'Een zenuwensport, maar wel een mooie' Sport Focus op De Schelft ZATERDAG 6 FEBRUAR11993 25 SPORT OP TV 21.55-22.55 RTL 4. RTL sport; .vpefv 22 00-23 00 Sportnet Top mateh-'(ha- gazme met Spaans. Nederlands. Frans 09 30-11.00 EURO Sh.én WK vanuit MorioKa in Japan, slalom/combinatie 10.00-11 00 Sport net Bowling PBA tour vanuit Naples (Florida) Open Nederlands kampioenschap darts in Noordwijkerhout Met predikaat 'ambassadeur van de dartsport' misstaat fcS Vasen niet. De Leidenaar beoefent darts, en maakte van de twintig jaar dat de sport nu in Nederland wordt beoefend, er twaalf mee. Het belangrijkste dat de afgelo pen jaren is bereikt, noemt Vasen het verbeteren van het negatieve imago dat altijd aan darts kleefde. Bier, rook en herrie, kortom het stereotype kroegbeeld geassocieerd met een sport. „Je ontkomt er natuurlijk nooit aan, maar dat negatieve beeld is tegenwoordig minder sterk", zegt Vasen. „Ik denk dat het be langrijk is dat er sinds een aan tal jaren tijdens wedstrijden een rook -en drinkverbod is. Ook wat kleding betreft zijn er strikte regels. Een net shirt en dito broek zijn verplicht. Ik vind het prima. Voor de spelers is het zo veel beter, ze worden nu meer als sporUnan gezien." Vasen, ooit achtste op het NK, nipt aan zijn biertje en zet het glas naast zijn darts op de bar. Sporthal De Schelft in Noordwijkerhout vormt dit weekeinde het décor voor de vijftiende Open Neder landse Darts Kampioen- schappen. Vandaag doea 750 spelers mee in het kop- peltoernooi, morgen strij den 1000 deelnemers om de titel bij de singles. Om dat er punten te verdienen zijn voor de World Darts Ranglist komen naast de beste vaderlandse darters, ook diverse buitenlandse toppers in actie. De halve finales van het toernooi be ginnen vandaag om 15.00 uur en morgen om 15.30 uur. De finales worden res pectievelijk om 17.00 uur en 17.30 uur gespeeld. Hij wijst op het half lege glas. „Dit is natuurlijk anders. Zo maken de meesten kennis met darts. Je gooit eens een pijltje in het café, vormt een vrienden team en gaat wedstrijden spe len. Voor je het weet speel je dan divisie en gooi je thuis da gelijks een half uurtje." Toppers „Darten is met geen andere sport te vergelijken. Het is een zenuwensport, maar wel een mooie. Een toernooi duurt vaak wel acht uur en elke wedstrijd moet je weer geconcentreerd zijn, anders ben je nergens. Dat kenmerkt ook de toppers, die kunnen zeer constant tot het einde van het toernooi preste ren." Vasen moet lachen. „Daarom gooien sommigen veel slechter in wedstrijden dan in het café, daar staan ze name lijk niet onder druk." In de dartsport regeren sinds jaar en dag de Engelsen, maar volgens Vasen wordt de concur rentie voor hen steeds groter. „Uit Skandinavië en België ko men goede spelers en ook het niveau van de Nederlandse dar ters wordt steeds hoger. Ik denk zelfs dat jongens als Raymond Bameveld en Roland Scholten zich al met de Britse toppers kunnen meten." De nuchtere Vasen be schouwt' zichzelf niet als een topper. „Ik weet niet wat het is, maar op toernooien gaat het niet zo best. Daarentegen heb ik over de competitie geen klagen. Individueel heb ik nog niet ver loren en ons team staat boven aan in de afdeling Bollenstreek van de eredivisie." De Leide naar denkt dat het komt door Jos Vasen: „Toppers kunnen zich een heel toernooi lang concentreren en presteren daardoor zeer constant" foto henk bouwman dat hij tegenwoordig veel min der toernooien speelt. „Vroeger deed ik ieder weekend mee aan een toernooi. Van Groningen tot Maastricht, ik was er altijd bij. Nu ik getrouwd ben doe ik dat niet meer. Ik ga liever een potje tennisen met mijn Het spel Tijdens wedstrijden en toer nooien wordt het zogenaamde '501' gespeeld. Dit gebeurt in een 'best of five'-systeem. Twee deelnemers beginnen beiden met 501 punten en moeten door hoog te gooien zo snel mogelijk naaF een score van nul toe. Vasen: „Verreweg de mees te spelers gooien op de 'tripple' 20, want die is 60 punten waard. Als je goed gooit gaat het heel snel, maar aan het einde