'Grote mond, klein hartje' Nieuwe lijn bij UVS slaat aan Sport ZATERDAG 6 FEBRUAR11993 ROB ONDERWATER. 0 Arie Kurver is nooit de trainer geweest van de ge nuanceerde uitspraak. Hij sloeg verbaal nogal eens wild om zich heen en kre tologie was een handels merk van hem. Maar het zou oneerlijk zijn om het driftige baasje uit Berg- schenhoek de geschiede nis in te laten gaan als een man van veel geschreeuw en weinig wol. Daarvoor betekende hij in de afgelo pen jaren toch te veel voor het voetbal in de bollen streek. Portret van een trainer die weieens de clown uithing, maar die het spelletje bloedserieus benaderde. Het zal een stuk stiller worden in Rijnsburg RUNSBURG ROB VAN DER ZANDEN Arie Kurver zat nog niet zo gek lang bij Rijnsburgse Boys toen hij zijn ware aard toonde. In die tijd ging het Feyenoord niet voor de wind en de coach liet publiekelijk weten dat hij wel iemand kende die de Rotter dammers weer op de rails kon krijgen: ene Arie Kurver. „Geef mij Feyenoord en De Kuip stroomt vol", zei hij. Het was Kurver ten voeten uit. Zelfon- derschatting was hem vreemd en van nietszeggende teksten hield hij niet. „je moet in dit vak gewoon een grote mond heb ben", zegt hij vele jaren later. Vraag mensen die Kurver van nabij kennen om een mening en het gros komt met dezelfde profielschets. 'Grote mond, klein hartje'. Kurver is bereid zich bij die groep aan te sluiten: „Arie Kurver? Grote mond, klein hartje," zegt hij zonder naden ken. Kurvers uitlatingen moesten altijd eerst van hun scherpe kantjes worden ontdaan voor dat er verder kon worden ge praat. Het was daarom niet zo vreemd dat menigeen in Rijns burg twijfelde toen hij enkele maanden geleden aankondigde zich helemaal terug te trekken uit de voetbalsport. Kurver, het voetbaldier pur sang, weg uit de voetballerij? ,Een giller' zo was men geneigd te zeggen, (daar mee een stopwoordje van Kurver gebruikend) Toch is het zo. Kurver zet na dit seizoen - zijn zeven de alweer bij Rijnsburgse Boys - een dikke punt ach- zijn trainersloopbaan. „Ze 5 i mij i rug. Nooit. Ik stop en ga me bezighouden met dingen waarvoor ik op de wereld ben gezet. Nu ga ik eens de krant helemaal lezen. Lek ker tijd nemen voor het- eten en een boswandeling maken met mijn vrouw. Er zijn mensen in mijn leven die om Arie Kurver geven, maar ze heb ben er de afgelopen jaren ver draaid weinig voor teruggekre gen." Kurver doelt in de eerste plaats op zijn vrouw en zoon, een voetbaltalent dat hij nau welijks ziet spelen. De leeuw in Kurver is getemd. Hij gaat een.ander leven leiden. Een privéleven, dat kennelijk nooit echt tot ontplooiing kwam. Arie Kurver is gaan rela tiveren. Dat viel de laatste we ken al op. Na wedstrijden van zijn ploeg lijkt hij wat minder partijdig, opgejaagd en schreeu werig. Durft als trainer nu te er kennen dat na een matige 0-0 wedstrijd zijn team eigenlijk geen punt verdiende, zoals af gelopen zaterdag. Een jaar gele den zou hij misschien nog heb ben geroepen: „Het is een giller dat we die gasten niet met 4-0 Het geloof, de overtuiging straalt van de gezichten van het tweetal af. Gerard Desar en Fred Filippo we ten het zeker. UVS heeft de goede keuze gemaakt. Het kan nog even duren, maar dan staat het keur korps van de club daar waar UVS wordt verwacht. In de top van het ama teurvoetbal. Op eigen kracht en met eigen mate riaal. Laat dat duidelijk zijn. Met eigen jeugd verder i is nog maar halver wege. Maar hoofdtrainer Desar en de met de landelijke A-jeugd werkende Filippo spreken nu al van een 'geweldig' jaar. En met hen de complete groep die zich in