OPRUIMING Politie smoort misbruik in de kiem Binnenland Pinkus blijft liever binnen ING stopt overtoiligen in eigen uitzendbureau 'Bevolkingsregister moet betrouwbaarder' Brand teistert Sonestakoepel Boedelkrediet Bevolking wil geen Betuwelijn DAF gaat terug naar af en maakt alleen vrachtwagens DONDERDAG 4 FEBRUAR11993 Mannen vast wegens vrouwenhandel numegen» Op verdenking van medeplichtigheid in vrouwenhan del heeft de Nijmeegse politie een 40-jarige Nijmegenaar en een 36-jarige man uit Druten aangehouden. De politie is nog op zoek naar een Duitser die geldt als hoofdverdachte. In januari heeft de politie negen illegale vrouwen uit de Nijmeegse prosti tutie gehaald. Vier van hen hebben verklaard dat de Duitser hen 'goed betaald werk in de horeca of als fotomodel' had beloofd. Eenmaal in Nederland werd hun paspoort afgenomen en wer den zij tot prostitutie gedwongen. Hun verdiensten i bij verzet werden ze mishandeld. Acht jaar voor moord bij beroving Rotterdam De rechtbank in Rotterdam heeft een 27-jarige man conform de eis van de officier veroordeeld tot een gevangenis straf van acht jaar. Zij acht bewezen dat de man, die geen vast woonadres heeft, vorig jaar zomer een 43-jarige vrouw van het leven heeft beroofd toen hij in haar woning in Gouda op roof tocht was. De vrouw schrok daarbij wakker. De man bond haar met een kamerjas zo vast dat zij stikte. Daarna vertrok hij met veel geld op zak per taxi naar Rotterdam. Arbeidsbureau vervult meer vacatures den haag De Nederlandse arbeidsbureaus hebben vorig jaar veertien procent meer vacatures vervuld dan in 1991. Dat blijkt uit gisteren gepubliceerde cijfers van de Arbeidsvoorziening. In totaal ging het om 148.000 banen waarvan er bijna 109.000 door werkloze werkzoekenden werden aanvaard. Vrouwen in alle provincies de oudste Amsterdam In alle twaalf provincies zijn vrouwen de oudste in woners. Zij variëren in leeftijd van 103 tot 110 jaar. In Nederland wonen bijna duizend 100-jarigen of ouder. Dat meldt F. van Dam uit Barneveld, die gegevens over eeuwelingen bijhoudt. Volgens zijn bestand is J.C. Laarkamp (106) de oudste in Noord- Holland en J.F. Zandstra-Giezen (110) in Zuid-Holland. Kamervragen over route chloortrein den haag» De WD-Kamerleden Franssen en Te Veldhuis willen van minister Maij (verkeer en waterstaat) opheldering over het voornemen chloortreinen te laten rijden door het Gooi. De Ne derlandse Spoorwegen willen de route van het transport veran deren, waardoor de chloortreinen vanaf mei niet meer via de lijn Amersfoort-Utrecht maar door het Gooi richting Botlek gaan rij den. Zwitser joeg op Veluwe op kinderen voor pornofilms Met de arrestatie van een 39-jarige Zwitser en diens 21-jarige vriendin denkt de politie ernstig seksueel misbruik van een groot aantal Nederlandse kinderen te hebben voor komen. De politie vermoedt dat het tweetal vorig jaar naar Nederland kwam met de bedoeling om hier op grote schaal harde kinderporno te maken, zo hebben de politie en officier van justitie Broek-Blaauboer gisteren bekendgemaakt. amsterdam anp den haag gpd De ING Bank heeft een middel bedacht om overtollige werkne mers aan de slag te houden: zij worden via een intern uitzend bureau aan werk elders binnen het bedrijf geholpen. Lukt dat niet, dan wordt buiten de voor malige NMB-bank uitzendwerk gezocht. De ING Bank is al bijna een jaar bezig met een reorganisa tie, waarbij de bank de bonden heeft beloofd dat er geen ont slagen vallen. Deze toezegging levert echter in toenemende mate problemen op. Eind vorig rhenen Pinkus zit