Thailand wil schonere stranden globetrotters Toerisme Een op achttien vakantiegangers gaat naar 'n exotisch oord ZATERDAG 6 FEBRUARI 1993 L29 REDACTIE ROB VAN D REISBERICHTEN Thermaetel Naast thermale binnen- en buitenbaden, kruiden- en modderba den, whirlpools, solaria, sauna's en een schoonheidssalon beschikt Thermae 2000 in Valkenburg vanaf maart ook over een hotel. Het heet Thermaetel, heeft 60 kamers, een dakterras en een gastrono misch restaurant. Prijs per nacht per kamer: 345,00 inclusief ont bijt en gebruik van alle standaardfaciliteiten van het complex. Info: VVV Het Geuldal, Valkenburg, telefoon 04406 - 13364. Familiehotels Vijftig hotels zijn begin januari lid geworden van de nieuwe Stich ting Samenwerkingsverband Familiehotels. Volgens de voorzitter van de Stichting, mevrouw Van Staal, willen de hotels (alle geleid door één familie) met de slogan 'Familiehotels hartverwarmend' benadrukken dat de gasten op persoonlijke wijze tegemoet zullen worden getreden. Grenzeloos Europa Het succes van de Euregio Fietstocht, heeft de WV van Limburg er toe aangezet nu ook een Euregio Wandeling op de markt te brengen. De route, verdeeld in 7 etappes, voert de deelnemers door onder meer de Eifel, de Hoge Venen, de Voerstreek en het Limburgse Heuvelland. Gemiddeld dient er zo'n 15 tot 20 kilometer te worden afgelegd. Er wordt overnacht in kleine familieho tels. Prijs ƒ850,- op basis van volpension inclusief koffer- nabrengservice en begeleiding van gidsen. Info: WV Limburg, telefoon 04406 - 13993. Grenspaal in Limburg, foto pr River running France Individuelle maakt het toeristen mogelijk met een rubber boot de Dordogne af te zakken. Duur van de tocht: 1 of 2 weken. Er is tijd voldoende om onderweg dorpjes, kastelen, musea en terras jes te bezoeken en er wordt gebivakkeerd op aan het water liggende campings. Info: France Individuelle, telefoon 020 - 626 88 98. Franse stedenreizen Er zijn naast Parijs meer aardige stedën in Frankrijk. Zoals Bor deaux, Straatsburg, Cannes en Nice. Frantour organiseert er dit jaar voor het eerst trips naar toe. Daarnaast biedt de Amsterdamse touroperator in samenwerking met de Engelse organisatie Frenche Life ook geheel verzorgde kampeerreizen aan. Info: Frantour, telefoon 020 - 623 24 09. Boeken bij VW Limburg •Vanaf begin dit jaar kunnen er bij de VW Limburg losse hotelover nachtingen worden geboekt. Tot nu toe was de VakantieBoekings- centrale van de provincie alleen te gebruiken voor het bestellen van arrangementen en het huren van vakantiewoningen. Wie een over zicht wil hebben van de Limburgse hotels en andere accommoda ties kan de Vakantiereisgids 1993 aanvragen. Ook is er een kam- peerfolder beschikbaar met daarin een overzicht van 30 geselec teerde Limburgse campings. Info: VW Limburg, telefoon 04406 -13993. Stoom in Autotron ieven in alle soorten en maten, Morgen, 7 februari in het Autotron in Rosmalen: Stoomdag. Alles wat stoomt, puft en ratelt is bijeengebracht voor wat alweer de veertiende editie wordt: stoomboten, stoomtreinen (0, 1, 3,5, 5 en 7,25 inch), stoomdraaimolens, stoommachines... De dag duurt van 10.00 tot 17.00 uur en de toegangsprijs bedraagt 13,50. (kinderen en 65plussers 7,50). Info: Autotron Rosmalen, telefoon 04192 -19050. Duitse vakantiewoningen Het Duits Verkeersbureau in Amsterdam heeft een nieuwe vakan tiegids uitgebracht met daarin een overzicht van veelal in natuur gebieden gesitueerde vakantiewoningen. De brochure, die 48 pagi na's telt, is telefonisch aan te vragen bij het verkeersbureau, 0 20 - 697 80 66. door uw ad vertentie op déze speciale paginate plaatsen. Bel onze advertentie- VUUf afdeling. Waterzuiveringsinstallaties in toeristencentra Pattaya en Phuket zullen hun aantrekkingskracht op de toerist