talloze waarnemingen en acties in een fractie van een seconde gecoördineerd moeten worden. Maar dan gebeurt er iets vreemds. Er ontstaat taal. Waar om? Volgens Calvin gebruikte de mens in zijn vrije tijd de nieuwverworven capaciteit om snel veel te kunnen ordenen ook om zijn 'dierengeluiden' te ordenen. Taal is dus een bijpro dukt van de jacht. De gevolgen kunnen in elk geval nauwelijks worden over schat. Taal weekt immers de werkelijkheid los van zichzelf. In de taal wordt de werkelijk heid vervangen door symbolen (de woorden). Het abstracte denken neemt daarmee een aanvang. Bovendien kon via de taal veel effectiever worden ge communiceerd, zodat elke nieuwe vondst razendsnel kon worden verspreid. Zo nam 'cul turele evolutie' de fakkel van de biologische evolutie over. Want hoewel onze hersenopbouw al 30.000 jaar vrijwel hetzelfde is, is de menselijke soort in die tijd onherkenbaarveranderd. De grootste stap in de cultu rele evolutie is zonder meer het ontstaan van een zelfbewust zijn. Rond 4000 jaar geleden, bij Wolfsklem: De mens als slachtoffer van zijn eigen 'ik' de oude Grieken, bestond er nog nauwelijks een zelfbewust zijn. De mens schreef zijn ge dachten hoofdzakelijk toe aan inblazingen van goden. Dat hij zelf dacht laat staan dat hij een zelfdenkend persoon was kwam in de verste verte niet bij hem op. Voorbeelden ziet Vroon in de Ilias van Homerus, het epos over de strijd om Troje. De goden doen voortdurend mee en de mensen zijn slechts pionnen in hun spel. Een eeuw of vijf later ontstaat echter het besef dat we zelf den ken en de wereld kunnen mani puleren. Maar de medaille van het bewustzijn heeft een donke re keerzijde: de mens wordt zich ook bewust van zijn tijde lijkheid. De onontkoombare dood bezorgt de mens een fun damentele doodsangst. In de woorden van %de antropoloog Becker: „De mens heeft een be sef van zijn eigen bijzonderheid doordat hij uitrijst boven de na tuur, en toch zakt hij uiteinde lijk een meter of zo terug in de aarde teneinde blind en stom weg te rotten en voor altijd te verdwijnen." Dat probleem valt op twee manieren op te lossen: jezelf onsterfelijk verklaren (zoals in het christendom) of ontkennen dat je bestaat (zoals in het boeddhisme). Zolang de joods- christelijke cultuur dominant was in onze contreien, kon de doodsangst redelijk worden in getoomd. Maar sinds we God dood hebben verklaard, staan we met lege handen. Want, zoals de psycholoog-filosoof Ot to Rank het ooit formuleerde, „het enige dat de mens werke lijk wil, is onsterfelijkheid". Hoe steekhoudend is het be toog van Vroon, dat hij opte kende in het boek Wolfsklem? Een wetenschappelijk werk is het niet geworden. Daarvoor zitten er teveel losse eindjes aan. Om het belangrijkste maar te noemen: Ijet hoe en waarom van het zelfbewustzijn wordt nergens echt verklaard. Het eni ge dat Vroon te berde brengt, is de chaos theorie. Deze uit de wiskunde stammende theorie houdt in dat systemen de merk waardige neiging vertonen zich vanaf bepaalde waarden geheel anders te gaan gedragen. Water verandert bij verhitting in stoom en bij afkoeling in ijs, om Het vermogen om via taal te communiceren, heeft de mens ongelooflijk veranderd. foto united photos de boer nils van houts. een alledaags voorbeeld te noe- Analoog daaraan speculeert Vroon dat ook voor (de ontwik keling van) de, hersenen iets dergelijk geldt: het bewustzijn ontstond bij het overschrijven van een bepaalde 'waarde', in dit geval een bepaalde com plexiteit van de zenuwverbin dingen in de hersenen. Onaan nemelijk is het niet, maar bewij zen worden nergens geleverd. Dat betekent niet dat Wolfs klem is mislukt. Het boek bevat zeer veel lezenswaardigs en is bovendien een moedige poging van Vroon om over de grenzen van zijn vakgebied, de psycho logie, heen te kijken. Daarbij valt overigens wel op dat Vroon onzekerder wordt naarmate hij zich verder op de voor hem vreemde terreinen van de biolo gie of de antropologie begeeft. Dan volgt soms werkelijk een overkill aan feitjes en wetens waardigheden, blijkbaar uit angst iets over het hoofd te zien. Dat maakt het lezen soms ver moeiend. Naarmate Wolfsklem vordert, komt Vroon beter op dreef. Vooral in de laatste hoofstukken komt hij weer terug op zijn vak gebied en dan blijkt hij een ge dreven en soms meeslepende verteller. Jammer genoeg is het boek niet echt af. Vroon ontwijkt steeds weer de meest dwingen de vraag die het fenomeen be wustzijn oproept: bestaat het 'ik' eigenlijk of is het slechts een (sociale) constructie? In een in terview zegt Vroon die vraag in een volgend boek te willen be antwoorden. Nog even wachten dus. En de tussentijd