2495, wolfsl totaalkantoor Méér dan een paperclip! Schrijvende Lezers De eerste, beste en grootste geautoriseerde Leidse Canon dealer presenteerd als eerste in deze regio de primeur op faxgebied: de Canon B-200 Bubble Jet! De goedkoopste plainpaperfax van Nederland (adviesprijs 2995,-). Nu bij Wolfslag: ZATERDAG 6 FEBRUARI 1993 iE TOMBE, 071-161450, PLV.-CHEF Allochtonen Onlangs werd het onderzoek 'Thuis in de wijk', waaruit on der meer naar voren kwam dat allochtonen zelf graag ver spreid over de stad wonen. La ter bleek uit inspraakreacties dat buitenlanders zelf geen voorstander zijn van een apar te beginnersschool voor jonge allochtone leerlingen in de wij ken Leiden-Noord en De Kooi. Het Wijkkomitee 'Plan Noord' heeft met belangstelling kennis genomen van de aandacht, die het I.eidsch Dagblad toont voor het 'Probleem' allochtonen (ar- likelen 4 en 14 januari 1993). I let ene artikel handelt over 'Spreiding van Allochtonen'. I let andere is een afwijzing van 'Het Leidse Ei' door allochto- Beiden bevestigen de mening van de vertegenwoordiging uit de bewoners van Leiden Noord in de 'Werkgroep Sociale Ver nieuwing' van Leiden Noord. Dit betreft zowel de mening van autochtonen als allochtonen. De stellingname van de wijkka- ders is gebaseerd op eigen on dervindingen in het samen le ven gedurende 20 jaar met 14 nationaliteiten in de wijk (tel ling 1984). Dit zijn later nog meer nationaliteiten geworden. Wijk^/nitee 'Plan Noord' heeft vanftf het moment dat zij kennis jkfigggfi van 'Het Leidse Li', nee',Jegen hel plan. Dok de vertegenwoordiging van de allochtonen,-,^! de 'Werk groep Sociale,., hernieuwing' stond er direct afwijzend tegen- De argumenten voor deze stellingname zijn: 1. De integratie in de wijken is reeds ver gevorderd. 2. De kinderen waar het om gaat zijn voor het overgrote deel hier geboren en zijn van jongsaf tweetalig (3e en~4e generatie). 3. De woningtoewijzingjieeft in 20 jaar niets gedaan om sprei ding over de gehele stad tot stand te brengen. 4. Ook het nieuwe toewijzings systeem kent geen garantie dat dit nu wel zal gebeuren. 5. Het wijkkomitee en andere ■wijkkaders hebben, evenals de allochtonen groepen, geen in vloed gehad op de plannen. 6. Het wijkkomitee heeft een al ternatief voorhanden, nader hand bleek dat dit alternatief bijna letterlijk in het convenant 'Sociale Vernieuwing' staat van het rijk met de gemeente. Men heeft hier nu al twee jaar niets mee gedaan. Er was van het be- gin af 218.000,- voor beschik baar. 7. De demografische gegevens voor Leiden per l-l-'92 wijzen uit, dat er ruim meer kinderen zijn in de leerplichtige leeftijd, zelfs veel meer dan nodig voor de scholen in Leiden Noord. 8. Het onderwijs in Leiden Noord heeft voldoende kwaliteit in vergelijking met de gehele stad. Twintig jaar lang (de eersten kwamen in 1973) heeft men de buitenlandse werknemers naar Leiden Noord verwezen. Ge volg: meer dan-de helft van de allochtonen woont in Leiden Noord. Het aangrenzende Slaaghwijk is enigszins verge lijkbaar. Er zijn nog steeds geen getto's als in de grote steden. Dit heeft mede voorkomen dat er een echt 'Probleem' met al lochtonen is. Als men denkt met papieren plannen voor scheiding van kinderen in het onderwijs en 'spreiding' in het wonen van al lochtonen iets op te lossen, dan zijn dat illusies. Dat gaat weer 20 jaar kosten. En dan begint 'het probleem' weer van voren Nu direkl doelbewust nieuwe allochtone woningzoekenden woningen aanbieden buiten Leiden Noord of Slaaghwijk zal in de toekomst een echt 'pro bleem' voorkomen. We horen gelukkig nog niet tot de 4 grote steden. Daar is men te laat met integratie begonnen. Leiden is nog niet te Iaat. Namens