verliezen als er niet snel waterzuiverings installaties worden ge bouwd. Voor Pattaya is het misschien zelfs al te laat. Dat is de mening van Kasem Snidvongs, staats secretaris van wetenschap pen, technologie en milieu in Thailand. Snidvongs doet zijn uitspraak in het laatst verschenen nummer van het weekblad Far Eas tern Economie Review. HAARLEM ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Het blad laat ook Cham Wongs- attayanont aan het woord. Charn, directeur van de twee Merlin Hotels in Phuket: „Wa tervervuiling is vijand nummer een van de Thaise toeristische branche." Niettemin gelooft Cham dat de problemen zeker voor Phu ket van tijdelijke aard zullen zijn. De regering van Thailand heeft voor de bouw van water zuiveringsinstallaties in Pattaya en Phuket respectievelijk twee miljard bath (zo'n 150 miljoen gulden) en êén miljard bath uit getrokken. Daarnaast is ook nog eens 300 miljoen bath gereser veerd voor andere maatregelen die de vervuiling van het milieu moeten tegengaan. Mochten de maatregelen een succes zijn dan komen ook Chian Mai en Koh Samui, twee andere aan het water gelegen toeristenoor den, aan de beurt. Vooral in Phuket is met in stemming gereageerd op de aankonding van Snidvongs. Tot nu toe groeit de stroom vakan tiegangers naar het eiland van jaar tot jaar. Maar al eerder had den vertegenwoordigers van de WV van Phuket minister Phai- chitr Uathavikul erop gewezen dat er iets aan de vervuiling moest worden gedaan, wilde Toerisme geeft werk aan 127 miljoen mensen De toeristische branche heeft de eerste plaats op de ranglijst van de grootste industriën ter we reld opnieuw verstevigd. In 1991 werd er door toeristen het recordbedrag van 6.800 miljard gulden uitgegeven, bijna 20 procent meer dan in het jaar daarvoor. Volgëns de Süddeutsche Zeitung die zich baseert op een rapport van de World Travel and Tou rism Council (WTTC), verschaft toerisme nu aan 127 miljoen mensen werk en zal er in het lo pende jaar 800 miljard gulden worden geïnvesteerd. Dat is 6,7 procent van alle investeringen die over de gehele wereld wor den gedaan. De verwachting is, dat ondanks de recessie en de problemen op verkeers- en milieugebied, zo wel werkgelegenheid als geïn vesteerd kapitaal in de branche de komende jaren sterk zal toe- Spaanse benzine wordt goedkoper Het ziet er naar uit dat automo bilisten die in Spanje op vakan tie gaan, goedkoper benzine kunnen tanken dan vorig jaar. Binnenkort staat het de tanksta tions vrij zelf de prijs vast te stellen. Wel heeft het ministerie van economische zaken een maximum ingesteld van 99,7 peseta per liter (ongeveer 1,55). Tets anders' met Carpe Diem Carpe Diem, in 1988 opgericht door een paar vrienden die tij dens hun vakantie 'iets anders' wilden, heeft een nieuw reis gidsje uitgebracht. Daarin een opsomming en beschrijving van de wandeltochten die de kleine Limburgse reisorganisatie aan biedt in vooral Frankrijk. Zo goed als alle reizen hebben een cultureel thema en voeren de wandelaar door prachtige, dikwijls onbekende natuurge bieden. Het is ook mogelijk dagwandeltochten te boeken. Info: Stichting Carpe Diem, te lefoon 085 - 33 46 37. anden van het Thaise eiland Phuket met het jaar groeit (en daarmee de v uwe waterzuiveringsinstallatie 75 miljoen gulden uitgetrokken. het met de belangstelling voor de stranden van Phuket niet de zelfde kant op gaan als die voor Pattaya. Daar hebben de hotel houders tot hun woede vastge steld dat de bouw van een wa terzuiveringsinstallatie mis schien wel eens te laat komt. Bewoners en gasten van Pat taya produceren op het ogen blik drie keer zoveel rioolwater dan door de bestaande zuive ringsinstallaties kan worden verwerkt. Snidvongs in de Far Eastern Economie Review: „Als we niet vliegensvlug