9 Bowe in 140 tellen klaar O N: Nederlands rugbyteam overlopen Sport Bos haalt golfkaart voor Aziatische Tour Bowlingtrio United Technology laatste IE ZEI DAT ACHTERAF Foreholte MAANDAG 8 FEBRUAR11993 25 Ongelijk gevecht met uitdager Dokes SINGAPORE/MANILA ANP/Reuter Ruud Bos zorgde in Manila voor een - sporadisch - Nederlands succes. De speler uit Baarn haalde zijn kaart voor de Aziati sche Tour. Nick Faldo, 's we relds beste golfer, behaalde gis teren in Singapore de 33ste overwinning in zijn 17-jarige loopbaan. De Engelsman bracht de Johnnie Walker Asian op zijn Ruud Bos plaatste zich op de Filipijnen als enige van een kwartet Nederlandse golfers voor de Aziatische Tour. Hij eindigde als vijfde in een toer nooi over vier ronden met sco res van 75. 75. 69 en 73. Stépha- ne Lovey werd na twee ronden uitgeschakeld. Constant Smits van Waesberghe en Joost Steen kamer mochten wel nog twee ronden doorspelen voor 64 kaarten. Smits van Waesberghe scoor de in totaal 305 slagen en ein digde 73ste. Steenkamer 313 voor de 126ste plaats. MEDEWERKER „We hebben gewoon slecht ge bowld", verklaarde Tony Hoe- berichts het verlies van het bowlingtrio United Technolgy. Het Leiderdorpse team behaal de slechts twee punten in Lely stad en is nu hekkesluiter van de hoofdldasse 1. „We hebben wel één punt gepakt van koplo per De Meent uit Lelystad, en dat vonden die jongens beslist niet leuk." De game waarmee het trio een punt afsnoepte van de gedoodverfde kampioen tel de 597 pins. Het trio De Valk van bowling Zuid-West kende eveneens de nodige problemen in Lelystad. De ploeg pakte geen enkel punt „Het ging helemaal niet. Het waren moeilijke banen en de aanpassing was gewoon moei lijk". aldus Jan Snik. Marius van Kalkeren was met een pinfall van 1081 de meest succesvolle Leidse bowler. Het team Ver boon deed betere zaken. Het trio behield in de vierde klasse de eerste plaats en liep een punt uit op Broekhof van Holiday Inn. De vrouwen van Bowling Alphen namen ondanks het la ge niveau toch vijf en een halve punt mee uit Drachten. Ver hoef. de belangrijkste concur rent, pakte wel de volle negen punten en verstootte Bowling Alphen van de eerste plaats in de eerste klasse. Met een totaal van 1009 pms was Tim van I 8 nog het best in vorm. Van der Maat kon na een zware speeldag tevreden zijn met de vijf punten. De num mers één en twee werden door het trio van Holiday Inn versla gen. maar de nummer drie van de tweede klasse bleek toch een maatje te groot. Met een totaal van 3220 pins zorgde Van der Maat wel voor de hoogste pin fall van deze speeldag in Mijd recht. Kees Plezier had een aan deel van 1174 pins. BT Ploegmey bracht in Volen- dam de hoogste pinfall op zijn naam. Kees van i>i|k bowlde 1161 pins van de 3391 om. Het Noordwijkerhoutse trio bezet de derde plaats, op vijf punten achterstand van koploper Tally Ho. Zwaargewicht Riddick Bowe heeft in zijn eerste titelge vecht als wereldkampioen tijd noch moeite verspild. Het ongelijke duel met Michael Dokes was zaterdagavond in Madison Square Garden (New York) een kwestie van se conden. Na amper 140 tellen bespaarde arbiter Santarpia de zwaar aan geslagen uitdager een knock out. Hij stopte resoluut de pijn lijke voorstelling, tot teleurstel ling van de ruim 17.000 toe schouwers, onder wie Europees kampioen Regilio Tuur. Bowe verdiende dik negen miljoen gulden met zijn strafexpeditie, Dokes hield aan zijn geklungel een slordige 1,4 miljoen over. De 25-jarige titelhouder, met 110 kilogram iets lichter dan zijn negen jaar oudere oppo nent, toonde zich nauwelijks verbaasd over zijn supersnelle zege. „Ik wist dat ik hem zou vernielen en ik wist ook wan neer", glimlachte Bowe, die zijn 33ste overwinning in evenzo veel profpartijen boekte. „Ik was