'Kerk zonder zending is gezelligheidsvereniging' Kerk Samenleving Sudanese christenen vragen paus om hulp Ugandese devotie bij paus-bezoek 'Alle slachtoffers belangrijk voor kerk' Jongeren hebben recht op volwaardige plaats in kerk MAANDAG 8 FEBRUAR11993 BUITENLAND KORT Vietnam Dc plaatsvervangende 'mi nister van buitenlandse za ken' van het Vaticaan, mgr. Claudio Celli, is voorzichtig optimistisch over de toe komst van de Rooms-Ka- tholieke Kerk in Vietnam. „Ik denk dat we op de goe de weg zijn, al blijven er sommige problemen die moeten worden opgelost", zei Celli gisteren in Hanoi. Celli heeft de afgelopen week naar eigen zeggen openhartige gesprekken ge voerd met regeringsfunctio narissen en kerkelijke lei ders in onder meer Hanoi en de noordelijke stad Vinh over de benoeming van nieuwe bisschoppen, de toelating van meer studen ten tot de priestersemina ries en andere kwesties waarover de Vietnamese re gering en het Vaticaan van mening verschillen. De communistische rege ring van Vietnam bracht sinds de val van het door de Verenigde Staten gesteunde Zuid-Vietnam in 1975 vele priesters over naar herop voedingskampen. De laatste jaren versoepelde de regering de beperkingen die de kerk werden opgelegd, maar vorig jaar liepen de spanningen tussen kerk en staat opnieuw op, toen het Vaticaan priesters verbood lid te worden van het rege ringsgezinde patriottisch front. Bijbelfilm Militante moslims in de In diase deelstaat Jammu en Kashmir hebben de oorlog verklaard aan een televisie serie over de bijbel, waarin acteurs bijbelse figuren uit beelden. Volgens de mos lims is de serie, die wordt uitgezonden door de staat stelevisiemaatschappij Doordashan, godslasterlijk. „Alle profeten met inbegrip van lezus Christus en Mo- zes worden door de mos lims evenzeer vereerd en geen sterfelijk wezen kan hen naspelen", aldus de ondergrondse islamitische groep Jamait-ul-Mujahedin in een verklaring. De groep roept op tot stakingen bij overheidsinstallaties in de deelstaat, als de serie niet wordt stopgezet. Schuldbelijdenis De Zuidafrikaanse minister van werkgelegenheid, Leon Wessels, heeft vrijdag ge zegd dat zijn lidmaatschap van de (blanke! Nederduit se Gereformeerde Kerk een grote rol heeft gespeeld in zijn besluit twee jaar gele den om schuld te bekennen voor het apartheidsbeleid. Hij kende door zijn voor aanstaande positie binnen de kerk vele kerkelijke lei ders, onder wie tegenstan ders van het apartheidsbe leid, zei hij tijdens een pers conferentie. Wessels baarde ruim twee jaar geleden opzien door in het openbaar zijn verontschuldigingen aan te bieden voor de pijn die het apartheidsbeleid van de Zuidafrikaanse regering heeft veroorzaakt. Vele Zuidafrikanen gaan ervan uit dat de 'bekering' van Wessels mede voortvloeide uit zijn verblijf in een zwar te woonwijk in het kader van een kerkelijk uitwisse lingsprogramma. Zonder zending verwordt een kerk tot een gezelligheids vereniging van gelijkgestemde zielen die zich slechts concentreert op haar eigen belang en haar eigen voort bestaan. zin?' haar 200-jarig bestaan. Het Zendingsgenootschap is de oudste zendingsorganisatie in Nederland. Ook de andere sprekers voel den niets voor afschaffing van de zending, al erkende K. Berends, secretaris Zending en Werelddiaconaat van de Gere formeerde Kerken in Neder land, dat er binnen de kerken 'grote verlegenheid' bestaat over wat zending inhoudt. Ker- De secretaris van de Nederland se Zendingsraad, dr. G.J. van Butselaar, gaf afgelopen zater dag dit antwoord op de zin van de kerkelijke zending. Het Zeis ter Zendingsgenootschap, het zendingsorgaan van de Evange lische Broedergemeente (15.000 leden van wie vele in Suriname zijn geboren), vierde met het symposium 'Heeft zending nog kleden hebben meer begrip ge kregen voor de waarde van an dere culturen en vragen zich af, of de verkondiging van het evangelie in die culturen nog ter zake is. De vroegere hoofdredacteur van het Friesch Dagblad, de hervormde predikant Y. Schaaf, sprak van een 'wonderlijk pro bleem'. Bij niet-christenen be staat een traditioneel beeld van zending