Leiden Parmentier mag plat OPRUIMING Groenteman wijkt voor Vrouwenkerkplein Dollemansrit Vrijwilligers moeten gaan staken' Leiden helpt eiland Brac Tunnel nu kan veel besparen Leids dictee trekt 450 taalliefhebbers VRIJDAG 5 FEBRUARM 993 21 Verbouwen Voorbehoud yy Het lijkt wel of half Leiden c Wethouder Nugteren is bij aan het verbouwen is ge- «5 zijn collega's de gebeten weest, zoveel grof vuil wordt er de hond, omdat hij de bouwplannen laatste tijd ingeleverd voor de regio heeft laten vallen Nieuwbouw aan Lammermarkt dichtbij Het Parmentiercomplex aan de Lammermarkt mag vanaf 1 april worden gesloopt. De verwachting is dat kort daar na met de bouw van woningen, winkels, kantoren en een disco kan worden begonnen. Staatsraad mr. J.H. Blaauw weigerde gisteren het verzoek van omwonenden om de sloopvergunning die de gemeente onlangs verstrekte te schorsen. Staatsraad Blaauw zei te ver wachten dat het bestemmings plan, waarin met nieuwbouw rekening is gehouden, binnen kort door de Króón wordt goed gekeurd. Volgens woordvoerder B. Lamers van de gemeente 'staat niets de nieuwbouw dan nog in de weg'. Wethouder T. van Rij (PvdA- /ruimtelijke ordening) had de Katwijkse eigenaar van de Par- mentierpanden, de firma De Lange/Van der Plas, enkele we ken geleden een sloopvergun ning gegeven. Hij deed dat in de hoop, dat de rechter zou beslui ten dat de krakers direct het brandgevaarlijke complex moe ten verlaten. Dinsdag besloot de rechter dat de krakers er op 1 april uitmoeten zijn. De vereniging van eigenaars van de Marenpoortkade vindt dat sloop moet worden uitge steld, niet totdat de krakers er uit zijn, maar tot het bestem mingsplan definitief is goedge keurd. De buurt vreest de komst van een discotheek. Volgens Blaauw is de kans dat het ter rein na sloop van het complex lange tijd braak blijft liggen, on gegrond. „Het onstaan van een kale vlakte is ook geen reden meer om de sloop uit te stellen, omdat de bouw op korte ter mijn kan beginnen", liep Blaauw vooruit op de beslissing van de Kroon. Buurtvertegenwoordiger D. Sloos toonde zich na afloop niet verrast. „Blaauw wijst altijd alles af', zei hij. Sloos vindt dat het Parmentiercomplex een monu ment is en daarom behouden moet blijven. De gemeente vindt die discussie 'een gepas seerd station'. SP-voorman Marijnissen roept op tot confrontatie De frustraties van veel Leide4 naars die vrijwilligerswerk ver richten zijn groot. Tijdens een SP-bijeenkomst met lijsttrekker Jan Marijnissen, gisteravond in het restaurant van zwembad De Zijl, kwam de onvrede naar bo ven. Vooral het gebrek aan er kenning en respect maakt de vrijwilligers razend. De onthulling dat sociaal re chercheurs de vrijwilligers van Tafeltje-dek-je controleren deed een golf van verontwaardiging door de afgeladen volle zaal gaan. Een fraaier bewijs van de enorme kloof tussen 'de poli tiek' en de burgers kan niet worden geleverd, meenden de aanwezigen. De controle van de sociaal re chercheurs betreft de vergoe ding, die vrijwilligers met een uitkering krijgen voor de distri butie van maaltijden onder ou deren. E. van Aels van het buurtcomité Groenoord meent dat het hoog tijd wordt dat de vrijwilligers gaan staken. „Het Leidse gementebestuur moet het maar eens weten: als wij willen leggen wij heel Leiden plat." SP-voorman Marijnissen viel hem bij. „Jullie zijn misschien wel te netjes. Altijd maar weer proberen met redelijke argu menten te overtuigen en aan het einde van de rit merken dat de gemeente toch gewoon doet wat ze zelf wil. Probeer het eens met de confrontatie." Even daarvoor hadden verte genwoordigers van andere