'Verraad' Gusmao nekslag Fretilin Vredesplan Bosnië deugt van geen kant 'Mijn land is er allerbelabberdst aan toe' Feiten &Meningen Tshisekedi zoekt val Mobutu ZATERDAG 6 FEBRUARI 1993 Gusmao, in het midden met baard, op weg naar het gerechtsgebouw. mengde voormalige Joegoslavi sche deelrepubliek brengt geen vrede. Hoogstens bevriest het na aan neming door alle strijdende partijen hetgeen op zich al een utopie is de bestaande situatie voor een kortere of lan gere periode, afhankelijk van hoeveel militairen de rest van de wereld bereid is naar de Bal kan te sturen om op de naleving van een eventueel akkoord toe te zien. De tien provincies, met een 'ge mengd' Sarajevo en de rest te verdelen onder moslims, Kroaten en Serviërs en met VN- blauwhelmen (hoeveel eigen lijk? de eerste schattingen spre ken al van 200.000) voor de be waking, zullen zich nooit veilig voelen of serieus onderling wil len samenwerken. Vetorecht bevolkingsgroepen in belangrij ke zaken, geen sprake zijn. Ze zullen aansluiting zoeken bij Kroatië of Servië, waardoor het plan meteen al onderuit is ge haald. Overigens zijn de provin cies, die door grenzen van haat worden gescheiden, niet levens vatbaar. De deling gaat grofweg uit van de huidige militaire en etnische situatie, niet van eco nomische of geografische ver banden. De vluchtelingen de moslims hebben in deze het meest te lij den gehad zullen zich even eens niet neerleggen bij het VN- plan. Terugkeer naar huis en haard is niet mogelijk. De we reld zou van het lot en de ge schiedenis van de Palestijnen hebben moeten leren dat vluch telingenproblemen niet vanzelf oplossen. Vroeg of laat zullen de verdrevenen terugwillen en wraak willen nemen. De provin cies zullen zich nooit kunnen ontworstelen a cirkel van terreur en geweld en contra-terreur. In het plan wordt niet eens gesproken over ontwapening van de milities. Beloning Er zijn nog veel meer argumen ten aan te voeren tegen het plan van Vance en Owen. Het is in feite een beloning voor de ter reur, de intimidatie, de marte lingen en de politiek van zuive ringen van de Bosnische Ser viërs, die nominaal onder lei ding staan van de psychopaat Radovan Karadzic. „Volgens de plannen komen de gebieden die etnisch zijn gezuiverd onder controle van het leger dat die zuiveringen heeft uitgevoerd. Niemand kan van ons verwach ten dat we deze gebieden in handen van de 'Chetniks' la ten," zo legde de Bosnische pre sident Alija Izetbegovic afgelo pen dinsdag in deze krant uit. Daar valt geen speld tussen te krijgen. Een soevereine staat, hoe zwak en onvolledig dan ook, wordt van binnen en van buiten (Ser vië, Montenegro, Kroatië) uit opgeblazen en verkracht. De democratisch gekozen presi dent Izetbegovivc wordt als pa ria behandeld en op gelijke voet behandeld als een erkende oor logsmisdadiger als Karadzic. En in plaats van de schuldigen te straffen voor hun misdaden gaan ze onder goedkeuring van VN en EG met de hoofdprijs naar huis. Weeffouten Voorstanders van het plan er kennen de weeffouten. De oor log is echter te verschrikkelijk om nog langer te laten voortdu ren en de wereld moet toch wat. Militair ingrijpen leidt alleen maar tot meer bloedvergieten en het is absurd te veronderstel len dat de Bosnische Serviërs en Kroaten hun veroveringen op geven en dat de gevluchte mos lims weer naar huis kunnen. Bovendien zijn de Serviërs al lang niet meer de enige schuldi gen in het conflict. De Kroaten en moslims doen in wreedhe den niet voor hen