als zieltjeswinnerij, hoewel de kerkelijke zendings instanties het idee van zending als ledenwerving allang hebben verlaten. De kerken in de ont wikkelingslanden bepalen zelf hoe ze het evangelie willen uit dragen, maar de zendingsin stanties in Nederland hebben de gemiddelde Nederlander daarvan nog niet kunnen door dringen. De voorzitter van het zen dingsorgaan van de Evangeli sche Broedergemeente in Suri name, ds. H. Zamuel, onder streepte dat de kerk gevoelig moet zijn voor de cultuur en de omstandigheden waaronder zij werkt. De kerk moet durven tij delijk te zijn, aldus Zamuel: zij behoort standpunten in te ne men die horen bij de tijd wahrin zij werkt en mag zich niet be perken tot het verkondigen van voor de eeuwigheid geldende waarden. GULU «DPA-RTR-A culu/kampala Vele honderdduizenden Ugandezen hebben het afgelopen weekein den in Culu en Kampala door de paus opge dragen missen bijgewoond. De plechtigheid in Kampala stond in het teken van de verering van 22 martelaren, die aan het eind van de vorige eeuw levend werden geroosterd. De 22, die tot het anglicaanse en rooms-katho- lieke geloof waren bekeerd, hadden gewei gerd aan de homoseksuele verlangens van koning Mwanga te voldoen. De paus bad samen met enkele anglicaanse Ugandese bisschoppen bij het monument en zei dat de martelaren, die in heel Afrika wor den vereerd, een symbool van deugdzaam heid voor de Afrikaanse christenen van nu moeten zijn. Hij onderstreepte dat de Ugan dezen na jaren van dictatuur en burgeroorlo gen behoefte hebben aan het evangelie en morele waarden. Uganda staat op een kruis punt, constateerde de paus. „Zijn bevolking heeft het zout van Gods werk nodig om de deugden naar boven te brengen van eerlijk heid, goedheid, gerechtigheid en bezorgheid voor de waardigheid van anderen die als eni ge de wederopbouw van Uganda op een vast fundament kunnen garanderen", aldus de paus. FOTO EPA De christenen in Sudan hebben paus Johannes Paulus II ge vraagd hen te sterken in hun verzet tegen de islamitische re gering, die een 'heilige oorlog' tegen de christenen in het zui den van Sudan zou voeren. De paus brengt woensdag een be zoek van negen uur aan de Sudanese hoofdstad Khartoum, waar hij onder meer een ont moeting heeft met president Omar Hassan al-Bashir. De Raad van Kerken van Sudan waarschuwt de paus in een brief, die de Sudanese bis schop Peride Taban hem zater dag in de Noordugandese stad Gulu overhandigde, dat hij zal worden begroet door politici aan wier hand 'het bloed van talrijke priesters, religieuzen en andere gelovigen kleeft'. De re gering heeft met succes de kerk vervolging in de doofpot weten te stoppen en maakt zich schul dig aan slavernij, aldus de Sudanese kerken. Zij schrijven dat de regering kortgeleden een nieuw offensief tegen de chris tenen in het zuiden van Sudan is begonnen. IKV-secretaris pessimistisch terug uit Turkije Alleen als Bosnië-Hercegovina een VN-protectoraat wordt, be staat er enige kans dat de 'nor male tijden' in de voormalige Joegoslavische republiek terug keren. IKV-secretaris Mient Jan Faber hoefde dat de Bosnische vluchtelingen die hij in Turkije bezocht, niet in te fluisteren. „Daar waren ze zelf heel vier kant in." Op zijn zoveelste 'J vië-missie', dit keer naar Tur kije, bespeurde Faber weinig optimisme. Toch leefde in het 'buitengewoon trieste gezel schap' in het vluchtelingen kamp aan de Bulgaarse grens nog steeds de hoop op terug keer naar normale tijden. „We hebben altijd samengewoond met Serviërs en Kroaten. Het ligt niet aan de buren, het ligt aan de leiders." Symposium over culturele identiteit in Latijns-Amerika nijmegen anp Indianen, negers, landlozen en daklozen zijn allen slachtoffers binnen de Latijnsamerikaanse maatschappij.'Het is één van de belangrijkste taken van de kerk om niet de ene groep slachtof fers boven de andere te stellen, omdat die cultureel hoger zou staan. Volgens de Braziliaanse missioloog Paulo Suess dient de kerk dan ook geen enkele cul tuur tot normcultuur te verhef fen. „Elke groep slachtoffers is even belangrijk voor ons", be nadrukte hij