nog steeds binnen. Ook gisteren lukte het de oppassers van Ouwehands Dierenpark in Rhenen niet pm de zeeleeuw naar buiten te krij gen. Al drie dagen proberen ze het 300 kilo zware dier weer naar het buitenbad te dirigeren, dat tijdelijk Nederland mogelijk pens wilde kopen en dat de De Amsterdamse jeugd- en ze- man ,,met kinderporno te ma- denpolitie hield de man vanaf ken heeft gehad". De twee wer- september in de gaten nadat er den uiteindelijk op 18 januari via de Zwitserse justitie een tip aangehouden wegens verboden binnenkwam dat het tweetal in vuurwapenbezit.. Bij huiszoe- Bonden: Te zot voor woorden jaar liet de bank weten dat ze aan gedwongen ontslagen waarschijnlijk toch niet kan ontkomen. De bonden reageer den furieus met een verwijzing naar het sociaal plan. Met de uitzend-oplossing denkt de ING Bank de problemen voor een deel op te lossen en tegelijker tijd flink te kunnen besparen op de ongeveer zeshonderd uit zendkrachten die ze dagelijks inhuurt. Bij de ING Bank en Postbank die samen met Nationale Ne derlanden de ING Groep vor men werken ongeveer 21.000 mensen, van wie er naar de bonden vrezen tussen de 1500 en 2000 weg moeten. De bank zelfheeft die cijfers nooit beves- tigd. Het uitzendbureau is op 1 ja nuari van dit jaar van start ge gaan. Voor overplaatsing naar een andere baan binnen de bank staan zo'n honderd men sen op de lijst. Zij kunnen ook bij Nationale Nederlanden of de Postbank worden onderge bracht. De bonden verwachten niet veel van de mogelijkheden tot interne herplaatsing, omdat ook bij de verzekeringsmaat schappij Nationale Nederlan den en de Postbank druk wordt gereorganiseerd en geautomati seerd. De vakbeweging is ongelukkig met het uitzendbureau. Volgens bestuurder Hamakers van- de Dienstenbond FNV handelt de bank hiermee in strijd met het sociaal plan, met name omdat mensen via het uitzendbureau ook buiten het bedrijf kunnen worden 'herplaatst'. Uitzendbu reaus die uitsluitend intern in een groot bedrijf werken zijn de laatste jaren wel meer opge richt. Hamakers noemt het ING Bank-plan 'te zot voor woor den'. De bond wil snel aan deze 'merkwaardige praktijken' een eind maken. moest worden drooggezet om een lekkage te repare ren. Pinkus heeft het binnen echter zo naar zijn zin, dat hij met geen stok meer naar buiten is te krijgen. Zelfs het vrijwel laten leeglopen van het binnenbas- sin had gisteren geen enkel effect. foto anp Kamer wil strengere eisen aan inschrijving den haag gpd CDA en WD willen de bevolkingsadmini straties betrouwbaarder maken door stren gere eisen te stellen bij de inschrijving. Het CDA eist dat wie zijn adres als postadres beschikbaar stelt, bij de inschrijving per soonlijk aanwezig moet zijn. Ook moeten vreemdelingen bij inschrijving hun ver- blijfspapieren kunnen overleggen. De WD wil dat gemeenten bovendien 'huiscontro les' gaan verrichten. Dat bleek gisteren bij het Kamerdebat over de invoering van de geautomatiseerde gemeentelijke basisadministratie (GBA). De GBA wordt in de nabije toekomst door alle instellingen die uitkeringen en/of subsidies verstrekken gebruikt. CDA-woordvoerder Krajenbrink waar schuwde voor toenemende fraude. Zo he kelde hij de levendige handel in 'briefadres- sen', waarbij soms honderd mensen op één adres staan ingeschreven. Momenteel is een schriftelijke verklaring van de bewoner voldoende, maar het CDA zou liever zien dat deze persoonlijk met de adressant bij het gemeentelijk loket verschijnt. Mensen van buiten de EG die hier tijdelijk verblij ven, zouden zelfs helemaal geen briefadfes