3? De serre maakt furore Leven en wonen Balletje, balletje ;v V m Nieuwe generatie DCC- en MD-radio's op AutoRAI Houd ze in de gaten Haute-couture hoe lang nog? Victoriaans tuinieren Glimmers weg MAANDAG 8 FEBRUARI 1993 16 REDACTIE HENRIETTE VAN DER HOEVEN SPREEKUUR T"""i en tijdje geleden zat ik te wach - I .ten tot een squashbaan zou vrij- komen, toen op een van de ba nen tumult ontstond en er om om een dok ter werd geroepen. Ik ging kijken wat er aan de hand was. Zonder 'gereedschap' is het moeilijk iemand goed na te kijken, maar de jongeman om wie het ging was gelukkig bij bewustzijn. Hij had een squashbal op zijn rechteroog gekregen en hij zag met dat oog niets meer. Een squashbal heeft een doorsnede van on geveer vier 4 centimeter en is daarmee klein genoeg om vrij ver in de oogkas door te dringen. Dit in tegenstelling tot hockeybal len en softballen, ook voorwerpen die met grote vaart in het gezicht terecht kunnen komen. Maar deze zijn zo groot, dat ze op de benige bescherming van de oogkas (wenkbrauw, neus en jukbeen) terugkaat sen. Een squashbal passeert die obstakels moeiteloos en kan met volle kracht op de oogbol zelf terechtkomen. Het oog kan bij een dergelijke klap ernstig beschadigd raken en dat was bij de onfor tuinlijke speler ook het geval. Een volledig onderzoek van een gewond oog kan alleen door een oogarts worden uitgevoerd met speciale apparatuur, maar het was op het eerste gezicht al duidelijk dat hier sprake was van ernstig letsel. Pupil en iris waren onzichtbaar door het bloed dat de voorste oogkamer vulde. Het oog is een bol die in drie compartimen ten is verdeeld. Het eerste compartiment, de voorste oogkamer, is de ruimte tussen het hoornvlies en de iris, het gekleurde ge deelte van het oog. De achterste oogkamer is de ruimte onder de iris rond de lens, en de rest van de oogbol, achter de lens, wordt gevuld door het glasvocht. Bloed in de voor ste oogkamer noemt men hyphaema. Een harde klap op het oog kan nog andere gevolgen hebben. Een greep uit het rijtje vreselijkheden: de iris kan losscheuren; de lens van het oog kan los komen te liggen en van z'n plaats raken; de lens kan ten gevol- ge van het ongeluk ondoorzichtig worden (staar) en ook de oogbol zelf kan scheurtjes vertonen. Dit alles was door het hyphaema niet te zien. Ook het bloed in de voorste oogkamer op zich kan complicaties geven. Tot vele jaren later kan zich in het (destijds) beschadigde oog groene staar ofwel glaucoom ontwikkelen. Glaucoom is een te hoge druk in het oog. Onbehandeld kan glaucoom tot blindheid leiden. Alle reden om de gewonde met enige spoed naar het ziekenhuis te brengen, waar de telefonisch gewaarschuwde oogarts al aanwezig was. Een ongeval als dit, bal op oog (sneeuwbal len doen het ook prima), noemt men een stomp trauma. Anders wordt het verhaal, als het oog in contact is gekomen met een meer of minder scherp voorwerp. Een onschuldig voorbeeld daarvan is een takje of twijgje dat in het gezicht slaat en over de oogbol krast. Als hierbij het hoorn vlies wordt geraakt, houdt de betrokkene het gevoel dat er iets in het oog zit. Bij elke knippering voelt het aan als zand en het oog kan daarbij overvloedig tranen. Lastig, maar met een zalfverband dat de huisarts even goed kan aanbrengen als een oogarts, is het krasje na enkele dagen weer genezen. Een scherp voorwerp kan ook in het oog achterblijven. Beruchte voorbeelden zijn staalsplinters. Oppervlakkige splinters, die in het hoornvlies zitten, zie je vaak bij doe- het-zelvers die mèt slijptol maar zonder vei- ligheidsbril aan het klussen waren. Grotere splinters die met kracht het oog