Parlement België steunt invoering federale staat Clinton zoekt minister zonder babysitter Buitenland President van Zaïre klaagt premier aan Geen akkoord over vredesplan Bosnië Israël haalt vijf gedeporteerden terug MAANDAG 8 FEBRUAR11993 ie Independent IPS* Parlement weigert ontslag Tshisekedi Iraans toestel verongelukt: 131 doden nicosia Op zo'n 15 Jdlometer ten westen van de Iraanse hoofd stad Teheran is vanmorgen een passagiersvliegtuig neergestort. Het toestel verongelukte kort nadat het was opgestegen vanaf de luchthaven Mehrabad in Teheran. Alle 131 inzittenden zijn om gekomen. Meer rechtse aanslagen in Duitsland berlijn» Het aantal gewelddadige aanslagen van Duitse rechts- extremisten is vorig jaar in vergelijking met 1991 met 54 procent gestegen. Daarbij vielen 17 doden en raakten tientallen mensen gewond. Dat heeft minister Seiters (binnenlandse zaken) afgelo pen weekeinde bekendgemaakt. Peking vervangt Marx door marketing peking De Volksuniversiteit van Peking heeft in een opzienba rende hervorming van het studiepakket de colleges over marxis me en communisme laten vallen en vervangen door cursussen over markteconomie en management. Volgens de krant China Daily gaat het in totaal om 14 nieuwe vakken, waaronder marke ting, internationale business-administration, management van onroerend goed en personeelsbeleid. Camorra-leider gearresteerd napels De politie van Napels heeft de afgelopen nacht Rosetta Cutolo, een van de vermoedelijke leiders van de Napolitqanse maffia, gearresteerd. De 57-jarige vrouw stond op de lijst van de meestgezochte maffia-leden. Vassiliou wint eerste ronde Cyprus nicosia» De zittende president Vassiliou heeft gisteren de eerste ronde van de presidentsverkiezingen op Cyprus gewonnen. Hij kwam na telling van 99,9 procent van de stemmen zo'n 6 pro cent tekort (44,2 procent) om de vereiste absolute meerderheid te behalen. Vassiliou moet het volgende week opnemen tegen de conservatief Klerides. Sleutelfiguur Milanees schandaal terecht rome» De architect Silvano Larini, de belangrijkste sleutelfiguur in het Milanese corruptieschandaal, heeft zich gisteravond ge meld bij de Milanese politie. Larini, die bijna een jaar spoorloos is geweest, is een vriend van de socialistische partijsecretaris Craxi en wordt beschouwd als de beheerder van het smeergeld dat de afgelopen jaren richting Italiaanse Socialistische Partij is gestroomd. Bulgaren mishandeld in Tsjechië praag» Tsjechische skinheads hebben het afgelopen weekeinde twee Bulgaarse toeristen het ziekenhuis in geslagen. De Bulga ren werden zaterdagavond in het centrale spoorwegstation van Pilsen aangevallen door vijftien jongeren met stokken, boksbeu gels en traangas. Noodtoestand Algerije verlengd algiers De noodtoestand in Algerije is gisteren voor onbepaal de tijd verlengd door de Hoge Staatsraad, de hoogste politieke instantie in het land. De noodtoestand werd een jaar geleden in gesteld in een poging het verzet van radicale moslim-fundamen talisten de kop in te drukken. Echtgenoot Bhutto op vrije voeten Karachi Pakistan zal de man van oppositialeidster Benazir Bhutto toestemming geven zijn vrouw en pasgeboren dochter in Londen te bezoeken. De echtgenoot werd zaterdag vrijgelaten na twee jaar zonder proces te hebben vastgezeten. Zardari werd in 1990 gearresteerd op basis van omstreden beschuldigingen van corruptie en wanbeheer. Zeker 300 doden bij geweld Rwanda kigali Zeker 300 Rwandezen zijn de afgelopen twee weken bij etnisch en politiek geweld omgekomen. Premier Nsengiyaremye noemde het dodencijfer in een radiotoespraak waarin hij opriep een einde te maken aan de onrust tussen de Hutu's en de Tut si's. Volgens de premier zijn zeker 4.400 mensen het geweld ont vlucht. Somohardjo terug naar Suriname Paramaribo» Salam 'Paul' Somohardjo keert dit jaar hog naar zijn geboorteland Suriname terug. De in 1983 naar Nederland gevluchte ex-parlementariër heeft gisteren van de leden van zijn in 1977 oprichtte Pendawalima-partij het mandaat gekregen het huidige bestuur tot de verkiezingen van 1996 bij te staan. De Pendawalima heeft twee zetels in het Surinaamse parlement. 