de Kikkerpolder met oplei ding en begeleiding van het aanwezige talent bezighoudt. Dat houdt niet in dat het sei zoen 1992-1993 vooral voor het eerste team niet 'uitermate zwaar' is. En dat in het resteren de deel van de competitie nog hard zal moeten worden ge werkt om de eerste klasse status definitief veilig te stellen. Maar de ontwikkeling is positiefs De beleving optimaal. De nieuwe lijn slaat aan. Gapend gat Als opvolger van de naar Wil helmus terugkerende Ruud de Groot, trof Desar een uitgeklede selectie aan. Een zestal routi niers was door vertrek of blessu res (Van Orssagen) weggevallen en dat gapende gat diende te worden gevuld. Niet door 'bui tenlanders' (Desar: „Dat kan ik dus niet"), maar door eigen jeugd. In het opleidingsinstituut dal UVS heet, bleek dat geen probleem. Zeker niet omdat Fi lippo nel een lichting kon afle veren, waar muziek in zat. Met de overgebleven ervaren krach ten behoorde handhaven in de eerste klasse tot de reële moge lijkheden. In de praktijk blijkt dat tot nu toe aardig te kloppen. Sterker nog, de 'jonkies' klaren het tegenwoordig ook al zonder de inbreng van de geblesseerd toekijkende wat oudere UVS- -kem. En dat is nog maar het begin van de ontwikkeling, weten Desar en Filippo zeker. Van jeugd die in de landelijke top speelt, mag je verwachten dat ze zich ook in de landelijke se- niorentop handhaaft. Je moet die talenten alleen wel de kans en de tijd geven op dat niveau te komen. Iets dat in het verle den mondjesmaat en dan vaak nog noodgedwongen gebeurde, maar nu tot regel is verheven. Laat spelers die het niveau aan moeten kunnen ervaring op doen. Dan komt er vanzelf een stijgende lijn in de resultaten en - calamiteiten daargelaten - meldt UVS zich vroeger of later vanzelf op het gewenste niveau. Desar: „UVS heeft het grote voordeel dat het met de jeugd in de Leidse regio het hoogste speelt. Die aantrekkingskracht zorgt ervoor dat veel talent uit de streek bij UVS terecht komt. Die spelers ontwikkelen zich bij ons verder, zowel in de jeugd als de senioren. Per definitie moeten ze in staat zijn om, zo gemiddeld na een jaar of drie, vier het hoogste amateurniveau aan te kunnen." Opleiding Van het bestuur heeft Desar de ruimte en de tijd gekregen om de plannen te verwezenlijken. Fred Filippo vindt dat eigenlijk niet meer dan normaal: „Alle jeugdselecties, van A tot en met F, hebben een hoofdtrainer en een assistent. Er wordt veel tijd, materiaal en geld gestoken in de opleiding en ontwikkeling 'van de jeugd. Het zou toch wel heel gek zijn als je als club van al die inspanningen geen profijt zou trekken?" Opleiden en presteren zijn begrippen die soms haaks op elkaar staan. Filippo weet dat. „Als jeugdtrainer ben je in eer ste instantie procesgericht be zig. De ontwikkeling van de speler staat voorop. Naarmate de voetballertjes ouder worden, komt de prestatie meer om de hoek kijken. Noem het maar een deel van het leerproces dat je bij de F-junioren nauwelijks naar de uitslag hoeft te kijken, hebben opgerold." Arie Kurver werd geboren op 10 september 1948. Als zoon van Bergschenhoekse ouders die in totaal 13 kin deren zouden opvoeden. Als jeugdvoetballer ging kleine Arie logischerwijs naar de dorpsclub BVCB. Later zou hij verkassen naar TOGB en Phoenix. Daarna keerde hij terug bij BVCB om nóg een keer naar TOGB te verhuizen. Daar noopte een knieblessure hem ertoe te stoppen op 28-ja- rige leeftijd. Als oefenmeester begon hij bij Quick Boys als assistent van Berry Janse. Vervolgens trainde hij 'vier seizoenen PPSC uit Schiedam, dat onder zijn lei ding altijd