'PvdA moet niet terugkeren in college' De Stemming Leiden Regio Leidenaar bekent beroving drankhandel Noordwijkse talenten vallen in de prijzen P ZATERDAG 6 FEBRUAR11993 14 Lesmarathon: 32.000 gulden LEIDEN» Een medewerker van Artsen zonder Grenzen heeft gisteren 32.0000 gulden gekregen van leerlingen van Het Holtlant College in Leiden. Dit bedrag hebben 275 scholieren van de MEAO-afde- ling in één nacht verdiend. In december vorig jaar hielden zij een lesmarathon. De leerlingen kregen toen 24 uur les en wer den door ouders, vrienden en familieleden gesponsord. De actie leverde meer dan 100 gulden per leerling op. Het Holtlant College is blij met het geld dat is binnengestroomd, maar zal zo'n actie niet snel herhalen. De directie is bang dat het effect dan verloren gaat. NOORDWIJK PETER VAN DER HULST Een 19-jarige Leidenaar heeft bekend de eigenaar van een Noordwijkse drankenhandel op 15 januari te hebben beroofd. De man en drie andere ver dachten werden deze week aan gehouden. De eigenaar van de Noordwijk se drankenhandel werd 15 janu ari door twee mannen overval len op het moment dat hij een bedrag van ongeveer 60.000 gulden wilde deponeren in de kluis van een bank aan de Van Limburg Stirumstraat. De Lei denaar probeerde de tas waar het geld in zat uit handen van de maj\ te rukken. Dat lukte aanvankelijk niet. De Noordwij- ker kreeg klappen in zijn ge zicht, maar weigerde de tas los te laten. Uiteindelijk braken de hengels van de tas zodat de Lei denaar er alsnog met het geld vandoor ging. Aan-de overzijde van de weg sprong hij achter op een gereedstaande bromfiets. Afgelopen dinsdag werd de eigenares van de bromfiets, een 20-jarige vrouw uit Voprschoten aangehouden. Zij had de brom mer uitgeleend zonder te weten waarvoor die was gebruikt. On der druk van de daders deed zij valse aangifte van diëfstal. On danks het dwaalspoor werden woensdagavond in Leiden de twee hoofdverdachten aange houden. De 19-jarige overvaller heeft inmiddels bekend dat hij het plan heeft bedacht, de overval heeft uitgevoerd en de geldloper heeft geslagen. De 25-jarige be stuurder van de bromfiets wei gert een verklaring af te leggen. De twee zijn vanmorgen voor geleid aan de officier van justi tie. Gisteren heeft de politie van Noordwijk een vierde verdachte aangehouden. Deze 19-jarige man heeft inlichtingen verstrekt aan de twee Leidenaars. Hij kreeg daarvoor een deel van de buit. De Noordwijker is inmid dels weer op vrije voeten ge steld. NOORDWUK CONNY SMITS Een trainingsstage bij PSV, samen met Hans van Breukelen en een speciale keeperstraining door Jan Formannoy. Die sensatie zal ten deel vallen aan Jeroen van der Zalm, een van de vijf jonge Noord- wijkers die gisteren uit handen van burgemeester Van der Sluijs een 'Krauthammer International Talent Ontwikkelingsprijs 1993' ontving. Krauthammer International BV, een opleidingscentrum voor managers en verkopers, stelt jaarlijks 15.000 gulden beschik baar om Noordwijks talent op alle mogelijke fronten een steuntje in de rug te geven. Van de 30 genomineerden mogen, naast Jeroen van der Zalm, dit jaar ook ballerina Cathelijne Lubsen, zangeres Margreet Groenewoud-Borst, bowler Martijn Peschier en jazz-mu- sicus Simon Richter daarvan profiteren. Van der Nat (WD) verruilt Leidse politiek en wordt hoogleraar De fractievoorzitter van de WD in de Leidse gemeen teraad is geen man van emotionele of ondoor dachte uitspraken. Alles wat hij zegt is gewikt en ge wogen en voorzien van de nodige mitsen en maren om eventuele