Honger bedreigt 200.000 zeevogels Veronica verliest weer ronde in bokswedstrijd Binnenland Verzuring nog geen reden voor veeverbod Oude Amstelhotel onder de hamer Jutterskoorts slaat om in angst 'Lantaarn' stort in kerk Penningmeester drukte 20.000 gulden achterover ZATERDAG 6 FEBRUARI 1993 Algemeen Nederlands Persbureau CPD Gemeenschap)- Paramaribo wil stedenband A'dam schiphol» Paramaribo wil een stedenband met Amsterdam. Dat is duidelijk geworden tijdens het bezoek van de Amsterdamse wethouder Jonker aan de hoofdstad van Suriname de afgelopen week. De wethouder keerde gisteren terug op Schiphol. Amster dam is over het algemeen terughoudend in het aangaan van zo'n officiële relatie, maar de zaak zal serieus aan de orde ko men in de Amsterdamse gemeentepolitiek, zo zei Jonker. Van de 200.000 Surinamers in Nederland woont de helft in Amsterdam. Leven werd 0,4 procent goedkoper voorburg» Het leven is tussen half december 1992 en half janu ari 1993 0,4 procent goedkoper geworden. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) schrijft dat vooral toe aan de daling van de aardgastarieven. Als de stijging van de kosten van medische verzorging buiten beschouwing blijft, daalden de kosten voor het levensonderhoud zelfs met 0,5 procent. Eén jaar voor verkrachting Tropicana Rotterdam De rechtbank in Rotterdam heeft een 20-jarige Rot terdammer en een 19-jarige Amsterdammer tot een gevangenis straf van één jaar veroordeeld wegens de verkrachting van een meisje in het Rotterdamse zwemparadijs Tropicana vorig jaar augustus. De twee namen daar deel aan een massaal bezochte discoparty, die uit de hand liep. Verscheidene meisjes deden la ter aangifte van aanranding of verkrachting. Het bewuste meisje werd door enkele jongens, onder wie beide verdachten, een kleedhokje binnen geduwd. De jongens scheurden haar de kle ren van het lijf en verkrachtten haar beurtelings. De jongens ont kenden dat zij geweld hadden gebruikt omdat het meisje niet had geschreeuwd en zij haar niet hadden Gelderse boeren mogen voorlopig door hinderwetvergunningen te schorsen die de gemeente Ede aan de veehouders had ver leend. De veehouderij had met grote spanning uitgekeken naar de uitspraak nadat de Raad van State een paar weken geleden de hinderwetvergunningen van twee veehouders in Twente ver nietigde omdat hun bedrijven een te grote aanslag op het milieu vormden. De veehouderij is door de uit stoot van ammoniak en het uit rijden van mest een van de grootste verzuurders. De Twentse gemeente Ambt-Del den had volgens de Raad van State geen hinderwetvergun ning mogen verstrekken aan de betrokken twee veehouders, omdat de omgeving daar al in ernstige mate is verzuurd. De veehouderij schrok enorm van de uitspraak omdat die het ein- 'WAO-boete kost bedrijven miljard gulden' Staatssecretaris Ter Veld van so ciale zaken „beaamt" een bere kening van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen (VNO) dat werkgevers een mil jard gulden aan 'malussen' (boetes) gaan betalen voor werknemers die in de wao te rechtkomen. Ze zegt dit in een gisteren gepubliceerd vraagge sprek met het blad 'Onderne ming' van het VNO. Een woord voerder van haar ministerie be vestigd dat het malus-bedrag dit en volgend jaar rond het miljard zal liggen. Hij wijst erop dat daar ook bonussen voor het indienslne- men of -houden van arbeidson geschikten tegenover staan ter grootte van 500 miljoen gulden. De bonus/malus-regeling maakt deel uit van een totaal- aanpak die moet leiden tot min der zieken en arbeidsongeschik ten. Vooral kleinere werkgevers, aangevoerd door KNOV-voor zitter Kamminga, verzetten zich tegen de boeteregeling. Het geld van de regeling gaat overigens niet in de schatkist, het wordt direct gebruikt voor premieverlaging. Ter Veld ver wacht op korte termijn al een daling van de AAW-premie (al gemene arbeidsongeschiktheids verzekering) met 0,2 0,3 