ZATE RDAGS BIJVOEGSEL 'Straks rammen we alle 360 ramen eruit' 191 ZATERDAG 6 FEBRUAR11993 deuren. Maar onder protest. Rob Heger, teamleider van paviljoen 2: „Wij hebben in onze opleiding geleerd om op menselijke wij ze met de gedetineerden om te gaan en voe len ons door het verscherpte regime toch een beetje gedegradeerd tot sleutelbewaarders. Bovendien loopt de werkdruk door deze maatregel erg hoog op. Maar wat moet, dat „We krijgen hier tegenwoordig van alles binnen. Er zitten hier dertig nationaliteiten. Je weet van de meesten niet eens hoe gevaar lijk ze zijn, of je te maken hebt met een haai of een kleine vis. Informatie over buitenland se gevangenen komt vaak pas heel laat bin nen. Als je die eerder had, zou je de gedeti neerden wat selectiever kunnen indelen." In Paviljoen B zit 'van alles'. Bankrovers, geweldplegers, drugshandelaren, het hele cri minele tableau vivant is aanwezig. Praten willen de bewaarders er wel, maar dan ano- niem. Een wat nerveuze jongeman: „De ge detineerden lopen je te zieken waar je bij staat. Door die verscherpte maatregelen, breek je in een paar dagen af wat je in jaren hebt opgebouwd. Dan doe je de celdeur open en staan ze ineens achter de deur en zeggen ze: 'Als ik je nou eens zou gijzelen, wat zou je dan doen?' De situatie is hoogst verontrus tend. Voor een uitgebreide celcontrole is geen tijd. En dat is wel nodig, want ze zijn hier in staat om van een tandenborstel een vlijmscherp moordwapen te maken. Irritaties Van de directie hebben wij toestemming ge kregen om te spreken met een gedetineerde die vertegenwoordiger is van de Gedeco (ge detineerdencommissie). Zijn naam wil hij om begrijpelijke redenen niet in de krant hebben. In zijn functie als Gedeco-vertegen woordiger heeft hij zijn zorg al uitgesproken over de verscherpte maatregelen. „De irrita ties worden steeds sterker. Ze moeten die be waarders eens zo lang achter de deur hou den. Dan staan ze echt de kalk van de muur te eten. Waarom moeten de goeden lijden onder de kwaden? Ik ben toch niet ontvlucht? Afgelopen zondag zijn we maar drieënhalf uur achter de deur vandaan geweest, terwijl we normaal gesproken van negen tot kwart voor zes vrij kunnen rondlopen in de recrea tieruimte. Als je even je cel in moest om wat te pakken, werd de deur meteen weer achter je dicht gedaan. Een absurde maatregel, vooral als je bedenkt dat we hier veertig me ter hoog zitten. Dan ga je echt niet het raam uit." „Er zijn hier gedetineerden van wie wordt verwacht dat ze acht jaar krijgen. Die zetten ze dan op de eerste verdieping neer. En men sen die zes maanden krijgen gaan naar de vijfde. Laten ze de zwaardere jongens zo hoog mogelijk neerzetten. Dat werkt nog rustgevend ook. Als je hier meerdere jongens gaat neerzetten met zwaardere straffen, is het veel rustiger. Die klagen niet. Je hebt er hier bi[die lopen al te klagen over twee maanden. Nou, die twee maanden zit ik uit op het dak, in weer en wind. En dan hoeven ze me nog niet eens eten te brengen. Twee maanden wat moet je nou met dat gezeur! En dan al die jonge buitenlandse jongens die ze bij el kaar zetten! Die maken net zoveel herrie als twintig Hollanders tegelijk. Dan is het net als of er een kippenhok wordt opengetrokken." Ramen „Als je er hier een paar bij elkaar zet die weg willen, dan gebeurt het geheid. Nu schrijven de kranten dat er vier zijn ontsnapt. Dat is dus niet zo. Er zijn er maar twee ontsnapt. De twee die gepakt zijn, hebben geen haast ge maakt Die wilden gepakt worden. Dat was een afleidingsmanoeuvre. Slim toch? Zo'n laatste ontsnapping vind ik wel goed. Nie mand is bedreigd. Maar als je hier de boel uit!' Als ze er hier in De Schans 120 ramen uil slaan en ik laat dat doorbrieven naar