Asbest platen in volkstuincomplex 'Als ze de zwammen weghaalt, zijn haar problemen Regio Ingezamelde kleding wordt gebruikt als poetsdoek Sekshuis mikt nu op homofielen ZATERDAG 6 FEBRUAR11993 McDonalds wil in juli gaan bouwen aan McDrive Leiderdorp LEIDERDORP UESBETH BOTTIN* De hamburgergigant McDo nalds wil in juni beginnen met de bouw van een McDrive aan de Persant Snoepweg. Volgens woordvoerder Y. MoT van Mc Donalds staat de komst van dit restaurant niet ter discussie nu ook plannen 7.ijn gelanceerd voor een McDrive bij de Leidse Groenoordhallen. Een Leidse McDrive-vcstiging dook vorige week on in plannen van projectontwikkelaars voor de Groenoordhallen. Volgens die plannen zou McDonalds in teresse hebben getoond voor die locatie wanneer de bouw bij de rijksweg 4 in Leiderdorp niet kan doorgaan. Mol ontkent dat echter. „Wij zijn op dit moment helemaal niet bezig met de Groenoordhallen." De bouwplannen voor de Lei derdorpse vestiging moeten binnenkort ter inzage worden gelegd. Vanaf dat moment kun nen belanghebbenden bezwaar maken tegen het pakeerplaats- restaurant. „Als alles goed loopt en niemand maakt bezwaar, kunnen we in juni of zelfs eer der beginnen met bouwen", al dus Mol. Naar verwachting zullen be woners uit de Leiderdorpse wij ken Voorhof en Holtlant in eik geval bezwaar maken tegen de komst van de hamburgergigant. De Leiderdorpers zijn bang dat daardoor veel meer verkeer langs en door hun wijken zal rij den. Naar schatting trekt de McDrive wekelijks 5000 bezoe kers, van wie de helft in het weekeinde komt. De bouw kan pas beginnen wanneer alle be zwaarprocedures zijn afgehan deld. Bos bij wijk Weteringpark WASSENAAR JUDY NIHOF Wassenaar, toch al niet ver stoken van groen, krijgt er weer een bos bij. Als het aan het Wassenaarse college van B en W ligt, komt er aan de rand van de nieuwbouwwijk Weteringpark een bos van ongeveer 8.8 hectare, dat is ongeveer de oppervlakte van 16 voetbalvelden. Ter verge lijking: wandelpark Backers- hagen is zeven hectare groot, park Oosterbeek zes hectare. Het groengebied moet 'Weteringbos' gaan heten en is bedoeld als een groene af scheiding tussen de bebou wing in de wijk en het aan grenzende landschap. Het bos wordt doorsneden door de Zijlwatering. Het college bekijkt nog of er een brug- verbinding tussen de twee bosdelen moet komen. Als alles volgens plan ver loopt. krijgt het Weteringbos een uitgebreid net van wan delpaden. een kinderboerde rij en een speelveld met een vijver. Een deel van het ge bied wordt gebruikt voor de uitbreiding van het bestaan de volkstuinencomple\. Over de kinderboerderij moet nog worden gepraat met de initi atiefneemster. de Wasse naarse afdeling van cfe Die renbescherming. Om het bos aan te laten sluiten op wandelgebied De Horsten en landgoed Zuyd- wijk overweegt het college om ook bos aan te leggen op het gemeentelijke weiland op de hoek van de Ammonslaan en de Rijksstraatweg. Op die manier ontstaat een 'groen- gordel' langs de noordrand van het dorp. Voor de aanleg van het bos wordt een be drag van 7,5 ton uitgetrok ken. Woningen In de nieuwbouwwijk Wete ringpark moeten 54 wonin gen verrijzen. Er worden 44 woningen gebouwd in de so dale sector, 26 huur- en 18 koopwoningen. Het gaat om vier- en vijfkamervvoningen met een gemiddelde huur prijs van 700 gulden. De so ciale koopwoningen gaan maximaal 152.000 gulden koeten. In de vrije sector worden tien huizen ge bouwd. waarvan de prijs nog niet is vastgesteld. Gebruikt voor beschoeiing van sloten Voor de beschoeiing van de sloten van het volkstuincom plex 'Oud Raadwijk' zijn asbestplaten gebruikt. Dat is kortgeleden bij de gemeente gemeld door een oplettende voorbijganger. Deze platen zouden afkomstig zijn van een woning-renovatieproject van de woningbouwvereni ging 'Willlbrord'. ZOETERWOUDE» JAN DE VRIES „Het is zeer ongewenst dat het zo gelopen is, vooral ook omdat de grond eigendom is van de gemeente", aldus wethouder A. Ringersma (milieu). Volgens hem is er geen gevaar voor