Fabius niet vervolgd voor rol Frans bloedschandaal Hereniging Cyprus inzet verkiezingen Buitenland Verpakte palmbomen Tankers gaan gevaarlijke kusten vermijden Somaliërs gooien stenen naar Amerikanen Palestijnen weigeren lijst met namen Armeniërs eisen vertrek president ZATERDAG 6 FEBRUAR11993 Regering Italië overleeft motie van wantrouwen rome eelco van der linden correspondent De Italiaanse regering van de socialist Amato heeft de motie van wantrouwen, die was inge diend door de voormalige com munistische partij PDS, over leefd. De Kamer van Afgevaar digden verwierp de motie met 321 tegen 255 stemmen. PDS-leider Occhetto besloot tot de vertrouwenskwestie om dat volgens hem de coalitie van de christendemocratische DC en de socialistische PSI zichzelf heeft overleefd. Beide partijen hebben bij tussentijdse verkie zingen fors verloren en beschik ken niet meer over een meer derheid. Bovendien zijn ze ook in diskrediet geraakt vanwege de vele corruptieschandalen. Occhette pleit voor een regering die breekt met het verleden en die de moraal terugbrengt in de politiek. Die regering komt er voorlopig dus niet. Algemeen Nederlands Persbun frankfurt» Het is winter in Frankfurt. Het kwik komt niet boven het vriespunt. De tropische palmen in de palmentuin van Frankfurt dreigen onherstelbare schade op te lopen door de vorst. Maar daar is wat op ge vonden. Om de kou buiten te houden is de kwestbare flora keurig verpakt in doorzichtige dozen, foto l Besluit over verdere procedure ligt nu weer bij parlement SKfllHH Ex-premier Laurent Fabius en twee van zijn voormalige ministers, Georgina Dufoix en Edmond Hervé, kunnen niet meer worden vervolgd voor hun rol in het gerucht makende Franse bloedschandaal. Dat heeft een commis sie van vijf rechters gisteren bepaald. Volgens de rechters is het misdrijf waarvan de ex-bewindslieden worden be schuldigd, het niet verlenen van bijstand aan personen in gevaar, verjaard. parus»hansgertsen van ais doodslag of vergiftiging bijvoorbeeld, zijn nog niet ver- In het ingewikkelde juridische steekspel is het woord nu op nieuw aan het Franse parle ment. Het parlement, dat pas in april weer bijeen komt, kan be sluiten de aanklacht te laten vallen of een nieuwe, zwaardere aanklacht in te dienen. Misdrij- Fabius, Hervé en Dufoix raak ten in opspraak in verband met hun rol in het zogenaamde bloed-Aidsschandaal. In 1984 en 1985 diende de Franse bloedbank willens en wetens met HIV-virus, de verwekker van Aids, besmet bloed toe aan zeker 1500 hemofilie-patiënten. Hierdoor zijn tot nu toe ruim 150 mensen overleden, terwijl nog eens vele honderden he mofilie-patiënten ten dode zijn opgeschreven. Drie artsen* onder wie twee topfunctionarissen van de bloedbank, zijn daanoor in middels tot zware straffen ver oordeeld. Maar tot woede van organisaties van slachtoffers zijn de destijds verantwoordelij ke politici nooit berecht. In december besloot het par lement na lang aarzelen Fabius. Hervé en Dufoix in staat van be schuldiging te stellen zodat ze voor de speciale rechtbank voor politici, de Haute Cour, konden worden gedaagd. Fabius wilde eerst niet meewerken aan die procedure, maar besloot zijn verzet onder druk van de pu blieke opinie op te geven. Het is de waag wat Fabius. tegen woordig leider van de socialisti sche partij, nu gaat doen. Veel keus heeft hij eigenlijk niet. Als Fabius zich van iedere verden king wil verschonen, zal hij voor de rechter moeten verschijnen. Zoniet, dan lijkt zijn ooit veel belovende politieke carrière ten einde. De voorzitter van de vereni ging van Franse