Minder woningen in plan 'Du Rieu' DE Leiden Regio 'Het gif is erger dan de kakkerlakken' Nieuwe alarmnummers politie 'Cito-toets is te veel een momentopname' TIJD VAN TOEN MAANDAG 8 FEBRUAR11993 WBL vergoedt bestrijding faraomieren en kakkerlakken De 150 gulden die het bestrij den van kakkerlakken kost vormt mogelijk een financieel struikelblok voor huurders, meent de gemeentelijke be strijdingsdienst Wie huurt van de Woningbouwvereniging Leiden (WBL) hoeft echter niet te betalen. De rekening gaat naar de WBL. Tenminste, als de gemeente de bestrijding uitvoert. Ook bij overlast van faraomieren betaalt de WBL. Huurders kunnen de klacht over ongedierte doorgeven aan de huismeester van de flat of de storingsdienst. '.-CHEF* MD RIETVELD, 0 Preventieve bestrijding van omliggende flatwoningen wordt eveneens betaald. De WBL neemt volgens woord voerster L. Gonialves zelf ook het initiatief tot grotere bestrij ding als ze hoort dat uit een bepaalde flat meer klachten komen over kakkerlakken en faraomieren. „Maar het komt ook wel eens voor dat mensen niet willen meedoen." Volgens WBL-directeur Boggia is mo gelijk niet iedere huurder van de vergoeding op de hoogte. „Maar het staat in de brief met rechten en plichten die iedere huurder krijgt." ERNA STRAATSMA EMIEL FANGMANN Jamal Jouali zegt er alles aan ge daan te hebben. De bewoner van de eerste verdieping van de Condorhorst-flat had al last van kakkerlakken toen hij er drie jaar geleden kwam wonen. En de ongewilde huisgenoten zijn er nog steeds. Dat 'bepaalde culturele minderheden' de be strijding van het ongedierte be moeilijken, zoals A.W. Rasser van de gemeentelijke bestrij dingsdienst beweert, vindt hij Vorige week werd bekend dat het aantal kakkerlakkenplagen in Leiden toeneemt. Volgens Rasser komt dat doordat som mige Leidenaars het niet nodig vinden om in hun huis gif te la ten spuiten, bedoeld om de Bewoners noemen bestrijding weinig effectief kakkerlakken te verdelgen. Jou ali: „Vorige maand is de onge- diertebestrijding hier voor het laatst geweest. Ze hebben ge spoten, maar het heeft niet ge holpen. Ik zie ze 's nachts nog. Nee, bij mijn buren zijn ze niet langs geweest." Buurman Mike Peurse ziet de razendsnelle insecten wel eens wegvluchten als hij zijn keuken inloopt. Maar de ongediertebe- strijding zal hij niet snel bellen. „Ach, je hebt er weinig last van. Dat gif is erger dan de kakker lakken zelf." W. de Bruin op de tweede verdieping raakte in paniek toen ze een paar weken geleden weer een paar kakkerlakken in huis zag lopen. Ze herinnert zich de kakkerlakkenplaag van een paar jaar geleden nog goed. „Ik vond het verschrikkelijk dat die beestjes in mijn huis zaten. Je denkt in eerste instantie dat het aan jezelf ligt, dat je niet schoon genoeg bent. Toen ik na zeven weken uit het ziekenhuis kwam, zaten ze overal. Ze kropen over je boterham als je zat te eten en zaten in de Brin- ta- en maizena-pakken.lk vond het zo vies, ik durfde niets meer aan te pakken." De ongediertebestrijders spo ten gif in alle hoeken en gaten van haar huis. Tot twee maal toe. „Omdat dat gif gevaarlijk is, kon ik een dag mijn huis niet in. Als er nu opnieuw moet worden gespoten, is dat toch lastig, want ik heb inmiddels drie kat ten. Waar moet ik dan naartoe? Een verdieping hoger worstelt B. Bhikhie met hetzelfde pro bleem. „Ik geloof wel dat som mige bewoners niet willen dat ongediertebestrijders hun huis vol gif spuiten, maar dat heeft niets met allochtonen te maken. ,,lk vind kakkerlakken ook vies. Een kakkerlakkenplaag is meestal een 'flatprobleem'. Je woont hier bovenop elkaar. Als een ze krijgt, krijgen