eerste klasse zaterdag speelde. Het jaartje CW dat volgde werd geen succes: Kur ver degradeerde uit de hoofd klasse. Bij Rijnsburgse Boys kreeg hij - als opvolger van zijn tegen pool Arie Lagendijk - weer top- amateurs onder zijn hoede, hia een aarzelend eerste seizoen (vierde plaats) zou de coach een kampioensploeg smeden. Na twee keer vice-kampioen te zijn geweest zette Kurver in 1990 de kroon op het werk. Koploper Quick Boys liet het erbij zitten tijdens het slot van de competi tie en geel-zwart pakte de titel, uit bij ARC. terwijl die in A al wel aardig be langrijk is geworden." Ook al omdat de UVS-opleiding mede afhankelijk is van het niveau waarop de sterkste selectie teams opereren. De Leidse club heeft daarover geen klagen. De kans dat de B-junioren volgend seizoen na de herindeling op het hoogste niveau blijven uit komen, is nog altijd aanwezig, terwijl de A-jeugd in de top van de eerste divisie meedraait. Pro motie naar de eredivisie zou door Filippo pp prijs worden gesteld („Natuurlijk gaan we daarvoor"), maar is geen nood zaak. „De weerstand in de eer ste divisie is niet veel lager dan in die topklasse. En in de prak tijk is gebleken dat je spelers via de subtop van de eerste divisie goed kunt opleiden." Groenendijk Een opleiding die er op gericht is dat uit elke speler het maxi male wordt gehaald. Dat kan een plek in het derde elftal zijn, een plaats in de hoofdmacht, maar ook een overstap naar het betaalde voetbal. Een gang van zaken waar Filippo en Desar geen enkele moeite mee heb ben. Desar: Als ik Alfons Groe nendijk in een Ajax-shirt zie, ben ik daar best trots op." En Filippo: „Als twee jongens niet in UVS één terecht komen, maar bij FC Den Haag, heb ik daar geen enkele moeite mee. Sterker nog, een speler die te goed is voor het amateurvbet- bal, wordt door UVS geholpen om op een juiste manier in het betaalde voetbal te komen. Ook dat hoort bij het opleiden." Het tweetal is het er wel over eens dat het belangrijk is dat de groep zoals die nu is samenge steld, de komende jaren voor het grootste gedeelte bij elkaar blijft. Het ingezette groeiproces mag niet door al teveel mutaties worden Verstoord. Want, de doelstelling wordt door de op leiders pur sang niet uit het oog verloren. IJVS moet terug op het hoogste amateurniveau. Dat mag even duren. Maar geen dag langer dan nodig. In de daaropvolgende jaren kwam de verwachte terugslag. Een zesde stek en (vorig sei zoen) achtste. Op dit moment vecht de ploeg opnieuw tegen degradatie. Kurver noemt de ti tel van '90 als hoogtepunt in zijn Rijnsburg-periode. Het dieptepunt: „Dit seizoen, hoe dat verder ook afloopt." Kurver stopt dus op zijn diep tepunt, als men zijn eigen woorden vertaalt. Maar Kurver, zijn trouwe compaan Bert Cla- van en Rijnsburg verdienen een mooier afscheidscadeau dan af daling naar de 'tweede klasse. Daarvoor was de ambtsperiode in het bloemendorp te mooi. We zullen het missen. Die schitterende wandelingetjes van de boze coach die - terwijl de wedstrijd gewoon bezig was - even op bezoek ging bij de arbi ter om verhaal te halen. Die ge vatte opmerkingen tegen de journalisten die kritische vragen stellen na een slechte wedstrijd („Met die stukjes van jou in de krant is het ook niet elke week feest."). Die mislukte vluchtpo ging via de achterdeur van de kleedkamer om de pers te ont lopen. Er was altijd iets te mel den rond Kurver. Binnenkort niet meer. Het zal vanaf komende zomer een stuk stiller worden in Rijnsburg. Het Orakel van Middelmors pakt zijn koffers en komt niet terug. Het ga je goed, Kurver. Arie Kurver