de volksgezondheid, omdat de pla ten ter plaatse niet bewerkt worden en er dus geen vezels vrijkomen. Er zijn echter voor de ge meente geen mogelijkheden om op te treden en het asbest te verwijderen, zo heeft de wet houder verontruste raadsleden meegedeeld. „Wij hebben geen mogelijkheden om het gebruik van asbestplaten op die plaats strafbaar te stellen. Zolang as best in een vorm gegoten is en niet bewerkt wordt, kan er niets tegen worden ondernomen. Het is geen chemisch afval, omdat een plaat een voorwerp is. Dat staat in de wet." WD'er H. van der Kooi is niet tevreden met dit antwoord. „De arbeidswet is toch overtreden, het asbest is verzaagd en de ar beiders hebben dus gevaar ge lopen." Zolang de ware daders niet bekend zijn, kan de ge meente weinig doen, zegt Rin gersma. Op allerlei manieren probeert de gemeente achter de werkelijke gang van zaken te komen. „Zo gaan wij na of er maatregelen te nemen zijn te gen de volkstuinvereniging van wege het verwerken van de as bestplaten tot beschoeiing." „Verder willen wij het hele traject nagaan, vanaf de bouw plaats tot aan de volkstuinen. Alle betrokkenen zullen we pro beren te achterhalen. Als eerste hebben wij hiertoe 'Willibrord' aangeschreven." Voorzitter P. van Steijn van de woningbouwvereniging zegt dat hij de brief van de gemeente heeft ontvangen. „Ik weet niet waar dat asbest vandaan komt", is zijn eerst reactie. „Er is twee a drie jaar geleden gerenoveerd in de Jan van Banningstraat en vo rig jaar ook in de Bonifacius- straat. Onze vaste aannemer Pieterse voerde die werken uit. In de aanneemsom is ook de af voer van het oude materiaal be grepen. Hij zal zelf wel weten volgens welke wettelijke regels dat moet gebeuren. Wij als be stuur bemoeien ons daar niet mee. Volgende week zullen wij de zaak in het bestuur behande len." Aannemer Pieterse van het ge lijknamige Zoeterwoudse Etemit golfplaten; bijna alle slootkanten in het volkstuinxcomplex 'Oud Raadwijk' zijn er n bouwbedrijf zegt dat de platen ningstraat. De platen zijn des- vermoedelijk inderdaad afkom- tijds, met toestemming van de niet gevraagd, dat gingen doen hebben we best pas begonnen, dus toen v i een renovatiepro- ïingbouwvereniging, de platen weggaven v r nog zaak niet", zegt Pieterse. „Eind niets aan de hand. Overigens i de jaren 1988/'89 is geven aan mensen die ze graag 1990, begin 1991 zijn de bespre- wordt pas in juli v uitgevoerd in de Jan van Ban- wilde hebben. „Wat die kingen over het gebruik v Arbo-w Slechts kwart Leiderdorps textiel naar hulpbehoefenden De kans dat een Leiderdorper op vakantie in Oost-Europa of Afrika zijn afgedankte jas terug vindt is klein. Weliswaar wordt maandelijks 1800 kilo textiel op gehaald via de milieucorners, maar slechts een kwart daarvan komt werkelijk bij 'hulpbehoe venden' terecht. De rest van de Leiderdorpse kleding verandert in bijvoorbeeld poetsdoeken. Op verschillende plaatsen in Leiderdorp staan zogenaamde milieucomers. Behalve oud pa pier en glas kan er ook gebruikt textiel worden ingeleverd. Vol gens de afdeling voorlichting van de gemeente gaat veel van de hierin verzamelde kleding naar 'goede doelen'. De ge meente doet dat niet zelf, ze heeft daarvoor een firma in de arm genomen. De keuze is gevallen op de fir ma Kluivers in Leiden. Dit be drijf is gespecialiseerd in inza meling van onder meer oud ijzer, papier, metaal, maar ook textiel. Eenmaal per week laat de onderneming een vrachtwa gen rijden die de textielboxen in Leiderdorp leegt. Meestal zitten ze niet vol, zo meldt directeur Kluivers. „Maar als je een keer niet gaat kan de boel overstro men." Hij schat dat maandelijks ongeveer 1800 kilo textiel wordt opgehaald. Kluivers betaalt de gemeente Leiderdorp naar eigen zeggen 'een klein bedrag' voor het tex tiel. Hij houdt het op een stuiver tot een dubbeltje per kilo. „Niet echt veel, maar er zit dan ook veel troep tussen. Sommige mensen mikken er halve tapij ten in. De verwerking daarvan kost ons alleen maar geld." Kluivers selecteert