blij, dat de arbiter eindelijk ingreep. Hij had het gevecht eerder moeten stoppen. Dokes was bewusteloos, maar bleef op zijn voeten staan. Ik maakte hem wakker met mijn stoten, waama hij weer wegkwijnde." Dokes. een voormalige drugs gebruiker, bleek na de veegpar- tij nog over een grote mond te beschikken. „Dit is de slechtste arbitrage sinds lange tijd. Ik voel me bedrogen. Ik was niet aan geslagen. Als ik geen herkansing krijg, eis ik een onderzoek." Dokes, tien jaar geleden we reldkampioen bij de WBA voor negen maanden, maakte in de aanloop naar het duel slechts indruk met onbezonnen uit spraken. „Vijf jaar af en aan", reageerde Dokes op de vraag hoelang hij de drugs heeft afge- Bowe verrichtte in recordtijd vakkundig sloopwerk. Dokes kreeg in amper twee minuten 55 stoten te verwerken. Met acht tellen rust was hij niet ge holpen. De touwen hielden hem ook daarna overeind. Na een serie van 21 onbeantwoorde stoten was Bowe klaar. De volgende tegenstander van Bowe, die bij televisiemaat- schappij Time Warner Sports voor zes titelgevechten een re- cordgage van 190 miljoen gul den bedong, is nog niet bekend. Hij zou in mei uitkomen tegen Ray Mercer, maar diens kansen zijn gezakt na een verrassende nederlaag in het bijprogramma tegen prijsvechter Jesse Fer guson. Tot de kandidaten beho ren George Foreman, Alex Ste wart, Evander Holeyfield (die zijn wereldtitel in november aan Bowe verloor) en Frank Bruno. Ook een gevecht tegen Len nox Lewis behoort tot de moge lijkheden. De Brit kreeg de kam pioensgordel van de WBC ca deau, nadat Bowe van die titel vrijwillig afstand had gedaan. De Amerikaan liet zich door die organisatie niet dwingen tot een gevecht tegen Lewis. Bowe toonde zich nu wel bereid om tegen de nieuwe oogappel van manager Don King uit te ko men. „Maar dan moet hij wel eerst zijn WBC-gordel opge- DIOK'er Peter Koenen (rechts) ziet de bal naar Mark Perego gaan. DEN BOSCH/CARDIFF ANP/Reuter De Nederlandse rugbyploeg heeft zaterdag in Den Bosch een lesje gekregen van een team, met zeven A-spelers uit Wales. Voor 1200 toeschouwers werd het 12-52 voor de Welsh men na een ruststand van 7-12. De Nederlandse voorwaart- sen konden in de eerste helft nog aardig partij géven, maar werden in de tweede helft over lopen door de snelle driekwar- ters van de bezoekers. Winger Michael Walker was niet te stoppen en fullback lan Jones maakte steeds openingen waar Nederland slechts enthousias me tegenover kon stellen. Voor Nederland scoorden Hanekom, de scrumhalf van de Leidse landskampioen DIOK, via een try en een conversie en Seijbel. Vijflandentoernooi Een spectaculaire, aan opportu nisme te danken try van aan voerder Ieuan Evans heeft za terdag de rugby-eer in Wales gerestaureerd. Vooral ook om dat die belangrijke punten te gen Engeland werden gemaakt en achteraf beslissend bleken. Wales won in de tweede ronde van het vijflandentoernooi met 10-9 van de Engelsen. Die stand was al bij rust bereikt. De rugbyers van Wales domi neerden de eerste 25 minuten, maar moesten daarna het ini tiatief aan de grote rivaal uit het oosten laten. De Engelsen vie len met man en macht aan, maar werden steeds, vaak met de moed der wanhoop, door de verdediging van Wales gestuit. Scrumhalf Devyi Morris werd tot twee keer toe pal voor de ach terlijn getackled. Frankrijk In Parijs ontdeed Frankrijk zich niet zonder moeite van Schot land: 11-3. Het verschil kwam pas in de tweede helft tot uit drukking. Voor rust scoorden al leen Cambérabéro (Fra) en Has tings (Sch) uit penaltykicks: 3-3. Het geduld van de 47.000 toe schouwers in het Prinsenpark werd danig op de proef gesteld. Lacroix (try) en opnieuw Cam bérabéro bezorgden het Franse vijftiental toch nog de royale winst. Ook omdat de Schotse aanvoerder