'Prutswerk' kost Nederland WK-ticket Sport WK-skiën valt in het water Zilver op vijf kilometer opsteker voor Zijlstra Spookrijder Van Kempen geeft Verduin marathontitel Nederlandse wielrenners zetten seizoen goed in chef ao van kaam. plv -chef rob onderwater. 071 -161446 Van der Vlies overvleugelt Van Velde Vrouwen-schaatscoach Gemser opent de aanval baselca pi pine Sprintcoach Wopke de Vegt zag afgelopen week einde zijn belangrijkste troef Gerard van Velde opnieuw matig presteren. Bij wereldbeker-wedstrijden in Baselga di Piné raakte de nationale kampioen in de schaduw van ploeggenoot Nico van der Vlies. De 19-jarige schaatser uit Petten verbeterde zater dag zijn persoonlijk record op de 1000 meter tot 1.15,12, goed voor de vierde plaats. Gisteren reed Van der Vlies op zachter wordend ijs 115,94. Daarmee werd hij negende. De Witrus Igor Zjelezovski won in Baselga beide kilometers. Gisteren verbeterde Dan Jansen het baanrecord in Baselga tot 36,63 seconden. Op zaterdag was de Japanner Shimizu de snelste gebleken: 36,82. Kernploeg zeker van Elfstedentocht Leeuwarden Leden van de allround kernploegen bij de v en mannen zijn in de toekomst automatisch verzekerd van deel name aan de Elfstedentocht. Dat zal doorgaans alleen het geval zijn, als de tocht der tochten de aanloop naar EK's, WK's of Olympische Spelen niet verstoort. Het bestuur van de vereniging De Friesche Elfsteden besloot om de leden van de allround kernploegen automatisch tot de Elfstedentocht toe te laten. Successen Indoor Hardrij Club Leiden leiden De shorttrackers van Indoor Hardrij Club Leiden hebben met succes deelgenomen aan de Zuid-Hollandse Kampioen schappen Shorttrack. Bij de meisjes pupillen was er een eerste plaats voor I lellen van Goozen en een derde plaats voor Leonie Turk. Melanie de Lange en Maureen de Lange eindigden bij de Meisjes junioren-C respectievelijk als eerste en tweede, gevolgd door Chantal Boer. Joost Juffermans was de sterkste bij de jon gens junioren-B. Dick van Goozen eindigde in diezelfde catego rie als vierde. Duitsers winnen titel tweemansbod igls De Duitsers Langen en Jöchel hebben gisteren de wereldti tel in de tweemansbob veroverd. Het duo was in het Oostenrijk se Igls de snelste over vier runs. Het zilver ging naar de Zwitsers Weder/Acklin, het brons naar de Duitsers Hoppe/Ha morioka dpa/rtr Het WK ski in Japan dreigt in sportief en financieel opzicht een gro te mislukking te worden. In het weekeinde viel het complete wed- strijdprogramma in het water. Overvloedige regenval en flinke dooi veranderden de pistes in glibberige glijbanen. De deelnemers wa ren voornamelijk op een sporthal of hotel aangewezen. De organisatie is nog niet in paniek, maar sluit niet uit dat het toernooi met één of meer dagen moet worden verlengd. „Alles is mogelijk", verJdaarde een woordvoerder van de Internationale ski- bond (FIS)*. „We hebben op dit momenéechter nog voldoende tijd over." De slechte weersomstandigheden hebben het wedstrijd schema volledig op zijn kop gezet. Nog niet één race is op het vast gestelde tijdstip afgehandeld. Eerst was de wind spelbreker, nu is het de regen die in combinatie met hoge temperaturen de banen op de Kotakakura en Shizukuishi onbegaanbaar maken. Voor de eerste keer in de WK-historie moest zelfs een flexibel onderdeel als de combinatie-slalom (mannen) worden afgelast. Pas één kampioenschap (combinatie-vrouwen, Miriam Vogt) van de in totaal tien te vergeven titels is in vijf toemooidagen afgewerkt. Zeven dagen resteren nog. Voor vandaag staan de reuzenslalom (vrouwen) en de combinatie-slalom (mannen) op het programma. Nadat Carla Zijlstra zich gisteren op de vijf kilometer van het zilver had verzekerd, zei Henk Gemser: „Zo, Iaat de Olympische Spelen maar komen." De vraag lijkt echter of de coach