Wijkkomitee Plan Noord, J. Vervoorn, secretaris, Theresiastraat 8, Leiden. dat er afspraken zijn gemaakt in kader van personeelswerving, maar die hebben geen betrek king op deze actie van het War- mondse verpleeghuis. Immers, Mariënhaven voert -al sinds 1990 een eigen wer vingsbeleid. De voorgaande ja ren kregen b.v. eigen perso neelsleden een premie als ze personeel aanbrachten; leerlin gen een gratis werkbezoek aan een Engels verpleeghuis en vo rig jaar al startte de zgn. (brom- Jfietsenaktie. En met succes. Mariënhaven heeft vorig jaar ook gemeld aan haar collega verpleeghuizen dat zij haar ei gen wervingsbeleid zou blijven volgen. Er is dus' geen sprake van schending van afspraken. Want ook de collega-verpleeg huizen hebben zo hun eigen methodes; zo gaf Overduin al zijn personeel in de maand de cember een bonus van 300,- per full-timer. De direktie van verpleeghuis Öudshoorn vindt, in tegenstelling tot andere colle ga's het Warmonds initiatief ge tuigen van kreativiteit. Ik vind het jammer dat ver pleeghuizen onderling zo met elkaar in de slag gaan in de pu bliciteit. Het zou verstandiger zijn met elkaar samen te wer- Mariënhaven Het Warmondse verpleeghuis Mariënhaven biedt aan nieuwe leerling-ziekenverzorgenden brommers en fietsen aan. Vol gens directeuren van andere tehuizen in de regio schendt Mariënhaven met deze actie afspraken die vorig jaar zijn gemaakt. Verpleeghuis Mariënhavcrf is uitermate verbaasd over de re acties van collega-verpleeghui zen over de wervingsactie voor leerling-ziekenverzorgenden die deze maand gestart is. Ik beaam Parkeren Indien u reageert op een artikel in deze krant, wilt u dan in uw ingezonden brief de da tum vermelden waarop het werd gepubliceerd? Brieven worden in het algemeen in de krant ondertekend met naam, adres en woonplaats. Plaatsing van ingezon den brieven betekent niet dat de redactie het met de inhoud ervan eens is. De redactie behoudt zich het recht voor in gezonden brieven in te korten en plaatsing van brieven te weigeren. ken. Mw. drs. I.D. Eysma, Algemeen directeur Verpleeg huis Mariënhaven, Mgr. Aengenentlaan 1, Warmond. Wereldvrede Ondanks zijn verkiezingsmotto „It's time for a change", is Bill Clinton van plan om in navol ging van George Bush de rol van de Verenigde Naties te benutten bij het zoeken naar oplossingen. Een plan dat perspectief biedt, hoewel voor effectieve oplossin gen onze volkerenorganisatie eerst grondig gereorganiseerd moet worden. Gelukkig is dat mogelijk door de val van de BerlijnseMuur. De brokstukken daarvan sym boliseren namelijk niet de over winning van het liberalisme over het communisme en daar mee van de vrije marktecono mie, maar vormen de (lastige) opstap van de koude oorlog naar de warme vrede onder de vlag van de ingrijpend gereorga niseerde VN. Daarbij denk ik aan het opheffen van de Veilig heidsraad met zijn dictatoriale vetorecht en de uitgroei van de Algemene Vergadering tot een politiek wereldforum met bo vennationale bevoegdheden. De reorganisatie die beheersing van de wereldcrisis mogelijk maakt. Aan die broodnodige reorga nisatie zou onze volksvertegen woordiging haar steentje kun nen bijdragen, door de regering kamerbreed op te dragen zich daarvoor in alle openheid sterk te maken binnen de VN. Een ideële campagne die redelijker wijs gesproken zal leiden tot de 'Algemene VN-conferentie ter herziening van het VN-Hand- vest', die in 1955 onder druk van de toenmalige Sovjet-Unie is uitgesteld 'tot een daartoe ge schikt tijdstip'. Dét is nu aange broken door het uiteenvallen van het Oostblok. Anno 1993 kan daardoor eindelijk ernst worden gemaakt met het be sluit dat de VN in '45 hébben genomen: „Komende geslach ten te behoeden voor de gesel van de oorlog". Het besluit tot wereldvrede dat 48 jaar na dato beklonken kan worden, mochten onze ge achte afgevaardigden tenminste bereid zijn om als 'ware volks vertegenwoordigers of demo craten' het partijbelang onder geschikt te maken aan het alge meen belang. Wouter ter Heide, Zunnebeltweg6, Langenholte. voordeel van de giromaat is in ieder geval dat het ding verlicht is. Als je alles moet bestuderen wat op een Leidse parkomaat staat en het nog moet begrijpen ook, ben je wel even bezig. He lemaal als het donker is. Waarom brandt er niet ge woon een lampje boven zo n parkomaat? Het alternatief zou kunnen zijn dat de gemeente zaklantaarntjes verstrekt aan de geplaagde automobilist. Geen aanstekers, die waaien uit. Hoe werkt dat eigenlijk bij die condoomautomaten? Als daar ook van die duistere aanwijzin gen op staan, ziet het er slecht uit vooc de Leidse aidspreven- tie. Ik heb er van af gezien deze tekst aan de Leidse ambtenarij te sturen. Die heeft immers veel te veel duistere laden. C.H. Fijma, Muiderkring40, Leiden. Parkeerautomaten blijken niet voor iedereen even eenvoudig te bedienen. TGV In het Leidsch Dagblad van 14 en 30 januari lieten de NS we ten dat ze de flitststrein (TGV) over nieuw spoor willen stu ren. Wanneer de overheid de treinen toch over bestaand spoor laat rijden, is de kans groot dat de spoorwegen zich terugtrekken uit het project. Eventueel verlies op de ver koop van treinstellen, wil mi nister Maij (verkeer en water staat) voor zeventig procent bijpassen. De'NS hebben harde v den gesteld aan minister Maij bij de ondertekening van het koopcontract voor vier Hoge Snelheids Treinstellen. De NS willen de treinstellen weer ver kopen, als de H.S.trein over-be- staand-tracé niet rendabel blijkt te zijn. „Daarmee willen de NS bereiken dat minister Maij bij haar opvatting blijft", aldus G. Hammer, lid van de hoofddirec tie van NS op een persconferen tie op 13 januari in Utrecht. Dit betekent dat de NS zich dan te rugtrekken en dat er geen HST =TGV) in Nederland komt. - Waarom zulke voorwaarden van de NS? - Waarom de minister vastleg gen op vermoedens, c.q. haar grote wens dat de HST over- nieuw-tracé het kansrijkst lijkt. - Waarom vooruitlopen op een nota, die nog uit moet komen en waarin de NS zelf de hand hebben? - Heeft men in de oude nota dingen gezet, die in de nieuwe HSL-nota niet te herroepen zijn? - Zijn de argumenten voor een nieuw tracé niet zo hard als men wil doen geloven? - Zien de NS de bui al hangen? De NS willen de treinstellen verkopen als de keuze HST over-bestaand-tracé niet renda bel blijkt. NS willen een nieuw tracé! Maar... - Zijn ook voorwaarden inge bouwd voor het geval het nieu we tracé onrendabel blijkt te zijn? En wordt dat nieuwe tracé dan weggehaald? Want cijfers in de oude HSL-no ta vertellen, dat geen van de va rianten rendabel is en dat geldt: hoe meer nieuw tracé, hoe on rendabeler. Een nieuw tracé is minder bochtig en dus sneller, maar ook korter. - Hoe komt het dan, dat er met stop in Den Haag maar 9 en 7 minuten verschil zit tussen de reistijden, terwijl er op de be staande tracé's maar 190 km/u gereden mag worden? (Cijfers in de oude HSL-nota vertellen dat over een nieuw tracé ook lang geen 300 km/u gereden zal wor den; de tracé's zijn te kort). Is alleen 'alles nieuw' goed genoeg voorde NS? Volgens de heer Hammer is een pendeldienst van Rotter dam naar Den Haag wel renda bel genoeg. - Misschien is een pendeldienst van Rotterdam naar Amsterdam dat ook wel? Of vanaf Brussel naar Amsterdam? „Leiden en Haarlem maken geen kans op dergelijke pendel diensten", stelt het directielid, „maar in plaats