Een kruitvat van ideeën De buren van ET komen ZATERDAG 6 FEBRUAR11993 van Overvliet is pas een paar maanden aan de gang. Niettemin beschikt de Nederlandse afdeling al over een eigen maandblad, Infini ty. Want Oneindigheid, daar gaat het alle maal om. Er is geen begin en geen eind aan het leven in de ruimte. Wanneer de aarde moe en versleten is, over 10.000 jaar, zal de menselijke soort uitzwerven over het heelal. Van Overvliet: „Het enige doel van het leven is: méér leven." Volgens Van Overvliet en zijn clubgenoten, krioelt het van de interstellaire beschavingen. Een deel daarvan is verzameld in een federa tie. Bijna al die beschavingen verplaatsen zich moeiteloos door het heelal, maar aard- bezoek is alleen toegestaan na toestemming van die federatie. Alleen de Elohim mogen op eigen houtje de mensheid ontmoeten. „Er zijn nog twee planeten zoals de aarde in nabije zonnestelsels. Ook daar hebben de buitenaardsen het leven in gang gezet en ze willen zien hoe alles zich ontwikelt. Pas wan neer we bewijzen dat we hier in vrede kun nen leven en onze technologie zich voldoen de heeft verfijnd, willen de Elohim ons verder helpen. Dat geldt ook voor die twee andere planeten: het is een soort wedloop." De aanhangers van de RaÖliaanse Bewe ging, dat zal duidelijk zijn, nemen dit alles akelig serieus, 't Is allemaal een kwestie van geloof, want behalve Vorilhon/Raël heeft nie mand de buitenaardsen ooit ontmoet. Voril- hon gelooft ook niet in concreet bewijs. De journalist, uiterlijk een regelrechte replica van Jezus zoals we die kennen van oude schilderijen, schreef een aantal boeken die voor zijn volgelingen een soort Bijbel zijn. Vorilhon zet uiteen hoe je tweemaal daags moet mediteren om contact met de Ruimte te krijgen. Maar iets tastbaars, een fotootje of zo, zat er niet in. Vier maal per jaar zijn er bij eenkomsten. waar nieuwe leden worden 'ge doopt' door het overseinen van hun 'cellulair plan'. Vorilhon legt zijn handen op het hoofd van de nieuwe Raëliaan en seint diens gene tische code oven naar eigen zeggen recht streeks in de computers van de Elohim. Bart van Overvliet: „Genetica is van groot belang. Je DNA-paspoort, dat is wat je bent." Hoewel de wereld verscheurd wordt door gewapende conflicten, meent Van Overvliet dat de mensheid nagenoeg rijp is voor de komst van de Elohim. Deze eeuw waarschijn lijk niet meer; maar kort na het jaar 2000 zou heel goed kunnen. Binnenkort dus. gezien vanuit de eeuwigheid van de kosmos. Wanneer het eenmaal zo ver is, zullen de Elohim ons verder helpen er een mooie we reld van te maken, met genoeg geluk, ge zondheid en misschien ook wel geld voor ie dereen. Plus de technologie die nodig is om tenslotte andere planeten, elders in het heelal te kunnen bereiken. De buitenaardsen zelf wonen honderden lichtjaren, ofwel vele mil jarden kilometers bij ons vandaan. Geen pro bleem volgens Bart van Overvliet: „Ze kun nen binnen tien minuten hier zijn." Ze komen. Wanneer en waar precies staat nogniet vast, maar de kleine, groene mannetjes van voorbij Mars komen op bezoek. Overigens zijn ze niet zo klein. En niet groen ook. Het zijn net mensen, wat logisch is voor wie weet dat de buitenaardsen in feitede verwekkers zijn van ons, reguliere aardbewoners. Voorwaarde voor hun komst is dat wij een ambassade voor hen bouwen. Bart van Overvliet, voorzitter van de Raëliaanse Beweging afdeling Nederland, weet er alles van. De buitenaardsen houden ons in de gaten. Enkele leden van de Club van Schiermonnikoog. Van links naar rechts: Johan Schaberg, Jaap Mul ders, Helene de Puy, Mare Wesse- ling, Jurriaan Kamp, Wiet de Bruin en Eckart Wintzen. FOTO ELSEVIER JOS TEN BRINK Topondernemers die zich zorgen maken over de afnemende belangstelling van het volk voorde politiek; de wonderen zijn de wereld nog niet Uit. Investeerder Johan Schaberg wil niet alleen klagen over de politiek via het Verbond van Nederlandse Ondernemingen VNO, maar is bereid om ook zelf vuile handen te maken. Schaberg is lid van de Club van Schiermonnikoog een gezelschap, bijeen geroepen door NRC-journalist Jurriaan Kamp, dat zich presenteert als politieke beweging. Geen partij, maar een inspiratiebron voor 'het politieke debat'. Honderden geestverwanten hebben inmiddels gereageerd op de eerste publikaties van de Club, genoemd naar het Waddeneiland waar anderhalf jaar geleden de oprichting werd gevierd. e veronderstelling van de Club van Schiermonnikoog is dat ie dereen in Nederland het