zelf ook Hamar '94 gaat halen. In Berlijn, waar het Nederlandse vrouwenschaatsen afgelopen weekeinde een historisch dieptepunt beleefde, opende de Friese coach ongekend fel de aanval op de begeleidingscom missie kernploegen (BCK). Gemser gaf de competentie strijd, zonder het beestje bij de naam te noemen, de hoogst mogelijke inzet mee: zijn positie als bondscoach. Martin Hersman kwam op het NK-allround voor junioren macht te kort foto archief Gunda Niemann is opnieuw wereldkampioen. Achter de Duitse titelver dedigster eindigde de Europese kampioene Emese Hunyady uit Oosten rijk als tweede. foto anp Carla Zijlstra behaalde als enige Nederlandse een podiumplaats op het WK. Zij werd tweede op de vijf kilo meter. foto anp MAANDAG 8 FEBRUAR11993 Hersman door griep niet in normale doen heerenveen Martin Hersman, de kersverse Nederlands kampioen sprint bij de junioren, is er afgelopen weekeinde in Heerenveen net niet in geslaagd ook de all round-titel op zijn naam te schrijven. Vlak na de NK sprint had Hersman een griepje opge lopen, en moest daardoor na een bijzonder spannende twee strijd in de laatste ronden van de 5000m zijn eeuwige concur rent Idse Postma voor laten gaan. Na drie afstanden leidde Her sman nog het klassement met een marge van zes-honderdste van een seconde. De 500 meter verliep voor Hersman naar wens, met een tijd van 38,97 eindigde hij als tweede net ach ter Postma (38,87). De 3000 me ter viel Hersman vies tegen. In de slotfase van de drie-kilome- reutte anp Bert Verduin was altijd een vechter, maar het resulteerde in zijn zesjarige carrière nooit in een hoofdprijs. Daar kwam za terdag op de Oostenrijkse Plan- see verandering in. De 28-jarige tuinder uit Heemskerk zag ein delijk zijn aanvalsdrift beloond. Met hulp van een aantal schaatsgoden veroverde hij de open Nederlandse marathonti- tel. Voor Richard van Kempen werd het lot door de duivel be- paald. De rietdekker uit Nieuw- veen leek de eindsprint van zijn vijf medevluchters te winnen, maar door een spectaculaire val leverde hij vijftig meter voor de meet zijn eigen winstkansen in. De ruim honderd deelnemers van het NK op buitenlands na tuurijs maakten er bij een tem peratuur van vijf graden boven het vriespunt een pure afvalrace van. Exact 27 rijders volbrach ten de tocht van honderd kilo meter op het Tirolse bergmecr- tje. Hoewel de weersomstandig heden ideaal waren, werd ieder een 7waarop de proef gesteld. ter stortte de Sassenheimer vol ledig in elkaar. Hersman wist die afstand nog met een mi niem verschil (0,14 sec.) te win nen, maar zijn inzinking was een teken aan de wand. Op de 1500 meter vonden de kemphanen Hersman en Post ma elkaar in een zinderend ge vecht. Hersman versloeg Post- Op de Plansee beschikte Ver duin over onuitputtelijke krach ten. Constant wanneer er slag moest worden geleverd, begaf hij zich naar de voorste linies. Maar Verduin bleek echter niet alleen van plan strijd te leveren. Alle coryfeeën hadden er zin in. Vele uitlooppogingen waren er te noteren. Na tachtig kilometer vonden zeven rijders elkaar, Verduin, Van Kempen, Stam, Angenent, Kromkamp, Hagen en Kasper. Door een optimale samenwerking in de kopgroep bleef het tot zestien man gere duceerde peloton achter de fei ten aanhobbelen. Rekensommetje Duidelijk was dat de opvolger van titelhouder Fausto de Mar- reiros, die door een blessure niet in Oostenrijk van start ging, uit de kopgroep van zeven moest komen. Toen Kasper en Angenent het tempo in de vluchtgroep niet meer konden bolwerken werd het rekensom metje voor de insiders alleen maar makkelijker. Omdat Van Kempen nog steeds als snelste sprinter wordt gezien, probeer- ma opnieuw moeizaam met een zeer kleine marge (0,25 sec.) De Sassenheimer kwam op de slotafstand, net als op de 3000m, echter macht te kort