Het bewijs van iemands bestaan JT1 ZATERDAG 6 FEBRUAR11993 I ijdens de eigenlijke in- auguratie op 20 januari liep ik rond op het plat formpje dat zich een paar meter be vond onder het spreekgestoelte, de plek waar de nieuwe president zijn eed af legt. Ik was er zó dichtbij en toch kreeg ik een afstandelijk gevoel van de plech tigheid. Later hoorde ik van anderen dat de inauguratie tv-kijkers nogal had aan gegrepen. Ik was getuige geweest van een tv-event, volgens mij moest je een halve ki lometer verderop zitten om wat democra tie te kunnen voelen." Fotografe Annie Leibovitz heeft wat met macht. Ze fotografeerde eerst voor het tijdschrift Rolling Stone, later voor het socie ty- en glamöuriTiagazine Vanity Fair hor den muzikanten, acteurs, filmsterren, politici, bankmanagers. Schwarzenegger legde ze heldhaftig vast, het gespierde lijf gedragen door een witte hengst. Muhammed Ali kiekte ze gevloerd op de trap, van Pele fotografeerde ze alleen de voeten die voor diens glorie had den gezorgd. De foto's hebben een verba zingwekkende intimiteit gemeen, die je als kijker de sensatie bezorgen even over de schouder van Leibovitz mee te kunnen kij ken. Annie maakt vooral onvergetelijke foto's. Washington is hèt bestpurscentrum in de westerse wereld. Met de wisseling van de wacht tusen George Bush en Bill Clinton ver schuift de macht naar een jongere generatie: die van de veertigers die zijn opgegroeid met de idealen van de jaren zestig en zijn ge vormd door de diepgravende artikelen waar mee het tijdschrift Rolling Stone opschoof van de underground naar het establishment. Zie daar de interesse van Annie, sinds 1983 bovendien verbonden als fotoredacteur aan Vanity Fair, hèt magazine dat in Washington van zich doet spreken. Als Leibovitz een hoogzwangere actrice Demi Moore op de omslag zet, leidt dat in de Verenigde Staten tot een nationaal debat over de positie van de vrouw in de maatschappij. Leibovitz: „Vanity Fair is een blad dat zich specialiseert in en richt op macht. Omdat de Republikeinen de touwtjes de afgelopen twaalf jaar krachtig in handen hadden, werd Vanity Fair voortdurend met de Reagans geï dentificeerd. Ik dacht dat Bill en Hillary Clin ton niet zo veel zouden ophebben met het blad waarvoor ik nu fotografeer. Toch gingen ze uiteindelijk akkoord met mijn verzoek om hen te schieten. Nu hij tot president is verko zen ligt het kennelijk anders." „Het is ook geen principieel republikeins blad. Het draait gewoon om macht, punt uit. Het doet er niet toe wie je bent voor dat blad, zolang je maar een deuk in een pakje boter kunt slaan. Vanity Fair is volstrekt gebiolo geerd door power. Ik denk dat de Clintons zich zelf zien als vertegenwoordigers van de Amerikaanse middleclassen dat ze zich daar om geen zorgen hoefden te maken over de vraag hoe macht eruit ziet. Maar die opvat ting is ingehaald door de loop van de gebeur- Als je de foto's ziej van de feesten en de bals die de Clintons vlak voor de inauguratie be zochten, dan kreeg je de indruk dat Amerika was teruggekeerd naar de jaren twintig zoals F. Scott Fitzgerald die beschreef in The Great Gatsby. Een nieuwe elite die danst op de vul kaan. Annie Leibovitz: „Ik lees niet zo veel dat is een van mijn grootste kwalen, jammer ge noeg. Ik heb een leeshandicap. Ik kan me slecht concentreren gedurende een lange pe riode. Brieven lezen, ho maar. Mijn ogen ra ken zeer snel vermoeid. Een vriendin die me gadesloeg terwijl ik in een boek las, zei dat ze niets meer zou lezen als ze zo langzaam zou lezen als ik. Een typische fotografenkwaal. Maar wat ik weet van Fitzgerald, tja, die luxe sfeer hangt er inderdaad." „Bij de inauguratie zelf had ik niet zo gek veel mogelijkheden. Er waren fotografen bij die al heel vroeg hadden besloten Clintons campagne te volgen zoals Pierre Bentley voor Time Magazine. Die hadden met Bill een re latie opgebouwd en ook prachtig materiaal gemaakt. Ik had de beschikking over een or dinaire perskaart. Ik heb bij het gala in Was hington een portable studio opgezet, en eer der ook bij het afscheidsbal in Little Rock, Ar