Bij PSV'ers zit de schrik er nog in Marktwaarde van Rik Smits loopt op -ri jk 'Voetbalnet' kan banen kosten op bondsbureau's Hennie Koet keert bij Rijnsburg op schreden terug Sport ï'Y7 Edward Kuijper: positief door een vitaminetablet l DONDERDAG 4 FEBRUAR11993 27 rob onderwater. 07' -1 binatit ar Gei even en da jn de- Wanj o Mul Siemerink eenvoudig ronde verder /Marseille» Jan Siemerink heeft vrij probleemloos de eerste ron de overleefd van het internationale tennistoernooi van Marseille. De Rijnsburger zag in de tweede set zijn tegenstander, de Duit ser Bauer, met een rugblessure afhaken. Siemerink, als achtste geplaatst, stond op dat moment voor. Op het met 900.000 gulden gedoteerde toernooi won hij de eerste set met 7-6, in de tweede had hij een voorsprong van 2-0. Sie merink stuit nu op de Canadees Pridham, die de Fransman Sansoni versloeg, 7-5 6-3. Hoge entreeprijzen voor WK voetbal new york» Een kaartje voor een wedstrijd tijdens het WK voet bal 1994 wordt niet goedkoop. Vijfhonderd dagen voor de ope ningswedstrijd in de Verenigde Staten maakte het organisatieco mité gisteren in New-York bekend dat het gemiddelde biljet 58 dollar zal kosten, ongeveer 105 gulden. Het goedkoopste kaartje wordt 25 dollar (45 gulden). Aan het duurste kaartje voor de finale in de Rose Bowl in Pasadena (104.000 toeschouwers) hangt de prijs van 475 dollar, 855 gul den. In vergelijking met het WK 1990 in Italië is dat een verho ging van 250 procent. Ronald de Boer terug naar Ajax enschede Ronald de Boer keert met onmiddellijke ingang terug naar zijn oude vereniging Ajax en kan zondag al debuteren in De Meer tegen Sparta. FC Twente bereikte gisteren overeenstem ming over de transfer van de 22-jarige spits die voor de Ensche- dese club dit seizoen in de competitie al elf keer scoorde. Over de vergoedingssom werd alleen bekend gemaakt dat het aan zienlijk meer is dan waarvoor De Boer destijds werd gekocht. De Boer, die nog over de details in zijn nieuwe verbintenis als :ied moet praten, werd twee jaar geleden door FC Twente Ajax overgenomen voor een miljoen gulden. Boessen naar De Graafschap doetinchem» Willy Boessen debuteert zaterdag voor De Graaf schap tegen FC Zwolle. De club uit Doetinchem huurt de 29-ja- rige verdediger, die zowel links- als rechtsback kan spelen, tot het eind van het seizoen van Dordrecht'90 met het recht op aan koop. Boessen kwam eerder uit voor Fortuna Sittard en SW. Boze Meijer niet naar trainingskamp baselga de pine De Nederlandse sprinters werken hun trainings kamp in Baselga de Pine af zonder Herma Meijer. De Drentse kemploegrijdster is kwaad over de opmerkingen die Christine Aaftink na afloop van de nationale titelstrijd in Utrecht heeft ge maakt. Meijer bereidt zich thuis voor op het toernooi om het wereldkampioenschap, over drie ruim drie weken in Japan. Aaf tink haalde in Utrecht, waar zij haar zesde nationale sprinttitel veroverde, flink uit naar haar tegenstandsters, met name Meijer. Jan Heintze heeft 'huisarrest' eindhoven PSV heeft er een rebelletje bij: Jan Heintze. De klei ne Deen, al bijna tien jaar basisspeler, vond het maar niks dat hij tegen Sparta was gepasseerd. Dat riep hij dus van de daken. Toen besliste Westerhof dat hij maar beter helemaal niet naar het stadion kon komen. Sparta verdient minstens een punt in Eindhoven De crisis bij PSV lijkt bezworen, maar de eindstand tegen Sparta (3-1) zei niet alles. De kampioen vocht met élan om de achterstand bij rust (0-1) weg te werken en dat was al wat. Het voetbal blijft matig. Dat zal Hans Wester hof even worst zijn. Voetbaltrainers hebben in barre tij den, als er slecht