NS: Vervoer supporters te duur 'Nog geen verbod op gasboringen' Binnenland ANWB: Airbag fiscaal aantrekkelijk maken Nederlands fregat naar Adriatische Zee 'Geschrokken van de haat die we hier tegenkomen' Ziekteverzuimpremie in zorgsector weer omlaag MAANDAG 8 FEBRUAR11993 Fusie in wegvervoer gaat door utrecht» De fusie in het beroepsgoederenvervoer tussen NOB- Wegtransport en Wegvervoer-CVO, gaat door. De ledenvergade ring van Wegvervoer-CVO stemde zaterdag, met 869 vóór en 126 stemmen togen, in met de fusie. De leden van NOB-wegtrans- port waren al eerder akkoord met de plannen. Het nieuwe sa menwerkingsverband telt ruim zevenduizend leden. NOB-Weg- transport (4.500 leden) is de grootste werkgeversorganisatie in het beroepsgoederenvervoer. Wegvervoer-CVO (2.600 leden) is twee jaar geleden ontstaan na fusie van de katholieke en de pro testantse werkgeversorganisaties in het wegvervoer (KVO en PCB-Wegvervoer). De nieuwe organisatie zal 'Transport en Lo gistiek Nederland' gaan heten. Chinees echtpaar doodgeschoten buren Het Chinese echtpaar dat vrijdag dood in zijn woning in het Gelderse Buren werd gevonden, blijkt te zijn doodgeschoten. De politie houdt ernstig rekening met een afrekening in het cri minele milieu. De man en de vrouw, asielzoekers, werden maandag voor het laatst gezien. Woensdag zagen omwonenden kogelgaten in de ramen op de eerste verdieping van de woning. Vrijdag vond de politie de lichamen van.de Chinese man en vrouw. In de woning werd verder een baby van negen maanden gevonden die met lichte uitdrogingsverschijnselen bij een op- vanggezin is ondergebracht. Frituurpan vat vlam: één dode Amsterdam Een 26-jarige Amsterdammer is zaterdag om het le ven gekomen bij een brand in zijn ouderlijk huis aan de Wad dendijk. De man was bezig met het verhitten van een frituurpan tóen deze vlam vatte. De benedenverdieping van het rijtjeshuis brandde vervolgens geheel uit. De man raakte zwaar gewond. Bij aankomst in het ziekenhuis bleek hij te zijn overleden. Onderscheiding voor Lubbers aken» Premier Lubbers is zater dag omhangen met de versierse len die behoren bij de orde 'Wi der den tieri- schen Ernst' van de stad Aken. De ze carnavals-on derscheiding wordt gegeven staande politici, juristen, geestelij ken en mensen uit het culture le ven die hebben bewezen gevoel voor humor te bezitten. FOTO REUTER Nederland stuurt het fregat 'Abraham Crijnssen' naarde Adriatische Zee om daar VN- eenheden te beschermen bij eventuele terugtrekking uit het voormalige Joegoslavië. Het schip wordt toegevoegd aan de Britse taakgroep 'Xrk Royal'. Dat heeft minister Ter Beek van de fensie het afgelopen weekeinde besloten. Volgens Ter Beek maakt de Nederlandse deelname aan de Britse marine-eenheid duidelijk dat de regering veel waarde amsterdam anp Om de veiligheid van automo bilisten te vergroten, moet de aankoop van een auto met air bag fiscaal aantrekkelijk worden gemaakt. Dat zei hoofddirecteur P. Nouwen van de ANWB van morgen tijdens het symposium 'Hoe veilig is een veilige auto', georganiseerd door autofabri kant Volkswagen. Nouwen denkt aan een regeling zoals die ook voor de katalysator gold. De airbag is een luchtzak die in het stuur of in het dashboard zit en die bij een botsing binnen een seconde wordt opgeblazen. De luchtzak moet het risico op (dodelijke) verwondingen ver minderen. Een groot aantal middenklas auto's beschikt in middels over een of meerdere Landbouwschap: peildatum 1986 voor vergunning den haag cpd Het Landbouwschap vindt het onaanvaardbaar als de overheid veeboeren een hinderwetver gunning gaat afgeven op basis van de omvang van het bedrijf, zoals dat op 1 november 1981 was. Volgens het Land bouwschap moet de peildatum komen te liggen op 31 decem ber 1986, omdat de meeste boe ren toen een veel grotere veestapel hadden. Minister Alders van milieu en minister Bukman van landbouw zullen waarschijnlijk deze week een noodwet indienen om te voorkomen dat boeren die geen hinderwetvergunning hebben, hun bedrijven moeten sluiten. Het gaat hierbij om enkele tien duizenden veehouders die hun bedrijf uitbreidden zonder daarvoor vergunning aan te vra gen. Op aandringen van de rijksoverheid moeten veebedrij ven die vergunning nu wèl heb ben. De noodwet wordt inge steld om te voorkomen dat de bedrijven in sterk verzuurde ge bieden moeten sluiten. Drie