Wolfs klem lezen. Piet Vroon, Wolfsklem. Uitge verij Anibo, prijs 39,90 Russische proef met ruimtespiegel Donderdagochtend 06.22 uur Middeneuropese tijd heeft een Russische ruimtespiegel in zeven minuten weerkaatst zonlicht over zeven landen in Europa laten flitsen. Op de zwarte markt is alles te koop van de grootste archeologische vondsten: de graftombe v stenen paarden, cavalaristen en infanteristen. In China bestaat een om vangrijke zwarte handel in oudheidkundige voorwer pen. Musea en oude gra ven worden geplunderd en de kostbaarheden worden het land uitgesmokkeld. Experts vrezen dat deze praktijken alleen maar zul len toenemen, nu steeds meer buitenlandse wetenschappers onderzoek mogen verrichten naar China's archeologische schatten. Opgegraven bronzen voorwer- 1 pen, keramiek en beelden wor den naar Hong Kong en de Por tugese enclave Macao gesmok keld, om uiteindelijk een plek te krijgen in de privé-musea van rijke verzamelaars. „Ik ben bang dat China's erfenis leegbloedt", zegt Yan Wenming, een gere nommeerd Chinees archeoloog aan de Universiteit van Peking. De Chinese autoriteiten pro beren tevergeefs greep te krij gen op de illegale handel. Offi cieel mogen in China stukken ouder dan tweehonderd jaar niet worden verkocht, maar op de zwarte markt is van alles te koop. Op het smokkelen van waardevolle kunstschatten staan hoge straffen, zelfs de doodstraf. Het budget voor de bescherming van antiquiteiten is verdubbeld tot 40 miljoen dollar per jaar, maar dat is bij lange na niet genoeg. Ondanks alle maatregelen neemt de Chi nese douane jaarlijks meer dan 14.000 gestolen oude voorwer pen in beslag. Dat is eenderde van alle buitgemaakte goede ren.. Meer dan 10 procent van de 350.000 archeologische loka- ties in China is geplunderd. Volgens Westerse specialisten worden de pogingen van de Chinese autoriteiten om de ille gale handel onder controle te krijgen bemoeilijkt door de eco nomische hervormingen, die in de provincies corruptie en cha os voortbrachten. „Hel toezicht op de artefacten is in handen van de provinciale autoriteiten. Ze denken dat de schatten hun eigendom zijn en verdienen er geld aan", zegt een Westerse ar cheoloog. Chinese regeringsfunctiona rissen vinden eigenlijk dat het cultuurbeleid van Peking moet worden geliberaliseeerd, aange past aan de economische her vormingen. Maar Zhang Deqin, directeur van het Staatsbureau Culturele Voorwerpen in Pe king, zegt: „Als we de markt voor culturele relikwieën open gooien en met de verkoop be ginnen zoals we kolen en rapen verkopen, zullen we chaos oog- Miljoen jaar oud Intussen hopen buitenlandse archeologen dat onderzoek naar de historische schatten meer inzicht zal geven in de Chinese cultuur en beschaving. Onlangs zijn bij opgravingen door een Chinees-Amerikaans team, onder leiding van de Amerikaanse archeoloog Des- mond Clark, zo'n drieduizend samenwer king met buitenlanders, omdat hierdoor een einde komt aan het jarenlange Chinese wantrouwen jegens buiten staanders. Dat wantrouwen kwam voort uit negatieve erva ringen in het verleden, toen buitenlanders ladingen archeo logische kunstvoorwerpen roof den. Vervolgens moesten Chi nese archeologen toezien hoe nationalisten op hun vlucht naar Taiwan grote hoeveelhe den oudheidkundige schatten meenamen. Bovendien werden gedurende de Culturele Revolu tie duizenden monumenten en oude voorwerpen vernietigd of mee het land uit genomen. Maar het diepgewortelde ge voel voor geschiedenis en cul tuur in China bleek sterker dan de angst en de argwaan. Ar cheologie was in de jaren ze ventig een van de eerste disci plines die toestemming kreeg voor wetenschappelijke uitwis selingen met en het organiseren van tentoonstellingen in het buitenland. De grote doorbraak kwam in 1990 toen de eerste buitenlandse wetenschappers arriveerden. Sceptisch Toch blijven veel Westerse on derzoekers sceptisch over Pe king's toezegging om in alle openheid ongestoord onder zoek toe te staan. De Chinese leiding is tot nu toe bijzonder terughoudend geweest bij het toelaten van buitenlandse on derzoekers. Toegang tot archeo logische afdelingen van musea bleef beperkt. „Het.is alsof je een roltrap beklimt die naar be neden loopt. Je begint met de eerste trede om daama maar heel langzaam hoger te ko men", zegt directeur Zhang. handge maakte werktuigen ontdekt, waar van vermoed wordt dat ze 1 miljoen jaar oud zijn. Deze ontdek king in het Nihewan-dal in de noordelijke provincieH ebei toont aan dat de volksver huizingen in Azië eerder plaats vonden dan altijd was aangeno- Chinese experts verwelkomen

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 10