vrijdag op een symposium over 'culturele 'identiteit in Latijns-Amerika en Europa' in Nijmegen. Het sym posium werd gehouden ter ge legenheid van het emeritaat van prof. dr. J. van Nieuwenhove als hoogleraar in de actuele situatie en geschiedenis van de kerk in Latijns-Amerika. Suess, hoogleraar aan de theologische faculteit Nossa Senhora de Assuncao te Sao Paulo, reageerde op de Poolse theologe en filosofe Halina Bortnowska. Zij meende dat slachtoffers van een onderdruk kend politiek of maatschappe lijk systeem door hun gemeen schappelijke ervaringen goed onderling kunnen communice ren. Met slachtoffers met ande re ervaringen verloopt de com municatie een stuk moeizamer, zeker als er sprake is van bot sende belangen. Toch zouden bijvoorbeeld slachtoffers van het communisme, waartoe ze zichzelf rekent, en Latijnsameri kaanse 'outcasts' elkaar van dienst kunnen zijn. Daarbij hebben ze echter de hulp van anderen nodig. Bortnowska, tevens bestuurs lid van de internationale rooms- katholieke vredesbeweging Pax Christi, constateerde dat af wachten onder het communis me 'de veiligste manier om te overleven' was. Ook leerden de Polen het af zich verantwoorde lijk te voelen voor wat er in hun land gebeurde. De geestelijken namen een soortgelijke hou ding aan. De Rooms-Katholieke Kerk in Polen verliest volgens de theo loge haar autoriteit, nu ze zich een plaats binnen de gevestigde orde heeft verworven. Ze is er van overtuigd dat de kerk niet zonder vijand kan leven. Nu het communisme geen bedreiging meer vormt, gaat ze op zoek naar nieuwe 'vijanden', zoals de ongelovige Polen. Jongeren moeten een volwaar dige plaats krijgen in het ker kelijk bedrijf. Zij moeten aan alle vormen van kerkewerk kunnen deelnemen, zonder dat zij hiervoor eerst geloofs belijdenis hebben afgelegd of in het ambt zijn bevestigd. Dat is één van de aanbeve lingen in het rapport 'Kerk door de knieën', dat de gere formeerde synodë deze week tijdens een speciale zitting over jongeren behandelt. Qpk het eerder gepubliceerde VU- onderzoek waaruit blijkt dat het christelijk geloof nauwe lijks of geen rol speelt in de ge loofswereld van jongeren, wordt daar besproken. Doopleden en dat zijn jongeren doorgaans moe ten altijd kunnen deelnemen aan het avondmaal, schrijft het deputaatschap Gemeen teopbouw. Ook moeten zij na een gesprek over hun mo tieven de gelegenheid krij gen hun kinderen te laten dopen. Op dit moment moet daarvoor eerst openbare ge loofsbelijdenis worden afge legd. Bovendien moeten naast de bestaande vorm voor het i belijdenis andere i worden erkend. Daar toe dienen speciale formulie ren ontworpen te worden, al dus het deputaatschap, dat verder onder meer wil dat in het nieuwe Liedboek voor de Kerken meer liederen staan die jongeren van harte kunnen meezingen. HET WEER ROB GROENLAND Hogedruk oppermachtig Een wel heel opvallend verschijn sel de laatste twee weken is de aanwezigheid van een oppermach tige gordel van hogeluchtdrukover onze omgeving naar Midden-Euro pa. De vleugels van deze hogedruk reiken zelfs tot over Schotland, waar men kan bijkomen van al het stormgeweld in januari. Langs de Schotse oostkust maakte de bevol king in het afgelopen weekeinde volop lente-achtige taferelen mee. Bij de heersende niet al te sterke westenwind zorgden de bergen voor een warme fohnwind, die aan de oostkust de luchttemperatuur tot 15 16 graden deed oplopen. Niet alleen de Schotse stranden konden proeven van de lente maar ook de hogere delen van België en Duitsland maakte vorige week ter- rasjesweer mee. Terwijl de dalen in een mist waren gehuld bij vries temperaturen, kwam het op de top pen van de Ardennen op donder dag en vrijdag tot 12 graden Cel sius. Deze ogenschijnlijk vreemde temperatuursverdeling had alles te maken met de opbouw van de at mosfeer op dat moment. De koude re en zwaardere lucht verzamelde zich aan het oppervlak, terwijl aan zienlijke warmere lucht zich daar boven nestelde. Deze opbouw wordt in meeste gevallen geken merkt door een scherpe begren zing, bestaande uiteen wolkende ken tussen de 500 en 1000 meter