Hastings z'n dag niet had bij het nemen van de strafschoppen. Hij miste vijf van de zes mogelijkheden, zij het van meer dan 40 meter. Utrecht-voorzitter TheoAalbers in Voetbalinternatio nal over Leonard van Utrecht; Wij lazen dat die jongen zo graag bij FC Utrecht wil voetbal len. Nou, dan gaan wezo'n jon gen natuurlijk even volgen. Ajacied Marciano Vink over ra cisme in de voetbalstadions in De Volkskrant: „Ik geloof niet dat bij dat sissen op de tribune wordt beseft, wat er in de Tweede Wereldoorlog is gebeurd. Het gaat om aandacht vragen. Mensen behandelen el kaar harder dan vroeger en de methoden worden daarom ook har der. Hein Vergeer over Henk Gemser in Nieuwe Revu: „Het leuke van Gemser vond ik, dat hij tijdens belang rijke wedstrijden in de kleedkamer ging zitten lezen. Het was een Fries boek van Hylke Speerstra. Of hij het heeft uitgelezen weet ik niet, want na drie jaar zat hij er nog in te lezen. Hij is een echte Fries. Tijdens een pers conferentie voor het WK in 1987 stond er alleen een Nederlands vlaggetje op tafel. Gemser heeft er toen zelf een Friese bijgezet. Leo Visser en ik gooiden het als geintje van tafel, maar toen werd hij kwaad. At je Keulen-Deelstra over Yvonne van Gennip in het Al gemeen Dagblad: Dan springen er ineens mensen om je heen die alles voor je wil len doen. Je krijgt een manager die al je zaken regelt en zelf heb je eigenlijk niets meer te vertel len. Je moet komen opdraven, ook als je niet zo veel zin hebt. Ik weet nog wel 'Wedden dat..met Jos Brink, vlak na de Spelen. Toen had ze een jurk aan en ho ge hakken. Dat was Yvonne niet. Dat paste helemaal niet bij haar. Het werd haar opgedron gen. Ze wist niet meer wat ze wilde, wat ze moest. Ik heb des tijds, in de dertig toch al, veel moeten verwerken. En ik denk, dat het haar, zo jong, niet is ge lukt." Aad de Mos in het AD: „In het leven bestaan twee ze kerheden: Iedereen gaat dood en een trainer wordt ontslagen. Judoka Ben Spijkers over bondscoach Wim Visser in NR- C/Handelsblad: Willem en ik hebben lief en leed gedeeld. We hebben samen geknokt. En doen dat nog steeds met elkaar. Ik heb een uitgespro ken mening. Hij heeft iets bazigs over zich. Hij heeft de wijsheid in pacht. Als je dan toch, zoals ik, je eigen weggaat wordt hij pissig. Dan heeft hij liever dat ik op mijn bek ga. Als ik niet luister heeft hij het liefst dat ik flink on deruitga. Telstar-trainer Niels Overweg in Voetbal International: „Zonder voetbal is er voor mij geen leven. Ze zeggen wel eens dat het een roeping is of een ziekte, ik ben bang dat het klopt." Fritz Korbach, trai ner van Volendam, in Voetbal Interna tional: Voor mij is er echt alleen voetbal, daar heb ik de nodige trek ken ook wel van thuis van thuis ge kregen. Want je raakt van je wijf af, dat soort zaken, omdat je alleen met dat spelle tje bezig bent." PSV-trainer Hans Westerhof in Voetbal: „Ik trek meer met Frank Arnesen op dan met mijn vrouw. Autocoureur jan Lammers in Sport International: Overal in Japan hangen gigan tische posters van Japan Airlines met Gullit erop. Ik krijg nog niet eens een courtesy card van de KLM." Journalist Bert Wagendorp over de wielerploegleider in de Volkskrant: „Jan Gisbers is een meester in het doelbewust manipuleren van de waarheid. Feyenoord-trainer Willem van Hanegem in Sport Internatio nal; „De topploeg is de ploeg die de trainer overbodig maakt. Basketballer Rik Smits van de Indeana Pacers in Sport Inter national: „Ruud Lubbers? Die ken ik niet. Ik ken de naam, maar Voet baller, toch? De spits?" Antwoord van Henry Pouw in het programmablad van Kat wijk op de vraag wie zijn moei lijkste tegenstander is: „De wind. Ik heb nooit een di recte tegenstander. Het is zaterdagmid dag en Edwin van der Sar en Rob