Witte wijn wint het van rode Daarom koken we ons voedsel Smaak Italië woedend over Kangoeroe-Chianti' Ongecontroleerd gebruik van hormonen in vlees een risico Oesters - voor arm en rijk DONDERDAG 4 FEBRUARI 1993 REDACTIE: HENRIÊTTE VAN DER HOEVEN MENU VAN DE DAG voorlichtingsbureau voor de voeding HELDERE PAPRIKASOEP KALKOENBIEFSTUK STROGANOFF (zie onderstaand recept) WITLOF AARDAPPELEN Bak een stukje ui met een uitgeperst teentje knoflook en een mespunt paprikapoeder in een pan met anti-aanbakbodem in 5 gram ,(dieet)margarine of boter. Bak 100 gram ge halveerde champignons mee. Strooi er een eetlepel bloem over, warm dit goed door en voeg onder goed roeren een halve eetlepel tomatenketchup, een dl Umer en eventueel een eetlepel wodka of vieux toe. Maak het geheel op smaak met peper en zout. Bak 2 kalkoenbiefstukjes in 10 gram (dieet)mar- garine of boter in 10 minuten bruin en gaar. Serveer de saus bij het vlees. Per persoon: 790 kilojoules, 190 kilocalo rieën, 22 g eiwit, 10 g vet 4 g koolhydra- VARKENSROLLADE BLOEMKOOL MET WITTE SAUS AARDAPPEL SINAASAPPELSALADE (zie onderstaand recept) Schil anderhalve sinaasappel en snijd de vruchten in plakken. Schil een kiwi en snijd hem in plakken. Verdeel de sinaasapppel- plakken en de kiwi over twee bordjes. Pers de halve sinaasappel uit. Verwarm het sap met èen eetlepel honing tot de honing is opgelost. Giet dit over het fruit. Serveer er Biogarde bij. Per persoon: 390 kilojoules, 95 kilocalo rieën, 4 g eiwit, 2 g vet 20 g koolhydraten. CHINESE GROENTESOEP RUSTSCHOTEL MET KIP (zie onderstaand recept) DOPERWTEN MET MAIS Snijd 150 gram kipfilet in reepjes. Bak de kipfilet (eventueel in een wadjang) in een eetlepel olie. Bak een kleingesneden ui en een in blokjes gesneden paprika mee. Bak 150 gram gewassen rijst even mee. Voeg een blikje tomatenpuree en vier dl bouillon toefen kook dit 25 minuten op een zacht vuur. Roer na 20 minuten twee kleingesne den tomaten door de rijst. Maak op smaak met cayennepeper en zout. Per persoon: 1700 kilojoules, 400 kilocalo rieën, 23 g eiwitten, 7 g vet, 64 g koolhy draten. Alle recepten zijn bedoeld v LIEVELINGSRECEPT Een recept dat snel klaar is en niet al te duur van P.VAN DER HOEVEN UIT NOORDWIJKERHOUT. Nodig voor twee per- KIPFILET IN BOUR- sonen: 300 gram kip- SINSAUS filet: klein pakje De kipfilet in blok- Boursin; blikje cham- jes snijden. De prei pignonsoep; 200 klein snijden. De gram prei; 250 gram blokjes kipfilet in rijst; peper; zout; een juspan bakken, maggi; oregano; sel- niet teveel boter derij en gember. gebruiken. Peper, zout, maggi, orega no! selderij en gember naar smaak toevoe gen. Daarna de crèmesoep er bij doen. Het ge heel goed doorelkaar roeren. Daarna de prei toevoegen en vervolgens de Boursin boven de pan verkruimelen en alles goed dooreen roeren. Het geheel dan nog tien minuten laten pruttelen. Dit gerecht serve ren met rijst en een knapperige salade of sperzieboontjes. Hebt u ook een lieueiingsrecept stuur dit dan aan Damiate Dagbladen, Postbus 507,2003 PA Haarlem, t.a.u. redactie 'Smaak'. De inzender van het geplaatste recept krijgt een WV-cadeaubon van f25,- toegezonden. Rosé maakt na '93 een come-back „Onze tijd vraagt om lichte wijnen. Witte wijnen win nen veld - als aperatiefwijn en als lunchwijn. Niet oms slaafs de witte mode te vol gen, maar omdat witte wijn de smaakt scherpt en de eetlust prikkelt, zegt wijnauteur Rob Leenaers als hem wordt gevraagd de wijntrend voor de komen de jaren te voorspellen. Uit een onderzoek van het bureau Trendbox blijkt dat on