ingrijpen is de toeristenindustrie daar voor eeuwig en altijd geruïneerd. Waarbij nog maar moet worden afgewacht of de negatieve pu bliciteit die dat oplevert ook niet van invloed zal zijn op de toeristencentra in de rest van het land." Overigens heeft niemand het idee dat met de bouw van de twee nieuwe waterzuiveringsin stallaties alle problemen meteen zijn opgelost. Cham: „De regering wil alles overdra gen aan de plaatselijke autori teiten zodra de installaties klaar zijn. Maar afgezien van de kos ten die het met zich meebrengt de hele boel draaiende te hou den, moeten we ons afvragen of we de kennis wel in huis heb ben om die dingen te bedienen. Ik zou graag zien dat de instal laties in het bezit komen van een particuliere firma. Maar hoe die dan weer winst moet ma ken...?" Ook gelooft Charn dat er iets moet veranderen aan de men taliteit van de Thais. Net als Paul Clemens-Hunt, general- manager van de in Bangkok ge vestigde Environment Business Group, meent hij dat de rege ring er goed aan zou doen een actie te beginnen onder de be volking. „Zodat daar ook duide lijk wordt dat alleen een schoon milieu ons ook in de toekomst grote economische voordelen zal brengen." Vierpersoons trekkersshutten voor 46 gulden per nacht. In België nu ook trekkershutten De opmars van de trekkershut ten lijkt niet te stuiten. Neder land heeft er op 250 verschillen de kampeerterreinen al zo'n 600 en ook in België is men begon nen een net op te zetten. De eerste 20 hutten worden op dit moment gebouwd, een aantal dat nog voor de komende zo mer tot 100 moet zijn opgelo pen. In een trekkershut kan van 1 april tot en met 1 oktober voor de vaste prijs van 46 gulden per nacht door maximaal 4 perso nen worden geslapen. Boekin gen kunnen worden gemaakt via het Nationaal Reserverings Centrum afdeling Trekkershut ten. Er is een uitgebreide folder beschikbaar. Info: Stichting Trekkershutten Nederland, telefoon 085 - 332033. Ook in de reisbranche zelf wor den de cijfers met verbazing be keken. Boekten in 1986 115.000 Nederlanders een 'verre vakan tie', in 1991 was dat aantal ge stegen tot 413.000. Of 1992 op nieuw een record zal opleveren, is officieel nog niet bekend, maar er mag zonder meer van worden uitgegaan. Van maart tot en met augustus immers, vlogen 366.000 Nederlanders naar een of ander exotisch oord. Hoe lang die groei nog zal doorgaan, durft geen mens te voorspellen. Maar van enige stagnatie lijkt geen sprake, ook al zal het aantal 'verre bestem mingen' voorlopig niet worden uitgebreid. Nadat vooral Mar tinair het ene na het andere pal menstrand voor Nederlandse vakantiegangers had openge legd (Florida, Dominicaanse Republiek, Mexico, Jamaica, Phuket) gaat de maatschappij zich de komende tijd concen treren op het uitbreiden van het aantal vluchten op deze oorden. Woordvoerder Buys: „Belang stelling zat."" Dat blijkt ook uit de cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek die kort geleden in het vakblad Reisrevue werden gepubliceerd. Van alle Neder landers die naar het buitenland op vakantie gaan, boekte in 1992 5,5 procent een verre reis Vooral Martinair heeft voor de Nederlandse toerist veel exotische stran den bereikbaar gemaakt. foto ruud taal oftewel 1 op de 18. Het ziet er naar uit dat die aantallen dit jaar nog spectaculairder zullen worden. In een voorlopig inzak kende markt (in vergelijking met vorig jaar zijn er in januari 10 en hier en daar zelfs 30 pro cent minder reizen geboekt) houdt 'ver' zich namelijk uitste kend staande. Een trend die de Nederlandse reisbranche goed heeft zien aankomen. Van de bijna 400 brochures die door de geza menlijke Nederlandse tourope rators zijn uitgegeven, gaan er ruim 130 over verre vakanties. Die van Amerika zijn het eerste weg (de