gespeeld, verloren en niet eens gebik keld wordt, overal hetzelfde prioriteitenlijstje: eerst moet de werklust terugkomen, dan moet er weer gewonnen worden. eindhoven henri van der steen gpd-verslaggever PSV is echter nog ver van goed voetbal verwijderd, zeker omdat het probleem bij de kampioen achterin schuilt. De verdediging was gisteren voor driekwart ge wijzigd (Heintze, Faber en Bee- rens gepasseerd voor Popescu, Van Tiggelen en Marco de Jong), maar niet veel sterker dan het kwartet dat tegen RKC open huis hield. De defensieve manco's had den Sparta een punt kunnen, zelfs moeten opleveren. Bij 2-1 misten achtereenvolgens De Getrouwe, Van Mol en opnieuw De Getrouwe in goede positie. Broddelwerk van de PSV-verde- diging ging steeds aan de Rot terdamse kansen vooraf. Dat het 2-1 was geworden, was op zich een klein wonder tje. Want PSV speelde zwak en na de geweldig mooie ope ningsgoal van Stompwijker Vu rens, die de foutloze De Ron met een lange, wonderschone lob versloeg, had Sparta gemak kelijk uit kunnen lopen naar 0- 2. Rob Jacobs doelde daarop toen hij in zijn nabeschouwing stelde dat zijn ploeg een gelijk spel had verdiend. ,,Met die 1-0 bij rust kregen we eigenlijk te weinig. We hebben toen zeer goed gespeeld. Het duurde ook tot de achttiende minuut voor dat PSV de eerste kans kreeg. Dat zegt alles." Snoei Jacobs vertelde 'qua voetbal al leen van Sparta genoten te heb ben' en dat klopte wel. De Rot terdammers schakelden gemak kelijk en hadden tal van uitblin kers in het mistige Philipssta- dion: Snoei degradeerde Vanen burg tot meeloper, middenvel der Sandel toonde opnieuw zijn verbluffende gelijkenissen met Rijkaard en Pronk bespeelde Romario sterk. Van de PSV'ers bij Sparta (Veldman, Doomer- nik en Van Mol) was de laatste veruit de beste. Al het goede voetbal van Sparta leverde uiteindelijk toch niet meer op dan die ene goal van Vurens. Het was te weinig. PSV had aan het resterende uur voldoende om de partij alsnog naar zich toe te trekken. De ploeg had daarbij de mazzel dat het belangrijke eerste doelpunt snel na rust viel. Linskens was opvallend ge noeg de maker. De werkezel was in de rust betrokken bij een wissel: Popescu werd midden velder, Faber (die Van Aerle al voor rust had vervangen) werd centrale verdediger, Linskens moest rechtsback gaan spelen. Het drievoudig changement sorteerde effect, zo veel effect dat Jacobs zelfs sprak van 'een beslissende omzetting'. Popescu Westerhof vond dat ook: „Pope scu vertelde in de rust geen fy sieke problemen te hebben, daarom hebben we hem in de tweede helft op het middenveld laten spelen, als aanjager, als breekijzer." Het werkte, al moet gezegd dat het ook bij Popescu pas een beetje begon te lopen Gerald Vanenburg (rechts) is de bal even kwijt, keeper Edward Metgod weet waar-ie is, maar kan er ook niet bij. toen de voorsprong tot stand was gekomen. Dat moment kwam na acht tien minuten spel in de tweede helft: Numan scoorde met het hoofd uit een voorzet van Ro mario. Pas acht minuten voor tijd kreeg PSV vervolgens zeker heid over beide punten, toen Popescu van buiten het straf schopgebied met een hard schot de 3-1 op het scorebord kreeg. De beste PSV'er, keeper Wim de Ron, sprong aan de andere kant van het veld een gat in de lucht. Het zal opluchting zijn geweest, want een feeststem ming past PSV voorlopig nog niet. Dat beseft 09k Hans Wes terhof. „We hebben de neer waartse spiraal gestopt. Ik vond het een benauwde zege, maar ook een verdiende zege. Vooraf wisten we dat we pas echt kon den laten zien dat we het ergste achter de rug hebben als er zich weer zo'n situatie zou voordoen als