geveer 71% van de ondervraag den weieens witte wijn drinkt. Het percentage voor rode wijn ligt lager. De gemiddelde wijn drinker vraagt in eerste instan tie om droog maar gaandewee groeit de waardering vc geraffineerde zoete wijn. Blush wine Leenaers voorspelt ook een co me-back voor rosé. „Zijn char mante besluiteloosheid - ener zijds het licht verfrissende witte wijn, anderzijds het ze van rode wijn - blijft or spreken". Hij verwijst daarbij het de Champagne en de populariteit van de 'blush wine' in Califor- nië. Deze wijn met een bleke blos, gemaakt als witte wijn maar van blauwe druiven, ver overde daar in korte tijd een marktaandeel van 60%. Voor wat de rode wijnen be treft, hebben volgens Leenaers vooral de moderne wijnen - foutloos, harmonieus en elegant door de rationalisering en in tensivering van de wijnbouw, een kans. Om die wijnen hangt geen waas van romantiek, er wordt niet in ingewikkelde ter men over gepraat en dat maakt de wijn meer toegangelijk voor de beginnende wijnliefhebber, Er kan, ook in de wijnbouw, veel worden gemechaniseerd en geauto matiseerd maar de druivenoogst gaat toch nog altijd op de eeuwenoude manier: met de hand. foto opd die in gezelschap niet durft te zeggen dat hij een met veel tamtam aangekondigde 'be roemde wijn' gewoon niet lek ker vindt. Champagne neemt - alleen al door de prijs - in de wijnwereld een bijzonder plaats in. Toch verwacht Leenaers dat de con sumptie hiervan toe zal nemen. Wie de smaak te pakken heeft van een gewone mousserende wijn, een Spaanse Cava of een Italiaanse Spumante zal als voor een bijzondere gelegenheid of om zichzelf een in de toekomst wat glas echte Champagne drinken. De echte wijndrinker voelt weinig voor een alcohol arme of alcholvrije wijn. „Uit een zeer recent onderzoek blijkt dat der tig procent van de ondervraag de restaurateurs een alcholvrije wijn in huis heeft, maar bij 70% is daar nog nooit naar ge vraagd", zegt Leenaers. „Wie wijn bestelt wil wijn hebben. En dat is iets anders dan frisdrank op wijnbasis. En als wie een lichte wijn wil heeft een ruime keus: de wijnen van Rijn en Moezel, de Italiaanse Galestro en vele andere. De 'coolers' en alcoholvrije wijnen zijn in Nederland niet aangeslagen. MARTIN V Of je nu kookt voor een uitgelezen publiek of gewoon voor thuis, wil het allemaal smakelijk zijn moet jcer wel aandacht aan besteden, fpoto CORRESPONDENT De producenten van Chianti, een van de beroemdste Italiaan se wijnen, zijn woedend. Australische wijnboeren plak ken al jaren straffeloos de naam Chianti op een rode wijn. Maar wat de Italianen het meest grieft, is dat zij dat, volgens een akkoord dat de Europese Ge meenschap wil sluiten met de Australische regering, zullen mogen blijven doen tot 1998. Na jaren van produktverbete- ring en inspanningen om de Chianti-wijn een beschermde status te geven, accepteren de Toscaanse wijn boeren niet lan ger dat over de grens een loopje met hen wordt genomen. Vers in het geheugen ligt nog het verbod om in de Vere nigde Staten de merknaam Gallo Nero (zwarte haan) te voeren. Het zou de be langen schaden van het wijnim perium van de Amerikaanse broers Gallo. De Gallo Nero is echter het histo rische symbool van het Chianti- bonden met de Chianti Classico, de koningin on der de Chianti- wijnen. De 'fiasco', met een in houd van een liter heeft de chianti aan z'n grote bekendheid geholpen. Lapo Mazzei, voorzitter van het Chianti-cónsortium, heeft aan de noodrem getrokken en van de Italiaanse ministers van buitenlandse zaken, industrie en landbouw geëist dat