alle ande ren ze ook." Bhikhie heeft de gifspuiters de afgelopen jaren verschillende malen op bezoek gehad en zelf de nodige voorzorgen geno men. „Ik heb alle naden en kie ren met kit volgespoten, zodat ze niet van mijn boven- of be nedenburen naar mij toe kun nen komen." Sommige Nederlandse flatbe woners denken wel dat de hard nekkige kakkerlakkenplaag te wijten is aan hun 'buitenlandse' buren. Mevrouw Kooreman- Buis, op de derde verdieping: „Ze nemen die beestjes mee uit andere landen, of bij verhuizin gen, denk ik." De Bruin, van de tweede verdieping: „Die men sen vinden het ook helemaal niet erg, ze zijn gewend aan die beestjes en willen niet dat er ge spoten wordt." De flatbewoners zijn het er over eens dat de ongediertebe- strijding niet effectief is, omdat er steeds maar een paar flats worden aangepakt. Peurse: „Het zou het beste zijn als ze bij een klacht de hele flat in één keer aanpakten. Zoals het nu gaat, blijven ze terugkomen." Bovenbuurman Bhikhie knikt instemmend: „Als ze alleen bij mij spuiten, vluchten de kakker laken naar boven of beneden. Zo los je het probleem nooit op." Gemeente wil vooral ouderen in appartementen Voor de nieuwbouw in de Burgemeesterswijk op de plek van de dependances van het Stedelijk Gymnasium is door de Rotterdamse architect Weeda een uitgewerkt plan gepresenteerd. Het plan kan worden uitgevoerd als de dependances in de toekomst overbodig worden. waardoor het gebrek aan par keerplaatsen enigszins wordt opgevangen. Aan de andere kant van de De Meij van Streef kerkstraat voorziet het plan eveneens in acht woningen en daaraan vast een complex van twaalf appartementen. De ge meente vindt dat die apparte menten met name voor oude ren geschikt moeten zijn. Voor de uitvoering wil de ge meente een aantal projectont wikkelaars vragen een kosten plaatje te maken. De gemeente Na overleg met de bewoners- vertegenwoordiging De Burge (r)meester en de gemeente is nu gekozen voor het aantal van 24 - in plaats van de eerdere 28 - eengezinswoningen en een blok van 12 appartementen. Aan de Du Rieustraat en de doorgetrok ken De Meij van Streefkerk- straat moeten parallel elk acht woningen komen. Op advies van de bewoners krijgen de vier hoekwoningen een garage, heeft als voorwaarde gesteld dat uit het nieuwbouwproject de bouw van de verdere uitbrei ding van het Stedelijk Gymnasi um aan de Fruinlaan moet wor den bekostigd. Daardoor moe ten de dependances overbodig worden. De gemeeente heeft over het plan nog geen oordeel. Woord voerster M. van der Ham van De Burge (r) meester heeft er een hard hoofd in dat de bouwerij voldoende geld oplevert voor uitbreiding van het gymnasium. „Er moet dan nog heel wat wa ter door de Rijn stromen. En ik heb de indruk dat daar niet veel tijd meer voor is." De leden van de Burge(r)meester spreken zich binnenkort over het voor stel uit. Eind februari moet er een definitief plan op tafel lig gen. LEIDERDORP MONICA WESSELING De politie in de Leidse regio krijgt nieuwe telefoonnummers. Naast het landelijke algemene alarmnummer (06-11), kent elk district een eigen lokaal alarm nummer. De districten van de regio Hollands-Midden worden de komende maanden aange sloten op de centrale meldka mer van Leiderdorp en krijgen daarmee het nieuwe lokale alarmnummer. Daarnaast houdt elk district of een gedeel te daarvan lokale nummers waar informatie kan worden verkregen, bijvoorbeeld over in braakpreventie. Hollands-Midden heeft naast het normale telefoonsysteem, ook de beschikking over een teksttelefoon. Dit systeem is speciaal bedoeld voor mensen die doof of slechthorend zijn, of mensen die niet kunnen