om Postma op een veilige achter stand te rijden. Postma kon zo doende met een krachtig eind- schot Hersman voorbij steken in het algemeen klassement. de Verduin in de finale twee maal een voorsprong te verkrij gen. Hij slaagde echter niet en derhalve kwam het alsnog tot een eindsprint tussen het vijftal. Ook Jan Eise Kromkamp pro fiteerde van Van Kempens bui teling. De politie-agent uit 01- deholtpade werd tweede. Die klassering had hij dit seizoen van Maasland (NK natuurijs) en de Weissensee (WK) gekopi eerd. Het hoofd en de koele oogop slag van een kampioene had zij al. En zaterdag tot veler verras sing ook het veelzijdig talent dat nodig is om een zware mara thon als het open Nederlandse kampioenschap op haar naam te schrijven. Lenie Dijkstra eiste voor het eerst in haar carrière de nationale titel bij de vrouwen op. Dijkstra regisseerde, domi neerde en triomfeerde. Nie mand kreeg de gelegenheid haar een strobreed in de weg te leggen. De pupil vztn de natio nale wielerselectie van Frans van Diepen reed eerst het pelo ton en vervolgens de kopgroep van zes rijdsters aan flarden. berlijn gpd Carla Zijlstra wist onmiddellijk na haar zilveren vijf kilometer hoe de vlag er binnen het va derlandse verslaggeverskorps bijhing. „Ik rijd een fantastische vijf kilometer, maar dat zal mor gen het nieuws wel niet zijn. De meeste verhalen zullen wel over Gemser gaan? Jammer." De magere aandacht voor haar, wordt evenwel ruimschoots ver goed door de morele winst van Berlijn. „Deze zilveren medaille is een enorme opsteker, zeker met het oog op de Olympische Spelen." De regelmaat en stijl waar mee Zijlstra op de vijf kilometer haar wereldkampioenschap be sloot, deden zelfs Henk Gemser een moment zijn ergernissen van de afgelopen dagen verge ten. ,.Dat de route die ik met haar heb uitgestippeld al zo snel beloond wordt, dat is gewel dig", zei de coach. Tussen Zijlstra en olympisch titelhoudster Gunda Niemann gaapte de nog altijd aanzienlijke kloof van ruim zes seconden. De 23-jarige kopvrouwe van het Nederlandse vrouwen had ech ter vooral oog voor de stap voorwaarts die ze in de interna tionale rangorde maakte. Na ze vende plaatsen, op de vijf kilo meter bij zowel EK als WK tij dens haar internationaal debuut in '91, volgden drie bronzen vijf kilometers (2xEK, IxWK). Vorig seizoen tijdens de Olympische granada/besseges anp De Nederlandse wielrenners zijn het nieuwe wegseizoen goed begonnen. Jean-Paul van Poppel sprintte naar twee etap pezeges in de Ster van Bessèges, Frans Maassen won de slotetap pe van de Ruta del Sol. De Fransman Armand de las Cuevas (Bessèges) en de Span jaard Julian Gorospe (Ruta del Sol) werden de eerste winnaars van etappekoersen in 1993. Bei den zijn lid van 's werelds sterk ste ploeg: Banesto. Beste Neder- Spelen in Albertville moest Zijl stra genoegen nemen met een vierde plaats, vooraf gegaan door drie vrouwen uit de voor malige DDR. Zijlstra weet zich na gisteren gelijkwaardig aan de Duitse ki- landse klassementsrijders wa ren respectievelijk Bart Vos kamp: zevende en Tom Cordes: vijfde. Bevestiging Jean-Paul van Poppel bevestig de zaterdag in Vergèze nog steeds een van de snelste sprin ters onder de wegrenners te zijn. De winnaar van de eerste etappe was duidelijk sneller dan de Belg Eric Vanderaerden, die daags voordien de derde etappe op zijn naam bracht. De las Cuevas' leidende posi- berlun gpd In Berlijn verspeelde Nederland een startbewijs voor het volgen de werelkampioenschap. Ingrid van der Voort schaarde zich na drie afstanden weliswaar onder de beste twintig rijdsters, maar aangezien nummer 21 (de Ja panse Ogasawara) zich door middel van de drie kilometer verzekerde van een plaats in het eindklassement, had Van der Voort een plek hoger moeten eindigen. Dé schaatster uit Poeldijk kwam