Wat is er zo leuk aan auto's kijken? 'Met je poten van vrouwen afblijven' 'Een onverstandig idee' 'Van Basten heeft veel krediet opgebouwd' Het Gesprek van de Dag Verlangen naar bolle wangen ZATERDAG 6 FEBRUAR11993 Een 'achterlijke vraagop de Auto RAI J.G. Wolfslag, directeur van Wolfslag Totaalkantoor 'Het wurgende overheidsapparaat vomit een veel groter gevaar voor ondernemingen dan het feit dat de mensen buitenlandse produkten kopen.' foto» jan holvast Koopt Nederlandse waar, dan helpen we elkaar 'Koopt Nederlandse waar, dan helpen wij elkaar'. Was-ie nou vóór Drees of erna, deze oude slogan die met een Poly- n Profilti-stem dient te wor den uitgesproken? Transporton dernemer Stoof heeft in een groot landelijk ochtendblad on langs weer eens het stof van de- e aanbeveling afgeblazen. Hij adviseert zijn collega-onderne- ?rs voortaan alleen nog maar DAF te rijden en in het alge meen wil hij dat wij alleen nog ar Nederlandse produkten kopen. Daarmee moet onze on gezonde economische situatie - Philips, Fokker en DAF - worden genezen. Tja, is dat nu echt het ei van Co lumbus? Of is het juist een paar- demiddel, waarmee niemand gediend is? Hel Gesprek van de Dag vroeg een aantal onderne mers uit de regio naar zijn me ning over deze kwestie. Stuiteren van de ene persman r de andere voorlichtster. Bij JVC in Zoeterwoude. De woord voerder daar is de heer B. Pan- n en hij vindt het idee van Stoofs 'onverstandig'. „We le ven nu eenmaal op een aardbol waarop we economisch gezien niet meer zonder elkaar kun- i. Ik hoop dan ook dat niet iedereen hetzelfde denkt als die meneer. Het klinkt allemaal heel populair, maar vooral voor Nederland lijkt het me heel on verstandig. Als straks de Duit sers, de Grieken en de Fransen dit ook gaan zeggen, kunnen we onze exportpositie wel verge ten." L.E. Ouwehand, algemeen di recteur van Ouwehands Visbe- drijven is wat voorzichtiger. „Ik zou dit nooit zo principieel wil len stellen. Wij rijden toevallig met vrachtwagens van DAF en die bevallen uitstekend. Daar- e gaan we ook door. Maar we zijn nu bijvoorbeeld bezig met de bouw van een nieuwe fabriek en daarbij kijkje toch naar de prijs-kwaliteit-verhou ding. Er zullen best Nederland se aanbieders tussen zitten die materialen of goederen aan ons kunnen leveren. Dat heeft soms voordelen, omdat een Neder lands bedrijf vaak sneller in staat is om service te leveren. Maar er zullen ook zaken in het buitenland worden aangeschaft, doodgewoon omdat die daar beter, duurzamer en wellicht goedkoper zijn." Mevrouw Dubbeldeman van de gelijknamige glashandel in Lei den voelt wel wat voor het plan van Stoofs. „Daar is niks mis mee. Maar ja, we rijden hier op de zaak wel in buitenlandse au to's. Je kijkt toch altijd naar de prijs. Die auto's worden voort durend in mekaar gereden en na een jaar zitten ze vol deuken. Ze slijten ook enorm door het vieze werk. Dus dan ga je geen dure Nederlandse auto's kopen. Maar als ik voor mezelf wat aanschaf, koop ik altijd Neder landse spullen. Zélfs als ik op vakantie ben en iets wil kopen, stel ik dat uit en denk ik: ik koop het wel in Nederland." „Dat is een hele oude spreuk, nog van voor de oorlog", zo laat de heer Goozen weten. Hij is di recteur van het gelijknamige transportbedrijf in Leiden. „Maar ik vind het een goed ini tiatief. Wij hebben zelf DAF's in gebruik. Een prima auto en de service is uitstekend. Ik vind het wel nodig datje zoveel mogelijk Nederlandse produkten koopt. Een stukje werkgelegenheid is erg belangrijk." J.G. Wolfslag, directeur van de Leidse firma Wolfslag Totaal kantoor, acht het voornemen moeilijk uitvoerbaar. „Laat ik me even bij mijn eigen branche houden. Nederland maakt geen goeie telefax en geen kopieer machine. De meeste kantoor stoelen die we kopen zijn af komstig uit Duitsland en Frank rijk. Dat neemt niet weg dat ik er wel toe bereid zou zijn wat meer Nederlandse