Rijn wonde sluit twee zwembaden 'Een volksfeest zonder trammelant' 'De boeren worden altijd als eersten aangepakt' Rijn- en Veenstreek Parochie zoekt goede doelen MAANDAG 8 FEBRUAR11993 Alleen PW A-bad blijft open Zwembad De Hazelaar in Hazerswoude-Dorp gaat dit voorjaar niet meer open en zwembad De Dolfijn in Ha- zerswoude-Rijndijk sluit op 1 juli volgend jaar definitief zijn deuren. Alleen het Koudekerkse Prins Willem- Alexanderbad blijft open. De commissie zwembaden van Rijnwoude moet zich donderdag uitspreken over dit ad vies van wethouder M. Vorenkamp-van de Westeringh (WD zwembaden) runwoude ruud sep Een nieuw overdekt zwembad in de gemeente Rijnwoude zit er voorlopig niet in. De bouw van zo'n bad zou te veel kosten. De gemeente wil in de toekomst niet méér geld op de zwemba den toeleggen dan nu het geval is, zo'n vijf-en-een-halve ton per jaar. Wanneer de gemeente de drie bestaande baden sluit en één nieuw overdekt bad bouwt, wordt het jaarlijkse ex ploitatietekort 120.000 gulden hoger. Alleen door twee baden te sluiten en niets nieuws neer te zetten, kan de'gemeente binnen de begroting blijven. Dat de keuze daarbij is gevallen op sluiting van de twee Hazers- woudse baden ligt voor 'de hand. Deze baden zijn er bij zonder slecht aan toe en zou den voor veel geld opgeknapt moeten worden om ze nog lan ger open te houden. Het PWA- bad verkeert in redelijke staat. Door alleen het PWA-bad open te houden, daalt het ex ploitatietekort straks met iets meer dan twee ton. In het voor stel van Vorenkamp wordt dit geld apart gezet voor de bouw van een overdekt zwembad in de toekomst. Ook de opbrengst van de grond waarop nu nog de twee t Hazerswoudse baden staan, moet in die reservepot worden gestort. Het lijkt de bedoeling om Rijnwoude slechts tijdelijk zon der overdekt zwembad te laten Inbraken in sportkantines langeraar» Snoepgoed en kleingeld is in het weekeinde gestolen uit kantines van sportverenigingen en de scouting in Langeraar. De inbrekers bezochten de kantines van voetbalvereniging Al- tior, biljartvereniging De Plas aan de Langeraarseweg en scou ting Welverro aan de Van Wassenaarlaan. In alle gevallen dron gen ze binnen door een raam open te breken. Letsel bij brand ter aar Een 24-jarige Teraarder is zaterdagmiddag met tweede graadsbrandwonden aan gezicht en handen overgebracht naar het Zuiderziekenhuis in Rotterdam. De man liep het letsel op toen een looplamp onder een auto ontplofte. Het slachtoffer was bezig met het ontluchten van de benzinetank. Tijdens de werk zaamheden kwam er benzine op de looplamp, die vervolgens in brand raakte en daarop ontplofte. De vrijwillige brandweer van Ter Aar had de brand binnen korte tijd onder controle. Dertien auto-inbraken in Alphen den run» Autokrakers hebben het afgelopen weekein de huis gehouden in Alphen. Bij dertien auto's is ingebroken. De daders tikten een ruitje in. In de Jeltje de Bosch Kemperstraat waren drie auto's het doelwit, de overige wagens stonden ver spreid door de gemeente. In de meeste gevallen is de audio-ap- paratuur weggehaald. Uit een auto werd tevens een hoed, een jas en een zonnebril gestolen. Er zijn ook twee auto's gestolen. Een bewoner van de Vliestroom mist zijn Opel Manta, een be woner van de Preludeweg zocht tevergeefs naar zijn Audi. Betonnen paaltje uitgegraven roelofarendsveen» Op het Gmttoplein in Roelofarendsveen zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag acht betonnen paaltjes uit gegraven en aan de kant gegooid. Ze waren daar geplaatst om het parkeren van auto's op die plek te voorkomen. Vermoedelijk zijn ze