Mogelijk reparatie WAO bij Heineken 'Een fles wijn kan. Maar een koelkast?' Binnenland Grootouders eisen recht op omgang met kleinkinderen Bode: 'Deltaplan tegen armoe' Anti-mestcampagne milieu-organisaties Protest tegen reorganisatie Zuid-Afrika weigert delegatie politiebonden DONDERDAG 4 FEBRUARI 1993 5 Zes jaar voor verkrachting prostituée Maastricht Voor verkrachting, vrijheidsberoving, mishandeling en bedreiging van een heroïneprostituée is een 55-jarige man uit Sittard gisteren door de Maastrichtse rechtbank tot zes jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Voor moord op een andere vrouw kreeg hij eerder al TBS opgelegd. Vijfjaar geleden kwam hij op vrije voeten. Op 23 oktober vorig jaar reed hij naar Heerlen, waar hij in contact kwam met de prostituée. Hij nam haar mee naar zijn woning, sloot haar op, mishandelde haar en bedreigde haar met de dood. De verdachte heeft ontkend. Benzine en diesel één cent duurder Rotterdam Benzine en diesel worden morgen één cent per liter duurder. De meest voorkomende literprijzen aan de zelfbedie- ningspomp worden 187 cent voor super plus loodvrij, 178 cent voor Euro loodvrij, 194 cent voor superbenzine met lood en 127,2 cent voor diesel. De prijsverhoging is het gevolg van de ontwikkeling op de internationale markt. Man twee maanden dood in woning meppel» Een inwoner van Meppel heeft ruim twee maanden dood in zijn huis gelegen. De politie heeft het stoffelijk overschot van de man, een Somalische asielzoeker, dinsdag aangetroffen nadat agenten de deur van de woning hadden geforceerd. Dat gebeurde omdat kennissen verontrust waren geworden omdat herhaaldelijk de deur niet werd opengedaan terwijl een radio aanstond. De politie gaat uit van een natuurlijke dood. Boete geëist voor noodlanding Amsterdam» Officier van justitie mr. A. van der Kerk heeft giste ren 1.000 gulden boete geëist tegen een 60-jarige, gepensioneer de verkeersvlieger uit Muiden. De voormalige KLM-gezagvoer- der maakte op 24 augustus 1990 een vliegtochtje naar Oostende in een vierpersoons propellervliegtuigje. Hij kwam zonder brandstof te zitten en maakte in Zeeuws-Vlaanderen een mis lukte noodlanding, waardoor het toestel crashte. Een passagier raakte zwaar gewond. De piloot heeft volgens de officier „nala tig, onachtzaam en verwijtbaar" gehandeld, omdat hij de hoe veelheid brandstof onvoldoende had gecontroleerd. Belgisch bedrijf moet lozingen melden Maastricht Het Belgische staalbedrijf Cockerill Sambre moet op straffe van een dwangsom van tienduizend gulden per overtre ding tweemaal per maand de stichting Reinwater de meetgege vens van geloosde polycyclische aromatische koolwaterstoffen verstrekken. Het gaat om koolwaterstoffen die via de cokesfa- brieken in Luik en Charleroi in Sambre en Maas terechtkomen. Deze zogenoemde PAK's zijn kankerverwekkend. Dat heeft de presidente van de rechtbank in Maastricht mr. A. Adelmeijer gis teren bepaald in een kort geding dat drie milieu-organisaties te gen het staalbedrijf hadden aangespannen. Het vonnis gaat niet in op de eis dat het bedrijf maatregelen moet treffen die vervui ling verder voorkomen. Gorbatsjov stelt bezoek Den Haag uit Haarlem Michail Gorbatsjov heeft zijn bezoek aan Nederland uitgesteld omdat zijn vrouw Raisa in het ziekenhuis ligt. De laatste Sovjet-president zou op 14 februari in Den Haag het hoofdkantoor openen van Green Cross, een internationale orga nisatie voor actie bij milieurampen, naar voorbeeld van het Ro de Kruis. Gorbatsjov heeft zelf het initiatief genomen voor het Groene Kruis, waarvan hij ook eerste voorzitter wordt. Het be zoek staat nu voor medio mei op de agenda. den haag» anp Het bestuur van de Vereniging Kinderen-Ouders-Grootouders heeft gisteren in Den Haag aan staatssecretaris Kosto van justi tie negenduizend handtekenin gen overhandigd van grootou ders die een omgangsrecht ei sen met hun kleinkinderen. Volgens de opa's en oma's wordt tot nu toe door de rechter bij het