praten. Via een modem kunnen ze ver binding krijgen met de politie. Het nummer van deze speciale telefoon is 01720-84699. Het district Rijn- en Braassem is al op de nieuwe centrale aange sloten. De alarmnummers in dit district zijn: Leiderdorp, Wou- brugge en Hoogmade: 071- 414441. Alkemade, De Kaag, Leimuiden, en Rijnsaterswoude: 01713-19009. Hazerswoude, Koudekerk aan den Rijn, Zoe- terwoude en Benthuizen: 01714-19003. Boskoop (district IJssel en Gouwe): 01727-14545. Het district Leiden/Voorschoten wordt vandaag op de centrale aangesloten. Het alarmnummer in deze gemeenten is: 071- 224444. District Rijn- en Aarlanden krijgt op 22 februari nieuwe alarmnummers. Alphen aan den Rijn, Zwammerdam en Aar- landerveen: 01720-22224. Nieuwkoop, Nieuwveen en Ze venhoven: 01725-79212. Ter Aar: 01722-3600. De Duin-en Bollenstreek Noord en Zuid worden eind maart (de 22-ste) aangesloten. De volgen de nummers zijn nieuw: Oegst- geest: 071-410041. Warmond: 02522-19029. Geen alcohol op strand van Katwijk KATWUK ROZA VAN DER VEER Het schenken van alcohol blijft taboe op het Katwijkse strand. Wel mogen de strandtenten en de bijbeho rende terrassen de komende zomer tot zonsondergang openblijven. Daarnaast mo gen de strandtenthouders hun zaak maximaal tien keer per seizoen op een vrijdag- of zaterdagnacht tot één uur openhouden voor een beslo ten feest. De strandexploi- tanten hadden gevraagd het aantal ontheffingen te verho gen. Regels Dat zijn de nieuwe regels waaraan de Katwijkse exploi tanten van strandpaviljoens zich het komende seizoen moeten houden als het aan burgemeester en wethouders in Katwijk ligt. Het voorstel wordt donderdag 11 februari besproken in de vergadering van de commissie algemeen bestuurlijke aangelegenhe den en voorlichting. De regels voor de strand tenthouders staan al geruime tijd ter discussie in de bad plaats. Op dit moment moe ten ze hun zaak om negen uur 's avonds sluiten. Vooral op mooie en lange zomer avonden willen ze langer openblijven, zodat ze geen bezoekers hoeven weg te stu ren. Daarnaast willen de strandtenthouders geregeld ontheffing kunnen krijgen om langer open te zijn. Ontheffing Op dit moment kunnen ze tien keer per jaar ontheffing krijgen maar vorig jaar gaven ze te kennen de sluitingstijd op een later tijdstip vast te Terwijl de temperatuur in de nacht het vriespunt nog toucheert, denkt Theo Lange al volop aan de zomer. Met man en macht wordt op dit mo ment gewerkt aan de bouw van het strandpaviljoen 'Willy Zuid'. Zondag 28 februari wil eigenaar Lange zijn eerste gasten weer een kopje koffie aanbieden; alcohol blijft taboe in de paviljoens. Volgens traditie is Lange een van de eerste paviljoenhouders die zijn strandtent voor het publiek opent. Met de harde stormen die doorgaans in de winter de kuststrook teisteren, loopt Theo Lange enig risico. „Maar ik heb het ook wel eens meegemaakt dat het terras in april en augustus door storm schade opliep", aldus Lange. foto dickhogewoninc stellen. Bovendien willen ze een biertje, aperitielje of glaasje wijn kunnen schen ken als klanten daar om vra gen. Voor dat laatste voelt het Katwijkse college niets. B en W menen dat- strandtenten voor iedereen toegankelijk moet blijven. Het schenken van drank tijdens de gewone openingsuren past daar niet in. Het college komt de strandtenthouders wel tege moet met de toezegging dat ze voortaan pas bij zonson dergang de zaak moeten slui ten. Katwijk houdt vast aan een maximaal verlenen van tien ontheffingen van de slui tingstijd. Bovendien worden deze vergunningen alleen verleend aan exploitanten die voldoen aan alle eisen uit de Drank- en