Mogen mensen een beetje eigenaardig zijn? Inwoners van Belgrado willen emigreren Feiten &Meningen 'Niet alle gijzelaars zijn vrij' Heren van stand MAANDAG 8 FEBRUAR11993 2 Tweede Kamer behandelt deze week Wet Gelijke Behandeling Dc Wel (lelijke Behandeling verbiedt discriminatie wegens godsdienst, levensovertuiging, politieke gezindheid, ras, ge slacht, hetero- of homoseksue le gerichtheid en de burgerlij ke staat. Het verbod op discri minatie geldt voor uiteenlo pende instellingen als bedrij ven, scholen, sportverenigin gen en ziekenhuizen. Op het verbod zijn uitzonderingen mogelijk. Zo mag onder meer een bedrijf bij een sollicitatie de voorkeur geven aan een vrouw om de achterstand in het aantal vrouwelijke werkne mers weg te werken. Een huis baas die een kamer verhuurt, mag iemand weigeren. Ook mag de overheid zich niet mengen in kerkelijke aangele genheden. Het voornaamste punt van discussie is echter de mogelijkheid voor godsdiensti ge, levensbeschouwelijke en politieke instellingen om be paalde eisen te stellen aan werknemers, die voor de ver vulling van een functie van be lang zijn. Voorwaarde is wel dat het niet leidt tot het maken van onderscheid op een van de bovengenoemde gronden. Een speciaal in te stellen Com missie Gelijke Behandeling toetst op verzoek of op eigen initiatief of er in concrete ge vallen sprake is van ongelijke behandeling. Bij de rechter kan de persoon of organisatie dan worden aangeklaagd. foto gpd roland de bruin Februari 1993 zal de geschiedenis ingaan als een parle mentair belangrijke maand. Twee politiek zeer gevoelige onderwerpen, die zich al jaren voortslepen en veel emo ties oproepen, zullen deze maand van de agenda worden afgevoerd. Inmiddels is de euthanasiewet al aangeno men. Deze week volgt het debat over de omstreden Wet Gelijke Behandeling. DEN HAAG WILFRED SCHOLTEN Deze winterse maand brengt geen politieke lente voor Gert Schutte, de fractievoorzitter van het Gereformeerd Politiek Ver bond (GPV). De altijd construc tief meedenkende volksverte genwoordiger moet in beide ge vallen een onvoorwaardelijk 'nee' uitspreken tegen de wets voorstellen van de regering. Over beide regelingen is hij slechtte spreken. „Deze weken zullen wat mij be treft niet tot het hoogtepunt van de Nederlandse politiek gaan behoren", verzucht Schutte, die eind januari met zijn fractiege noot Van Middelkoop ook al geen steun gaf aan het WAO- voorstel. De Wet Gelijke Behandeling die dit kabinet heeft ontworpen, is al de vijfde poging om het te gengaan van discriminatie zoals dat geformuleerd staat in artikel 1 van de Grondwet bij 'gewone' wet te regelen. Vorige wetsontwerpen, sneuvelden voortijdig. Om uiteenlopende redenen, maar vooral omdat een com promis met het CDA vereist is vooreen politieke meerderheid, haalde geen van de eerdere voorstellen de eindstreep. Kern van de kritiek van met name christelijke zijde is het betwiste recht van de overheid zich te mengen in het personeelsbeleid van levensbeschouwelijke in stellingen. Zoals het ontzeggen van het recht van christelijke scholen om homoseksuele leerkrachten en leerlingen te weigeren. Dat leidde in het verleden tot hevige emoties. 