in zijn be drijf het textiel op bruikbaar heid. Alleen echt goede kleding wordt doorgesluisd naar bedrij ven die de broeken en truitjes naar 'hulpbehoefenden' trans porteren. Kluivers schat dat zo'n veertig provent deze selec tie passeert. De rest wordt ge bruikt voor andere dan 'goede doelen'. De stoffen worden ver kocht aan industrie die er bij voorbeeld poetslappen van maakt. Een simpel rekensommetje leert dat Kluivers maandelijks van de 1800 kilo textiel die hij In Leiderdorp ophaalt zo'n 720 ki lo (40 procent immers) wordt bewaard om door te sturen naar landen waar men de tweede hands Nederlandse kledings tukken wel kan gebruiken. Maar de firma Kluivers be moeit zich niet met het trans port naar deze landen. Ze zet de 'goedgekeurde' kleding af bij de firma De Wit Recycling in Lely stad. En ook hier wordt weer ge selecteerd. Volgens directeur De Wit is toch wel zestig procent van de door Kluivers aangele verde kleding geschikt voor ver voer naar het buitenland. Dus blijft van de 720 Kluivers-kilo's zo'n 430 kilo over. De rest wordt verwerkt tot alweer poetslap pen, maar ook wol voor bijvoor beeld de Indiase markt. Wat gebeurt er met de 430 ki lo? De Wit vervoert ze per con tainer over de hele wereld. „We zijn erg sterk vertegenwoordigd in grote delen van Afrika, waar we vaste klanten hebben." Ook in Oost-Europa en zelfs binnen de EG is de tweedehands Ne derlandse kleding gewild. Frankrijk bijvoorbeeld is een flinke afnemer, maar er is ook vraag uit Ierland. i de Oostdorperweg bedrijf is. Wassenaar, ondanks het ontmoedi- Wel heeft het sekshuis zijn 'c Veel wijst er op dat het sekshuis gingsbeleid van de gemeente, nog volop een een andere boeg gegooid. Waren voorheen Karin de J., de jonge doktersweduwe en haar vriendinnen werkzaam in het pand, uit een advertentie in een landelijk dagblad blijkt dat nu homofiele mannen aan de Oost dorperweg terecht kunnen. De 'zeer jonge, knappe, slanke masseur André' geeft heren een 'algehele prikkelende massage', aldus de tekst van de advertentie in de krant van gisteren. André loopt 'nudistisch' door het huis, is 'zeer groot geschapen' en nodigt heren uit 'op de koffie'. WD'er uit raad WASSENAAR De WD-ffactievoorzitter M. Ze- ven-Postma vertrekt uit de Was senaarse gemeenteraad. Zeven is vanaf deze maand geïnstal leerd als rechter-plaatsvervan- ger in de Haagse arrondisse mentsrechtbank. Volgens haar is de werkdruk van die baan zo groot, dat ze geen tijd meer heeft voor de gemeenteraad. Het fractievoorzitterschap wordt vanaf volgende maand overgenomen door J. Vos. Duinzigt haalt 25.000 gulden voor Ghana op OEGSTGEEST UESBETH BUITINK „Daar kunnen heel wat kinde ren weer mee aan het lopen worden geholpen." Broeder Tarcisius uit het Ghanese Nsawam reageerde zeer en thousiast op het bericht dat de Oegstgeester ivo/mavo 'Duin zigt' bijna 25.000 gulden heeft ingezameld met de actie 'Lopen om te lopen'. De broeder-orthopedist helpt kinderen die zijn getroffen door lepra of polio. Voor 240 gulden kan hij een kind opereren, een prothese geven en laten revali deren. De Ghanese Mozes He- mertaidoo bedankte gisteren namens de broeder de scholie- De Duinzigt-leerlingen zijn de afgelopen maanden intensief in de lessen bezig geweest met het lot van hun leeftijdsgenoten in Afrika. Omdat de opbrengsten van de actie alleen naar broeder Tarcisius gaan, is voor de scho lieren goed te zien voor welk doel ze een actie hebben ge houden. Dat maakte de jongeren zo enthousiast, dat ze bereid wa ren veel kilometers te lopen of rennen tijdens een sponsorloop. Het grootste succes boekte daarbij de brugklasleerlinge Jac queline Keizer, die in haar een tje 654 gulden bij elkaar liep. De actie was bedoeld om de 802 leerlingen en 60 leraren van Duinzigt te betrekken bij de Derde Wereld-problemen, waarbij de jongeren creatieve oplossingen vonden om het geld in te zamelen-. Sommigen Heten zelfs hun kleine vertede- De Ghanees Mozes Hemertaidoo bedankte gisteren de leerlingen van de Oegstgeester