meer mogen krijgen. Zorgen zijn er kamerbreed over de steeds toenemende kosten van de GBA, het groot ste automatiseringsproject dat de overheid ooit heeft aangepakt. Die werden ooit ge raamd op 110 miljoen, maar zullen volgens een recent TNO-onderzoek uiteindelijk 300 king vond de politie een Uzi machinepistool compleet met laservizier en honderd patronen en twee pistolen. Daarnaast vond de politie achter het plafond zes video banden waarop de verdachte te zien is terwijl hij drie Zwitserse kinderen van zes maanden, achttien maanden en twaalf jaar seksueel misbruikt. Volgens de jeugd- en zedenpolitie zijn in Amsterdam nooit eerder derge lijke gruwelijke opnamen aan getroffen. In de woning werd ook een hoeveelheid medische appara tuur gevonden die wordt ge bruikt door gynaecologen en kinderartsen en professionele video-apparatuur. Bij aankomst in de hoofdstad kocht het duo vorig jaar een appartement plus de voormalige Satanskerk, die als winkel moest gaan dienen. De jeugd- en zedenpolitie maakte daarop direct vier man vrij voor de zaak. Tijdens het onderzoek werd het de recher cheurs duidelijk dat de man van plan was in Nederland kinderen te gaan ontvoeren voor seksueel misbruik en pornofilms. Vol gens de politie stroopte het tweetal de Veluwe af met in de laadbak van de auto een specia le koffer waarin kinderen kon den worden vervoerd. In de bo dem van de koffer waren lucht gaten aangebracht. Ook werden spullen gevonden waarmee zij konden worden gekneveld. De man en zijn vriendin zijn inmiddels voorgeleid. De Am sterdamse rechtbank heeft hun gevangenhouding voor de duur van dertig dagen bevolen en er is een gerechtelijk vooronder zoek geopend. De Zwitserse en Nederlandse autoriteiten over leggen over uitlevering van het tweetal aan Zwitserland. 1 voorlopige redding DAF amsterdam gpd miljoen gulden bedragen. WD'er Wiebenga waarschuwde al voor de 'Titanic van de overheidsautomatisering'. Overigens bleek niemand overwegende bezwaren te hebbén tegen de koppeling van het SOFI-nummer (voor premies en be lastingen) met het administratienummer (van de GBA) om uitkeringsfraude te voor komen. Op die manier kunnen onder meer sociale diensten eenvoudig nagaan of ie mand die opgeeft alleen te wonen, ook in derdaad alleen woont. Twee samenwonen den in de bijstand krijgen in totaal enige honderden gulden minder per maand dan twee mensen die zelfstandig wonen. Het ten onrechte opgeven dat iemand zelfstan dig woont is een van de meest voorkomen- bijstandsfraude. Een felle brand heeft gisteren zware schade veroorzaakt aan de Sonestakoepel, de markante met koper bedekte koepel van de zeventiende eeuwse voorma lige Lutherse kerk aan het Kat tengat. Het is nog niet duidelijk of de koepel behouden kan blij ven. Evenmin is duidelijk hoe het kostbare Batz-orgel in de koepel de brand heeft door staan. De Sonestakoepel ontleent zijn naam aan het Sonestahotel dat in 1975 tegenover de kerk werd gebouwd en het totaal verwaarloosde monument hielp restaureren. Sindsdien is de koepel in gebruik als congres- en ontmoetingscentrum, maar is nog altijd eigendom van de Lutherse gemeente. Aan het Kattengat staat sinds 1671 een kerk, die toen als 'nieuwe Lutherse kerk' werd ge bouwd. Het was de tegenhanger van de oude Lutherse kerk aan het Spui. Bij een brand in 1822 ging het gebouw totaal verloren en werd het van de grond af op gebouwd in classicistische stijl. De beroemde Hollandse or gelbouwersfamilie van Duitse origine Batz bouwde in 1834 het kostbare pijp-orgel. Het is met de rondingen van de koepel