buurtcomité's verteld over de volstrekte zinloosheid van in spraak in Leiden. Manuela Groeneweg uit Leiden-Noord meent dat het gemeentebestuur wijken 'stigmatiseert'. Een kriti sche bewoner van een arbei derswijk wordt volgens haar 'als een randdebiel' behandeld zo dra hij of zij bezwaar maakt te gen gemeentelijke plannen. Marijnissen is niet verbaasd over de slechte manier waarop Leidse vrijwilligers worden be handeld. Zoals zo veel gemeen tebesturen is ook het Leidse naar zijn oordeel niet geïnteres seerd in verenigingen, collectie ven en buurtcomité's. „Uw ei gen sportwethouder (A. van Bochove, red.) vertelde mij van middag nog dat golfen zijn fa voriete sport is. De individuali sering staat voorop. Ieder voor zich en God voor ons allen." leiden Drie zwaar beschadigde politiewa gens, een onbekend maar in elk geval hoog aantal gedeukte personenauto's en overtre ding van zo'n beetje alle artikelen uit de we genverkeerswet. Dat is de balans van een ui terst spectaculaire achtervolging van 45 mi nuten, waarbij acht politie-auto's, zestien agenten en een 29-jarige Leidse wegpiraat met te veel alcohol op waren betrokken. De wilde rit begon op de Papenlaan in Voorschoten. De Leidenaar werd bij verkeers lichten gesommeerd naar de kant van de weg te gaan voor een controle. In plaats daarvan scheurde hij weg. Met snelheden ver boven de honderd kilometer doorkruisde hij de Ste venshof, reed over de Haagweg, de Dr. Lely- laan en door de Edelstenenbuurt. Tegemoet komende politiewagens moesten snel naar de kant om frontale botsingen te vermijden. Bij de tunnel op de Vinkweg kwam hij na een botsing met politiewagens op het talud tot stilstand. Toch gaf hij weer vol gas en reed achteruit het talud af, de weg op richting Lei den. De merkwaardige 'optocht' raasde dit keer over de Rooseveltstraat, Rijn- en Schiekade, Witte Singel, Doezastraat en Le vendaal. De politie noemt het een wonder dat bij de dollemansrit op de drukke koopavond in Leiden geen slachtoffers zijn gevallen. Een lantaarnpaal in een bocht op de Vrij heidslaan maakte een einde aan het avontuur. De Leidenaar ramde het gevaarte uit de grond en liep daarbij hoofdletsel op, waarmee hij is overgebracht naar het AZL. FOTO HIELCO KUIPERS Automaten leeggehaald leiden Inbrekers hebben vannacht hun slag geslagen bij koffie- tent Papilion aan de Van der Werfstraat. Nadat ze de ruit uit de voordeur hadden gehaald, braken ze speelautomaten open. Daaruit ontbreekt 800 gulden. Ook is het wisselgeld, enkele hon derden guldens, gestolen. Meisje bedreigd met vuurwapen leiden Een 18-jarig meisje uit de Leidse Merenwijk is gister avond om negen uur met een vuurwapen bedreigd. Ze stond bij de fietserstunnel op de Veluwemeerlaan op de bus te wachten toen een bromfiets met twee personen naderde. Een van de twee sprong eraf en eiste geld van het meisje. Hij bedreig de haar daarbij met een pistool. Het meisje had echter geen geld bij zich. Ook bij de slijterij op de Zijlsingel is gisteravond om half negen een mislukte poging tot een overval gedaan; Een ongeveer 25-ja- rige man dwong de 50-jarige Leidse winkelier geld af te geven, ook weer onder bedreiging van een vuurwapen. De vrouw dook snel weg in een ruimte achter de winkel. De man nam vervol gens de benen. Lowland uit de lucht gehaald leiden De radiocontroledienst heeft gisteren de piratenzender Lowland uit de lucht gehaald. De apparatuur en de 29-jarige ei genaar uit Leiden werden aangetroffen in een pand aan de Fok- kerweg. Het regende de laatste tijd klachten over de vele storin gen die Lowland veroorzaakte. 