'Navo moet bereid zijn geweld te gebruiken Meer autonomie voor Vlaanderen, Wallonië en Brussel België is voortaan een federale staat, waarin Vlaanderen, Wallonië en het gewest Brussel vergaande zelfstandig heid krijgen. Het land telt, als gevolg van de splitsing van de provincie Brabant in een Vlaams en een Waals Bra bant, vanaf nu tien in plaats van negen provincies. Met slechts één stem meer dan de vereiste tweederde mee- derheid keurde het Belgische parlement zaterdagavond een grondwetswijziging goed die bovenstaande verande ringen inhoudt. Leden van het TAK (Taal Aktie Komitee) plaatsen in de tuin van de bur gemeester van Linkebeek, een voorstad van Brussel met faciliteiten voor de Franssprekende bevolking, borden uit protest tegen een fe deraal België. foto belca new york/münchen Rtr-AFP-DPA De voorzitters van de Joegosla- vië-conferentie zijn er het afge lopen weekeinde niet inge- slaagd de strijdende partijen in Bosnië-Hercegovina te winnen voor hun vredesplan. Vance en Owen hoopten een akkoord te kunnen bereiken voordat de VN-Veiligheidsraad zich van daag over Bosnië buigt. De Bosnische Serviërs weige ren elke grenswijziging in hun nadeel. De Bosnisch-Servische leider Karadzic kwam daarente gen zaterdag met nieuwe eisen waarbij hij juist meer gebied verlangt dan de drie provincies dié hij volgens het vredesplan krijgt toebedeeld. De moslims willen gebieds uitbreiding in het noordwesten, rond de stad Bihac, een streek waar zij traditioneel in de meer derheid zijn. Daarnaast hebben ze extra gebied op het oog in het zuidoosten van Bosnië langs de grens met Montenegro. De grote vraag de komende dagen is hoe de VS zich zullen opstellen. President Clinton hëeft laten weten terughoudend te staan tegenover de voorge stelde vredesregeling. Zijn mi nister van defensie, Les Aspin, verklaarde in München, op de daar gehouden Intematiónale Veiligheidsconferentie, dat Washington enkele aanpassin gen op het oog heeft maar dat deze niet eerder dan midden deze week worden gepresen teerd. De secretaris-generaal van de Navo, Manfred Wörner, heeft gisteren in München gezegd dat het westen bereid moet zijn ge weld te gebruiken in roerige ge bieden zoals Bosnië om geloof waardig te blijven. De Navo, die werd opgericht om de dreiging van het Warschaupact tegen te gaan, heeft nu de taak ,,de vrede vorm te geven", aldus Wömer. ,,We moeten niet terugschrik ken voor het legitieme gebruik van geweld indien wij geloof waardig willen blijven", zo zei hij. VN-secretaris-generaalBout- ros Ghali heeft het beschieten van een Duits transportvliegtuig met hulpgoederen voor Saraje vo scherp veroordeeld. Een Duitse C-160 Transall-vliegtuig werd zaterdag op weg naar de Bosnische hoofdstad beschoten door afweergeschut vanuit Ser vische posities in Krajina, zo hebben ooggetuigen gemeld. Een van de inzittenden raakte daarbij zwaar gewond. De VN schortten gisteren hun hulp- vluchten naar Sarajevo op. brussel aly knol correspondent De Belgische Senaat moet zich officieel nog over de wijziging buigen, maar de verwachting is dat van die zijde geen proble men worden gemaakt. Het bleef lang twijfelachtig of de gelegenheidscoalitie van christendemocraten, socialis ten, groenen (Ecolo en Agalev) en Vlaamse Volksunie (VU) wel de vereiste tweederde meerder heid (142 'voor' stemmen) tot stand zou kunnen brengen. In de afgelopen maanden 'deser teerden' een socialist en twee parlementariërs van de Volks unie naar de nieuwe Vlaamse li berale partij VLD, zodat de 'Honecker sluist geld naar Chili' berlun»gpd De vroegere Oostduitse staats- en partijleider Erich Honecker laat miljoenen overmaken naar Chili, waar hij in ballingschap verkeert. Dat meldt de Berlijnse krant Sonntagsblatt. Ex-Stasi-of ficieren zouden al 3,5 miljoen mark van geheime bankreke ningen hebber! gehaald en het geld naar Santiago hebben ge bracht. De Duitse parlementaire en quêtecommissie die zich bezig houdt met de valutatransacties die voor