Mannenconferentie slaat aan Priester-schrijver herdacht Kerk Samenleving Bisschoppen constateren 'matheid' in oecumene ZATERDAG 6 FEBRUAR11993 12 REDACTIE DICK VAN D UIT DE KERKBLADEN Duiventil (1) Het bestuur van de Kosters- bond CNV vertoont veel overeenkomsten met een duiventil. Een ernstig con flict leidde begin dit jaar al tot het neerleggen van de .functie cloor dc voorzitter, secretaris en penningmees ter, en deze maand moest de colofon in het officieel orgaan 'De Koster' opnieuw worden gewijzigd. „U mag wel zuinig zijn op deze nummers van De Koster", schrijft, fungerend voorzitter Wim Blommers met enig gevoel voor ironie. „Dat worden nog verzamelobjec ten." Een extra ledenverga dering heeft op 9 januari geleid tot de meest gebrui kelijke oplossing bij be stuurscrisis; het instellen van een ad-hoe commissie die de problemen inventa riseert en aangeeft op welke weg de kosters verder moe- Duiventil (2) Het blad De Koster wordt verder gevuld met versla gen uit de afdelingen, waar in de nieuwjaarsbijeenkom- steYi centraal staan. Maar ook 'de bestuursproblemen 'blij\/éri'niet onaangeroerd. „WÉ zö'hgen uit het lied boek gezalig 293: Wat de toekomst brengen moge, mij geleidt t. des Heren Hand", sen rij; ft secretaris Annemieke Hamakers- kroon van de afdeling Utrecht/Gelderse Vallei. „Ironisch is (maar zeker niet grappig) dat enige op richters van de bond ons nu zijn ontvallen en dat door interne onenigheid de Kos- tersbond CNV wat op zijn grondvesten wankelt! De werkers van het eerste uur vallen langzamerhand weg, maar de werkers van nu moeten blijven vechten voor een zekere toekomst voor de kosters. Wij reke nen op U, CNV. Wij vragen om Gods kracht en bijstand om de juiste beslissingen te nemen." Verzoeking In de jeugdrubriek van het blad Credo behandelt J.G. Meynen 'de verzoeking'. „Op de grens van Den Haag en Scheveningen woonden eertijds tante Annie en oom jan. Ze waren van goede komaf en zeer gesitueerd toen ze aan het eind van de twintiger jaren trouwden. Ze bezaten drie steenfabrie ken. In Woerden, Zwam- merdam en Nieuwerbrug. In de crisistijd van de derti ger jaren en tijdens de Tweede Wereldoorlog raak ten ze alles, piaar dan ook alles, kwijt. Berooid, ont goocheld enjaptredderd be gonnen ze in 1950 een pen sion in hot Haagse staten kwartier» I Waarom bleef tante An nie 'geestelijk en moreel stérk, terwijl oom Jan aan dé drank raakte? Omdat ze de vreselijke verzoekingen van het leven totaal ver schillend beantwoord heb ben. Voor de één is de ver zoeking uiteindelijk, na een zwaar leven, tot geestelijke winst geworden, maar voor de ander bracht diezelfde verzoeking innerlijke ont reddering en geestelijk ver lies." Organisatoren verwachten 'uitverkocht huis' in Rijnsburg Een mannenconferentie organiseren met als thema 'De man die anders is...'; dat is binnen een emanciperende kerk vragen om reacties. De Rijnsburgers Jan Hogewo- ning en André Siezenga haasten zich dan ook te verkla ren dat het zeker niet hun bedoeling is om de klok vijftig jaar terug te draaien. „Het zou jammer zijn als dat beeld blijft hangen. Een mannenconferentie is niet beter of slechter dan een bijeenkomst die alleen voor vrouwen of algemeen toegankelijk is", reageert Hogewoning. RUNSBURG» DICK V Dat toch voor een dergelijke op zet is gekozen, heeft te maken met de extra's die een dergelijke 'formule' in zich heeft. „Een feit is nu eenmaal dat je