mee ontworpen en wordt be schouwd als een van de meest DAF kan voorlopig weer over geld beschikken. De salarissen van de ruim elfhonderd perso neelsleden kunnen in ieder ge val deze maand nog worden be taald. De bewindvoerders die het lot van de vrachtwagenfa brikant in handen hebben, heb ben vandaag een boedelkrediet gekregen. Aan het eind van deze maand maken de bewindvoer ders bekend in welke omvang het bedrijf verder kan gaan. Dan moet ook bekend zijn hoeveel banen er gaan verdwijnen. De Britse vakbonden ver wachten dat in de drie vestigin gen in Groot-Brittannië de klap pen het hardst zullen aanko men. De bonden verwachten dat daar de drie vestigingen (5500 werknemers) worden op gedoekt ten gunste van DAF- vestigingen in Nederland en België. Maar ook in België is de stemming onder het personeel gespannen. De fabriek in Wes- terlo waar assen en cabines voor vrachtwagens worden ge maakt, werd gisteren stilgelegd wegens gebrek aan onderdelen. De 1430 werknemers bereiden acties voor. Maar totaal vrezen 2500 Belgen (er werken nog eens 1100 Belgen in Eindhoven) voor hun baan. Bij sommige toeleveranciers van DAF zijn problemen ont staan. VDL, een belangrijke le verancier in Groot-Brittannië, heeft gisteren Uitstel van beta ling aangevraagd. Ipar in Venlo die radiatoren aan DAF levert, zal alleen nog maar kleine be stellingen leveren, zegt de direc teur „want bij grote leveringen ineens lopen we te veel risico." Inalfa in Venray, die ventilatie- luiken voor vrachtwagens maakt, blijft wel doorleveren. Het bedrijf is voor twee miljoen gulden op een totale omzet van 130 miljoen gulden, afhankelijk van DAF. De vlammen slaan uit het torentje op de Sonestakoepel. De brand heeft voor zeker 2 miljoen gulden schade aangericht. foto anp rob list kostbare Amsterdamse kerkor gels. De brand ontstond in het kleine koepeltje dat op pilaren bovenop de koperen hoofdkoe pel is gebouwd. Het torentje brandde volledig uit. Ook een deel van de koperen beplating stortte naar beneden. Het was gisteravond nog een raadsel hoe de brand kon ontstaan, omdat in het gebouw de hele dag nie mand aanwezig was geweest en er geen elektrische leidingen lo pen die kortsluiting kunnen ver oorzaken. De brandweer was het vuur snel meester, maar had veel werk aan het nablussen. The PHANTOM the OPÉRA PHANTOM-PHONE 06-300.100 De bevolking voelt niets voor de Betuwelijn. Als die er toch moet komen, dan alleen onder gronds. Dat concludeert de Raad van Advies voor-de Ruim telijke Ordening (RARO), het belangrijkste adviesorgaan van het kabinet op dit gebied, naar aanleiding van de inspraakron des afgelopen voorjaar. Over het algemeen vinden de insprekers de plannen zeer on volledig, vooral ten aanzien van de milieuschade en overlast. Minister Maij van verkeer en waterstaat heeft inmiddels aan gekondigd pas in april een be sluit te nemen. Ze wil eerst meer duidelijkheid over de kos ten van gedeeltelijke ondertun neling. De mooiste tapijten voor de laagste prijzen vindt u nu bij Perez en dat scheelt duizenden guldens, kijkt u maar: 1000-den tapijten in alle afmetingen tot 8 x 5 mtr. b.v.:. 