het DDR-regime wer den uitgevoerd, zei niets te we ten van de geldstroom naar Chili. Wel is bekend dat de Oostduitse machthebbers hon derden miljoenen hadden 'ge parkeerd' op bankrekeningen in Liechtenstein en Zwitserland om in geval van nood interna tionale betalingsverplichtingen na te kunnen komen. Britten zetten voettocht door poolgebied voort londen cees van zweeden De twee Britten die als eersten Antarctica te voet hebben over gestoken, zijn het nog steeds niet zat. Ranulph Fiennes en Michael Stroud bereikten het afgelopen weekeinde de Beard- more-gletsjer, waar het conti nent overgaat in drijvend ijs. Daar aangekomen besloten zij om nog 563 kilometer verder te lopen, hoewel ze sterk zijn afge vallen en bevriezingsverschijn selen vertonen. Hun volgende doél is de Brit se basis Scott Base. Met hun tocht willen Ranulph en Stroud twee miljoen pond (5,5 miljoen gulden) bijeenbrengen voor de Britse Multiple Scleroris Vereni ging. Zij begonnen hun voet tocht in november. voorstanders van de grondwets wijziging nog maar 144 stem men over hielden, twee meer dan voorgeschreven. Een extra 'ja' werd binnenge haald, doordat een lid van de partij-Rossem de meerderheid steunde. Maar in de opwinding stemde VU-parlementariër Vic Anciaux per ongeluk tegen, waardoor het aantal voorstem mers uiteindelijk toch maar 143 bedroeg. De stemming het ging om Artikel 1 van de grondwet was het symbolische begin van de parlementaire behandeling van de grondwetswijziging die zeker nog tot Pasen zal voortdu ren. Premier Dehaene is de geestelijke vader van het huidi- tel aviv ad bloemendaal correspondent Het Israëlische leger heeft giste ren in samenwerking met het Rode Kruis vijf gedeporteerde Palestijnen overgebracht naar Israëlisch grondgebied. De vijf werden verpleegd in een zie kenhuis in de door Israël inge stelde 'veiligheidszone' in het zuiden van Libanon. Bij geweld in de Gazastrook en op de Wes telijke Jordaanoever. zijn het af gelopen weekeinde zeven Pales tijnen omgekomen. ge akkoord, waarmee een einde moet komen aan bijna 25 jaar 'communautair debat' in België. Dehaene heeft diverse conces sies moeten doen aan de groe nen en de VU om hun steun te verkrijgen. Zo zal er op aan drang van de groenen een be lasting op wegwerpverpakkin- De vijf gedeporteerden die gisteren naar Israël zijn gehaald, behoren tot de 101 Palestijnen die onmiddellijk mogen terug keren. Als groep hebben de ge deporteerden het Israëlische aanbod afgewezen, maar de vijf die gisteren zijn teruggekeerd bevonden zich al in door Israël beheerst gebied. Het gaat om zieke Palestijnen, die veertien dagen geleden bij wijze van hu manitair gebaar werden opge nomen in een ziekephuis in Marjayoun. Na een medisch onderzoek zijn de vijf gisteren gen worden ingevoerd, de zoge heten 'ecotaks'. Het is zeer de vraag of met deze grondwetswijziging, de vierde sinds 1970, werkelijk een einde komt aan de vooral aan Vlaamse kant gevoerde discus sie over separatisme of confede- ralisme. van het ziekenhuis per helikop ter overgebracht naar een ge vangenis in het noorden van Is raël. Bij ongeregeldheden in de be zette gebieden zijn het afgelo pen weekeinde zeven Palestij nen omgekomen. Afgelopen vrijdag kwamen drie Palestijnen om toen de auto waarin ze re den door Israëlische soldaten onder vuur werd genomen. Kort na het incident braken rellen uit in de vluchtelingenkampen El- Bureij en Nusseirat. Daarbij werd een 14-jarige jongen nairobi frans van den houdt correspondent De Zaïrese president Mobutu heeft het afgelopen weekeinde een rechtszaak aangespannen tegen de door hem eerder ont slagen premier Tshisekedi. Mo butu beschuldigt Tshisekedi van schending van de staatsvei ligheid. De Hoge Raad van de Republiek, het interim-parle ment dat in Zaïre verkiezingen moet voorbereiden, heeft Mo butu's besluit om Tshisekedi te ontslaan, verworpen. Volgens de raad zijn de besluiten van Mobutu 'ongegrond'. Tshisekedi heeft gezegd zijn ontslag niet te zullen aanvaar den omdat hij in 1991 door de Nationale Conferentie is be noemd en