'Landbouw laat miljoenen subsidies van EG liggen' 'Aantallen verkrachtingen interesseren ons geen biet' Binnenland Hof: Imigran moet toch worden vergoed Namen Anna en Stefan populairst Slakkehuizen van steen Onderzoek naar verschil werkloosheid en uitkering Advocaten asielzoekers gaan over tot prikacties Kabinet tegen elke vorm van vrouwenbesnijdenis ZATERDAG 6 FEBRUARI 1993 CPD Gemeenschappelijke Persdiei Sonja dient klacht in tegen CD den haag TV-presentatrice Sonja Barend heeft bij de officier van justitie in Den Haag een klacht ingediend over de TV-uit- zending van de Centrumdemocraten (CD) op 20 januari. In de zendtijd voor politieke partijen zette een vertegenwoordigster van de CD toen grote vraagtekens bij de verhalen over massale verkrachting van islamitische vrouwen in Bosnië. De nieuwe mi nister Kooijmans (buitenlandse zaken) staat volgens haar direct „al te roepen dat ze allemaal moeten worden opgevangen. Nou ja, en als ze niet zijn verkracht, kan het altijd hier in de oude wij ken nog gebeuren." 'Onderzoek Betuwelijn op palen' den haag Het CDA wil dat minister Maij van verkeer en water staat onderzoekt of het mogelijk is delen van de Betuwelijn op vijf meter hoge palen aan te leggen. CDA-woordvoerder M. van Vlijmen zei dit gisteren voor de VARA-radio. Van Vlijmen wil dat de onderzoekscommissie die bekijkt of de Betuwelijn op een aantal plaatsen kan worden ondertunneld, ook het idee van het Nederlandse off-shore bedrijf Grootint bekijkt. Het bedrijf uit Zwijndrecht onderzoekt de mogelijkheid grote delen van de Ho gesnelheidstrein (HST) op een fly-over, enkele meters boven de grond, aan te leggen. Ook voor bepaalde delen van de Betuwe lijn ziet het bedrijf mogelijkheden voor bovengrondse aanleg. Echtpaar dood in huis gevonden buren Een man en een vrouw, beiden asielzoekers, zijn gisteren dood in hun woning in Buren gevonden. Een buurvrouw alar meerde rond het middaguur de politie, omdat zij in het raam van de woning gaten zag die volgens haar op kogelgaten leken. De politie vond op de bovenverdieping van de woning de licha men van de man en de vrouw. Zij zijn vermoedelijk door een groot aantal verwondingen om het leven gekomen. Op de bega ne grond van de woning bleek nog een baby van negen maan den te zijn. Dit kind mankeert volgens de woordvoerder niets. Het vertoonde alleen wat uitdrogingsverschijnselen en is inmid dels ondergebracht bij een gezin. utrecht. anp De Nederlandse Vereniging van Migrainepatiënten heeft in ho ger beroep een zaak tegen staatssecretaris Simons van volksgezondheid gewonnen over het dure anti-migraine- middel Imigran. Het gerechts hof in Den Haag heeft gisteren bepaald dat de Imigran-injec- ties binnen veertien dagen op dé lijst moeten worden gezet van geneesmiddelen die volle dig worden vergoed. Het vernie tigde daarmee een eerder von nis in kort geding. Het ministerie van WVC heeft laten weten dat het „vanzelf spreekt dat het het arrest stipt zal uitvoeren". Het schat dat de kosten voor dit middel, vorig jaar zo'n 45 miljoen, dit jaar (ten laste van de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten) zullen oplopen tot ongeveer 112 mil joen gulden. Volgens WVC heeft de uitspraak geen gevolgen voor de Imigran-tabletten. Daarvoor moet de patiënt ongeveer 28 gulden per pil bijbetalen. Voor injecties met Imigran moeten migrainepatiënten sinds kort ongeveer zeventig gulden bijbetalen. Dat komt doordat