stopt als trainer. Een markant figuur vertrekt uit Rijnsburg. ACHTERGROND LEIDEN AD VAN KAAM Dallas Cowboys: een traditie in ere hersteld Ooit v aren de Dallas Cowboys voor de Ver enigde Staten wat AC Milan momenteel is voor het Europese- en wat voor ons eigen Ajax al jaren in den lande geldt. Namelijk dé trendsetter, dé blikvanger, dé standaard waaraan veel, zo niet alles op sportief ge bied wordt afgemeten. Immens populair door het hele land, geprezen vanwege de aanvallende speelstijl, geliefd vanwege de uitstraling van de spelers en de club. Een traditie, een instituut. 'America's Team' werd Dallas daarom wel genoemd. Door God zelf uitgekozen, zoals velen in Texas dat daadwerkelijk geloofden. Voor menig sterveling daar 'Bigger than life', het gewo ne leven ontstegen. Geliefd aan de ene kant, maar aan de ande re kant op grote schaal niet minder gehaat. Juist om dat aura van onoverwinnelijkheid, om die hautaine houding, om de groot spraak en bluf en om die opstelling die vaak wat poenerig en patserig overkwam. De grootste bloei maakte de club door in de ja ren zeventig onder het bewind van de ei genzinnige president Tex Schramm en on der leiding van de nog eigenzinniger coach Tom Landry. Met deze levende legende aan het roer won Dallas toen tweemaal de Su per Bowl. 'Heel' Amerika lag aan de voeten van de Lone Star, de ster van de staat Texas die ook op de helmen en zilverkleurige out fit van de Cowboys prijkt. De andere helft van de VS kwam vervolgens niet meer bij van het lachen toen, zoals zij het zagen, de hoogmoed vervolgens gena deloos voor de val kwam. Door te lang te te ren op het roemrijke verleden en door een serie mislukte aankopen, vielen de Cow boys ver terug. Zo ver zelfs dat Schramm, cowboy van het eerste uur, zijn biezen moest pakken. Met in zijn spoor de man met de 'eeuwige' gleufhoed, Tom Landry. Wat eens de parel van de NFL was, ging nu door als de deurmat van de League. Waar aan iedere andere club zijn schoenen kon afvegen. Dit uiteraard tot groot vermaak van velen. Verantwoordelijk voor het ontslag van het illustere tandem Schramm /Landry was de nieuwe eigenaar van de Dallas Cowboys, ene Jerry Jones. Niet eens een oliebaron uit de staat zelf, maar notabene een 'boer' uit het naburige Arkansas had het van God ver laten team gekocht. Alsof er al geen schan de genoeg over Texas was gekomen. En wie trok Jones vervolgens als coach aan? Jimmy Johnstone. Nog een boertje uit Arkansas, een vroegere schoolmaat en op dat mo ment de coach van de universiteit van Mia mi. Het zou, zo meende heel Texas, dus nooit meer goed komen met hun Cowboys. En heel Texas, waar het bikkelharde Ameri can Football net zo belangrijk is als het da gelijkse eten en drinken, leek nog gelijk te krijgen ook. Want in het eerste de beste sei zoen (1989) onder dit nieuwe duo behaalde Dallas welgeteld één overwinning. Een ab soluut dieptepunt in de geschiedenis van deze roemruchte club. En weliswaar viel er het jaar daarop in Texas Stadium wie zich de soap-serie Dallas nog herinnert ving in de aankondiging een glimp op van dit fraaie complex enige vooruitgang te be speuren, maar nog altijd werd er in 1990 va ker verloren (9) dan gewonnen (7). Toch tekenden de contouren van een nieuw en talentvol team zich in dat seizoen reeds af. Eenmaal van de eerste schrik be komen. zaten Jones en Johnstone namelijk niet stil. Ze kwamen dan wel uit Arkansas, maar net als de pas gekozen president Bill Clinton toonden ook zij aan dat al die mee warige grappen over het lage intelligentie quotiënt van zijn inwoners niet op