produkten te kopen. Maar dat kan nooit voor alles gelden." „Een veel groter gevaar voor on ze economie is dat de onderne mingen hier tot in het oneindi ge worden belast. Ik kreeg laatst weer eens een briefje over de omzetbelasting. Daarin stond dat de betaling stipt op de vast gestelde datum binnen moet zijn. En als die datum toevallig in een weekend valt, dan moet je maar voor die tijd betalen. Als je te laat bent, krijg je tien pro cent verhoging. Je krijgt dus geen streep ruimte. Ik zie al dat wij zo zouden optreden tegen onze klanten. Ik denk dat het wurgende overheidsapparaat een veel groter gevaar betekent voor de ondernemingen dan het feit dat mensen ook buiten landse produkten kopen." „De overheid is soms écht niet goed bezig. Ik heb daar een prachtig voorbeeld van. Een tijdje geleden moest ik met een collega uit Leiderdorp en een uit Den Haag naar Brussel om kantoormeubelen te gaan bekij ken. We hadden afgesproken op een carpoolplekbij Ikea in Delft. Vanaf daar zouden we met een auto verder reizen. Het was nogal vol op het parkeerter rein, dus ik zet mijn auto een beetje op het gras. Ik kom terug en wat denk je? Juist ja, een bon op mijn voorruit. Willen ze die files nu weg hebben of niet? Aan dat soort dingen erger ik me wild." Bij Heineken in Zoeterwoude moet er even over de kwestie worden nagedacht. Maar na een uurtje verschijnt er witte rook. Hella Schoonveld, woordvoer ster van Heineken: „Wij zitten met ons bier wereldwijd, in 150 landen. Moeten wij over gren zen gaan denken, net nu alle grenzen vervagen? Wij kopen daar waar we het beste produkt voor de beste prijs kunnen krij gen." Brieven tegen oorlog in Joegoslavië Kettingbrieven. Wie krijgt ze niet, wie heeft er geen hekel aan. Het is waarschijnlijk de meest gehate briefsoort. Vorig jaar zomer kwam voor het eerst de 'oorlogsbrieF naar Ne derland. Zweedse vrouwen wil den niet langer machteloos toe kijken hoe de oorlog in het voormalige Joegoslavië verder ging en besloten een vredelie vende actie te voeren. Ze be gonnen een kettingbrief, alleen voor vrouwen bestemd. Alle kaarten moesten naar de presi denten Tudjman en Milosevic gestuurd worden. De bood schap: Stop your terrible war! Negotiate now! Women de mand you to stop that war! Waarom doen Nederlandse vrouwen hieraan mee? Denken e werkelijk dat de presidenten zich hier iets van aantrekken? Zou de oorlog hierdoor ook maar een dag korter duren? „Ik heb geen idee of het helpt. Maar mischien heeft het wel een soort Amnesty effect", zegt Geke Wassink, die de ketting brief vorige week ontving. Ze stuurde naar beide presidenten een kaart met twee witte dui ven. „Normaal gesproken haat ik kettingbrieven. Ik doe er nooit aan mee. Maar ik voel me zo machteloos. Dit is toch het enige dat ik kan doen? Ik vind het goed dat alleen vrouwen mee mogen doen aan deze actie. Wat die mannen el kaar aandoen, moeten ze zelf maar weten. Maar laat ze met hun poten van vrouwen, kinde ren en bejaarden afblijven." Trudy Schouten doet al voor de derde keer mee aan deze ket tingbrief. „Volgens mij ben ik een gewild slachtoffer van ket tingbrieven. Ik ontvang de meest vreemde soorten. Zoals een dreigbrief, waarin stond dat de heilige maagd Maria mij zou straffen als ik de ketting zou verbreken. Walgelijk. Daarna kreeg ik een kettingbrief waarbij ik aan zes mensen een lapje stof moest sturen. Ik dacht: Ach, wat kan een lapje stof mij nou sche len. Maar ik kreeg niets terug. Laatst ontving ik een brief die ook alleen voor vrouwen be stemd was. Hierin stond dat ik tien dollar moest sturen en dat ik binnen een maand miljonair zou worden. Uit pure hebzucht deed ik mee. Maar ik kreeg geen cent terug. Tóen besloot ik om nooit meer mee te doen aan een kettingbrief. Totdat ik deze brief kreeg. Ik denk niet dat het leger ingrijpt, dus moeten we alle manieren aangrijpen om toch iets te doen. Het lijkt me behoorlijk gênant