Open NK-darts voor 'frisse' Warriner Ook Philidor moet de eer aan BSG laten: 7-3 Imponerende overwinning van Joost la Lau Het gaat de goede kant op met Maas en Van Helden Sport Van der Knaap: makkie Leidse taekwondoka's halen uit in 'eigen' hal MAANDAG 8 FEBRUAR11993 EK badminton wordt niet verschoven den bosch De Europese Badminton Unie is niet akkoord gegaan met een verschuiving van de Europese titelstrijd, volgend jaar in Den Bosch. De organisatoren hadden de verplaatsing aange kaart omdat half april gelijktijdig met het EK in Den Bosch de wereldbekerfinale voor de springruiters plaatsvindt. De springruiters zijn bij Indoor Brabant van 14 tot 17 april actief, de badmintonners uit 35 landen van 10 tot 17 april. Ruiter Nagel junior vordert snel herford» De Grote Prijs van het Duitse springconcours in Her ford is gewonnen door Björn Nagel. De vijftienjarige zoon van de olympische reserve Tjark Nagel versloeg gisteren in de barrage olympisch kampioen Ludger Beerbaum. Nagel jr. was met Ca- lando, het paard waarmee hij in Herford nog een andere belang rijke proef won, een seconde sneller dan de eveneens foutloze Beerbaum met Athletico. Tegenvaller Nederlandse driebanders viersen/alkmaar» Nederland heeft de finale van het wereldkam pioenschap driebanden voor landenteams van gastland Duits land verloren. Dick Jaspers en Louis Havermans waren in de cember in Dordrecht Europees kampioen geworden. In de fina le, gisteren gespeeld in de feesthal van Viersen, bleef vooral Ha vermans onder zijn niveau. Loader snel op 200 meter vlinderslag parijs De Nieuwzeelandse zwemmer Danyon Loader mag zich de snelste man ter wereld noemen op de 200 meter vlinderslag in een 25-meterbad. Loader tikte zaterdag bij de wereldbeker wedstrijden in Parijs op die afstand aan na 1 minuut en 54,58 se- conden. Het oude kortebaan-record stond sinds een jaar met 1.54,07 op naam van de Fransman Franck Esposito en werd ook in Parijs gezwommen. Van den Berk en Strijbos 'fuseren' oss» Motorcrossers John van den Berk en Dave Strijbos vormen het komende seizoen één team. Het tweetal uit Oss, jarenlang eikaars concurrenten, richten zich op het wereldkampioenschap in de 125 cc-klasse. Die cyclus begint op 4 april met de Grote Prijs van Italië. Van den Berk en Strijbos krijgen de beschikking over Honda-motoren. Vader Jo van den Berk treedt als team manager op. Van den Berk heeft twee wereldtitels op zijn naam staan, in 1987 in de 125cc, een jaar later in de 250cc. Strijbos werd in 1986 wereldkampioen in de 125cc. Kogel-record Deborah Dunant dortmund Deborah Dunant heeft in Dortmund het Nederland se record kogelstoten indoor verbeterd en gebracht op 17,28 me ter. De atlete van Lycurgus was reeds houdster van het record met 17,02 meter. Zij leverde die prestatie op 18 februari 1990 in Den Haag. Paul Hoogenboom uit Roelofarendsveen bij laatste acht Alan Warriner taxeert een glaasje fris op zijn waarde. In tegenstelling tot sommige van zijn landgenoten onthield de Engelsman zich tijdens de Open Nederlandse kam pioenschappen darts van alcoholische versnaperingen. Warriner beslechtte gistermiddag in De Schelft in Noord- wijkerhout de finale tegen de Schotse ex-wereldkam pioen Jocky Wilson in zijn voordeel en werd daardoor 3500 gulden rijker. Beste Nederlander (gedeeld derde) werd de Hagenaar Bert Vlaardingerbroek, die in de kwartfinale Paul Hoogenboom uit Roelofarendsveen uit schakelde. noordwukerhout» loman leefmans Het Open NK is het grootste dartstoernooi van Nederland. Tijdens het afgelopen weekein de streden maar liefst 850 man nen en 150 vrouwen om de Ne derlandse titels. Onder de deel nemers bevond zich een flink contingent Belgen en Duitsers en een handjevol Britten. Deze Britten golden als smaakmakers van het evene ment. Onder hen grote namen in de internationale dartswereld als Warriner en Wilson, maar ook andere oud-wereldkam pioenen als Keith Delier en Phil Taylor. Ook waren er nogal wat