hemofiliepa- riënten, Edmond Luc Henry, noemt de nu ontstane situatie 'grotesk'. ..Het wordt tijd dat al le feiten boven tafel komen. Zo lang we niet precies weten wat er destijds is gebeurd, kan het drama zich herhalen." EG geeft Libanon 70 miljoen gulden brussel» De Europese Commissie heeft gisteren 70 miljoen gul den beschikbaar gesteld aan Libanon. Het geld is bestemd voor de wederopbouw van het land, dat 15 jaar burgeroorlog achter de rug heeft. Thaise bende breekt in via WC-pot bangkok De politie in Thailand heeft gisteren vier inbrekers opgepakt die via toiletpotten huizen binnendrongen en vervol gens hun slag sloegen. De vier waadden door het riool tot onder een woning, sloegen het buizenstelsel onder het toilet stuk en kropen via de WC-pot naar binnen. Clinton tekent eerste wet Washington De Amerikaanse president Clinton heeft gisteren zijn eerste wet getekend. Voortaan mogen werknemers tot 12 weken onbetaald verlof opnemen wanneer hun aanwezigheid thuis is vereist in verband met geboorte, ziekte of adoptie. Clin tons voorganger Bush heeft hierover twee keer een veto uitge sproken. Verbod oesteroogst wegens giftige algen la rochelle De Franse overheid heeft de oogst van schaaldie ren in het Marennes-Oleron-basin, tussen de mondingen van de rivieren de Gironde en de Charente, gisteren verboden wegens de plotselinge toestroom van giftige algen. Vooral de oesterin dustrie is zwaar getroffen door de maatregel. Major accepteert excuses niet londen De Britse premier Major neemt geen genoegen met de excuses van het weekblad New Statesman voor het publiceren van geruchten dat hij een affaire zou hebben gehad met zijn kokkin. Volgens een woordvoerder van advocatenkantoor Biddle and Co. waren de excuses ontoereikend. Opnieuw maffia-baas gearresteerd palermo» De Italiaanse politie heeft gisteren in de Siciliaanse hoofdstad Palermo maffiabaas Giuseppe Montalto gearresteerd. De 34-jarige maffialeider, die al tien jaar wordt gezocht, was bij verstek tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld. Bovendien lo pen tegen Montalto nog vier nieuwe arrestatiebevelen, waarvan een verband houdt met de moord op de Italiaanse EG-afgevaar- digde Salvo Limas. Homo's in Griekse leger 'geestesziek' athene Griekse dienstplichtigen dfe ervoor uitkomen dat zij homoseksueel zijn, worden ingedeeld in de categorie „mensen met psychische problemen" en vervolgens om die reden afge keurd. Dat heeft woordvoerder Kokmotos van het Griekse minis terie van defensie gisteren meegedeeld. De kwalificatie geeste- zieke levert de homo's later veel problemen op als zij bijvoor beeld ambtenaar willen worden. Zoontje kankerpatiënte overleden rome» Het zoontje van een Italiaanse vrouw die tijdens haar zwangerschap weigerde ingrijpende behandelingen tegen kan ker te ondergaan om haar kind te beschermen, is donderdag overleden. Dat hebben artsen gisteren gemeld. De jongen over leed tien dagen na zijn geboorte als gevolg van hartstoornissen. Zijn moeder overleed^acht uur na de geboorte van haar zoon. Overeenkomst met Britse regering Unita wil in zuiden Angola eigen republiek LUANDA DPA-Rtr De Angolese guerrillabeweging Unita streeft naar een opdeling van het land en de oprichting van de zogenaamde republiek Zuid-Angola. Dat blijkt uit do cumenten, die in handen van de regering zijn gevallen en gis teren in de hoofdstad Luanda openbaar zijn gemaakt. In deze officiële stukken wordt Huambo, de op een na grootste stad van Angola, aan gewezen als hoofdstad van de nieuwe republiek. Bij de verove ring van het gehele zuiden moet Unita worden gesteund door „hulp uit de lucht die afkomstig zal zijn uit Zuid Afrika". De Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken, Roelof Botha, stelde gisteren opnieuw tegenover journalisten dat zijn land „zich geheel afzijdig op stelt in het Angolese conflict". In de documenten staat ver der dat óver de splitsing van An gola „vriendschappelijk over leg" moet worden gevoerd met de regering van president Dos Santos. Gaat de president niet op dit voorstel in, dan moet de verzetsbeweging de gevechten ten noorden van de spoorlijn van de havenstad Benguela voortzetten. Argentinië wil immigranten uit Europa opnemen BUDAPEST Rtr-ANP Argentinië is bereid immigran ten uit Centraal-Europa op te nemen om de Europese landen te ontlasten. De Argentijnse minister van buitenlandse za ken Guido di Telia heeft dit aangeboden tijdens een offi cieel bezoek aan Hongarije. Over de kwestie werden geen verdere mededelingen gedaan. Argentinië liet al eerder we ten met financiële steun van de EG immigranten uit Oost-Eu ropa te willen opvangen. Het land is samen met Chili, Vene zuela en Uruguay vooral geïn teresseerd in vaklieden. LONDEN DPA Olietankers zullen in de toe komst de gevaarlijke kustgebie den van Groot-Brittannië ver mijden. Dit hebben-rederijen en oliemaatschappijen gisteren de Britse regering toegezegd. Een woordvoerder van het Britse ministerie van verkeer heeft de- In het havengebied werden de Amer moedelijker aan toe. ze afspraak bevestigd. De overeenkomst die op vrij willige basis tot stand is geko men, volgt een maand nadat de tanker Braer vastliep voor de kust van de Shetland-eilanden. Daardoor vloeide in totaal 85.000 liter olie de zee in. Voortaan zullen olietankers de wateren ten noorden van de r* .^HSHNmI ikanen met stenen gekogeld, maar in Britse eilanden niet meer beva ren. Dat betekent dat de Fair Is le Strait, The Minches en Pent- land Firth, evenals de wateren rond de ten zuiden van Corn wall gelegen Scilly-eilanden ge vrijwaard blijven van mam moettankers. - De Internationale Maritieme Organisatie, die zich bezighoudt met de veiligheid op zee, moet nog van de afspraak op de hoogte worden gebracht. De milieuorganisatie Greenpeace, die al eerder had aangedrongen op de invoering van een aantal verbodszones voor tankers, noemde de overeenkomst „een eerste aanzet." Lufthansa gaat vliegen tegen bodemprijzen schiphol» De Duitse luchtvaartmaat schappij Lufthansa heeft een nieuwe stap gezet in de prijzen slag op de Europese markt. Na dat eind december alle retour tickets op Europese bestem mingen werden aangeboden voor een tarief van 299 gulden (er moest wel via Duitsland worden gevlogen), gaat Luft hansa nu vliegen tegen bodem prijzen. De Duitse maatschappij garandeert dat tickets bij haar worden verkocht nooit duurder zijn dan bij andere luchtvaart bedrijven. De nieuwe actie van het in grote financiële moeilijkheden verke rende Lufthansa is enkele dagen geleden begonnen op de Britse markt. Het is zeker dat Lufthan sa ook in Nederland deze actie zal voeren, al is nog onbekend wanneer. Volgens een woord voerster van de Nederlandse tak van Lufthansa worden de tarie ven gehanteerd die andere maatschappijen hebben gepu bliceerd. Bovendien moeten de tickets voor 31 maart worden gekocht en gebruikt. Andere Europese maatschap pijen waaronder de KLM rea geerden op de eerste Lufthansa- actie. Vooral de tarieven van en naar Duitsland werden fors ver laagd. Reageren op de nieuwe actie wil de KLM nog niet. „La ten we eerst maar afwachten waarmee Lufthansa komt. Als het nodig is zal de KLM reage ren", aldus de woordvoerder. Omwonenden