pro cent. Het zijn vooral kleine werkgevers die van een lagere aaw-premie profiteren, zo be nadrukt Ter Veld. Ter Veld vindt het juist dat werkgevers mede opdraaien voor een ongeluk dat een werk nemer buiten het werk over komt. „Mijr^ antwoord is, dat nergens onderscheid wordt ge maakt tussen beroeps- en privé- risico en ik zou er verschrikke lijk tegen zijn als daartoe werd overgegaan." Ze is wel bereid om te kijken naar knelpunten, als de vakantiewerker die ar beidsongeschikt wordt. „Moet je voor iemand die vier weken w erkt een volledige malus beta len? Acht veehouders in de Gelderse Vallei mogen voorlopig hun be drijf voortzetten. De Raad van State wees gisteren de eis van Milieu-Offensief Wageningen af deel in de Edese zaak, omdat de zou kunnen betekenen van duizenden veehouderijbedrij ven die zonder geldige hinder wetvergunning werken. Vandaar dat met spanning werd uitgekeken naar het oor daar de bodem eveneens stig is verzuurd. Bij de hinder wetvergunningen aan veehou ders in Wekerom, Bennekom, Lunteren, Otterlo en Harskamp voor uitbreiding of nieuwbouw hanteerde de gemeente Ede normen die aanzienlijk soepeler waren dari die van de landelijke Richtlijn Ammoniak eri Veehou derij 1991. Milieu-Offensief heeft tegen in totaal tweehon derd hinderwetvergunningen bezwaarschriften ingediend. De Edese gemeentewoord voerder Verwater zei tijdens de zitting in Den Haag twee weken geleden dat er bij strikte toepas sing van de richtlijn in de Gel derse Vallei vele honderden be drijven zouden moeten sluiten. Dat gaat de gemeente te ver. De uitspraak van gisteren is voorlopig. Over enkele maan den volgt het definitieve Kroon- besluit. In afwachting daarvan wilde de Raad volgens een woordvoerder de vergunningen niet schorsen. Bij schorsing maakt de Raad van State een af weging tussen het individuele belang van de boer en het be lang van Milieu-Offensief, in dit geval het milieubelang. Als de Kroon besluit dat de hinderwet vergunning wel mocht worden afgegeven, zouden de betrok ken veehouders bij een schor sing ernstig gedupeerd zijn om dat ze hun bedrijf enkele maan den onterecht hebben moeten sluiten. KANTOORUNITS VERKOOP/VERHUUR Amsterdam Bij de bijna een jaar lange ingrijpende verbouwing van het Amstelhotel, het meest luxueuze hotel van Amsterdam, werd ook het interieur vernieuwd. De oude inventaris gaat op 9 en 12 februari on der de hamer en gisteren was de eerste kijkdag. De veiling bij veilinghuis Gijselman is ook voor particulie ren interessant omdat de voorwerpen zowel afzonderlijk als in partijen worden verkocht, foto anp»ruud hoff 02510-11727 vlieland» ankode jong Jutter Dirk Bruin op Vlieland is klaar voor een inval van de dou ane. Dat ze zullen komen voor zijn sigaretten staat voor hem bijna vast. „Maar ik peins er niet over een boete te betalen. Dan komt het maar voor de rechter". De vondst van twee contai- rfers met honderdduizenden si garetten op het strand bracht Vlieland vorige week in een roes. De roes sloeg om in een kater: Vlieland voelt nu de hete adem van de douane in de nek, zeker na de inval in het Cavale rie Schietkamp van de land macht donderdag. Ergens is het fout gegaan, daar is iedereen het wel over eens. Maar waar eindigde het jutten en begon het jatten? De vier jutters die de strandvondst op hun naam zetten, voelen zich niet aangesproken. Dirk Bruin, Hein van Houten, Harry Jurjen en Klaas Pronk werkten zich die stormachtige zondag nacht in het zweet. Samen met de strandvonderij brachten ze ladingen vol sigaretten van het strand naar de schuur van ge meentewerken. Gezamenlijk haalden ze de natte sloffen uit de partij. „Wat ook maar een beetje nat aan voelde gooiden we weg, anders bleef je aan de gang. Maar daar zaten nog veel goeie tussen", zegt Dirk. Deze 'natte' partij enkele vrachtwagens vol kwam op de vuilstort op het ge meentelijk terrein terecht. Toen sloeg het juttersvirus