tegen RKC, dat we dus bij rust met 1-0 aéhter zouden staan. We werden dus op onze wenken bediend." Eagles Go Ahead Eagles hoeft zich over de goede afloop dit geen zorgen meer te maken. Door de 1-0 zege van gister avond op FC Den Bosch (doel punt Steinmann) groeide de kloof met de rode streep tot ze ven punten. Bovendien toonde de ploeg uit Deventer nog eens aan dat het in de onderste re gionen van de eredivisie niets te zoeken heeft. Voor de thuisclub werd het toekomstperspectief daarente gen weer somberder na accep tabele wedstrijden resultaten te gen Utrecht (2-0 zege) en Dordrecht (1-1). Den Bosch had gisteren eigenlijk niets in te brengen tegen de ploeg die het afgelopen seizoen in de nacom- petitie van de eerste divisie nog zo resoluut aan de kant had ge zet. Dat de twee gepromoveerde clubs in tien maanden tijd zover uit elkaar zijn gegroeid, was voor de meeste toeschouwers echter nauwelijks te zien. Een dikke mist bedekte stadion De Vliert. Scheidsrechter Schaap stelde het begin van de wed strijd nog tien minuten uit om te zien of de brei nog ondoor zichtiger zou worden. Schaap besloot te laten voetballen, maar of de 1672 toeschouwers daar gelukkig mee zijn geweest, blijft de vraag. Johnson bezoekt Den Bosch indianapolis «anp Profbasketballer Rik Smits kan zijn contract bij de Indiana Pa cers verlengen. De NBA-club uit Indianapolis heeft de 26-jarige center uit Eindhoven een aan bieding gedaan voor drie jaar. jn die periode kan hij negen miljoen dollar verdienen, 16,2 j miljoen gulden. 2 Smits is aan zijn vijfde sei zoen bij de Indiana Pacers be zig. In 1988 sloot hij zijn eerste profcontract af dat hem vijftien l miljoen gulden rijker maakte in vijf jaar. Dit seizoen verdient de 2 meter 21 lange speler twee 5 miljoen dollar, 3,6 miljoen gul den. Op de helft van het sei zoen, na 43 wedstrijden, kijken yrijwel alle NBA-clubs met grote belangstelling naar de cijfers van de blanke center. Die zijn solide: 13,3 punten, 5,2 re bounds, 0,9 blocks in 29 minu ten per wedstrijd. Na dit seizoen is Smits een restricted free agent, transfervrij onder voorwaarden. Clubs mo gen hem aanbiedinggn doen, maar indien de Pacers binnen vijftien dagen die aanbieding évenaren, blijft hij in dienst van zijn huidige werkgever. De Bra bander beseft dat hij vele mil joenen dollars waard is. Centérs zijn dun gezaaid in de NBA. Maar een belangrijke handicap vormt de zogenaamde 'salary cap', het maximum bedrag aan salarissen dat clubs kunnen uit geven. Dat ligt dit jaar rond de 14 miljoen dollar. Boston Celtics Zo hebben de Boston Celtics se rieuze belangstelling voor Smits. Parrish, de huidige cen ter, werd aan het begin van dit seizoen 40 jaar. Maar de Celtics hebben het probleem dat zij Smits momenteel niet kunnen betalen binnen de 'cap'. Voorts bestaat er interesse van de Dal las Mavericks, Milwaukee Bucks, Los Angeles Clippers en in het bijzonder de Golden State Warriörs. De club uit Oakland probeer de rond de kerstdagen Smits in te lijven via een ruil met geslo ten beurzen: swingman Billy Owens voor Rik Smits. De lei ding van de Pacers voelde er in eerste instantie veel voor, maar juist in die dagen speelde de Eindhovenaar zijn beste wed strijden in dit seizoen. Dat was voor general manager Walsh aanleiding de onderhandelin gen met zijn aankoop over con tractverlenging te openen. Hij kwam met de offerte voor drie jaar; 2,8 miljoen dollar in de eerstvolgende twee jaar en 3,4 miljoen in 1995-96. Walsh bleek eveneens bereid te onder handelen over een contract met een langere looptijd. De zaken van Smits worden behandeld door zijn agent, John Sandquist. Die heeft