'Christenen ontwaakt' waarschuwde de EO luidruch tig, terwijl de SGP'er Van den Berg droevig sprak over het ruim baan geven aan 'de revo lutionaire, anti-christelijke machten'. Devrijgemaakt-gereformeerde Schutte houdt niet van dit soort pathos. Maar ook hij is ontevre den over het huidige wetsvoor stel, hoewel het dichter bij zijn opvattingen staat dan ooit tevo ren. Discriminatie blijft verbo den, maar met een aantal dui delijke uitzonderingen, waaron der het recht van scholen om specifieke eisen te stellen aan leraren en leerlingen. „Dat is duidelijke winst", geeft Schutte toe. Maar hiertoe blijft de lof be perkt. De wet is wat hem betreft gewoon overbodig. „Op grond van artikel 1 van de Grondwet, dat discriminatie verbiedt, kan iedereen naar de rechter stap pen die zich ongelijk behandeld voelt. In concrete gevallen kan dan worden overgegaan tot strafvervolging". De Wet Gelijke Behandeling is volgens Schutte dan ook een produkt van de jaren zeventig, waarin werd gedacht dat een wet alles kan regelen, ook dis criminatie. Om misverstanden uit te sluiten: ook Schutte zegt tegen het maken van onder scheid op oneigenlijke gronden te zijn, waardoor achterstelling ontstaat. „Maar niet iedere vorm van onderscheid is discri minatie", meent de GPV'er. „De samenleving doet niets anders dan onderscheid maken om le gitieme redenen. Mogen men sen een beetje eigenaardig zijn? We zijn niet allemaal hetzelfde. Dat is juist het aardige van ons land". Het grootste bezwaar van Schutte tegen de wet is het 'ge sloten systeem'. Discriminatie is verboden, tenzij iets met name is genoemd. „Terwijl zich in de praktijk allerlei situaties voor doen waar je als wetgever nu nog geen idee van hebt". Zo noemt Schutte het voorbeeld van een campinghouder die een 'christelijke camping' runt. Om het speciale karakter te beklem tonen, stelt hij bepaalde eisen aan zijn gasten, zoals het ge huwd zijn van een stelletje. Vol gens de wet mag hij dat onder scheid niet maken, omdat cam pings niet vallen onder de uit zonderingen die met naam en toenaam in de nieuwe wet wor den genoemd. „Dat is toch merkwaardig. Als er tien campings op een rij zijn, mag deze ene camping toch wel eigen voorwaarden stellen. Als hij bepaalde mensen niet mag weigeren, zullen zijn gasten kla gen dat de sfeer aangetast wordt en dus voortaan wegblijven. Mijn punt is dat je verdere uit zonderingen op het maken van onderscheid niet mag uitslui ten. Ik noem het voorbeeld van de camping, maar er zijn nog tal van andere praktische voorbeel den te noemen. De samenle ving is veel te complex om in vastomlijnde uitzonderingen in een wet vast te leggen". Naast dit praktische argument noemt Schutte nog een princi piële reden om de wet af te wij zen. Een belangrijk grondrecht, de vrijheid van onderwijs, wordt ingeperkt ten gunste van gelijke behandeling. Zo zet je volgens Schutte als wetgever de deur open naar een verdere uithol ling van dit recht. „Dat ligt vooral bij christenen erg gevoe lig. omdat die hard gevochten hebben voor de vrijheid van on derwijs. Wie weet wat er verder nog staat te gebeuren op dit punt. Vandaar ook dat de on- derwijsspecialisten van het CDA zoveel moeite hebben met deze regeling". Critici, maar ook voorstanders, noemen de wet 'symboolwetge ving'. Het gaat om het idee er achter, de mentaliteitsverande ring. Schutte, verontwaardigd: „Een symboolwet ja, maar wel een die gehandhaafd moet wor den. De Commissie Gelijke Be handeling mag op verzoek of op eigen initiatief onderzoeken of de hand er aan gehouden wordt. Het COC (organisatie voor homoseksuelen) heeft al aangekondigd overal mensen die zich er niet aan houden voor de Commissie te slepen. Of dat veel waardering bij het pu bliek ontvangt, is een tweede, maar het gebeurt wel". Hoe de praktijk er na invoering van de wet zal uitzien, weet Schutte niet. „Daar is geen en kele zekerheid over. Ik verwacht dat het allemaal niet zo'n vaart zal lopen, maar waar het uitein delijk op uitkomt, weet nie mand. Het is een open-eindre- geling, waarvan nu