Horecawet. Het college komt daarmee terug op een eerder idee om het aantal ontheffingen op te voeren tot twintig. Dit werd in december afgeblazen om dat de politie weinig heil zag in controle van de strandten ten. Leids fysiologisch laboratorium voorbeeld voor Fransen We zijn er aan ge wend dat alles in het buitenland beter is. Ook als het de universi teit of de wetenschap betreft mogen we graag wiizen op de voorsprong elders, het vele geld elders, de mooie gebouwen el ders. Toch zijn daar duidelijke uitzonderingen op die regel. Zo kwam de befaamde Franse fy sioloog Charles Richet aan het eind van het jaar 1879 naar Ne derland om er de laboratoria voor fysiologie te bekijken en in zijn rapport stelde hij onom wonden vast dat de toestand in Nederland veel beter was dan in Frankrijk en dat het aanbeve ling verdiende Nederland op dit terrein na te volgen. In zijn rapport aan de Franse minister van onderwijs was Ri chet vooral te spreken over het Leidse laboratorium, dat hij 'ze ker het grootste en het best in gerichte van de Hollandse fysio- logielaboratoria' noemde. 'Het is gelegen in de tuin van de uni versiteit, grenzend aan het labo ratorium voor zoölogie en ver gelijkende anatomie, in de buurt van het laboratorium voor anatomie en het museum voor natuurlijke historie'. Hij noemde die nabijheid van ver schillende collecties op het ge bied van de natuurlijke historie een groot voordeel. De facade van het gebouw was volgend Ri chet 37 meter, het was 13 meter diep en had 80.000 frank gekost. Richet had het over het labora torium dat tussen 1867 en 1961 aan de Zonneveldstraat had ge staan, gebouwd op wat in Lei den niet zozeer als de tuin van de academie alswel de kleine Het fysiologisch La boratorium aan de Zonneveldstraat rond het 1948. foto van vliet ruïne bekend staat, achter het uit 1859 stammende schei- en natuurkundig en anatomisch laboratorium van Van der Boon Mesch dat we nu kennen onder de naam Kamerling Onneslabo- ratorium. Het was het laborato rium van Adriaan Heynsius (1831/1885), de koning onder de fysiologen, de man die als geen ander in Nederland heeft geprobeerd de medische weten schap tot een pure natuurwe tenschap terug te brengen. Heynsius was een leerling van de grote Utrechtse geleerden Donders en Mulder geweest. Na stadsgeneesheer te Amsterdam geweest te zijn - zijn weten schap zette hij voort 'in een ar moedig kéukentje, tot een zoge naamd pathologisch laboratori um ingericht' - werd hij in 1858 hoogleraar te Amsterdam, in 1866 te Leiden. Als een groot voetbaltrainer had hij zijn .bruidsschat gevraagd: hij zou alleen naar Leiden komen als hij een goed geoutilleerd labo ratorium tot zijn beschikking kreeg. Heynsius kreeg zijn zin. Zijn nieuwe laboratorium, inge richt naar het voorbeeld van het Utrechtse fysiologische chemie, bestond uit een ruimte met een zuurkast en donkere kamer, een weegkamer en een titreerkamer. In de andere vleugel bevonden zich de woon- en werkvertrek ken van de custos en een vivi sectiekamer. Boven het labora torium, op de eerste verdieping, bevond zich de collegezaal en verder waren er kamers voor hoogleraar en assistent, een ka mer voor microscopie en een 'physische kamer' waarin de in strumenten door een extra bal klaag trilvrij konden worden op gesteld. In een beschrijving van zijn la boratorium zei Heynsius dat het laboratorium van 9.00 tot 16.00 voor de studenten openstond. 