Leiden Dierenbescherming vangt pitbulls op Scholieren tussen wal en schip 'Bij twijfel moet we alles aanpakken 'Universiteit moet topkwaliteit bieden' Wassenaarse school wint schaaktoernooi Kunstwerk opnieuw vernield Vragen van D66 over horecabeleid MAANDAG 8 FEBRUARI 1993 t plv -chef aad rietveld. 071-161417 Op poten 9 Een hoge-snelheids- trein op poten blijft een hoge-snelheidstrein. Dus blijven de gemeenten in de Leidse regio tegen Cito-toets yt f Er zijn scholen die I V/ op hun eigen ma nier leerlingen testen voor het voortgezet onderwijs. De meeste doen mee aan de cito-toets Eigenaren demonstreren in Den Haag „De Dierenbescherming in Leiden en omgeving laat ei genaren van pitbulls niet in de steek." Met die kreet rea geert inspectrice Carla Schotmeijer op het besluit van de asiels in Leiden en Oegstgeest om de omstreden honden niet meer op te vangen. En ook de weigering van dieren artsen om pitbulls een spuitje te geven, zint haar niet. leiden „Wij zijn ervoor dieren te be schermen. Wat die fox,terriër in het Rijn-Schiekanaal is overko men, had ook met een pitbull kunnen gebeuren. De strenge regels die zijn afgekondigd lok ken misdadige manieren uit c van je pitbull af te komen. En dat mag niet gebeuren", legt Schotmeijer uit. Sinds 1 februari moeten pit bulls gemuilkorfd, aangelijnd, gesteriliseerd, en geregistreerd door het leven gaan. De maatre gelen zijn genomen na een aan tal ernstige ongelukken waarbij pitbulls waren betrokken. Volgens Schotmeijer van de Leidse Dierenbescherming zal het met de aanmeldingen niet zo'n vaart lopen. „Er zijn niet zo gek veel pitbulls in Leiden. Maar wij helpen waar dat nodig is. Zeker als het een sociale Vrouw beroofd leiden Een 50-jarige vrouw is in de nacht van zaterdag op zon dag beroofd in baar woning aan de Neeltje van Zuytbrouckhof. Ze werd omstreeks een uur, na een ommetje in de buurt, door een man met bivakmuts om geld gevraagd. De vrouw had slechts wat kleingeld op zak en werd gedwongen met hem naar baar huis te gaan. In huis werd de vrouw tegen de grond gesla gen omdat ze geen geld kon vinden. Toen haar echtgenoot op het gegil van de vrouw af kwam vluchtte de insluiper. Steekpartij op Rapenburg leiden Bij een steekpartij op het Rapenburg is in de nacht van zaterdag op zondag een 20-jarige Leidenaar ernstig gewond ge raakt. Het slachtoffer fietste omstreeks half drie met een vriend op het Rapenburg. Vlakbij het Kort Rapenburg belemmerde een viertal jongeren de doorgang. Toen de man hierover iets op merkte kwam een van hen, een ongeveer 20-jarige man, met een mes op hem af. De fietser is eenmaal in de buik gestoken. Gewapende overval in woning leiden Drie mannen zijn gisteravond gewapend met een pistool een woning aan de Langegracht binnengedrongen. Een zoon liet ze binnen in de veronderstelling dat het visite was. De overval lers dwongen de vijf gezinsleden op de grond te liggen, onder bedreiging met een vuurwapen. De inhoud van hun zakken en sieraden werden meegenomen. Hakenkruizen in De Kooi leiden Op verschillende plekken in De Kooi zijn dit weekeinde met gele verg hakenkruizen geschilderd op ruiten, muren en een auto. In de Atjehstraat werd een auto beklad, in de Antillenstraat een kerkgebouw en aan de Kooiiaan een supermarkt. Vastenactie voor indianen leiden Om Indianen in de omgeving van Guaranda in Ecuador te helpen bij het opzetten van kaasmakerijen houden de MOV- groepen uit Leiden en omgeving een vastenactie. Het geld dat wordt opgehaald gaat naar de Indianen. Ter gelegenheid van de actie is het boek Indianén van Ecuador gemaakt. Dé actie start woensdag 17 februari tijdens het lustrumfeest van het Agnescol- lege. Vanaf 16,00 uur zijn er in het Agnescollege Latijns Ameri- kaanse hapjes, muziek en workshops. De feestelijke start is in het Agnescollege aan de Eijmerspoelstraat 3 in Leiden. Voor in formatie zuster Justine 071-121988. Lezing van Iteke Weeda leiden» De publiciste, columniste en onderzoekster Iteke Weeda houdt woensdagavond 24 februari een lezing voor het vrouwen- trefpunt Eva in het Leidse Volkshuis. Het thema van de lezing is 'werk, relaties en liefde'. Weeda zal ook eigen