ze zich bij de eerstvolgende Europese ministerraad sterk maken voor directe maatregelen tegen de al in 'Kangoeroe-Chianti' omge doopte Australische wijn. „Nog eens vijf jaar de produktie van nep-Chianti tolereren, betekent een reëel gevaar voor onze met zorg opgebouwde exportpositie. Bovendien kunnen anderen, zoals de Amerikanen, pretende ren dat ze recht hebben op een zelfde behandeling", aldus Mazzei. De Italianen zijn overigens niet de enigen die zich opwinden over de Australische wijnboeren. Ook Fransen, Span jaarden, en Por tugezen moeten machteloos toe zien hoe de Australiërs na men van hun producten ge bruiken. De Eu ropese landen vrezen niet de di recte concurren tie (de Australi sche produktie van 4,4 miljoen hectoliter valt weg tegen de 232 miljoen van Eu ropa), maar wel de verwarring op de exportmarkt. Onder koken verstaan we in de keuken veel meer dan datgene wat het woord eigenlijk uitdrukt. We gebruiken het woord koken in zijn algemeenheid voor het berei den van de maaltijd en voor alle handelingen die daar bij te pas komen. Koken is een natuurkundig begrip. Wanneer een vloeistof zo wordt verhit dat ze in damp overgaat en de ontstane dampbellen aan het oppervlak uit elkaar bar sten, zegt de natuurkundige dat die vloeistof kookt. De temperatuur waarbij gewoon water kookt, noemen we honderd graden. Dat is bedacht door een Zweedse hoogleraar in de sterrenkunde, Anders Celsius, die leef de van 1701 tot 1744. Als we in de keuken gerechten koken, doen we dat in water of een ander vocht dat vooral uit water bestaat. Het gerecht kan op deze manier nooit tot een hogere temperatuur verhit worden dan tot 100 graden C. Voor koken in een magnetron geldt precies hetzelfde: het ge recht is dan weliswaar niet met kokend vocht omgeven, maar de watermoleculen binnen in de levensmiddelen worden door de microgolven tot het kookpunt verhit. Te lang Vroeger werden de meeste levensmiddelen aanzienlijk langer gekookt dan nu. Als groenten te lang worden ge kookt verdwijnen veel van de nuttige vitaminen. Een eeuw geleden liet men de spruitjes wel een half uur ko ken, maar gaf dan wel de waarschuwing dat ze niet stuk mochten koken. Tegenwoordig vinden we voor spruitjes 8 tot 12 mi nuten koken lang genoeg. Ze zijn dan beetgaar, dat wil zeggen nog lekker knapperig in de mond. Evengoed is er in die tijd wel een derde deel van alle vitamine C ver dwenen, maar toch zijn spruitjes nog steeds een zeer vitaminerijke groente. Na een half uur koken is er van die waardevolle vitamine echter niet veel meer over. Kort gekookte groente ruikt nooit onaangenaam en ligt veel minder zwaar op de maag. De kooktijd kab worden verkorten door de groente pas in de pan te doen als het water al kookt en hoe minder water, hoe minder vita- mineverlies. Gifstoffen doden Maar waarom koken we groenten eigenlijk? Rauwkosi is toch veel gezonder? Dit is maar ten dele waar. Onze spijsvertering is niet in staat om alle rauwe voedings stoffen te verteren en voor het lichaam van nut te ma ken. Sterker nog: veel 'onschuldige' planten en groen ten bevatten allerlei natuurlijke gifstoffen die door he koken eerst onschadelijk gemaakt moeten worden Sommige bladgroenten, peulvruchten, granen en knol len (zoals aardappelen) kan de menselijke maag nie rauw verteren. De structuur van hun celwand door verhitting eerst 'gebroken' worden. Stoven Bij vlees en vis, ligt het een beetje anders. Ze bestaan voor een groot deel uit eiwitten. Die voeden ons het best als ze eerst 'gecoaguleerd' zijn: gestremd of ge stold. Dat doen eiwitten