uit protest de paaltjes weggehaald. Tv, stereo en goud gestolen alphen aan den run Uit een woning aan de Venusstraat in Alp hen zijn gisternacht een kleurentelevisie, stereo-apparatuur en enkele gouden sieraden gestolen. Hoe de daders zijn binnenge komen is niet bekend. zitten. Het alleen maar open houden van het PWA-bad wordt als een voorlopige oplossing ge presenteerd. Zo gauw de ge meente wat beter bij kas zit, is het de bedoeling om een nieuw overdekt bad te bouwen. En dan moet het PWA-bad zo goed als zeker dicht. Vorenkamp stelt daarom voor het PWA-bad niet aan te passen aan de nieuwe wettelijke rege lingen. Die stengere regels voor de hygiëne en veiligheid van zwembaden waren in eerste i stantie de aanleiding van de he le discussie rond de zwemba den. Om het PWA-bad op ter mijn open te houden, moet het bad worden aangepast aan die nieuwe regels. Dat de wethou der nu voorstelt om te wachten met deze ingrepen, maakt nog eens duidelijk dat de oplossing waavoor gekozen wordt niet meer dan een tussenoplossing is. Koudekerkers, die dachten dat hun zwembad tot in lengte van jaren zou openblijven, heb ben te vroeg gejuicht. De meest logische plek voor een nieuw overdekt bad is Hazerswoude- Rijndijk. Stelende vrouw in Alphen aangehouden alphen aan den run» Een 36-jarige i uit Den winkelcentrum De Aarhof in Alphen aangehouden op ver denking van jdiefstal. Bij na der onderzoek bleek dat zij voor ruim 250 gulden aan kleding, cosmetica en derge lijke in haar tas had, afkom stig uit vier winkels in de Aarhof en omgeving. De Havenzangers trokken zaterdagavond 2000 de Ter Aarse evenementenhal De Vlinder. FOTO BEN DE BRUYN De Havenzangers: de enige band die mensen trekt in Ter Aar marieta kroft „Gaan we een feessie bouwe??", roept Havenzanger Henk Pleket voor een uitbundige menigte. „Jaaaaa", klinkt het door de Ter Aarse evenementenhal De Vlin der. „Nou, kom op dan. En dan die handjes de lucht in...." Een polonaise wringt zich door de springende en dansende massa. De rij valt vervolgens uiteen in gesloten kringen. De feestvier ders hangen aan eikaars schou ders en doen nog een poging om enigszins in de maat van de muziek te blijven. Maar dat valt niet mee. In plaats van 'hoe blijf ik in de maat' is de eerste ge dachte van menigeen: 'hoe blijf ik op de been'. Maar wat maakt het allemaal uit. Het is feest. Daar staan De Havenzangers borg voor. Het is zaterdagavond. De Ne derlandstalige band, die tijdens de pauze wordt afgewisseld De Vlinder door de Boskoopse blaaskapel De Baggerbeugels en disco theek Jansma, staat voor een uitverkochte zaal. Maar liefst 2000 feestvierders uit Ter Aar en omgeving zijn naai gekomen voor het clusief lichtshow e „We hebben zelfs deur weer weg moeten vertelt voorzitter Leon Zoet van De Piasduikers, de Ter Aarse carnavalsvereniging die de or- handen heeft. vuurwerk, bij de „En nu moeten jullie gaan knielen", verzoekt Pleket het publiek. En onmiddellijk ge hoorzaamt het. „Zing me maar na: 'Ik zal nooit meer dronken wezen. Ik zal nooit meer dron ken zijn..' Ietwat aarzelend wordt de Havenzanger nage zongen. Als de menigte daarna mag zingen: 'Ik zal altijd dron ken wezen', dan lukt dat niet meer. Dan wordt hij alleen nog maar overenthousiast nage schreeuwd. „Het is hier toch schitterend", zegt de breedlachende en flink bezwete Teraarder Ton van Veen (45). „Overal kom ik be kenden tegen. In alle leeftijden, van 13 tot 63. Fantastisch toch, zo'n volksfeest zonder tram melant? Het is een van de wei nige evenemenenten die in het saaie Ter Aar worden gehouden en slagen. Maar dat geldt ook voor de