onder tussen wel voor elkaar heeft. Het is mooi ge weest met alle geregel. Mondige burgers wil len zelf verantwoordelijk zijn voor elkaar. Wie heeft de overheid nodig om te bepalen op welke tijd de winkels open zijn? Wie heeft de overheid nodig om een huis te zoeken, of een baan? Wie wil de bemoeienis van dat machti ge apparaat als het gaat om zorgen voor oma die zichzelf niet meer kan wassen? Niemand toch? Want dat willen we allemaal zelf doen, met de hulp van anderen natuurlijk, maar in ieder geval niet onder dwang van dat stel Haagse regelneven. De Club pleit voor een minimale overheid, een idee dat teruggrijpt op het aloude con cept van het vrije spel der maatschappelijke krachten, de onzichtbare hand die het alle maal wel zal regelen. Maar de Club wil poli tiek niet 'geplaatst' worden, wat in dit geval neer zou komen op een beschut plekje ter rechterzijde van het spectrum. Het gaat erom dat collectieve verantwoordelijkheid is ver worden tot collectieve onverschilligheid en dat tij moet worden gekeerd. Duinredë Dat idee, ook de betrokkenen noemen het 'nog redelijk vaag', wordt in een manifest (de Duinrede genoemd) door 21 mensen onder tekend. Door Eckart Wintzen bij voorbeeld, grootaandeelhouder en algemeen directeur van het florerende software-bedrijf BSO/Ori- gin. En door Wiet de Bruijn, bedenker en ei genaar van Boedelbak en sinds kort mede-ei genaar van Van Dijks Boekhuis in Kampen. En door Johan Schaberg dus, ondernemer en investeerder, die zichzelf inmiddels 'finan cieel onafhankelijk' kan noemen: „Ik ben in de gelegenheid mijn tijd te besteden aan za ken van publiek belang." De betrokken zakenlieden wijken in hun ondernemersschap af van de traditionele, centralistische organisatie. „Dat zouden we bij de overheid nou ook zo graag zien", zegt Schaberg, volgens wie 'de arbeider' die slechts zijn spierkracht verhuurt niet meer bestaat. „Werknemers zijn medewerkers." Jurriaan Kamp, chef van de economiere dactie van NRC Handelsblad, riep de Club bij elkaar. „Hij is de initiatiefnemer", zegt Scha berg. „Het gevoel van bezorgdheid en onvre de over de samenleving dat ons verenigde, was vooral zijn gevoel." De 33-jarige Jurriaan Kamp heeft 'zijn ge voel' inmiddels omgezet in een daad: dit Mondige burgers in de nieuwe wereld volgens de Club van Schiermonnikoog voorjaar geeft hij zijn baan bij NRC Handels blad op om zich volledig te kunnen wijden aan de uitwerking en verspreiding van het gedachtengoed van de Club. „Het is wel een hele stap, ik heb ook een gezin waar ik voor wil zorgen, maar ik vind het heel spannend om dit te gaan doen", aldus Kamp. Van de meer vermogende Clubleden heeft Kamp een garantie gekregen voor twee jaar inkomen. In ieder geval twee jaar dus, om bij voorbeeld wat te doen aan het verwijt 'dat het allemaal nog zo vaag is'. Denktank Een politieke beweging, geen politieke partij moet de Club zijn. 'Denktank', 'kruitvat van ideeën', 'inspirator', 'spiegel voorde politiek', zijn andere kwalificaties die sympathisanten hanteren. „Maar misschien zijn we alleen maar een geluidsversterker", relativeert Schaberg. „Veel van onze ideeën zijn zeker niet nieuw, we scheppen alleen de mogelijk heid om ze uit te dragen." Centraal in de boodschap van het Wad deneiland staat de verstoorde verhouding tussen burger en overheid. Een heleboel mensen herkennen zich niet (meer) in over heidsmaatregelen. Jurriaan Kamp: „Dat komt omdat mensen zich niet meer kunnen identi ficeren met politieke partijen, met partijen die een vaststaand standpunt hebben over allerlei vragen. Wij zijn veel te veel individu-' en met eigen meningen geworden om ons aan te sluiten bij één partij." Het is hetzelfde mechanisme dat de kerken heeft doen leeg- stromen. „De kerk dwingt tot religieuze bele ving in groepsverband, dat past gewoon niet 'De overheid', die moloch in Den Haag, is het toppunt van dat opgedrongen collectieve denken, stelt ook Schaberg. „Het heeft fan tastisch gewerkt in het verleden, maar het wordt nu tijd voor iets anders. Allerlei bevol kingsgroepen zijn geëmancipeerd: burgers willen voor vol worden aangezien, zijn mon dig met andere woorden, en willen ook wor den aangesproken op de verantwoordelijkhe den die passen bij die mondigheid. Dat is nou precies wat de overheid niet doet. Die heeft er alleen maar een gewoonte van ge maakt iets te regelen als er een probleem wordt gesignaleerd. En die regelingen vol doen niet, de problemen zijn te complex om te kunnen worden