al bij 65 graden C. Vlees hoeft dus eigenlijk niet te koken. Maar omdat de taaiere de len van vlees veel vezels bevatten, moeten die wel lang durig verhit worden voordat ze verteerbaar zijn. Stoofvlees, draadjesvlees, is pas lekker als het enkele uren zachtjes heeft staan sudderen. INEKE VOLKERS, DIËTISTE VOORLICHTINGSBUREAU VOEDING Het gebruik van hormonen en an dere groeibevorderaars bij de pro duktie van vlees is in de EG verbo den. Maar het is financieel zo aan trekkelijk voor veehouders, farma ceutische leveranciers, veeartsen en handelaren, dat overheden moeilijk greep krijgen op het illegaal toedie nen van groeihormonen. Gezondheidsproblemen die door hormonen worden veroorzaakt zijn voor de Nederlandse vleeseter niet waarschijnlijk, maar ook niet geheel uit te sluiten. Natuurlijke hormonen in de voeding worden in ons spijs verteringskanaal afgebroken. Clen- buterol en sómmige andere spier- versterkende middelen die als ille gale groeiversnellers worden ge bruikt, worden in het dier na de toediening snel afgebroken, zodat de consument weinig kans loopt ddar te veel van binnen te krijgen. In de lever van het dier is mogelijk een verhoogde concentratie aan toonbaar. Ook op de plaats van in spuiting is wat hormoon terug te vinden, maar het vlees is op die plaats zodanig verkleurd dat het niet snel gegeten zal worden. Het risico zit vooral in ongecon troleerde toepassing van riskante stoffen als DES-hormoon of nieuw ontwikkelde, onvoldoende op vei ligheid geteste preparaten. In de Verenigde Staten voert men een geheel ander beleid. Daar is een gecontroleerd gebruik van natuur lijke, lichaamseigen hormonen (est radiol, testosteron, progesteron) in de rundveehouderij toegestaan. Het gebruik van synthetische hormonen is verboden. Door dit beleid is het illegaal gebruik van andere (moge lijk niet-onschuldige) middelen veel minder verleidelijk. Het risico op schadelijke effecten van hormonen in vlees is gering en als zodanig geen reden om het vlees te laten staan. Doordat het gebruik van hormonen en dergelijke het meest lucratief is bij het mesten (stier) kal veren, is de 'trefkans' bij kalfs- en rundvlees in verhouding groter dan bij varkensvlees en kip. Ook vleessoorten van minder groot schalig gehouden dieren zoals paar devlees, lams- en schapevlees, ren waarschijnlijk laag wat dit be treft. Van vlees dat afkomstig is van ecologisch of biologisch-dynamisch werkende bedrijven en dat onder EKO-merk wordt aangeboden, mag worden aangenomen dat het vrij is van hormonen. Natuurlijk is er altijd de mogelijk heid van eten zonder vlees. Hoe dat op een goede manier kan, staat in de brochure 'Eten zonder vlees, dat kan!". Deze brochure bestelt u door ƒ7,50 over te maken op gironum mer 4323700 t.n.v. het Voorlich tingsbureau voor de Voeding te Den Haag, onder vermelding: 'brochure 114, Eten zonder vlees'. De oester was een van de eerste lekkernijen die de mens ont dekte. Vele duizenden jaren ge leden werd de eerste oesterschelp stuk ge slagen op de rots en in het Stenen Tijdperk stak men ze open met vlijmscherpe mes sen. Oesterschelpen zijn gevonden in de prehistorische grotten in Frankrijk en in de kjökkenmöddingor, de bergen prehistorisch keukenafval in Denemarken. De Grieken haalden oesters uit de Bosporus en waren dol op de soort met een purperen „baard" (het ademhalingsorgaan van de oester), die ze kaliblephara noemden: met de mooie wimpers. Op de rijke Romeinse tafels verschenen oesters uit de Zee van Marmara, van de Zuiditaliaanse en Spaanse kusten. Oesters immers