vulkaan Miayon geëvacueerd Duizenden omwonenden van de vulkaan Mayon op het Fili- pijnse eiland Luzon zijn giste ren geëvacueerd omdat de au toriteiten vrezen voor een nieu we uitbarsting. Reddingsploe gen zijn op de vulkaanhellingen nog op zoek naar 25 vermisten, die niet meer zijn gezien sinds de Mayon eerder deze week uit barstte. De eruptie kostte aan zeker 61 mensen het leven. NAIROBI» FRANS V correspondent Honderden Somaliërs hebben gisteren hun frustraties de vrije loop gelaten over de aan wezigheid van duizenden Amerikaanse ma riniers in de hoofdstad Muqdisho en hen met stenen bekogeld. Directe aanleiding voor de actie was de dood van een Somaliër die volgens de menigte door de Amerika nen was doodgeschoten. Bij het geweldda dige incident raakten twëe Amerikaanse mariniers gewond. De Amerikaanse legerwoordvoerder Fred Peck liet weten dat onmiddellijk troepen - versterkingen naar het havengebied, waar het incident zich voordeed, zijn gestuurd. De mariniers schoten verschillende keren in de lucht om de menigte uiteen te drijven. Peck ontkende dat zijn manschappen ver antwoordelijk zijn voor de dood van de So maliër. De VN-secretaris-generaal Boutros Ghali heeft gisteren bekendgemaakt dat de VN spoedigmogelijk al binnen een paar we ken het commando over het internatio nale interventieleger in Somalia zal overne men van de Amerikanen. H(jt VN-leger zal volgens Boutros Ghali uit 20.000 man schappen bestaan, waaronder nog 4000 Amerikanen, die een ondersteunende rol zullen blijven vervullen. istanbul «jessica lutz correspondent Op het Griekse deel van Cy prus worden morgen presi dentsverkiezingen gehouden. De uitslag zal bepalend zijn voor het verloop van de in maart geplande besprekingen over hereniging die in New York zullen worden gehouden. De top in New York is dan ook de inzet van de campagne. De huidige president Vassiliou is het mikpunt van kritiek van zijn rivalen. Niet omdat de eerdere besprekingen met Turks- Cypriotische leider Denktash stukliepen, maar omdat de pre sident te toegeeflijk geweest zou zijn tegenover de Turken. Hij is bereid de Turks-Cyprioten een zekere mate van autonomie te geven in de vorm van een fede- Voor Vassiliou's sterkste tegen stander, de conservatieve Meri- des, is dit een nachtmerrie. De 71-jarige politicus vreest dat het eiland geturkificeerd zal worden en zoekt steun bij grote broer Griekenland. Als hij de verkie zingen wint, wil hij de New Yorkse besprekingen uitstellen om eerst een pan-hellenistische conferentie bijeen te roepen, waarin een gezameüjke strate gie met Griekenland kan wor den bepaald. De derde kanshebber, Paschalis Paschalides, deelt Klerides' vrees. Hij heeft behalve de cen trumrechtse Democratische Partij en de Socialistische Partij ook de Grieks-orthodoxe kerk achter zich, die de angst voor de moslims aanwakkert. Maar alle drie de kandidaten willen de diepe kloof tussen henzelf en de Turks-Cyprioten overbruggen, het gaat er alleen om hoe. Na de Turkse invasie naar aan leiding van de mislukte staats greep tegen president-aartsbis schop Makarios in 1974 zijn 170.000 Grieks-Cyprioten weg getrokken uit het door de Tur ken bezette, en voornamelijk door Turken bewoonde deel van het eiland. Deze mensen willen nu nog steeds terug naar hun oude huizen, waar inmid dels Turken wonen. Vassiliou is geneigd tegemoet te komen aan Denktash' eis dat niet zomaar iedereen terug kan komen. Klerides vindt dit absoluut on- aanvaarbaar en wil dat iedereen terug kan. Hij laat zich niet uit over het lot van de 35.000 Turks-Cyprioten die weg moes ten trekken uit