vastleggen van de om gangsregeling na scheiding geen rekening gehouden met het belang van de verhouding van grootouders met hun klein kinderen. In de wet is daarvoor ook niets geregeld. De ouder qan wie de kinderen na de scheiding waren toegewezen, kan daarom omgang met de grootouders verbieden Een dezer dagen zal Kosto echter het Wetsvoorstel gezag en omgang naar de Tweede Ka mer sturen. Daarin zijn alle ge zagsverhoudingen geregeld, ook tussen kinderen en hun voogd, ouders, ooms, tantes en groot ouders. Volgens J. Barendse van de vereniging hebben de groot ouders echter weinig vertrou wen dat de omgangsmogelijk heden met hun kleinkinderen worden vergroot. Volgens Barendse zullen de kinderrechters ook blijven af gaan op de wil van de ouder en het oordeel van de kinderbe scherming dat over de gezinssi tuatie rapporteert. Kosto drukte de vertegenwoordigers van de vereniging op het hart dat de rechters echter altijd in het be lang van de kinderen zullen oordelen. Gevolgen nieuwe wet thema bij CAO-onderhandelingen Heineken is bereid met de vakbonden te bespreken hoe de gevolgen van de nieuwe WAO collectief moeten wor den opgevangen. Bestuurder J. Duynhoven van de Indus triebond FNV heeft dat gisteren meegedeeld na afloop van de eerste onderhandelingsronde over een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst (CAO). In de hal van het Tweede-Kamergebouw werd zingend geprotesteerd tegen het „beschamende anti-armoe- debeleid van de regering". huiu anp» toussaintkluiters den haag» anp Voorzitter H. Bode van het in dustriepastoraat DISK heeft gis teren in Den Haag gepleit voor een 'Deltaplan tegen de armoe de'. Zoals na de watersnood ramp van 1953 de Nederlanders in hechte solidariteit en zonder in de eerste plaats op de kosten te letten Zeeland tegen het wa ter beschermden, zo zou met dezelfde solidariteit een plan te gen de armoede moeten wor den ontwikkeld. Volgens Bode, oud-vice-voorzitter van de FNV, dreigt 'solidariteit' een begrip te worden dat gemakkelijk in de mond wordt genomen als het economisch goed gaat, maar dat niet meer wordt gebruikt als 2,2 Miljoen voor discussie over gezondheidszorg den haag gpd De sinds eind 1991 lopende dis cussie over de toekomst van de gezondheidszorg, moet langza merhand het grote publiek gaan bereiken. Tot nu toe is alleen door direct betrokken belan gengroepen gediscussieerd. Die gesprekken moeten nu worden verbreed. Daarvoor is dit jaar 2,2 miljoen gulden beschikbaar. Staatssecretaris Simons van volksgezondheid heeft dit de Kamer in een brief laten weten. De bewindsman somt een aantal centrale thema's op voor de publieksdiscussie. Zo moet de vraag aan de orde komen waarvoor de gemeenschap ver antwoordelijk is en waarvoor het individu zelf moet zorgen. Ook moet de vraag op tafel ko men of niet te snel naar de dok ter wordt gegaan en of er geen andere oplossingen zijn dan het meteen aan de bel trekken bij een medicus. Bij de publieksdiscussie wil de staatssecretaris de media in schakelen. Zijn departement werkt met de KRO en de NCRV aan aparte televisie-program ma's. Daarnaast wil Simons de discussie met alle beroepsgroe pen in de gezondheidszorg aan- minder goed draait. Bode maakt deel uit van de kerkelijke werkgroep 'De arme kant van Nederland' die giste ren bij leden van de Tweede Ka mer aandrong op verbetering van de inkomens voor uitke ringsgerechtigden. De werk groep, waarin de Raad van Ker ken en DISK samenwerken, ver wijt het kabinet een „zeer be schamend" anti-armoedebeleid te voeren. Het kabinet praat de armoede in Nederland weg en verstevigt vooral de rijke en eco nomisch sterke kant van Neder land. De verwijten staan in een pe titie, die gisteren werd aangebo den aan voorzitter A. Doelman- Pel van de vaste kamercommis sie voor sociale zaken en werk gelegenheid. De commissie spreekt vandaag over het stand punt van het kabinet over het rapport 'Armoede opgelost? Vergeet het maar!' van de werk groep. Volgens dit rapport