kunnen, in vochtig zeewier, achttien dagen levend, dus vers blijven. Romeinse ambtenaren en militai ren in de verre wingewesten Gallia en Brit- tannia genoten daar van de plaatselijke oes ters, zoals die van de monding van de Giro- nde en van de Engelse kust bij Colchester in het tegenwoordige East-Anglia. De Romeinen hadden heel goed door, dat de lekkerste en romigste uit ondiep water komen, waar ze hadden geprofiteerd van zonlicht en zonnewarmte. En ook wisten ze dat oesters licht gekoeld het beste smaken. Zoals ze in onze restaurants op geklopt ijs worden opgediend, zo kwamen oesters bij de Romeinen op tafel op een bedje van sneeuw, in stro gewikkeld, uit de bergen ge haald. Oesters: armoe Niet altijd zijn oesters luxe-eten geweest. In onze Gouden Eeuw waren ze ook voor „ge wone" mensen bereikbaar en werden er overdadige oesteravondjes georganiseerd, waar men niet uit de weg ging voor vier, vijf dozijn per man, met vele roemers „rinse" wijn (Rijnwijn) of Chablis, de witte bour gogne die de naam „oesterwater" kreeg. Jan Steen schilderde ze op zijn feestschilderijen en maakte ook een prachtig portret van het „Oesteretende vrouwtje". In Engeland wa ren oesters zelfs zo goedkoop, dat men ze in een eenvoudige stoofpot van schapevlees stopte, de Lancashire Hotpot; en in de Pickwick Papers van Charles Dickens zegt Sam Weller, dat armoede en oesters samen schijnen te gaan. Behalve als lekkernij werden oesters ook beschouwd als machtig afrodisiacum, een stimulans voor sex. Vandaar dat er in ons degelijke Nederland weer een vingertje werd opgeheven tegen oesterfestijnen. Merkwaardig is wel, dat wat als afrodisia cum werd beschouwd ook lekker is, zoals oesters, asperges, truffels. Wellicht dacht men: helpt het niet echt, dan hebben we tenminste toch iets lekkers gehad. In het laatste decennium van de vorige eeuw. toen Parijs de wufte speeltuin was voor de groten der aarde, vormden oesters met cham pagne uiteraard het welhaast verplichte souper waarop ondeugende heren lichtzin nige dames trakteerden bij dure restaurants als Maxim's. Soorten Oesters zijn er in vele soorten. De eenvou dige proletariër is de portugaise, met lang werpige ruwe schelp en stoere zeewier- smaak, in Frankrijk populair en goedkoop. Een buitenbeentje, want hij/zij heeft een duidelijke sekse, terwijl vrijwel alle andere oesters hermafrodiet zijn, man en vrouw te gelijk. Iets chiquer zijn de fines claires en de zeegroene marennes met sterk jodiumaro- ma, en de mooiste Franse zijn de platte be- lons. De laatste drie ziet men veel in Bretagne, de portugaise vooral in de baai van Arcachon, waar ze ooit zijn ontsnapt uit een Portugees schip dat schipbreuk had ge leden. Zes nullen De allerlekkerste waren echter de prachtige Zeeuwse Imperialen, aangeduid met nullen: zes nullen waren de grootste en de mooiste. Maar ze zijn ten offer gevallen aan een schelpziekte, afkomstig uit Canada en de VS en yia Engeland en Frankrijk naar Zeeland gekomen. Nu zijn ze praktisch uitgeroeid, maar men verwacht wel dat ze zien zullen herstellen, al komen ze waarschijnlijk nooit meer tot zes nullen. Wat we nu zien zijn de zogenaamde creuses de Zélande, grote oesters in ruwe schelpen, afkomstig van Japans oesterzaad. Ze gedij en in Grevelingen en Oosterschelde en nu ook in oesterputten in de Westerschelde, die gevoed worden met het mooie, schone Oosterscheldewater. En ook die zijn een de licatesse. Het hóeft niet meer met cham pagne ook een eenvoudige Muscadet smaakt er heerlijk bij.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 9