andere 'pro's' van de partij. Niet in de laatste plaats omdat een hoge klassering in het toernooi punten opleverde voor de we- reldranking. Telkens als één van bovenge noemde spelers werd opgeroe pen om op één van de meer dan hondéra borden zijn partij tje '501' te gooien, liepen direct enkele tientallen nieuwsgierigen mee om de kunst af te kijken. En tussen de spelletjes door po seerden de Engelsen gewillig met andere 'gewone' deelne mers, die zich gewapend met camera's samen met hen wil den laten vereeuwigen. Laatste acht De Nederlandse hoop lag vooraf bij de internationals Vlaardin gerbroek, Hoogenboom en Ray mond Barneveld. De laatste was vorige maand de revelatie van het in Engeland gehouden WK waar hij de laatste acht bereikte en door de latere winnaar uit dat toernooi werd uitgescha keld. In Noordwijkerhout kwam Barneveld echter niet in de kwartfinale. Vlaardingerbroek en Hoogenboom streden daar entegen tegen elkaar om een plaats bij de laatste vier. Hoog enboom, na zijn uitschakeling (2-3): „Ik stond met 2-1 voor en had de kans om het af te ma ken. Ik heb het zelf laten liggen en daar ben ik goed ziek van.'' De Vener vindt nog steeds dat de dartssport in Nederland on dergewaardeerd is, ondanks 15.000 georganiseerde leden en een tienvoud aan recreanten. „In elk verhaal in de krant wor den eerst de spelregels uitge legd. Dat hoeft nou niet meer, vind ik. Darts heeft zich als blij vertje bewezen. Als je de uitsla gen van schaken of bridge in de krant zet, ga je ook niet uitleg gen hoe dat spel werkt", aldus Hoogenboom. Een Belgische madam richt haar pijlen op het bord. Ze was één van de vele deelnemers aan het Open NK darts In De Schelft foto loek zuyderduin Over het imago van darts is hij wat minder uitgesproken: „Het wordt ook tijd dat ze niet meer over 'veel bier en veel ro ken' beginnen als het over darts gaat. Maar daar heeft darts zelf ook schuld aan. Te laat is bij grote wedstrijden roken en drinken verboden. En als je als leek bij dit toernooi komt en je ziet al die mannen aan de bar staan, kan ik-me voorstellen dat die vreemde denkt: waar ben ik hier beland?" Hoogenboom wilde vooraf geen voorspelling doen over wie het toernooi wint. Maar hij dacht dat de vooraf getipte En gelsen het moeilijk zouden krij gen, met name omdat sommi gen zich verkijken op het alco hol-percentage van het Neder landse bier. Achteraf krijgt de Vener deels gelijk. De finalisten waren wél Britten maar onge veer de enige twee die 'aan de fris' zaten. schaakmedewerker Nadat LSG in de vijfde ronde iets soortgelijks was overkomen, genoot Philidor in de zesde ron de van de landelijke schaak- competitie de twijfelachtige eer om te ondervinden dat goede stellingen tegen een ploeg van het kaliber Baldwin/BSG geen garantie bieden op een zege. De Leidenaars gingen dan ook in de eerste klasse B met een ove rigens eervolle nederlaag van 7- 3 onderuit tegen de soevereine koploper. LSG snoepte een nut tig puntje weg uit het bezoek aan het hooggeklasseerde De Pion: 5-5. In de hoofdklasse zetten Vol- mac Rotterdam 1 en HSG hun nek aan nek race om de titel on verdroten voort. Beide kempha nen voegden ditmaal zeven bordpunten aan hun totaal toe. Bij het treffen van Volmac tegen De Variant nam Jeroen Piket een fraaie overwinning op Loek van Wely voor zijn rekening. Ri- ni Kuijf hield de Leidse eer met winst op Grooten eveneens hoog, maar Marcel Piket en John van der Wiel waren dit maal het juiste spoor bijster. Pi ket staat namelijk op verlies te gen de Belg Leijnen, terwijl Van der Wiel tegen De Boer de zure vruchten proefde van zijn nota- bene eerste competitieneder laag sinds 1985. Philidor liet zich in Bussum door een matige start niet uit het veld slaan. Piet Bakker ver speelde in die eerste fase al snel een vol stuk aan de talentvolle Mark van der Werf en kon on middellijk opgeven. Een tegen valler die, na een traditiege trouw gedegen remise van Hank van Maaren met Peek, nog