daarom niet door Mobutu naar huis kan worden gestuurd. Mobutu zei Tshiseke di ook te hebben ontslagen om dat deze er niet in was geslaagd op tijd een nieuwe interim-re gering samen te stellen. Hij heeft het interim-parlement verzocht een nieuwe kandidaat voor de post van premier aan te wijzen. Tshisekedi verklaarde tien da gen geleden een nieuw door Mobutu geïntroduceerd bank biljet ongeldig en riep handela ren op het te weigeren. Soldaten doodgeschoten. Een 22-jarige Palestijn kwam om het leven bij rellen in Raffiah, in het uiterste zuiden van de Gazastrook. Za terdag schoten soldaten in het vluchtelingenkamp Jabalya op een groep met stenen gooiende Palestijnen. Een 17-jarige jon gen werd daarbij gedood. Giste ren schoten soldaten op de Westelijke Jordaanoever een eveneens 17-jarige jongen dood. die waren uitbetaald met dit geld sloegen aan het plunderen en moorden. Handelaren en winkeliers in de hoofdstad Kins hasa hebben de machtsstrijd tussen beide leiders voorlopig in het voordeel van Mobutu be slecht door het omstreden bankbiljet wel te accepteren. De gevechten tussen de rebel lenbeweging het Kongolese be vrijdingsleger en regeringstroe pen in het oosten van het land gaan intussen onverminderd door. Bij aanvallen op verschil lende dorpen werden tientallen inwoners gedood. Anderen heb ben hun toevlucht gezocht in het buurland Uganda. Paus in Uganda: Onthouding beste middel tegen AIDS rome eelco van der linden correspondent Paus Johannes Paulus II heeft het afgelopen weekeinde in Uganda zijn gehoor voorgehou den dat onthouding het enige 'recept' is tegen AIDS. In het stadion van de Ugandese hoofdstad Kampala zei hij ver der' dat geboortenbeperking en voorbehoedmiddelen taboe zijn. Uganda heeft een van de hoogste geboortencijfers (7,3) van de wereld. Volgens een on derzoek uit 1991 is 11 procent van de 18 miljoen inwoners se ropositief. ,,Weest kuis, want onthou ding is de enig zekere methode om de AlDS-plaag te verslaan", zei de paus tegen zijn voorna melijk uit jongeren bestaande gehoor. Eerder had de paus bij een bezoek aan een ziekenhuis tegen AlDS-patiënten gezegd dat zij een speciale plaats inne men binnen de kerk. Jullie kunnen actief deelnemen aan haar missie door jullie lijden en gebed aan te bieden in vereni ging met Jezus Christus." Fabius wil nieuw proces bloedschandaal parus hans gertsen correspondent Laurent Fabius, de leider van de Franse Socialistische Partij, wil alsnog berecht worden voor zijn aandeel in het zogenaamde bloedschandaal. ,,lk wil niet dat er ook maar de geringste twijfel blijft bestaan in dit drama", zo zei Fabius gisteravond in een televisie-interview. Ex-premier Fabius en twee van zijn ministers, Edmond Hervé en Georgina Dufoix, raakten in opspraak door het zogenaamde 'bloedschandaal'. In de jaren 1984 en '85 diende de Franse bloedbank willens en wetens met het HIV-virus be smet bloed toe aan naar schat ting 1500 hemofilie-patiënten. Bijna de helft van hen is inmid dels overleden of ten dode op- geschreven. De drie politici zijn vorig jaar december door het parlement in staat van beschuldiging ge steld wegens 'het niet verlenen van bijstand aan personen in nood'. Afgelopen vrijdag oor deelde een speciaal tribunaal echter dat het misdrijf is ver jaard. Fabius en de twee ex-mi nisters kunnen alleen worden vervolgd als het parlement hen opnieuw in staat van beschuldi ging stelt, maar dit keer wegens 'doodslag' of 'produktfraude'. Die beduidend zwaardere mis drijven zijn nog niet verjaard. Hulpverleners Somalia gedood Vijf medewerkers van het Rode Kruis in Somalia zijn gedood, toen de auto waarin zij zaten vrijdag in het noorden van het land op een mijn reed. Drie an dere inzittenden raakten ge wond. Dat heeft het Internalio naai Comité van het Rode Kruis gisteren in Genève meegedeeld. Drie van de vijf waren Soma- liërs die bij het Rode Kruis in dienst waren. De identiteit van de andere twee slachtoffers is nog niet bekend. Het team reisde rond in de provincie Hargeisa om vee van nomaden in te enten, „liet ge bied stond