doden bij frontale botsing ede gpd Drie inwoners van Ede zijn in de nacht van zaterdag op zon dag bij een auto-ongeluk om het leven gekomen, vier ande ren raakten ernstig gewond. Het ongeval bij Ede ontstond toen een auto, bestuurd door een achttienjarige jongen zonder rij bewijs, in de wegberm raakte en op de andere weghelft terecht kwam. Een tegemoetrijdende auto botste vervolgens frontaal op de tegenligger. •*,De bestuurder was op de vlucht voor de politie. Hij was door rood gereden en negeerde vervolgens een stopteken van de politie. De jongen is met ern stige verwondingen overge bracht naar een ziekenhuis. Volgens de politie had hij ook nog te veel gedronken. 'Gemeenten en clubs moeten meebetalen Het vervoer van voetbalsupporters per trein wordt voor de Nederlandse Spoorwegen veel te duur. De NS vinden dat gemeenten en voetbalclubs moeten meebetalen. De Spoorwegen willen binnenkort met gemeenten en de KNVB om de tafel gaan zitten om een oplossing te vin den voor de problematische situatie. den haag/utrecht gpd/anp De NS moeten vijf tot acht mil joen gulden per jaar toeleggen op het vervoer van supporters als gevolg van het inzetten van de spoorwegpolitie en door schade door vernielingen. Dat is omgerekend 125 gulden per vervoerde supporter per jaar. Daarbij komt nog dat steeds meer supporters niet met de speciale combi-treinen maar met gewone treinen reizen, waardoor de overlast en de kos ten extra groeien. Volgens J. Seij, directeur bedrijfsbeveili- ging van de NS, zijn de Spoor wegen „noodzakelijkerwijs de grootste sponsor van het be taald voetbal in Nederland ge worden". De NS zijn van plan gemeen ten in sommige gevallen geld te vragen als zij een 'combitrein' willen laten inzetten. Reizigers met een combikaart hebben recht op vervoer per bus of trein naar de wedstrijd en toegang tot het stadion. De supporters wor den dan onder politiebegelei ding naar het stadion gebracht. De NS verwachten de komen de jaren nog meer problemen met het vervoer van voetbal supporters. Steeds meer sup porters mijden de combitreinen en bezoeken de wedstrijden op eigen gelegenheid of met een gewone trein. In de eerste helft van het vorige seizoen zetten de NS 40 treinen in voor 9.200 sup porters, in de eerste helft van dit seizoen reden er 44 treinen voor 7.700 supporters. Volgens de NS zorgen meereizende supporters in gewone treinen voor steeds meer overlast en schade, en dus hogere kosten. Problemen met supporters waren gisteren voor de Spoor wegen de aanleiding om het probleem opnieuw onder de aandacht te brengen. Gisteroch tend kon de politie dankzij een anonieme tip een vechtpartij tussen 200 supporters van FC Groningen en FC Twente op het station van Assen in de kiem smoren. Volgens de politie had den beide supportersgroepen afgesproken met elkaar in Assen op de vuist te gaan. Op het station Utrecht meld den gisteren plotseling zo'n honderd extra supporters van De politie staat op het station in Assen met honden klaar om in te grijpen. de plaatselijke FC zich voor de treinstel minder doen waardoor reis naar Feyenoord in Rotter- sommigen van hen moesten dam. „Daardoor moesten we staan", aldus een woordvoer- een extra treinstel inzetten naar ster. Rotterdam. Dat ging ten koste Het voetbalweekeinde kostte van de trein naar Den Haag. Die de NS tussen de vijftigduizend reizigers moesten het met een tot tachtigduizend gulden. De Minister Andriessen over Waddenzee: den haag» gpd Het staat nog helemaal niet vast dat er ook na 1994 een verbod komt op het boren naar gas in de Waddenzee. Dat heeft minis ter Andriessen van economi sche zaken afgelopen zaterdag voor de TROS-radio gezegd. Volgens minister Alders van milieu zou het kabinet er voor stander van zijn om het verbod op boringen met vijf jaar te ver lengen. In 1994 loopt de afspraak met de oliemaatschappijen af om niet te boren. Enige weken gele den terug is in de Waddenzee een aardgasbel van vermoede lijk tweehonderd miljard kubie ke meter gevonden met een waarde van tientallen miljarden guldens. Als wordt besloten tot een verbod op het boren, kost dat de staat veel geld. Boven dien verwacht Andriessen forse schadeclaims van oliemaat schappijen. Het kabinet zal kort na de zo mer een standpunt over het bo- hecht aan de veiligheid van de Nederlandse eenheden in het voormalige Joegoslavië. Het is de bedoeling