raken, kun nen de oogbol perforeren. Het opvallende bij deze verwonding is, dat de betrokkene vaak alleen maar een klap tegen het oog voelde. Typische veroorzakers van zo'n perforatie met een staalsplinter zijn versleten stalen beitels waarop met een metalen hamer wordt geslagen. Ijzer in het oogferro in oculo moet absoluut door een oogarts worden behandeld. Het ijzer reageert op het oogvocht met roestvorming. Een beetje roest op het hoornvlies is nog wel eenvou dig te verwijderen, maar roest in de oogbol is giftig voor het netvlies en kan tot blind heid leiden. Operatieve verwijdering van de splinter is noodzakelijk. Zowel scherpe als stompe verwondingen van het oog zijn ge makkelijk te voorkomen. Een veiligheidsbril houdt metaalsplinters en squashballen op een afstand. Mariska Koster arts TUIN Ventilatie een belangrijk punt In een land als het onze, waar de zon nogal eens verstek laat gaan of een gure wind in voor- en najaar aangenaam buiten zitten verhindert, koesteren we ons graag achter glas. De serre met veel ramen, vaak uitgerust met een glazen dak, maakt dan ook furo- De AutoRAI, die nog tot zondag duurt, is wat autora dio's betreft lange tijd niet zo interessant geweest. Sony komt met de MiniDisc-speler gecombineerd met auto radio; Philips de DCC-autoradio, beide opname/weer gave systemen van de toekomst. Ook op het gebied van diefstalpreventie is er veel be reikt. Belangrijk is tevens het afgelopen maand in ge bruik gestelde Hilversumse FM-net van Radio-1. Daar door wordt het mogelijk om te profiteren van het nieu we Radio Data Systeem (RDS), dat een goede ontvangst (in stereo) van de nieuws- en actualiteitenzender ga randeert door het hele land. Voorts biedt de combinatie actuele verkeersinformatie en RDS, de zekerheid dat men geen verkeerswaarschuwingen mist. De MiniDisc-units van Sony (MZ-1 en MZ-2), draag bare DiscMan-achtige verschijningen, waarin een spe ciale floppy-disc van slechts 6,5 bij 7 centimeter moet, zijn nu al te koop. Deze MiniDisc is goed voor ruim een uur muziek. Met de accugevoede MZ-1 (de MZ-2 is al leen een speler) kan men op de schijf ook zelf muziek opnemen, wissen en vervangen. Op de AutoRAI is Sony's nieuwe, op MD gebaseerde autoradio MDX-U1RDS te bewonderen. In maart is hij te koop voor bijna 2000. Rond die tijd zullen er 200 muziektitels beschikbaar komen, met een speelduur van 60 tot 74 minuten, en lege plaatjes voor opname Bij de nieuwe autoradio die natuurlijk is uitgerust met het Radio Data System kan men ook losse ver sterker-units kopen van 4x35 Watt voor 249,- of 6 x 50 Watt voor grote auto's met gescheiden lage- en hoge-tonen-speakers. Ook is er een CD-wisselaar (CDX-U606) voor de kofferbak die middels de Unilink- verbinding aansluitbaar is op de autoradio. Deze heeft een van de MD-overgenomen Electronic Shock Proof (ESP) systeem. Philips heeft ook een wereldprimeur: de DCC-autora dio, eveneens met RDS, maar nu met een DCC-speler aan boord die zowel gewone cassettes als digitale cas settes volgens het Digitale Compact Cassette-formaat kan afspelen. Over de leverbaarheid en prijs van deze autoradio is Philips voorzichtig. Wel wordt deze zomer een draagbare DCC-speler, de 130, geleverd, Spoedig daarop zal een model (550 gram, afmetingen 120x35x118) verschijnen, dat ook digitaal opnemen kan. Het is te verwachten dat daarna autoradio's met DCC weergave-principe komen. Grundig brengt brengt verscheidene radio's met RDS, zelfs vanaf 600. Sommige ontvangers zijn in verband met diefstal zowel uitgerust met een security code als met een afneembaar front. Ook heeft Grundig een voordelige auto-radio met