daarvan moe ten intercity's goede aansluitin gen krijgen op de HST". - Kunnen intercity's ook geen goede aansluiting krijgen als de HST over het bestaande spoor rijdt? Of moet dan alles in het werk gesteld worden om de trein onrendabel te laten zijn? Het uitkomen van de nieuwe HSL-nota en daarmee de moge lijkheid tot het nemen van een besluit in de Tweede Kamer is mede door toedoen van de NS al meer dan anderhalf jaar op geschort. We schrijven nu janu ari 1993 en de nieuwe HSL-nota is binnen enkele maanden te verwachten (volgens hr. Ham mer in februari/maart). NS hebben het contract voor vier treinstellen ondertekend: - Waarom kon daarmee niet ook een maandje of wat ge wacht worden als er zulke risi co's gelopen worden? - Heeft men dit moment gecre- FOTO HIELCO KUIPERS eerd om daarmee druk uit te kunnen oefenen op de Tweede Kamer, die net als minister Ma ij, graag de HST wil? - Hebben de NS zich willen in dekken tegen de argumenten, die in de nieuwe nota voor een bepaald tracé pleiten? Nu het schrijven-naar-een- doel-toe niet lijkt te lukken schijnen de NS een andere ma nier te proberen. Het is een slechte zaak dat de minister op dit moment op zulke dreige menten is ingegaan! De NS stel len voorwaardenvoor als zij hun zin niet krijgen in een de mocratische besluitvorming. Een zwaktebod van NS!!! Namens HSL-protestgroep Hoogmade, Cobie Wolvers, Groenwegh 4, Hoogmade. Moortje Uit voorraad leverbaar. De werking van de nieuwe Leidse parkeerautomaten is veel automobilisten niet dui delijk, zo bleek uit een onder zoekje van deze krant een aan tal weken geleden. Parkeren in de Leidse binnen stad doe je bij een parkeerauto maat. In zo'n ding moet je geld stoppen. Er rolt een kaartje uit dat achter je voorruit moet ko men te staan. Een heel gedoe. Maar goed, je leert er mee le ven, zoals je leert leven met ka potte girornaatpassen, niet ge accepteerde creditcards en an der postmodern getreiter. Je moet bijna ingenieur zijn om je auto te parkeren. Ik heb ongeveer het vermo gen te begrijpen wat al die aan wijzingen op een giromaat te betekenen hebben, maar daar mee houdt het wel op. Het excl. BTW. Lammenschansweg 141d. Leiden, tel. 071 -323202. Fax. 071-323244 Bij Het Nationale Toneel ging 'Moortje' van Bredero in pre mière. Daarin verwijst, volgens recensent Eric van der Velden het toneelbeeld naar de doodsoorzaak van Bredero. Garb rand (juister dan Ger- brand) Adriaenszoon Bredero is volgens zijn vader gestorven op 23 augUstus 1618 tussen 9 en 10 uur 's morgens. In de krant van 28 januari onthult de toneelrecensent Eric van der Velden de doodsoor zaak: 'noodlottig door het ijs ge zakt'. De dichter van 'Moortje' moet wel bijzonder taai zijn ge weest, of is in nog geen vierhon derd jaar ons klimaat zo veran derd? C.A. Zaalberg, Boerhaavelaan 291 Leiden. 53 weken Oegstgeestenaren weten niet meer wanneer ze de minicon- tainers buiten moeten zetten omdat rond de jaarwisseling twee 'oneven' weken elkaar volgden. Oorzaak: het schrik keljaar 1992, zo zegt de ge meente. In de krant van zaterdag j.l. krijgt het schrikkeljaar 1992 de schuld van de ophaalschema- misère in Oegstgeest. Op de grens van 1998 en 1999 (D.V.) zal zich iets vergelijkbaars kun nen voordoen en evenals nu heeft het weinig of niets met het verschijnsel 'schrikkeljaar' te maken. Volgens afspraak is een week de eerste week van het jaar, als de eerste donderdag van het jaar er in valt. 1 Januari 1993 viel op een vrijdag en daarom kreeg 1992 53 weken toebe deeld. Over zes jaar is het weer raak. Of mis, wellicht, maar dat zien we dan wel weer. J.G.B. Krabbendam, Vronkenlaan 19, Leiderdorp.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 18