Sport A 'Ik had er meer moeten maken' Don King trekt toch weer aan de touwtjes v Zware week breekt Jan Siemerink op Galliani: 'Bergkamp gaat naar Juventus' MAANDAG 8 FEBRUAR11993 .1/ Franker passeert Siemerink den haag Jan Siemerink is niet opgenomen in de Nederlandse tennisploeg, die eind maart in Barcelona uitkomt tegen Spanje in de eerste ronde van de wereldgroep van het Davis Cup toer nooi. Bondscoach Franker heeft Richard Krajicek. Paul Haar huis, Mark Koevermans en Jacco Eltingh opgeroepen. De wedstrijd in Barcelona wordt gespeeld op het Olympisch gravel van Val! d'Hebron. „Dat is niet mijn sterkste onder grond", aldus Siemerink. „Ik begrijp de beslissing van Franker wel, al ben ik er absoluut niet blij mee." Complete veldslag in Heerjansdam heerjansdam* Scheidsrechter De Wit heeft zaterdag de wedstrijd Heerjansdam - GVW uit de eerste klasse B in de 63e minuut ge staakt. De stand was op dat moment 1 -1Aanleiding was een massale vechtpartij tussen de spelers van beide elftallen. De Veldslag werd ingezet door een grove overtreding van GVW-in- valler Van der Steeg op Van Brouwershaven van Heerjansdam. Daarbij diende Van de Steeg zijn tegenstander bovendien een stomp in de maag toe. Dat ontging de arbiter, maar niet de me despelers van Van Brouwershaven. De gennoederen waren al in de eerste helft verhit geraakt. De Wit stuurde in die fase De Vis ser van Heerjansdam na twee gele kaarten het veld uit. Daarna werd het duel met de minuut harder en gemener. Wouters niet beschikbaar voor Oranje berlun* Jan Wouters is niet beschikbaar voor het Nederlands elf tal voor de kwalificatiewedstrijd voor het WK tegen Turkije op 24 februari in Utrecht. De 32-jarige middenvelder werd zaterdag in Berlijn geopereerd aan de rechter knie. Wouters kreeg tijdens het trainingskamp van Bayern München op Gran Canaria last van zijn knie, waaraan hij al eerder werd geopereerd. Clubarts Müller-Wolfahrt stelde een beschadiging aan het kapsel eri de meniscus vast. In Berlijn werd zaterdag het kraakbeen vlak ge maakt en de meniscus bijgewerkt. Het herstel van Wouters zal ongeveer drie weken duren. Michels in speciale UEFA-groep den haag De Europese voetbalunie (UEFA) heeft oud-bonds- coach Rinus Michels alsook bondstrainer Bert van Lingen in een internationale groep van specialisten opgenomen. De experts worden belast met de opleiding en ontwikkeling van het voetbal in eigen land. Het gezelschap van ruim dertig trainers zal onder de verantwoording van de technische commissie van de UEFA tal van werkzaamheden verrichten. De UEFA gaat de waarne mers inschakelen bij topwedstrijden en titeltoernooien. Bij prangende kwesties zal de ingewijden om advies worden ge- Gerard Désar blijft bij IJVS leiden UVS heeft het contract met trainer Gerard Désar met een jaar verlengd. De oud-speler van UVS begon afgelopen zomer, als opvolger van Ruud ae Groot, aan zijn tweede periode als hoofdtrainer bij de Leidse eersteklasser. De omstreden bokspromotor Don King heeft zichzelf weer tussen de zwaargewichten ge drongen. De manager van de uitgeschakelde Mike Jyson won de beursbieding voor de eerste titelverdediging van de Brit Len nox Lewis. King stelde 24 mil joen gulden beschikbaar, zijn grootste rivaal Dan Duva bood een magere drie ton minder. „Het is leuk om terug in de zwaargewicht-divisie te zijn", sprak de man met het wind hooskapsel met een duivels lachje. Het duel tussen Lewis, na de vrijwillige afstand van Riddick Bowe de nieuwe we reldkampioen bij de WBC, en uitdager Tony Tucker is vastge steld op 8 mei in Las Végas. De titelverdediger (22-0-0) krijgt ruim zestien miljoen gulden, Tucker (48-1-0) ontvangt onge veer zes miljoen. Na de val van zijn grootste troef Tyson, die vanwege ver krachting van een schoonheids koningin tot zes jaar cel werd De spelers van RCL18 werken normaal gesproken hun potjes voet bal af in