De Weg en daar gaan er ook nog eens 120 uit en in de andere toren ook nog eens, dan heb je wel 360 kapotte ramen. Daar denken ze niet aan. Die macht hebben wij. Je kunt hier niet hei dak opgaan om met dakpannen t« gaan gooi en. Die hebben we nu eenmaal niet in De Bijlmer." Onhygiënisch „Als er een ontsnapping op komst is. weet je dat. Je krijgt allerlei signalen. Je ziet mensen in een groepje staan praten en als je dan toe vallig langs loopt, zijn ze ineens weer stil Waarom merken de bewaarders dat niet? Omdat ze te druk bezig zijn met klaverjassen, tric-trac of scrabble. Ze moeten op het pavil joen rondlopen, dan pas weet je wat er leeft „Bewaarders ik vind het minderwaardig volk. Mensen die buiten gefaald hebben en dan binnen dit werk doen. Met die zoge naamde sociale bejegening hoeven ze bij mij niet aan te komen en degenen die je willen helpen worden teruggefloten en daarmee be doel ik dan de oudere bewaarders, want die weten door hun praktijkervaring wat er onder de gedetineerden speelt. Je kunt nooit je pro blemen vertellen tegen iemand die je opsluit. Hij fs en blijft je tegenstander. Je bent volle dig afhankelijk van zijn buien en stemmin gen. Mijn dochter is geboren toen ik binnen zat. Ik heb haar drie jaar lang nog geen dag meegemaakt. Soms kom je van zo'n bezoek zieker terug dan dat je er heen ging. En dat gevoel kunnen bewaarders niet begrijpen. 'Kijk niet zo chagrijnig', zeggen ze dan. Op zo'n moment ben je echt in staat om hen te vermoorden." „Maar er zijn meer problemen dieaeonte- vredenheid onder de gedetineerden ctfinwak- keren. Ik heb al een paar keer geWe£t?h op de slecht functionerende airconditionirigtye zit gewoon stof in te ademen. Je mag_bier ook geen vogeltje hebben. Ik weervwl,waarom. Als je hier een vogeltje hebt. va(\iie na één dag dood neer. Door ademnood. Hygiënisch gezien is het hier een grote puinhoop. Als de GG GD hier zou binnenkomen, werd de handel meteen afgekeurd. De douches zijn vreselijk smerig. Ze moeten die douches elke dag in de lysol zetten en dat dan een paar uur laten staan. Maar er wordt bezuinigd op schoonmaakmiddelen." „En wat zou je denken van hét AIDS-pro bleem? Om hoeveel gevallen het gaat, weet ik niet. Ze vertellen je ook niet wie AIDS heeft. Daar moet je bij toeval achter komen. Anders wordt zo'n jongen behandeld als een melaat se. Laatst wou een gedetineerde hier de naam van zijn vrouw op zijn arm laten tatoe ëren. Veronderstel dat dat gebeurt met een naald die ook bij een AlDS-patiënt is ge bruikt!" „Het sterft hier van de jonge buitenlanders. Daar krijg je na verloop toch wel een andere kijk op dan'buiten. Dan zit er zo'n Marok kaanse jongen in de bezoekruimte en die laat zich in het openbaar pijpen door zijn be zoekster. Waar ik met mijn dochter van vier jaar bij zit! En de bewaarders maar de andere kant opkijken! Ach, met poen is van alles te regelen. Natuurlijk is er hier ook corruptie onder de bewaarders. Daar ben ik het niet mee eens. Ik vind dat er hier geen hasj bin nen moet komen. En ook geen geen coke Want ik zou ook wel een pilsje willen, maar je kunt in je kont nu eenmaal geen pilsje mee- „Ze vinden mij niet aardig, de bewaarders lk hen ook niet. Maar ze kunnen me niks doen. Ze kunnen die deur hier dichtlassen, maar daarmee houdt het op. Ik ben fk, en dat blijf ik trouw. Ik ben ooit een keer twee dagen naar huis geweest. Geloof rrtfcr dan is het net alsof je een wereldreis gaat maken. Weet je wat het is hier? Je zit hier in een roeiboot met oor al die ontsnappingen W wordt het cellentekort mooi opgelost', meldt muurkrant Loesje in de grote steden. En ook de man in de straat vraagt zich de laatste tijd steeds va ker af of de Bijlmerbajes een gatenkaas is waar zware