onder. Kortom, het gezonde verstand gebiedt het 'vredesplan' te ac cepteren. Hier ligt meteen ook de voetan gel. De angel die elke discussie over 'er moet wat gebeuren' vastgrijpt. Als het plan van Owen en Vance, dat tenminste een staakt-het-vuren met zich meebrengt, wordt verworpen, rest in feite alleen interventie alsof het sturen van 200.000 sol daten voor de uitvoering al geen interventie is. Of massale bewa pening van de Bosniërs, die de kaart dan maar eigen handig opnieuw moeten inkleuren. Het is nauwelijks een alternatief te Maar het staakt-het-vuren le vert ook niets op op de lan gere termijn tenminste. Het be vestigt slechts de bestaande en steeds maar verslechterende si tuatie. Gelukkig maar dat de Amerikaanse president Clinton zijn bedenkingen heeft en niet zwicht voor de druk van Owen en zijn Europese broodheren, die hun aperte onvermogen proberen te verhullen achter het 'vredesplan'. Inmiddels gaat de oorlog door. Een smerige oorlog, zo verhalen de menSen die er uit terugkeer den. „Wij waren de zoveelste missie", vertelde de Almeerse gynaecologe Gunilla Kleiverda, toen zij eind januari terugkeer de uit de Kroatische hoofdstad Zagreb.Al die verhalen de meest walgelijke verhalen zijn waar. Die verkrachtingen zijn waar en het gaat maar door. En er gebeurt niets. Kennelijk zijn verkrachtingen niet genoeg om in te grijpen. Niet zo belangrijk als olie tenminste." Het proces dat deze week in Dili, de hoofdstad van Oost- Timor, is begonnen tegen José Alejandro Gusmao (45) is een zware slag voor de verzetsbeweging Fretilin. 'Xana na', zoals zijn aanhangers hem noemen, is al 17 jaar het gezicht van het verzet tegen de Indonesische overheer sing. Als hij van het toneel verdwijnt, is dat voor het kwij nende Fretilin wellicht de doodklap. De geschiedenis van het Timo rese Front voor Nationale Be vrijding (Fretilin) begon in 1974, toen kolonisator Portugal na de Anjerrevolutie toestemming gaf in Oost-Timor politieke partijen op te richten. Gusmao werd lid van het Fretilin, een trefpunt van sociaal-democraten en links-radicalen, dat zich uit sprak voor onafhankelijkheid. Op 28 november 1975, de dag waarop de Portugese vlag werd gestreken, riep het Fretilin de onafhankelijkheid uit. Tien da gen later trok het Indonesische leger binnen om het gebied te annexeren. De Verenigde Naties hebben het Indonesische bewind over Oost-Timor nooit erkend. De Veiligheidsraad bepaalde in 1975 dat Portugal de 'bestuur der' van Oost-Timor blijft totdat de bevolking zich in een refe rendum heeft uitgesproken over de toekomst van het land. Die volksstemming heeft echter nooit plaatsgevonden. Guerrilla-oorlog Na de annexatie trok het Freti lin zich terug in de bergen van waaruit het een guerrilla-oorlog begon tegen de bezetter. Het Indonesische leger sloeg hard terug en dreef de verzetsbewe ging steeds dieper het onher bergzame gebied in. Het is Jakarta echter nooit ge lukt het Fretilin volledig uit te schakelen. Vanuit de bergen bleef de beweging actief, maar inmiddels is ze gereduceerd tot enkele verspreid opererende groepjes van samen niet meer dan 300 man. De gevolgen voor de bevolking, waarvan een groot deel met het Fretilin sym pathiseert, bléven niet uit. De internationale mensenrechten organisatie Amnesty Internatio nal schat dat sinds 1976 zo'n 200.000 Oosttimorezen zijn om gekomen door gevechtshande lingen, executies, ziekten en honger. Tot 1989 was Oost-Timor her metisch afgesloten van de bui tenwereld. Volgens de regering in