toneeluitvoering, na tuurlijk", haast Van Veen, een doorgewinterde toneelspeler van de plaatselijke toneelgroep de Oldtimers, te zeggen. „Want dan is het dorpshuis eveneens te klein." Toch is niet iedereen zo en thousiast. „Ik ga naar huis", roept iemand terwijl het concert van De Havenzangers nog in volle gang is. „Het is hier zo vies heet. Vorige week waren we nog in Lisse. Daar kon je tenminste polonaise dansen. Hier wordt je alleen maar voor je schenen ge trapt. Ik drink thuis wel een borreltje. Want de borrel die ik wil, hebben ze hier niet." Het is één uur als De Haven zangers afscheid nemen van het publiek. In de hal hangt een aroma van bier en zweet. Niet iedereen staat even stevig meer op de benen of kijkt even helder uit de ogen. De donkere hoeken worden nog snel even benut door jonge stelletjes. Vlug wor den hier en daar nog wat adres sen uitgewisseld. En dan is het gedaan met de pret. De Piasduikers zijn tevreden. „Het is een geslaagde dag ge worden", vindt Zoet. „Het is on ze bedoeling om van deze dag een traditie te maken. Ik denk dat we daarom volgend jaar ook weer De Havenzangers uitnodi gen. Het is de enige band die mensen trekt." Kruisgebouw Woubrugge 1 mei dicht woubrugge marieta kroft Het Groene-kruisgebouw in Woubrugge sluit op 1 mei defi nitief zijn deuren. Moeders die met hun kinderen naar het con sultatiebureau willen, moeten vanaf die datum naar Hoogma de. Tijdelijk rijdt er dan op kos ten van de Stichting Thuiszorg Groot Rijnland, die eigenaar is van het gebouw, een taxi. Ook de zwangerschapsgymnas- tiek moet uitwijken naar een andere plek. Vanaf 1 mei moe ten vrouwen die in verwachting zijn daarvoor naar het kruisge bouw in Leimuiden. Voor uit leenartikelen als po's en kruk ken worden de inwoners van Woubrugge nu al doorverwezen naar Alphen of Hoogmade. Dat heeft algemeen directeur N. van Soolingen van de Stich ting Thuiszorg meegedeeld. Hij reageert hiermee op de onge rustheid onder de Woubrugge- naren en de bezorgdheid die de gemeenteraad donderdagavond uitsprak. Van Soolingen zegt dat de stichting op zoek is naar een ander, goed bereikbaar, gebouw voor de Woubrugse bevolking. „We zijn nu bezig met een ge bouwenplan. Al onze 38 gebou wen in Leiden, Alphen en om geving nemen we onder de loep. Ik sluit niet uit dat er meer worden gesloten of juist worden opgeknapt. Voor de gebouwen die wij gaan sluiten, zoals in Woubrugge, zoeken we dan te gelijkertijd naar oplossingen. We streven toch wel naar een alternatieve huisvesting in het dorp. Denkbaar is bijvoorbeeld om een consultatiebureaubus te laten rijden die op een vast tijd stip een bepaald dorp aandoet," Volgens Van Soolingen zou den de activiteiten in Woubrug ge ook kunnen worden voortge zet in een ander gebouw, een ruimte die alleen wordt ge huurd voor die uren dat het ge bouw werkelijk wordt gebruikt. Er wordt nog overlegd met de gemeente. Het pand in Woubrugge is nog niet verkocht, vertelt hij. Er is wel belangstelling voor. Wet houder C. de Lange (welzijn) van Jacobswoude verkeerde donderdagavond nog in de ver onderstelling dat het gebouw al was verkocht. aarlanderveen marieta kroft Een diepe zucht slaakt hij. Het milieu krijgt alle aandacht. Te recht, vindt de Aarlanderveense veehouder P. de Jong. „Maar het zijn wel altijd de boeren die het eerst worden aangepakt als het om de bescherming van het milieu gaat. De ene regel is nog niet ingevoerd of de andere volgt al weer. Voor ons betekent dat de ene investering na de an dere. We kunnen het gewoon niet meer bijbenen." Vorige week kreeg De Jong van de gemeente Alphen een dreig