eens niet de vraag is hoeveel geld het kost, maar wat het effect ervan is op de vrijheid van burgers. Heel bi- Familie vermiste navigator voert wereldwijde campagne AMSTERDAM WILLEKE HEUKOOP Hoewel de slepende Libanese gijzelingskwestie halverwege vorig jaar opgelost Teek na de vrijlating van de laatste twee westerse gijzelaars, wordt in Li banon of Iran nog altijd een aantal Israëlische militairen ver mist. Een van hen is navigator Ron Arad (34). Zijn moeder Bat- ja en zijn broers Chen en David zijn momenteel in Nederland als onderdeel van een wereld wijde campagne voor Rons vrij lating. Op uitnodiging van het Centrum Informatie en Docu mentatie Israël (C1DI) kwamen zij gisteren naar het Amster damse Hiltonhotel om de ver missing van Arad onder de aan dacht te brengen. Op 16 oktober 1986 stortte de Israëlische navigator door een technisch mankement met zijn vliegtuig neer bij Sidon (Sayda) in Zuid-Libanon. De piloot werd gered. Arad echter werd gevangen genomen door leden van de shi'itische Amalbewe- ging die hem ^ot 1988 in Bayrut vasthielden. Voor driehonderd duizend dollar leverde Amal hem toen uit aan de pro-Iraan- se Hezbollahbeweging. Sinds dien is niets meer van de in middels 34-jarige militair ver- Chen Arad, de broer van de ver miste navigator: „Het is onbe grijpelijk dat niemand zich voor het lot van mijn broer lijkt te in teresseren. Niemand heeft ooit getracht hem hem vrij te krij gen. En sinds de vrijlating van de laatste Europese en Ameri kaanse gijzelaars is helemaal al le aandacht weggeëbd. Ik ben geen politicus, ik voer geen pu blic relations voor Israël en ik voel niets voor een politieke stellingname. Maar mijn familie en ik zullen overal ter wereld blijven vechten voor de vrijla ting van mijn broer". Arads familieleden zeggen er vast van overtuigd te zijn dat hun zoon en broer nog in leven is. Dat baseren ze onder andere op de publieke verklaring van de Libanese delegatie bij de vre desbesprekingen voor het Mid den-Oosten in september vorig jaar dat Arad nog leeft. Kort daarop deed de sinds 1989 door Israël gevangen gehouden shi 'itische sjeik Abdël Karim Obeid in een televisie-interview een rechtsstreekse oproep aan Hez bollah om Ron Arad te laten gaan in ruil voor zijn eigen vrij lating. In een onderhoud met de Israëlische premier, Yitzhak Rabin, en de secretaris generaal van de Verenigde Naties, Bout ros Boutros Ghali. kreeg de fa milie van Arad vervolgens de verzekering dat Boutros Ghali zich persoonlijk om Arads lot zou bekommeren. Tegen het einde van 1991 leek de vrijlating van Arad en zeker drie andere Israëlische militai ren, van wie niet bekend is of ze nog in leven zijn, even wat dich terbij te komen toen een om vangrijke gevangenen- en gijze- laarsruil werd voorbereid in het Midden-Oosten. Maar noch Arad en de andere Israeli's, noch sjeik Obeid werden bij de ze ruil betrokken. Wel werd een groot aantal 'naamloze' Libane se en Palestijnse gevangenen vrijgelaten en ook de Europese en Amerikaanse gijzelaars kon den uiteindelijk naar huis terug. De Israëlische regering bood in mei vorig jaar nog miljoenen guldens voor de vrijlating van de in Libanon vermiste militai ren in ruil voor uitlevering van in Israël gevangen Libanezen. Op dit aanbod werd niet gerea geerd, hoewel ook Palestijnse organisaties bij tijd en wijle be weren op de hoogte te zijn van Arads verblijfplaats en toestand. Chen Arad vindt het moeilijk geloof te hechten aan dergeijke verklaringen. „Die informatie is niet na te gaan", zegt hij. „Elke Libanese of Palestijnse organi satie zou Ron Arad wel willen hebben. Ze weten dat de