leven ten minste 800.000 mensen in Nederland onder de armoede grens. Het kabinet bracht daar tegenin dat het met de armoede wel meevalt en dat het sociaal het algemeen vol- in de noodzakelij- n levensonderhoud De petitie is door bijna 10.000 mensen onderte kend. zoeterwoude» Komende maandag zullen de werkgever en de bonden in een technische commissie een eer ste gesprek voeren over repara tie van het zogenoemde WAO- gat. Centraal in die bespreking staat wat precies de gevolgen van de nieuwe WAO zijn, of re paratie nodig is en zo ja, hoe. Ook de kosten moeten worden vastgesteld. Heineken is de eerste werkge ver die zich expliciet bereid toont om met de werknemers organisaties te praten over re paratie van de ingrepen in de WAO. Andere werkgeversforga- nisaties) hebben zich op dit ge bied tot nu toe bijzonder terug houdend opgesteld. Volgens een woordvoerster van het dranken- en levensmid delenconcern betekent het technische overleg niet automa tisch dat de kabinetsmaatrege len in de CAO zullen worden hersteld. „Maar het zou wel kunnen," zei zij. De Heineken-CAO voorziet tot nu toe in een aanvulling op de WAO-uitkering tot honderd procent van het inkomen gedu rende de eerste twee jaar van de arbeidsongeschiktheid (dus in clusief het Ziektewet-jaar). In het tweede WAO-jaar (dus het tweede jaar van de arbeidson geschiktheid) worden ook nog aanvullingen uitbetaald, waar van de hoogte afhangt van de mate van ongeschiktheid. Ver der kent Heineken een invalidi- teitsregeling die een inkomen van negentig procent van het laatste loon garandeert tot aan de pensioengerechtigde leeftijd. De Industriebond wil dat even tuele nieuwe afspraken deze re gelingen zo dicht mogelijk be naderen. In een mededeling aan het personeel heeft Heineken het enthousiasme van de industrie bond danig getemperd. De di rectie beandrukt in het schrij ven dat de WAO een werkne merspremie is. „Eventuele re paraties van de WAO kunnen dan ook volgens Heineken niet ten laste van de werkgever wor den gebracht," schrijft Heine ken. „Desalniettemin heeft Hei neken met de onderhandelings partners afgesproken dat in een kleinere technische commissie apart zal worden gesproken over de gevolgen van de WAO- maatregelen". De grote natuur- en milieu-or ganisaties in Nederland begin nen eind deze maand met een anti-mestcampagne. Het We- reldnatuurfonds, Natuurmonu menten, IVN, Milieudefensie, de provinciale Milieufederaties, Vogelbescherming, Natuur en Milieu, Waddenvereniging en andere organisaties willen de regering onder druk zetten om niet te wijken voor de land- bouwlobby. „In 1997 moet het mestpro bleem zijn opgelost zoals ook met de landbouw in 1987 is af gesproken", aldus D. Logemann van Natuur en Milieu. De orga nisaties dreigen onder meer hun achterban van een miljoen leden en sympathisanten op ie roepen de consumptie van vlees te verminderen. terneuzen Werknemers van Philips Lighting in Terneuzen hebben gistermiddag enkele uren het werk neergelegd uit onvrede over de reorganisa- tieplannf n voor het Zeeuwse bedrijf. Zij zijn bang dat 145 van de 800 banen zullen ver dwijnen en dat het bedrijf op de lange termijn zal sluiten. De onrust wordt onder meer veroorzaakt door de plannen van de directie de handmatige produktie van de energiezui nige SL-lampen over te bren gen naar het Poolse Pila. De tocht leidde naar het gemeen tehuis waar het college van burgemeester en wethouders met een petitie om steun werd gevraagd. Burgemeester R. Barbé liet weten aanvanke lijk de zorg om het voortbe staan van het bedrijf in Ter neuzen te hebben gedeeld. De directie heeft hem echter, zo liet hij weten, verzekerd dat de toekomst van de vesti ging op geen enkele manier in het geding is. „En wij zullen hen aan die garantie houden", aldus Barbé. Aan de demon stratieve optocht namen naar schatting 450 werknemers deel. Sommige demonstran ten waren getooid met gloei lampen en pittige teksten. foto anp Professor Van de Bunt over corruptie