Imigran in het Genees middelenvergoedingssysteem (GVS) -is ondergebracht in een 'duster1 met twee goedkope er- gotamine-preparaten. Per groep wordt slechts de gemiddelde prijs vergoed. In feite hebben de patiënten geen keus, aangezien de fabri kant van de ergotamine-injec- ties, Sandoz, zijn produkten uit de markt heeft genomen. Maar volgens staatssecretaris Simons zijn de vergoedingslimieten vastgesteld aan de hand van de markt- en prijssituatie per 1 ja nuari 1990. Op grond van dit uitgangs punt verloor een individuele pa tiënte gisterochtend nog een kort geding. De president van de rechtbank bepaalde in deze zaak, evenals in de zaak waar van de patiëntenvereniging bij het hof in beroep was gegaan, dat „de staatssecretaris geen onredelijkheid kan worden ver weten door zich te houden aan de peildatum van 1 januari 1990". Het hof denkt er anders over. Het vindt dat die peildatum niet zo'n vergaande betekenis heeft dat op grond daarvan de 'clus tering' van Imigran met de er- gotamine-injecties gehand haafd kan blijven nu de ergota- minepreparaten van de Neder landse markt zijn gehaald. Vol gens het hof „heeft het cluster daardoor opgehouden feitelijk te bestaan." den haag anp Ouders die hun pasgeboren dochter de afgelopen vier jaar Anna hebben genoemd of hun zoon Stefan, hebben hun kind de minst originele naam gege ven. Dat blijkt uit een Nipo-en- quête naar de populariteit van kindernamen. Jongens die na 1 januari 1989 Stefan zijn genoemd, kunnen ervan verzekerd zijn dat onge veer 12.000 generatiegenootjes ook zo heten. Na deze datum hebben zeker 6.800 meisjes de naam Anna meegekregen. Het Nipo legde voor de en quête in totaal 1.084 jongensna men en 949 meisjesnamen vast van kinderen die per 1 januari 1992 jonger dan drie jaar waren. Op die datum waren er in Ne derland 395.298 jongetjes en 377.989 meisjes tot drie jaar. De Top 10 van meisjesnamen die ouders de afgelopen vier jaar hebben gegeven, luidt: 1.. Anna, 2. Stefanie, 3. Laura, Lisa, Susan, 4. Lisanne, Lotte, Nicole, 5. Linda, Manon, Sanne, 6. Da- niëlle, Denise, Simone, Tessa, 7. Iris, Mandy, 8. Jessica, Kelly, Kim, Michelle, 9. EliSsa, Esther, Natahlie, 10. Judith, Karin, Leo- nie, Lianne, Maartje, Marloes, Melanie, Rianne. De tien meest populaire jon gensnamen zijn volgens het Nipo: 1. Stefan, 2. Michael, 3. Mark, 4. Tim, 5. Peter, Tom, 6. Jeroen, Martijn, 7. Patrick, Ro bin, 8. Kevin, Rik, 9. Brian, Erik, Sab, 10. Danny. utrecht In de Utrechtse Jaarbeurs wordt in een stand van een grote fabrikant van bakstenen gewerkt aan een aantal reusachtige slakkehuizen. De stand is vanaf maandag te zien o Internationale Bouwbeurs '93. Met ruim 815 deelnemers uit veertig landen is het de grootste bouwmanifestatie in Nederland. De beurs duurt tot en met volgende week zaterdag. foto Nederlands Landbouw Comité: den haag .cpd Het Nederlandse ministerie van landbouw laat in Brussel voor tientallen miljoenen guldens aan subsidie liggen. Die klacht uit secretaris Jaarsma van het Koninklijk Ne derlands Landbouw Comité. In de afgelopen jaren heb ben tal van andere EG-lidstaten geld uit Brussel gehaald en verdeeld over hun boeren. Het Nederlandse ministe rie van landbouw heeft dat niet gedaan, omdat het niet wilde voldoen aan de voorwaarden die aan de bijdragen zijn verbonden. bedrijfsovername ongemoeid. Hetzelfde geldt voor bijdragen die beschikbaar zijn vo®r be bossing en voor de VUT-rege- ling voor