Jakarta verruilde Gusmao in dat jaar de gewapende strijd voor politieke agitatie onder jongeren in de steden. De Freti- lin-leider wist de Oosttimorezen massaal achter zich te krijgen en groeide uit tot een volksheld. Vorig jaar november viel voor hem echter het doek. In het dorpje Lahane, even ten zuiden van Dili, werd de verzetsleider in alle vroegte van zijn bed ge licht en gearresteerd. De waslijst met aanklachten te gen hem bevat onder meer het aanzetten tot aanslagen op mi litaire installaties, het beroven van dorpen en«amenwerking met rebellen in ballingschap. De regering in Jakarta houdt hem ook verantwoordelijk voor het bloedbad in Dili in 1991, waarbij Indonesische troepen het vuur openden op een groep demonstranten. Volgens oogge tuigen en mensenrechtenorga nisaties kwamen daarbij zeker 180 mensen om; Jakarta houdt het echter op 50 doden. Na zijn arrestatie trok Gusmao in twee opmerkelijke televisie optredens het boetekleed aan en riep hij zijn medestrijders op de wapens neer te leggen. Vol gens mensenrechtenorganisa ties had de verzetsleider zijn verklaringen onder dwang afge legd. Maar het kan ook zijn dat hij zich in ruil voor strafvermin dering zo verzoenend heeft op gesteld. Dat laatste wordt steeds waar schijnlijker, want het is op z'n zachtst gezegd merkwaardig dat Gusmao wordt berecht volgens het gewone Wetboek van Straf recht en niet volgens de uitzon deringswet op 'staatsondermij- nende activiteiten', die voorziet in de doodstraf. Bovendien werd op de eerste dag van het proces het illegaal wapenbezit, waarop in Indone sië ook de doodstraf staat, slechts als aanvullende aan klacht ingebracht. Dat betekent volgens westerse waarnemers dat de rechters tegen Gusmao niet het doodvonnis zullen uit spreken. Wellicht is dat de re den waarom de Fretilin-leider vriend en vijand verraste toen hij op de vraag van de aanklager welke nationaliteit hij heeft, antwoordde dat hij Indonesiër Voor de jonge Timorezen moet dat een klap in het gezicht zijn geweest. Naarmate het proces vordert, zien zij hun droom van een onafhankelijk Oost-Timor meer en meer in duigen vallen. HAARLEM ONNO HAVERMANS EN HANS JACOBS Moeten we ons zorgen maken om de woede van David Owen, tegenwoordig 'lord' Owen? Be ter van niet. De Britse oud-mi nister maakt zich erg boos op de nieuwe Amerikaanse rege ring, die openlijk vraagtekens zet bij het vredesplan voor Bosnië-Hercegovina. Maar die vraagtekens zijn volkomen te recht. Dat plan deugt niet. Owen is mede-opsteller van het vredesplan, als onderhandelaar namens de Europese Gemeen schap. Samen met de Ameri kaanse oud-minister Cyrus Vance (namens de Verenigde Naties) probeerde hij maanden lang de moslims, Serviërs en Kroaten te bewegen de wrede burgeroorlog in Bosnië te stop pen. Tevergeefs. Maar de omhoog gevallen ijdele Owen weigert te erkennen dat hij heeft gefaald. „Tegen alle hoop in en zelfs tegen mijn ei gen verwachtingen in hebben wij min of meer een akkoord bereikt", zo zei hij woensdag te gen The New York Times. „Maar wij hebben een probleem: wij kunnen de moslims er niet toe bewegen ermee in te stemmen en dit is grotendeels de schuld van de Amerikanen." Die stel len namelijk voorwaarden aan hun steun voor het plan en die voorwaarden sterken volgens Owen de moslims in hun verzet. De Brit noemt zijn vredesplan „de beste regeling die men kan bereiken". Hoe droevig zou het zijn gesteld, als dat waar was? Beloning Het is grotesk om het voorstel van Vance en Owen voor de op