Israëli sche regering bereid is te beta len voor de uitlevering van haar vermisten." Chen Arad wil desgevraagd geen enkel denkbaar verband leggen tussen een eventuele vrijlating van zijn broer en de kwestie van de ruim vierhon derd verbannen Palestijnen van wie Israël er gisteren vijf te rug haalde naar het nie mandsland tussen Israël en Li banon. Hij herhaalt: „Ik.ben geen politicus. Ik wil alleen dat mijn broer naar zijn familie te rug komt." Of de vermissing van zijn broer nog op de agenda staat van de vredesbesprekin gen voor het Midden-Oosten die zwaar te lijden hebben van de Palestijnse verbannings kwestie zegt Chen Arad niet te weten. In aanwezigheid van Batja, Chen en David Arad werd gis termiddag het eerste Europese Comité Ron Arad Vrij opgericht door zes aan het Centrum voor Informatie en Documentatie Is- Batja en Chen Arad, de moeder en broer van de sinds 16 oktober 1986 vermiste Israëlische navigator Ron Arad, pleitten gisteren in Amsterdam voor de vrijlating van hun familielid. foto hans van weel raël verbonden jongeren. Merav Palgi, een van de oprichters: „We zullen via de media en brieven aan de regeringen van Iran en Libanon proberen de vermissing van Ron Arad blij vend onder de aandacht te brengen." De familieleden van de vermiste navigator zullen tijdens hun verblijf in Nederland praten met enkele hoge ambtenaren van het ministerie van buitenlandse zaken en met leden van de vas te T weede- Kamercommissie voor buitenlandse zaken. Daar na gaan ze naar Frankrijk en Italië. BELGRADO RUNA HELUNGA CORRESPONDENT Sinds de verkiezingsoverwinning van president Slobodan Milosevic is de Servische hoofdstad Belgrado door een migratiekoorts bevangen. De een na de ander kondigt aan dat hij op het punt staat te vertrekken, meestal naar Zuid-Afrika of Nieuw-Zeeland. Iedereen wil weg, uit angst dat de oorlog uiteindelijk toch naar Belgra do komt, vanwege de moeilijke eco nomische situatie of, sinds kort, van wege de grote schoonmaak die het re gime-Milosevic onderzijn politieke tegenstanders is begonnen. In kranten bieden ondernemingen goed betaalde banen in Zuid-Afrika aan en op de televisie is 'de uittocht naar Zuid Afrika' inmiddels een ge vleugelde uitdrukking. Maar de meeste emigranten-in-spé zullen uiteindelijk tot hun teleurstelling moeten constate ren dat ze niet veel verder komen dan plannen maken. „We krijgen wel veel aanvragen, maar er is geen sprake van dat we mensen toelaten", aldus de Van Zeyl van de Zuidafrikaanse ambassade in de Oos tenrijkse hoofdstad Wenen. „Zuid-Afri ka heeft te maken met een crisis en ho ge werkloosheid. Alleen vakmensen aan wie we zelf een tekort hebben, zoals computeringenieurs, maken een kans." Maar de emigratiedroom is tekenend voor de sfeer in Belgrado. Sinds de ver loren verkiezingen overheerst bij veel mensen een gevoel van wanhoop. „Het is als onder Tito", aldus een studente. „Iedereen vliegt eruit. Bij de kranten, de televisie, op scholen, op de universi teit. ledereen die kritiek op Milosevic heeft geleverd, ioopt risico's." Moslim De eersten die de zuiveringsgolf aan den lijve ondervonden, waren de jour nalisten van Radio en Televisie Belgra do. Hoewel vooral de televisie al twee jaar lang niet meer dan een spreekbuis van de Servische president is, werden bij deze media na de verkiezingen meer dan 1000 mensen ontslagen. Eind vorige week hielden de theaters in Servië hun deuren gesloten. De actie was een protest tegen de aanval op de acteur Irvan Mensur. Mensur is mos lim en speelt in het hoofdstedelijke Na tionale Theater. Hij raakte vorige week woensdag gewond toen twee mannen