volstrekte anonimiteit. Afgelopen zaterdag echter stonden ze even in de schijnwerpers vanwege een actie die vooralsnog op de Leidse amateurvelden als origineel moet worden beschouwd. De tekst 'RCL tegen racisme' sierde de rood-witte tenues van de recre anten. Volgens een van de initiatiefnemers, Roel Beek, wilde het team een signaal geven. „We hopen dat de regio volgt." FOTO LOEK ZUYDERDUIN Overleden: Arthur Ashe (1944 -1993) Judith Lilavois, de woordvoerd- ster van het New York Hospital, had zaterdag een kort commu niqué. Het was één zin lang. „Arthur Ashe stierf vandaag om 3.13 pm aan longontsteking, verzwakt door aids." Haar stem klonk koel, emotieloos. In New York gingen de vlaggen aan de openbare gebouwen op bevel van burgemeester Dinkins halfstok. In discotheek Limelight zwegen de gettoblas ters een minuut. De boksers Bowe en Dokes namen in Ma dison Square Garden voor aan vang van hun wereldtitel-ge vecht een minuut stilte in acht. In Richmond, Virginia, zijn ge boortestad, lag het openbare leven even stil. Een tennisle- gende was dood, 49 jaar jong. Een bewogen strijder van het eerste uur, tegen discriminatie, voor de minderheden, tegen het onrecht in de wereld. Mar tina Navratilova huilde in Yo kohama. Jimmy Connors dacht in San Francisco aan die ge denkwaardige Wimbledon-fi nale in 1975, waarin hij van As he verloor en zijn opponent de eerste zwarte werd die het All England Championship op zijn naam bracht. Zijn prestaties op de tennisbaan logen er niet om. Hij won de US Open 1968, de Australian Open 1970, Wim bledon 1975 en was de num mer één van de wereld in 1968 en '75. Maar zijn grootste prestaties lagen op het menselijke vlak. Sports Illustrated, het toonaangeven de Amerikaanse sportblad dat hem in 1992 vanwege zijn verdiensten uitriep tot sport man van het jaar, noemde hem ooit 'het eeuwige voor beeld'. Het eeuwige voorbeeld voor moed, trots, klasse en onbaat zuchtigheid. Ashe vocht voor de mensenrechten, voor gelijke behandeling, en was de dyna mo in de sport in de strijd te gen apartheid. „Ieder mens heeft een contract met de maatschappij", zei hij. „Ieder een speelt op zijn terrein, zo hard hij kan, totdat het voorbij Voor Ashe was het zaterdag om 3 uur 13 voorbij. Tien maanden eerder had hij op een perscon ferentie verklaard dat hij ser opositief was, besmet door het Aids-virus. Opgelopen door een bloedtransfusie tijdens zijn tweede open hart operatie in 1983. Vier jaar eerder dwong een hartaanval hem zijn actie ve tennisloopbaan te beëindi gen. „Ik heb een vriend verloren", treurde Newyorks burgemees ter Dinkins. „De maatschappij een groot man." Billie Jean King, houdster van 20 Wim- bledontitels en fe- i het veel en lange, i eerste uur, herin nerde Arthur Ashe als een kruisvaar der en een pionier voor de rechten van de zwarten en in de strijd tegen aids. „Arthur zei al tijd dat het moeilij ker was een zwarte te zijn dan aids te hebben." „We spraken er vaak over. We voerden nooie gesprekken. Ar thur was vroeger een beschei den man, rustig, kalm. Zelden emotioneel. Dat kwam pas na dat hij ontdekte dat hij besmet was. Toen werd hij een warmer mens. Hij leerde te knuffelen, begon vrienden te zoenen. Aanvankelijk stonden we paf. Arthur en knuffelen, zoenen. Dat was volledig in strijd met zijn natuur. Pas later begrepen we het." Ashe begon op zijn zevende te tennissen. In 1968 scoorde hij zijn eerste grote triomf. Hij won de US Open. Versloeg in de finale Tom Okker en kreeg geen prijzengeld, omdat hij nog amateur was, dienstplich tig luitenant in het Amerikaan se leger. Zijn zege op Connors in de eindstrijd op Wimbledon (6-1 6-1 5-7 6-4) was de mooi ste in zijn loopbaan. Maar niet het mooiste moment in zijn le ven. Dat was de dag dat Nelson Mandela in 1990 in Zuid-Afrika werd vrijgelaten. „Arthur had karakter en moed", zei Connors in San Francisco. „Ik denk