de club laten weten dat Smits pas eind april, begin mei (het begin van de playoffs) een beslissing zal nemen. Johnson Basketbalvedette Earvin 'Magie' Johnson komt in mei naar Ne derland. De 33-jarige Ameri kaan is op 11 en 12 mei met een speciaal team van voormalige NBA-profs te gast in Den Bosch. Op het programma staan onder meer wedstrijden tegen de plaatselijke eredivisieclub EBBC en het Nederlands team in De Maaspoort. Daarnaast zal Johnson enkele persconferen ties en trainingen geven. Het tweedaagse bezoek van de multi-miljonair, die ook Fin land in zijn reisschema heeft opgenomen, staat in het teken van zijn anti-Aids campagne. De oud-international is besmet met het HIV-virus, dat de ge vreesde ziekte Aids kan veroor zaken. Het touwtrekken rond center Rik Smits (links) ii begonnen Afdeling Leiden experimenteert al volop hilversum» gpd De KNVB is bezig met de intro ductie van een videotext-sys- teem onder de naam Voetbal net. Een miljoenenproject, waarvan de haalbaarheid op dit moment nog door de de stuurgroep automatisering wordt onderzocht. In de Afde ling Leiden wordt al druk ge werkt met het systeem. De KNVB zou voor Voetbal- net een bv in het leven moeten roepen, waarin de bond dan zelf voor 51 procent gaat parti ciperen. Voor het resterende aandeel zou een partner uit het bedrijfsleven moeten wor den gezocht. Voorzitter Joop Janssens van de stuurgroep en penning meester van het bestuur ama teurvoetbal is momenteel in afwachting van de offertes. „Over DE KOSTEN kan ik nog niets niks zeggen. Het ligt niet in de bedoeling dat de bond de introductie van dit systeem gaat financieren door middel van contributieverhoging. Hoe dan wel? Dat zijn we momen teel aan het bekijken." Voetbalnet zou de admini stratie van de bond volledig geautomatiseerd maken. Alle clubs, officials en scheidsrech ters worden aangesloten op het systeem en kunnen recht streeks met elkaar, met de af delingskantoren en met 'Zeist' communiceren. Een dure grap, die weer wordt gecompen seerd door het feit dat op den duur de papierwinkel tot een minimum wordt terugge bracht. Arbeidsplaatsen Een en ander kan tot gevolg hebben dat er op de afdelings kantoren arbeidsplaatsen ver dwijnen. „Maar het bespaart zeker vijftig procent werk, al leen al op de clubsecretaria ten", beweert Janssens. „In de Afdeling Leiden draait het pro ject al een beetje op proef. Ze ventig procent van de clubse cretarissen beschikt daar al over een eigen personal com puter. Mocht het plan door gaan, dan gaan we het eerst op kleine schaal testen en dan ho pen we het per september '94 landelijk te kunnen introduce- Aanbevelingen De stuurgroep zal het bonds- bestuur volgende week aanbe velingen doen. Op 22 februari wordt er dan in de bondsver gadering over beslist. „Wan neer he* op redelijke wijze kan worden gefinancierd, dus zon der contributieverhoging, dan zal het bondsbestuur er wel mee instemmen", vermoedt Janssens. .Anders wordt het een zaak van de algemene ver gadering. De kans bestaat na tuurlijk ook dat het financieel absoluut niet haalbaar is. Maar in Frankrijk werkt men er al mee en is het een enorm suc ces. Ik denk dat wij ook naar zo'n systeem toe moeten." Een mogelijke tweede taak van Voetbalnet is bestemd voor het publiek. Oma in Gro ningen zou dan via videotext of Viditel kunnen zien of haar kleinzoon in Breda met zijn pupillenteam gewonnen heeft. Alle uitslagen, tot in de laagste regionen van de voetballerij, gaan dan verwerkt worden. Janssens: „Het zou een leuke toevoeging zijn. Maar in eerste instantie gaat het om het inter ne gebruik binnen de KNVB. De besprekingen daarover zijn volop