242 x 172 uitzoeken van JJm? 235 x 180 uitzoeken van 240 x 173 uitzoeken van 275 x 185 uitzoeken van JJm? 350 x 250 uitzoeken van 895,- 1.280,- 955,- 1.375,- i Mooiste tapijten - grootste voorraad, I laagste prijzen, komt, ziet en overtuigt uzelf. den haag gpd Een afgeslankt DAF gaat terug In de ge schiedenis. Althans, daar begjnt het aardig op te lijken. Het bedrijf gaat zich weer geheel concentreren op de pro- duktie van bedrijfswagens. Dat is pre cies hetzelfde als waarmee DAF kort na de Tweede Wereldoorlog in Eindhoven begon. De produktie van zware en middelzware bedrijfswagens is door de jaren heen het enige sterke punt van de onderneming geweest. Zoals ook uit de rapporten blijkt die de afgelopen weken op verzoek van de banken zijn opgesteld, is DAF een van de weinige Europese fabrikanten die een klein winstje op de trucks weet te maken. Op het dealernetwerk, de lease- en huurkoopcontracten, maar ook de voor DAF nieuwe produkten als de be stelbusjes van het Britse Leyland wordt zwaar verlies geleden. Ook in geografisch opzicht kent het be drijf sterke en zwakke punten. Het zwaartepunt van het bedrijf ligt in de Be nelux, waar ook de zware en middelzwa re vrachtwagens worden geproduceerd. In België worden assen en cabines ge maakt, in Eindhoven heeft de belangrijk ste eindmontage plaats. In de Benelux maakt DAF een kwart van haar omzet. Sinds DAF fuseerde met het Britse Ley land (het destijds geprivatiseerde deel van de Rover Groep) haalt DAF bijna de helft van zijn omzet (45 procent) in Groot-Brittanië. Het aandeel DAF is gaandeweg de diepe recessie die Groot- Brittanië kort na de overname in 1989 trof, dramatisch geslonken. Leyland DAF wist het marktaandeel in eigen land weliswaar te stabiliseren op ongeveer een kwart van de verkochte bedrijfswa gens. Alleen is de totale markt zo onge veer gehalveerd. Al veel eerder dan in Eindhoven werd in Groot-Brittanië over gegaan tot werktijdverkorting en inkrim ping van het personeelsbestand. De rest van Europa is goed voor onge veer een kwart van de DAF-omzet. Maar ook landen als Spanje en Portugal heb ben te lijden onder sterke economische teruggang. Zowel in Groot-Brittanië als in Zuid-Europa wordt DAF niet alleen geconfronteerd met teruglopende afzet, maar ook met wanbetalingen op afgeslo ten financieringscontracten. Waar in Groot-Brittanië en de Benelux banken en hun leasemaatschappijen de financie ring van een deel van de DAF-contracten hebben overgenomen, blijkt dit in Zuid- Europa vrijwel onmogelijk. Voor de enorme hausse in de Duitse markt voor vrachtwagens komt DAF ei genlijk net te laat. Het dealernetwerk dat de laatste tijd in met name het voormali ge Oost-Duitsland is opgezet, zal pas op langere termijn vruchten afwerpen. Ja renlang durfde DAF de concurrentie met de oppermachtige Mercedes- en MAN- trucks niet aan en besloot zich op de Britse markt te storten. Het bedrijf gokte verkeerd. De Britse markt voor bedrijfs wagens stortte in terwijl de Duitse markt gigantisch groeide. Nu zit DAF in de mi sère. Wat de gevolgen van de drastische af slanking van DAF voor de geografische spreiding zullen ziin in Afrika en het Verre Oosten worden ook nog vrachtwa gens in elkaar gezet is nog niet duide lijk. De gevolgen voor de financierings activiteiten zijn dat wel. DAF Finance, evenals Van Doome's bedrijfswagenfa- briek (DAF Trucks) nu in surséance van betaling, zal in de praktijk worden opge heven. De verplichtingen worden over genomen door banken of gespecialiseer- dedochterondernemingen. Van DAF Special Products zal ook weinig overblijven, maar dat lag al in de lijn der verwachting. Special Products voert vrij wel uitsluitend opdrachten uit voor luchtmacht en leger. Er worden onder stellen voor de F16 gemaakt en voor de landmacht worden terreinwagens ont worpen en gebouwd. Met het einde van de Koude Oorlog waren deze, overigens tot voor kort zeer lucratieve opdraenten, nauwelijks meer levensvatbaar.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3