niet aan Arthur als een tennisspeler, maar als een strijder tegen het onrecht. Zijn activiteiten bui ten de baan vond ik belangrij ker dan zijn prestaties er op. Arthur maakte gebruik van zijn tennisprestaties om de vinger te leggen om de wantoestan den in de wereld, op de ongelij ke behandeling van de zwarte atleet." Na zijn actieve loop baan schreef Ashe na zes jaar research het verhaal van de zwarte atleet in een boekwerk van drie delen onder de naam 'A Hard Road to Glory: a History of the African American Athletes'. Voor Jesse Jackson, de zwarte senator, was Ashe de leider van de zwarte sportge- meenschap. „De sport heeft een leider verloren, een leraar, een vechter." Ashe werd vrij dag in het New York Hospital opgenomen. Hij was verzwakt door aids en bezat geen af- weerstoffen tegen de longont steking. In april 1992 stichtte hij de Arthur Ashe Foundation, die voorop ging in de strijd te gen aids. Het fonds ontving ro yale steun in de tenniswereld, die vorig jaar vijf miljoen dollar bijeenbracht. Hij werkte samen met Magie Johnson, de basket baller die zijn loopbaan beëin digde omdat hij seroposotief bleek te zijn. veroordeeld, werd het betrekke lijk stil rond King. Hij haalde slechts de publiciteit met zijn vermeende relaties met de Amerikaanse mafia. „Dit ge vecht betekent het einde van zijn verlof bij de zwaargewich ten", glunderde gastheer Bob Halloran, de directeur van casi no The Mirage, waar het ge vecht zal plaatsinden. King heeft Lewis nog niet de finitief voor zich gewonnen. De bazige manager hoopt met een vlekkeloze organisatie de 25-ja- rige bokser te paaien. „Iedere bokser wil zoveel mogelijk geld verdienen en daarvoor moet je bij mij zijn", liet King zelfverze kerd weten. „Ik heb tenslotte de nodige invloed." Volgens King wordt Lewis, die indruk maakte met zijn laatste overwinning op Donovan 'Ra zor' Ruddock eind vorig jaar, in het boksgekke Amerika een sen satie. „Diat Lewis kan boksen, heeft hij tegen Ruddock bewe zen. Met zijn Britse flair zal hij zich hier snel populair maken." SJC /iftDe trainer van SJC I 2/ wil liever dat zijn team mooi voetbalt dan dat het de titel behaalt Laatste minuut y\ Ook Katwijk heeft Z. I 'iets' met de laatste minuut. Pim Langeveld zorgde in blessuretijd voor 3-2 tegen ARC Jan Siemerink heeft het toer nooi van Marseille niet op zijn naam kunnen brengen. Hij verloor zondag in de eindstrijd met 2-6 6-7 van het Zwitserse serveerkanon Mare Rosset. De dag ervoor had hij in de halve finales de Zweed Holm met 7- 6 7-6 uit het toernooi geslagen. „Ik was mentaal moe", zei de 22-jarige Rijnsburger, acht ste geplaatst, na zijn neder laag. „Het was een zware week. Vooral die wedstrijd te gen Holm was geestelijk uit puttend." Het duel met de als derde geplaatste Zweed kon alle kanten op. „Hij had eigen lijk meer kansen om te win nen. Ik kreeg twee kansen en die pakte ik." Tegen Rosset stond hij machteloos tegen de service van de Zwitser. De Olympisch kampioen sloeg vijftien aces, Siemerink vijf. „Hij serveerde bijzonder sterk. Ik had er geen antwoord op." Siemerink opende de wedstrijd met het verlies van zijn eigen opslag. In de tweede game kreg hij twee breekpunten, die hij niet verzilverde. „Dat was het kardinale punt in de eerste set. Wordt het 1-1, dan zit ik er goed in. Nu werd het 2-0." Op 3-1 brak Rosset de opslag van de Rijnsburger nogmaals, 2-6. In de tweede set behielden beide spelers hun opslag tot 6-6. De tiebreak opende Siemerink met een dubbele fout gevolgd door het einde van de wedstrijd. 