voor de presi dent om te weten dat er zo op ze gelet wordt. Dat het niet al leen de EG-waarnemers zijn die ze in de gaten houden, maar ook het gewone volk." Nicole Gerritse heeft weinig vertrou wen in deze actie. Ze deed wel mee, maar twijfelt over het ef fect. „Als je alleen maar op de bank zit, gebeurt er helemaal niets. Volgens mij trekken de presidenten zich niets van de kaarten aan. Dat er alleen vrou wen aan mee mogen doen, vind ik een beetje raar. Er worden tenslotte ook mannen ver kracht." Ella Schadd heeft de pest aan kettingbrieven „Ik doe er nor maal nooit aan mee. Maar er moet gewoon actie onderno men worden. Ik vind niet dat wij lijdzaam moeten toezien hoe die oorlog verdergaat, hoe honderden vrouwen verkracht worden. De verkrachters wor den niet eens berecht als oor logsmisdadigers. Ze gaan ge woon vrijuit. i ering, jun, wai een oaK, klinkt het onmiskenbaar Leids op de Amsterdamse RAI. Een groepje jongens van ongeveer vijftien jaar oud bewondert een groot glimmend gevaarte op de tweejaarlijkse autotentoonstel ling. Tot en met veertien febru ari presenteert de handel wat er zoal voorhanden is en tiendui zenden mensen betalen vijftien gulden om in deze grote show room te mogen lopen. Maar wat is er nou zo leuk aan auto's kij ken? De scholieren (trainingspak, oorbel, stevige Leidse 'r') heb ben er speciaal een dagje vrij voor genomen. Van welke school willen ze niet zeggen, 'want dan weet de rector gelijk dat wij het zijn'. De vraag wat er leuk is aan auto's sticht verwar ring. Wat is dat nou voor een achterlijke vraag! Auto's zijn 'gewoon gaaf natuurlijk'. Het eerste doel van de scholie ren is de vele glanzende folders. Ze zijn nog maar een klein kwartiertje binnen en ze heb ben allemaal al een flinke bun del plastic tassen met inhoud bijeen gegraaid bij de verschil lende standhouders. „Kijken komt straks wel," verklaren ze. De argeloze bezoeker wordt op de RAI bij binnenkomst behoor lijk overdonderd. Bij de ingang leiden brede, met dik vloerkleed bedekte paden naar de pavil joens van de dure merken. Al snel blijkt echter dat dikke tapijt overal te liggen en zijn ook de 'gewone' wagens overdadig glimmend gepoetst. In deze en tourage zou zelfs een lelijke eend ér mooi uitzien, maar die schijnt al jaren uit produktie te zijn. Rolls Royce heeft haar hoekje met een hek afgeschei den, waardoor het gewone volk niet binnen komt. Dat geldt ook Bij de jaguar wordt het land van herkomst benadrukt door een typische Engelse bobby die het kostbare vehi kel beschermt tegen te opdringerige belangstellenden. foto ap voor laguar, dat het klootjesvolk door een heuse Engelse bobby op afstand laat houden. Stukje Wat is er leuk aan auto's? Een verkoper van een Europees merk begrijpt de vraag aanvan kelijk niet goed, maar al snel volgt een uiteenzetting over een stukje stijl, een stukje mobiliteit en natuurlijk is ook het veilig- heidsgebeuren heel belangrijk. Maar het verhaal over een stuk rijplezier staat natuurlijk voor op. Op de meeste stands worden nieuwigheden gepresenteerd in voor de leek onbegrijpelijke taal. Zo heeft de ene Japanse wagen een 'Fuzzy control system', maar vlak ook de 'zeer vooruitstrevende UTEC-tech- niek' van de concurrentie niet uit. Via flitsende folders en schetterende tv-schermen wordt de klant kond gedaan van al deze ontwikkelingen, zonder dat duidelijk wordt waar het over gaat. Een uitzondering is de EV, wat staat voor Electric Vehicle. Volgens 'kenners' een van de weinige echte vernieu wingen op deze RAI, maar op zijn vroegst pas over twee jaar in produktie. Wat is er leuk aan auto's? „Me neer, ik zou het echt niet we ten," zegt de uitbaatster van een snoep- en tabakkraam. „Ik woon buiten en ik ga elke och tend lekker op de fiets naar mijn werk. Ik zie al die wagens hier wel staan, maar het zegt me niets. Weet u wat wel leuk is?," wijst ze naar een schap vol film rolletjes achter