van Dijk zijn even terug op het oude nest. Beiden trapten vroeger een balletje bij het Voorhoutse Foreholte, nu is de één reserve doelman van Ajax en de ander van rivaal Feyenoord. De jeugd van Foreholte verdringt zich achter de tijdelijk neergezette hekken. De namen van 'hun' keepers worden veelvuldig gescandeerd en het gejuich barst los als Van der Sar en Van Dijk door het nemen van sym bolische penalty's Foreholtes gloednieuwe jeugdhonk 'Het Puntertje'openen. Hoe anders was de belang stelling voor de twee Voorhou- ters een kleine drie maanden geleden. Het was een week voor de klassieker Feyenoord-Ajax en door blessures van Stanley Menzo en Ed de Goey dreigden in de topper opeens twee Voor houtse doelverdedigers tegen over elkaar te staan. De pers kreeg er lucht van en in een mum van tijd waren Van der Sar en Van Dijk de hoofd-at- tracties in het vaderlandse me diacircus. Je kon geen krant openslaan en geen televisiepro gramma bekijken zonder dat je getrakteerd we^d op de nieuwe helden van Amsterdam en Rot terdam. „Al die pers, je werd er hele maal gek van", zegt de 24-jarige Rob van Dijk. „Ik moest telkens maar hetzelfde verhaaltje ver tellen." Ook bij Edwin van der Sar (22) stond de telefoon rood gloeiend. „Kijk, in het begin is het aardig, maar op een gege ven moment was het gewoon niet leuk meer." Terwijl het duo wordt belaagd door handteke ningjagers zegt Van Dijk: „We komen hier nog wel vaker, maar dit is leuk om te doen." Volgens Van der Sar blijft de band met je 'oude' club altijd bestaan. „Ik kan natuurlijk niet komen kij ken omdat ik zelf moet spelen, maar zodra ik thuis kom vraag ik altijd meteen wat Foreholte heeft gedaan." VCL-trainer Frans Sjardijn werd het na afloop van de met 3-1 verloren ontmoeting tegen LFC even te veel. Terwijl zijn spelersgroep de frustaties onder de douche wegspoelde, kneep Sjardijn er tussen uit en liet de Bo'shuizerkade voor wat het was. Aanvoerder Ronald van der Pot wist zich niet eens ie herin neren of zijn trainer nog wel de kleedkamer was ingegaan: „Ie dereen was vlak na de wedstrijd zo 'down' dat je dan geen oog voor een ander hebt. Maar om eerlijk te zijn heb ik hem na af loop niet meer gezien." Sjardijn koos voor zijn heime lijke vertrek om in zijn uppie de grote teleurstelling te verwer ken. En waar kan je dat beter doen, dan op je gemak in een shoarmatent te genieten van een broodje met extra veel knoflooksaus en een lekker biertje. Na deze opkikker was de Leidse trainer weer enigszins tot zichzelf gekomen en vertrok als nog naar de Vliet. Voor zijn clubgenoten was het wel te ho pen dat hij een pepermuntje bij zich had. i de Roodenburg een einde aan de reis naar Zoetermeer, waar de strijd aangebonden moest wor den met DWO 2. Een ongeluk gooide roet in het eten. Roodenburger Henk Zwijstra moest stoppen voor een zebra pad, hetgeen hij ook deed. Ver zorger Gerard Theunissen, be stuurder van de auto erachter, klapte op zijn voorganger. De geschrokken inzittenden van beide wagens klaagden over pijn in nek en hoofd, en zijn naar het ziekenhuis geweest voor onderzoek. Gelukkig valt de lichamelijke schade, naar het laat uitzien, mee. De auto van Theunissen kwam er het slecht ste vanaf, deze moest total-loss weggesleept worden. Omdat Roodenburg-voorzit- ter Wunderink vlakbij de plek des onheils woont, liepen enige spelers naar zijn huis om te bel len naar Zoetermeer. Om niet alleen DWO op de hoogte te stellen van het ongeluk, maar ook enige spelers die Zoeter meer wel bereikt hadden. Ze konden weer terug naar Leiden, aangezien de geplande wed strijd DWO 2-Roodenburg 2 door het ongeluk geen door gang meer kon vinden. en gerenommeerde I - Ierse tennisclub blijft -^^^0 uitsluitend toeganke lijk voor mannen. De leden van de 123 