Leidsch Dagblad Zeker 3.250 man gaan bij DAF de poort uit 1LK ■a- 1 1 'Economische ellende wordt nog veel groter' PREI EN RUNDERGEHAKT. Houten wegdek niet veilig in voormalig Joegoslavië Plannen voor 'fobiekliniek' in Bennebroek 'Kever' terug in Brazilië Ronald de Boer niet tevreden met debuut GOED NIEUWS MAANDAG 8 FEBRUAR11993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40078 LOSSE NUMMERS ƒ1,60 Prof. Rutten hekelt kabinetsbeleid den haag-hilversum gpd-anp Nederland staat voor een diepe recessie. De onheilstijdingen over DAF, KLM, Volvo en Phi lips zijn nog maar het begin van de ellende. Dat voorspelde top econoom prof.dr. F. Rutten gis teravond voor de KRO-televisie. „We zitten in de een na ergste recessie sinds de Tweede We reldoorlog", aldus Rutten. „Als het zo nog tien jaar doorgaat, eindigt Nederland qua econo mische ontwikkeling net boven Griekenland, bijna het armste land van de EG." Rutten, tot voor kort voorzit ter van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid en daarvoor de hoogste ambte naar op het ministerie van eco nomische zaken, verwijt het ka binet een laks industriebeleid. Het kabinet is een verkeerde weg ingeslagen, waardoor de concurrentiepositie van Neder land is aangetast. Dat is ge beurd door te hoge overheids uitgaven, te hoge belastingen en te hoge sociale premies. „Dit kabinet is begonnen met te veel uit te geven en vervolgens fors te bezuinigen. Dat is een taxa tiefout geweest van de eerste orde. Daarbij gaat het niet om een of twee miljard gulden, maar om twintig a dertig mil jard." Voor de NOS-camera liet top man M. Jonkhart van de Natio nale Investeringsbank (NIB) Gelijke behandeling 2 Eerst het debat over euthanasie en deze week de Wet Gelijke Be- Vervoer supporters 3 De Spoorwegen vin den dat gemeenten en voetbalclubs moeten mee- handeling. Een zware win- betalen aan het vervoer termaand voor het GPV. van supporters. Zending 8 Zonder zending ver wordt een kerk tot een gezelligheidsvereniging van gelijkgestemde zielen. Waag /i 3 Concerten blijven I <3 voorlopig nog in de Waag, want de wethou der heeft geen alternatief. zich gisteren in soortgelijke be woordingen uit. Hij vindt dat de overheid te karig is als financier van het bedrijfsleven. Volgens Jonkhart blijft Nederland als ge volg van het „RSV-syndroom' in de steun aan de eigen indu strie achter bij andere lidstaten van de Europese gemeenschap. De industriële bedrijven in ons land zijn over het algemeen kleiner dan die in andere EG- landen. Daardoor kunnen over names of andere vormen van samenwerking onvermijdelijk zijn. Jonkhart is niet tegen grensoverschrijdende samen werking, maar wil toch voorko men dat „het ene na het andere bedrijf' in buitenlandse handen komt. 'Sterfhuis' in de maak met zware vrachtwagens als kern De DAF-vestigingen in Eindhoven en Westerlo (België) worden in elk ge val gehalveerd, maar mis schien gaat het mes er nog dieper in. Dat hebben de bewindvoerders vanoch tend per brief laten weten werknemers) geven de be- aan de werknemers. Het windvoerders nog geen uit- betekent ontslag voor zeker sluitsel. De vakbonden ver- 2.500 werknemers in Ne- wachten ook daar massa- derland en 750 in België, ontslag. Over de toekomst van het eindhoven.gpp Britse Leyland DAF (5.500 Huis van Oranje voorbeeld voor de Britten londen afp/ap Een ruime meerderheid van de bevolking in Groot-Brittannië vindt dat de monarchie moet worden hervormd. De rol die koningin Beatrix en haar familie in de Nederlandse samenleving speelt, zien veel Britten als een voorbeeld. Dat blijkt uit een opiniepeiling van het bureau Gallup. Maar liefst 65 procent van de ondervraagden onderschreef de stelling dat de koninklijke fami lie zich democratischer en toe gankelijker moet opstellen. Iets minder dan een kwart vond ver regaande aanpassingen niet no dig. Voor afschaffing van de monarchie sprak slechts 9 pro cent zich uit Volgens het grootste van de ondervraagden (67 pro cent) laat de koninklijke familie zich te weinig aan de economische recessie waarin Groot-Brittannië ver keert. Ruim driekwart (77 pro cent) is van oordeel dat de pers zich te zeer mengt in de privé- aangelegenheden van de Wind sors. De helft stelt dat de ko ninklijke familie juist te open is naar de media. Bijna 90 procent vindt dat ko ningin Elizabeth 'goed werk' le vert, maar voegt eraan toe dat de andere familieleden met hun levenswijze haar imago scha den. Het populairste lid van het koningshuis blijft Prinses Diana die bij 22 procent van de onder vraagden bovenaan de lijst staat. Prins Charles kreeg 4 pro cent; vorig jaar was dat nog 15 procent. bennebroek pauline v staan al twee fobieklinieken in Nederland, in Delft en in Lent. Het idee voor een fobiekliniek in Benne broek komt van de stichting Fobie Vrien denkring. Oprichter daarvan is L. van der len die lijden aan angsten, paniekaanvallen, Meer, een therapeut uit Hillegom. Volgens Psychiatrisch ziekenhuis Vogelenzang in Bennebroek heeft plannen voor het openen van een 'fobiekliniek'. Bedoeling is om in dergelijke kliniek mensen te behande- Nieuwe openingstijden: t/m vrijdag tot 18.30 uur Informeer bij uv Prei, kort afgesneden, 1 /IQ kilo Rundergehakt, 500 gram JJ5 4.99 O QQ kilo <D@©® Aanbiedingen zijn geldig t/m zaterdag 13 februari as. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. BRASILIA DPA/Rtr Het Duitse autoconcern Volks wagen gaat het legendarische model 'Kever' weer in Brazilië op de markt brengen. Met flinke belastingvoordelen voor het concern wil de Braziliaanse re gering het autobezit binnen het bereik van meer mensen bren gen. De Kever wordt alleen nog in Mexico geproduceerd. Autolatina, een gezamenlijke onderneming van Volkswagen en het Amerikaanse concern Ford, zal de Kever op de markt brengen voor 6.850 dollar (12.740 gulden). In Mexico kost de wagen ongeveer 8.000 dollar (14.880 gulden). Ieder jaar moe ten 20.000 wagens van de band komen. Volkswagen produceer de de Kever van 1959 tot 1986 in Brazilië. Van de 3,3 miljoen wa gens die zijn gemaakt, rijden er nog zo'n twee miljoen rond. Landskampioen Quick Boys verspeelt punt De verloren zoon is terug op het vertrouwde nest. Maar hele maal tevreden was Ronald de Boer na afloop van het duel tus sen Ajax en Sparta niet. „Ik had meer dan één doelpunt moeten melken", sprak van de FC Twen te teruggekochte spits, die de slottreffer (6-0) voor zijn reke ning nam. En verder gewoon meedeed alsof hij nooit was weggeweest uit De Meer. Zijn vervanger bij FC Twente, de van Cambuur gekochte Mi- chiel Mols, scoorde ook voor zijn nieuwe club. Een belangrijk doelpunt, want aan die treffer tegen FC Groningen dankte Twente uiteindelijk de punten- deling(l-l). Katwijk In de eerste klasse van het za terdagvoetbal verspeelde lands kampioen Quick Boys opnieuw een punt. De ploeg van trainer Hans van der Zee bleef tegen Rozenburg op 0-0 steken. Kat wijk profiteerde door met 3-2 van ARC te winnen en liep zo doende een puntje op de plaatsgenoot uit. Rijnsburgse Boys, met Hennie Koet weer in de gelederen, sprokkelde een nuttig punt bij elkaar. Darts De Schelft in Noordwijkerhout was het afgelopen weekeinde het strijdtoneel van het Open NK darts. Een internationaal veld van 1.000 deelnemers streed om de hoofdprijs die uit eindelijk terecht kwam bij de Engelse topper Alan Warriner. Op de foto (Loek Zuyderduin) demonstreert hij (achterste spe ler) zijn techniek. Sarajevo* Brandstof is schaars in het voormalige Joegoslavië. Vooral in de grote steden. de overkant van het kanaal te bereiken. Pagina 5: Geen akkoord vredesplan Bosnië. Hout is dan ook een kostbaar goed. Zelfs de bruggen, zoals hier in Sarajevo, zijn niet veilig. Het houten wegdek is verdwenen en een argeloze voorbijganger heeft de grootste moeite foto Rtr hyperventilatie of dwangneurose. Er be- Van der Meer zou een behandeling in de fo biekliniek door ziekenfondsen moeten1 den vergoed. Ziekenfonds Spaameland was vanmorgen niet bereikbaar taar. HET WOORD IS AAN Een goede kokkin is als een to venares die geluk uitdeelt. ElsaSchiaparelli VANDAAG Binnenland - Buitenland - Cultuur De bewindvoerders willen de Eindhovense afdeling Special Products, die