eens werd gevolgd door een kansloos verlies-van Fred Slin gerland tegen Timmer: 2 1/2- 1/2. in de voetsporen van Van Maaren zorgde daarna ook Wim Vriend voor een half punt in zijn duel met De Ruiter. On danks het feit dat Heieen de Greef geen kans zag een cen trumpion van Van der Poel te stüiten en daardoor een nul moest slikken, koesterde cap tain Raymond Vermeij nog al tijd terechte hoop op een posi tief resultaat. In deze beslissende fase dwaalden echter enkele hoop volle partijen van het juiste spoor af. Machiel de Heer kon daarbij zijn kansrijke stelling te gen Van der Lijn niet winnend doordrukken en bleef op een halfje steken. Gert-Michiel de Niet zag als gelegenheidskop man zijn goede stelling tegen Vanheste door tijdnood beslis send de mist ingaan, waarna bovendien Nico Kuijf in tweede zitting een half punt tegen Rie- mersma liet schieten. De fraaie overwinning van Rag de Graaff op Pieterse was toen voor Phili dor slechts mosterd na de maal tijd. Edwin van Haastert kon daarop zijn reeds urenlang in de lucht hangende remise tegen Booij veilig stellen, hetgeen vap de 7-3 nederlaag een feit maak- Voor LSG leek in Roosendaal geruime tijd een dikke winst in het verschiet te liggen. Uitein delijk mocht de ploeg echter nog gelukkig zijn met het tegen De Pion geboekte 5-5 gelijke spel. De aanvankelijk zo gusnti- ge stellingen boden Wim Heemskerk en de iets minder staande Theunis Stelling de kans om een snelle vrede te te kenen met respectievelijk Tol huizen en Veenmaas. Die remi ses leken volledig op hun plaats, omdat Mark Thiele opponent Dogge overtuigend oprolde en Peter Passenier korte metten maakte met oud-LSG-er Charles Kuijpers: 1-3. De thuisclub knokte zich echter weer langs zij, toen Albert Termeulen zich in de tijdnoodfase door Pernette Cameron liet verschalken en Ik Oei langzaam maar zeker werd weggedrukt door Baert. Een kansloos verlies van Henk van Putten tegen Schuermans bete kende zelfs een 4-3 achterstand. Het feit dat invaller Stefan van Blitterswijk ondanks enkele slordigheden over Van Eek heenwalste, hield de Leidenaren echter in de 'winning mood'. Dat optimisme liep pas spaak, toen Annemarie Ben schop haar betere positie met pluspion tot een remise liet glippen. Leon Konings, die in middels zijn grootste voordeel tegen de Belg Penson was kwijt geraakt, besloot daarop in teambelang op safe te spelen en dwong een kostbare remise af: den bosch Astrid van der Knaap heeft zondag in Den Bosch de na tionale badmintontitel bij de vrouwen veroverd. De Wateringse ver sloeg in de finale Monique Hoogland met tweemaal 11-5. Van der Knaap nam de titel over van Eline Coene, die niet aan het enkelspel deelnam. foto»anp den haag anp Verspringer Frans Maas en 1500-meter loper Robin van Helden hebben bij indoorwed- strijden in Stuttgart voldaan aan de limiet voor de strijd om de wereldkampioenschappen in Toronto (12-14 maart). Maas won gisteren het verspringen met 7,95 meter in zijn de laatste poging. Eerder in de wedstrijd had hij met 7,86 de limiet al ge haald. „Voor het eerst kon ik tot aan de afzet mijn snelheid vasthou den. Ik ben in de training een stuk sneller geworden, maar kon dat nu pas gebruiken", al dus Maas. „Het heeft een jaar moeten duren, maar eindelijk voelde ik me weer sterk. De trai ning met Mellaard verloopt per fect, maar ik moet dat natuurlijk in de wedstrijd kunnen bewij- Mellaard staakte de wedstrijd na de vierde sprong na 7,55 me ter te hebben gesprongen. De Rozenburger brak de wedstrijd af omdat hij te veel pijn voelde in de linkerknie. „Een oude blessure, waarmee ik voorzich tig moet zijn. De pijn weer houdt me ervan goed te sprin gen." Robin van Helden werd ne gende in een sterk bezette wed strijd over 1500 meter in 3.41,32 en bleef daarmee een halve se conde binnen de eis van 3.42. „Ik heb eind vorig jaar zeven weken niet voldoende kunnen trainen omdat ik in dienst ben gegaan. Momenteel heb ik een zogenoemde