bij bedrijven: den haag «bert janssen Bij DSM zijn de regels helder. Daar mag een personeelslid jaarlijks vijftig gulden aan relatiegeschenken van elke leve rancier aannemen. Een leuk flesje wijn om te klinken op de goede contacten kèn bij het chemieconcern. De gulle ge ver mag die 'Haarlemmerolie' vrolijk aftrekken van zijn fiscale verplichtin gen. Niks mis mee. Maar bij ruim de helft van de grotere be drijven in ons land èn bij de overheid is het allemaal niet zo duidelijk. Daar zijn de grenzen voor corruptie, steekpennin gen, omkopingen en dubbelfuncties veel te vaag, meent prof. dr. Henk van de Bunt. De hoogleraar van de vakgroep crimino logie van de Vrije Universiteit in Amster dam legt de vinger op de zere plek. De uitkomst van zijn spitwerk is tamelijk schokkend: één op de drie bedrijven heeft de afgelopen twee jaar te maken gehad met corruptie, bij één van de tien is zelfs vier keer of meer sprake geweest van 'geritsel'. De omschrijving die de juridische expert voor corruptie geeft, is duidelijk: het uit buiten van zakelijke relaties voor privé- gebruik. „Een flesje wijn? Een etentje? Maar een koelkast, een vakantie-bunga low? Er is een grens". Om die in beeld te krijgen, zijn 192 leden van de Vereniging Bedrijfsbeveiliging (VBB) aangeschreven. De vereniging bundelt security-managers op hoge po sities bij bedrijven als Philips, DAF, Shell en Akzo. De veiligheidsfunctionarissen hebben negen A4-tjes met vragen op hun deurmat gevonden en zijn gebeld of ze anoniem de professor een kijkje in hun keuken wilden gunnen. Daartoe hebben 115 zich bereid verklaard. „Dat viel me reuze mee", vindt de professor. Zijn onderzoek haalt 35 akkefietjes bo ven water: van het aanpakken van geld en goederen (het spreekwoordelijke snoepreisje), tot het uitbetalen van 'sala ris' aan echtgenotes van omgekochte medewerkers. Een befaamd en bijna niet te bewijzen optie: het betalen voor 'ad- De professor duikelt een aardig scala trucs op. Zeven keer is een bedrijf zelf geflest. Zo is huisraad stofzuigers, wasmachines bij personeelsleden be zorgd en de rekening naar de baas ge stuurd. In zes gevallen gaat het gesjoemel uit van medewerkers. Van de Bunt noemt een chef-inkoper van de firma X. De man weet dat een leverancier een grote partij mappen met de firma-naam heeft gedrukt. De leverancier verwacht, door het langdurige contact met de firma, dat hij zijn mappen kan slijten. De chef-in koper buit dat uit door van de leveran cier 6.000 gulden op zijn privé-rekening te eisen. De helft van de 35 affaires heeft ontslag tot gevolg. In de rest kiest de werkgever voor sanctie, degradatie en berisping of onderneemt niets, door gebrek aan be wijs of pensionering van de betrokkene. Opmerkelijk is dat in geen van de cor ruptie-affaires aangifte bij de politie is gedaan. Een security-manager van DAF Trucks heeft daar een simpele en heldere verklaring voor: de éigen mensen kun nen beter een eind aan de praktijken maken, de schade beperken en herha lingvoorkomen. Ook in dit recente onderzoek komt het naar voren: de meerderheid van de secu rity-managers zegt niét naar de politie te' stappen, vooral uit angst voor negatieve publiciteit voor de broodheer. Van de Bunt heeft de deelnemers een aardig praktijkvoorbeeld voorgehouden. Vinden top-beveiligers het 'zuiver' dat een werknemer van een inkoop-afdeling een kist wijn van 300 gulden thuis krijgt van een zakenrelatie? Het antwoord is voor iets meer dan de helft van de deel nemers: ongeoorloofd. Vooral medewer kers van bedrijven die een eigen ge dragscode hanteren, wijzen zo'ri kerstca deautje af. Maar de ene 'dienst' is toch al sinds mensenheugenis de andere waard? De professor ziet dat anders. „Deze vorm van corruptie leidt tot machtsbederf in de top van bedrijven. Het management kan, als de grens niet duidelijk is, de in druk wekken boter op het hoofd te heb ben voor wat het lager personeel doet. Een kerstpakket van honderd gulden is niét erg, het aannemen