Uniforme regeling voor loos alarm Voorzichtig optimisme bij Warnaar Vissen in Rijn ongezond Poort vult Haagse skyline Treintaxi te koop voor gemeenten Randstad Omroep Rijnland wil reclameboodschappen 'Kaalslag bij KLM' ZATERDAG 6 FEBRUAR11993 chef willem spierdijk. 071-1 Vernieuwing Zestienhoven uitgesteld Rotterdam De vernieuwing van luchthaven Zestienhoven bij Rotterdam is voorlopig uitgesteld. Minister Maij (verkeer) heeft besloten haar plannen bij te stellen onder druk van premier Lubbers en de ministers Alders (milieu) en Kok (financiën). Vol gens de voorstellen zou de luchthaven Rotterdam moeten wor den verplaatst naar de polder Schieveen. Op het terrein van het huidige vliegveld zou woningbouw moeten komen. De aarzeling bij de betrokken departementen komt voort uit de vraag of de investering van zevenhonderd miljoen gulden wel opweegt te gen het rendement dat te verwachten is. Zij wijzen erop dat Rot terdam in de toekomst ook wordt aangesloten op de hoge snel heids spoorlijn (HSL). Casino Scheveningen weg uit Kurhaus den haag Holland Casino's wil weg uit het Kurhaus. Er wordt een nieuw casino gebouwd op een parkeerterrein tegenover het Kurhaus. Holland Casino's heeft dat donderdag bekendgemaakt. De keus voor nieuwbouw wordt gemaakt vanwege ruimtege brek. Aanpassingen in het Kurhaus zouden tot hogere kosten lei den dan een nieuw casino. Dat krijgt een oppervlakte van 6000 vierkante meter, tegen 4500 nu. Vooral de jackpotclub en het restaurant worden uitgebreid. Het streven is het nieuwe casino eind 1995 in gebruik te nemen. Nationale Nederlanden, ver huurder van de ruimte in het Kurhaus, ontwikkelt het i Psychologie erg populair leiden De belangstelling voor de studie psychologie blijkt ook op de Leidse universteit overstelpend. Landelijk is er een enor me belangstelling voor psychologie als universitaire studie: veel studenten kiezen dit vak. Volgens de Leidse studie-adviseur psy chologie, J. 't Hart, kan door het grote aantal aanmeldingen voor het komend studiejaar nu al 215 de kwaliteit van het on derwijs voor dit vak in gevaar komen. Bovendien zou er hele-, maal geen ruimte zijn voor honderden studenten, 't Hart pleit daarom voor de instelling van een 'plaatsingscommissie'. Dit zou betekenen dat studenten die zich voor Leiden aanmelden, bijvoorbeeld naar Amsterdam moeten omdat daar nog wel plaats is. Het politiekorps Hollands-Midden wil een uniforme re geling waarmee veelvuldig loos (inbraak-)alarm kan wor den aangepakt. Volgens woordvoerder C.B. Jongh zijn er in de diverse gemeenten, die. bij het korps horen, ver schillende regelingen van kracht. regio paal en perk stellen aan het aantal gevallen van loos alarm. Jongh: ..Bij ons is niets bekend over de inhoud van de wet Par ticuliere Beveiligingsorganisa ties." Hollands Midden gaat volgens hem een werkgroep in stellen, die de regeling voor de regio op papier moet zetten. „Loos alarm - of zoals wij zeg gen nodeloos alarm - is een bron van ergernis voor de poli tie", aldus Jongh. „Het wordt veelal veroorzaakt doordat de installatie op een verkeerde ma nier wordt gebruikt of door in- stallatiefouten. De politie krijgt dan in de meeste gevallen een melding door van een particu lierebeveiligingsdienst." Het ministerie van justitie weigert overigens iets los te la-, ten over de exacte maatregelen in het wetsvoorstel. „Het kabi net heeft vorige week ingestemd met het voorstel, dat nu bij de Raad van State ligt. Details ko- „In Leiden bestaat de regeling dat bedrijven waar vaker dan drie keer per jaar nodeloos alarm wordt gegeven, een boete -krijgen. In gemeenten, die on der de rijkspolitie vielen, was een boetesysteem niet in te voe ren. Daar werkte de politie veel al met een soort rode kaart-sys- teem. In weer andere gemeen ten komt de politie na drie keer gewoon niet meer." Met de re organisatie van de politie is het volgens Jongh nu noodzakelijk een uniforme regeling te ma ken. Deze toekomstige regeling lijkt de nieuwe wet Particuliere Beveiligingsorganisaties en Re cherchebureaus, die deze week naar de Raad van State is ge stuurd, te doorkruisen. Het wetsvoorstel onderwerpt niet alleen bewakingsdiensten aan kwaliteitseisen, maar moet ook Het is niet best gesteld met de groei en de conditie van de vis sen in de Oude Rijn tussen Zwammerdam en Woerden. Er zitten te veel meststoffen in het water waardoor het ondoor zichtig is en er weinig planten groeien. Alleen de brasem en een enkele snoekbaars kunnen zich handhaven. De 'sGraven- haagse Hengelsportvereniging, die ter plaatse de hengels uit gooit, maakt zich zorgen. Geruime tijd geleden al be merkten de leden van de vere niging dat er weinig vis voor kwam en dat de vis die werd ge vangen in slechte conditie ver keerde. Met name in de buurt van Woerden is slecht. Volgen_ rendregt van de vereniging is direct contact opgenomen met het Groot-Waterschap en de ge meente Woerden. „Beide ont kenden dal het water niet best zou zijn. Toen hebben wij be sloten de Organisatie ter Verbe tering van de Binnenvisserij een onderzoek te laten doen." Hen- gelsportverenigingen zijn bo vendien verplicht om een vis standbeheersplan op te stellen. „En daarvoor hadden we gege vens over visstand nodig." Volgens Barendregt worden het water 'bemest' vanuit de polders (landbouw). Bovendien werden in het water in de buurt van Woerden chemische ver ontreinigingen aangetroffen. Barendregt: „Die zijn afkomstig van de rioolwaterzuivering. Zij gebruiken chemische middelen om het water te zuiveren." De vereniging heeft de onder zoeksrapport naar de gemeente Alphen aan den Rijn gestuurd. Die heeft er, zoals dat heet, 'kennis van genomen' en de zaak vervolgens doorverwezen naar de provincie. „De rivier is van de provincie dus", aldus de gemeentelijke voorlichter. De provincie verwijst door naar het Hoogheemraadschap, die de zorg heeft over de kwaliteit van het oppervlaktewater. Voorlich ter Meijer van Hoogheemraad schap Rijnland: „Wij zijn druk doende de vermesting van de Oude Rijn terug te dringen. De rioolwaterzuiveringsinstallaties worden omgebouwd waardoor ze minder stikstof en fosfaat lo zen. In 1998 zal de Oude Rijn veel schoner zijn." herman joustra Omroep Rijnland dient een aanvraag in bij het .Commissariaat voor de Media voor het uitzenden van reclame. De omroep heeft echter nog geen overeenkomst met het Leidsch Dagblad waarin de verdeling van de reclamegelden is geregeld. Volgens de Mediawet moet eerst aan die voorwaarde worden voldaan, voordat de vergunning wordt verstrekt. Dit om te voorkomen dat een lokale omroep de financiële situatie van een dagblad in hetzelfde gebied zou schaden. Voorzitter Van der Burg van de omroep wijst echter in dat ver band op de op handen zijnde overname door De Telegraaf van HDC, de Hollandse Dagblad Combinatie waartoe ook het Leidsch Dagblad behoort. Hij claimt de volledige opbrengst uit reclame-uitzendingen. „De financiële situatie van De Telegraaf wordt daarbij niet geschaad." Directeur De Vries van de HDC zegt niet wakker te liggen van de claim. Hij beroept zich op de Mediawet. „Na de overname door De Telegraaf blijft de HDC een zelfstandige eenheid, die een zelfstandige verantwoordelijkheid