scherpe kantjes er af te slijpen. Zijn betogen zijn bijna weten schappelijk verantwoord en in die zin hoeft zijn overgang van de gemeen tepolitiek naar de vrije uni versiteit geen verbazing te wekken. LEIDEN «GERT VISSER Ook bij zijn afscheid behoudt Van der Nat zijn nuchtere kijk op het politieke gebeuren. Hij is er niet op uit om achteraf zijn gelijk te halen, hij is er de man niet naar om na te trappen. Voor de insiders is hij een dege lijk politicus die met grote vast houdendheid en de nodige hu mor omstreden zaken te berde bracht, voor de buitenstaander vermoedelijk een oersaai raads lid dat niet ophoudt te zeuren over de bussen in de Breestraat en de lastenverhogingen. „Als je de lol er niet meer van inziet om voor de zoveelste keer over de onroerend-goedbelas- ting te praten, heb je niets meer te zoeken in de politiek", ty peert hij zijn langdurige aanwe zigheid in de politiek. Zijn tegenstanders in de raad zullen hem juist daarom mis sen. „Vooral vanwege zijn dui delijke inbreng", zegt fractie voorzitter van Groen Links Jan Laurier „Hoewel ik over veel zaken hartgrondig met hem van mening verschil, vind ik zijn zeer duidelijke bijdragen aan het debat in de gemeenteraad waardevol." PvdA-fractievoor- zitter Hans Baayens: „De ma nier waarop hij discussies op het spits drijft, heb ik altijd we ten te waarderen." Lede ogen Van der Nat heeft in verschil lende posities in de gemeente raad geopereerd. Jarenlang als voorzitter van een partij in het M. van der Nat. college, de laatste twee jaar als oppositieleider. Met lede ogen kijkt hij naar het gesloten front van PvdA en CDA in het college. „De PvdA is bij de laatste ver- kiezingerf in zetels aanzienlijk teruggegaan maar de partij heeft maar weinig aan invloed ingeboet. Het collegeprogram ma bevat buitengewoon veel PvdA-elementen. Dat wijst er op dat de andere collegepartijen in de richting van de PvdA zijn opgeschoven", analyseert Van der Nat. In de persoon van CDA-be- stuurder Walenkamp ziet hij daarvan het levende voorbeeld. Bijna een vierde PvdA-wethou- der, vindt Van der Nat. „Hij zet Cees Waal (roemrucht PvdA- verkeerswethouder-red.) in de schaduw en voert op verkeers gebied het beleid van de PvdA uit." De verschillen tussen PvdA en CDA ontgaan hem toch al langer. „Of ze houden de ruzies binnenskamers of het CDA vindt precies hetzelfde als de PvdA. En dat laatste lijkt me het meest waarschijnlijk." Het lijkt hem dan ook waar schijnlijk dat PvdA en CDA ook na de volgende verkiezingen sa men verder willen gaan in het college. Vanzelfsprekend is het echter niet. De Leidse PvdA is toch een beetje de plaatselijke variant van het landelijke CDA. „Landelijk is het niet goed dat het CDA zo'n lange tijd de dienst uitmaakt in de regering. Dat geldt plaatselijk voor de PvdA in het college." Een tegenvallende verkie zingsuitslag voor de socialisten kan wel eens een einde maken aan de machtspositie van de PvdA, verwacht en hoopt Van der Nat. Hoewel hij een zekere waardering heeft voor de PvdA: „De PvdA is een duidelijke par tij. Dat is heel wat plezieriger dan een zeer flexibel CDA." Schouwburg „De Schouwburgaffaire". Van der Nat aarzelt niet wanneer Jiem gevraagd wordt naar het dieptepunt in zijn politieke car rière. „Een treurig gebeuren waarbij ook in de persoonlijke sfeer vervelende dingen zijn ge ARCHIEFFOTO JAN HOLVAST beurd." Van der Nat doelt op het gedwongen afscheid van WD-wethouder Kuijers en op het in opspraak geraakte perso neel van de Leidse schouwburg. De kwestie rond het zwarte geld