Shorttrackers op scherp Succesje Bax komt op tijd Wielersport in België voelt de teruggang ook Sport Dammers Katwijk veel te lichtzinnig Spassky herstelt evenwicht EXTRA KORTING! inde ski-shop vanv&d leiden A ATOMIC A FISCHER 1 BLIZZARD 100.-, 150.-OF 200, KORTING kof lach 50, OF 100, K0RTING Van Poppel: eerste winst donderdag 4 februar11993 Zaalvoetballers winnen van Brezan medewerker Gisteravond hebben Bax en Brezan in sporthal (De Gaasbak laten zien hoe goed zaalvoetbal gespeeld moet worden. De twee sterkste ploegen van de eerste divisie, na het schijnbaar on genaakbare Ceverbo, deden in een spannend en scherp duel nauwelijks voor elkaar onder. Thuisploeg Bax kwam uiteinde lijk als winnaar uit de strijd: 6-4. Na de teleurstellende resulta ten tegen JBS (7-5) en Ceverbo (10-1) kon bet ambitieuze Bax wel een succesje gebruiken. Bo vendien was het zaak het op rukkende Brezan in de strijd om de tweede plaats van zich af te houden. In een aantrekkelijke eerste helft hielden de ploegen elkaar in evenwicht. Al in de eerste minuut opende Marten Bax met enig geluk de score: 1 - 0. Alle overige doelpunten in de eerste helft vielen in een hecti sche negende minuut. Berst kwam Brezan via Marco Möls op gelijke hoogte, vervolgens had Ron de Jager direct zijn ant woord klaar: 2-1. De gasten uit Den Helder waren echter niet onder de indruk: Erwin Assel- Biljarters Sport/Aram verliezen leiden De biljarters van Sport/Aram hebben de competitiewed strijd bij Bankras in Amstelveen met 6-2 verloren. Door dit resul taat blijft het team in de derde divisie op de voorlaatste plaats staan. Eerste man Hein Jan Salman won als enige met 30-17 (30 beurten). Gijs van Hage verloor met 18-30 (47), Bob van Ingen Schenau met 19-20 (47) en Ron van Leeuwen met 14-20 (41). Koploper Schermer verliest leiden» In de vijftiende ronde van bet snookerkampioenschap van Warmond trof leider Milco Schermer in de eerste ronde de opvallend sterk spelende Arnold Roeien. De Alphenaar verloor en verdween naar de verliezersronde, waarin hij Pieter Brooy- mans, eveneens in de hoogste landelijke competitie spelend, met 2-1 naar het tweede plan verwees. Marko Reyes overtrof zichzelf door in de 'grote' finale Edwin van Orssagen met een 2- 0 nederlaag op te zadelen. Schermer gaat met 112 punten nog steeds aan kop, gevolgd door Robert Parlovliet met 72 punten. Vier DOS-turnsters in kwartfinale alphen aan den run» Vier turnsters van de Alphense vereniging rde DOS hebben zich zaterdag in Den Haag geplaatst kwartfinales van de Nederlandse toestelkampioenschappen voor \Touwen. Sheila van Nierop, Astrid Ens, Miranda Hopman en Heieen Gillon kwalificeerden zich. Laatstgenoemde dankte haar plaatsing aan haar prestatie van vorig jaar omdat ze nu door een blessure - opgelopen bij de warming-up - niet kon meedoen. SCOREBORD EREDIVISIE TENNIS PSV - Sparta 3-1 (0-1). 31 Vurens 0-1. 63 Numan 2-1, 82. Popescu 3-1 Scheidsrechter: Herman van Di|k. Toeschouwers: 23.500. Gele kaart: Doomernik (Sparta) FC Den Bosch - Go Ahead Eagles 0-1 (0- 0). 84. Steinmann 0-1. Scheidsrechter: Schaap. Toeschouwers; 1672 Gele kaart Schenning (GA Eagles). 