houdt. Leidse professor verwacht over enkele jaren nieuwe middelen tegen kanker Hij is voorzichtig optimistisch, wil vooral geen valse verwach tingen wekken. Daarom wijst hij nadrukkelijk op alle nuances van zijn kankeronderzoek. Na tuurlijk hoopt hij dat hij op ter mijn resulaten zal boeken bij de bestrijding van kanker, maar dat kan nog jaren duren. „En dan praten we vooralsnog al leen over bepaalde vormen van deze ziekte. Zo denk ik dat we binnen vijf jaar een middel op de markt kunnen hebben dat helpt bij de bestrijding van kan ker aan de dikke darm." De kersverse Leidse professor dr. Sven Warnaar is ondanks de nuances en reserves heel en thousiast over zijn werk. De re sultaten van zijn wetenschap pelijk onderzoek naar nieuwe geneeswijzen voor kanker wer den onlangs beloond: Warnaar mag zich sinds kort hoogleraar 'imuuntechnologie' noemen. In zijn werkkamer bij het Leidse bedrijf Centocor trekt hij dossiers uit de kast en toont di a's van gezwellen die met imuunstoffen zijn 'behandeld'. Warnaar werkt vier dagen bij dit Leidse bedrijf dat medicijnen ontwikkelt met behulp van bio technologie. Hij is vice-presi dent van Centocor. Gedurende een dag in de week werkt hij daarnaast als hoogleraar op de Leidse i Warnaars vakgebied is de 'imuuntechnologie': hij en zijn collega's proberen middelen te zoeken die het afweersysteem van een kankerpatiënt beïn vloeden. Uiteindelijk moet door zo'n middel het afweersysteem worden geprikkeld waardoor het zelfde tumor in het lichaam kan bestrijden. Met als beoogd resultaat: algehele genezing. Opzienbarend Maar zover is het nog lang niet. Toch zijn er volgens Warnaar wel opzienbarende resultaten geboekt met een middel in Duitsland. De stprfte onder de patiënten die het middel kregen De Leidse professor S.O. Warnaar ir toegediend, nam zelfs met een derde af. „Maar het ging wej om mensen die kanker hadden in een vroege fase", tekent War naar erbij aan. Proeven met de in een labo ratorium ontwikkelde imuun stoffen worden vaak eerst ge daan met muizen. Bij de bestrij ding van gezwellen bij muizen die zijn veroorzaakt door een bepaald virus, zijn volgens War naar belangrijke resultaten ge boekt. Dit werk is verricht door een andere leidse groep weten schappers onder leiding van professor Melief. „De grote gezwellen die deze kleine dieren hadden, verdwe nen zelfs helemaal. De dieren werden ingespoten met een middel dat de eigen afweer acti veert. Er wordt ook heel hard aan andere imuuntherapiën, er zijn namelijk meerdere moge lijkheden. Voorop staat wel dat we telkens naar een specifieke vorm van kanker kijken en die vervolgens met een specifiek middel proberen te bestrijden." Het kan lange tijd duren, voordat een middel ook werke lijk kan worden getest op een kankerpatiënt. Volgens Warnaar belemmeren de strenge regels die er op dit gebied zijn, het huidige kankeronderzoek. Hij heeft hier aan de ene kant wel begrip voor, maar betreurt het tegelijkertijd. Hij vraagt zich af of het wel gewenst is om onder zoek te vertragen dat uiteinde lijk nieuwe medicijnen kan op leveren tegen deze levensbe dreigende ziekte. „Natuurlijk is het belangrijk om de individuele patiënt te be schermen tegen proeven, maar je moet ook risico's nemen. Als je dat niet doet, kun je nieuwe ontwikkelingen tegenhouden. Daarom pleit ik toch voor soe pelere regels op dit gebied." Veel geld Het onderzoek van Warnaar en zijn collega's kost handenvol geld. Dat is ook een van de re denen voor Warnaar om bij Centocor te werken. „Kanker onderzoek kun je eigenlijk niet doen zonder de financiële steun