dat Hr. Ms. Abraham Crijnssen 15 februari richting Adriatische Zee ver trekt. Het personeel is volgens Defensie inmiddels ingelicht over de missie. Sinds vorig jaar zijn Neder landse marineschepen al actief in het gebied om de naleving van het zee-embargo tegen Ser vië en Montenegro te controle ren. Het gaat in dit geval om een gezamenlijk optreden van NAVO en WEU. Congres over verkrachtingen in Bosnië Volgens directeur U. Seiffert van onderzoek en ontwikkeling van Volkswagen is één van de belangrijkste hindernissen voor verspreiding van het systeem de hoge prijs. Volgens hem komt dat omdat de airbag in principe is ontwikkeld voor de inzittende die geen gebruik maakt van de veiligheidsgordel. Dat is het ge volg van wetgeving in de Vere nigde Staten waar de wet het dragen van veiligheidsgordels niet voorschrijft. Daarom zijn de Wordt de airbag in combina tie met de veiligheidsgordel ge bruikt, dan kan de zak veel klei ner zijn. Daardoor kan de lucht zak goedkoper worden geleverd zagreb runa hellinca en zullen meer automobilisten correspondent overgaan tot de aanschaf aldus Seiffert. Ongeveer tienduizend moslims hebben zaterdagmiddag in het centrum van Amsterdam geprotesteerd tegen de gruweldaden die Servische strijdgroepen plegen in Bosnlë-Hercegovina. De menigte, die rond twee uur vanaf de Dam vertrok, is op de been gebracht door het comité Stop de Moorden in Bosnië. Met de mars vroegen de moslims uit Bosnië-Hercegovina aan dacht voor de massamoorden, verkrachtingen en martelpraktijken die gepaard gaan met de zogenoemde 'etnische zuivering' door Serviërs van gebieden waar moslims wonen. Zeist anpmie te hoog of te laag is. In totaal scheelt de premie verlaging de werkgevers in de zorgsector per jaar ongeveer 125 miljoen gulden. De BVG ziet de oorzaak van het dalende verzuim (in 1991 was de premie nog 8 procent) in de nieuwe aanpak van bedrijven en zieke personeelsleden door een vaste verzuimploeg van arts, rappor teur en administratief mede werker. Door een daling van het ziekte verzuim in de zorgsector kan de verzuimpremie omlaag van 6,5 procent in 1992 naar 5,8 pro cent dit jaar. Het Algemeen Be stuur van de bedrijfsvereniging BVG, met 750.000 verzekerden (42.000 werkgevers), heeft deze voorlopige premie inmiddels vastgesteld. Eind juni van dit jaar wordt bekeken of de pre- „Wij zullen de regering in elk geval voorstellen om met de Kroatische regering te onderhandelen over de hulp die vanuit Nederland naar Kroatië gaat. Want al wordt die hulp via niet-gebonden hulporganisaties gegeven, mij is duidelijk geworden dat de overheid via een spe ciale wet toch veel heeft te zeggen over waar het geld aan wordt uitgegeven." WD-Tweede-Kamerlid Annemarie Jorritsma zegt „toch blij" te zijn dat de Emancipatiecommissie van de Tweede Kamer gisteren in Zagreb heeft deelgenomen aan het vrouwentribunaal over de verkrachtingen in Bosnië. Al met al waren er meer dan duizend vrouwen uit zestien landen. Tevoren was de Nederlandse deel name omstreden. De kamerleden waren van alle kan ten gewaarschuwd dat ze voor de Kroatische propagan- dakar dreigden te worden gespannen. Maar dat is volgens Jorritsma uiteindelijk niet ge beurd. „De organisator, de Duitse mensenrechtenorga nisatie Perspektive Berlin, is vooraf door cfe Kroatische regering wel behoorlijk onder druk gezet en ze hebben toen ook allerlei concessies gedaan. Maar uiteindelijk zijn die op het laatste moment teruggedraaid." Een van de resultaten daarvan was dat, in tegenstel ling tot wat was aangekondigd, ook een Servische vrouw het woord voerde. „Eigenlijk heel nederig", noemt Jorritsma haar optreden. „Ze erkende heel dui delijk dat de Serviërs fouten hadden gemaakt en voor een deel verantwoordelijk zijn voor deze oorlog. Maar ze gaf daarnaast aan dat op dit moment ook Servische vrouwen het slachtoffer van verkrachtingen worden." Dat wilden de Kroatische aanwezigen overigens niet weten. Die verlieten tijdens de speech van de Servische demonstratief de zaal. Jorritsma: „Ergens kan ik me dat wel indenken. Daar zitten vrouwen van wie de zoon misschien wel is gesneuveld aan het front. Dan is het begrijpelijk dat ze weinig begrip hebben." Desondanks heeft de onderlinge haat die ze op de conferentie is tegengekomen, op haar een zeer diepe indruk gemaakt. „Die is veel groter dan ik me had kun nen voorstellen en