als veilig bekend", zei Rode Kruis-woordvoerder Pierre Gauthier. „Dit heeft ons volkomen verrast." washington hans de bruijn correspondent Bill Clinton moet zo langzamerhand een babysitter-syndroom krijgen. Op zoek naar een, bij voorkeur vrouwelijke, mi nister van justitie blijken betaalde kin derhulpen een bijna onneembare barriè re te vormen. Daardoor zitten de VS nu al drie weken zonder een 'attorney gene ral'. Clinton heeft geen gelukkige hand bij het zoeken van kandidaten voor de hoogste justitiële post. Hij moet de ene na de andere kandidaat van zijn lijstje schrappen omdat er op zijn of haar ver leden iets valt aan te merken. Hun kin derhulpen spelen daarbij ongewild een doorslaggevende rol. Twee weken geleden trok de Newyork- se advocate Zoe Baird zich terug, nadat Clinton haar al had voorgedragen. Zij bleek zeven jaar lang een illegaal Peru aans echtpaar als kinderhulp en chauf feur in dienst te hebben gehad, waarvoor zij bovendien nooit belasting of sociale lasten had afgedragen. Daarna viel Clintons oog op de Ne- wyorkse rechter Kimba Wood, maar die werd nog voor zij kon worden voorge dragen van.de lijst geschrapt, toen be kend werd dat ook zij een illegaal in de VS verblijvend kindermeisje heeft gehad. Dat heeft tot veel beroering geleid, om dat beide gevallen duidelijk verschillen. Baird overtrad bewust de wet, wat voor een minister van justitie geen aan beveling is. Wood daarentegen deed zelf niets illegaals. Destijds, in 1985, was het niet verboden om illegalen in dienst te nemen. Wood betaalde bovendien wèl belasting en sociale premies en overtrad de wet dus niet. Clinton heeft toch van haar benoe ming afgezien, omdat hij bang was dat het Amerikaanse volk het onderscheid niet zou herkennen. Hij vreesde ook dat Wood de vereiste Senaats-hoorzittingen niet zou overleven. Ook Baird trok zich pas' terug nadat zij in de Senaat zeer kri tisch aan de tand was gevoeld. Bovendien meldde het Witte Huis dat Wood twintig jaar geleden, tijdens haar studie in Londen, vijf dagen een oplei ding heeft gevolgd om een van de schaarsgeklede serveersters ('bunny's') in de Londense Playboy-club te worden. Ook dat, zo vreesde Clinton, zou tegen haar kunnen worden gebruikt. De vrouwenbeweging in de VS is woe dend. Zij heeft steeds aangedrongen op de benoeming van meer vrouwelijke mi nisters, en Clinton leek daar mede onder druk van zijn echtgenote Hillary ook toe bereid. Maar hij heeft de zaak van de vrouwen zo meer kwaad dan goed ge daan, wordt gezegd. Er wordt gemeten met twee maten, menen de vrouwenorganisaties, want een man zal nooit worden gevraagd naar de manier waarop voor zijn kinderen wordt gezorgd. „Er wordt nu zeker ge zocht naar een man die op de vraag wie voor de kinderen zorgt, zegt: mijn vrouw", schreef een krant cynisch. Volgens de vrouwenbeweging tonen deze gebeurtenissen schrijnend aan hoe ongelijk de positie van werkende vrou wen is. Ze moeten allerlei kunstgrepen uithalen om èn te werken èn hun kinde ren op te voeden. Dat maakt het voor extra moeilijk om door te sto ten naar topbanen bij overheid of be drijfsleven. Legale, Amerikaanse kinderverzorg sters zijn nauwelijks te krijgen, want het is een baan die in dit land in zeer laag aanzien staat. De meesten zijn dan ook Latijnsamerikaans of Aziatisch. En vooral de illegalen zijn bereid hard te werken tegen lage inkomens. Het ministerie van justitie moddert in tussen stuurloos verder. Het is tijdens de Bush-jaren geregeld in opspraak geko men door schandalen en de slechte lei ding van hogerhand. Daarom wil Clinton nu een minister die orde op zaken kan stellen. Een onbesproken gedrag en leden zijn daarvoor een vereiste. De president gaat nu waarschijnlijk op zoek naar een man, maar ook daar doemt het babysiltersyndroom op. Zijn eerste mannelijke kandidaat, de Was- hinglonse advpcaat Charles Ruff, viel meteen al af toen bleek dat ook hij jaren lang een illegale buitenlandse huishoud ster in dienst had gehad. Bloedig weekeinde in Gazastrook

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5