van een bedrijf. Maar daarnaast vind ik het zelf ook leuk om zo- bedrijf te werken men naar buiten als het voorstel naar de Tweede Kamer wordt gestuurd", aldus een woord voerster. Het boete-systeem, dat in de gemeente Leiden geldt, is wat woordvoerder Dick Graveland betreft, een succes. „Loos alarm zal blijven voorkomen, maar echte uitwassen hebben we er in Leiden wel uit gekregen", zegt Graveland over het boete systeem dat in 1989 al werd in gevoerd. „Voorheen kwam het wel voor dat we drie keer per dag bij een bepaald bedrijf op de stoep stonden. Dat gebeurt nu niet meer." Sinds 1990 is het aantal valse meldingen constant gebleven: zo'n 1400 keer per jaar rukt de politie voor niets Graveland: „We hebben bo vendien elk bedrijf dat meer dan tien keer loos heeft gealar meerd een brief gestuurd dat we bij de volgende keer niet meer zouden uitrukken. Die brief is een stuk of tien keer ver stuurd. Dat leidde in alle geval len tot contact met de politie om een betere alarminstallatie aan te brengen." den haag ellen verbunt Automobilisten op de Utrecht- sebaan in Den Haag rijden al twee weken onder een boog constructie door. In de toe komst kunnen weggebruikers vanuit de weg direct in de ver gaderzalen van de Nationale Nederlanden kijken. Daarmee is het nieuwe gebouw van de ver zekeringsmaatschappij het eer ste kantorencomplex in Neder land dat een drukke verkeers weg overbrugt. Naast deze primeur is het ge bouw, met 250 miljoen gulden aan bouwkosten, nog om ande re andere redenen spectaculair. Bij de hoofdingang komt een centrale hal, die 20 meter de hoogte in reikt. Bovenin gaat Door wordt een door zichtige cylinder aangelegd, die tot aan de lichtkoepel op het dak van het gebouw loopt. Vanuit de hal beneden kijk je door het restaurant naar de wolken. De langste gevel van het ge bouw is 260 meter en is bekleed met keramische platen. Die pla ten wisselen elkaar af in de kleuren wit en linde groen. Het tweede restaurant is een grote koepel van glas. „Als een hele grote waterdruppel", aldus ont werper R. Ligtvoet van het ar chitectenbureau Kraijvanger in Rotterdam. Het mooiste aan het gebouw vindt de architect de symboli sche gedachte achter het ont werp. Hij ziet het als een soort g stadsmuur met daarin een 4 poort. „Het gebouw markeert goed zijn plek: de grens van Den Haag. Weggebruikers die uit de richting van Zoetermecr komen zien aan hun rechterhand het hoogste gebouw, met daarin de hoofdingang. Aan de linkerkant van de weg staat een wat lagere vleugel. Tussen de twee panden loopt een boogconstructie be dekt met glas en met daarop twee verdiepingen. Met de bouw is al zo'n ander half jaar geleden begonnen, de geplande datum van oplevering is in januari 1994. Dan kunnen er zo'n 2600 mensen aan het werk in de 'Haagse Poort'. Dit kantorencomplex pronkt medio 1994 in Den Haag. Rechts staat het hoogste gebouw met de hoofdin gang. Links van de Utrechtsebaan komt de iets lagere kantoorvleugel. De twee panden zijn met elkaar ver bonden met een grote boog. Gebied kan worden uitgebreid als v r de Vooralsnog blijft kanker een levensbedreigende ziekte. On geveer de helft van de kanker patiënten sterft volgens War naar, ondanks chemotherapie en bestraling, binnen vijf jaar. Maar de Leidse hoogleraar blijft optimistisch. „Over een paar jaar is het middel tegen kanker aan de dik ke darm op de markt", ver wacht hij. Warnaar hoopt dat andere middelen tegen andere kankervormen daarna zullen volgen. „Dat de imuuntechno logie kan werken, is ons inmid dels duidelijk. Maar er zijn nog veel problemen, die we grondig moeten