jongens zich met het grootste ge mak doorheen kunnen vreten. Dat is natuur lijk niet zo. Maar dat er bij de bouw van deze, uit vijf hoge torens bestaande, gevangenis fouten zijn gemaakt, is zeker. „De muren zijn te benaderbaar", zegt directeur Ter Beek van De Schans. „Sommige torens zijn tegen de muren aangebouwd en als je dan uit een raam van de derde verdieping op het dak van een bijgebouw terechtkomt, ben je eigenlijk al over de muur. Ook hulp van buiten kan veel te makkelijk worden verleend." Lachend: „In de zomer worden hier wel treetjes bier over de muur gegooid, en die liggen dan te sissen in het prikkeldraad." Ernstig: „Aan die benaderbaarheid moet dus iets veranderen. Want voorlopig kunnen wij ons geen ont snappingen meer permitteren. Ik ga echt geen paniekbeleid voeren. Maar elke keer dat de gedetineerden hun cel in- of uitgaan, moeten de deuren achter hen worden geslo- Ter Beek voelt dat er 'een zekere spanning' in de lucht hangt. De gedetineerden weten dat er een scherper toezicht komt en daar mee zijn ze niet gelukkig. Ter Beek: „Ik ben ook niet blij met deze maatregel. Maar ik heb tegen mijn personeel gezegd: 'Jongens, als jullie me weg willen hebben, moet je er mor gen een laten gaan.' We staan onder grote politieke druk. Ik vind ontsnappingen echt geen ramp. Die horen erbij. Maar het tempo ligt nu iets te hoog. Daarnaast wordt de zaak verschrikkelijk opgeklopt. En er worden zo veel onwaarheden en onjuistheden door de pers gelanceerd, dat is echt belachelijk. Dan schrijven ze bijvoorbeeld dat een van de ont snapten vanaf de muur in de Weespertrek- vaart is gedoken. Maar die vaart ligt hier zo'n anderhalve kilometer vandaan. Wil je in die vaart terechtkomen, dan moet je toch wel een behoorlijke snoekduik nemen, of niet soms?" Door het cellentekort komen alleen nog de zwaarste gevallen terecht in de gevangenis. Ter Beek heeft het over 'beroepscriminelen'. „En er is' op het ogenblik ook een trend om bewaarders te pesten. Er wordt vaak uitge broken voor de kick. Hoe kun je anders ver klaren dat iemand die nog maar korte tijd moet zitten er vandoor gaat? Daarbij is de 'vriendelijkheid' van dit gebouw voor de ge detineerde natuurlijk ook een uitdaging. Ont vluchtingen zullen er altijd blijven, maar we kunnen er wel voor zorgen dat de vluchtpo ging zoveel tijd in beslag neemt dat we de ge detineerden buiten kunnen pakken. En er moeten meer veiligheidsmaatregelen worden getroffen. Volgende week worden alle bedden vastgezet. Omdat is gebleken dat de gedeti neerden met die bedden de ramen eruit kun nen rammen. Met het steeds maar weer in sluiten van mensen moet je natuurlijk uitkij ken. Je kunt ze niet de godganse dag achter de deur houden, want dan komen ze als ze vrij zijn naar buiten als tijgers." De oorzaak van veel problemen schuilt vol gens Ter Beek voor een groot ge deelte in de te krappe perso neelsbezetting. „We hebben op elke etage een paviljoen. Als een paviljoen volzit, hebben we drie personeelsleden op 24 gedeti neerden. Wanneer een groepje gedetineerden gaat sporten of zo, moet er een bewaarder mee. Maar ook al zouden er tien be waarders per paviljoen zijn, als iemand een wapen heeft, hou je hem niet tegen. Ik verbied dat mijn mensen ook. Je merkt dat de bewaarders zich bedreigd voelen. Tijdens die laatste ont snapping hebben alle gedeti neerden staan juichen. De twee die bij deze ontsnapping zijn ge pakt, komen hier niet terug. Dan krijg je toch een soort helden dom en dat kunnen we niet ge bruiken. Er komt altijd een kettingreactie na dit soort ontsnappingen. De bewaarders wor den door de gevangenen getreiterd. Om de haverklap willen ze de cel uit en in. 