jaar oude Fitwilliam club uit Dublin stemden tegen de toelating van vrouwen als lid. De motie kreeg wel een meer derheid maar niet het statutair voorgeschreven tweederde deel van de stemmen. De Ierse labour minister Mary O'Rourke noemde de beslissing „symbolisch voor de ingebak ken houding van mannen in Ierland ten opzichte van de vrouw". Een lid van de club be titelde de beslissing als: „Wij zien er uit als een anachronis me uit het Stenen Tijdperk." aantal boksprofes- sionals en kampioenen in zes gewichtsklassen. Boksen als be roep is al die tijd verboden ge weest door het communistische regime. Een gala in Bukarest maakte een einde aan het prof- loze tijdperk. Volgens persbu reau Rompres heeft Roemenië weer kampioenen in het zwaar- veder-, midden-, lichtwelter-, bantam-, veder-, en lichtge wicht. De Belgische oud wielrenner Claude Criquielion wil als nog een schadevergoeding van Steve Bauer trachten af te dwin gen. Criquielion neemt geen ge noegen met de beslissing van een rechter in Gent die vorige week de eis ongegrond verklaar de. Zijn advocaten stappen bin nenkort naar een hogere instan tie. Criquielion verwijt Bauer hem van een tweede wereldtitel te hebben beroofd. In de finale van het wereldkampioenschap in 1988, in de Belgische plats Renaix, sneed de Canadees hem de weg af waardoor Criquielion ten val kwam. De Italiaan Mau- rizio Fondriest profiteerde van het incident en werd wereld kampioen. De voetbalsport is nooit het toonbeeld van vooruitstre vendheid geweest. Qua regelge ving loopt het voetlxil nog steeds mijlenver achter bij vergelijkba- re balsporten die verouderde re gels. wangedragen spelbederf raak bij de wortel aanpakten en uitroeiden. Maar de voetballerij is de ach terstand razendsnel aan het in lopen. zo lijkt het. De revolutie aan het hof van Koning Voetbal diende zich dit seizoen al turn met de zeer ingrijftende 'terug speelregel'. En de innovatie ging verder. Diverse 'treitertrends'die decennia lang werden getole reerd kwamen als verlxHlslh-fhi- lingen in het reglement. Ballen wegtrappen tui een fluitsignatd. niet genoeg afstand nemen bij een vrije trap. het betasten van de arbiter. Het werd allemaal aangepakt. En het moet gezegd, het iix'lbal fleurt op. Hoewel het in deze sport nog steeds mogelijk is om ongestraft een serie overtredin gen te maken (zo lang het maar geen doorgebroken sfH'ler Ite- treft) wint deze immens popu laire sport langzaam iets aan beschaving. Maar er loert een gevaar. Door de recente positieve reglements- wijzigingen iwlen velen zich ge roepen ook hun steentje bij te dragen aan de vernieuwing. On langs riep Franz Beckenbauer, toch niet de eerste de beste, dat een elftal voortaan een tiental moest worden. Zo kwam er wat meer ruimte voorde voetballers en dus meer ruimte voor leuke passeerbewegingen Het is wel duidelijk welke speler het kind van de rekening wordt bij deze inkrimping: de meest vooruitge schoven spits natuurlijk. Ook het vergroten van de doelen was al eens aan de orde en ligt nog steeds in een of andere be langrijke bureaula En er zijn nog vele andere ballonnetjes De FIFA (de wereld voetbalhond) kondigde aan over enkele jaren de inworp af te willen schaffen en te vervangen dooreen intrap Dat betekent als het ware een ven 'ijfi •oudigi ng of daarom trent. van het aantal hoekschop- fyen (een in worp gaat immers op een corner lijken) en dat kan de attractiviteit verhogen. In deze aartsconservatieve sport lijkt opeens iedereen het wiel uit te willen vinden. Straks is voet txil geen oorlog meer. maarcir- ROB VAN DER ZANDEN Edwin van der Sar probeert Rob van Dijk te passeren. Het tweetal opende zaterdag het nieuwe jeugdhonk van hun oude club Foreholte

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 25