iedereen van toepassing was. Jones bleek een uiter mate slim onderhandelaar waar het ging om hel aantrekken van spelers en Johnsto- De grootste ommezwaai ooit door een club gemaakt. Dat is hoe ze in de Vere nigde Staten aankijken tegen de presta tie van de Dallas Cowboys. Die wonnen afgelopen zondag in Pasadena (Cal) voor 104.000 toeschouwers aflevering 27 van de Super Bowl, de finale van het American Football-seizoen en tevens hét grootste en belangrijkste sportevene ment in de States. Nog eens 750 miljoen tv-kijkers keken mee hoe 'America's Team' de Buffalo Bills met 52-17 op de zwaarste nederlaag in de geschiedenis van dit met enorm veel mediahype om geven spektakel tracteerde. Waar de Bills voor de derde achtereenvolgende maal naast de zo fel begeerde hoofdprijs grepen, daar zette Dallas de kroon op het werk dat precies vier jaar geleden werd aangevangen. Toen nog betiteld als 'het lachertje' van de NFL (National Football League) snoerden de Cowboys alle kritikasters tijdens deze gedenk waardige zondag op niet mis te verstane wijze de mond. ne een coach die prima met talentvolle jon geren wist om te gaan. Elk van de 28 profteams uit de NFL telt 45 spelers. Die zijn afkomstig van de universi teiten en worden jaarlijks ingepast volgens het zogenaamde 'draftsysteem'. De als laagst geëindigde club in de League mag als eerste kiezen uit de beste 300 beschikbare studenten die in veel geval louter naar col lege zijn gegaan om er (top)sport te bedrij ven, de eer van de universiteit te verdedigen en aan een profcarriére te werken. Daarna pikt de nummer voorlaatst zijn mannetje, en zo voort. De winnaar van de Super Bowl. de officiële kampioen kiest als 28ste en laatste. Daarna begint het spel opnieuw tot dat elke club zo'n tien nieuwe mensen rij ker is. Dit systeem zorgt er voor dat de zwakste clubs de beste spelers krijgen en derhalve minder zwak worden. Een andere manier om aan spelers te ko men is 'de handel' daar in. Door een com binatie van goede picks' in de draft en slag vaardig handelen op de vrije markt schoon den Jones en Johnstone in vier jaar tijd vrij wel het complete personeelsbestand van de Cowboys. Een wispelturige vedette als Her schel Walker werd daarbij lachend van de hand gedaan voor negen gemakkelijk te kneden beloftes van wie running back Em mitt Smith vorig seizoen kwam bovendrij ven als een geweldenaar eersteklas. En met quarterback Troy Aikman, de held van de afgelopen Super Bowl, pikte Johnstone drie jaar geleden een 'perfecte' spelverdeler en De resultaten van dit snuggere denken ble ven dus niet uit. Johnstone, altijd in de rug gesteund door zijn loyale werkgever/vriend bouwde in alle rust verder aan zijn jonge, enthousiaste ploeg van wie de spelers week in week uit voor elkaar dóór het vuur gin gen. In 1992 was Dallas weer aan de win nende hand (11-5) en toen ajgelopen zon dag 'het wonder van de grote ommezwaai' zijn voltooiing kreeg, wees de winnende coach dan ook allereerst op die punten. De rust, het vertrouwen, de jeugd en dciteam geest. De cirkel is daarmee rond. Dallas is terug op de top van zijn roem en gezien de ge middelde leeftijd (23) kunnen de Cowboys zich net als vroeger nog jaren op het hoog ste niveau handhaven. Een traditie is in ere hersteld. America's Team is back in town. Quarterback Troy Ai kman van de Dallas Cowboys werd uitge roepen tot de Meest Waardevolle Speler van de Super Bowl. FOTO» AP Fred Filippo (links) en Gerard Désar. UVS komt met eigen jeugd terug in de amateurtop. FOTO JAN HOLVAST

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 27