en een slechte administratie was niet zo hoog opgelopen wanneer de verkiezingen toen niet in aantocht waren geweest, denkt hij. Het hoogtepunt? Het bezoek van Bush waarbij een armlasti ge stad met de nodige pracht en praal de Amerikaanse president wist binnen te halen en een dag internationale belangstelling kreeg. Een markering in de Leidse geschiedenis, vindt Van der Nat. De politiek is de laatste 15 Van der Nat hoogleraar in Amsterdam Het raadslid A. Geertsema wordt de nieuwe fractie voorzitter van de WD in de Leidse gemeenteraad. Hij volgt M, van der Nat op, die dinsdag afscheid neemt als raadslid in verband met zijn benoeming als hoogleraar treasury management aan de Vrije Universiteit van Amsterdam. Het is de eer- ste.leerstoel in deze richting, in Nederland. Van der Nat zal zich bezighouden met onderwijs en onderzoek rond het financieel beheer en verkeer bij organisaties. Hij blijft werkzaam als afde- llngsdirecteur bij ABN/AM- RO. Onduidelijk is nog wie de opengevallen plaats binnen de WD-fractie gaat vervul-' len. De belangrijkste gega digde is de vroegere VVD- fractievoorzitter en -wet houder Fred Kuijers. Maar verwacht wordt dat deze zijn beurt voorbij zal laten gaan. Andere kandidaten zijn Marijke Wijnbergen en ErikKoIdenhof. jaar bepaald door de discussies over het verkeer in de stad. Bij na een overbelicht onderwerp, vindt de scheidend politicus. ,,De grondschaarste voor hui zen en bedrijven is vele en vele malen belangrijker. Ik verwacht dat dat binnen een paar jaar bo ven aan de politieke agenda komt te staan. Maar ook veel in gewikkelder omdat je afhanke lijk bent van de regiogemeen ten. Het is daarom zaak dat er snel een regionaal bestuur komt dat in mijn ogen door de inwo ners van deze regio moet wor den gekozen. Maar dat duurt riog zeker vier jaar. AGENDA Het Leidse CDA-raadslid Hulb Kruijt (op de foto achter de schillenbak) dichtte de kloof met de burgers varachter de vuilniswagen. FOTO HIELCO KUIPERS POLITIEKE RUBRIEK^— De gemeenteraadsverkiezin gen zijn nog ver weg. Maar 'de politiek' komt dezer dagen al naar de Leidenaars toe. Groot zijn de verschillen in de manieren waarop de partijen het kiezersvolk benaderen. Een CDA'er maakt zijn bescheiden rondje door de stad, de SP komt met veel kabaal Huib Kruijt, het CDA- raadslid, snoof drukinkt op bij deze krant en compost bij de reinigingsdienst, knuffelde wat kinderen van kindercentrum De Draaimolen en liep een stormachtig nacht mee met de gemeentepolitie. „Vooreen CDA'er behoren veel contacten in de samenleving vanzelfsprekend te zijn en daarom worden ze meestal stilzwijgend gelegd", verklaart hij de grote rust waarmee zijn rondgang was omgeven. Wat een verschil met het kabaal en de heftige retoriek waarmee SP-voorzitter Jan Marijnissen door Leiden trok. Hij sloot zijn toemee af met een ontzettend druk bezochte en zeer goed ontvangen SP-sessie in het restaurant van zwembad De Zijl. De PvdA heeft er met de SP een geduchte concurrent bij. zeker in LeidenNoord. Maar ook het CDA moet oppassen. Zeker nu Marijnissen, SP- lijsttrekker en beoogd Tweede Kamerlid, in de arbeiderswijk aan de grote klok heeft gehangen dat golfen de favoriete sport van wethouder Aert van Bochove (CDA) is. Hoe Kruijts werkbezoeken electoraal uitpakken voor het CDA is nog onduidelijk. Hij moet het vooral moeten hebben van het verslag dat hij er zelf van heeft gemaakt. Dat verschijnt binnenkort in het clubblad van het Leidse CDA. -w- elukkig maar dat I kinderen nog geen i stemrecht hebben. Kruijt heeft