toe. Oude ren, kinderen, iedereen wroette in die bult sigaretten op de ge meentelijke opslag. „Pronk zei nog: Het lijken wel mollen, zo vliegen ze er doorheen", herin nert Dirk zich. Een dag later traceerde de po litie nog een container, geladen met Pall Mali. De container werd naar het Reddingbootpad gesleept. Tot in de nachtelijke uren is deze container door Vlielanders geplunderd. .Alle maal, tot schoolkinderen toe, kwamen ze met tassen vol te rug", zegt Hein. De douane kwam in actie nadat handige jongens een bestelbus sigaret ten van het eiland smokkelden. Inmiddels was op Vlieland Spisulas-banken bij Texel leeggevist De Nederlandse kokkelvissers hebben een nieuwe goud schat aangeboord: de spisulas-banken in de Noordzee, ten noorden van Terschelling. In rap tempo worden da gelijks vele duizenden kilo's schelpdieren uit de zeebo dem opgezogen om te belanden in Spaanse paëllascho- tels. Voor bijna tweehonderdduizend zeevogels dreigt de spisulasvisserij een ramp te worden. Ze zitten over een paar weken zonder voedsel. De Texelse onderzoeker Leo pold spreekt over ,,een ongehoord schandaal". texel» bert de jong Leopold, werkzaam bij het Ne derlands Instituut voor Onder zoek van de Zee, bevindt zich deze week met een onderzoek - schip midden in het gebied waar de spisulas wordt opgevist door zes a acht schepen. „Wij onderzoeken of er in de kustzo nes gebieden zijn die vanwege hun belang voor zeevogels extra bescherming nodig hebben. Omdat ze bijzonder voedselrijk zijn, of door de rust geschikt zijn als ruiplaats voor vogels die van verenpak wisselen. De plek waar nu op spisulas gevist wordt, is zo'n extreem waarde vol gebied". „Nog nooit zijn er voor de Nederlandse kust in één gebied zo veel vogels geteld. Het zijn nieuwe Nederlandse records die onderstrepen hoe belangrijk de spisulas-banken voor de vogels zijn. De spisulas is hun voor naamste voedsel en dat wordt nu in een snel tempo weggevist. De vissers hebben het gemak kelijk: waar de vogels zijn, zijn de schelpdieren. Als het zo doorgaat, zal de zee hier over een paar weken leeg zijn. Her stel vergt minstens twintig jaar". Leopold wijst erop dat de vissers de vogels eerder al uit de Waddenzee verdreven hebben. Daar zijn de traditionele voed selbronnen, de kokkels, al eer der door overbevissing vrijwel verdwenen. Volgens de Texelaar is er in Nederland nog nooit eerder ge richt op spisulas gevist. Maar nu de kokkelvisserij gesloten is en Zuid-Europa ook goed geld wil betalen voor spisulas. boren de kokkelaars de nieuwe inkom stenbron gretig aan. Wadden vereniging en Vogel bescherming tonen zich ge schokt. Voor zover de milieu-or ganisaties weten heeft tot nu toe slechts één visser van het ministerie een vergunning ge kregen om op spisulas te vissen. De rest vist in feite illegaal en de milieu-organisaties vrezen dat er de komende weken nog veel meer kokkelvissers de jacht op spisulas zullen openen. Leopold: „Er staan nog zeker twintig te trappelen. Het minis terie heeft geen quotum inge steld en voor het vissen zonder vergunning krijgen de visserj slechts een lichte boete. Word| de waarde van de spisulas.-baai ken voor de vogels meegewogen dan kan de minister maar één ding doen: deze visserij direct verbieden". Celibaat al in Middeleeuwen omstreden boxmeer anp-gpdBijsterveld trekt een vergelijking met het heden. Diverse opiniepeilingen hebben aangetoond dat een grote meerderheid van de Nederlandse rooms-katholieken voor afschaffing van het ver plichte priestercelibaat is. De promovendus ziet meer saillante overeen komsten tussen de positie van de Brabantse pas toors in de Middeleeuwen en die van nu. Zo leg den ook de priesters vijf eeuwen geleden een gro tere loyaliteit aan de dag ten opzichte van hun parochianen dan tegenover de kerk, die als te star werd beschouwd. De pastoors zegenden huwelij ken in die niet aan de kerkelijke voorschriften vol