werk signeren. De .zaal is om 20.15 uur open. Professor Daems op Dies Natalis: leiden caroline van overbeeke Hoe moet het verder met de oudste universiteit van Neder land, die van Leiden? Dat vroeg professor W. Daems zich van middag af bij de viering van de 418de verjaardag van de univer siteit: de 'Dies Natalis'. In het hele land praten .uni versiteiten vandaag de dag druk over hun 'profiel'. Ze vragen zich daarbij af hoe de kwaliteit van de hoogste onderwijsinstel ling kan worden verbeterd en Waar het accent moet liggen: op wetenschappelijk onderzoek of op het onderwijs aan de studen ten. Ook Daems vindt dat op deze vragen in Leiden antwoord moet komen. „Het tij moet wor den gekeerd. Dat betekent dat we topkwaliteit moeten bieden, keuzes moeten maken en ons ook duidelijk zichtbaar moeten profileren." Daems benadrukte in zijn re de dat in Leiden de werving van studenten nog veel aandacht krijgt. Dit is nodig omdat het budget van de universiteit af hankelijk is van het aantal stu denten. Daems vindt echter dat ook het onderzoek, de weten schap, meer aandacht moet krijgen. Volgens Daems moeten daarbij duidelijke keuzes wor den gemaakt, simpelweg omdat er niet genoeg geld is. Ook om die reden is het volgens hem zinvol meer samen te werken met groepen en instellingen buiten de universiteit. Verder vroeg Daems zich af of de onderzoekers wel een beeld hebben van de Leidse universi teit waar ze werken. „Het lijkt erop dat voor een groot deel van de universitaire gemeen schap de universiteit nauwelijks bestaat. Voor een ander deel be staat ze alleen op dagen als de ze, de diesviering of de opening van het academisch jaar." Daems concludeerde dat daar verandering in moet komen. hond iskunnen wij wel voor een oplossing zorgen. Er zijn genoeg liefhebbers in Neder land die nog een hond willen opvangen." Verontwaardigde pitbull-eige naren gaan vrijdag 19 februari naar Den Haag om op het Bin nenhof te demonstreren tegen de nieuwe regels voor hun hon den. Zij willen via de rechter proberen de regels ongedaan te maken. Woordvoerder J. van Ginnike zegt op 19 februari veel pitbull eigenaren te verwachten. In ge zelschap van hun geliefde huis dier. Dat de honden dan ge muilkorfd zijn durft hij niet te beloven. „We zullen het de mensen wel adviseren, maar we kunnen ze niet dwingen." Melkert praat met Leidenaars Het PvdA-kamerlid Ad Melkert discussieert van avond in Het Gulden Vlies aan de Breestraat met de Leidse bevolking. Melkert zal tegenover de zaal de bezui- ningsmaatregelen van de re gering, onder meer de WAO- plannen, verdedigen. Melkert, die financieel spe cialist is, zal ook zijn eigen ideeën over het financiële re geringsbeleid na deze kabi netsperiode naar voren bren gen. De Leidse afdeling van de Jonge Socialisten, die het kamerlid heeft uitgenodigd, zal ook een aantal stellingen in discussie brengen. De bij eenkomst begint om 20.00 uur en is gratis toegankelijk. leiden Ruim 200 schoolkinderen namen za terdag deel aan een schaaktoernooi voor ba sisscholen in het Antonius Clubhuis. Het toer nooi was georganiseerd door de Leidse Schaakbond en werd voor de vierde maal ge houden. Afgelopen zaterdag werd een record aantal deelnemers gemeld. Er werd geschaakt in vijf categoriëen. In de groep basisscholen ging de eerste prijs naar de Nutsschool uit Wassenaar. In de leeftijdsgroepen gingen de prijzen naar Jan Smeets uit Leiden (t/m 8 jaar), Albert Jos Herinck uit Zoetermeer (t/m 10 jaar), Onno Verbaken uit Leiderdorp (t/m 12 jaar) en Alexander Cupido uit Rijswijk (t/m 14 jaar). foto hielco kuipers leiden «gert visser Zo'n tien schoolkinderen zijn zaterdagmiddag, toen zij aan boord wilden gaan van een rondvaartboot, door een steiger aan de Haarlemmerweg gezakt. De kinderen belandden tussen wal en schip in het water. Er de den zich geen ongelukken voor. De kinderen maakten deel uit van een groep van 200 school kinderen die deelnam aan een groot schaaktoernooi voor ba sisscholen in het Antoniusclub- huis. Onderdeel van het pro gramma was een rondvaart over de Kagerplassen. De tien kinde ren, die toevallig allemaal in Leiden of de directe omgeving woonden, werden