deling van Bosnië en Hercego- vina in tien autonome provin cies een vredesplan te noemen. Eén ding staat bij voorbaat al vast. De beloning voor de etni sche zuivering van de meest ge- Wél éÊSÊLm, Een familie treurt bij het graf van een Bosnisch-Servische jongen, die om het leven kwam tijdens gevechten met moslims om het dorpje Jezero. Troonopvolger De Orleans e Braganga over Brazilië: HAARLEM ELS WIEGANT Op 21 april mogen de Brazilianen in een referendum laten weten of hun land een republiek moet blijven of weer een ko ninkrijk moet worden, zoals het tot 1889 was. Het corruptieschandaal dat presi dent Collor de Mello tot aftreden dwong, is koren op de molen van de royalisten. Ze hameren ook op de insta biliteit van de republiek; de afgelopen 65 jaar zat slechts één direct door het volk gekozen president, Juscelino Kubit- schek, zijn ambtstermijn tot het einde toe uit. Als de Brazilianen voor herstel van het koningschap kiezen, ziin er drie kandi daten. Een van hen is de 80-jarige don Pedro de Orleans e Braganga, al 48 jaar getrouwd met doria Esperanga, zus van de moeder van de Spaanse koning Juan Carlos, en directeur van een vastgoed bedrijf in Petrópolis, 60 kilometer ten noorden van Rio de Janeiro. Het bedrijf beheert de resten van de landgoederen van de koninklijke familie. Don Pedro vindt dat hij de enige echte kandidaat voor de troon is. „Ik ben de oudste zoon van de oudste zoon van prinses Isabel. Ik ben geen troonprete ndentmaar de troonopvolger. Dat is een heel verschil. Ik ben gewoon de erfge naam van de troon, punt uit." Dat de Orleans e Braganga een groot voorstander van de monarchie is, spreekt vanzelf. Volgens don Pedro we ten koninkrijken de mogelijkheden van het land beter te benutten en het volk juister te behandelen. Hij vindt het een ideaal systeem. Zijn onder de dertig rijk ste en best georganiseerde landen ter wereld er tenslotte niet maar liefst ze ven een monarchie? De monarchie in Brazilië duurde van 1822, toen het land onafhankelijk werd van Portugal, tot 1889, toen de repu bliek werd uitgeroepen. Er heerste rust en welvaart in het grote Zuidamerikaan- se land. De munt schommelde niet noe menswaardig en volgens de troonopvol ger waren de mensen er terecht trots op Braziliaan te zijn. „Nu schamen wij ons daarvoor en dat is droevig", verzuchtte hij onlangs tegen een verslaggever van de Spaanse krant El Pais. Hoewel de tachtigjarige geen echte campagne wil voeren, bereisde don Pe dro alle staten van noord naar zuid in het immense land. Het viel hem op dat de regeringen van de diverse staten hem met alle égards ontvingen. Zelfs in een republikeinse staat als Acre, in het noorden van Brazilië en tijdens de mo narchie nog niet eens een provincie van het land, zegt de erfgenaam op veel aanhang te kunnen rekenen. Volgens don Pedro is de huidige rege ringsvorm eigenlijk een voorlopige. De installatie van de republiek op 15 no vember 1889 is nooit officieel bevestigd. De koninklijke familie werd door mili tairen in een bootje weggevoerd. De tij delijke regering werd per decreet geïn stalleerd en sindsdien is daaraan nooit iets veranderd. De republikeinen, zo vindt De Orleans e Braganga, vertonen ondemocratische trekjes. Kritiek uiten op de republiek is niet geoorloofd. Bij koningsgezinde kranten zou brand gesticht zijn en ver scheidene royalisten zouden de dood hebben gevonden wegens hun overtui ging. Gedurende de monarchie daaren tegen waren er verschillende republi keinse kranten, clubs, organisaties