'Dikke en dunne' lichten Leidse op leiden Een 85-jarige vrouw uit de Prinsenstraat is gisteren op slinkse wijze van 500 gulden bestolen. De Leidse wilde bood schappen en kreeg onderweg door een automobilist een vloer kleed van 100 gulden te koop aangeboden. De vrouw sloeg het aanbod af, maar liet zich wel met de auto van de koopman naar de winkels brengen. Toen ze klaar was, kreeg ze ook nog een lift terug. Onderweg naar huis gaf ze te kennen toch een kleed te willen kopen. Ze nam de man en zijn kornuit mee haar huis in. Daar ontfermden de twee zich direct over enkele enveloppen met daarin 500 gulden. Van de daders, een dikke en een dunne vol gens het signalement, ontbreekt nog elk spoor. Voorverkoop Guns n' Roses leiden De landelijke voorverkoop voor twee concerten van Guns n' Roses start zaterdag6 februari om 9.00 uur. De concer ten zijn op 5 en 6 juni in Nijmegen. De WV verkoopt de kaarten in het Sleutelpunt in de Koombrugsteeg, op de hoek van de Breestraat bij het stadhuis. Voor informatie: 146846. Draaginsigne voor Leidenaar leiden Leidenaar J.A. Rotteveel heeft gisteren uit handen van burgemeester CH. Goekoop het draaginsigne gewonden. Het insigne wordt toegekend aan gewezen militairen die in oorlogs situaties gewond zijn geraakt. Rotteveel raakte 50 jaar geleden gewond, toen hij op West-Java werd beschoten. leiden Om vluchtelingen uit het voormalige Joegoslavië te helpen, wordt vanaf 11 februari een inzamelingsactie gehouden. In buurthuizen en kerken in Leiden wordén spullen ingezameld. Alles gaat naar een groep vluchtelingen op het eiland Brac, tegenover Split. De ini tiatiefnemers van deze actie brengen zelf de goederen naar het vluchtelingenkamp om er zeker van te zijn dat alles goed terecht komt. Op het eiland Brac verblijven 2200 vluchtelingen. Hun huisves ting is redelijk, maar hulp krijgen zij niet. Ze zitten al zeven maan den op het eiland. De groep bestaat uit moslims, Serven, en Kroaten. De meeste vluchtelingen komen uit kleine bergdorpjes in Bosnië. Het zijn allemaal vrouwen, kinderen en bejaarden. Voor in formatie: C. Smit 071-254235 of P. van Iterson 071-133088. Voor de voorronden van het eerste Leids Dictee hebben zich tot nu toe 450 mensen ingeschreven bij de openbare basisschool Lucas van Leyden. Dat is een hogere opkomst dan de verwachte 400 deelnemers. De school heeft besloten de inschrijving die eigenlijk afgelo pen vrijdag sloot te verruimen. Mensen kunnen zich nog steeds opgeven, (jjok tijdens de voorronden, 'volgende week maandag tot en met vrijdag, kunnen liefhebbers van de Nederlandse taal zich tussen half acht en tien 's avonds melden bij de school. Daar krijgen zij een tekst ter correctie voorgelegd. De 25 besten gaan door naar de finale op 19 februari. Enkele prominenten, zoals burgemeester Goekoop en de wethouders Koek en De la Mar zijn aaarvoor rechtstreeks uitgenodigd. Het Leids dictee be staat uit 16 zinnen en is gemaakt door Lucas van Leyden-direc- r Wim Hogenbirk en lerares Edith van Middelkoop, tevens ROTTERDAM Stadionweg 39 C Tel.: 010-4827765 LEIDERDORP Meubelplein 8 Tel.: 071-416395 Van het inschrijfgeld voor de voorronde (vijf gulden per per soon) wordt het bibliotheek- en documentatiecentrum van de school uitgebreid. r de voorgevel van zijn winkel a leiden loman leefmans Groentewinkel Van Groeningen, op de hoek van de Haarlem merstraat en de Vrouwenkerk- koorstraat gaat per 1 april dicht. Dat is eigenaar J. van Groenin gen overeengekomen met pro jectontwikkelaar Immo Select uit Amsterdam. Directeur Breu- re van Immo Select wil het pand van de groenteman betrekken bij zijn plannen voor het Vrou wenkerkplein