van giften door de top wél". Niet alleen het bedrijfsleven moet zuive re regels en codes hanteren, bepleit de hoogleraar, ook de overheid. Die moet het voorbeeld stellen, bij voorbeeld door steekpenningen niet langer fiscaal te 'be lonen'. De security-managers die aan het onderzoek meewerken, zijn dat met Van de Bunt eens. „De meesten 96 pro cent vinden de wetgeving op dit punt eigenlijk van de gekke". PvdA-Kamerlid en belastingdeskundige Willem Vermeend vindt dat het onder zoek een onjuist beeld schetst. Relatiege schenken als een fles wijn zijn, sinds de Oort-operatie (belastinghervorming), tot vijftig gulden aftrekbaar. Als bedrijven smeergeld in mindering willen brengen op hun aanslag soms tonnen voor een reuzen-order komen alle boeken bij de belasting-inspectie op tafel. „Dat is niet even snel met een bon netje te regelen", zegt Vermeend. „Dat is aan strenge regels gebonden". Justitie erkent zes keer meer asielzoekers den haag gpd 'Er zijn al genoeg waarnemers Het ministerie van justitie heeft vorig jaar 4.553 asielzoe kers erkend als politiek vluch teling. Dat is bijna zes keer zo veel als in 1991 toen slechts 775 asielzoekers werden er kend. Ook is het aantal asiel zoekers dat een verblijfsver gunning op humanitaire gron den heeft gekregen, sterk ge stegen: 6.891 vorig jaar tegen 1.920 in 1991. Verder zijn vorig jaar 20.304 asielverzoeken af gewezen, tegen 14.544 in 1991. Volgens justitie is de toena me een gevolg van de vorig jaar versnelde afhandelings procedures. Tot vorig jaar duurde zo'n procedure ruim twee jaar. Vanaf begin 1992 mag de hele procedure maxi maal een jaar duren. Daardoor konden 83 procent meer asiel zaken worden behandeld dan in 1991. In totaal werden vorig jaar 32.167 asielzaken afge daan. Uit de justitiecijfers blijkt verder dat het aantal asielverzoeken vorig jaar met 20.346 iets lager lag dan in 1991, toen 21.615 vreemdelin gen asiel vroegen. Vorig jaar zijn ook meer vreemdelingen uitgezet dan het jaar daarvoor: 21.189 tegen 14.333. amsterdam De Zuidafrikaanse regering wei gert visa te verstrekken aan een delegatie van de Nederlandse politiebonden, die op het punt stond naar Zuid-Afrika te ver trekken. De bonden zouden met ondersteuning van de Anti- Apartheids Beweging Neder land (AABN) onder meer na gaan hoe in een zwarte woon gemeenschap bij Johannesburg klachten over geweld worden afgewikkeld. De politiebonden ACP, NPB en VHMP zeggen verontwaar digd te zijn over het plotselinge besluit van de regering in Preto ria. Het bezoek past in een reeks van werkbezoeken van de Ne derlandse bonden, waarbij steeds is gekeken naar geweld en naar mogelijkheden om een bijdrage te leveren aan het de mocratiseringsproces binnen de Zuidafrikaanse politie. De delegatie zou bestaan uit een Amsterdamse en een Gro ningse politiefunctionaris, de jurist W. van Manen en de Leid- se wetenschapper mevrouw I. van Kessel. Ook F. Geerlings van de AABN zou meereizen, voor logistieke ondersteuning. Gast vrouw is de Zuidafrikaanse or ganisatie Peace Action, een bundeling van 25 kerkelijke en mensenrechtenorganisaties. De ervaringen Zouden wor den neergelegd in een rapport, dat zou worden aangeboden aan de Goldstone Commission in Zuid-Afrika en aan parlement en pers in Nederland. Op die manier zou worden bijgedragen aan het debat over geweld en gewcldsbeheersing in Zuid-Afri- ka. De Zuidafrikaanse ambassade heeft gisteravond in een verkla ring laten weten „dat er al waar nemers in Zuid-Afrika zijn, van de Verenigde Naties, de EG, de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid, het Gemenebest, de Wereldraad van Kerken en de Internationale Vakbondsfedera tie. De Zuidafrikaanse regering heeft geoordeeld dat de Neder landse politiebonden moeten worden ingeschakeld bij de groep EG-waarnemers die de nder Goldstone bijstaan zoek zal, aldus d< aan de Zuidafrikaa worden voorgelegd. Hel vei /erkJaring, e regering

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5