kortegolf gemaakt. Cindy Crawford, een ook goedbetaalde 'topper', draagt een doorzichtige plasticjurk over een ivoorkleurige georgette avondjurk, van Karl Lagerfeld (Chanel). foto ap Rond half oktober zijn alle vorstgevoelige container- planten opgeborgen op een koele, vorstvrije plaats. In middels worden de dagen alweer langer en wordt het tijd om eens een kijkje te nemen bij de slapende leven de have. Als het goed is hebben alle planten een enkele keer iets water gehad, zodat de grond niet kurkdroog geworden is. En nu gaan we poolshoogte nemen. Om te beginnen moeten definitief alle verdorde of verschimmelde blaadjes worden verwijderd. Verder: snoeien waar no dig, maar wel met gezond verstand, dus: alle takjes die naar binnen wijzen weg en takjes die naar buiten wij zen inkorten als dit zinvol lijkt. Is een plant te hoog ge worden, dan moet nu de top er ook uit. Is dat allemaal gebeurd dan krijgen de planten die nog steeds op nonactief staan, goede nieuwe aarde. Hier voor halen we de wortels voorzichtig uit de pot en klop pen daarna zoveel mogelijk van de oude aarde eruit. Eventueel met een scherp mes al te hard gegroeide wortels iets inkorten. Maar maak steeds een gave wond en dek deze desnoods nog af met wat houtskool. Als dat gebeurd is, gaat de plant in de nieuwe aarde. Voor planten die van een weinig klei houden mengen we ge droogde fijngemalen pottebakkersklei door de grond. De grootste leverancier van pottebakkersklei heeft mij verzekerd dat de grijze blokken klei zonder enige scha delijke toevoeging in de handel zijn. In de loop van de zomer kunnen we van deze klei ook kleine bolletjes in het gietwater doen, om klimmende planten een plezier te doen. Planten die van zure grond houden, krijgen een beetje extra turf door de compost. En planten cUe al te groot zijn om uit de pot te halen, voorzien we van een nieuw laagje aarde. Hiervoor krabbelen we met de hand (rub berhandschoenen aandoen) de bovenste laag wegen vullen daarna weer aan met goede grond. Als dat alle maal gebeurd is en de containerplanten er weer netjes en verzorgd bijstaan, moeten ze iets water hebben, maar niet te veel. Ze hebben nog geen blad en kunnen dus niets verdam pen. Zodra er, na enige weken, leven in de planten komt, zetten we ze snel in het licht en op een warmere plaats. Maar naar buiten mogen deze vorstgevoelige contai nerplanten pas na de nachtvorsten. Anders is alle goede zorg voor niets geweest. LEZERSVRAAG Beschuit met muisjes voor MEVROUW OVERBEEK IN 1JMUIDEN die melding maakt van haar eersteling van de zelfgezaaide dadels. Wees zuinig op de resterende zaden. Wellicht zit er nog een bij die wat traag kiemt. Maar nu de eersteling: als het goed is heeft hij nu een ongedeeld kiemblad en het kan heel lang duren soms wel twee jaar eer er ook gevederde bladeren komen. Verspeen in elk geval de voortvarend gekiemde dadelpit in een potje van 7 cm doorsnee. Dadels zijn langzame groeiers. Gebruik liefst een mengsel van ei gen compost met gewone potaarde, of vraag bij een goede bloemist naar speciale potgrond voor palmen. De dadelpalm is een Phoenix dactilyfera (als de bloe mist ernóar vraagt). Druk de aarde vooral goed aan zónder de wortels te be schadigen en zet de plant op een zonnige plaats, naar liever niet te dicht bij dubbelglas. Dat kan te warm wor den Normale kamertemperatuur wordt op prijs ge steld. Komende winter liefst wat rust, dus een lagere temperatuur, rond 12 graden bijvoorbeeld. Tijdens de Rist minimaal water, 's zomers goed vochtig houden, altijd zorgen voor een droge voet. Tijdens de groeipe riode iets mest geven. Dadelpalmen kunnen zeer oud worden, maar