18 6 7 5 19 26 - 15 20 6 5 9 17 25-38 8 6 16 20 -27 Tweede ronde Muster (0os'2) - Gorr.z (Spa) 4-6 6-1 6-3, Tsierkasov(Rus'6) Carbonetl (Spa) 7-66-4, Do- sedel (Ts|) - Javier Sanchez (Spa'7) 6-3 6-2. Novacek (lM-?i W;r,l^:n(/.,.ei'i-2 3-66-1. Eerste^onde-'Gilbert (VSt/2) - Steven (NZe) 6-1 6-4. Adams (VSt) - Furlan (lta/4) 6-3 6-4, 0'Bnen (VSt) - Witt (VSt) 5-7 6-3 7-6 Eerste ronde: Graf (Dui'l- Date (Jap) 6-1 ver (VSl) - Pierce (Fra/6) 6-1 4-2 opgave, Savtsj (cel) - McNeil (VSt/8) 2-6 6 3 6-2. Gigi Fema (VSl) - Sukova (Ts|.'7) 7-5 7-6. Zvereva (WRu) - lord (VSt) 7-6 7-5 7-5, Shri- Pridham (Can) - Sansoni (Fra) 7-5 6-3. Ros- '6) - Simian Skott lOos) 5-7 6-11-0 opg Tweede r 5 6 7-16 19-28 6-2 3-66-3. set" (Zwi'6) - Simian (Fra) 7-6 6-7 7-6, - t Oopg - Kühnen(Dui)6-2 7-6. sr (Fra) -Van Scheppingen 12 10 16 43 i 12 10 16 - 46 13 8 11-42 WIELRENNEN BUITENLAND »u (Fra). 10 Oaelman (Bel). 2 Raab (Dui). 3 ludwig e Shel'ieic Wednesday graal. 26 f> 10 Rodriguez (Spa). 17 v erida - Real Sociedad Sporting Gi|on Real Zaragoza iedad 0-0, Sevilla Valencia 0- sen. 62 De Koning. 85 Rooks. 89 Van Aert. 99 Algemeen Klassement 1 Lianeras (Spa) 4 39 30. 2 Gorospe(Spa)op0.03,3 Van Hoovdonck (Bel 10 04, .5 Garrnendia (Spa) 0 06, Sporting 0-3. Boavista 3 Den Bakker 0.51, 65 Rooks 1 07.99 Zuv BASKETBAL ZAALVOETBAL Boerenburg-RGC 5-3. Kawin men-ZWL 5-6. Rozet McDonald's _i donc man zorgde voor de gelijkma ker: 2-2. Via afstandschoten van Rik van Dijk en Hennie Koet probeerde Bax nog met een voorsprong te gaan rusten, maar de Voorhoutse doelpogin gen sneuvelden op paal en lat. Kort na de pauze had Koet met een droog schot wel succes: 3-2. Tien minuten later liep Bax verder uit naar 4-2 na de tweede treffer van Marten Bax. Johan Gast bracht een minuut later de aansluiting uit een vrije trap. Bax dulde Brezan echter niet meer naast zich en bracht via Rik van Dijk de marge weer op twee: 5-3. Tien minuten voor tijd zetten de gasten alles op al les met keeperwissel. De wissel had aanvankelijk succes toen Wilfried de Waal Brezan weer in de race bracht: 5-4. Sterk kee perswerk van Marijn Mokveld en uitbraak van Bax stelde op nieuw Van Dijk instaat de winst veilig te stellen: 6-4. Tweede klasser Boerenburg heeft eindelijk reden tot jui chen. De Noordwijkers wonnen gisteravond met 5-3 van RGC. In de Noordwijkhal waren Scheurwater en Dofferhof, met ieder twee treffers, en doelman Ronald van Kesteren de uitblin kers bij Boerenburg. Het is duidelijk: de jeugdploeg is klaar voor de Olympische dagen in Aosta. leiden jeroen koster In het Italiaanse Aosta beginnen aanstaande zondag de eerste Europese Jeugd Olympische Winterdagen voor sporters van vijftien tot zeventien jaar oud. Jongeren uit 31 Europese landen binden de strijd met elkaar aan in zes verschillende sporten: alpineskiën, langlaufen, biathlon, kunstrijden, ijsdansen en shorttrack-schaatsen. Geen disciplines die in Nederland op grote schaal wor den beoefend. Niettemin spreekt juist de regio Leiden een woordje mee bij de Winterdagen. naar. „Ze hebben er erg hard voor getraind en ze hebben er veel zin in." Nicoline Ravensbergen uit Voorschoten beschouwt het toernooi als beloning voor alle trainingsarbeid. „Je moet toch heel wat voor je sport opzij zet ten. Voor hobby's en uitgaan heb je absoluut geen tijd en ook de studie schiet er nog wel eens bij in." Haar ploeggenoten zijn het roerend met haar eens. „Het is nu al meer schaatsen dan school", bekent Leidenaar Harold Janssen. „Gelukkig krijg ik van mijn school veel mede werking. Dat maakt het een stuk eenvoudiger." De ploeg van het Nederlands Olympisch Comité staat onder leiding van voormalig schans springer Gerrit Jan Konijnen berg en bestaat, ondanks dat slechts weinig Hollanders deze sporten beoefenen, toch uit twintig deelnemers. De helft daarvan zijn shorttrackers. In het shorttrackteam zitten liefst zes leden van de Indoor Hardrijclub Leiden (IHCL). Ook coach Joop Wolvers komt uit de regio. Hij vindt het allang best dat er zo'n