met auto's naar huis gebracht. De rond vaart hebben zij niet meer mee gemaakt. Volgens mevrouw E. van der Hulst van de gelijknamige rede rij uit Warmond die de rond vaart verzorgde, is het gebruike lijk dat de boot bij particuliere steigers aanlegt om mensen aan boord te nemen. Dat de steiger niet zo stevig was, was volgens haar vooraf niet te zien. Het was de eerste keer dat de boot aan deze steiger aanlegde 'want normaal komen we nooit zo ver de Haarlemmertrekvaart op'. „Het is voor ons altijd impro viseren. Je kan wel een dag te voren een steiger gaan uitzoe ken, maar voor hetzelfde geld liggen er als je aankomt Sle maal boten aan en moet je weer een andere aanlegplaats zoe ken. Ik zal via de gemeente pro beren uit te zoeken van wie de ze steiger is. Als eigenaar ben je verplicht de zaak goed te onder- Illegale grof vuilaanbieders moeilijk identificeerbaar leiden «frank buurman „Kijk, daar heb je weer iemand die het probeert". Peter Heij- mans en Dick Wolters van.de, gemeentereiniging wijzen op de chauffeur van een garagebedrijf. De man probeert op zaterdag middag een hoeveelheid kapot te plastic bumpers bij het inle- verpunt van de gemeentereini gingsdienst aan de Admiraal Banckertweg kwijt te raken. Dat is illegaal, want alleen particu lieren mogen op zaterdag van één tot vier uur hun grof vuil gratis inleveren. Bedrijven moe ten naar het overslagstation aan de Gabriël Metzustraat en beta len daar 67 gulden per 500 kilo gram. De chauffeur reageert ge laten als hij op zijn fout wordt gewezen en vertrekt weer met zijn bumpers. „Hij neemt het nog goed op", zegt Heijmans. „Sommige mensen krijgen een woede-aanval als ze worden weggestuurd. Je hebt nu wel kans dat het spul zomaar ergens wordt gestort en daar schieten we dan natuurlijk ook niet veel mee op. Maar regels zijn re gels". Sinds een half jaar mogen particulieren hun grof vuil en puin aanbieden. Het aanbod is de laatste tijd enorm toegeno men. De reinigingsdienst ver moedt dat bedrijven op eeh goedkope manier van hun vuil willen afkomen en misbruik maken van de gratis regeling voor particulieren. De regeling is bedoeld voor Leidenaars, maar ook mensen uit andere gemeente hebben de goedkope manier waarschijnlijk ontdekt. Bij het inleverpunt is het za terdagmiddag druk; bestelwa gens en auto's met aanhangers rijden af en aan met puin, vloer kleden, stukken hout en andere gesloopte materialen. Heij mans, die eigenlijk over het klein chemisch afval gaat en Wolters hebben hun handen vol aan het in de juiste banen lei den van de afvalstromen. Het aangeboden vuil wordt name lijk direct gescheiden en komt in de speciale bakken voor puin, Grofvuil wordt op de zaterdagmiddag in toenemende mate Ingeleverd bij de reinigingsdienst. FOTO HIELCO KUIPERS Vermoedens „Dat geval van dat autoschade- bedrijf was duidelijk, maar veel bedrijven sluipen er tussen door", vertelt Heijmans. „Wij hebben wel vaak onze vermoe dens, maar echt controleren mogen we niet. Aanbieders ko men hier rustig met een be drijfsauto aanzetten, maar be weren dan dat ze in het week einde hun eigen huis hebben verbouwd en de auto van de baas mochten lenen. Daar doe je niet veel tegen. Als je ze wei gert komen er weer klachten". Enkele mannen reageren geïrri teerd als gevraagd wordt naar, de herkomst van hun puin. „Be moei je met je eigen zaken", wordt de verslaggever te ver staan gegeven. Een groep men- sen van de toneelvereniging de Timdelerclub wil van een vrachtwagen vol oude decors af. Het mag van Wolters en de houtbak raakt behoorlijk ge vuld. Veel aanbieders kunnen een aannemelijk verhaal bij hun afval vertellen. Meestal gaat het om materiaal dat bij verbou wingen is vrijgekomen. Een man toont de trieste verwaterde restanten van zijn vloerbedek king, het gevolg van ecri lekken de wasmachine. Geen enkele aanbieder geeft toe niet uit Lei den afkomstig te zijn. „We zou den wel kentekennummers kunnen gaan noteren, maar nogmaals, dat is niet onze be voegdheid. Bij twijfel moeten we gewoon alles aanpakken", stelt Heijmans. De reinigingsdienst gaat pro beren meer zicht te krijgen op het bedrijfsafval. Particulieren worden aangemoedig