zit er nog een addertje onder het gras. De laatste worp moet een 'dou blé' zijn, dat betekent dat je precies in een vakje moet gooi en dat het dubbele van het aan tal punten waard is. Moetje aan het einde bijvoorbeeld nog maar twintig punten, dan moet je om te winnen een 'double' tien gooien. Wie zo het eerste drie wedstrijden wint heeft ge wonnen. Bij goeie darters duurt dat een kwartiertje." Kampioenschap Volgens Vasen is het Open NK, met ruim 1750 deelnemers en een dikke honderd dartborden, een van de grootste toernooien ter wereld. Als winnaar tipt hij de Britse profesional Phill Tay lor. „Op papier is Taylor ge woon de beste, maar het leuke van darts is dat er geheel onver wachts een andere winnaar op kan staan. Zo werd twee jaar ge leden de Griek Kostas Lavasas verrassend kampioen." Voor het prijzengeld hoef je volgens Vasen niet mee te doen. „De winnaar ontvangt rond de 1800 gulden en de tweede prijs be draagt 400 gulden. Als je dat vergelijkt met andere sporten is dat niks. Maar ja, sponsors zijn niet geinteresseerd in darts." DE GELIJKENIS Het zoeken naar overeenkomsten en verschillen. Dat is het uitgangspunt van een serie verhalen getiteld: de gelijkenis. Daarin komen telkens twee leden uit een sportieve familie aan bod. Dat kunnen broer en zus zijn, vader en dochter of bijvoorbeeld twee neven. In deze aflevering aandacht voor twee broers, Bram en Arie Haasnoot. Beiden traden vroeger actiefin het voetlicht bij Quick Boys, anno 1993 zijn ze voor de Katwijkse amateurkampioen belangrijke krachten op de achtergrond. De illustere voetbalclub betekent veel, zo niet alles voor het karakteristieke duo. Bram is bestuurslid en Arie, oud-eerste-elftalspeler, vlagt bij de reserves. Arie (links) en Bram Haasnoot. Voor beide broers staat Quick Boys boven de huwelijkse plichten. foto loekzuyderduin Connors doet weer eens van zich spreken SAN FRANCISCO Reuter Jimmy Connors heeft de laatste acht bereikt van het tennistoer nooi van San Francisco. Maar de manier waarop deed tegen stander Shelton in grote woede ontsteken. Connors, 40, was ouderwets op dreef. Niet met racket, maar met de mond. En met het ob scene gebaar, zijn uitvinding op de tennisbaan. Tijdens de 2 urn en 17 minuten durende partij tegen Shelton (6-4 6-7 6-4) kreeg hij twee waarschuwingen. Een voor tijdrekken, een voor het maken van een obsceen ge baar met het racket. Shelton was na het verlies ra zend. „Hij maakte een karika tuur van de sport", brieste hij. „Bij zijn smerige opmerkingen naar de umpire moest ik steeds denken aan de kinderen en bal- lenjongens. Het was onbegrij pelijk dat de umpire niet harder optrad." Shelton, nummer 122 van de wereld, zei dat hij het tennis vaarwel zou zeggen als hij we kelijks met deze Connors ge confronteerd zou worden. „Hij .steekt de draak met deze sport en met zijn tegenstanders." Connors zag geen kwaad in zijn omstreden handelwijze. „Ik geef wat het publiek wil", zei hij goedgeluimd na zijn overwin ning. „Wat Shelton vindt, zal mij een zorg zijn. Het gaat er 'óm wat het publiek wil. Mis schien had hij wat beter moeten ■spelen. Ik zou ook nijdig zijn als ik van een kerel van veertig zou verliezen." Petra Grimbergen weg bij Swift LEIDEN» Petra Grimbergen gaat weg bij Swift/Casba. De voormalige na tionale kampioene wielrennen verhuist naar Amsterdam en wordt lid van de plaatselijke club Ulysses. De oud-inwoon ster van Rijnsburg maakt tevens deel uit van de nationale vrou wenselectie. Cock van Leeuwen, de Zoeter- woudse soigneur, heeft een contract van twee jaar getekend bij Festina, de nieuwe Spaanse ploeg van Jan Gisbers. Voor heen was Van Leeuwen verbon den aan PDM en Swift KATWIJK ROB ONDERWATER De vrouwen doemen elke zater dagmiddag, gewapend met een setje giro's, op in de stad. Ze we ten niet beter en vinden het ei genlijk wel best zo. Voor de broers Haasnoot is de zaterdag op Nieuw Zuid heilig. Een za terdag zonder Nieuw Zuid is vreemd. Is feitelijk onmogelijk. Bram: „Het is me pas overko men. Loop ik op zaterdagmid dag in Noordwijk met m'n