onderzoeken. We zijn er heel serieus mee. bezig. Ik ben positiet over de toekomst." Voor geld is ook de treintaxi te koop: gemeenten die net buiten het werkgebied van een trein taxi liggen, kunnen de taxi laten doorrijden als ze daar jaarlijks een vast bedrag voor op tafel leggen. Alphen lijkt dit voor Zwammerdam te willen doen, Wassenaar twijfelt nog. De aansluiting zou de kustge- meente zo'n 100.000 gulden per jaar kosten, uitgaande van een bijdrage van drie tot vijf gulden per jaar. De gemeente vindt dat bedrag zo hoog dat ze eerst laat onderzoeken of er voldoende vraag naar is en het openbaar vervoer geen concurrentie wordt aangedaan. Dit jaar doet ze dus zeker niet meer mee. In Zwammerdam is het open baar vervoer dusdanig slecht, dat de gemeente Alphen aan den Rijn de NS dringend heeft verzocht om de treintaxi door te laten rijden. Alleen: per inwoner moet de gemeente meer beta len dan de drie tot vijf gulden waar Wassenaar al tegenaan hikt. En dus hebben B en W moeite om een dekiung te vin den. Omdat de NS goede hoop hebben dat het geld uiteindelijk op tafel komt. hebben ze beslo ten de treintaxi per 1 april het 1250 inwoners tellende dorp in te sturen. Het bedrijf kan dat besluit echter terugdraaien wanneer over een jaar blijkt dat de dienst slecht draait en er nog steeds geen gemeentelijke bij drage op tafel ligt. En dan moet het dorp zifch weer behelpen met een bus per uur, geen bus sen in de avonduren en een zeer beperkte dienstregeling in het weekeinde. De ondernemer achter de Leidse treintaxi, Eltax, heeft niet zo'n behoefte aan een uitbrei ding van zijn werkgebied. „Het gebied is al aardig uitgebreid", zegt bedrijfsleider J. van Beek. „En als we gemeenten als Kat wijk erbij nemen, ben je al snel een uur onderweg als het druk is. En dat is te veel" Het aantal passagiers is de laatste maanden ook sterk ge stegen. Vervoerde het bedrijf in september 1992 nog 7.000 men sen. vorige maand waren het er ruim 9500. Alleen de treintaxi's bij de stations Ede/Wageningen en Eindhoven vervoeren m> passagiers. „En we hebben veel vertrouwen in dat die groe goed wordt opgevangenze een NS-woordvoerster gister middag. Dat haar collega enkele uren daarvoor juist een negatief beeld schetste van de Leidse treintaxi, komt doordat hij niet wist dat de laatste meting juist zeer positief uitpakte. De 'spion' die de taxistandplaats bij het Leidse station de hele dag in de gaten hield, constateerde eind januari dat 84 van de 86 passa giers binnen de voorgeschreven tien minuten werden vervoerd. En van een onheuse bejegening van klanten merkte hij al hele maal niets. IMr Th. H.C.M. Ponsioen advocaat procureur gratis spreekuur na telefonische afspraak bel 071 - 15 66 17 Cartesiuslaan 25, Oegstgeest AMSTELVEEN. BILL MEYFR vervolg van voorpagina 'Absurd'. 'Kaalslag'. 'Onge past'. 'Onacceptabel'. Zo maar een greep uit de reac ties van de vakbonden op de nieuwe bezuinigingsmaatre gelen van de KLM. Gisteren kregen zij te horen dat van het personeel zeer grote of fers wordt gevraagd. Geen huisje is meer heilig voor de directie, zo bleek. De voor stellen van de KLM behclsen het openbreken van de cao. loonoffers en de afbraak van lang bestaande verworven heden. En dat terwijl de werknemers reeds tot op het bot toe zijn uitgeknepen, zo menen de bonden. Dat de directie bij de reali sering van de nieuwe voor stellen niet op medewerking van de vakbonden hoeft te rekenen, bleek gisteren meteen na de bekendma king. De bonden zeggen de noodzaak van nieuwe maat regelen niet in te zien.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17