vooral voor De fensie werkt, afgeslankt verko pen. Leasemaatschappij DAF Finance wordt opgeheven. „He laas zou DAF zonder deze zware ingreep geheel ten onder gaan", aldus de bewindvoerders, die hun brief vanmorgen aan de ochtendploeg lieten uitreiken. Ze willen de levensvatbare ac tiviteiten van DAF in een nieu we vennootschap onderbren gen: de sterfhuisconstructie. De kern daarvan wordt de produk- tie van zware vrachtwagens. Wat er met de lichte vrachtwa gens en bestelbusjes in Enge land gaat gebeuren, is onduide lijk. De overheid, die bij monde minister van economische zaken Andriessen 225 miljoen gulden heeft toegezegd, zou 40 procent van de aandelen van de nieuwe BV in handen krijgen. Volgens onbevestigde berichten wil de Vlaamse deelregering 110 miljoen gulden bijdragen en de ABN AMRO-bank 100 miljoen. Het nieuwe DAF zou 1,8 miljard gulden werkkapitaal nodig heb ben, op te brengen door pen sioenfondsen en banken. In die nieuwe BV is plaats voor slechts 2.750 werknemers, ruim 2.000 minder dan in het vorige week mislukte reddings plan. De bonden en de centrale ondernemingsraad zijn dan ook geschokt. „Dit is erger dan wie dan ook van ons had verwacht", aldus OR-voorzitter Paul van der Krabben. De gezamenlijke bonden zou den vanmiddag een ledenverga dering houden in de Eindho vense Stadsschouwburg. De be windvoerders hebben beloofd tekst en uitleg te komen geven. De bonden willen woensdag een grote demonstratie in Eind hoven houden. Treinverkeer ontregeld na bommelding Een bommelding heeft zater dagavond het treinverkeer in Leiden ruim een uur lang ontre geld. Bij de verkeersleiding meldde een Engels sprekende man rond kwart voor zes dat er een bom zou liggen in de trein Den Haag-Amsterdam RAI. Op het Leidse station werden de passagiers uit de trein gehaald. De trein werd naar het spoor boven de Oegstgeesterweg ge rangeerd. Het treinverkeer werd tot kwart voor zeven omgeleid via Gouda. Het autoverkeer op de Oegstgeesterweg en Haar lemmerweg werd ook omgeleid. De trein werd onderzocht maar bleek geen bom te bevatten. Interrailkaart wordt duurder Jongeren die met de Interrail kaart door Europa willen reizen, betalen daar dit jaar 695 gulden voor. Vorig jaar kostte de trein- kaart 570 gulden. Vorig iaar zag het er zelfs naar uit dat de Inter railkaart in de huidige vorm zou verdwijnen. De Zuideuropese spoorweg maatschappijen zagen geen heil meer in de kaart. Ze vervoerden wel veel jongeren, maar deelden niet mee in de opbrengst. Vanuit het Europees Parle ment en de Europese Commis sie is er bij de spoorwegmaat schappijen op aangedrongen de Interrailkaart te behouden. Die druk heeft succes gehad, zij het dat jongeren 125 gulden meer moeten betalen om een maand viij door Europa, Turkije en Marokko te reizen. Programma's Regio RTV Show Sport VANDAAG OOK CONSUMENTEN PAGINA 16 HET WEER Weinig verandering Bewolkt en droog. Minimumtem peratuur omstreeks 4 graden Middagtemperatuur ongeveer 6 graden. Weinig wind. kracht 3 of minder. Verdronken kind gevonden in Zandvoort zandvoort renee G Het lichaam van het zesjarige jongetje uit Abcoude, dat op zondag 24 januari tijdens de storm van de Zuidpier van IJmuiden was geslagen, is te recht. Een wandelaar vond het stoffelijk overschot gistermor gen op het strand bij Zandvoort. Het lichaam van de vader is nog niet gevonden. Stormachtige wind en hoog water zorgden in het weekeinde van 24 januari op de pieren voor gevaarlijke si tuaties. Velen waagden zich voorbij het hek op het verboden deel van de Zuidpier. onder wie de vader en zoon uit Abcoude. Ze werden het slachtoffer van een hoge golf, die over de pier sloeg. Ladadt*-* DigbUd rr-JSSSaSeitei I -TT-T NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, da» is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Voorletters.. Adres: i Postcode. Plaats: Tel.: Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: Q Per maand, automatisch j (ƒ28,75) 0 Per kwartaal 0 via acceptgiro 82.85) 0automatisch 82,85) Nr. Kank /giro- Handtekening

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1