vrouw. Kom ik een bestuurslid van de v.v Katwijk tegen. Staan we elkaar toch een beetje raar aan te kijken." Het kan dus toch, een zater dag zonder voetbal. Zofners hebben de echtgenotes zelfs twee zaterdagen de volledige beschikking over de gebroeders Haasnoot. De familie nestelt zich dan in Oostenrijkse bergen en geniet dan van het leven zonder voetbal. Bram: „Of je het wilt geloven of niet, dan wordt er veertien dagen niet over voetbal gepraat." Om er vervol gens vluchtig aan toe te voegen: „Kunnen we ons voor de rest van het jaar weer mooi bezig houden met Quick Boys." Bram (49) en Arie (46) Haas noot koesteren één gezamenlij ke liefde: Quick Boys. Voor de rest vertonen de broers opval lend weinig overeenkomsten. Arie is, in tegenstelling tot zijn broer, een druktemaker eerste klas. Bram: „Schei uit. Hij kan de hele boel gek maken. Op elke feestavond zet hij de boel op stelten. Van wie hij dat heeft, weet ik niet. M'n vader en moe der waren helemaal niet zo." Arie: „Ik mag graag een beetje gillen, ja. En als vlagger sta ik rustig te juichen als het tweede een doelpunt maakt. Dat schijnt niet te mogen, maar daar heb ik mooi schijt aan." Dan, wijzend naar Bram: „Hij maakt zich al tijd veel te druk om iets. Dan doet-ie altijd zo nerveus. Dan is-ie niet te genaken. (Katwijks voorgenieten, red)." Bram en Arie kunnen, volgens eigen zeggen althans, goed met elkaar opschieten, maar het duo zit elkaar wel eens in de haren. Broederliefde telt niet als Quick Boys inzet van het geschil is. Arie, zich richtend tot Bram: „Dat het eerste naar de winter sport mocht en het tweede op eigen kosten ergens in een boerderij op de hei moest zit ten, gaat er bij mij niet in." Bram: „Dat weet ik wel Arie, maar ik heb het in het bestuur besproken en als ze mijn me ning dan niet delen, houdt het op. Dan heb ik toch alles gepro beerd?" Arie knikt, maar is zichtbaar niet tevreden met het antwoord. „Dat vind ik wel eens jammer hoor, dat het tweede er maar een beetje bijhangt. Laatst moest ons vierde spelen tegen Altena 2. Hoorde ik dat die lui per punt worden betaald. Nou, bij ons krijgen ze geen dup, ter wijl ze in het eerste in de boter worden gebraden." Bram be aamt de visie van zijn broer en hij kan het weten. Hij zorgt als lid van de Stichting Vrienden van Quick Boys (daarnaast is hij nog veiligheidscoördinator) dat de centjes binnenstromen en weer worden verdeeld. Vroeger was dat allemaal an ders, spreekt Arie Haasnoot uit ervaring. Hij speelde 15 jaar in het eerste van Quick Boys. Arie: ,,'t Is allemaal mooi geweest, hoor, maar als ik nu aan de kant sta dan denk is wel eens: ik ben te vroeg geboren. Het is toch al lemaal prachtig wat die gasten nu meemaken." Bram was als voetballer minder getalenteerd: „Maar ik heb toch een paar wedstrijden in het eerste mee gedaan," meldt de vader van twee kinderen vol trots. „Ik was een type Floor van Duyn. Een bijtertje. En ik was in het veld geen gemakkelijke. Ik ben er wel eens uitgestuurd." Vanwege een paar 'rotte' en kels moest Bram zijn sportieve carrière staken. Hardlopen ging hem op latere leeftijd gemakke lijker af. Hij werkte liefst 11 ma rathons af. „Maar nu doe ik niets meer. Ik heb er de puf niet meer voor. En de tijd ontbreekt me ook. Quick Boys slokt heel wat van m'n tijd op. Laatst kon ik m'n dochter niet eens helpen, toen ze daarom vroeg. Dan ben je eigenlijk verkeerd bezig, hè?" Opvallender dan zijn actieve beslommeringen waren de ver richtingen van Bram als vlagger. Hij: „Of ik langs de lijn wel eens ruzie met Arie kreeg? Welnee. Want om het minste geringste stak ik mijn vlag omhoog. Met m'n ogen dicht. Ha, ha." Dat vond Arie, die nog steeds „een verschrikkelijke hekel" heeft aan verliezen, uiteraard best. De linesman moest zijn, zeg maar, clubgebonden manier van vlag gen bijna met een pak slaag be kopen: „Dat was bij Kozakken Boys. Ze hadden me in Katwijk al gewaarschuwd dat ze me in Werkendam zouden opknap pen. Afijn, we staan voor en een minuut voor tijd breekt er een speler van Kozakken Boys door. Ik