'Zoo geene ambtsbezigheden mij elders roepen vinden zij mij gedurende dien tijd steeds in het laboratorium. Zij vinden in de inrichting alles wat zij be hoeven voor hun onderzoek. Al le instrumenten zijn ter hunne beschikking'. In zijn oratie had hij de studenten al toegeroepen: 'Ik zal trachten uwe zintuigen te scherpen en ze met uwen geest in nader verband te brengen. Gij moef leeren zien, hooren, ruiken, proeven en tasten en gij moet het bewustzijn hebben dat gij met deze vermogens tot ware kennis kunt komen'. Richet was, zoals gezegd, onder indruk. De fysiologie was voor de medische studenten van het grootste belang. 'Het onderzoek naar urine, naar melk, vloeibare voedingstoffen, afscheiding en uitscheiding speelt een zeer be langrijke rol in de diagnose, the rapie en hygiëne. Zeker, de art sen en chyrurgen in de zieken huizen kunnen bij hun dagelijk se hospitaalbezoek en op hun colleges aan stagiaires enkele elementaire noties bijbrengen over de verschillende punten van de op de medicijnen toege paste fysiologische chemie, maar die summiere noties kun nen het onderwijs in een labo ratorium voor fysiologie niet vervangen, een onderwijs dat zonder twijfel bij uitstek weten schappelijk en volledig dient te zijn'. Onderwijs zoals het te Lei den gegeven werd dus en zoals het in Frankrijk zou worden na gevolgd. WILLEM OTTESPEER» LEIDEN ELLEN VERBUNT Momentopname of niet: mor gen krijgt veruit het grootste deel van de basisschool-leerlin gen de gebruikelijke Cito-toets weer voorgeschoteld. Slechts enkele scholen in deze regio kiezen voor andere manieren om de kennis van hun leerlin gen te toetsen om zo de ge wenste vervolgopleiding vast te stellen. Vanaf augustus wordt op de scholen voor voortgezet onder wijs les gegeven in vijftien vak ken. Voor toelating tot de basis vorming moeten aan twee eisen worden voldaan: een advies van de basisschool en een indicatie van de prestaties van de leer ling. Voor deze 'second opinion' gebruiken de meeste scholen de Cito-toets. Een paar scholen in de regio hebben hun eigen methode om te achterhalen of de leerlingen klaar zijn voor het voortgezet onderwijs zoals het opzetten van een eigen psychologische test of een proefwerk. Van die gelegenheid maakt onder ande re de Montessori-school Elcker- lyc in Leiderdorp gebruikt. De school kiest voor het Groninger School Onderzoek (GSO). „Die AGENDA MAANDAG 8 FEBRUARI Alphen Klaverjassen in Buurtcentrum 'Elc- kerlyc', Havixhorst 254, aanvang 20.00 uur. Leiden Maandelijkse veiling-, ruil- en contac- toets past beter bij ons systeem, waarbij leerlingen in hun eigen tempo studeren. GSO toetst niet alleen de schoolvorderingen, maar ook de aanleg van leerlin gen via een soort intelligentie test", aldus leerkracht W. Kin kel. Hij vindt dat het GSO, in te genstelling tot de Cito-toets, de leerlingen niet onder hoge druk zet. Met deze mening van Kinkel zijn veel critici van de Cito-toets het eens. Daar voegen ze nog aan toe dat de toets te veel een moment-opname zou zijn. Bo vendien hebben ze problemen met de manier van vragen stel len: meerkeuze vragen kunnen de leerling aan het twijfelen brengen. M. Nasir Ashruf van de Isla mitische school in Leiden ge bruikt de Cito-toets dit jaar voor het eerst. Het voordeel van de toets vindt hij de objectiviteit. „Bovendien is het voor mezelf een bevestiging als de uitslag van de toets overeen komt met het advies dat ik geef over de leerling." Hij weet dat de leer lingen veel over de test praten. „Soms komen leerlingen naar me toe om te vertellen dat ze zenuwachtig zijn. tavond van 'De Postzegelvrienden' in het Vijfhovenhuis, Hoflaan 169, aan vang 19.00 uur. Thema-avond over veiligheid, org. po litiebureau Merenwijk en de Raad Daadwinkel, in buurhuis Op Eigen Wieken, aanvang 20.00 uur. »-*" IMBjffffiiisI

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 10