zich. „Die zijn straks allemaal op. Iedereen wil foto's maken. Volgens mij heb ben de meeste bezoekers zelf niet eens een auto." Een Franse fabrikant probeert de aandacht te trekken met een stand over hergebruik van afge dankte auto's. Gemiddeld be staat een wagen voor zeventig procent uit metaal en dat kan opnieuw worden gebruikt als het apparaat versleten is. Ook het schuimplastic van de stoe len en banken, het glas en het polypropyleen-plus van de voorbumper schijnen weer bruikbaar te zijn. In hoeverre die spullen daadwerkelijk op nieuw worden gebruikt staat nergens vermeld. Ook allerlei branches die tegen de autohandel aanleunen pre senteren zich in de RAI. Hande laars in open daken, bandenfa brikanten, old-timerclubs, stoelproducenten, leasemaat schappijen en autobladen, alle maal zijn ze present met hun waar. De colporteur van een autoblad heeft geen moeite met de vraag wat er leuk is aan au to's. „De techniek. Een mooie buitenkant is best belangrijk, maar echt interessant is te be kijken wat een wagen allemaal kan? Het is een machtig gevoel als je met 250 kilometer per uur óver de snelweg rijdt en je voelt nauwelijks dat de wielen de weg raken." Aan het eind van de ochtend vindt buiten bij de toegangs poort van het congrescentrum een bescheiden demonstratie plaats. Een klein groepje beto gers maakt duidelijk de auto niet leuk te vinden: 'Een auto kost meer dan je lief is' en 'Au torijden kost dagelijks 28 do den' staat op twee spandoeken. Een fijne motregen overdekt de protesterenden als een klamme deken. „Het wordt nog een lan ge dag," moppert een demon- strante vanachter haar Pales tijnse sjaal. Hiep, hiep, hoera! Een rondje voor de hele zaak. Onze Marco - Van Basten is de achternaam voor de leken onder u - is uitge roepen tot 's werelds beste voet baller in 1992. Door de verstan dige heren van de FIFA. Reden voor een feestje? Of past ons hier enige schaamte? Want was hij het niet die ons de Europese titel kostte? Eens kijken wat een aantal deskundigen uit de regio daarover te zeggen heeft. Hans van der Zee, trainer van het Katwijkse Quick Boys, noemt de keuze van de FIFA in elk geval 'belachelijk'. „Ik ben het er totaal niet mee eens. Een echte, topspeler laêt zich ook zien op hel belangrijkste evene ment van het jaar. In dit geval dus het EK. Nou, hij heeft geen enkel doelpunt gemaakt. Alleen tegen Duitsland speelde hij aanvaardbaar, verder voetbalde hij zwak. Hij miste ook nog eens de penalty waardoor wij de fi nale misten. Het is mij echt een raadsel dat hij is gekozen". „Wie voor mij de voetballer van het jaar is? Stoitsjkov. Hij haalde met Barcelona de Europa Cup I en heeft het hele seizoen con stant gespeeld. Hij stak er echt met kop en schouders bovenuit. Van Basten presteerde alleen op competitie-niveau, al is dat dan wel de sterkste competitie ter wereld". „Hij de nummer twee? Ach, voor een plek achter Stoitsjkov komt een heel rijtje in aanmer king. Bergkamp bijvoorbeeld nog eerder dan Van Basten." En wat vindt Arie Kurver van de verkiezing? De trainer van Rijnsburgse Boys heeft altijd een mening, zo ook in dit geval. „Van Basten zit bij mij wel in de top-vijf. Maar de beste, dat is zijn ploegmaat: Franco Baresi. De manier waarop hij een orga nisatie kan neerzetten is gewel dig. Om die reden komt Milan niet onder druk en kan de ploeg zoveel scoren." „Stoitsjkov is voor mij de num mer twee. En voor Van Basten heb ik nog een Nederlander staan. Bergkamp? Nee. Heb je die goal van Vurens gezien te gen PSV? Grote klasse. Zo heb ik ze nog zelden gezien in Neder land, maar je hoort er niemand over. Niet dat hij voor mij num mer drie is hoor. Maar als Berg- Sinds Bill Clinton in het open baar een riedeltje op zijn saxo foon heeft weggegeven, kunnen de saxofoonbouwers in de USA dit instrument niet meer aan slepen. Eindelijk krijgen dan niet alleen hun kopers maar ook hun portemonnees