het blijkens zijn verslag namelijk het zwaarst gehad bij de Draaimolen in de Merenwijk. Hij trof er 'nogal fysiek ingestelde' kinderen. Een jongen en een meisje maakten hem de hele middag voor 'stommerd' uit. De verklaring lezen we enkele regels eerder: „Kinderen kennen alleen maar vrouwen in de kinderopvang." „Het zou in dat opzicht te overwegen zijn als stimulans de Leidse emancipatieprijs aan een man in de kinderopvang te geven", is er uit het venijnige pennetje van de Benjamin van de Leidse gemeenteraad gevloeid. Maar ook tussen de jeugd en de SP botert het niet. Marijnissens gehoor bestond voor het grootste gedeelte uit stevig rokende en bier drinkende 40- plussers. Die waren het met hem eens dat de filmkeuring strenger moet en dat gokautomaten en marihuana verboden moeten worden, evenals seks op televisie. Kortom geen rock and roll meer in je jonge jaren. Ga maar lekker sporten op een club, luidde de boodschap. „Ik krijg jongeren zo ver dat ze zwerfvuil gaan rapen om geld uit te sparen waarmee een nieuwe speeltuin kan worden betaald", aldus Marijnissen. Alsof Lord Baden Powell het verkiezingsprogramma van de SP heeft geschreven. Zo'n hypocriete tirade moet wel tot een nieuwe generatiekloof leiden. En Marijnissen was nog wel in Leiden om de kloof van de politiek met de burgers te dichten. Terug naar Huib Kruijt, die de reiniging een handje hielp bij het scheiden van ons afval. „Het blijft verbazingwekkend hoeveel sloopafval er aan de weg staat. Waarom staat er bij bouwmarkten geen grote container voor alle badkamertegeltjes, bakstenen en betongruis?", scoort hij een fraai milieupunt. Op het laatste werkbezoek van zijn campagneweek, bij de politie, is Kruijt ook geconfronteerd met het alcoholvraagstuk. „Het meeste werk gaf nog de aanhouding van een alcoholverslaafde na een mislukte inbraakpoging bij een slijter. Ik vraag me af waarvan hij mij verdacht toen we naast elkaar op de achterbank van de auto naar het bureau terugreden." Wat schuilt er toch achter die halstarrigheid van de Leidse politici. Een voor Leiden uniek experiment met de Leidse schouwburg zetten ze op het spel voor het 'luttele' bedrag van 60.000 gulden. De raadsleden weigeren dat geld uit de pot onvoorzien te halen om het tekort van de schouwburg te dekken. Merkwaardig genoeg is er alle lof voor het experiment. De raadsleden juichen het toe. Als eerste gemeentelijke bedrijf gaat de schouwburg financieel een bijna onafhankelijk bestaan leiden. Met ruimte om winst of verlies te maken. Maar over de dekking van het tekort van de schouwburg zijn ze onvermurwbaar. Voor dat geld moet de schouwburg zelf opdraaien. Met ongemene felheid klampen ze zich vast aan die pot onvoorzien, alsof het de goudkist op schateiland Blijkbaar zijn de politici buitengewoon bang voor precedenten. Het contract met de schouwburg heeft weliswaar een experimenteel karakter, het is wel de bedoeling dat straks andere diensten ook zulke contracten sluiten. En elke dienst heel wel een tekort. En elke dienst zou graag dat tekort opheffen met extra geld. Kortom, de aanslag op het goudkistje wordt steeds groter. En zoveel heeft Leiden nu ook weer niet te makken. Geld heeft altijd al een verwoestende invloed gehad op de zintuigen. Het maakt doof en blind. Zo ook de Leidse politici. Ze luisteren niet goed naar de voordelen van het contract. De schouwburg kan straks, over driejaar, financieel op eigen benen staan. Zonder terugkerende tekorten die elk jaar weer als een brok lood op de begroting drukken. Dan zorgt