Verenigde Staten staan zelfs in de toptien van populair ste bestemmingen), maar ook het Verre Oosten (Phuket en Indonesië) doen het uitstekend. Die interesse heeft voor de reis branche het voordeel dat de ge middelde reissom de grens van 1.000 gulden ruimschoots is ge passeerd. Met Pasen 18 extra Martinair-vluchten naar Florida In de dagen rondom Pasen, tus sen 23 maart en 18 april, zal Martinair vanuit Amsterdam achttien extra vluchten uitvoe ren op Florida. Dit om te vol doen aan de grote vraag. Elf vluchten zullen worden ge maakt met een Boeing 767 en zeven met een DC 10, een uit breiding van het aantal stoelen met 10.814. Werkvakantie met zeeschildpadden Op verzoek van de Turkse na tuurbeschermingsorganisatie TTKD, organiseert reisorganisa tie Wolftrail gedurende het ge hele zomerseizoen werkvakan ties naar de laatste broedstran- den van de zeeschildpadden in Europa. Deelnemers moeten bereid zijn zowel 's nachts als overdag aan de slag te gaan. Zij assisteren wetenschappers die bezig zijn met een onderzoek naar de langs de kust van Tur kije scharrelende reuzenschild- padden. De leefomstandighe den tijdens het project zijn vrij primitief. Minimum leeftijd 18 jaar, prijzen vanaf 975 gulden. Info: Wolftrail Hengelo, tele foon 0 74 - 47 88 85. Skiën in Sauerland Als er sneeuw is, biedt Sauer land vooral de langlaufer een prachtig en zeer omvangrijk net aan gespoorde Loipen. Maar ook de niet op kilometerslange afdalingen azende Alpine-skiër kan in het Duitse middelge bergte behoorlijk aan zijn trek ken komen. In de brochure Win terangebotevan het Kr eis - verkeh rs verband Siidsauerland vindt de wintersporter een over zicht van winteraanbiedingen van hotels, pensions en andere accommodaties in het zuidelijk gedeelte van Sauerland. Info: Kreisverkehrsverband Siidsauerland, Postfach 1545, 5960 OIpe/Biggesee, telefoon (vanuit Nederland) 09 49 2761 6821. Verkeersbureau Bahia geopend De Braziliaanse provincie Bahia heeft een Verkeersbureau ge opend in Nederland. Het is on dergebracht bij PR Bureau Bu- roSix en te bereiken onder tele foonnummer: 01829 - 4466. REISBOEKEN M DEN DOBBELSTEEN Nepal Reishandboek voor Nepal. Enorm veel informatie in ou derwetse lay-out. Foto's werden bij deze uitgever wel eens beter afgedrukt; plattegronden zijn schaars maar duidelijk. Goede beschrijving van enkele popu laire trektochten. Register. Uit geverij Elmar, prijs 29,50. Lissabon Neem nou Lissabon. Steden - boekje uit de voortreffelijke Neem Nou-reeks. Naast typi sche toeristische tips ook veel informatie over winkels, restau rants en galeries. Vlotte, relati verende tekst. De stadsplatte grond lijkt nergens naar. Regis ter. Uitgeverij Bruna, prijs 25,00. New York Thomas Cook Reisgids New York. Eerste boek in nieuwe se rie. Mooi gedrukte kleurenfo to's, overzichtelijke plattegron den en informatie die minder conversatief is dan je (gezien naam van de serie) verwacht. De indeling is chaotisch. Regis ter. Uitgeverij Kosmos, prijs 24,90. de Kenia Kenia, Nelles Guides. Behoort tot het beste wat er momenteel op de reisboekenmarkt verkrijg baar is. Veel achtergrondinfor matie, schitterende kleurenfoto grafie, goede overzichtkaartjes. Jammer dat tekst soms uit fol ders lijkt te zijn geplukt. Regis ter. Uitgeverij Het Spectrum, prijs 29,90. Indonesië Indonesië, ABC. Eerste deeltje in nieuwe serie. Scoort heel hoog in tabel waar-voor-je-geld. Veel kaartjes, weinig foto's en een vracht aan informatie op allerlei gebied. De topografische inde ling maakt het snel opzoeken van bepaalde zaken moeilijk. Register. Uitgeverij Elmar, prijs ƒ22,50. kunt u op deze plaats de zon laten schijnen. Onze adver tentie-afde ling weet hoe! Bel onze advertentie afdeling.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 29