1- „Dit was mijn slechtste wed strijd in dit toernooi", keek Siemerink terug. „Over de week ben ik tevreden. Ik heb lekker gespeeld, lekker ge traind en mijn volley liep goed." Voor Siemerink was het zijn derde ATP-finale. Hij won in Singapore 1991 en verloor in Wenen 1992. „Ik sta 2-1 achter", grijnsde hij. „Tegen Rosset trouwens ook na deze nederlaag." Voor Rosset was het zijn vierde toernooizege na Genève, Lyon en Moskou. Siemerink speelt volgende week in Milaan en twijfelt over zijn deelname in Stuttgart. „Als ik in Milaan twee rondjes verder kom, laat ik Stuttgart schieten. Dan neem ik die week voor Rotterdam rust." Het toernooi in Stuttgart is zo sterk bezet, dat de Rijnsburger ondanks zijn vijftigste plaats op de computerlijst kwalifica ties moet spelen. Na Rotter dam gaat Siemerink naar Key Biscayne, het vijfde grand slam toernooi. Daarna trekt hij naar Azië voor de toernooien in Osaka, Tokyo en Hongkong. Ronald de Boer probeerde het koppend, lobbend en schietend. Maar de 'verloren Ajax-zoon' trof het gisteren niet dat Sparta-keeper Edward Metgod lange tijd weinig zin had om mee te werken aan een 'Welkom thuis-feest- je'. Tot zes minuten voor tijd. Het droge kopballetje waarmee de voormalige Twente-spits de eindstand op 6- 0 bepaalde, was tekenend voor zijn prestatie. Niet hoog staand, wel effectief. Amsterdam gpdgeleden. „Ik ben een ervaren speler geworden. Ik weet nu wat ik wel en niet kan. En m'n zelf vertrouwen is enorm gegroeid. Onder Beenhakker was het erin en eruit. Ik was nooit zeker van m'n plaats. Moest me bewijzen twintig minuten. Voor een Nog maar vier maanden gele den liet Ronald de Boer vanuit Enschede weten dat Ajax wat hem betrof een gesloten boek was. Let wel: hij voelde zich niets minder dan Stefan Pet- tersson, maar zijn toekomst lag voetballer is het het allerbelang- niet in Amsterdam. „Een paar jaar Twente en dan naar het buitenland", keek De Boer in zijn glazen bol. Gisteren maakte hij, alsof er niets veranderd was, na ruim anderhalf jaar zijn ren tree bij de UEFA Cup-winnaar. Als stand-in van inderdaad, Stefan Pettersson, die nog teveel hinder ondervond van een knie blessure. Het publiek dat al moeite genoeg had om Ronald en tweelingbroer Frank uit el kaar te houden merkte het niet zo, maar er stond wel dege lijk een andere Ronald de Boer in het veld dan twee seizoenen rijkste dat hij voortdurend speelt". Het enthousiaste ont haal in 'De Meer' deed hem zichtbaar goed. „Ik ben blij dat ik hier weer terug ben. Ik ben pas 22, wat moet ik dan al in het buitenland? En als je dan ook nog in een goed draaiend elftal terechtkomt, wat wil je dan nog meer? Ja, scoren. Dat had ik vandaag zeker twee of drie keer moeten doen. Vooral in de eer ste helft kreeg ik een paar dotjes. Dat was eigenlijk het grootste verschil met Twente. Daar stond ik er voor de actie, nu voor de afronding". Van de kapitaalsvernietiging de transfer van De Boer gepaard ging (Ajax verkocht De Boer destijds aan Twente voor één miljoen en moest nu 2,8 mil joen gulden betalen) ligt in Am sterdam niemand wakker. Nu al wordt verlekkerd uitgekeken naar de vele miljoenen die straks binnenstromen als Berg kamp en zeer waarschijnlijk Wim Jonk verkocht zullen worden. „Ik word een beetje moe van dat gezeur over kapi taalsvernietiging", aldus Ajax- trainer Louis van Gaal. „Als De Boer over een paar jaar voor tien miljoen verkocht wordt, vindt iedereen dat we het slim gedaan hebben. En kijk eens wat we voor kapitaal in het veld hebben lopen. Jongens als Overmars en Davids, die tot voor kort relatief gezien nog heel weinig waard waren. We hebben alleen maar geld ge wonnen. De verkoop van sei zoenkaarten is verdubbeld, we staan maar één punt achter op PSV, we zitten nog in de UEFA- cup en in de KNVB-beker, wat zeurt iedereen toch?" Over 'het debuut' van De Boer was Van Gaal heel wat be ter te spreken. „Hij kan terugkij ken op een goede wedstrijd. Hij inspeelbaar, goed in de combinatie, je merkt gewoon dat hij qua persoonlijk heid gegroeid is. Hij had alleen meer moeten scoren De honneurs werden nu keu rig waargenomen door zijn col lega's. Al bij rust leidden de Am sterdammers met 4-0. Met dank aan de gatenkaas die bijver diende