gaande. Wat kunnen de leveranciers ons bieden? We hebben een eisenpakket neer gelegd en op basis daarvan ko men er offertes. Ja. veiligheid is een belangrijke eis. Het kan en mag niet zo zijn dat er via Voetbalnet uitslagen worden vervalst. Uiteraard hebben dit Hennie Koet keert terug bij Rijnsburgse Boys. De speler die enkele maanden geleden op stapte bij de zaterdageersteklas ser heeft te kennen gegeven dat hij weer wil uitkomen voor de club. Of Koet zaterdag in de thuiswedstrijd tegen Vitesse Delft zijn rentree maakt, hangt af van trainer Arie Kurver die de Leidenaar vanavond tijdens de training test op fitheid. Koet botste enkele maanden terug met de clubleiding over zijn zaalvoetbalactiviteiten op vrijdagavond. Voor het duel met Noordwijk (op 10 oktober) was dat voor Kurver de reden Koet (en Wim Hooymans) uit het elf tal te houden. Hooymans werd de week ema weer in genade aangenomen; Koet vertrok na een mislukte lijmpoging 'defini tief bij de club waarvoor hij zes jaar was uitgekomen. In een interview met deze krant zei Koet kort na de breuk dat Rijnsburg het 'zaalvoetbal' als stok had gebruikt om hem buiten te werken. Zes jaar lang zou het spelen in de zaal geen probleem zijn geweest. Koet trainde overigens na zijn vertrek op Middelmors mee met de se lectie van Meerburg en hield daar zijn conditie op peil. Tijdens de winterstop werd door de technische staf van Rijnsburgse Boys opnieuw een poging gewaagd om Koet, na 'verloren zonen' Martin de Louw en Fred Bodaan, weer in het eerste elftal terug te praten. Die opzet leek te mislukken. Koet liet niets meer van zich ho ren. Tot hij afgelopen maandag contact opnam met Kurver. Dinsdag werd de rentree vervol gens officieel geregeld door elf talbegeleider Bert Clavan en be stuurslid Gerard van Zuylen. Kurver ziet Koet met genoe gen terugkomen. „Een speler die wat extra's brengt, kan ik goed gebruiken. Dat is duidelijk. Of Koet dit seizoen nu verder wel op vrijdagavond mag zaal voetballen? Neen. De oude af spraak staat nog steeds." Koet was gisteravond niet voor commentaar bereikbaar. Blankespoor Is het nog de vraag of Koet za terdag tegen Vitesse Delft mee speelt. Martin de Louwen doel- verdediger Jan Blankespoor zul len er zeker niet bij zijn. De Louw keert pas zondag terug van wintersport. Blankespoor, vorige week de grote uitblinkei in het duel met Excelsior Maas sluis, raakte maandagavond se rieus geblesseerd tijdens partijtje zaalvoetbal. Hoe stig de blessure aan de rechter heup werkelijk is, is op dit ment nog niet vast te stellen Vast staat in ieder geval dat he kapsel gescheurd is. Of er eens sprake is van een spier scheuring, is nog niet duidelijk Naar alle waarschijnlijkheid zal Blankespoor worden vervangen door broer Riny. den haag»gpd FOTO ARCHIEF Een multi-vitaminetablet is er volgens veldrijder Edward Kuij per de oorzaak van dat hij bij de dopingcontrole na het Neder lands Kampioenschap positief is bevonden. „Vlak voor de wedstrijd heb ik zo'n tabletje genomen. Ik had vitamine c no dig. Wil je er baat bij hebben, dan moet je een heel hoge do sering nemen. Dat heb ik dus niet gedaan. Dat bleek ook uit de uitslag van de controle. Ik zat net boven de grens van het toe laatbare. Ik heb echt nooit ge weten dat ik iets deed wat ver boden was". Prolintan, het middel waarop Kuijper werd gepakt, is een sti mulerende stof die de renner alerter maakt. Bovendien wordt hij minder snel moe. Het is een preparaat dat te vergelijken is met amfetamine. In de buisjes multivitamine zoals die bij de drogist verkrijgbaar zijn, zit geen prolintan.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 27