groot aantal IHCL- leden naar Italië afreist. „Die jongens kennen elkaar al jaren lang, dat is een levensgroot voordeel. Het is een hele hechte groep", aldus de Woubrugge- Verheugd De shorttrackers zijn verheugd dat er geen onderdeel lange baan schaatsen is bij de Olym pische Winterdagen. „Dan was alle aandacht weer naar hen ge gaan, zo gaat het altijd", zegt Wolvers. „Zij trekken de spon sors en het publiek, het short track niet." Waarom Falko Zandstra en zijn collega's in Nederland en Noorwegen zo populair zijn, weet Wolvers niet. „Shorttrack biedt veel meer spektakel en is veel spannender. Maar nee, Ne derland zit liever een kwartier voor de buis om naar de tien ki lometer te kijken." Promotie door het opnemen van een car navalslied zoals de lange baanschaatsen doen vindt Wolvers geen goed plan. „Eerst moeten we maar eens hard gaan rijden." Podiumplaats Wolvers' verwachtingen prestaties in Aosta zijn spannen. „Ondanks de hevige concurrentie denk ik dat met name de jongens goed gaan presteren, maar ook de meisjes zijn daar zeker toe in staat." Doordat zijn selectie in de breedte erg sterk is, behoort een podiumplaats bij de (gemeng de) estafette over drieduizend AMSTEL B gpd-verslaggever 119-102. Cleveland C 122-102, Chicago Bull i als in Nederland kun nen de professionals in België zich vandaag de dag nog baden in wielerweelde. Nog amper een decennium geleden telde België 10 profploegen tegen nu nog maar 4; heel misschien 5, als Jo sé De Cauwer nog op tijd ergens een flappentap vindt. De oorzaken? Er is nogal wat misgegaan in de 'opleiding' van het Belgische talent. Bovendien kent België te weinig multina tionals. Gelijk in Nederland trekken de beste coureurs der halve richting Spanje en Italië en worden de mindere goden werkloos. Er staan aan het begin van 1993 13 Belgen in de FICP top- 100, niet meer dan 3 ervan heb ben emplooi in eigen land: Roosen (53), Redant (85) en Van den Abbeele (100). De beteren spreken inmiddels een andere (wieler)taal. Na Capiot, Van Hooijdonck, De Wolf, De Wilde, Bruyneel, Vanderaerden en Nelissen, zet ten deze winter ook Museeuw, Moreels en Van Lancker hun stuur richting-buitenland. De totale Belgische profwielersport draait dit jaar op een budget, dat minder is dan dat van gi ganten als ONCE of Gatorade alléén. Lotto: 4.5 miljoen gulden: Collstrop: 2,75 miljoen gulden; Ea William/Duvel: 1.5 miljoen gulden: Naessens/Assur: 1 mil joen gulden; ploeg-De Cauwer: 2 miljoen gulden maakt bij een elf tot twaalf miljoen gulden - daar doen de Italiaanse 'wa- terlimo'-formatie en die van de Spaanse blindenloterij het nog maar net voor. Loterij Na het verdwijnen van Tulip is Lotto weer de grootste. De na tionale loterij blijft echter 'twee de divisie', zoals de bazen zeg gen, én heel Belgisch. Dat er een Braziliaan (Magelhaes Ace- vedo) meekoerst heeft alleen te maken met de Braziliaanse fiet sen, waarop wordt gereden, al worden ook die nog bij Merckx gemaakt. Het avontuur met de geblesseerde Martial Gayant liep uit op een falikante misluk- king. Ploegleider Jean-Luc Vanden- Broucke moest trouwens nog flink inleveren aan kwaliteit. Belgisch kampioen Museeuw kon niet anders dan bezwijken voor de lires van GBMG. Mo reels week uit naar Raas, en Re dant schoof aan bij de tweede Belgische ploeg, die van Willy Teirlinck. Voor de vervanging putte 'VDB' uit het overschot van Tulip: Roosen, Van de Laer en Frison. Het kostte hem 1400 FICP-punten, maar de ploeg kan nog net aanpikken bij de WB-koersen en wellicht ook de Teirlinck Willy Teirlinck bestuurt bij Coll strop de