als verdediging van Sparta. Zelden zal een tegen stander het Ajax zo gemakkelijk hebben gemaakt als gistermid dag. Het is dat Sparta-goalie Edward Metgod zijn hoofd er wel bijhield, anders had het scorebord al na een half uur op tilt geslagen. Bewonderend keek de Sparta-defensie toe hoe Bergkamp en de zijnen keer op keer de aanval kozen. Het tweede doelpunt van Ajax, Frank de Boer had de thuisclub in de elfde minuut aan de leiding gebracht, was daar een mooi voorbeeld van. In een aandoenlijke poging om de bal weg te werken, schoot Tom van Mol de bal tegen de benen van collega Ton Pronk aan, daarmee Bergkamp alleen voor Metgod zettend. Drie mi nuten later zette de spits zijn af- scheidstoernee langs de vader landse voetbalvelden nog meer luister bij. Op maat bediend door Ronald de Boer speelde hij in één beweging Metgod uit. Waarna Marciano Vink het slot akkoord van de eerste helft ver zorgde. Zijn kopbal sloeg als een raket via de onderkant van de lat het Sparta-doel in: 4-0. In de tweede helft ging de tru cendoos helemaal open. Maar lob (Bergkamp) en geplaatst schot (Jonk) werden op een sensationele manier onschade lijk gemaakt door Metgod, die tussen de bedrijven door ook nog eens liet "zien beter te kun nen voetballen dan de meeste van zijn ploeggenoten. Alleen op eet? schuivertje van Vink en op Ronald de Boers twaalfde competitie-treffer moest hij het antwoord schuldig blijven. Over wie de spits-positie gaat bemannen als Pettersson weer fit is, wilde Van GaaL niet uit weiden. „De beste speelt, zo simpel is dat. Ik denk dat ik Pet tersson komende zondag tegen PSV weer op kan stellen i Snoei. Doomemik Van den Berg. in Mol en Ze Rodngues De Getrou- Dennis de Nooi|er en Dos Santos De directeur van AC Milan heeft gistermiddag verklaard dat Dennis Bergkamp het volgende seizoen bij Juventus speelt. Vol gens de stefspeler zelf weet de Italiaanse topclub meer dan hij zelf. „Het is allemaal rond", zei Adriano Galliani in zijn hoeda nigheid als directeur van de for matie van Gullit, -Rijkaard en Van Basten. „Bergkamp was ge ïnteresseerd in AC Milan, maar eiste de zekerheid van een ba sisplaats. Die garantie kunnen wij hem niet geven." De kam pioen van Italië heeft al zes bui tenlanders. Daarvan mogen er maar drie tegelijk spelen. „Ik had liever gezien", ver volgde Galliani, „dat Bergkamp naar Barcelona was gegaan Dan hadden wij minder last van hem gehad. Juventus heeft ech ter veel meer geld geboden. Dal gaf de doorslag. De zaakwaarnemer van Berg kamp, Rob Jansen, bestreed het nieuws. „Ik kan me niet voor stellen dat de directeur van A( Milan dit heeft gezegd. Het is in elk geval grote onzin. Er is nog niets beslist." Jansen verwacht niet op korte termijn nadere mededelingen te kunnen doen. „Aanvankelijk hadden we gehoopt er begin maart uit te zijn. Zoals het er nu naar uitziet halen we dat niet. Er hebben zich wat complica ties voorgedaan." Jansen zei zich te ergeren aan voorbarige publicaties. „Het is ongelooflijk wat voor flauwekul er over Bergkamp wordt geschreven Volgens Jansen heeft zich geen club gemeld, die zowel Berg kamp als diens vaste aangever Wim Jonk wilde inlijven. Bobby Haarms in ziekenhuis amsterdam anp Bobby Haarms. assistent-trai- ner van Ajax, is zaterdag opge nomen in het VU-ziekenhuis van Amsterdam. Hij had pijn op de borst wegens zuurstofgebrek, zo liet een woordvoerder van de Amsterdamse club weten. Haarms, die onlangs zijn con tract bij Ajax verlengde, zal van daag een inspanningsonder zoek ondergaan. Van de techni sche staf in Amsterdam heeft Haarms de langste staat van dienst. Bij alle keren dat Ajax een Europa Cup won was hij aanwezig. Twee maal De Boer bij Ajax. Net als vroeger. In dit geval loopt de teruggekeerde Ronald nog achter Frank Ronald de Boer viert rentree bij Ajax met één goal FOTO ANP

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17