brief. Als hij niet binnen een maand zijn mestbassin repa reert, dan moet hij 750 gulden per dag betalen. Een deel van het materiaal van de put ligt los waardoor volgens de milieu ambtenaren het gevaar bestaat dat er mest in de grond komt. Bovendien moet De Jong het kapotte hek rond het bassin re pareren. „Oké, ik ben fout", geeft de veehouder onmiddellijk toe. „Toen bij een controle door de milieu-ambtenaren bleek dat er een scheur in het materiaal zat, heb ik iemand erbij willen ha len. Toen die eindelijk kwam, zat er mest in de put. En dan is reparatie onmogelijk. Later heb ben we het nog eens gevraagd en toen kwam hij maar niet. Vervolgens hebben we zelf ge probeerd om het te repareren. Om erbij te kunnen komen, moest het hek kapot gemaakt worden. Onze eigen poging mislukte." Het is nu ook weer moeilijk om de put te legen, zodat die kan worden gerepareerd. „Het land is veel te drassig. Alleen als er vorst komt, kan ik de mest uitrijden. Ik ben bang dat het tegen de zomer loopt voordat de grond droog genoeg is." Voor de Aarlandervener rest nog een ding om te ontkomen aan de dwangsom: hij gaat om uitstel vragen bij de Raad van State. Het bassin was misschien al lang gerepareerd als hij voor de volle honderd procent achter de noodzaak had gestaan. De mest loopt echt nog niet de grond in, zegt hij. Bovendien heeft De Jong toch wel het gevoel dat het elke keer de boeren zijn die worden aangepakt als het om het milieu gaat. „Terugdringen van de auto's lukt niet. En het vliegverkeer, wat ook een grote belasting voor het milieu vormt, moet alleen maar toenemen. Dus pakken ze ons, een vrij zwakke bevolkingsgroep." De Aarlandervener vindt dat de overheden eerst maar eens naar zichzelf moeten kijken. „Tegenwoordig moeten wij het huishoudelijk afval scheiden. Maar toen laatst de vuilniswa gen kwam, werd alles bij elkaar gegooid. Onlangs kwam nog in het nieuws dat bomen op de Veluwe ziek worden door de zu re regen. Meteen wordt dan met een vinger naar de mestprodu- cerende boeren gekeken. De oorzaak bleek echter een heel andere: de bomen worden ziek omdat consumptiewater aan het grondwater wordt onttrok ken." Het boerenvak is van oudsher een vrij beroep. Volgens De Jong zijn agrariërs nu echter aan te veel regels gebonden. „Nederland wil graag met van alles voorop lopen. En dan Alp hen in het bijzonder. Die heb ben namelijk nog wat goed te maken", doelt De Jong op de blunders die de bestuurders in het verleden hebben gemaakt in verband met de giflozing in de Coupépolder. „Maar het gaat dan wel over onze hoofden. De aardigheid van het vrije beroep gaat er dan toch een beetje af." VRIJE TIJD Reclame Ondernemersvereniging Alke made houdt vanavond (8 febru ari) in restaurant De Fransche Brug in Roelofarendsveen voor haar leden een bijeenkomst over reclame en promotie. Di recteur D. Vos van het in Leiden gevestigd reclame-bureau Vos Partners geeft zijn visie op re clame. Aanvang: 20 uur. Volleyballen Bij de Alphense Volleybalvere niging DAC kunnen op donder dagavond nog enige dames en heren meedoen met de recrean ten. De trainingen zijn van 21 tot 22.30 uur in de Rijnstreekhal aan de Dillenburg in Alphen. Volleyballers, die liever compe titie spelen, kunnen zich even eens aanmelden, telefoon 01720-20169 of 95358. Bingo In het Alphense buurtcentrum Elckerlyc wordt op de woensda gen 10 en 24 februari vanaf 14 uur een kinderbingo gehouden. Op donderdag 18 februari kun nen volwassenen er vanaf 20 uur bingo spelen. Rugpijn Een informatie-avond over rug pijn wordt op donderdag 18 fe bruari gehouden in wijkcen trum Het Anker aan