andere Belgische ploeg, i Lancker: het stuur richting buitenland die over de landsgrenzen kijkt. Vorig jaar 23 overwinningen, waarvan de meeste op vreemde bodem, en dat betekent nu ook startrecht voor de, de ploeg pas sende 'klassiekers'. Teirlinck afficheert zijn ploeg graag als kweekvijver, wat hij onderstreept met het aantrek ken van opnieuw vier neoprofs (o.w. de Nederlander Edwin En thoven). In de top groeide de ploeg met Redant, Van Itter- beeck, Goessens en Stumpf. Pa trick Strouken behield er zijn contract/je). CHEF «AD VAN K. ROB ONDERWATER, 071 -161* HENK BOUWMAN meter volgens de coach zeker tot de mogelijkheden. De deelnemers hebben in te genstelling tot hun coach nog een afwachtende houding, om dat ze het merendeel van hun tegenstanders niet kennen. „Kijk, van de Fransen, Belgen en Engelsen weten we wel ge noeg, maar nu komen er bij voorbeeld ook Russen en Hongaren. Bovendien weet je nooit wat die meisjes uit Azië presteren.", zegt Nicoline Ra vensbergen „Je kunt niet meer doen dan je best. En wordt het niks, dan hebben we in ieder geval een hoop internationale ervaringopgedaan." De voorbereiding van Neder lands kampioene Karina Slin gerland wordt de dag voor ver trek nog even danig verstoord. De 15-jarige scholiere uit Wou- brugge moet dan namelijk als lid van de Zuidhollandse selec tie het NK-afstanden rijden. Zelf vindt ze het helemaal geen pro bleem. „Het maakt mij niets uit. We moeten maandag pas rijden dus ik heb eerst nog een dag vrij. Trouwens ik heb nog geluk gehad, want voor hetzelfde geld had ik op het NK pas zat€ of zondag moeten rijden." leiden» berthosmft In de hoofdklasse van de dam- bond Midden Rijnland grepen de degradatiekandidaten Reeuwijk, Zoetermeer 2 en HDC de laatste strohalm die moet leiden tot lijfsbehoud De staart van de ranglijst staat derhalve volledig in brand. Aan kop verspeelde OGB zijn eerste punt. Maar de Bodegra vers moeten in een recht streeks duel met belager KDV de titel veilig kunnen stellen. Met de rekenmachine paraat faan alle dammers straks de nale in. Katwijk - Zoetermeer 2:7-9 jan Jungerius - die zijn team een gebrek aan inspiratie ver weet - zag een drie om drie doorbraak over het hoofd en verloor onnodig. Frans de jon ge (bord 1) presteerde met een late zege op Rodjan nog naar behoren. Dat gold niet voor Hans Klinkenberg die twee maal een schijf voorstond en alweer in het zand beet. Jan Passchier zette in zijn partij een doortrapte damzet open. Maar tegenstander Leroy hield ook in tijdnood het hoofd koel en sleepte er een remise uit. Zoetermeer verzamelde daar mee zijn zesde punt en heeft nu zowaar nog een kans om degradatie te ontlopen, dank zij het reeds veilige Katwijk dat de zaak te licht opnam. HDC - Lisse: 9-7 Maar liefst vier spelers, waar onder Erik Jan van Reenen en Arie Brunt, ontbraken zodat het resultaat de Alphenaren uiteindelijk nog meeviel. Cees Zijlstra (bord 1) profiteerde van een foutje van Cor Lange- veld en invaller Hendrik Brunt won na een fraaie combinatit van Wim Mul. Lissenaar Gei Slottje lette vervolgens even niet op tegen Jan Vrolijk en da werd hem en zijn en zijn de graderende team fataal. Wam de winstpartijen van Nico Mui die tegen Hans Orsouw niet in de problemen kwam. en van Arie Balkenende bleken niet voldoende. Balkenende versloeg overi gens Arie van Diggele die ze opgelucht was over de beslis sende winst (het negende punt) van Vrolijk dat hij zelf het spoor bijster raakte. Samen Sterk - Reeuwijk; 7- 9 „De sfeer was na afloop be-: hoorlijk wrevelig", ver- woorddde Hans Stolwijk de te-i leurstelling