en afgevaardigden, aldus don Pedro. Verwijten als zouden de pracht en praal van het koningschap veel duurder zijn dan een republiek een ook in Neder land wel gehoord verwijt worden ge logenstraft door de berekeningen van de oud-minister van financiën van Bra zilië, Delfim Netto. Hij becijferde on langs dat de koninklijke familie in Groot-Brittannië zes keer goedkoper is dan de vorige Braziliaanse president Sarney. Op de vraag hoe hij de situatie van Bra zilië op dit moment zou omschrijven, antwoordde don Pedro El Pais: „Aller belabberdst. Er is helaas niemand die anders kan beweren. Dit is een rijk land met een goed volk, maar de puinhoop die er heerst... Mijn land was er nooit slechter aan toe. KINSHASA AP Etienne Tshisekedi (60), de pre mier van Zaïre, is vastbesloten president Mobutu Sese Seko te zien vallen. Een compromis met Mobutu is ondenkbaar, zei Tshisekedi donderdag op een persconferentie. Tshisekedi is een 'veteraan van de politieke overleving', sinds hij en Mobutu tegenover elkaar kwamen te staan. In 1966 richt ten zij samen de Volksbeweging voor de Revolutie op en vervol gens diende Tshisekedi voor de regeringspartij als minister van binnenlandse zaken. De relaties verzuurden echter. In 1981 werd Tshisekedi met dertien andere voormalige parlements leden gearresteerd nadat hij een brief had ondertekend waarin kritiek op Mobutu werd uitge oefend. Maar de daarop volgen de jaren van detentie, huisar rest, verbanning en marteling kregen Tshisekedi niet klein. Mobutu ging zich in de loop van zijn carrière als president steeds meer als dictator gedra gen. Democratische waarden zette hij opzij. Onder druk van de VS, Frankrijk en de voormali ge kolonisator België moest Mo butu in 1991 de oppositiepartij en legaliseren. Tshisekedi-kwam aan het hoofd te staan van een interimregering die vrije verkie zingen moest voorbereiden. Na enkele weken zette Mobutu de premier alweer aan de kant, maar door binnenlandse pro testen en rellen en buitenlandse druk moest hij Tshisekedi vorig jaar weer aan het hoofd van de regering toelaten. Mobutu had beloofd dat Zaïre in mei 1991 vojledig democra tisch zou zijn, maar kwam zijn woord niet na. Zijn elitetroepen gingen intussen door met het lastigvallen van de oppositie, waarbij honderden Zaïrezen de dood vonden. Bij de jongste ge weldsuitbarsting namen 'gewo ne' soldaten het niet dat zij wer den uitbetaald in een nieuw bankbiljet van 5 miljoen zaïre, dat door niemand werd geac cepteerd. Mobutu greep de ge legenheid aan om opnieuw hard tegen de oppositie op te treden. De Unie voor Democratie en Sociale Vooruitgang van Tshise kedi zal moeten proberen Mo butu definitief zijn macht te ontnemen. De bevolking van Zaïre heeft de Amerikanen, Bel gen en Fransen opgeroepen daarbij te hulp te komen. Tij dens de Koude Oorlog werd Mobutu de hand boven het hoofd gehouden door de Vere nigde Staten, die miljarden dol lars naar Zaïre sluisden. Tshise kedi zei het onomwonden: „Washington zal verantwoorde lijk worden gehouden voor het lijden van het Zaïrese volk en zal eens uit moeten leggen waarom het deze duivelse man (Mobutu) aan de macht hield." Tshisekedi heeft zelf ambities om president te worden. In het hoogste ambt zal hij goede rela ties met de VS nastreven, verze kerde hij. Eenmaal aan de macht en na de eventuele val van Mobutu zal Tshisekedi ook proberen Zaïre te ontdoen van de symbolen die de dictator ge bruikt.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2