de Chopin- laan in Hazerswöude-Rijndijk. Vanaf 20 uur spreken fysio- en manueel-therapeuten over de behandelmethoden. Het artnenbankje is verdwenen hoogmade/woubrugge kees van kuilenburg Bij toeval werd een deel van het armbestuurarchief bij het op ruimen van de zolder van de pastorie in Hoogmade gevon den. Op een stapel oud papier in een hoek. Op de kerkzolder stond nog een tientallen jaren oude armenkist waarin papie ren zaten. „Er was wel wat ver dwenen, maar na het restaure ren door de archivaris van het bisdom hebben we nu een aar dig beeld van de armenzorg in Hoogmade en Woubrugge", vertelt Theo van Wieringen op. De Hoogmadenaar is sinds vo rig jaar voorzitter van de inter parochiële Caritas, zoals de ar menzorg nu heet. Daarvoor was hij al een jaar of dertig actief als secretaris. De armenzorg in Hoogmade en Woubrugge is rond 1700 opgericht. De zorg was bedoeld voor rooms-katho- lieke dorpsgenoten die zelf niet in hun onderhoud konden voorzien. Het geld voor de behoeftigen werd betaald uit de opbrengst van de pachtgelden en uit giften van dorpelingen die meer te verteren hadden. Overigens kre gen de mensen dat niet zonder meer. Ze waren verplicht om naar de kerk waar ze in het ar- menbankje moesten plaatsne men. „Niet iets om trots op te zijn, maar je moet het zien in de tijd waarin het gebeurde", merkt Van Wieringen op. Het archief werd een jaar of drie geleden totaal verwaar loosd aangetroffen door ama teur-historicus Hans van der Wereld en Theo van Wieringen. „Het zag er niet uit. Her en der lagen boeken, pachtakten, lijs ten van de armmeesters en der gelijke." „Aanvankelijk hebben we zelf nog geprobeerd wat te sorteren, maar dan ga je zitten lezen en raak je geboeid door alles wat er op papier staat. Dat was ook niet de bedoeling. Uiteindelijk hebben we de hele boel maar in dozen ingepakt en overgebracht naar archivaris Hoffman van het bisdom Rotterdam. Daar waren ze bereid om het voor maximaal 8000 gulden op te knappen. Na twee jaar konden we het weer ophalen en het re sultaat was werkelijk verbluf fend. Het kostte ons uiteindelijk maar 4000 gulden." Archivaris Hoffman gaf het Caritas-bestuur het advies om het archief ergens onder te brengen. „Daarbij kun je den ken aan het bisdomarchief, rijksarchief of het streekarchief in Alphen. Mijn voorkeur gaat uit naar het streekarchief. Voor opgesteld dat dit er ook komt. Maar daar beslissen wij niet al leen over. Het kerkbestuur heeft daarin ook een stem." De paro chiële Caritas in Hoogmade is inmiddels een vermogende in stelling geworden. „Mensen die in de problemen komen kun nen nu een beroep doen op an dere instellingen. Wij krijgen wel eens aanvragen om steun, maar deze mensen worden doorverwezen naar de betref fende instanties", legt Van Wie ringen uit. „Vandaar dat we binnen het bestuur wel eens over onze functie praten. Moe ten we ons richten op, bijvoor- beeltj, de Derde Wereld? Daar zijn we nog niet echt uit. Maar je voelt je wel eens beschaamd als je die ellende ziet, terwijl wij zo goed in onze middelen zit ten. Ook het kerkbestuur zou het kapitaal graag hebben. Er zijn tal van mogelijkheden om er vanaf te komen." Toch doet Caritas meer dan alleen maar oppotten. In de af gelopen jaren is het vereni gingsleven gesteund. „Zoals MMO, de tennisvereniging en het culturele centrum in Hoog made. Niet dat ze geld hebben gekregen, maar wij leenden te gen een lage rente. Op die ma nier doe je toch nog wat voor de gemeenschap, zoals het bij de stichting van het armbestuur in 1700 ook bedoeld was."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11