en de Haarlem merstraat. Op de eerste schetsen voor de herinrichting van het plein, die de projectontwikkelaar in 1989 liet zien, stond de groentewin kel niet eens meer. Immo Select wilde het pand kopen en slopen zodat er een brede entree van de Haarlemmerstraat naar het nieuw in te richten Vrouwen kerkplein en het nabijgelegen museum Boerhave ontstond. Zo ver kwam het niet. Van Groeningen wilde helemaal niet verkopen en de voorgevel van zijn pand was sowieso een be schermd monument. Uiteinde lijk werd het hele plan om ver schillende redenen door de buurtbewoners en de gemeente afgewezen. Nu, dik drie jaar later, zijn er nieuwe schetsen voor het plein ontworpen door de Haagse ar chitect Sikkes. Er moet beschei dener nieuwbouw komen en het pand van Van Groeningen is op de voorlopige tekeningen niet uitgegumd. Breure beves tigde gisteren echter, dat hij nu wel met Van Groeningen tot overeenstemming is gekomen. Omdat de twee aangrenzende panden aan de Haarlemmer straat al van Immo Select zijn, evenals de achterzijde waar de nieuwbouw moet komen, zou den nu meer dan de voorgestel de 8 appartementen gebouwd kunnen worden: „Wat er pre cies komt weten' we nog niet. Het pand wordt in ieder geval niet gesloopt, maar wel betrok ken bij de ontsluiting van de Haarlemmerstraat", aldus Breu re. Van Groeningen wil geen commentaar geven op de over eenkomst. Ook over de prijs die met de overgang is gemoeid willen beide partijen geen gege vens verstrekken. Nu instemmen met de aanleg van de Terweetunnel brengt geen financiële risico's voor de gemeente Leiden met zich mee. Dat verzekerden de wethouders S. de Vreeze (PvdA/financiën), T. van Rij (PvdA/ruimtelijke or dening) en J. Walenkamp (CDA /verkeer) gisteravond de com missie financiën. Sterker, als de gemeente Lei den de aanleg van de tunnel van het Stationsplaan naar het academisch ziekenhuis laat sa menvallen met de andere werk zaamheden aan het NS-station, scheelt dat uiteindelijk 3 mil joen gulden op de totale kosten De gemeente Leiden draagt 15 miljoen gulden bij in de aanleg van de dure tunnel, die straks de bussen onder de sporen door laat rijden. Alle leden van de commissie financiën aarzelden aanvanke lijk om de NS nu al toestem ming te geven de tunnel aan te leggen. Want wat gebeurt er als straks het rijk niet over de brug komt met de toegezegde 80 mil joen gulden subsidie? Levert dat Leiden dan geen grote financië le tegenvallers op? Wethouder Van Rij stelde de commissie gerust. „Mocht die rijksbijdrage er niet komen, dan kunnen we de zaak altijd afbla zen. Dan zijn we alleen de voor bereidingskosten kwijt." Maar volgens hem komt het niet zo ver. „We moeten nog even ge duld hebben, maar alles wijst erop dat het rijk zijn toezegging nakomt." Van Rij legde uit waarom die vroege toestemming, die in feite een soort voorfinanciering van de tunnel betekent, zo belang rijk is: „Het beeld mag niet ont staan dat de gemeente Leiden vertraging kan worden toegere kend. Dit besluit wil geenszins zeggen dat we defintief 'ja' zeg gen tegen alle plannen. Daar mee wachten we tot alle bijdra gen zeker zijn." De Spoorwegen zoeken ech ter nog steeds naar bijdragen van derden om de financiering van het totale stationsproject rond te krijgen. Ook de ge meente Leiden is daarbij nog in beeld. „Maar er is geen sprake van een claim", zei wethouder Walenkamp. „De gesprekken met de NS zijn steeds heel openhartig. Wij kunnen niet zo maar een paar miljoen extra op tafel leggen. Dat he bben we uit gelegd en toegelicht en daar is begrip voor van hun kant."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21