zo'n eenmalige beloning van 60 mille toch voor een prettig vooruitzicht. ZATERDAG 6 FEBRUARI Laatste wandeltocht inde 15e Molen Wintersene over 10 en 15 km, start vanaf WV, Stationsplein, starttijd van 9.00 tot 13.00 uur. Countrydansavond met live muziek, org. North-Hill Country Dancers, in Tapperij 'De Gewoonste Zaak', Schoolstraat 11, aanvang 21.00 uur. Noordwijkerhout Nederlandse Dart Kampioenschap pen 'Dutch Open'. De Schelft, van 19.00 tot 01.00 uur. Voor de nieuwe cursus Arabisch voor beginners van buurthuis Vogelvlucht zijn nog enkele plaatsen vrij. De cursus gaat binnenkort van start. Kosten 15 gulden per maand, voor één uur les per week. Adres: Boshuizer- laan 5 in Leiden. Telefoon 313648. Reptielen M.S. Hoogmoed van het Natio naal Natuurhistorisch Museum houdt op uitnodiging van werk gemeenschap De Ratel op zon dag 7 februari een lezing over het dierenleven in het Amazo negebied. Hij toont dia's en ver telt vooral over reptielen en kik kers. Aanvang 10.30 u'ür in de grote zaal van het Leidse Volks huis, Apothekersdijk. Toegang 2,50 gulden. Rondleiding Belangstellenden kunnen zon dag 7 februari een rondleiding krijgen door de centrale open bare bibliotheek aan de Nieuw- straat. Met uitleg over de boe ken, tijdschriften, cd's en ande re documentatie die wordt uit geleend. Voor de kinderen (van 4 tot 10 jaar) speelt poppenthe ater Parabel 'De-wolf en de kip'. pen 'Dutch Open', De Schelft, van 19.00 tot 01.00 uur. Voorschoten Ruilbeurs voor bierartikelen bij Bistro d'Oude Herbergh, Voorstraat 44. van 10.00 tot 15.00 uur. MAANDAG 8 FEBRUARI Klaverjassen in Buurtcentrum 'Elc- kerlyc', Havixhorst 254, aanvang 20.00 uur. Leiden Maandelijkse veiling-, ruil- en contac tavond van 'De Postzegelvnenden' in het Vijfhovenhuis. Hof laan 169, aan vang 19.00 uur. Thema-avond over veiligheid, org. po litiebureau Merenwijk en de Raad Daadwinkel, in buurhuis Op Eigen Wieken, aanvang 20.00 uur. Noordwijk Bijeenkomst jeugdafdeling'Philateli- ca'. aanvang 18.30 uur; Vergadering van 'Philatelica'. aanvang20.00 uur. Buurthuis. Hoofdstraat. Noordwijkerhout Weekmarkt op het Marktplein, van 12.00 tot 17.00 uur.. Aanvang 14.00 uur, toegang gratis. Postzegels Postzegelvereniging De Postze gelvrienden houdt maandag avond 8 februari haar maande lijkse veiling-, ruil- en contact- .avond. Plaats van samenkomst is het Vijfhovenhuis, Hoflaan 169. De deuren gaan om 19 uur open. Veiligheid De politie en de Raad Daad- winkel organiseren op rpaandag 8 februari een thema-avond over veiligheid in de Slaaghwijk in buurhuis Op Eigen Wieken. Medewerkers van politiewijkbu- reau Merenwijk geven informa tie over de nieuwe werkwijze van de wijkagent. De preventie ambtenaar van de gemeentepo litie geeft adviezen over het ver beteren van de veiligheid thuis en op straat. Aanvang 20 uur. Buurthuis Matilo begint 9 fe bruari van 20.00 tot 21.30 uur met een berencursus, waarbij de deelnemers Ieren hun eigen knuffelbeest te maken. De cur susprijs is 90 gulden. Informatie bij buurthuis Matilo, tel. 412515. redactie Wim Koevoet Hans Koenekoop ZONDAG 7 FEBRUARI Leiden Dialezing over het dierenleven in het Amazonegebied door M.S. Hoog moed, Leidse Volkshuis, Apothekers- dijk, aanvang 10.30 uur. Archeologisch spreekuur in de Taf- feh-zaal van het Rijksmuseum van Oudheden, Rapenburg 28, van 13.00 tot 16 00 uur. Rondleiding in de Pieterskerk, aan vang 15 00 uur. Noordwijkerhout Nederlandse Dart Kampioenschap- VRIJE TIJD Arabisch Knuffels

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14