opgelost met een regeling van bovenaf. Dat ziet de overheid ook wel, dus verzinnen ze een aanvulling op die rege ling. Wat resulteert is een woud van regels, waar niemand meer iets van snapt en waar niemand zich ook mee of aan verbonden voelt. En niemand voelt zich ook geroepen om er zelf wat aan te doen, want 'daar is im mers de overheid voor'." Aldus Schaberg. Vaagheid In de nieuwe samenleving die de Club van Schier op het oog heeft, moeten mensen 'al les' kunnen snappen, bij voorbeeld ook waar ze belasting voor betalen. Volgens Jurriaan Kamp weten mensen dat niet. Wat er moet gebeuren, om mensen dat wel te laten snap pen, weet hij nog niet. „Onze vaagheid is voorlopig nog noodzakelijk. We willen eerst het fundamentele debat voeren over de rol van de overheid." Vaag of niet, de oproep van de Club van Schiermonnikoog om de politiek uit te dagen voor dat fundamentele debat vond weer klank. De twintig Clubleden, vrienden en be kenden van elkaar, stuurden de Duinrede (waarin men niet te beroerd is onder meer de zin van het bestaan aan de orde te stellen) elk naar weer vijfentwintig andere vrienden en bekenden, stuk voor stuk mondige burgers. Ze ontvingen ruim tweehonderd reacties. „Dat is veel", vindt Jurriaan Kamp. Op de daaropvolgende studiedag, afgelopen herfst in Driebergen, kwamen die tweehonderd ook nog allemaal opdagen. „En ze bleven alle maal tot het eind." De Club van Schier is van oorsprong dus een vriendenclubje en ook de wijze waarop steun gezocht werd 'in het land' berust op netwerken van persoonlijke contacten. Maar inmiddels neemt het ons-kent-ons-gehalte zienderogen af en, zegt Kamp, zijn het ook niet alleen maar journalisten en onderne mers meer. Er zijn nu ongeveer duizend be trokkenen. Naast Jurriaan Kamp besteedt ook Johan Schaberg veel tijd aan de Club van Schier monnikoog. „Veel stukjes schrijven en praat jes houden, bij de Juniorkamer of de Lions Club." Hij kan dat doen, zegt hij, omdat hij 'financieel onafhankelijk' is. Schaberg heeft zakelijk namelijk goed geboerd. Hij koopt be drijven waar het niet goed mee gaat, reorga niseert ze en verkoopt ze weer als.het beter gaat. Schaberg zegt in de Tweede Kamer te gaan zitten, als hij daarvoor gevraagd werd, een stellingname die hem in vriendenkring zo nu en dan de kwalificatie 'geschift' oplevert. „Het is geen goede zaak dat men in het be drijfsleven zo angstig is voor politieke partici patie. Eén foutje en je wordt afgeschoten." Arena Daar wil de Club van Schiermonnikoog ook iets aan doen. Men zou een 'arena' willen scheppen, waar in alle vrijheid gediscussi eerd kan worden, ook door politici, maar zonder de dwang van partijstandpunten. „Dus als meneer Van Mierlo daar dingen be weert, moet dat niet als standpunt van D66 worden uitgelegd. Hij moet dan later kunnen zeggen: ja, hoor eens, dat zei ik in de arena van Schier, daar kan ik niet aan gehouden worden." Waar de Club van Schiermonnikoog zelf wel aan te houden is, moet blijken als Jurri aan Kamp aan het werk gaat.'Hij voorspelt een bombardement van Schier produkten op de opinie-pagina's van kranteri^èrt in ^ndere media. „De uitwerking van onze Idééën kan door iedereen gebeuren die zich aangespro ken voelt door de Duinrede. Een medjeus kan het een en ander vertalen naar de ge zondheidszorg, een onderwijskundige kan de Schier-biik richten op zijn terrein. We hopen op het effect van olievlek." De beweging is genoemd naar een Franse journalist, die in 1973 een ontmoeting met een buitenaardse delegatie had. De krantenman in kwestie heet Claude Vorilhon maar werd door zijn verre visite Raël gedoopt. Zodoen de. De buren van ET noemen zich zelf trou wens Eloha, enkelvoud van Elohim, hetgeen volgens de Raëlianen oud-Hebreeuws is voor 'zij die uit de hemel zijn gekomen'. Het en kelvoud wordt vertaald door het woord 'God'. De Elohim gaven Vorilhon/Raël opdracht een ambassade te bouwen. In of zo diqht bij Jeruzalem. En daar begint onder al, want de Israëlische re gering weigert toestemming. Toch houden de Elohim vast aan Israël. Bart van Overvliet: „De buitenaard sen vonden de aardse vrouwen die zo'n 25.000 jaar geleden in die om geving leefden zeer aantrekkelijk. Ze kondep de verleiding niet weerstaan. De eerste joden en ei genlijk de hele huidige mensheid zijn daar het produkt van." De Raëliaanse Beweging telt we reldwijd zo'n 40.000 aanhan gers. Het ledental in Nederland is beperkt tot 16, maar Bart

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 37