topsportplaats in Den Haag en krijg ik alle ruimte. Ik verwacht dat de vorm de ko mende weken voldoende verbe tert om uitzending naar het WK zinvol te maken." De wedstrijd werd gewonnen door de Kenyaan Kiptanui in 3.36,95, voor de Duitser Herold in 3.37,24. Elly van Hulst slaag de er niet in zich te kwalificeren op de 1500 meter. Ze bleef met 4.13,19 ruim een seconde boven de vereiste tijd. Zij eindigde als vierde in de door de Zwitserse Sandra Gasser in 4.08,76, beste wereldseizoenprestatie, gewon- De Nederlandse moest na 1000 meter Gasser en de Poolse Brzezinska laten gaan en werd in de slotfase nog door de Roe meense Constantin gepasseerd. „Ik had last van de spanning. Omdat er dit jaar nergens een' 3000 meter wordt gelopen, was dit mijn laatste kans op kwalifi catie. Maar ik hoop dat de KNAU mij toch aanwijst. Met deze tijd moet ik op de drie ki lometer ook goede prestaties kunnen leveren. Ik voel me sterk genoeg", aldus Van Hulst. Ton Baltus en Leon Haan slaagden er in Stuttgart niet in zich te kwalificeren. Beiden ble ven in een B-race op de 800 me ter boven de limiet van 1.47,30. Haan kwam al snel op kop te lo pen. „Ik miste een haas om het tempo hoog te houden. Daar van baalde ik zo dat ik het tem po liet zakken", aldus Haan. Internationaal werden niet aleen in Stuttgart maar ook in andere Europese steden uitste kende prestaties geleverd. We reldrecordhouder Sergei Boeb- ka sprong in Grenoble met de polsstok over 6,01 meter. Hij verbeterde daarmee de beste wereldseizoenprestatie van Ro- dion Gaoetoellin met één centi meter. Zijn pogingen om het wereldrecord (6,13 m) te verbe teren, mislukten. De Canadees Ben Johnson zorgde voor de beste 50 meter sprint van dit jaar met 5,65 se conden. In het sportpaleis van de Franse stad is de sprintbaan tekort om een 60 meter te lo pen. De Russin Irina Privalova die afgelopen week het wereldre cord op de 50 meter op 6,00 bracht, won in Grenoble zowel de 50 (6,04) als 200 meter (22,64). Op dat laatste onder deel troefde zij de Jamaicaanse Merlene Ottey duidelijk (22,98 m) af.Beste seizoenprestaties kwamen in Grenoble verder op naam van Ludmilla Narosjilen- ko (Rus, 6,65) en de Litouwer Igor Kazanov (6,50) op de 50 m horden. Inessa Kravets (Oek) hinkte, stapte en spronmg met 14,38 meter verder dan enige vrouw dit seizoen. In Grenoble sprong Galina Astafei 2,00 me ter hoog. In Stuttgart deed olympisch kampioene Heike Henkei dat eveneens. In de Duitse stad, waar over ruim een half jaar de strijd om de wereld titels wordt gehouden, maakte Michael Johnson indruk met de beste 400 meter van het seizoen (45,75). Zijn Amerikaanse land genoot Johnny Gray noteerde een seizoenrecord op de 800 m: 1.45,91. De thuiswedstrijd in de Leidse universitaire sporthal is goed uitgepakt voor sportschool Ge rard van den Berg. Onder het OOg van 400 toeschouwers ver overden de Leidse taekwondo ka's gisteren negen gouden, twee zilveren en vijf bronzen medailles tijdens de Westne- dcrlandse kampioenschappen, waarvan Van den Berg de or- gansatie op zich had geno- Uit het totale deelnemers aantal van 185 won Ed Hoek in de A-klasse boven 83 kilo en Dico I loogeveen tot 76 kilo. In de A-klasse mannen tot 70 kilo werd Roland Bolt eerste en Cees Kuyt derde. In de B-klas se tot 76 kilo won Ronald de Tombe en werd Adnan Dur- mus derde. Michel van Duyn won in de categorie tot 49 kilo. In de C-klasse tot 83 kilo werd Rob de Vos eerste. Valen- tijn Wegman (tot 76 kilo) won eveneens, met Jeroen Bokho ven op de derde plaats. Jake Inaldo werd derde tot 64 kilo. Tarik Yazici (tot 58 kilo) twee de en Ali Pirayesh derde. Cezay Cabri was de sterkste in de klasse tot 54 kilo. Bij de vrouwen pakte An drea van der Kwaak in de B- klasse (tot 60 kilo) de tweede plaats. In de C-klasse tot 70 ki lo won Brigitte Zandbergen. den haag wilmar kortleever atletiekmedewerker Joost la Lau was met zijn winst op de drie'kilome- ter de regionale opsteker bij de sterkbezette