kansas. We hadden een paar mensen uit de entourage van de Clintons op het oog die we in portretvorm wilden vasüeggen. We deden zo'n tien, vijftien mensen per avond. FOB's, Friends of Bill's, ja." „Mensen als Susan Thomassens, die geen baan in de regering heeft geaccepteerd, of George Stephanopoulis, die zijn officiële woordvoerder is geworden. Pamela Harri- man, de weduwe van (de diplomaat) Averell, die tot de oude garde van de Democraten be hoort, maar ook mensen uit de keuken van het plaatselijke restaurant in Arkansas. Ik vond het aanvankelijk vreselijk om zo te wer ken, want ik was niet gewend zoveel mensen tijdens een gelegenheid op een dag te foto graferen. Maar vijftien of dertig minuten per individu. Uiteindelijk viel het resultaat me honderd procent mee." „Alleen Hillary wilde niet voor me poseren. Oud zeer. Ze was een jaar eerder afgemaakt in Vanity Fair. Het blad had privé-citaten van Hillary gepubliceerd. Mij werd meegedeeld dat Hillary het te druk had en dat ik wel de president kon krijgen." Wat voor concentratie heb je gewoonlijk nodig om een fotóportret te kunnen maken? Leibovitz: „Ik mocht vijftien minuten van de president hebben, maar als ik mijn zin kreeg dan had ik Bill enkele dagen lang nodig. Ik fotografeer dan niet 48 uur aan een stuk, maar in verschillende sessies. Je fotografeert iemand een uurtje, dan ga je weg, wandelt wat heen en weer om na te denken, dan keer je terug naar de plek des onheils met nieuwe John Lennon in omhelzing met Yoko Ono, geschoten op de dag dat hij werd vermoord (8 december 1980). „Toen hij de polaroid zag, zei hij: deze foto geeft onze relatie precies weer." foto annie leibovitz fy Whoopi Goldberg, gefoto grafeerd in een badkuip met (lauwe) melk. „Zeer speels mens, stak op laatste moment haar tong uit." foto annie leibovitz „Moet je nagaan: vanaf dat moment stond voor de redactie van Rolling Stone vast dat de cover werd bepaald door de vraag wat het blad verkocht, in plaats van wat een foto in teressant maakt. Rolling Stone, het blad dat het progressieve alternatief zou moeten ver tellen! Als je nu m'n foto's uit de jaren zeven tig terugziet, kun je precies zien wanneer ik lol had in het ontwerpen van covers en zelf verliefd was op de omslag en wanneer die liefde voorbij was. Aan de andere kant was ik achteraf blij dat de commercie vat had gekre gen op het omslagbeleid, want door die ont wikkeling werd ik gedwongen me bezig te houden met de vraag wat je verder met foto grafie aan moest. Daartfpor ben ik me op portretfotografie gaan toeleggen. Gek genoeg heb ik de beste gemaakt, jp ppdracht van American Express." Annie Leibovitz. foto - lex van rossen De Amerikaanse fotografe Annie Leibovitz (bijna 50) behoort tot dezelfde generatie van 'babyboomers'als Bill Clinton (46). Waar Leibovitz al meer dan twintig jaar foto's heeft gemaakt die voor altijd in het collectieve (Amerikaanse) geheugen staan gegrift, krijgt de nieuwe Amerikaanse president nu pas de kans een onuitwisbare indruk tè maken. Omdat Annie voor het Amerikaanse, snob-tijdschrift Vanity Fair Bill's inauguratie schoot, moest ze verstek laten gaan bij de opening van haar grote tentoonstelling in het Stedelijk Museum. Daar loopt het sinds 26 januari letterlijk storm. Mick Jagger, geschoten tijdens een tournee in 1975. „Misschien komen de foto's achteraf wel romantischer over dan in mijn bedoeling lag." foto annie leibovitz ideëen en schiet je opnieuw enkele films vol." „In vijftig procent van de gevallen willen mensen ook zo met me werken. In die aan pak schuilt ook een groot risico: als ik de eer ste dag niet het gevoel krijg dat ik iemand door mijn camera goed leer kennen, dan komt het er ook niet mëer van. Maar over het algemeen komt een acteur, zakenman of rockzanger beter tot rust als je de tijd voor el kaar neemt. Ik gebruik die sessies alleen maar om tot iemand door te dringen. Daar is niets magisch aan. Ik doe mijn huiswerk. Als het een schrijver als Kosinsky is, lees ik zijn boeken. Binnenkort werk ik met nieuwe film regisseurs van buiten Hollywood, dus zit ik nu veel naar hun