groeien zo langzaam dat ze zelden te groot worden voor de kamer. Op dadels van eigen teelt hoeft u niet te rekenen. De plant is tweehuizig. Verder heeft mevrouw Overbeek nog zorgen over wol- luis op haar kamerplanten, vooral op vetplanten. Als er massaal plagen optreden schort er iets aan de verzor ging, hoe goed ook bedoeld. Alle cactussen en de mees te planten houden er een winterrust op na. Dat wil zeg gen dat ze liefst bij een temperatuur van rond 10 gra den Celsius overwinteren. Kamertemperatuur (vooral vlak bij de radiator) is dus te warm. Wat watergeven aangaat: 's winters alleen zoveel water dat de potkluit niet helemaal uitdroogt. In het voorjaar mogen tempe ratuur en watergift weer opgevoerd worden. Wolluis kan men 's zomers goed bestrijden door te spuiten met een aftreksel van bladeren, stengels en bloemen van Oostindische Kers. Maar die is er nu niet, dus wordt het aanstippen van alle aangetaste delen met zeepspiritus: 1 liter water, 1 theelepel zachte zeep, 1 eetlepel gewone brandspiritus goed mengen. Na een dag de plant af spoelen met schoon water. Dit na een week herhalen. Je koesteren achter glas is trou wens niet iets van deze tijd. Uit het koloniale verleden dateert in onze contreiën de orangerie. Een aan het huis gebouwde kas of serre van glas, om het klimaat van warme landen te kunnen imiteren voor het kweken van tropische planten en zelfs si naasappelen. Zo'n glaspaleisje is niet alleen een aangename omgeving voor planten en vruchten, maar ook voor de mens. Standaard Een glazen aanbouw is tegen woordig in verschillende stan daardsystemen te koop, com pleet met een (al dan niet vol automatisch 'werkende en/of elektronisch gestuurde) lucht verversing. Een goede ventilatie is in een glazen huisaanbouw een eerste vereiste. Er moet heel wat warme lucht worden afge voerd en verse toegevoerd om het klimaat aangenaam te hou den. Hoewel veel van die glazen bouwsels in principe vrij een voudig zelf te installeren zijn, is het wel raadzaam de zaak eerst door een vakman te laten bekij ken. Hij kan vertellen welke voorzieningen getroffen moeten worden om de zaak te voorzien van een degelijke constructie en een aangenaam leefklimaat. Van een serre kun je veel ple zier beleven. In de zomer kun nen deuren van de glazen pui thuis. Het MD-systeem heeft een ononderbroken, zwe- vingsvrije en contactloze aftasting. De beschermde disc kan niet vuil worden en de muziek wordt via een ge heugen van tien seconden weergegeven. Topmodel Naomi Campbell in een chiffon avondtoilet van Chanel. foto'ap Yves Saint Laurent met 'zijn' bruid. Het voortbestaan van het huis is tot 1999 ge waarborgd. Wat het Elf-concem (olie) daarna met deze nieuwste aanwinst doet weet niemand. foto ap De Victoriaanse tijd: welke rol speelden bloemen toen in het sociale leven; wat is nu precies i Victoriaanse tuin; hoe gin gen tuinlieden in die tijd te werk? Op deze en nog vele an dere vragen geeft de Teleac-se- rie 'De Victoriaanse bloe mentuin', die zondag 14 februa ri begint, een antwoord. Het zijn acht programma's die wor den uitgezonden op TV 2 van 22.00 - 22.25 uur. Er is ook een boek over dit onderwerp, ge schreven door Jennifer Davies. Het kost 49,90 en is te bestel len bij Teleac. Meer informatie 0 30 - 946 946. Couturiers, hoe lang zal het fenomeen bestaan? Hoe lang nog zullen finan ciers bereid zijn geld te stoppen in een geldverslindend prestige-object als de haute-couture? Want voor de peperdure jurkjes is maar een zeer beperkte klantenkring, die tegen woordig ook steeds vaker naar de jon ge createurs (de crème de la crème van de confectie) gaat. En niet voor de goedkoopte, want hun kleding doet in prijs vaak niet onder voor die van de couturiers, waardoor toch een zekere exclusiviteit is gewaarborgd. Er moet dus dik geld bij, bij de exploitatie van een Haute-Couturehuis. Maar dit keer waren ze er allemaal nog, van Chanel tot Yves Saint Laurent; maar of ze het jaar 2000 halen in hun huidige vorm, dat is nog maar de vraag. Met een speciaal poeder bindt Clinique de strijd aan tegen glimmende neuzen, kinnen en voorhoofden. 