boeren. Volgens Jaars ma weigert het Nederlandse mi nisterie dat geld omdat er een nationale bijdrage aan is gekop- leeuwarden gpd Het gaat om miljoenen die be schikbaar zijn voor het com penseren van valutadalingen, structuifrmaatregelen en rente schommelingen. Voorts laat Nederland een subsidie voor peld. In veel gevallen geeft Brussel het geld eerst dan als de eigen regering eenzelfde bedrag beschikbaar stelt. Andere landen maken wel van die regelingen gebruik. Jaarsma noemt als voorbeeld de Duitse boeren die dankzij de subsidies uit Brussel en de aan vullingen uit Bonn een toeslag krijgen van tientallen marken per hectare. In 1992 is op die manier 1,7 miljard mark naar de Duitse boeren gegaan, dit jaar zal dat 1,4 miljard zijn. Jaarsma vindt dat op deze •manier de Europese eenwor ding geweld wordt aangedaan. Het ministerie van landbouw gaat ervan uit dat de Neder landse boer het in een verande rend Europa wel zal redden zonder steun van Den Haag. Andere landen zetten wel natio nale middelen in om hun land bouw op peil te houden. Zij profiteren bovendien van het geld dat Nederland in Brussel laat liggen. Het gevolg is al, aldus Jaars ma, dat de Duitse landbouw zich aan het moderniseren is. Zeker de laatste jaren is die tak sterk verbeterd en aangepast. ,,In Nederland gaat men er steeds vanuit dat wij het hier wel redden, maar de wet van de remmende voorsprong leert dat je straks achterligt." ken ze naar werk. Het is voor een goede werking van de ar beidsmarkt en de sociale zeker heid nodig die gegevens te "ver krijgen. Het CBS zal in het onderzoek de bestanden van arbeidsbu reaus vergelijken met de ge meentelijke gegevens over het aantal ontvangers van een bij standsuitkering. Door staatsse cretaris Van Amelsvoort (finan ciën) is toegestaan het SOIT- nummer daarbij als identifica tiemiddel te hanteren. Ter Veld heeft de gemeenten inmiddels om medeweking ge vraagd. Zij heeft absolute ge heimhouding van de gegevens beloofd. Uitkomsten van het onderzoek zullen ook niet wor den gebruikt om de uitvoering van de bijstand door de ge meenten te controleren of om misbruik van sociale voorzie ningen op te sporen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek gaat in opdracht van staatssecretaris Ter Veld (sociale zaken) een onderzoek instellen naar het grote verschil tussen het aantal werklozen en het aantal werkloosheidsuitkerin gen. Het onderzoek moet uit wijzen waarom er veel meer uit keringen worden verstrekt, dan er werklozen zijn. Dit blijkt uit een brief van Ter Veld aan de Kamer. Vorig jaar waren er 304.000 geregistreerde werklozen. Het echte aantal werklozen wordt door het CBS en het Centraal Planbureau ge schat op 485.000. Het aantal werkloosheidsuitkeringen (WW en RWW) lag vorig jaar echter op 585.000. Volgens Ter Veld wijzen de cijfers uit dat van veel uitke ringstrekkers gegevens ontbre ken: zijn ze aan het werk of zoe- Vier vrouwelijke kamerleden tiaar vrouwentribunaal in Zagreb pen haag margreet vermeulen Vier vrouwelijke kamerleden vertrekken vandaag naar de Kroatische hoofdstad Zagreb om een eendaags vrouwentribunaal bij te wonen. Het tri- Bunaal, georganiseerd door de internationale vrouwenbeweging, moet een wereldwijd protest worden tegen de verkachtingen in het voormalige Joegoslavië. Alle EG-lidstaten zijn vertegenwoor digd. Nederland stuurt - als enige - een officiële parlementaire delegatie, die bestaat uit Minouche Janmaat-Abee (CDA), Annemarie Jorritsma (WD), Leoni Sipkes (Groen Links) en Jan Acht- tienribbeJPvdA). Aanleiding voor het tribunaal Internationale Vrouvvensolidariteit Zagreb zijn twee EG-rap- portages over massale en systematische verkrach tingen in 'Joegoslavië'. De rapportages worden bekritiseerd door de Verenigde Naties en Amnes ty International. Ook veel hulpverleners zetten vraagtekens bij de ergste gruwelverhalen, omdat de strijdende partijen elkaar met propaganda be stoken. De publieke opinie is al vaker misleid met monsterlijke verhalen over Irakezen die zieken huizen in Kuwayt zouden zijn binnengedrongen om baby's uit hun couveuses te halen. En in de Roemeense stad Timisoara kregen journalisten een 'massagraf' te zien om aan te tonen hoe bloe dig de Hongaarse minderheid werd onderdrukt. Minouche Janmaat-Abee is zich van het risico be wust dat ook berichten over massale en systema tische verkrachtingen onderdeel uitmaken van een propaganda-oorlog. Toch heeft ze geen mo ment overwogen niet naar Zagreb te gaan. Janmaat-Abee: „Dat is een moeilijk punt. Servi sche vrouwen zullen grote moeite hebben om de Kroatische hoofdstad Zagreb binnen te komen." „Toch wel. Ze wilden geen mooie conferentie zaal afhuren in bijvoorbeeld Parijs of Lissabon. CDA-kamerlid Minouche Janmaat-Abee: „Elke verkrachting is er een te veel." foto cpd roland de bruin Het is beter om ter plekke een hard signaal af te geven. Zagreb is bovendien veilig. Dat speelt na tuurlijk ook mee." Bent u niet bang in een propaganda-val te trap pen van de Kroaten? „Het onderwerp is schending var rechten door alle partijen. We zullen ons beslist niet alleen tot Servië wenden, dat zou propagan da zijn. Het doel is bovendien de EG en de VN aan te sporen een hajt toe te roepen aan de gru welijkheden. Maar we zijn niet naïef. We lopen natuurlijk het risico dat het tribunaal wordt ge bruikt in de propaganda-oorlog, door welke partij dan ook. We weten bijvoorbeeld dat de Kroati sche regering twee vrouwen afvaardigt op het tri bunaal. Dat geeft mij weinig goeds te denken. Maar dat weerhoudt mij er niet van om erheen te gaan voor het laten horen van ons eigen kritische geluid." De Verenigde Naties en Anmnesty International zetten grote vraagtekens bij het EG-rapport, waar in wordt gesproken van 20.000 verkrachtingen van moslimvrouwen door Serviërs. „Of het er nu 10.000 of 40.000 zijn, dat interes seert ons geen biet. Elke verkrachting is er een te veel. Er wordt hoe dan ook verkracht en dat vind ik onacceptabel, ook in oorlogstijd. Dat verkrach tingen worden gebruikt als instrument voor etni sche zuivering, neem ik aan van de EG-o Het EG-rapport over systematische verkrach tingen van moslimvrouwen door Serviërs is ook slecht gevallen bij professor Kalshoven, voorzitter van een spciale VN-commissie die onderzoek doet naar de oorlogsmisdaden in ex-Joegoslavië. Volgens de hoogleraar baseert de EG zich louter op mededelingen van groepen in Zagreb. „Dat is geen verificatie", zei Kalshoven onlangs in een in terview. De getallenstrijd over het vermoedelijke aantal verkrachtingen irriteert ook Kalshoven. Wij hoeven geen getallen te produceren, maar we moeten bewijsmateriaal opsporen tegen degenen die het bevel geven misdrijven te begaan, aldus de hoogleraar. Ook Janmaat-Abee zegt: „Laten we ophouden te onderzoeken of er nu 20.000 of 50.000 vrouwen zijn verkracht. Kalshoven heeft gelijk als hij zegt dat het voor