deden en bedienden de sacramenten aan men sen die daarvan volgens het kerkrecht waren uit gesloten. De problemen rond het celibaat van katholieke geestelijken dateert niet van vandaag of gisteren. Al in de Middeleeuwen leidde het gebod tot seksuele onthouding tot verdeeldheid. Meer dan de helft van de Noordbrabantse pastoors in de vijftiende eeuw hield er een seksuele relatie op na, zo blijkt uit het proefschrift 'Laverend tussen Kerk en wereld' van de Boxmeerse docent ge schiedenis Bijsterveld waarop hij volgende week promoveert. De gelovigen in de Middeleeuwen hadden er weinig problemen mee dat hun pastoor zijn leven met een vrouw deelde, als dat maar niet leidde tot een openlijk schandaal, schrijft de Brabander. een levendige handel ontstaan in Hollywood en Pall Mall-siga- retten. „Toen kon je op je vin gers natellen dat het scheef zou lopen", zegt een Vlielander. Tot schrik-van de Vlielanders kregen ze maandag een pamflet in de bus. De gemeente dreigde daarin met acties van douane en politie als de bevolking niet alle sigaretten voor donderdag had ingeleverd. De mensen zijn bang geworden, wëet gemeen teraadslid Jan Houter: „In de oorlog spijkerden de moffen zo iets op de boom, een oproep om elkaar te verraaien. Dit maakt bij oudere bewoners heel wat los. Ouwelui zitten hun kin deren op de nek, of ze alles wel hebben ingeleverd." Bijna 800.000 sigaretten zijn deze week ingeleverd. Of de douane na de inval op het schietkamp ook huiszoekingen gaat verrichten, wil woordvoer der Van der Zwaag niet zeggen. „We hebben er begip voor dat er wat sigaretten verdwijnen. Maar de grenzen van het rede lijke moeten niet worden over schreden". Amsterdam Het lichten van het torentje van de door brand geteisterde Ronde Lutherse Kerk in Amster dam is mislukt. Gisteren stortte de top van het torentje plotseling in de kerk. Het instorten heeft geen ver dere schade aangericht aan het afgeschermde orgel. foto anp paul vrefker 'Ouders wiegedood-baby's' in geldnood utrecht gpd De ruim vierhonderd leden tel lende vereniging van Ouders van Wiegedood-kinderen is in acute geldnood gekomen door malversaties van haar voormali ge penningmeester. Eind vorig jaar bekende de vrouw dat zij in driekwart jaar ten minste 20.000 gulden achterover had gedrukt. De vrouw heeft beloofd alles in het werk te stellen om het geld terug te betalen. Vanaf die tijd heeft het bestuur onder lei ding van voorzitter Sikkenga ge probeerd een terugbetalingsre geling met haar te treffen. Tot nu toe zonder resultaat. Sikkenga: „Twintigduizend gulden is voor ons erg veel geld. En aangifte leidt niet altijd tot terugbetaling. Maar als het niet anders kan. doen we dat toch."' Volgens de voorzitter heeft het bestuur de vrouw een termijn gesteld, maar hij wil niet zeggen welke. Inmiddels hebben twee be stuursleden aangeboden de ver eniging elk vijfduizend gulden te lenen om de acute geldnood te lenigen. Ook de voorzitter zelf heeft een bedrag overge maakt. Adviseur De Jonge, eme ritus-hoogleraar kindergenees kunde, heeft zich persoonlijk garant gesteld voor betaling van de medewerkers van de Vrije Universiteit die een onderzoek doen naar oorzaken en preven tie van wiegedood. De vereniging werd in 1981 opgericht en begeleidt ouders die een baby hebben verloren door wiegedood. de raadselach tige plotselinge dood van zuige lingen in het eerste levensjaar. De vereniging fungeert als in formatiecentrum. geeft een kwartaalblad uit, verspreidt brochures en houdt contactda gen. Ook stelt zij subsidies be schikbaar voor onderzoek naar oorzaken en preventie van wie gedood. Zeer twijfelachtig of het ooit tot uitvoering van straf komt den haag gus schreuders juridisch medewerker Veronica heeft weer een ronde in de bokswedstrijd met het Commissariaat voor de Media verloren. Toch is de kans dat de omroeporganisatie wegens schending van de Mediawet ge durende zeven weken van