vlaggen en de scheidsrechter fluiten. Die supporters natuur lijk woedend en na afloop stor men ze op me af. Ik kijk snel om me heen of de spelers me te hulp schieten. Maar die gasten zaten mooi in de kleedkamer. Ook m'n broer, die ik vroeger altijd uit de penarie hielp. De enige die het voor me opnam, was Leo Pluimgraaff. Die deelde nog een paar fikse muilperen uit." Door de instelling van de eer ste klasse-met-onpartijdige- -grensrechters raakte Bram op een zijspoor. Zijn broer raakte ruim 200 officiële wedstrijden later uit het zicht van Quick Boys 1. Arie: „Op het laatst stond ik linksback. Een oude man aan de linkerkant. Als dat met je gebeurt weet je wel hoe laat het is.". Arie Haasnoot was geen voor beeld voor technisch voetbal, maar zijn inzet was altijd hart verwarmend. En als hij een keer een doelpunt maakte, dan was Nieuw Zuid te klein. Het liefst wilde de robuuste verdediger dan iedere toeschouwer kussen, zo blij was-ie. Dergelijke vreug de-explosies kwamen niet te vaak voor, want Haasnoot had niet het patent op het scoren. Arie Haasnoot stopte op 33-jarige leeftijd, maar bleef aan de selectie verbonden. Eerst als trainer van de B- en C-selec- tie, later als begeleider en dan nu als vlagger. Quick Boys heeft immers voor de lager spelende teams een gediplomeerde trai ner (Freek Rienks) in dienst en Arie beschikt niet over de ver eiste papieren. Tekenend voor zijn liefde voor Quick Boys is dat hij zich niet te groot voelt om te vlaggen bij de reserves, „t Is toch je club," zegt hij met stemverheffing. Ze krijgen veel terug voor hun inspanningen. Bram kan lyrisch praten over het afdelingskam pioenschap van '90, thuis tegen Urk. „Dat vergeet ik m'n hele le ven niet. Ik was helemaal warm van binnen." Die momenten zijn voor hem de inspiratie om door te gaan. Want soms wordt het hem wel eens te veel; werpt zijn vrouw hem op die momen ten boze blikken toe. Quick Boys staat in Katwijk echter boven de huwelijkswet ten. Maar bij zuster Ge krijgen de jongere broertjes op de zon dagse 'koffiebeurt' steevast de deksel op hun neus, want dan mag niet over de zaterdagse ge beurtenissen worden gespro ken. Beiden: „Ze geeft helemaal niks om voetbal." Het ongeloof straalt van de gezichten af. VS en Canada met profs op de Spelen MONTREAL DPA De Verenigde Staten en Ca nada zullen 'dream teams' afvaardigen naar het Olym pisch ijshockeytoernooi in Lillehammer 1994. Beide lan den zijn van plan met de beste profs op het ijs te ver schijnen in Noorwegen. Hoewel de eigenaren van de NHL-profcluhs .dit week einde in Montreal ring moe ten beslissen over de Olym pische afvaardiging, 16 van de 24 eigenaren reeds uitgesproken voor on derbreking van de competitiè ten bate van het Olympisch toernooi. De uitstraling en réclame van het 'Dream Team' van basketballer Mi chael Jordan in Barcelona heeft de ogen van de clubei- genaren geopend. „Het Olympisch toernooi is de beste reclame", aldus NHL- boss Bettman. „die wij we reldwijd kunnen krijgen." De NHL komt met de af vaardiging van de beste profs tegemoet aan de wensen van Juan Antonio Samaranch. De voorzitter van het IOC wil aJ langer een opwaardering van/ het ijshockey toernooi. Sa maranch komt wel in conflict met de internationale ijshoc- keyfederatic (LIHG), die vier kant tegen de komst van profs in het Olympisch toer nooi is. Voorzitter Sabctzki van de LI HG wil alleen zijn fiat verlenen indien de Vere nigde Staten en Canada toe zeggen in dc toekomst ook op de wereldtitelstrijd met de sterkste profploeg uil te ko- Die toezegging kan Sabctz ki vergeten. Door de uitbrei ding van de NH1. eind 1993 met twee clubs (Anaheim, Miami) vallen de playoffs nog later in het seizoen. Bei de landen voelen er niets voor jaarlijks de competitie te onderbreken voor het WK. De expansie in de NHL heeft tevens invloed op de WK-sa- menstelling van de selecties van de Europese (oplanden. Die mDea later dan ooll in het seizoen kunnen beschik ken over hun in de NHI. spe lende vedetten.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 25