hem in het restaurant van het theater aanvielen. Zijn collega's schreven daarop een pro testbrief aan president Milosevic, waarin ze opriepen iets te doen aan de groeiende fascistische tendenzen in de Servische samenleving. Op een bijeen komst in Belgrado protesteerden de acteurs bovendien tegen de zuiverin gen bij de theatergezelschappen. Zo hoorde de directrice van het Nationale Theater, Vida Ogjanovic, een actief lid van de Democratische Partij, via de te levisie dat ze was ontslagen en vervan gen door een acteur die actief is in Milosevic' Socialistische Partij. Enkele acteurs hebben inmiddels zelf ontslag genomen omdat ze in deze atmosfeer niet meer willen werken. Volgens Jovan Nikolic, woordvoerder van de Democratische Partij, treffen de ontslagen iedereen die zich in het ver leden kritisch over het Milosevic-be- wind heeft uitgelaten. „Het maakt niet uit of mensen actief in de oppositie zijn of niet. Het gaat Milosevic erom dveral betrouwbare mensen neer te zetten." Dat de president dat zo kort na de ver kiezingen doet, verbaast hem niet. „Nu voelt hij zich sterk. Naarmate de tijd vordert, loopt hij meer kans dat men sen zich tegen hem keren. De politiek van de Socialistische Partij is er altijd op gericht geweest anderen de schuld van de sociale en economische proble men in Servië te geven. Dat werkt tij delijk, maar als de sociale onvrede toe neemt, is het beter je eigen mensen op leidinggevende functies te hebben." Haarverf Dat de sociale onvrede toeneemt, is haast onvermijdelijk. Hoewel de eco nomische sancties niet waterdicht zijn, beginnen de gevolgen nu ook in het dagelijkse leven voor iedereen merk baar te worden. En niet alleen omdat alles heel duur is. „Ik heb mijn haar heel kort geknipt", aldus een vertaal ster Engels. „Ik moest wel, want ik kan de haarverf die ik gebruikte, niet meer krijgen." Rest-Joegoslavië (Servië en Monte negro) heeft de hoogste inflatie ter we reld. Vorige maand werden de prijzen verdubbeld en maandelijks brengt de Nationale Bank een nieuw, groter bankbiljet uit. Deze week werd het vijf tigduizend-dinar-biljet geïntroduceerd. De directeur van de bank kondigde ge lijktijdig aan dat biljetten van honderd duizend en een half miljoen dinar al in voorbereiding zijn. Voor de burgers is die inflatie niet meer bij te houden. Op het moment dat de salarissen worden uitbetaald, zijn ze al in waarde verminderd. Afge lopen week staakte in Belgrado het openbaar vervoer. De buschauffeurs eisen een loonsverhoging van 150 pro cent en iedere twee weken uitbetaling van hun salaris. Ze gingen weer aan het werk toen die laatste eis was inge willigd en de burgemeester van Belgra do bovendien dreigde soldaten op de bussen in te zetten. Maar de vakbonden hebben al aange kondigd dat ze deze week zullen over leggen over verdere stakingen. Jovan Nikolic gelooft overigens niet in een grote stakingsgolf op korte termijn: „Dit is toch het regime waar de men sen voor hebben gekozen. Voorlopig zijn ze nog wel bereid de problemen die daarbij horen te accepteren. Ze zien het als de prijs die Serviërs voor hun onderlinge solidariteit moeten be talen." STANDPLAATS LONDEN Zelden was ik zo nerveus geweest. In mijn handen had ik een papier dat mij toegang zou verschaffen tot een zaal vol heren van stand. Er zouden generaals zijn die bij El Alamein hadden gevochten, bovenmeesters die goed overweg konden met het 'spaans' rietje, bischoppen die volgaarne de biecht afnamen. De meesten waren lords. De reden van mijn nervositeit was eenvoudig. Deze vergade ring was van MCC, 's werelds belangrijkste cricket-club, en ze was