ivo/mavo Duinzigt voor de 25.000 gulden die voor een orthopedische kliniek werd ingezameld. foto henk bouwman rende broertjes met de sponsor kaart langs de deur gaan, met de boodschap: 'De juf van mijn zus zegt dat het voor een goed doel is'. In Ghana zijn inmiddels de eerste looprekken, krukken en protheses van het geld gekocht. „Toen de kinderen thuis weg gingen was dat kruipend en nu komen ze binnenkort mooi rechtop lopend terug bij hun fa milie", aldus de broeder in een bedankbrief aan de school. Leiderdorpse klaagt over jarenlange vochtoverlast Ruim twee jaar duurt de ellende nu al. Zwammen op de wand en een kleddernatte spouw in ver scheidene appartementen aan de Leiderdorpse Poortershof. Volgens een garantiefonds en de bouwer is er niets aan de hand. De verzekering daarente gen houdt het op een 'koude brug', een bouwfout dus. Ook bouw- en woningtoezicht van de gemeente komt tot die con clusie. Wie heeft gelijk? De woningen aan de Poor tershof, vlakbij de Muzenhof, zijn in november 1988 opgele verd. De eerste jaren was er niets aan de hand, maar na een flinke storm twee jaar terug werden verscheidene bewoners geconfronteeerd met natte bin nenwanden. Eén van hen, Mie- ke Langeveld, wijst in haar slaapkamer op zwammen die tussen de plint en de muur zijn gegroeid. „En ze proberen mij wijs te maken dat er niets aan de hand is." Ze wendde zich eerst tot de vereniging van eigenaren van het appartementencomplex. Vervolgens nam ze contact op met de verzekeringsmaatschap pij AMEV. Die stuurde de verte genwoordigers van een experti sebureau, Benjamins en Benja mins uit Badhoevedorp. De be vindingen waren duidelijk: er zit een koudebrug. In de spouw loopt de isolatie niet door onder het lood, waardoor vocht in de binnenmuur kan komen. Daarop belde Langeveld Wo- ningborg in Gouda, een garan tiefonds waarbij kopers zich te gen bouwfouten kunnen verze keren. Die stuurde eind augus tus vorig jaar een eigen deskun dige. Hij kwam tot weer een an dere conclusie: „Er is niet of nauwelijks vocht in de vloer- /wandaansluiting welke duide lijk afkomstig is van lekkage." Deze uitspraak staat haaks op het oordeel van de afdeling bouw- en woningtoezicht van de gemeente: „De isolatie in de spouwwand loopt niet door on der het lood, er ontstaat dus condensvocht." De Leiderdorpse aannemer Nagtqgaal die de woningen in- derijd bouwde sluit 'voor 100 procent' uit dat er een koude brug in de spouw zit. ,We heb ben ons helemaal ongelukkig gezocht naar een koudebrug. Er zijn zelfs gaten in de gevel ge maakt, maar we hebben niets gevonden." Volgens Nagtegaal is er hele maal niets aan de hand. „Die vochtplekken waarover me vrouw klaagt, zijn dezelfde van twee jaar geleden. Dat was bouwvocht. dat naar binnen kwam omdat ze meubels tegen die nieuwe, koude wand plaats te." Nagtegaal suggereert dat Lan geveld 'ergens op uit is.' „En ik laat me niet voor haar karretje spannen." De aannemer raadt de bewoonster aan de muur eens schoon te maken van zwammen en een nieuw behan getje te plakken. „Dan heeft ze nooit meer ergens last van." Bindend advies De grote vraag is wie nu gelijk heeft. De vereniging van eige naren heeft inmiddels een bin dend advies aangevraagd. Bin nenkort komen dus weer nieu we experts langs. Aannemer Nagtegaal heeft inmiddels maatregelen genomen. Vorige week werd plotseling de buiten gevel bewerkt met een wateraf stotend middel. ,Als de klach ten aanhouden doe je alles om de zaak op te lossen", legt de bouwer uit. Bewoonster Lange veld daarover: „Wel heel toeval lig dat dit net gebeurt voordat dat bindend advies moet ko- De vereniging van eigenaren in de Poortershof wil zich van commentaar onthouden totdat de uitslag van het bindend ad vies bekend is. Wel bevestigt de secretaris dat meer bewoners dan alleen Langeveld klachten hebben. Mieke Langeveld, wijst in haar slaapkamer op zwammen die tussen de plint en de n proberen mij wijs te maken dat er niets aan de hand Is."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13