toch een hele aparte sfeer krijgt als je de doelgroep afbakent. De deelne mers ervaren het als heel spe ciaal om samen te zingen, naar elkaar te luisteren en contacten te leggen. Het komt ook sneller tot vertrouwelijkheden." Dat is overigens niet alleen de erva ring met bijeenkomsten voor mannen, vult Siezenga aan, maar ook in het vrouwenwerk zoals dat in feite al jaren binnen de kerken functioneert. De verwachting is in elk geval dat het op zaterdag 20 februari bomvol is in de Rijnsburgse Voorhof, waar de eerste man nenconferentie in deze opzet wordt gehouden. De driehon derd aanwezige plaatsen zijn inmiddels nagenoeg bezet. Niet alleen door bewoners van het bloemendorp zelf, maar ook uit buurgemeente Katwijk en de rest van de regio. De verhou ding is ongeveer 40 procent Rijnsburgers, 20 procent Katwij- kers en 40 procent deelnemers van elders", vertelt Siezenga. Hun eigen ervaring met de 'mannenconferentie' hebben Hogewoning en Siezenga opge daan in het christelijk congres centrum De Burcht. Toen dat ter ziele ging, nam een aantal initiatiefnemers het voortouw om deze activiteit regionaal voort te zetten. Op zichzelf staande comité's in onder meer Urk en Amerongen hebben in middels succesvolle ééndaagse conferenties achter de rug. In Rijnsburg is de organisatie in handen van een groep parti culieren uit de verschillende protestantse kerken in het dorp. Als sprekers hebben zij aange trokken legerpredikant Dick Langhenkel en EO-medewerker Henk Binnendijk. „Daarmee lo pen we het risico dat we een beetje in de evangelische hoek worden geplaatst", zegt Hoge woning, „Alles krijgt nu een maal een stempel opgedrukt. Maar dat beeld streven we zeker niet na. Het is onze bedoeling een hele brede groep te berei ken." Mini-bijbelstudie Het thema 'De man die anders is...' heeft bij buitenstaanders ook de nodige vragen opgeroe pen. In de schriftelijke uitnodi ging voor de conferentie wordt daarbij verwezen naar 'de Zoon des mensen, de Here Jezus'. Maar het thema slaat net zo goed op wat gezegd wordt in Psalm 1 over 'de man die niet wandelt', maar 'als een boom geplant is aan waterstromen'. „Je moet in feite ook dit thema heel breed zien", verduidelijkt Siezenga. „Centraal staat eigen lijk de rol die je als christen in de maatschappij speelt. Welke verantwoordelijkheden legt het mm i Tokyo» Een uit sneeuw gehouwen model van de Parijse kerk Sacre-Coeur is één van de topattracties van het jaarlijkse Sapporo Sneeuw Festival in Japan. De 340 sneeuwmodellen trekken de komende week naar schatting twee miljoen bezoekers. foto epa Honderd jaar geleden werd in Sittard de Lim burgse priester-schrijver Jacques Schreurs gebo ren. Dit feit wordt morgen feestelijk herdacht. Aan de Heistraat waar eertijds het geboortehuis van de auteur stond, wordt een bronzen plaquet te onthuld door burgemeester J. Tonnaer van Sit tard. Daaraan gaat in de dekenale Sint Petrus-kerk een pontificale eucharistieviering vooraf, waarbij hulpbisschop van Haarlem J.F. Lescrauwaet hoofdcelebrant is. Hij is confrater van de geëerde priester-schrijver die lid was van de Congregatie van de Missionarissen van het Heilig Hart. De teksten van de eucharistieviering zijn afgestemd op één van Schreurs' gedichten 'God heeft de dichters lief. Jacques Schreurs werd 9 februari 1893 geboren en overleed begin februari 1966. Op 23 maart 1919 werd hij priester gewijd. Van 1924 tot 1937 was hij