in- doorwedstrijd in de Houtrusthallen. De talentvol le Bataaf soleerde op imponerende wijze naar een tijd van 8.21.61. Tegelijkertijd deed Kamiel Maase goede zaken voor het nationale crosscircuit. Een schitterende zesde plaats was zijn deel in de Udense Profilecross. La Lau toont zich deze winter behalve een ta lentvol ook een veelzijdig atleet. Crosses van meer dan tien kilometer wisselt de Bataaf af met het indoorwerk op 1500 en 3000 meter. Op deze laatste afstand nam La Lau gisteren direct na het startschot het initiatief. Binnen enkele rondes wa ren de tegenstanders op tientallen meters gelo pen. In de tweede kilometer moest La Lau het schema van 8.15 loslaten, maar traditioneel vech tend vergrootte hij in de laatste ronde het gat met de gedeklasseerde concurrentie nog. In de groep die achter La Lau redelijk compact bleef, profiteerde Michel Versteegen van het strakke tempo. Toen in de slotfase de groep brak, slaagde hij erin na een eindsprint derde te wor den en in 8.31.65 zijn persoonlijke toptijd ruim tien seconden scherper te stellen. Fabian van den Barselaar uit Wassenaar verbe tert dit indoorseizoen records aan de lopende band. De eerstejaars senior heeft, schijnbaar zon der veel aanpassingsmoeilijkheden, aansluiting gevonden bij de nationale sprint-subtop. Met de combinatie van de wintertraining bij AV Holland en de motiverende impuls van zijn nieuwe club Haag Atletiek liep Van den Barselaar gisteren 7,18 en een imponerende 22,43 op respectievelijk de 60 en de 200 meter. Van den Barselaars voormalige trainingsgenote Bianca Vermond viel eveneens op in Houtrust. De Holland-atlete schitterde op de 400 meter vrouwen, waarop ze in een nationaal topveld met 57,89 vierde werd. Haar clubgenote Margriet Loos eiste met een hoogtesprong van 1,60 de vijfde plaats voor zich op. Ronald Vermond brak met 1.59,04 voor het eerst door de magische twee-mi- nutengrens op de 800 meter. Van de regionale junioren kwam Alphenaar Dirk-Jan Vermeer het beste voor de dag. De A-ju nior van AAV '36 veroverde de derde plaats met de kogel (11.18). Polsstokspringer Remy Zeven huizen wipte over 3,60, wat de Bataaf op de vijfde plaats deed uitkomen. Karin van Hanswijk (AAV '36) en Elsemieke Roksnoer (De Bataven) ontlie pen elkaar met 8,49 en 8,54 weinig op de 60 me ter meisjes B. Cross In Uden behaalde Kamiel Maase zijn beste note ring in het cross-circuit tot nu toe. Over krap elf kilometer hoefde hij ditmaal alleen de absolute toppers Van Vlaanderen, Stigter, Gielen, Krotwaar en Godlieb te laten voorgaan. De snel rijzende ster van de Leidse scheikunde-student blijkt on der meer uit de sprong naar de achtste plaats in het circuit, met een puntentotaal dat Maase bo vendien in één wedstrijd minder opbouwde. De tijd van 35.04 doet vragen rijzen naar de grens van de mogelijkheden van dit supertalent, met name ook op de weg en de baan. Achter Maase plaatsten ook Bataaf Jaap van Duyvenvoorde (17de in 36.40) en Theo van der Veer van AV Hol land (26ste in 37.17) zich ruim bij de eerste dertig. In de Alblasserdamse Souburghcross testte Ast rid van Velden zich zaterdag voor een internatio nale wedstrijd volgende week in Luxemburg. De tweede plaats (met 19.22 over krap vijf kilometer) stemde de Bataven-atlete uit Voorschoten tot te vredenheid. Van Veldens clubgenotes Marja Ho- genboom en Corry Heemskerk trokken naar Apel doorn. In de zware Asselronde over krap 28 kilo meter liepen de twee pupillen van trainer Groe- newegen 2.08.04 en 2.10.0. Paul Barnhoorn train de zich na een Amerikaanse vakantie naar de ze ventiende plaats bij de mannen in 1.36. Willem Boon (De Spartaan) en Bataaf Mare Koopmanschap liepen de negende 10 Engelse Mijl van Uithoorn. Met 51.56 en 52.49 finishten ze meer dan twee minuten achter winaar Selas sie. Op de halve afstand van die in Uithoorn werd Heieen Velthuizen-Haverkort in Londen vierde in 37.02.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 26