meer aan recycling te doen. Wie probeert via de mrnicontainer van zijn puin af te komen kan van een koude kermis thuiskomen. „Een container met vol met puin weegt meer dan 80 kilogram. De vuilniswagen pakt een hoger gewicht niet op, en dat levert de aanbieder dan een waarschu wing op", aldus Heijmans. Bijbenen yt Milieubeleid bete- I I kent voor veehou ders de ene investering na de andere. Aarlandervener P. de Jong kan het niet meer bijbenen houden. Er kunnen ook wel vijf man gaan zitten vissen op zo'n steiger." Volgens een woord voerder van de gemeente liggen er aan de Haarlemmerweg vooral illegale steigers. „Dinge tjes die door particulieren in el kaar zijn geknutseld om een plezierbootje aan vast te leggen. Het is van die kapitein niet erg handig om daar aan te meren." In de toekomst is de gemeente van plan vergunningen uit te geven voor steigers waarbij ook naar de kwaliteit zal worden ge keken. Het Vredesmonument aan de Garenmarkt is het afgelo pen weekeinde weer doelwit geweest van vandalen. Zon dag werd ten minste één ruit aan de binnenzijde vernield, mogelijk met een stoeptegel. Aangezien eerdere beschadi gingen nog niet zijn hersteld begint het kunstwerk steeds meer op een gatenkaas te lij ken en ontstaat er steeds meer verwarring over de vraag of het gaat om recente vernielingen of oudere be schadigingen. Op het Vredesmonuihent werd door de politie een anonieme brief aangetroffen waarin de mogelijke dader aangaf dat hij ruiten met een stoeptegel had ingegooid om te bewijzen hoe gemakkelijk het is om het kunstwerk te vernielen. De vernielingen aan het Vredesmonument aan de Garenmarkt hebben de Leid se kunstenaar Klaas Bolhuis geïnspireerd tot een eenvou dige actie. Bolhuis heeft vrij dag een persoonlijke brief op het kunstwerk geplakt om voorbijgangers bewust te maken van de zinloosheid van het vandalisme. „Over de vernieling kan ik kort zijn: 'Alles van waarde is weer loos'. stelt Bolhuis. Volgens de kunstenaar worden kunst werken meestal niet met voorbedachte rade vernield. „Als de vernieler het kunst werk en zijn aanslag vooraf goed had beschouwd, had de vernieling waarschijnlijk niet plaatsgevonden." Bolhuis zegt dat een kunst werk tot doel kan hebben kwaliteiten in de wereld om ons heen die niet zo voor het grijpen liggen te vervormen, te verheffen of te verlichten. „Dat heeft tot gevolg dat een kunstwerk niet altijd direct begrepen wordt of gewaar deerd. Kenmerk van een goed kunstwerk is dat het vragen oproept. Bezig zijn met en kijken naar kunst is een risicovolle bezigheid", meent Bolhuis, die pleit voor meer respect voor het Vre desmonument. leiden aap rietveld Er moet eindelijk duidelijkheid komen over het Leidse horeca beleid. En behalve burgemees ter C. Goekoop en wethouder H. de La Mar moeten ook de andere wethouders met hun standpunt over de sluitingstij den naar buiten komen. „Er is al jaren verwarring en daar moet een einde aan komen", zegt D66-voorman P. Langen- berg. Hij is van plan morgen avond burgemeester en wet houders over het horecabeleid te interpelleren. D66 is vóór het voorstel van De la Mar en Goekoop, de slui tingstijd voor alle horeca in de nacht van zaterdag op zondag vast te leggen op drie uur. Dat voorkomt dat het publiek om twee uur nog op zoek gaat naar een ander café. „Dat voorstel is ook niet in strijd met het refe rendum" aldus Langenberg. Binnen de PvdA is inmiddels echter strijd ontstaan over het voortel van De la Mar en Goe koop. De fractie is tegen verrui ming van de sluitingstijden van alle café's en dancings en wil al les bij het oude laten. De drie wethouders vinden dat een slechte zaak. Wethouder Tj. van Rij van ruimtelijke ordening wil zelfs nog verder gaan dan De la Mar en Goekoop. Hij vindt dat café's en disco s toestemming moeten krijgen om het hele weekend tot drie uur open te blijven. „Wij zijn benieuwd of het col lege één lijn trekt of verdeeld is", zegt Langenberg. „Want twee leden van het college vin den iets en roepen iets in de pers, maar een notitie waarin de visie van B en W helder is ver woord ligt er nog steeds niet."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7