de slachtoffers re-traumatiserend werkt om elke keer hun verhaal te moeten doen. De slachtoffers zijn missie-moe." Het tribunaal in Zagreb hoeft niet te wachten tot harde bewijzen zijn geleverd dat de verkrach tingen onderdeel uitmaken van een strategie, vindt Janmaat-Abee. „U vraagt of ik mezelf niet voor het hoofd sla als over een paar jaar blijkt dat de verkrachtingen geen systematisch onderdeel uitmaakten van de oorlogsvoering. Ik verwacht niet dat dat gebeurt. Maar weet u wanneer ik mezelf pas écht voor het hoofd zou slaan? Als over een paar jaar blijkt dat alle monsterlijke verhalen kloppen. Dat ik dan moet zeggen: Wir haben es gewusst en we heb ben niks gedaan. Het riscio dat dit tribunaal wordt misbruikt in de proganda-oorlog, neem ik dan maar op de koop toe. utrecht van de prikacties. Het is cjead vocaten echter nog niet duide lijk hoe ze dat precies denken te bereiken. De drie organisaties hebben Kosto vorige maand om een gesprek gevraagd. Omdat de reactie van Justitie is uitge bleven, achten de advocaten de prikacties gerechtvaardigd. De bezwaren van de advoca ten richten zich onder meer op het feit dat steeds meer asiel zoekers worden ondergebracht in hotels en pensions (noodop vang) in plaats van in een on- derzoeks- en opvangcentrum (OC), waardoor het zeer moei lijk is om hen goed voor te be reiden op een gesprek met de ambtenaar van Justitie. Ook ontbreekt het aan mogelijkhe den om eventuele correcties op het verslag van de ambtenaar van justitie aan te brengen. De advocaten van asielzoekers gaan volgende week prikacties voeren. Volgens hen staat de kwaliteit van de rechtshulp voor asielzoekers sterk onder druk als gevolg van het beleid van Justitie. De advocaten dreigen staatssecretaris Kosto van justi tie hun medewerking aan het huidige opvangbeleid te staken. In elk geval zal in de Onder- zoeks- en Opvangcentra in Hoeven (bij Rijsbergen), Eind hoven en Luttelgeest actie wor den gevoerd. Bij het protest zijn de Landelijke Organisatie Bu- ro's voor Rechtshulp, Vluchte lingenwerk Nederland en de Nederlandse Orde van Advoca ten betrokken. De advocaten willen voorko men dat hun cliënten in de cen tra worden benadeeld als gevolg den haag anp ?n slotverklaring vrouwenkampen het alleen voor Naar verwachting komt waarin de ontmanteling van wordt geëist. Wat is de zin vrouwen op te nemen? „Het zal gaan om èlle kampen. Alle kampen moeten toegankelijk worden voor hulpverleners, dus ook de mannenkampen. En een tribunaal voor èlle oorlogsmisdaden komt nog wel. Daar zijn anderen weer mee bezig. Het kabinet acht elke vorm van vrouwenbesnijdenis in Neder land onaanvaardbaar. De mi nisterraad heeft zich gisteren achter dit standpunt van minis ter Hirsch Ballin van justitie en staatssecretaris Simons van volksgezondheid gesteld. Diverse adviesorganen heb ben het kabinet unaniem gead viseerd elke vorm van vrouwen besnijdenis af te wijzen. On langs werd het WVC nog geadviseerd verminkende vorm van vrou wenbesnijdenis toe te staan. Het kabinet vindt ook dit echter niet aanvaardbaar en vreest bo vendien dat het toestaan van een dergelijke vorm kan bijdra gen aan de instandhouding van vrouwenbesnijdenis. Voor het tegengaan van vrou wenbesnijdenis is geen nieuwe wetgeving nodig. Bestrijding er van kan op basis van de be staande wetgeving, zo hebben Hirsch Ballin en Simons de Tweede Kamer laten weten.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3