daarvoor op de 1500 meter minder dan een hal ve seconde te kort. In 1965 kwam Nederland voor het laatst met een duo Stien Kaiser en Carry Geijssen uit op een WK. De hoop dat Tina Huisman de Oranje-belangen zou weten te redden, was na zaterdag al verijdeld. Gemser nam zijn rijd sters terecht in bescherming en pleitte hen vrij van alle schuld. „Die meiden hebben alle reser ves uit hun lichaam geperst. Meer mag je van hen echt niet verwachten." De kernploeg- coach legde de verantwoorde lijkheid voor het verspeelde WK-ticket op de schouders van de BCK-leden. Het selectiebe leid wat die commissie voerde met betrekking tot de WK-for- matie, noemde de coach 'pruts werk'. „We hebben hier niet met onze sterkste ploeg gere den." In de tegenaanval merkte BCK-lid Jan Augustinus, als eni ge van het vijfmans-college in Berlijn aanwezig, fijntjes óp dat Gemser vijf maanden terug bij zijn aanstelling nog vol bravou re had gemeld dat hij en zijn ploeg voor goud gingen. „Die woorden staan nog helder in mijn geheugen. Henk heeft de lometervreters Wamicke en Pechstein. Met dank aan de effi ciëntere techniek, die Gemser haar aanleert. „De vijf kilometer van vandaag heb ik technisch bijna perfect gereden. De eerste ronden heb ik uitsluitend gere- tie werd in het weekeinde nau welijks bedreigd. De Belg Heyn- derickx en de Fransman Charly Mottet deden ook weinig moei te, waarmee eens te meer werd aangetoond dat de Ster van Bessèges nauwelijks meer is dan een trainingswedstrijd. Frans Maassen werd in het zuiden van Spanje op de laatste dag van de Ruta del Sol, ook wel Ronde van Andalusië genoemd, tevreden gesteld. De Limburger, die door plotselinge regen de overwinning in de proloog ver speelde, demarreerde tijdens de baan van bondscoach aan vaardt en dan hoor je ook de verantwoordelijkheid voor de prestaties te nemen. Maar ik denk, dat hij de klus een beetje heeft onderschat." De kiem voor het conflict tus sen de coach en de BCK werd twee weken terug in Heeren veen gelegd. Gemser wenste Barbara de Loor in zijn WK- ploeg, maar kreeg van de BCK te horen dat zij om studierede nen onmogelijk in Berlijn kon starten. De kernploegcoach liet gisteren weten dat de talentvol le juniore, tijdens het EK met een tiende plaats na drie afstan den de beste Nederlandse, te gen hem allerminst overtuigend 'nee' had gezegd. Zijn tweede keus, de Friese juniore Tonny de Jong, haakte eveneens noodgedwongen af. De BCK wees Gemsers voorstel - „De Jong bij goeie prestaties in Berlijn rechtstreeks aanwijzen voor het WK-junioren" - van de hand. De repliek van Jan Augus tinus: „Het NK-junioren geldt als selectietoernooi voor het WK-junioren. De Jong wilde proberen het WK-junioren te halen. Dan hoort ze ook het NK te rijden. Hoe hadden we haar tijden, als ze hier had gereden, nou kunnen vergelijken met die van haar juniore-concurrentes? Pfrommer Gemser vermoedt dat Jong Oranje-coach Leen Pfrommer in de kwestie De Loor de'rem mende factor is geweest. „Leen moet eens naar zichzelf kijken en weten waar collegialiteit be gint en eindigt", zei Gemser. Dat de BCK geen enkele souplesse in de procedure wist op te brengen, is hem evenzeer een doom in het oog. Gemser: „De BCK heeft de ju- den om het ritme te vinden en op mijn techniek te letten. De eindtijd bewijst dat het resultaat heeft", analyseerde ze haar ra- Niet zonder verbazing con- slotkilometer naar de etappeze ge. Hij deed dat na een hergroe pering. „Een voordeel voor mij was natuurlijk, dat de sprinters niet meer in het peloton zaten", zei Maassen na afloop. Indurain De sprinters waren gelost tij dens de beklimming van de Puerto Conjuros, een berg van eerste categorie. Tijdens de laatste etappe werd er hard ge koerst. De ploeg van leider Ju lian Gorospe had moeite de koers te controleren bij ont snappingen