de zenders zal verdwijnen, nog al tijd bijzonder klein. Het valt zelfs te betwijfelen of het ooit tot uitvoering van de straf zal komen. De juridische strijd tussen Ve ronica en het Commissariaat voor de Media duurt nu al meer dan tweeëneenhalf jaar. In juli 1990 constateerde het Commis sariaat dat Veronica via een be sloten Vennootschap van Rob Out en Lex Harding, Tornado, acht miljoen gulden had gesto ken ip de commerciële zender Veronique. dat later RTL-4 zou worden. De investering werd veroordeeld als een nevenacti viteit die volgens artikel 57 van de Mediawet ontoelaatbaar is. Als zelfstandig bestuursorgaan, belast met het toezicht op de naleving van de Mediawet, leg de het Commissariaat voor straf aan Veronica een uitzendver- bod op van dertien weken, waarvan zes weken voorwaar delijk. Tegen deze beschikking ging Veronica in beroep bij de Raad van State, die in mei 1991 het Commissariaat gelijk gaf. Aan een oordeel over de straf kwam de afdeling rechtspraak echter niet toe. Eerst moest worden vastgesteld of de door Veronica overtreden Nederlandse regels niet in strijd waren met het ver drag van de Europese Gemeen schap. In dat geval zou het in de Mediawet uitgevaardigde ver bod op nevenactiviteiten niet geldig zijn. Nu het Hof van lustitie van de EG in Luxemburg woensdag heeft uitgemaakt dat het EG- verdrag geen beletsel vormt voor een verbod op i i een publieke om roep, kan de Raad van State de draad weer oppakken. De vol gende fase zal dus niet meer handelen over de schending van de Mediawet door Veroni ca, maar over de rechtmatig heid van de straf. Is intrekking van de zendtijd voor een periodewan zeven we ken wel proportioneel? De argu menten die golden bij de schor sing van de uitvoering van de straf in 1990 gelden nog: het in grijpende karakter van de maat regel en het feit dat het Com missariaat voor de Media nog nooit eerder gebruik heeft ge maakt van deze mogelijkheid. Veronica zal zich er ook op be roepen dat inmiddels veel tijd is verstreken en dat de omstan digheden zijn veranderd. Het argument dat de heren Out en Harding, de boosdoe ners van drie jaar geleden, de omroep intussen hebben verla ten, lijkt nogal ver gezocht. Niet zij persoonlijk zijn door het Commissariaat voor de Media veroordeeld, maar Veronica als rechtspersoon is de schuldige aan schending van de Media wet. Bovendien: de Raad van State oordeelt over de rechtsgel digheid van de .beschikking op het moment dat deze werd uit gevaardigd. Clementie Maar gesteld dat de straf om die reden over enkele maanden wordt bevestigd, dan kan Vero nica met een beroep op de ge wijzigde omstandigheden wel weer een verzoek bij het Com missariaat voor de Media indie nen om clementie te betrach ten. De Mediawet is inmiddels veranderd. En het zou wel bij zonder zuur zijn om drie jaar na de overtreding nog een ingrij pende sanctie als een uitzend- verbod toe te passen. Dus zal Veronica aan het Commlwrf- aat vragen de hand over het hart te strijken. Een afwijzing van dit verzoek vormt dan een nieuwe beschik king waartegen ook opnieuw beroep bij de Raad van State kan worden ingesteld. Bij de be handeling van dat nieuwe be roep zullen de veranderde om standigheden en het tijdsver loop tussen de overtreding en de straf wél een rol kunnen spe len. Veronica kan dan alsnog naar voren brengen dat zij een onevenredig nadeel lijdt van een uitzendverbod. Zou dit allemaal geen zoden aan de dijk zetten en zijn alle nationale juridische mogelijk heden uitgeput, dan rest Vero nica nog een gang naar het Eu ropese Hof voor de rechten van de mens in Straatsburg onder het motto dat oen uitzendver bod de vrijheid van meningsui ting in het geding brengt. Hel Hof in Straatsburg stelt aan sancties tegen omroeporganisa ties de eis dat die noodzakelijk moeten zijn om de democrati sche rechtsstaat te beschermen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5