dat maakt me zeer pessimistisch over de kans op een politieke oplossing van dit conflict. Ik ben er inmiddels van overtuigd dat die alleen maar tot stand kan komen onder internationale druk. Op ei gen houtje komen de mensen hier er niet uit." Op de vraag of het gezien de omstandigheden niet beter was geweest het congres buiten het vroegere Joe goslavië te houden, antwoordt ze daarom aarzelend: „Als dat was gebeurd, dan waren er veel meer Servische vrouwen geweest. Nu werd het eigenlijke thema, de verkrachtingen, al vaak overschaduwd door discussies over de oorlog. Dan zou dat veel erger zijn geweest." Het congres heeft volgens Jorritsma zeker niet de Kroatische propaganda gediend. „Dat blijkt al uit de slotresolutie, waarin de Serviërs als hoofdschuldigen voor de oorlog worden aangewezen, maar de andere partijen ook een deel van de verantwoordelijkheid krij gen." Die slotverklaring kon bij de Kroatische afgevaar digden op geen enkele bijval rekenen. „Dat is een van de problemen van deze conferentie. De buitenlandse afgevaardigden zijn tevreden, maar de Kroaten vinden dat hun stem onvoldoende is gehoord. Zelf denk ik dat ik een objectief beeld heb gekregen van wat hier gaande is. Maar op objectieve beelden zitten de vrouwen hier niet te wachten." De vrouwen zijn desondanks wel tot een aantal geza menlijke aanbevelingen gekomen. Zo moet er een in ternationaal tribunaal komen om de verkrachtingen en andere oorlogsmisdaden te veroordelen. Verder zou in de Conventie van Genève een artikel moeten worden opgenomen dat verkrachting als wapen in een oorlog verbiedt. klachten van de Spoorwegen richten zich overigens ook tot de organisatoren van andere zoals popconcer- ren naar gas in de Waddenzee nemen. Adriessen: „Het wordt een afweging van milieu-aspec ten, heel veel geld en rechten." D66 zal in de Tweede Kamer opheldering vragen over de be sluitvorming door het kabinet inzake de gaswinning in de Waddenzee. Onderzoek naar rol politie in affaire-Köksal De hoofdofficier van justitie in Roermond, mr. W. Zeyl, heeft een gerechtelijk vooronderzoek gelast naar de dood van de 32- jarige Turk Huseyn Köksal op 8 januari in Venlo. Hiertoe is be sloten op grond van het rijksre cherche-rapport over het poli- tie-optreden in deze zaak. De inhoud van het rapport van de rijksrecherche wil justitie niet openbaar maken. Bij het gerechtelijk vooronderzoek zal mr. Knoops, raadsman van de echtgenote van Köksal, de rech ter ieken een neuroloog in te schakelen voor een onderzoek naar de doodsoorzaak. Ook zullen ge tuigen worden gehoord. Köksal overleed aan een hersenbloe ding na een, volgens meerdere getuigen, gewelddadige arresta tie door de politie van Venlo. Een delegatie van het Turkse parlement zal de komende week in Nederland met politici praten over mensenrechten en de dood van Köksal. De vijf le den van de delegatie zijn in hun land lid van de Commissie Mensenrechten. Dit heeft de Turkse consul-generaal Ali Hüstun in Rotterdam zaterdag middag bevestigd. De directe aanleiding voor het bezoek is de dood van Köksal. Suriname krijgt 26 miljoen extra paramaribo gpd Suriname krijgt 26 miljoen gul den extra steun van de Neder landse overheid. Het geld wordt gebruikt om de Surinaamse economie weer gezonder te ma ken. Eerder kreeg de Surinaam se overheid veertig miljoen gul den steun. De 26 miljoen gulden zal tij dens zogenoemde 'valutaveilin gen' in dollars worden verkocht. Het voordeel daarvan is dat be drijven op een vrij goedkope manier aan dollars kunnen ko men om te investeren, waar door de economie weer een im puls krijgt. De dollars hoeven niet meer op de veel duurdere zwarte markt te worden ge kocht. Ander voordeel van de valuta veilingen is dat door het spel van vraag en aanbod de werke lijke waarde van de Surinaamse munt bekend wordt. Verder hel pen de veilingen de inflatie in dammen. Om het begrotingste kort te dekken, heeft Suriname de afgelopen jaren namelijk veel te veel geld in omloop gebracht. Dat overtollige geld zou weer uit de roulatie moeten worden ge haald. Er worden nog steeds op gro te schaal bankbiljetten gedrukt en in omloop gebracht. Daar aan moet wel een einde komen, stelt minister Pronk van ontwik kelingssamenwerking Ook vindt de bewindsman dat Suri name het begrotingstekort moet terugdringen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3