van Erwin Nijboer niorenbelangen boven het se- niorenbelang gesteld. Dat kan en mag niet in topsport. Dank zij de BCK verspelen we nu een WK-plaats. Het talent wat er is, heeft volgend jaar minder kans om ervaring op te doen. De BCK heeft veel te licht over de zaken gedacht. Maar ik heb ze ge waarschuwd. Daarom voel ik me nu ook niet verantwoorde lijk. Dit was niet mijn ploeg, dit was hun ploeg." Uiterlijk onbewogen hoorde Jan Augustinus de verwijten van Gemser aan, maar dat zijn com missie een dezer dagen de vrou- wencoach op het matje roept is onvermijdelijk. „Wat Gemser nu roept, vind ik onverstandig. Zo ga je niet met elkaar om. Ik durf te stellen, dat geen van de BCK-leden op de lijn zit die Gemser hier verkondigd. Het lijkt me zinvol als we eens even met elkaar om de tafel gaan", zei het BCK-lid. Gemser voelt zich sterk. Op de volgende jaarvergadering van de KNSB komt een voorstel ter tafel, om het instituut BCK te ontbinden en een 'sectie hard rijden' in het leven te roepen. Dat nieuw te formeren orgaan dient zich net als de huidige be geleidingscommissie kernploe gen bezig te houden met tech nische zaken, maar kan niet zoals de BCK autonoom beslis singen nemen. Indien de sectie hardrijden in de toekomst niet tot een unaniem oordeel weet te komen, kan het bondsbe- stuur als scherprechter optre den. Gemser weet dat het huidige KNSB-bestuur op zijn hand is. Reden waarom hij bij herhaling opmerkt dat wat hij dit jaar heeft moeten slikken, volgend seizoen onmogelijk is. Voorals nog rust de macht aangaande kemploegzaken echter bij de BCK. Derhalve riskeert Gemser met zijn uitspraken, dat een van de laatste daden van de begelei dingscommissie zal zijn, om hem de deur te wijzen. Maar zelfs met dat gegeven in het achterhoofd durfde de 52-jarige trainer uit Oudehaske zijn kwel geesten nog wel te tarten. „De BCK moet beseffen dat het voor hen een voorrecht is, dat ik de vrouwen-kernploegcoach." stateerde Zijlstra dat ze een 'an dere schaatsster' is geworden. „Vroeger was het zo: hoe meer wind en hoe slechter ijs, hoe be ter ik reed. Nu is het juist an dersom. Hoe beter het ijs, hoe beter mijn techniek tot zijn recht komt." Coach Gemser zag zijn pupil in gedachten al in het Vikingschip in Hamar rijden. „Daar ligt ook hard en mooi ijs. Ijs voor Carla." De volgende opdracht die Zijlstra zichzelf geeft, is het om laag brengen van de rondetij den. Daarmee moet de Gro ningse studente uiteindelijk ook Gunda Niemann in het vizier krijgen. Zaterdag, in een recht streeks duel op de drie kilome ter, deed Zijlstra met het oog op een mogelijke confrontatie met de drievoudig wereldkómpioe- ne al de nodige ervaring l p. „Niemann ging zo ongeloof lijk hard weg, dat is niet Je^ik als je tegenstander bent. Da.xrdoor ging ik op dat moment ooi mijn techniek verwaarlozen. Je v 'ordt te gehaast. Als ik met haar de strijd aan wil gaan, zal if moe ten leren sneller te op aen, maar ook om me niet gek la ten maken door haar", aldus Zijlstra. Het klonk de Duitse coach Gaby Fuss als een v» lar- schuwing in de oren. „De jiro- gressie die Zijlstra op de vij ki lometer heeft geboekt dit jaa is imponerend. Zij kan een serieu ze bedreiging voor Niemann worden." en de Australiër Neil Stephens. Mede door de inzet van Toui- winnaar Miguel Indurain werd de gele trui van Gorospe gered. Indurain, die in de slotkilome- ters afstapte, had zich zaterdag ook al bovenmatig ingespannen voor zijn ploeggenoot. Nijboer was toen ook al strijdlustig met een solo van tachtig kilometer. Zaterdag was de dagoverwin ning voor de Italiaan Maurizio Fondriest. Voor Gorospe werd het de tweede zege in de Spaanse ope ningswedstrijd. In '84 won h.'* voor de eerste keer. Etappezeges voor Van Poppel en Maassen

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 24