hoogte. Alles dat boven dit wolken deken uitsteekt, bevindt zich in de zon bij een 10 tot 15 graden hoge re temperatuur! In ons vlakke Hollandse landschap gebeurde er weinig spectaculairs. Een uitzondering werd er zaterdag in de namiddag gemaakt, toen tus sen Haarlem en Leiden het grauwe wolkendeken plotseling enkele ga ten vertoonde, waarbij zonlicht het aardoppervlak kon bereiken. De komende avond, nacht en mor gen overdag houden de onderste lagen van de atmosfeer een winter slaap (evenals de weermannen). Het vrijwel ontbreken van stroming maakt het voor eventuele mist ge makkelijk om zich te handhaven. Belangrijk is dat zowel de lucht als bodemtemperatuur in onze regio boven het vriespunt blijft. Als de mist verdwijnt, blijft er een geslo ten stratusdek over, waarachter de steeds krachtiger wordende februa- ri-zon blijft verscholen. De compu- terkaarten schetsen tot aan het vol gende weekeinde een zich handha vende hogedrukgordel over ons land. Heel misschien dat er op woensdag wat drogere lucht van het continent ons gebied binnens ijpelt en het hardnekkig stratusdek weet op te lossen. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig toten met dinsdag. Zuid-Noorwegen.- In het westelijk kustge bied bewolkt en tijd tot tijd regen. In de omgeving van Oslo ook enkele opkla ringen en vrijwel droog. Maxima rond 6 graden, maar noord van Oslo kou der met in de nacht vorst. Zuid-Zweden: Perioden met zon, afge wisseld door enkele wol kenvelden. Droog. Maxima 2 tot 5 graden, in de nacht lichte, eerst plaatselijk ook nog matige vorst. Denemarken: In het algemeen veel be wolking en vandaag van tijd tot tijd motregen. Mid- dagtemperaturen 5 tot 7 graden. Britse Eilanden: Rustig en bewolkt weer. Plaatselijk mist of motre gen. Maxima vandaag rond 10 graden, morgen iets lager. België en Luxemburg: Veel bewolking en plaatselijk mist of motregen. Middagtemperatuur van 7 graden aan de Belgische kust tot iets Luxemburg. in SchleswiL Mecklenburg-Vorpommern wat motregen. Plaatselijk mist. Morgen in Beieren wellicht wat zon. Maxima tus sen de 4 en 7 graden, in hardnekkige op vandaag nog wolkenvelden en kans op een regen- of onweersbui. Maxima ongeveer 18 graden. Canarische Eilanden: Aan de noordzijde wolkenvelden maar wel droog. Op de zuidelijke stranden pe rioden met zon en maxima ongeveer 21 graden. Marokkaanse westkust: In het noorden wolkenvelden en kans op een regen- of onweersbui. Rond Agadir meer zon en droog. Maxima 19 tot 21 graden. Tunesische kust Vandaag nog kans op wolkenvelden, morgen vooral in het zuiden zon. Vrijwel overal droog. Maxima ongeveer 19 gra den. Frankrijk: Rustig en droog weer met vooral in het noorden op veel plaatsen mist of laag hangende bewolking en 's nachts lichte vorst. In het zuiden meer zon. Maxima in het noorden 3 tot 7 graden. Maxima in het midden en zuiden tussen 11 en 16 graden. Corsica en Sardinië: Afwisselend wolkenvelden en zon en met name op Sardinië kans op een bui, mogelijk met onweer. Temperatuur on geveer 16 graden. Span|e: Veranderlijk bewolkt en in de oostelijke helft plaatselijk een regen- of onweers bui. Maxima in het binnenland, aan de oostelijke Costa's en langs de Atlanti sche kust tussen de 11 en 15 graden, aan de Costa del Sol en de Costa de la Luz 15 tot 17 graden. Afwisselend zon en wolkenvelden en morgen mogelijk een regen- of onweersbui. Maxima rond 14 graden, in de Algarve iets hoger. Zwitserland en Oostenrijk: In het hele Alpengèbied droog. Vandaag in Oostenrijk aan de noordzijde van de Alpen nog bewolking. Elders in de ber gen zonnig, in de dalen lokaal mist. Zacht weer met eep temperatuur op 2000 meter van circa +6 graden in Zwitserland tot iets boven nul in Oosten- Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind DINSDAG 9 FEBRUARM 993 Zon- en maanstanden Zon op 8.05 zon or Maan op 21.41 maan Waterstanden Katwijk Weerrapporten 8 feb 7 u Amsterdam motregen o 1 De Bilt zwaar bew. onol Deelen zwaar bew. two 1 motregen 2 5 motregen z motregen o motregen nt Bordeaux grondmist is Palmas licht bew.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 8