'Ik moet dit, ik moet dat' dat soort bevelende taal. Ze gebruiken de bewaarders als voetveeg. En ook in de persoonlijke sfeer doet het je wel wat. Ik was laatst op een receptie waar ik 280 handen moest schudden. En telkens weer opmerkingen in de trant van: 'Zo, moet je niet eens een glasbak op de luchtplaats neer zetten?" Gijzeling De bewaarders, of 'Penitentiair Inrichtings Werkers', zoals ze zichzelf liever leggen zich neer bij de beslissing van Beek om meer alert te zijn op het sluiten Een groot deel van de gevangenis is ook elektronisch beveiligd, strenger gaat maken, zouden er wel eens gij zelingen kunnen komen. Er was hier op de luchtplaats een bepaalde zwakke hoek. Daar hebben ze van die stalen pennen op gezet. Als je daarop valt, ben je meteen doorboord. Dat is niet nodig. Ontsnappingen zijn heel normaal. Er zijn alleen maatregelen geno men hier omdat de pers de directeur heeft verweten dat hij geen maatregelen heeft ge nomen. Hij wil zich over onze rug heen in dekken." „Komen er nog meer beperkingen, dan zeg ik: 'Jongens, wat let ons om alle honderd - twintig ramen eruit te gaan slaan.' Laten ze maar eens 120 ramen gaan vernieuwen. Wat moeten ze dan met die 120 gedetineerden doen? Want celruimte is er niet. Ik heb het al eerder gezegd: 'Jongens, mep die ramen er- korte roeispanen op de stille oce- Voordeur Na het gesprek met Willem C mogen we aanwezig zijn bij een teambespreking die wordt voor gezeten door directeur Ter Beek. De stemming onder de gedeti neerden is uiterst agressief, zo blijkt al snel. „Ze pesten je, je moet constant een deurtje ge ven", zeggen de bewaarders. Di recteur Ter Beek dringt ondanks de moeilijkheden aan op de strenge deurcontrole, ook als dat ten koste gaat van de celcontrole „Jij bent de baas, jij hebt de sleu tel", zegt hij tegen een van de be waarders. Er wordt voorgesteld om frequenter gebruik te gaan maken van het persoonlijk alar meringssysteem: een pieper, waarmee hulp kan worden ingeroepen bij gevaar. Ter Beek leidt de vergadering soepeitjes Een van zijn teamleiders vraagt of hij klaar is met zijn one-man-show. waarop Ter Beek antwoord dat je ook „een beetje gein moet hebben in je leven." Dat enige humor Ter Beek niet vreemd is, blijkt uit de nazit, waarin hij vertelt over de laatste ontvluchting. „Het ging weer precies als bij de vorige ontsnapping", zegt hij. „Tien politiewagens reden in vliegende vaart naar de voordeur. En ook deze keer werd daarbij weer een wagen in de kreukels gereden. We ten die agenten dan niet dat gevangenen meestal niet door de voordeur naar buiten Spanning stijgt in Bijlmerbajes na ontvluchtingen Sinds de recente ontvluchtingen zijn de spanningen binnen de Bijlmerbajes hoog opgelopen. Onder het personeel, dat onder het mom van een geintje soms openlijk wordt bedreigd met gijzeling, maar ook onder de gedetineerden, die meteen verscherpt regime te maken hebben gekregen. De rebellie lijkt zich al vaag af te tekenen. Vorige week kreeg een bewaarder een biljartbal naar zijn hoojd. Geen carambole gelukkig, „maar", zo zegt een vertegen woordiger van de gedetineerdencommissie in De Schans, als we echt fout willen, stoten we straks op één dag alle 360 ramen uit de gevangenistorens. En 360 ramen - die hebben ze niet in voorraad, neem dat maar van mij aan." Cees van Hoore bracht geheel vrijwilligéén dag door in De Schans, een van de torens in de Bijlmerbajes. Over beroepscriminelen, verankerde bedden, AIDS, seks tijdens het bezoekuur en het gezeur achter de deur. De muren van de Bijlmerbajes zijn te benaderbaar, vindt de directie. foto's loekzuyderduin Directeur Ter Beek: „Er wordt vaak uitgebro ken voorde kick." De 'inslag' van een biljartbal, die bedoeld was voor een bewaker.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 33