als kapelaan werkzaam in de Sittardse wijk Overhoven. Van zijn kloosteroversten kreeg hij daarna toestemming om zich geheel aan het literaire werk te wijden. Zijn oeuvre is zeer omvangrijk. Van zijn hand verschenen meer dan tien dichtbundels, diverse toneelstukken, waaronder het Passiespel dat in Tegelen wordt opgevoerd en meerdere romans. Eén van zijn bekendste werken is de 'Kroniek ener parochie' dat voor de televisie bewerkt werd onder de titel 'Uit het dagboek van een herders hond'. Tijdens de Tweede Wereldoorlog werd pater Schreurs wegens zijn deelname aan het verzet door de Duitse bezetters gevangen genomen. Hij verbleef onder meer in Haren en in het Oranjeho tel te Scheveningen. Dankzij een bevriende bewa ker wist hij aan executie te ontkomen. Aan de schrijver Schreurs wordt op 5 juni in Maastricht nog een academische zitting gewijd waarbij enkele publikaties van en over hem ge presenteerd zullen worden. Boesak haalt uit naar preases NGSK kaapstad» anp Dr. Allan Boesak blijft zijn functie binnen het ANC uit oefenen. Hij ziet voorlopig af van zijn plannen weer predi kant te worden, zo heeft hij gistèren besloten. Boesak haalde fel uit naar de praeses van de Neder- duits-Gereformeerde Sen- dingkerk, ds. Nic Appolis. „Hij mag zich bedreigd voe len, maar dat is geen reden om in strijd met het evange lie te handelen zoals hij in mijn zaak heeft gedaan", zei Boesak. „Ik had gehoopt dat de Sendingkerk beter zou omgaan met iemand die te rug in het ambt wil." christen-zijn je op?" De conferentie duurt van 09.00 tot 16.00 uur. Het pro gramma begint na de ontvangst en de opening met de toespra ken van de twee inleiders. Na de lunch kan er vanuit de zaal wor den gereageerd en krijgt de bij eenkomst een beetje het karak ter van een mini-bijbelstudie. „Het draait allemaal om de kem van het evangelie", zegt Hogewoning. „Mensen lopen vaak stuk omdat het geloof voor hen niet spreekt. Ze gaan in fei te 'arm' naar de kerk. Onze be doeling is niet alleen het en thousiasme voor het evangelie levend te houden, maar het ook uit te stralen en waar mogelijk nieuw leven in te blazen." Wie nog wil proberen een plaatsje op de conferentie te re serveren, kan contact opnemen met Henk de Mooij (01718-21390), Anton Wolthaus (01718-23826) of Henk Binnen dijk jr. (01718-29225). utrecht «anp De oecumene in Nederland stagneert. Er is sprake van een 'teruglopende belangstelling en een zekere matheid' in de sa menwerking tussen de kerken, schrijft de oecumene-commis- sie van de Nederlandse bis schoppen aan het Vaticaan. De belangrijkste oorzaak van de stagnatie is 'het algeheel kli maat van afnemende plausibili teit van kerken en christendom in de cultuur', aldus de bis schoppelijke commissie voor oecumenische zaken. Haar rap port, waarvan een samenvating is verschenen in het officiële kerkelijke orgaan 'Een-twee- een', is bedoeld voor een Vati caanse bijeenkomst over oecu mene in mei 1993. Hoewel Nederland over het algemeen 'een positief oecumé- nisch klimaat' kent en oecume nische activiteiten hier kunnen rekenen op 'welwillendheid en krediet', zijn er de laatste tijd ook andere signalen. De ver minderde belangstelling voor oecumene blijkt volgens de commissie onder meer uit de stopzetting van het blad 'Kos mos en Oecumene'. De kerken reageren verschil lend op de vraag hoe zij moeten omgaan met nieuwe ontwikke lingen als secularisatie, indivi dualisering en emancipatie. „Soms leidt dat in de oecumene tot botsende 'overlevingsstrate gieën'", schrijft de commissie. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Bedankt: voor Vriezenveen: M.B. Plette te Ede. Aangenomen: naar Delfzijl: W. Smit te Wissenkerke. CHR.GEREF. KERKEN Beroepen: te Langley B.C. (Canada) (Free Ref. Church): J.W. Wüllschleger te Siegerswoude-De Wilq. GEREFORMEERDEGEMEENTEN Beroepen: te Ridderkerk-Slikkerveer: B. van der Heiden te Hardinxveld- Giessendam. GEREF. GEMEENTEN in NED. Beroepen: te Krimpen aan de IJssel: J. Roos te Chilliwack (Canada). door Jan Kruis COLOFON S'-sS P. Arnold (ad/); HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor, Fra Nypels, Henk van der Post (adj). HOOFDKANTOOR Witte Singel 1,2311 BG Leiden, telefoon 071 -161400 REGIOKANTOREN RUBRIEKSADVERTENTIES ma.-vrij. van 8.30-17 00 ui (Sleutelt/es). Telefoon 071 -' ABONNEMENTEN Fax:02521-19610. ADVERTENTIES 71-143480. 071-161385. tie 071-161488. KUCHTEN BEZORGING: ma t/m/vrij: 18 00-19.30 ut Redactie 023-150147 Advertent i es 071 -161367/161363 HET WEER ROB GROENLAND De zon (2) In de column van gisteren vertelde ikal iets over onze levensgevaarlij ke maar ook levenbrengende ster: de zon. In de zon vinden zogeheten kernfusies plaats, die een rol spe len bij de levering van zonne-ener- gie. Zoals reeds vermeld, is de zon een grote gasbol, met onder meer waterstofgas en heliumgas. Deze gassen bestaan uiteraard uit ato men, die weer zijn opgebouwd uit een atoomkern met daaromheen cirkelende elektronen. Tijdens de kernfusie vindt er een ingewikkelde interactie van atomen plaats, waar bij een klein overschot aan massa wordt omgezet in energie. Die energie komt dan vrij als zonne- energie. Deze kernfusies vinden plaats op zo'n geweldig grote schaal, dat de zon daarbij 4.500.000.000 kg/sec aan ge wicht verliest. De energie die bij de kernfusies in het inwendige van de zon vrijkomt, wordt naar de buiten ste gebieden van de zon gevoerd. Dit gebeurt in een straling met een hele korte golflengte. Deze straling wordt, na zijn weg te hebben afge legd door het grootste deel van de zonnemassa, in de buitenste ge bieden van de zon opgenomen of wel geabsorbeerd. De enorme hoe veelheden energie die daar worden geabsorbeerd, veroorzaken enorme woelige ofwel turbulente stromin gen, als gevolg van temperatuur verschillen. Door deze turbulente convectiestromen wordt de vrijge komen energie verder naar buiten gevoerd, naar dat deel van de zon dat we op aarde als een heldere schijf kunnen waarnemen. Dit deel van de zon wordt de fotosfeer ge noemd. Met behulp van telescopen die aan ballonnen of satellieten in de ruimte zijn bevestigd, zijn opna men van de fotosfeer gemaakt. Op deze foto's lijkt de fotosfeer een korrelig oppervlak te hebben. De helderste 'korrels' zijn in feite de toppen van hete opstijgende gas- deeltjes of gascelletjes. Deze gas- celletjes koelen later af en zinken dan terug naar binnen in de zon. De meest indrukwekkende opna men worden gemaakt tijdens de 11-jarige zonnevlekkencyclus. De laatste dateert uit 1989 toen een vlam van 16.000 kilometer lengte van het zonneoppervlak de ruimte inschoot. De zonnedeeltjesdie acht minuten later het aardse luchtruim inschoten veroorzaakten toen mooie poollichtverschijnse- len, die zelfs in Nederland door veel mensen zijn waargenomen (waaronder schrijver dezes) Ons weer sukkelt dit weekeinde op dezelfde toer door als de afgelo pen dagen. De beschermende ho- gedrukvleugels zorgen voor een stabiel zeer rustig weertype met misten laaghangende bewolking en weinig variatie tussen dag en nachttemperatuur. Mensen die vanuit onze regio naar het oosten of zuidoosten van het land gaan moeten bedacht blijven op glad heid. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met den overgaand in regen. Temperatuur aan zee oplo pend naar ongeveer 5 gra den, landinwaarts naar iets boven 0. Zuid-Zweden: Perioden met zon en droog. Later op zondag bewolking e het i i toe sneeuw. Overdag tempera turen rond het vriespunt, 's nachts c tige vorst. zon. Maxima tussen 3 en 6 graden. Britse Eilanden: Wolkenvelden en in Schotland af en toe regen. In Engeland op veel plaatsen mist of laaghangende bewolking. Maxi ma tussen 7 en 10 graden maar in mist- gebieden lager. België en Luxemburg: Veel bewolking en plaatselijk mist. In de Ardennen overwegend zonnig. In het laagland temperatuur dichtbij 0, in Hoog-België en Luxemburg maxima rond 7 graden. Duitsland: In de noordelijke en noordoostelijke deelstaten veel bewolking en van tijd tot tijd lichte regen of motregen, in de Harz mogelijk wat sneeuw. In het laagland bewolkt, plaatselijk hardnekkige mist en maxima rond het vriespunt. In de mid delgebergten in het westen en midden en m de Beierse Alpen overwegend zon nig en zacht. Middagtemperatuur op 2000 meter ongeveer plus 8 graden. Canarische Eilanden: Af en toe zon en een kleine kans op een bui. Maxima ongeveer 20 graden. Tunesische kust: Wolkenvelden, ook af en toe zon en na zaterdag weer een toenemende buien kans. Maxima ongeveer 18 graden. Neerslagkans Mimmumtemp. Middagtemp. ZATERDAG 6 FEBRUARI 1993 Zon- en maanstanden Zon op 8.10 zon onder 17.33 Maan op 17.19 maan onder07.27 Waterstanden IJmuiden Hoogwater 3.28en 15.44 Laag water 11.47 en 23.15 Weerrapporten 5 feb 19 u r met v i het vorst. In het zuiden wolkenvelden afge wisseld door perioden met zon. Op za terdag in de Languedoc mogelijk nog een bui. Maxima in mistgebieden iets boven nul, in het midden en zuiden tus sen 10 en 15 graden. Spanje: Langs de Costa's en in het oosten van 14 tot 17 graden. In het i den en westen af en toe zon en ove gend droog bij maxima tussen 10 e Portugal: Wolkenvelden, ook zon en in de Alf een kleine kans op een bui. Middag peratuur 12 tot 16 graden. Zwitserland en Oostenrijk: Den Helder - zwaar bew. Rotterdam zwaar bew. Vlissmgen zwaar bew Maastrichtzwaar bew. Budapest Bordeaux Brussel Cyprus de t i 500 r Temperatuuur op 2000 meter hoogte in de middag van 5 tot 8 graden boven 0. De vorstgrens ligt dan rond 3000 meter. Vooral in de noordelijke dalen op veel plaatsen mist of laaghan gende bewolking en zowel overdag als 's nachts temperaturen onJer het vries- italië: Droog weer en flinke perioden met zon. In de Povlakte plaatselijk mist of laag hangende bewolking, 's Nachts in het noorden lichte vorst. Maxima van 10 graden in de Povlakte, 10 tot 14 langs de Adriatische kust ten noorden van Ri mini en 14 tot 18 graden langs de west kust en in het zuiden. Griekenland, Turkse west- en zuidkust: Droog en flinke perioden met zon. Maxi ma van 12 graden bij.lstanboel en Thes saloniki tot 17 graden in het zuiden. Op zondag van het noorden uit wolkenvel den en wat kouder. Luxemburg Madrid Malaga ono3 17 - 0.3 HEINZ

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 12