het Griekse zui den, terwijl Vassiliou het goed zou vinden dat die in hun 'nieu we' huizen blijven wonen. In de laatste 18 jaar hebben veel immigranten vanuit Turkije zich in Turks-Cyprus gevestigd. Vassiliou wil hier een regeling voor treffen, maar Klerides vindt dat ze allemaal het land uit moeten. Vassiliou pleit net als Klerides voor algehele terug trekking van de Turkse troepen op het eiland, maar Klerides vindt bovendien dat er een Griekse legereenheid naar het eiland moet komen. Vassiliou voert als verkiezings leuze 'vrede met de Turkenen verdedigt zijn opstelling in New York met het argument dat hij op zijn minst het gesprek gaan de houdt. Bij een radicale op stelling als die van Klerides, had Denktash allang afgehaakt. Nu wordt er tenminste onderhan deld over de teruggave van 33 dorpen en steden en uitbreiding van de bufferzone die onder controle staat van de VN-vre desmacht. In dit gebied moet vrij verkeer mogelijk zijn, zodat geleidelijk aan het ijs tussen de twee bevolkingsgroepen kan breken. Volgens de prognoses zal geen van de kandidaten in de eerste ronde de benodigde meerder heid van vijftig procent plus één van de stemmen halen. Dat be tekent een tweede ronde tussen de twee kandidaten met de meeste stemmen. De verwach tingen luiden dat die op een nek-aan-nek-race uitlopen tus sen Vassiliou en Klerides. De vierhonderd gedeporteerde Palestijnen hebben gisteren de lijst met de namen van 101 mensen die onmiddellijk naar Israël mogen terugkeren gewei gerd aan te nemen. Een bood schapper, een inwoner van een Zuidlibanees dorp, die gisteren bij«frun bivak in het zuiden van Libanon de lijst wilde overhan digen. moest onverrichterzake terugkeren. Een van de Palestijnse woord voerders, Aziz Dweik, zei dat de ballingen solidair zijn en dat niemand van plan is „zijn broe ders achter te laten". De Palestijnen hadden begin deze week al laten weten niet te zullen meewerken aan het Is raëlische compromis dat de te rugkeer van een kwart van de gedeporteerden en halvering van de straf van de rest mogelijk maakt. Israëlische soldaten hebben gisteren in de bezette Gaza- strook vijf Palestijnen doodge schoten. Het Israëlische leger heeft drie van de doden beves tigd. Volgens een verklaring van het leger ontdekten soldaten tij dens een routinepatrouille vijf gewapende Palestijnen die in een auto in de buurt van het vluchtelingenkamp Bureij re den. De soldaten openden het vuur. waarbij volgens het leger drie van de vijf werden gedood moskou hans geleunse correspondent Ruim honderdduizend demonstranten hebben gisteren in de Armeense hoofdstad lerevan het af treden van president Ter-Petrosjan en nieuwe verkiezingen geëist. De betogers stelden het Ar meense staatshoofd verantwoordelijk voor de energiecrisis in de voormalige Sovjetrepubliek. Oppositieleider Hairikjan, die het bij de presi dentsverkiezingen van 1991 moest afleggen tegen Ter-Petrosjan, heeft de president tot 18 februari de tijd gegeven oplossingen voor de crisis aan te dragen. Ter-Petrosjan ontsloeg eerder deze week premier Arutjunjan en kondigde aan binnen een week een nieuwe regering te vormen. De al bestaande energiecrisis in Armenië, direct gevolg van het al jaren slepende conflict met buurland Azerbajdzjan over de enclave Nagomo Ka ra bach, werd vorige maand acuut door sabota ge aan een gaspijpleiding in het aangrenzende Georgië. De oppositie verwijt de president dat hij niet hard genoeg tegen Azerbajdzjan optreedt en de Armeense meerderheid in Karabach onvol doende militaire steun geeft.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7