bolle wan gen. Is er in Nederland eigenlijk iets te merken van Clintons on bedoelde promotiecampagne voor de saxofoon? „Word ik in de maling geno men?", zegt meneer Servaas van de gelijknamige muziek handel in Leiden. „Ik ben hier druk bezig en ik heb hier geen tijd voor". Juist, ja. Die meneer schept vreugde in het leven. „Ik heb nog niks gemerkt, maar natuurlijk kan zo'n optreden van Clinton invloed hebben", zegt mevrouw Sicking van mu ziekhandel Sicking in Voorscho ten. „Als er een hele goeie ar tiest een popliedje met saxo foon maakt, zie je dat meteen in de verkoop terug. Bij dat num mer van Candy Dulfer was dat bijvoorbeeld zo. En als een dwarsfluitspeler met een hit komt, dan is het ook prijs. Ik hoop dat de rage vanuit Ameri ka naar Nederland overwaait, want de saxofoon is een pracht- instrument. Op het ogenblik ook heel erg in. We hebben een muziekschool en die zit hele maal vol. Vooral meisjes van zo'n jaar of zestien zijn dol op zo'n mooie glimmende sax. Ja, het is wel een stoer instrument. Maar van Clinton merken we dus niets." Volgens bedrijfsleider Van den Oever van Music All Inn in Voorschoten loopt de saxofoon al lange tijd „onwijs goed" in Nederland. „Met dat meisje Ni cole op het songfestival, zo'n jaar of tien geleden, is het be gonnen. Maar sinds Candy Dul fer is het echt top. Clinton heeft hier geen enkele invloed. Nog niet tenminste. Of ze duur zijn, die saxofoons? Wat heet duur. Rond de tweeduizend gulden. En het is geen moeilijk instru ment." Mevrouw van der Marei heeft een muziekzaak in Katwijk. Ze merkt weinig van een stijgende verkoop van saxofoons. „Nee, misschien is het in andere be drijven wel zo, maar hier niet. Wij verkopen wel veel orgels en keyboards. Dat Katwijk nog een kerkelijke gemeente is, kan daarmee best iets te maken hebben." 'Verkoopt u eigenlijk wel saxo foons, mevrouw?', vragen wij enigszins argwanend. „Nee hoor", zegt de Katwijkse. Tja, dan is het begrijpelijk dat ze weinig merkt van een stijgende verkoop. kamp een mooie goal maakt is het meteen: hallelujah, juttepe- ren. Hij krijgt wel erg veel aan dacht. Nee Rijkaard is voor mij nummer drie, Van Basten num mer vier. En Yeboah van Ein- tracht Frankfurt nummer vijf. Dat is echt een wereldwonder, zoals hij scoort en over het hele veld sjouwt." Arie Lagendijk, de oefenmees- ter van Katwijk, kan zich daar entegen wel vinden in de keuze van de FIFA. „Marco is natuur lijk een kanjer van een voetbal ler. Dat heeft hij steeds bewe zen, behalve de laatste tijd in het Nederlands elftal. Maar ik moet daar wel bij zeggen dat ik me niet zo geroepen voel om te Arie Lagendijk foto wim dijkman oordelen. Ik moet afgaan op te levisiebeelden. Bovendien heb ben er meen ik zeventig coaches aan de verkiezing deel genomen. Je mag dus aanne men dat er veel loiow-how ach ter zit." „Ik denk wel dat Marco de afge lopen jaren veel krediet heeft opgebouwd. Hij heeft een repu tatie. Dat telt mee. Stoitsjkov is op het moment goed bezig. Op krediet ligt hij nog een straat lengte achter op Van Basten. Misschien dat hij daar over een jaar of twee de vruchten van plukt." Collega Gerard Désar, van het Leidse UVS, zit op dezelfde lijn. „Ik denk dat het een optelsom is van vele zaken. De prestaties van Van Basten in het verleden, vier keer scoren in een topwed strijd van AC Milan (tegen Göte- borg, red.). Al begrijp ik de aar zeling van sommigen wel, hij heeft ook ongelukkige wedstrij den gespeeld. Maar dan nog: als je het hele jaar faalt word je nooit gekozen. Stditsjkov? De deskundigen wegen misschien zaken mee die wij niet kennen. Gele en rode kaarten bijvoor- Gerard Désar foto loek zuyderduin beeld. Misschien redt hij het volgend jaar wel. Of Bergkamp komt erbij." Dus toch reden voor een feestje. Waar blijft dat rondje voor de hele zaak? Oh ja, Marco betaalt. Vanwege die penalty...

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19