'Hel eeuwige gevecht tegen een vette huid' wordt ge wonnen, aldus het cosmeticahuis, dooi; het gebruik van de 'stay-matte sheer pressed powder <?il-free': microscopisch kleine holle bolletjes absorberen na melijk het vet aan de oppervlakte van dd huid en de in de poeder verwerkte speciale coatings brengen tegelijkertijd een transparant waasje aan, zonder de poriën te verstoppen. Bij de poederdoos wordt een huidvriendelijk sponsje ge voegd, dat gereinigd kan worden met water en zeep. De poeder, die in vijf ver schillende kleuren wordt uitgebracht, is ook door vrouwen met een gecombi neerde huid goed te gebruiken. Natuurlijk is het produkt parfum-vrij en op al lergie getest. Komt er bij u al tuinierend of wandelend in de natuur een vraag op? Greet Buchner zal proberen voor u het antwoord te vinden. De vraag kunt u opsturen naar Damiate Dagbladen, Postbus 507,2003 AP Haarlem t.a.v. de redactie LEVEN EN WONEN. Wie in een glazen huis wil wonen, moet wel met overleg te werk gaan. foto gpd De Sony MiniDisc-autoradio die vanaf maart in Nederland te koop is. foto gpd. worden weggeklapt of opzij ge schoven. Dan functioneert de serre als terras-met-afdak. Zo dra het wat killer wordt, kan de glaswand geheel of gedeeltelijk worden gesloten. Zelfs in het kille voorjaar is het er al gauw aangenaam van temperatuur. En je hebt toch het gevoel dat je min of meer in de tuin zit. Een effect dat nog kan worden ver groot door er planten neer te zetten. De beschutte omgeving en de mogelijkheid van klimaat regeling doen veel planten groeien als kool. Wel is het be langrijk de geschikte 'kasplant jes' te kiezen. Om in zo'n glazen huisje een zekere intimiteit te creëren, kiest men dikwijls voor een af sluiting in de vorm van lamellen of gordijnen. Verticale lamellen, die je desgewenst helemaal kan wegschuiven, worden veel toe gepast. Bij gordijnen kiest men vaak voor voile vitrages of half- doorzichtige plissees. Laatstge noemde lenen zich bovendien uitstekend voor toepassing te gen het glazen dak. Ze kunnen in elke stand en voor elk raam- model passend worden beves tigd. Er zijn ook verschillende ty pes buitenzonwering mogelijk voor glazen uitbouwsels achter het huis. Want behalve omwille van de intimiteit past men ook om andere redenen een bepaal- Verwarming hoeft in de serre geen probleem te zijn; er zijn tal van fraaie oplossingen. foto» gpd de glasafdekking toe. Door bij felle zongordijnen of zonwering te sluiten, loopt de temperatuur minder snel op en hoeft er ook minder lucht ververst te wor den. Oriënteren Waar ga je naar toe als je zo'n glazen huisje wilt? Je kunt uiter aard naar een architect of aan nemer stappen. Of naar een tuin- of woonbeurs, waar meestal wel een of meer stan daardmodellen van aanbouw- serres te zien zijn. Een andere mogelijkheid biedt het moder ne, grote tuincentrum. Daar vind je naast tuinhuisjes en prieeltjes in toenemende mate een aanbod in systeemserres of aanbouwkassen die voor dit doel geschikt (te maken) zijn. Het prille voorjaar is de tijd bij uitstek om dit soort zaken eens nader te bekijken en je te oriën teren.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16