in het Hazers-' woudse kamp, „We waren on voldoende gemotiveerd en dé ze nederlaag was gewoon ver diend." Stolwijk ging zelf dra-! matisch onderuit tegen Hans de Knilcker en zag ook teamge-i noot Jan Fase, geheel tegen' diens gewoonte in, het onder-) spit delven. Lichtpuntje voor de 1 lazerswoudenaren was het; sterke spel van jeugdspeler Ezra Qualm die met knap spel eefi verloren stelling alsnog in remise wist om te zetten. Ook Ronald van Egmond (bord 2) was op dreef. Reeuwijker Ab de Koning werd volledig over klast. Door deze derde neder laag op rij. blijft het kwakke lende Samen Sterk op zeven punten staan. Theoretisch is degradatie dus nog mogelijk. „Dat gaat er bij mij niet in", vervolgde Stolwijk. „Tegen Lis- se moeten we makkelijk kun nen winnen. Maar het blijft een lachertje, als we niet uit kijken moeten we straks nog gaan rekenen ook." Siei marse de ov De Ri set n meri Sans Hc budapest afp FOTO ARCHIEF België kent ook nog twee ker- misploegen. La William/Duvel is door ploegleider Rudy Pevenage opgebouwd rond de in dat werk succesvolle Amster dammer Michel Cornelisse; Raymond Meys en Mare Sie- mons zijn er de twee andere Nederlanders. Bij de vergelijk bare Naessens/Assur-ploeg van Paul de Baeremaeker (kopman: Jan Bogaert) kregen de ex- Panasonics Robér van de Vin en Menno Vink een plaatsje op de loonlijst. OP ALPINE SKI'S VAN DE MERKEN OP SKI-SCHOENEN VAN DE MERKEN SALOMON De Franse grootmeester Boris Spassky heeft in de tweekamp tegen de zestienjarige Hongaarse schaakster Judith Polgar het evenwicht hersteld. De 55-jarige oud-wereldkampioen won gisteren in Bud apest de derde partij. Polgar, die met zwart speelde, gaf na 46 zet ten op. De stand is nu 1 1/2-1 1/2. De tweekamp gaat over tien partijen. les fumades/torremolinos anp Jean-Paul van Poppel heeft een veelbelovende start van het (wieler)seizoen gemaakt. De Nederlandse sprinter zegevier de in de eerste etappe van de Ster van Bessèges. De tweede etappe van de Ruta del Sol werd gewonnen door de Belg Wilfried Nelissen. Van Poppel hield gisteren in Les Fumades de Fransman Fré- déric Moncassin en de Belg Jo han Capiot van zich af in een massasprint van 84 renners. Hij won met zeer ruim verschil na een vrij rustige rit over 124 kilo meter uit Nïmes. Wilfried Nelis sen op zijn beurt hielp de nieu we ploeg van Peter Post aan het eerste succes van het nieuwe seizoen. De Belgische sprinter bracht de tweede etappe van de Ruta del Sol op zijn naam. De Spanjaard Juan Lianeras be hield de leiding in het algemeen klassement. Priem Het heeft er alle schijn van dat de 26-jarige Rus Dmitri Ko- nisjev alleen de presentatie in ploegkledij van TVM heeft mee gemaakt. Konisjev is door de in ternationale wielrenunie een startverbod opgelegd, omdat hij twee contracten heeft getekend bij TVM en het Italiaanse Jol ly. Ploegleider Cees Priem over het contract bij hem: „Het was in feite de voortzetting van het contract-voor-het-leven, dat we vanaf het begin met Konisjev hadden. Wij hebben dus de oudste rechten. De UCI heeft ons ook een licentie voor Ko nisjev afgegeven." In afwachting van de beslis sing, die de UCI deze week ge vraagd is te nemen, heeft Priem zijn standpunt inzake Konisjev al min of meer bepaald. „Als hij ons zou worden toegevyezen, heb je hem dan ook? De eerste keer dat hij-in Italië moet fietsen komt hij opnieuw onder druk van die gasten te staan. Ik heb geen zin in een tweede affaire- Van der Velde, die zat er ook tot zijn oren toe in." V&D,UW WARENHUIS C.Boimaern 8)

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 26