voor members only. Ik was geen lid. Sterker, ik had de uit nodiging op volstrekt laakbare wijze verkregen. Mijn grootste angst was dat ik door een stel wild geworden lords met een cricketbat de zaal uitgeslagen zou worden, ter wijl de vorstin onbedaarlijk lachend toekeek (Elizabeth is het enige vrouwelijke lid). Wie zou mij ooit geloven? Ik zag er niet uit als een vijf-sterrengeneraal of zelfs maar markies. Ik was ook geen 60 jaar, de gemiddelde leeftijd van een lord. En ik wist al helemaal niets van cricket, zodat ik onmiddellijk door de mand zou vallen als een baron een goed gesprek met mij zou willen beginnen. Nadat ik met mijn uitnodiging langs de suppoosten was ge glipt, de zachtroze Financial Times duidelijk zichtbaar in mijn binnenzak, nam ik plaats te midden van een groepje lords die op luidruchtige wijze de komende testmatch van Engeland te gen India bespraken. Om duidelijk te maken dat ik met mijn gedachten nog even bij mijn dagelijkse beslommeringen was, begon ik terstond de aandelenkoersen door te nemen. Gelukkig waren er, mijzelf niet meegeteld, ruim 1.500 heren van stand naar de vergadering gekomen. Hierdoor kon ik ta melijk onopgemerkt vanaf mijn bankje bij de nooduit- mmmmmm Angst voor wild geworden lords met cricket-ballen aan het woord, vervolgens een veldmaarschalk, daarna een strenge maar rechtvaardige bovenmeester. Tamelijk snel kreeg ik door waar het ovër ging. De kwestie was dat ene David Gower voor de toemee door India was gepasse- eerd als aanvoerder, hoewel hij zoals spreker na spreker be nadrukte een echte gentleman was. Onder meer beschikte Gower over uitstekende tafelmanieren. Er waren grofweg twee kampen. Het ene, aangevoerd door de zakenman, meende dat Gower wel had moeten zijn geselec teerd. Het andere, onder bevel van de veldmaarschalk, vond van niet. Het clubbestuur had de vergadering eigenlijk willen verhinde ren, maar de rebellen onder leiding van de zakenman hadden haar toch afgedwongen. En raison van 70.000 gulden was er ook nög een leuke lokatie gevonden vlakbij het House of Lords, hetgeen een goede opkomst garandeerde. De discussie zelf was tamelijk overzichtelijk. In zijn openings woord omschreef dé zakenman de selectoren van het nationa le team als „dwaas, dom en incompetent", een kwalificatie die de lords om mij heen tot grote geestdrift bracht. De veldmaar schalk vond dat „onzin". Zoals het destijds aan Montgomery was geweest om zijn staf te selecteren, was het aan de leiding om de aanvoerder te kiezen, zette hij uiteen, terwijl mijn lords riepen: „Sla hem neer! Sla hem neer"! Het hele schouwspel duurde een uurtje of drie. Een spreker zei: „Ik dacht dat dit een vergadering was, maar het lijkt wel de slag bij El Alamein". Een ander vergeleek de veldmaarschalk om onduidelijke redenen met Neville Chamberlain. En een derde zei, zonder ook maar een spier te vertrekken, tot de zaal vol be jaarde lords: „Zoals jullie je nog zult herinneren, werd in 1928 Frank Woolley uit de selectie gelaten". Slechts één spreker wist de hele zaal op een lijn te brengen. Dat was toen hij zijn betoog aanving met: „Heren, als ik dat woord tenminste nog kan gebruiken,Uit beide kampen klonk nu het welgemeende: „Gelul! Gelul"! En terecht. Want het enige dat wij lords nu juist gemeen had den, was dat wij heren waren. CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT gang loeKijxen. De vergadering werd geopend door een luitenant-kolonel die dreigend verklaarde dat eenieder die geen lid was, nog de kans had de zaal te verla ten. Na de voorzitter kwam

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2