films te kijken. Sommige zijn verschrikkelijk slecht, hahaha." „Veel fotografen praten over het beslissen de moment om af te drukken. Mijn fotografie richt zich op het gevoel nadat dat moment gepasseerd is. Pas als iemand zich laat gaan, schiet ik. Het is een bestudeerde methode, opgezet met heel veel voorbereiding, maar het werkt." Je beste coverfoto's maakte je voor Vanity Fair en niet voor Rolling Stone. Het lijkt steeds moeilijker een foto zo te maken dat ze geschikt is voor de omslag. Je moet afzien van bepaal de details, en tegelijk weer andere nuances van iemands persoonlijkheid naar voren ha len. Leibovitz: „Omslagfoto's. Mmm, het is niet zozeer dat het moeilijker wordt om ze te ma ken, er speelt iets anders mee. Er worden de fotograaf teveel beperkingen opgelegd, zelfs nog voor je je spulletjes hebt opgesteld. Ie zou je net zo goed met reclamefotografie kunnen bezighouden. De coverfoto als con cept is een zachte dood gestorven. Wat mij betreft viel dat samen met het moment dat ik Rolling Stone verliet." „De hoofdredacteur, Jann S. Wenner, wilde dat ik altijd de koppen groot in beeld bracht. Hij vond dat hij het blad zo een grote herken baarheid verschafte, en dat hij daardoor het magazine makkelijker verkocht. Het was niet zozeer de opdracht om het hele kader te vul len de persoon in kwestie moest herken baar zijn, liefst in één oogopslag. Toen ik de komiek Steve Martin schoot voor een Frans schilderij in zijn huis in Hollywood, en ie foto als cover werd gebruikt, zakte de losse ver koop van Rolling Stone onmiddellijk in. Het was de slechtst verkochte uitgave dat jaar. Martin had zijn blik van de lens afgewend, stond er in verhouding klein op." Zowel in je docu men tai re fotografie, zoals bij je fotoserie over de tournee die The Rolling Stones in 1975 maakten, als bij je k leurt n por tretten van Jodie Foster, Whoopi Goldberg of Clint Eastwood probeer je de essentie te pak ken. Een antwoord op de vraag te geven: wie heb ik nou voor de lens. Gek genoeg maakten je foto's zoveel indruk dat ze later het imago van artieste p belnvbedden. Je droeg juist bij aan de ego-industrie. Leibovitz: „Zodra je iemand op de foto vast legt, maak je eigenlijk een document. Lever je een soort bewijs dat iemand bestaat. Ik weet niet of een fotograaf bijdraagt aan de imagovorming van sterren. De meeste be kende namen die ik in de loop der jaren heb ontmoet, waren al zo op het moment dat ik hen fotografeerde. Mijn portret kan niemand zozeer beïnvloed hebben dat hij zijn gedrag naar de buitenwereld toe zal heb ben aangepast, toch?" „Eén van de redenen dat ik me meer met portretfotografie ben gaan bezighouden dan met journalistieke fotografie of reportage werk, was juist de illusie dat ik over meer vrij heid van handelen zou beschikken. Ik liet de overweging meespelen dat ik juist geen jour nalist was, maar altijd zelf met een mening kwam en liever conceptueel werk maakte." „Toen ik met de Rolling Stones op tournee ging, kwam ik met foto's terug die juist aan toonden dat hun dagelijkse werk tijdens tournees bepaald geen glamour bezat. Ik wil de hun slavenwerk juist van glamour ont doen, maar misschien heb je wel gelijk. Mis schien bereikte ik wel het tegendeel van wat ik had willen doen. Waarschijnlijk schilder den mijn foto's een romantischer verhaal dan ik in gedachten had. Soms komt iets er anders uit dan je voor ogen had." „Ik fotografeer sterk onder invloed van Ri chard Avedon, en via hem door Diane Arbus. Fotografen die je het dagelijks leven anders kunnen laten zien. Ik doe dat via een om slachtige methode. Belichters, assistenten, make-up soms is het resultaat er ook naar. Dan schiet ik over de top. Zo n foto waar Clint Eastwood als een stier gebonden po seert, kan ik niet meer zien. Wil ik eigenlijk nu nog uit mijn expositie halen. Ik kan dat niet uitstaan. Hoeveel theater er ook bij mijn foto's komt kijken, het moet een element van echtheid bezitten." eerste wilde poseren, gen. Op een zoi —~0.,0, balwedstrijd stond aan." foto annie ifibovitz

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 35